DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ardtje ima voor Glimlachje. De regeeringswijzigirig in Denemarken. FRANKRIJK-ENGELAND. HET ONDERHOUD HITLER-CIANO. De Fransche kamer vandaag bijeen. De huidige positie van Engeland. Een balans van het Hamburger Fremdenblatt. De stemming onder de Engelsche bevolking. Een tweede geval „Athenia". tali stuks 50 et. (NCRV-uitz.) 8.— meditatie. 8.25 8.35 Gr.pl. 9.10 en gr.pl. 9-50 11.— Gr.pl. 11.15 en gr.pl. 12. ANP-ber. 1. 2.30 Gr.pl. 3. mobegeleiding en deren (gr.pL) 4. 5.— Jac. Staffer's lO: Jeugduitz. 6.45 Vaderland". 8.— itaire kapel (opn.) an een eenvoudige Orgelconcert. 9.40 ti.) Hierna Schrift- berichten. (KRO-uitz.) 7.— (Eng.) 7.30 Gr.pl. beginnen den dag. 9.45 Gr.pl. 11.15 11.45 Gramo- elodisten. 12.30 Be- NP-ber. 1.— KRO- Ber. (Duitsch). oL 3.15 Ber. (Eng.) itsch). 5.15 Gr.pL richten (Eng.) 6.30 1.Ber. (Duitsch). (Eng.) 8.45 Ber. zijn Troubadours, rvolg van 9.9.40 15 Ber. (VI.) 10.— .25 ANP-ber. 11.15 sch). i O. L. Vr. ter Nood. sdevaartsplaats van idevaart plaats van De Hanze" in het :en een 1600 pel- >m 9.20 door prof. ;rd opgedragen. Na werd m 13.45 het door Haarlems bis- rts, die een predi- eide dat het gehee- is met als einddoel vertrok men per ig Haarlem. DENTIE. ;stuur tot wien Uwe en officieel lichaam, en particuliere ver- jehooren dan ook irden gepubliceerd, vergadering van de orden gesteld. Red. Alkm. Crt. VOOR W DRUKWERK! RANT. TEL. 3320. in daar ga ik zitten als het niet kapot is. invaard. - Mevr. A. Heelsum, die in de i der Waerden was Tweede Kamer, heeft ivaard. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTEN1IEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 140 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 9 Juli 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Radiorede van minister Stauning. Minister Stauning heeft gisteravond voor de radio een redevoering uitgespro ken over de reorganisatie van de Deen sche regeering. Hij zette o.m. het volgen de uiteen: Het feit, dat het nieuwe ministerie be staat uit leden der vier grootste partijen en uit partijlooze personen, vormt een breuk met de gewoonte van vele jaren, ontstaan door de buitengewone omstan digheden. Het nieuwe kabinet heeft een belangrijke politieke kracht. Het zal vele moeilijkheden moeten overwinnen. Het werk zal verder verricht worden op den grondslag van den vrede en de overeen stemming. Denemarken hoopt, dat het ook goeden wil to. samenwerking zal vinden bij de naties, met wie een samenwerking onder de heerschende, veranderde omstan digheden mogelijk is. De groote werkloosheid moet door ar beid worden overwonnen. Wanneer de noodige aanvoeren verkregen kunnen worden, zal veel gewonnen zijn, zoowel voor den binnenlandschen toestand als ook voor de aanpassing aan de veranderde economische verbindingen, die thans be proefd moeten worden'. Er zullen veran deringen intreden in het leven van de volkeren als gevolg van het gewijzigde beeld van Europa, dat aan het einde van dezen oorlog door Denemarken wordt verwacht. Het zal slechts mogelijk zijn te voldoen aan de eischen van den tijd, wan neer het Deensche volk den wil toont deel te nemen aan de noodige wijziging van standpunt. Taak van het nieuwe ministerie is het vooral loyale samenwerking met de nabu rige natie en de autoriteiten ten uitvoer te leggen, die op het oogenblik in het land zijn. Het Deensche volk heeft sterke na tionale gevoelens. Maar het staat met sympathie en goeden wil gereed om de goede en vriendschappelijke betrekking in de eerste plaats met de Duitsche natie in stand te houden, met wie de samenwer king de natuurlijkste zaak is. Het Deen sche volk moet voortgaan in zijn reeds eerder bevestigde loyaliteit. Alleen daar door kan het recht behouden blijven om de Deensche zelfstandigheid in de toe komst in stand te houden. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat na het onderteekenen van de ontslag- en bemoeiïngsdecreten door den koning een offieieele mededeeling is uitgegeven over de reorganisatie van de regeering. Benoemd zijn o.a.: tot minister van buitenlandsche zaken, de vroegere minis ter Erik Scavenius, tot minister van bin- nenlandsche zaken, de afgevaardigde van het Folketing Knud Kristensen, tot mi nister van verdediging de tegenwoordige minister zonder portefeuille Brorsen. Op hun posl blijven: Stauning als mi nister van staat, Buhl als minister van financiën, Bording als minister van land bouw en Jörgen Jörgensen als minister van onderwijs. Ontslag genomen hebben o.a. de minister van buitenlandsche za ken, Munch, de minister van binnenland- sche zaken Dahlgaard en de minister van verdediging Andersen. In het nieuwe kabinet, dat thans twaalf ministers telt tegen vroeger achttien, zijn evenals voorheen de.vier groote rijksdag partijen vertegenwoordigd, n.l. de sociaal democraten, de radicalen, de conservatie ven en de Venstre. De minister van buitenlandsche zaken, Erik Scavenius, heeft deze functie reeds tweemaal bekleed, n.l. in de regeering, die zitting had van 1909 tot 1910 en die van 1C13 tot 1920. In den tusschentijd was hij Deensche gezant in Weenen en Rome ge weest. In de jaren 1924 tot 1935 was hij gezant in Zweden, terwijl hij voorts vijf jaar ter beschikking stond van het Deen sche ministerie van buitenlandsche zaken ter deelneming aan internationale confe renties van politieken aard. De 63-jarige minister was van 1912 tot 1920 en van 1925 tot 1927 lid van het Landsting. t je maar goed. lair lomp ding. ;auw, dat moet zei Kobusje. minuten". Fransehen zijn voortaan buitenlanders. Hoewel men in Engeland nog steeds niets weet van een breuk tusschen Engeland en Frankrijk, weet het D.N.B. mede te deelen, dat officieel verluidt, dat de Franschen van nu af aan in Engeland als buitenlanders worden behandeld. Zij zullen derhalve, even als andere buitenlanders, onderworpen zijn aan beperkingen, zooals het uitgangsverbod en het verbod, zonder bizondere vergunning motorrijwielen en auto's te gebruiken. Bo vendien gelden thans ook voor hen de ver ordeningen, die aan alle buitenlanders den toegang tot de verdedigingszónes zonder speciale vergunning der politie verbieden. Fransche oorlogsschepen uitgevaren. De in Casablanca liggende Fransche oor logsschepen zijn, volgens berichten in de Italiaansche bladen, uitgeloopen om jacht te maken op Britsche koopvaardijschepen in den Atlantischen Oceaan. Uit Tanger wordt bevestigd, dat na het bombardement op Gibraltar door Fransche vliegtuigen de aldaar gestationneerde Brit sche vlooteenheden zijn uitgevaren. Op het oogenblik ligt nog slechts één Engelsch oor logsschip in de haven van Gibraltar. De Britsche aanslagen op de Fransche vloot. Het offieieele Fransche nieuwsbureau Havas verklaart naar aanleiding van de pogingen van Churchill en de Britsche pro paganda, de aanslagen op de Fransche vloot te rechtvaardigen, het volgende: „In welingelichte kringen acht men de Engelsche voorstelling van zaken om de volgende redenen niet steekhoudend: De Fransche regeering was vastbesloten, den wapenstilstand van de hand te wijzen, wan neer het vlootvraagstuk niet bevredigend geregeld, d.w.z. wanneer de Fransche vloot door Duitschland zou worden gebruikt. Het wapenstilstandsverdrag bepaalde, dat de vloot naar de havens der niet bezette ge meden zou worden gebracht om daar ont wapend te worden. Zij zou bovendien door ijransche bemanningen worden bewaakt. De Engelschen verlangden, dat de vloot naar Engelsche havens zou worden gebracht. De iransche schepen, die zich bij het sluiten van den wapenstilstand daar bevonden, wer den echter als vijanden behandeld en de officieren en bemanningen werden van boord gehaald. Hieruit blijkt, dat men van Engelsche zijde zich in werkelijkheid van de Fransche vloot meester wilde maken. Had Frankrijk aan den Engelschen druk toege- geven, dan zou het een gegeven woord ge schonden en het wapenstilstandsverdrag op een der belangrijkste punten overtreden heb ben. De vloot te Oran werd ontwapend, de vuren gedoofd en een deel der bemanning was aan den wal. De munitie werd juist ont scheept. De sluitstukken waren reeds van een aantal kanonnen verwijderd. De marine was derhalve inderdaad bezig, deze schepen onbruikbaar te maken, waardoor Engeland de garantie werd geboden, die het voorgaf te willen hebben. En toch zijn de Engelschen, met miskenning van de militaire eer tegen een vloot in dezen toestand opgetreden: zjj hebben matrozen, die zich niet konden ver dedigen, vermoord. Met dezen eersten moord niet tevreden, wierpen de Engelschen zich nogmaals op het zieltogende slachtoffer en beschoten met machinegeweren de matrozen, die in de booten een toevlucht zochten. Te recht heeft een Amerikaanseh blad gespro ken van een moord met voorbedachten rade van Kaïn op Abel. Fransche ambassade uit Londen vertrekt. Naar het D.N.B. uit Lissabon meldt, heeft de Fransche zaakgelastigde Cambon gisteren te Londen aan het Foreign Office de offi eieele mededeeling overhandigd, dat de Fransche regeering na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen de geheele Fransche ambassade naar Frankrijk heeft teruggeroepen en dat er in de toekomst geen diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland meer zullen bestaan. Het personeel wan de Fransche ambassade te Londen is reeds vertrokken. Het Fransche ambassadegebouw in Hydepark ligt sedert gisteren verlaten. DE TOESTAND IN IERLAND. In verband met het bezoek van lord Craigavon bij Churchill schrijft de „Daily Mail", dat de uitzichten op een accoord tusschen Noord-Ierland en Eire op het oogenblik gering schijnen. Het blad wijst er op, dat de politiek in Ierland voortdu rend hoogst onbevredigend blijft. Lord Craigavon is na de conferentie te ruggekeerd naar Ulster. Het is voor En geland onmogelijk den rol van een passie ven toschouwer te spelen, daar een even- tueele Duitsche aanval op Eire uitsluitend ten doel zal hebben den hoofdaanval op Engeland voor te bereiden. Daarom is het voor Engeland plicht de Britsche troepen in Noord-Ierland belangrijk te versterken en op elke mogelijkheid te zijn voorbereid. Resultaten zullen zich niet laten wachten, schrijft de Italiaansche pers. De Italiaansche middagpers heeft giste ren lange kolommen gewijd aan de gewich tige besprekingen, die te Berlijn gevoerd zijn tusschen Hitier en Ciano. De bladen wijzen op de nauwe samenwerking tusschen de staten van de spil aan den vooravond van het groote offensief tegen Engeland. De Tribuna schrijft, dat groote reserve ten aan zien van de gedachtenwisseling moet wor den in acht genomen, maar dat het toch ze ker is, dat zij zich niet heeft uitgestrekt over een beperkt terrein, maar heeft geloo- pen over alle kwesties den oorlog betreffen de, den oorlog, die moet worden voortgezet tot de verdwijning van de Britsche macht en haar verwijdering uit het Europeesche vredesstelsel waarvan de voorwaarden be ginnen door tè schemeren. De Berlijnsche correspondent van de La- vora fascista schrijft, dat na het sluiten van den wapenstilstand met Frankrijk" en op den grondslag van den aanval tegen Enge land, Rome en Berlijn een t-schouwing van de problemen van beide zijden niet hebben kunnen voorbijgaan. Het Berlijnsche volk ziet in het bezoek van graaf Ciano de laat ste voorbereidingsphase van den strijd tegen Engeland. De Führer en Ciano hebben een onderhoud gehad, waarvan de eerste resul taten niet lang op zich zullen laten wach ten. De correspondent acht het niet uitge sloten, dat de Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken tijdens zijn bezoek aan het Westelijke front een kort oponthoud te Parijs zal hebben. NOODWEER IN NOORD-ITALIE. Zwaar noodweer heeft de streek aan den rand der Alpen in Noord-Italië geteisterd. De groote stuwdam der nieuwe electrische centrale tusschen Bard en Donaz in het Aosta-dal is vernield. De watermassa's stroomden over het omliggende gebied, waardoor zeven personen om het leven kwamen. Woensdag zitting van de Nationale Vergadering. De Fransche Kamers zullen vandaag in Vichy afzonderlijk beraadslagen, waarbij zij een beslissing moeten ne men over de voorstellen tot samengaan in de Nationale vergadering. Indien het aantal leden van beide Kamers, dat noodig is voor het nemen van beslui ten, niet aanwezig zou zijn, dan is reeds in een wettelijke oplossing voorzien, waardoor een verhindering van de ver gadering van het parlement niet kan voorkomen. De bijeenkomst van de nationale verga dering is bepaald op Woensdag. De regee ring zal na een overzicht van den toestand, dat door Laval gegeven zal worden, een wetsontwerp mdienen, dat bestaat m een trouwbetuiging aan Pétam. De zitting zal waarschijnlijk van zeer korten duur zijn. Hierbij zal aan Pétain en zijn regeering volmachten worden verstrekt voor het uit werken van een grondwet, gebaseerd op het respecteeren van de rechten van den arbeid, van het gezin en van het vadei- land. Er zal een commissie worden inge steld, die wordt belast met het uitwerken van de artikelen van de grondwet. De nieu we grondwet zal voorzien in de vorming van twee Kamers, n.l. een Eerste Kamer, die de belangen der vakgroepen, der intel- lectueelen en van den handri zal vertegen- wordigen en het geraamte van den staat zal vormen, en een Tweede Kamer, die door de vertegenwoordiging van de corporaties, de standen en het gezin de benoodigde waar borgen zal geven. Regime, dat faalde. De Fransche parlementsleden zijn in Vi chy bijeen gekomen om de begrafenisplech tigheden van een regime, dat gefaald heeft, bij te wonen, aldus begint de Petit Dauphi- nois een stemmingsbeeld uit Vichy. Bij het publiek, zoo gaat het blad voort, genieten de parlementsleden geen bijzondere hoog achting. Terwijl bij het voorbijgaan van maarschalk Pétain alle hoofden zich ont blootten, werden bepaalde groepen van par lementsleden op de straat met niets dar, scheeve gezichten en hoonend lachen aan gekeken. Men had het vooral gemunt op Leon Blum, zoodat deze, om verdere inci denten te ontgaan, bij wijze van voorzorg zijn kamer hield. Het in parlementaire krin gen reeds besproken voorstel tot instelling van een commissie van onderzoek voor het vaststellen der verantwoordelijke personen voor de nederlaag van Frankrijk heeft grooten indruk gemaakt. In ingelichte krin gen wordt het als zeker aangenomen, dat dit voorstel in het parlement of in de natio nale vergadering zal worden ingediend. Steeds weer aanvallen op Tsjoengking. - Honderd Japansche bommenwerpers heb ben gisteren de Westelijke voorstad van Tsjoengking, de zetel van de regeering Tsjang Kai Sjek, aangevallen. Na het afsluiten van de tweede oorlogs- phase, die met de totale nederlaag van Frankrijk is geëindigd en de laatste phase, n.l. de definitieve afrekening met den vijand nummer een, Engeland, inluidt, pu bliceert het Hamburger Fremdenblatt een uitvoerig algemeen overzicht over den te gen woordigen politieken toestand met zijn veelzijdige vraagstukken. Hierin wordt gezegd, dat het eiland Gr.- Britannië thans voor een afrekening staat, waarvoor het slechts de volgende debet- posten mag boeken. 1. De ineenstorting van het oorlogsschuld probleem. Het bondgenootschap tusschen Engeland en Frankrijk kon, zoolang het stand hield, in de wereld den verkeerden indruk wekken, dat twee groote volken zich geroepen voelden, tegenstand te bieden aan een Duitschen aanval. Het wegvallen van Frankrijk van het front der Britten heeft het iedereen duidelijk gemaakt, dat de oor log het werk was van een boven den staat uitgaande kliek, waaraan de belangen van het Fransche volk werden opgeofferd. 2. De ineenstorting van de democratische ideologie. Deze vormt in Europa de ken merkende ontwikkeling van het oogenblik. Frankrijk heeft besloten de Nationale Ver gadering bijeen te roepen, wier taak het zaï zijn, de sedert 1871 van kracht geweest zijn de grondwet van de Derde Republiek bui ten werking te stellen. De Fransche demo cratie zal door een autoritairen staatsvorm worden vervangen, geïnspireerd op het Duitsche en Italiaansche voorbeeld. 3. De ineenstorting van de Entente cor diale. Het is Churchill met zijn hysterische ma teloosheid gelukt, het werk van de Britsche diplomatie van 36 jaar te vernielen. Het uit breken van openlijke vijandschap tusschen Engeland en Frankrijk is wel de verbazing wekkendste bevestiging van den geweldi gen ommekeer, die in de Europeesche poli tiek is gekomen. 4. De ineenstorting van de Britsche con tinentale politiek. I Het oude spel, de Engelsche strijd om macht als een verdedigingsstrijd voor be dreigde staten van het vasteland tegen de hegemonie-aanspraken van het rijk voor te stellen, is in al zijn gevolgen doorzien. En geland ziet zich thans op zijn eigen eiland door een militaire invasie, door een poli tieke isoleering en door een economische uithongering bedreigd. Engeland kan het rijk niet meer overwin nen, omdat het rijk tezamen met Italië de erkende beschermer van het geheele vaste land geworden is. In verband met het bezoek van Lord Craigavon bij Churchill schrijft de Daily Mail, dat de uitzichten op een accoord tus schen Noord-Ierland en Eire op het oogen blik gering schijnen. Het blad wijst er op, dat de politiek in Ierland voortdurend hoogst onbevredigend blijft. Lord Craigavon is na de conferentie teruggekeerd naar Ul ster. Het is voor Engeland onmogelijk de rol van een passieven toeschouwer te spelen, daar een eventueele Duitsche aanval op Eire uitsluitend ten doel zal hebben den hoofdaanval op Engeland voor te bereiden. Daarom is het voor Engeland plicht de Brit sche troepen in Noord-Ierland belangrijk te versterken en op elke mogelijkheid te zijn voorbereid. (D.N.B.) Het Stockholmsehe blad Nya Dagligt Al- lehanda meldt uit Londen, dat in Engeland het probleem Ierland steeds brandender wordt. Men gelooft, dat ook de Valera naar Londen zal komen. Van Iersche zijde wordt geëischt, dat een sterk inlandsch Iersch leger zal worden gevormd zonder eenigerlei Engelsche inmenging, doch met inbegrip van de Ieren, die i Engelsche troependee- len dienst doen. Ter verbloeming van het feit, dat Engelsche troepen Ierland bezet ten, heeft men, volgens genoemd blad, een plan opgesteld om „katholieke troepen" in Noord-Ierland te stationneeren en wel „met het oog op de openbare meening in de Ver. Staten". Noord-Ierland zou in ieder geval vastbesloten zijn om niet neutraal xe zijn. Naar het D.N.B. nog verneemt, heeft Lord Craigavon na zijn terugkeer naar Belfast over de kansen van een -„afhandeling" der Iersche kwestie verklaard, dat Noord-Ier land zich moet concentreeren op zijn eigen verdediging. Het is verboden naar buiten landsche radio-stations te luisteren. De Engelsche bevolking is in het afgeloo- pen weekeinde door verscheidene alarmee- rende berichten opgeschrikt. Eerst werd be kend, dat behalve alle landkaarten, Baede kers en Cooks reisgidsen, ook alle school atlassen in beslag genomen zouden worden. Zelfs de aanschaffing en verkoop van klei nere kaarten is verboden en wordt bestraft. Nog grootere verontrusting veroorzaakte het verbod naar buitenlandsche radiostations te luisteren. Nog onlangs had het Britsche mi nisterie van voorlichting verklaard, dat elke vrije Engelschman zonder gevaar naar de radiouitzendingen van Hamburg en Bremen in de Engelsche taal kon luisteren. Naar de Allehanda uit Londen meldt, zijn reeds ver scheidene personen tot hooge gevangenis straffen veroordeeld, daar zij naar Duitsche radiostations geluisterd hebben. Voorts meldt de News Chronicle, dat de recruteering van de geheele manlijke bevolking van Engeland voor de verdediging van het land terstond verwacht kan worden. De arbeidskrachten zouden voor het aanleggen van loopgraven en verdedigingswerken gebruikt worden, daar de troepen, die tot dusver dit werk verrichtten, thans voor zuiver militaire doel einden noodig zijn. Hoever deze ontwikke ling reeds is gegaan, blijkt uit een bericht van Aftonbladet uit Londen, volgens het welk reeds duizenden Londensche burgers tot het aanleggen van schuilgreppels ver plicht zijn. De straten van Londen zijn vol mannen, die met houweelen en spaden zijn uitgerust, De regeering heeft tal van auto bussen in beslag genomen om de burgers te vervoeren. Ook vrouwen ontbreken niet. Zij hebben tot taak de zandzakken te vullen die worden aangebracht op plaatsen waar de stad bijzonder kwetsbaar is. DE JAPANSCHE PERS OVER HET ENGELSCHE ANTWOORD. De Japansche bladen beschouwen het Britsche antwoord van gisteren als een vier kante afwijzing van het Japansche verzoek tot het staken van het vervoer van oorlogs materiaal door Birma en Hongkong, maar verwachten, dat de Britsche regeering de zaak opnieuw in onderzoek zal nemen. Mocht Engeland, zoo voorspelt de Nitsji- Nitsji, geen gehoor geven aan het verzoek van minister Arita tot staking van het ver voer van oorlogsmateriaal naar Tsjang Kal Sjek, dan zou de Japansche regeering ge noodzaakt zijn doeltreffende maatregelen te nemen om de wegen naar Tsjoengking af te snijden. De Hotsji Sjimboen verneemt, dat de departementen van oorlog, marine en bui tenlandsche zaken reeds overleg plegen over desbetreffende doeltreffende maatregelen. Maar de truc mislukte. De Duitsche pers verwijt Churchill een tweede ,Athenia"-geval op touw te hebben gezet. Niettemin is het grootsch geënsce neerde nieuwe geval wel heel snel op niets uitgeloopen, zonder de beoogde uitwerking in Amerika te hebben. Zondag liet Reuter het volgende, uit New-York gedateerde bericht verspreiden: Men heeft te New York een radiobericht ontvangen van den Amerikaanschen torpe dojager „Barry", dat als volgt luidt: „Wij zinken langzaam op 400 mijl van de Spaansche kust, na te zijn getorpedeerd door een Duitsche duikboot. Water in het ruim. Wij kunnen het nog 3 uur uithou den". Korten tijd later volgde een nader be richt uit New-York, waarin werd gezegd: Het telegram, waarin melding werd ge maakt van den aanslag op den torpedojager „Barry" is door het radiostation Mackay gepubliceerd. Nader wordt meegedeeld, dat de torpedojager op weg was naar Bilbao om den gezant van de Vereenigde Staten in Polen, Bidle af te halen. Het Amerikaan- sche radiostation, dat inderdaad een (door de Engelschen vervalscht) radiobericht over de „Barry" had opgevangen, meld de korten tijd later, dat „eenige twijfel was ontstaan over de herkomst van het signaal" En weer eenigen tijd later deelde de Ame- rikaansche admiraliteit mede: „De torpe dojager „Barry" bevindt zich in het geheel niet in nood, maar ligt rustig in de haven voor anker". DE TWEEDE AANVAL OP DE „DUNKERQUE". De Fransche admiraliteit publiceert de volgende offieieele mededeeling over den tweeden aanval op de „Dunkerque', die in de Marinehaven van Oran aan den grond is gezet: Na den Britschen aanval van 3 Juli is op het schip een nieuwe hevige aanval gedaan door Britsche luchtstrijdkrachten. Verscheidene bommen en torpedos zijn op de „Dunkerque" afgevuurd. De schade, die reeds door den eersten aanval was aan gericht, is hierdoor nog vergroot. De brug en de reddingsbooten, die zich rondom het schip bevonden, werden met machinege weervuur bestookt. Er zijn meer dan 2Ö0 zeelieden gedood of gewond, die het aantal slachtoffers van den aanval van Mers el Kebir en op het Avisa „Rigoult de Ge- nouilly" verhoogen. Terecht vraagt men zich af, in welk verband deze aanval op zeelieden, die de Britsche marine zooveel diensten hebben bewezen, staat tot het voorwendsel, dat de bedoeling is te ver hinderen, dat de Fransche schepen door een derden staat gebruikt worden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1