ie tuinen* Weer een nood-competitie te wachten? Boeljon en Staal over den K.N.V.B. Italiaansch legerbericht. Arrondissaments Rechtbank te Alkmaar. Burgerlijke Stand. Voor de Huisvrouw. KENNEMERLAND OBDAM EERSTE BLAD straat 9 naar Berk- R.K., echtgen. van van Compagnie- Kooltuin 23, naar Ger.K., naaister, naar Bloemendaal. nstbode, Boterstraat - A. van der Noord, nkenoord 60a, naar geen, en echtge- ;ein toeristenvaart, choonhoven. M. verpleegster, Dr. Renkum. t.K., z.b., Compag- M. Deen, N.I., jote en kinderen, Uitgeest. J. C. fotograaf, Stations- T. Breeuwsma, raat 69, naar Ber- t.E.v.L., kantoorbed., a 44, naar Amster- geen, dienstbode, mkum. \.TE VAN DEN 3KEN SOLDAAT i wij aan het con- nortie, dat morgen- te Bergen ten ba- gewonden Soldaat solisten treden op n - van Mee teren Cooger. En voor het1 :hoone doel is de oor zorg te dragen, ein is. eert Bergens Har- ain .Op een mooien leven wij heden, is en en verdient ook i al stille Bergen- telling. BLIJFT FAVORIET. :t van verschillende om groenten te gaan liefhebbers een deel ipgeofferd, maar ook ide zonnige zomer is, ;or om kans van sla- i en de eerste dop- pluk duurt ongeveer en we natuurlijk zoo ienten uit eigen tuin innen de zaden van ons ook al helpen, iets rijp laten wor- ;r uit en zoo kunnen loperwten oogsten, van het „wit", een ich vooral ontwikkelt ;r, zetten we de rijen ing uit, waarmee we midden overdag goed waardoor alle vocht eenmaal wit ontstaan, zooveel mogelijk door daartoe wordt van 5 gemaakt door gaten De zwavel laat zich ip de planten brengen, nog wat postelein in kan ze tot begin het moet n.l. warm we postelein in den -.weeken. Een leeg bed men kunnen we er door een bemesting f 2 ons A. S. F.-kor- -ierw. meter. Van het •am per vierk. meter, ig niet worden inge- jedekt. We drukken fi begieten het, waar- zakken dekken. Bij net in 1 of 3 x 24 uur, weg nemen en de •zichtig gieten, daarna na 4 weken zijn de en kunnen zij gesne- wone gele postelein -eekt. ten gekweekt heeft, ;maak van beet, maar noeten we alleen niet oortuintjes er aan op- nschen die vrij wat »tsen als vroeger heb- hoefte om naar mooie kijken. LLERIDZERDA. £aatste fktichtm (Ongecorrigeerd.) rre de mindere is van >t merkwaardige feit, bel wipt onder het mo- ilid van den bond deel van het bestuur van n hij den bond verte len wordt door een in een organisatie die t bestuur uitmaakt van i hij vertegenwoordigt. irbertje moet hangen" geval. de 12 April gehouden •edend bestuurslid van m Noordholland door de groote fabrieken 1st er op, dat men de t, om den heer Nobel in het kaascontrolesta- bel, dien wij reeds een als een rustelooze wer ing van den landbouw- aring wel diepe teleur- i kennen hem echter h onderlegd mensch, die 1 laten weerhouden zijn e zetten, in de overtui- >ch de rechtvaardigheid eerden vragen wij ech- ;een tijd wordt aan dit L een halt toe te roe- er dan ooit te gelden: ichtigste werkers in de BOMAANVAL BIJ ZWOLLE. Het A. N. P. meldt: Twee Engelsche vliegtuigen hebben gis termiddag omstreeks half vijf een vijftal bommen uitgegooid in de omgeving van Zwolle. Er werden vijf menschen gewond, Een meisje kreeg lichte kwetsuren. Twee schippers en een vrouw werden zwaar ge wond en moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht. VALUTAKOERSEN DER NEIER- LANDSCHE BANK, 9 JULI. Valuta's: (schriftelijk en tel. transacties). New-York 1.883/i6—1.88»/«; Berlijn 75.28—75.43; Brussel 30.1130.17; Hel sinki 3.813.82; Stockholm 44.8144.90; Zurich 42.57—42.66. Bankpapier New-York 1.8654—l.&O1/.; Brussel 30.0830.20; Stockholm 44.7644.94; Zurich 42.52—42.70. HET DUITSCHE FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De handelsoorlog tegen Engeland werd voortgezet. De groote successen, waarvan het Duitsche duikbootwapen in den laatsten tijd melding kon maken, zijn geen toevallige successen en niet de resultaten van een enkel optreden. Veeleer kan worden aangenomen, dat de Duitsche oorlogsmarine van de tegenwoordig gunstige kustbases uit den handelsoorlog tegen Engeland met alle daarvoor in aan merking komende wapens consequent zal voortzetten en verscherpen. HET BRITSCHE ANTWOORD AAN TOKIO. Het heeft in Japan sterke bevreem ding gewekt. Het afwijzende antwoord op de Japansche voorstellen met betrekkng tot het vervoer van goederen en wapenen door Birma, heeft in politieke kringen te Tokio sterke bevreemding gewekt. De motieven, waar mee Londen de verwerping van deze voor stellen poogt te rechtvaardigen worden van Japansche zijde als weinig steekhoudend beschouwd. De „Tokio Asahi Sjimboen" merkt op, dat Engeland schijnt te pogen zijn verlies aan prestige in Europa goed te maken door een tartende houding tegenover Japan aan te nemen. Bovendien bewijst de Britsche houding, dat Londen in overeen stemming met Washington handelt. De „Hochi Sjimboen" verwacht doeltreffende maatregelen „tegen de arrogantie van Enge land". Het blad meldt, dat maatregelen van dien aard reeds door de weermacht worden voorbereid. De „Kokoemin Sjim boen" stelt vast, dat de houding van Lon den in geheel Japan verontwaardiging heeft gewekt. Londen heeft thans openlijk te verstaan gegeven, dat het niet van plan is op te houden met steunverleenen aan Tsjiang Kai Sjek. Daarmee heeft Engeland zijn anti-Japansche gezindheid duidelijk kenbaar gemaakt. Tegelijkertijd becriti- seert het blad de buitenlandsche politiek van Arita. Deze heeft moeilijkheden met Engeland en Japan willen vermijden. Dat heeft echter tot een nauwere samenwerking tusschen Engeland en de Vereenigde Staten geleid. Daar de Engelsche taktiek van uit stel bekend is, moet Tokio thans een nieuw, door een tijdstip begrensd antwoord van Londen eischen. DIEFSTAL IN OORLOGSTIJD. De Haagsche rechtbank heden uitspraak doende in de: zaak tegen zekeren L. K. C., die heeft terecht gestaan als verdacht van heling van zilveren schalen afkomstig van het vliegveld Ypenburg, waar op 16 Mei verschillende voorwerpen waren gesto len en bij welken diefstal o.a. de zoon van genoemden S. betrokken was doch aan wiens verhaal, dat Duitsche militairen den jongeman de schalen zou hebben ge schonken, de vader geloof had gehecht veroordeelde genoemden L. K. C. tot 2 maanden gevangenisstraf. Geëischt was zes maanden. De moeilijkheden, waarmede de Kon. Ned. Voetbalbond in het teneinde loopende sei zoen te kampen heeft gehad, zal men moei lijk in de historie van den bond kunnen terug vinden en wel als een unicum in de toekomst in de herinnering achterblijven. De mobilisatie, terstond gevolgd door den buitengewoon strengen winter, alsmede de daarop volgende oorlogsdagen, hebben zelfs een instelling als de noodcompetitie bijna schipbreuk doen lijden, ware het niet, dat men over het bezwaar van het spelen in de zomermaanden heen is durven stappen. Nog is deze competitie niet geëindigd en het ziet er naar uit, dat pas tegen het einde van deze maand de beslissing zal vallen voor wat be treft het landskampioenschap. Inmiddels is dan het oogenblik genaderd, waarop men bij den K.N.V.B. voorbereidin gen treft voor het nieuwe seizoen, dat ge woonlijk in September begint. In verband hiermede heeft een verslag gever van het A.N.P. op het bondsbureau een onderhoud gehad met de heeren L. Boeljon en A. J. Staal, resp. hoofdconsul en secre taris-penningmeester van den K.N.V.B. „Geheel zonder kleerscheuren zijn wij er natuurlijk den laatsten tijd niet van af ge komen", zei de heer Staal. „Van de vele leden, die hun plicht gedaan hebben in de moeilijke uren bij de verdediging van ons land, zijn gelukkig slechts weinig slacht offers te betreuren. Onder deze slachtoffers, tot nu toe 54 in totaal, die wij in piëteit her denken, zijn geen internationals. Tal van vereenigingen waren tijdens de mobilisatie al ernstig gedupeerd; de krijgs verrichtingen hebben hier en daar ook nogal wat schade berokkend. Het ledental van den bond is natuurlijk eveneens teruggeloopen. Het zijn voornamelijk enkele oudere, leden, die niet meer actief aan het voetbalspel deelnemen en die nu uit bezuinigingsover wegingen hun lidmaatschap van den Bond opzeggen. De jongeren daarentegen, zijn ons allen trouw gebleven en van hen moeten wij het tenslotte in de toekomst hebben." De noodcompetitie. „De instelling van de noodcompetitie", zoo ging de heer Staal verder, „bleek tenslotte juist geweest te zijn. Aanvankelijk werd de indruk gewekt, alsof de instelling van de noodcompetitie een overbodige maatregel zou zijn, doch toen de moeilijkheden grooter werden, voornamelijk wat het vervoer be treft, is deze ingrijpende maatregel uitste kend gebleken. Maar wij zijn er nog lang niet. Liefst zouden wij natuurlijk wederom zoo spoedig mogelijk willen terugkeeren naar den ouden toestand. De omstandig heden van het oogenblik, waarmede wij thans te maken hebben, zijn evenwel van dien aard, dat ook voor de toekomst gespro ken dient te worden van een niet normale situatie, welke dus bijzondere maatregelen vereischt. Over de wijze, waarop in het ko mende seizoen de competitie zal worden ge regeld, zal het bestuur in den loop van Augustus zich beraden. Aangenomen kan worden, dat alles in het werk gesteld wordt om wederom tot de normale competitie te komen. Gelukkig hebben wij het vertrou wen, dat wij in ons streven kunnen rekenen op alle mogelijke medewerking van de zijde van de Duitsche overheid. Wij denken hier bij o.a. aan de beschikbaarstelling van ben zine, opdat de spelers met autocars kunnen worden vervoerd. Zooals de situatie op het oogenblik is geworden, is de eenige uitweg de noodcompetitie. Komt dus in de bestaan de moeilijkheden geen verandering ten goede, dan zullen wij opnieuw tot deze re geling moeten overgaan". Meer eenheid in de voetbalsport. Naar aanleiding van de bespreking, welke werd gevoerd op uitnoodiging van de Na tionale stichting voor Lichamelijke Opvoe ding, om te komen tot meer eenheid in de voetbalsport, achtten de heeren Boeljon en Staal zich thans niet bevoegd, daarover een nadere uiteenzetting te geven. Wel werd erkend, dat men sympathiek stond tegenover dit streven, dat voor den K. N. V. B. op zich zelf niet geheel nieuw is. De besprekingen hebben zuiver een in- formatorisch karakter gedragen, zoodat dient te worden afgewacht hoe de verschil lende bondsbesturen zullen reageeren op hetgeen hun afgevaardigden van deze be spreking ter beoordeeling zullen voorleg gen. In ieder geval hebben allen hun prin- cipieele instemming betuigd en zich kunnen vereenigen met de door onzen afgevaardig de, den heer J. Moorman, voorgestelde re solutie. Fonds voor oorlogsslachtoffers. Tenslotte deelde de heer Staal mede, dat het Bondsbestuur besloten heeft een plan in voorbereiding te nemen, waardoor een fonds gevormd zou kunnen worden, waaruit de oorlogsslachtoffers onder de Nederland- sche voetballers eenigermate zullen kunnen worden geholpen. Dit plan heeft den volgenden opzet: door de Keuzecommissie wordt vastgesteld een selectie van ten hoogste zeventien spelers, zijnde dus een officieel Nederlandsch elf tal, met de gebruikelijke reserves, dat ach tereenvolgens te 's-Gravenhage, Amster dam en Rotterdam een wedstrijd zal spe len tegen het door en uit den plaatselijken bond gekozen elftal. Deze wedstrijden zul len zoo mogelijk worden gespeeld op 17, 24 31 Juli a.s. KON. MILITAIRE ACADEMIE. Cursussen in het kader van den Opbouwdienst. Aan den Kon. Militaire Academie te Bre da zullen met ingang van 15 Juli a.s. cur sussen aanvangen in het kader van den opbouwdienst, welke beoogt de cadetten een burgerlijk beroep te doen kiezen. Voor de genie zullen deze cursussen 3 en voor de administratieve vakken 6 maanden duren. Deze cursussen zijn ook toegankelijk voor adelborsten. Het te geven onderwijs zal de cursisten in staat stellen hun studie aan 'n universiteit voort te zetten. Cadetten van 't wapen der genie zullen zich kunnen bekwa men voor het volgen van het onderwijs aan de Technische Hoogeschool. De cadetten der administratie zullen een cursus in accoun tancy enz. kunnen volgen, terwijl anderen een beroep van leeraar in lichamelijke op voeding kunnen kiezen. De cursussen welke onder leiding staan van den gouverneur der Kon. Mil. Academie, generaal-majoor H. C. G. baron van Lawick, zullen worden gegeven door leeraren van de K.M.A. PATROON SLAAT ARBEIDER MET IJZEREN STAAF NEER. Zaterdag is in de lampenfabriek van den heer de R. aan den VaaRweg in Den Bosch twist ontstaan tusschen den patroon en den arbeider K. Het kwam zelfs zoo ver, dat de R. een ijzeren staaf greep en den arbeider een harden slag op het hoofd toebracht. K. zakte bewusteloos ineen en moest in zeer ernstigen toestand naar het Groot-Ziekenhuis worden overgebracht. De recherche heeft de R. gearresteerd. HET BEZOEK VAN CRAIGAVON BIJ CHURCHILL. Het D. N. B. meldt uit Stockholm: Volgens berichten uit Londen verwacht men in politieke kringen aldaar, dat Enge land binnenkort den noodlottigen stap te genover Ierland zal ondernemen. Na de reis van lord Craigavon naar Londen werd in kringen van de Britsche hoofdstad ver klaard, dat men nauwelijks nog hoop kan koesteren op een accoord met Ierland in de kwestie der verdediging van de Iersche eilanden. Het is thans zeker, dat zoowel de Noord-Iersche minister-president Craigavon als de Valera op hun tegengesteld stand punt blijven staan. Er bestaat geen hoop meer op een compromis. Dagens Nyheter meldt, dat de geruchten als zou de Valera naar Londen komen om besprekingen te voeren niet bevestigd worden. Men neemt echter aan dat een Britsch initiatief be trekkelijk snel te verwachten is. Legerbericht no. 29 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Aan de grens van Cyrenaica zijn de laatste dagen minstens vijftig geblindeerde vijande lijke auto's vernield. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht vij andelijke stellingen in de zóne van Wajir (Kenya) gebombardeerd, waarbij een muni tiemagazijn getroffen werd. In de zóne van Turcana (Kenya) werden eenige Engelsche soldaten gevangen genomen. Na een vooraf gaand luchtbombardement, hebben onze troepen een aanval gedaan op Kurkuk in de Engelsch-Egyptische Soedan, waarbij een radiostation en magazijnen vernield werden. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op Massawa, Diredawa en Zula, waarbij in totaal twee personen werden ge dood en een gewond en geen materieele schade werd aangericht. JAPANSCH PROTEST IN WASHINGTON. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van Oorlog deelde heden mede, dat de Japansche regeering een protestnota tot Washington heeft gericht in zake het incident in de internationale concessie van Sjanghai, waar gisteren zestien Japansche gendarmes door Amerikaansche mariniers zijn aange houden. BOMMEN OP HET EILAND ROSENBURG. Het A. N. P. meldt In den afgeloopen nacht heeft een En gelsche bommenwerper een groot aantal bommen laten vallen op het eiland Rosen- burg. Negen bommen kwamen neer, waarvan er drie niet ontploften. Men ver moedt, dat het tijdbommen zijn. Een brandbom viel op een woning, waarbij een begin van brand ontstond. Het vuur kon echter spoedig door de bewoners ge- bluscht worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Wel werden vele rui ten van woningen vernield, de schade, toegebracht aan landbouwgewassen is zeer aanzienlijk. OPLICHTING TE SCHEEMDA? Eenigen tijd geleden vervoegde zich een ongeveer twintigjarige jongedame in een manufacturenwinkel van den heer K. te Scheemda. Zij nam verschillende goede ren op zicht mee voor den landbouwer B. aldaar. Twee dagen later herhaalde zich hetzelfde geval. Nu echter was het een andere dame die goederen op zicht haal de voor den heer D. W. te Sext Toen het dochtertje van den landbou wer B. dezer dagen bij K. in den winkel kwam om iets te koopen, vroeg deze of zij haar moeder wilde vragen de op zicht ge haalde goederen terug te laten brengen. Toen bleek, dat B. in het 'eheel geen goe deren bij K. had laten halen. Ook bij een onderzoek bij D. W. bleek, dat er niets op zicht was meegenomen. De politie werd met het geval in kennis gesteld HOOFDACTE EN MOBILISATIE. De hoofdbesturen van de moderne, katho lieke, christelijke en neutrale onderwijzers organisaties, hebben een adres over de hoofd- acte-examens gezonden aan den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van Onderwijs. In dit adres wordt er de aandacht op ge vestigd, dat er onder de jeugdige gemobili seerde onderwijzers uiteraard niet weinig waren, die voor de hoofdacte studeerden. Deze studie is door de gebeurtenissen be moeilijkt en het gevaar dreigt, dat een aantal hunner, die groote offers brachten voor ons vaderland, een vol jaar later hun hoofdacte halen dan anders het geval zou zijn gaiveest. Adressanten verzoeken daarom voor de onderwijzers die tengevolge van de mobi lisatie hun studie niet normaal hebben kun nen voortzetten de gelegenheid te scheppen dit examen desverlangd te kunnen afleg gen in December of Januari a.s. Voorts verzoeken zij, de schriftelijke exa mens voor de lagere acten Fransch, Duitsch en Engelsch dit jaar niet slechts in Den Haag, maar ook in een gemeente in het noorden en in het zuiden des lands plaats te laten vinden. Uitspraken van Dinsdag 9 Juli. De Alkmaarsche koopman A. W,, die bij H. v. d. P. te Middenmeer en bij K. K. te Slootdorp partijen aardappelen had gekocht en bij E. H. te Wieringermeer een partij van 18000 kilo rapen, bij welke aankoopen hij vergat te betalen, terwijl hij ook bij de be stelling wist dat hij wel nooit zou kunnen betalen, hoorde vorige week een gevange nisstraf van éen jaar tegen zich eischen. Bij éen der leveranciers had verdachte zelfs be weerd dat hij kocht voor iemand, die aan defensie leverde. Tot zijn verdediging voerde verd. aan, dat hij getracht had de gaten te dempen, doch daarin niet was geslaagd. De rechtbank veroordeelde A. W. heden tot 4 maanden gevangenisstraf. De verzekeringsagent K. D. te Schagen stond vorige week terecht wegens beleedi- ging van W. F. G. Verdachte voerde toen een pseudo-juridisch verweer en bestreed onder meer de dagvaarding. Ondanks zijn uitge breide juridische kennis werd verdachte door den officier toch de raad gegeven om nog eens college te gaan loopen. De eisch luidde 40 gulden boete, subs. 20 dagen hechtenis. D. werd heden veroordeeld tot 40 gulden boete, subs. 12 dagen hechtenis. De gedetineerde timmerman P. B. uit Den Helder heeft al verschillende veroordeelin gen achter den rug wegens diefstallen. Tel kens blijkt de man te stelen om er een ander mee te bevoordeelen. Ditmaal had hij ten bate van een armen buurman 5 kilo boter van een wagen gestolen. De eisch luidde 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Buiskool, verklaarde namens zijn cliënt, dat deze het zelf het beste oordeelt, dat hij in de gevangenis komt, doch verzocht wel de straf zoo clement mogelijk te doen zijn. De recht bank veroordeelde B. heden tot 6 maanden 1 gevangenisstraf. LIMMEN (Juni). Geboren: Catharina Maria, d. v. R. Pronk en M. Jong. Geertruida Gerdina, d. v. G. Valkering en G. van Wonderen. Matheus Maria, z. v. N. Dekker en M. C. Winder. Veronica Maria, d. v. C. P. Nuijens en M. Hollenberg. Ondertrouwd: A. J. Teeling te Uit geest en M. Rietveld. M. Kuil te Heems kerk en A. Winder. Getrouwd: A. J. Teeling en M. Rietveld. Overleden: Johanna Swart d. v. Th. Swart en M. Kraakman. Neeltje Porte- gies, 48 jaar, echtgen. van R. Vos. TEXEL (Juni). Geboren: Hendrika, d. v. Pieter Mosk en Hendrika Dekker. Jacob, z. v. Klaas Zuidewind en Rensina Anna Swaerts. Trijntje Helena, d. v. Govert Johannes van Andel en Geertruida Kort. Harry Cor nells, z. v. Cornelis Pieter Keyser en Ja- cobje van Kampen. Ondertrouwd: Tjalling Johannes Di to en Maria Anna Zijm. Theunis Willem de Jong en Arina Mosk. Jan Frederik Dekker en Hiltje Bisschop. Klaas Maas en Maartje Daalder. Gomert Witvliet en Johanna Leentje Broekman. Getrouwd: Jan Zoetelief en Willy Langeveld. Johannes de Graaf en Maria Mulder. Remmert Bremer en Etje Dros. Willem Hendrik Bakker en Cornelia Jo hanna Hin. Tjalling Johannes Dito en Maria Zijm. Jan Frederik Dekker en Hiltje Bisschop. Overleden: Hendrik Smit, 89 j., geh. met Neeltje van Keeren. Gerard Anto- nius Gomes, 21 maanden. Jan Barhorst, 6 maanden. Jantje List, 58 j., echtgenoote van Arie Doorn. Abram Dekker, echtgen. van Margaretha Bos. Bloemkool en worteltjes. Zoowel in den zomer als in den herfst is er een tijd, waarin we volop bloem kool kunnen krijgen en het behoeft wel geen betoog, dat verstandige huisvrouwen er dan van profiteeren, want dan is ze niet alleen het goedkoopst, doch boven dien heeft de natuur ervoor gezorgd, dat ze dan alle voedingswaarden in optimale verhoudingen bezit. Een recept, om bloemkool weer eens anders op te dienen is het volgende: Bloemkool in combinatie met worteltjes. 1 flinke bloemkool, 54 liter melk, 40 gram (4 afgestreken eetlepels) bloem, 40 gram (2 afgestreken eetlepels) boter, 100 gram (1 ons) geraspte belegen kaas, wat zout. Wasch de bloemkool en zet ze een uur in water met wat zout. Maak ze schoon en verdeel ze desgewenscht in stukken. Kook de bloemkool gaar in een' goed gesloten pan met een kleine hoeveelheid water en wat zout. Bewaar het water om er den volgenden dag b.v. soep van te bereiden. Bereid de saus als de bloemkool bijna gaar is. Smelt daarvoor de boter, voeg de bloem erbij en roer beide tot een glad mengsel. Voeg onder voortdurend roeren de melk toe en laat de saus even doorkoken. Roer er van het vuur de kaas door. Giet de saus over de gare, uitgelekte bloemkool op het midden van de schaal. 1 Pond wortelen, 10 gram 54 afgestre ken eetlepel) boter, 1 dL. (1 kopje) wa ter, een weinig zout, een paar takjes peterselie. Ontdoe de worteltjes van 't groene kopje en 't staartje. Wrijf ze stevig door de handen met een weinig zout, waardoor het buitenste schilletje afgeschaafd wordt. Wasch ze en zet ze op met het water. Schud ze af en toe om. Laat ze twintig minuten zachtjes koken in goed gesloten pan. Roer er de boter door en laat ze een paar minuten stoven. Wasch de peterselie, snijd ze fijn. Rangschik de gare worteltjes om de bloemkool en versierden schotel met de peterselie. JMgezonden Siukkm OVERGANGSEXAMENS. Geachte Redactie, Waar dezer dagen wederom de jaarlijksche bevorderingen naar hoogete klassen zullen plaats hebben bij de diverse inrichtingen van onderwijs, vraag ik mij af en met mij zeker wel zeer vele ouders: hoe zullen de leeraren dit jaar» met hunne beoordeelingen der leerlingen voor den dag komen? Zullen ze de cijfers, die ze nog hebben, angstvallig wikken en wegen of zullen ze dit jaar ook eens als de koopman redeneeren en denken „volgend jaar misschien wel beter" en hier door den zwakkeren en middelmatigen broeders, die door het zeer onvoldoende aan tal lesuren wel het meest geleden hebben, ook nog eer, kans geven, hun achterstand volgend jaar in te halen? Ik denk hierbij vooral aan de H. B. S., die door haar groot aantal leerlingen het meest heeft moeten schipperen. Laat begonnen in verschillende lokaliteiten, door heen en weer loopen der leeraren van het eene gebouw naar het andere, korte lesuren, vooral in de lange winterperiode met onbegaanbare wegen, vrije dagen door kolendampversprei- dende kachels en lest best de gedwongen vacantie van 8 Mei tot 8 Juni, waarbij elke leiding, zoowel mondeling als schriftelijk, den leerling onthouden werd. Na 8 Juni vrijwel onmiddellijk de repetitieperiode en gedurende het eindexamen wederom vrije dagen en middagen. Voeg hierbij de ner veuze en gedeprimeerde stemming, zoowel van ouders als van leeraren, dan zal zeker niemand zelfs den zwaksten leerling een zij het ook wat geforceerden overgang naar een hoogere klasse misgunnen. En nu, mijne heeren, is het woord of èigenlijk de daad aan U, praat er dezen keer niet te lang over, laat den leerling niet op één of twee puntjes hangen, gooit er liever met elkaar volgend jaar een schepje op, dit zal in ieder geval het moreel van die groote groep middelmatigen en zwakkeren zeer ten goede komen. EEN VADER. NV. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 8 Juli 1940. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen 3.205.70 en Roode kool 5.50 6.90 per 100 kg; Aardbeien 5286 cent per slof; Aalbessen 511, Doperwten 4.507.50, Druiven 3031, Peulen 518, Snijboonen 911, Dubbele spercieboonen ƒ.1113.50, Tuinboonen 2 2.80 en Tomaten 911.20 per 100 por.d; Andijvie 11.60, Bloemkool le s. 815 2e s, 4.507, Kropsla 12, Komkommers 36.70, Meloenen 16 27 en Perziken 514 per 100 stuks; Peterselie 3.804.60, Selderie f 0.50 1.50, Uien 28.20 en Wortelen 4 8 per 100 bos; Postelein per bakje 1526 cent; Spinazie per bak (16 pond) 1626 ct. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Juli 1940. (Langendijker Groentenveiling). 21600 kg Roode kool 4.504.70; 550 kg Gele kool 6.20; 8000 kg Tomaten: A 18—18.30, B 18.30, C 18 en CC 10; 2850 bos Peen 5 5.20; 257000 kg Aardappelen: Schotsche muizen 4.405, Drileingen 3.50 4.60, Eigenheimers 1.802.60, Blauwe Eigenheimers f 7.107.50; 105 kg Snijboo nen 17.90; 160 kg Slaboonen 24.80 25.40; 16 kg Druiven (Frankenthalers) 65; 120 kg Tuinboonen 4.10. NOORDSCHARWCUDE, 9 Juli '40. (Noor- dermarktbond). 55 stuks Bloemkool f 6.60; 182600 kg Aardappelen: Schotsche muizen 4.404.70, Drieling muizen 3.70 4.20, Bonken 4.10, Drielingen 1.40 2.50, Blauwe Eigenheimers 77.20. AMSTERDAM, 9 Juli 1940. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen als volgt: Noordholl. muizen 45 cent, Hillegonder zandmuizen 7 cent, Noordholl. blauwe eigenheimers 8 cent per kg. Aan voer 301.000 kg. PURMEREND, 9 Juli 1940. Op de heden gehouden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 22 partijen, wegende 96000 kg. Hoogste prijs 28. Han del matig. Kaasmarkt. 6 stapels, wegende 1657 kg. Kleine Boeren 28.50 per 50 kg. Handel matig; 1098 kg Boter 1.55—1.64 per kg- 310 Vette koeien 8086 cent per kg, 194 Geldekoeien 130180, 105 Melkkoeien 180275, 50 tSieren 6072 cent per kg handel matig; 22 Paarden 225—400, handel stug; 53 Vette kalveren 55—75 cent per kg handel matig; 459 Nuchtere kalve ren: slacht 8—16 en fok 14—22, han del stug; 425 Vette varkens 6066 cent per kg handel vlug; 61 Magere varkens 26 46, 214 Biggen 12—24, 528 Schapen f 1633, 65 Bokken 416, 496 Lamme ren 613, handel matig; Kipeieren 4 4.30 en Eendeneieren 3 per 100 stuks; 1800 Noordholl. kuikens (blauwen) 5055 cent per kg; 5900 Oude kippen en hanen: wit en rood 47)4—52 cent en blauw 50— 55 cent per kg; Konijnen 0.30—1.70; 1900 Eenden 1030; Duiven (per paar) 40 cent; 2000 Jonge hanen (wit en rood) 45 50 cent per kg. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A 80000 stuks Eendeneieren 3.103.20 en 70000 stuks Kippeneieren 3.604.50. WARMENHUIZEN, 8 Juli 1940. 53800 kg Aardappelen: Schotsche muizen 4.40 f 4.70, grove 4.404.50, drielingen 3.90 4.70. TEXEL, 8 Juli 1940. (Veemarkt). Aan voer en prijzen waren heden als volgt: 737 Lammeren 7—12; 7 Graskalveren 25— f 55; 9 Nuchtere kalveren 8—16; 25 Schapen 18—25; 30 Biggen 16—22. TEXEL, 8 Juli 1940. 'Eierenveiling). Aan gevoerd waren 62684 eieren. Prijzen: groote f 3.604.35 en kleine 3.303.60 per 100 stuks. Jhxwinciaai Tlieuws De week van 1 tot 5 Juli was voor den tuinder een week met veel variaties. Den eenen dag veel vraag en den anderen dag veel aanbod en weinig vraag. Doch over de gcheele week genomen was er een vrij groote aanvoer en van middelmatige tot hooge prijzen. Wat er ook werd aangevoerd, ht ging weg voor bevredigende prijzen. Van bloemkool was meer dan de helft van den vrij grooten aanvoer van matige kwaliteit. De prijzen waren voor le soortf 8.5015 en voor 2 soort 4.507 per 100. Kropsla was er te veel en zonder export zou het er be denkelijk hebben uitgezien. Nu ging alles voor 1.102.15 per 100 van de hand. An dijvie was wel in trek, doch de prijs van 1.201.90 is niet te hoog. Peulvruchten en niet het minst peulen, waren duur. Peu len golden 1226.50, doperwten 8 15, raspers en blauwschokkers 1013.50 per 100 kg. Met de tuinboonen was het maar matig, een prijs van 2.904.10 per 100 kg. is laag. Snijboonen en spercieboonen (van de laatste al uit de natuur) waren ge wild en duur. Snijboonen waren f 2231 en spercieboonen 2228.50 per 100 kg. Met uitzondering van uien, die peperduur zijn, n.l. 4.20f 7.30, was de prijs van bos- groente laag, n.l. f 1.102.30 per 100 bos. Alleen boswortelen waren meer in trek en de prijs f 4.507.20 per 100 bos is hooger dan de vorige week. De betrekkelijk kleine aanvoer van postelein en spinazie had wei nig belangstelling en de prijzen, resp. 0 20 0.25 en 0.150.45 per kist, zijn aan den lagen kant. Komkommers waren gewild en de prijzen van f 4.206.70 per 100 zijn middelmatig. Tomaten waren niet erg in trek, doch niettemin kan de prijs van 20 23 per 100 kg. er voor door. De fruitmarkt. De week van 1 Juli tot 6 Juli heeft weer het einde van de aardbeiencampagne ge bracht. Dat wil niet zeggen, dat er deze week geen aanvoer meer zal zijn, doch 't zal zachtjes aan afloopen. De week heeft nog al variatie gegeven en vooral op de kleine markten. Beverwijk, het centrum van de De collecte ten bate van het Nat. Hulp comité, welke Zaterdas alhier is gehouden heefl voor wijk A (he Umpgtdeelle) opge bracht 216.20.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3