DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i ZATERDAGS. vijf regels UNOIG De Frarische nationale vergadering heeft de machtigingswet aangenomen. De schuldkwestie ter sprake gebracht. Men verwacht een reorganisatie van het Kabinet-Pétain, ïv.' s' Roosevelts boodschap aan het congres. Bijzonderheden over den slag in de Middellandsche zee. De besprekingen te München. De Japansche pers over het afwijzende antwoord van Engeland. Roemenië uit den Volken bond getreden. ker Piet de J., die e gevangenis was i uurtje later de rlaten werd hij ge- ilitiebureai overge- twee koffers voor kostbaarheden en had beschikt over kte huissleutel. Dit daties had, die over sten. Voorts bleek, ien avond met een er naar de bioscoop eveneens ingere- :en later volgde de •iend van Piet, den de vrouw met wie itkende van de in- f te weten; wel gaf f een broch, van aan M. had gegeven, endin hielden vol, en. irdeelde den inbre- jaar gevangenis- irikant M., die het akt, hoorde zich tot straf veroordeelen, r lichte geldboete en tot acht maanden rdeeld. i kwam alleen de r beroep. ;n uitvoerig verhoor bevestiging van het scht. ildig te zijn. Isch goederen. a eontont. dags inzenden). mfornuizen, flinke ïooie haard', ■rij Kooimeerlaan laan. tuinscherm, 3x2 1TWEG 97. hand- of trap- ïfect geen bezwaar, onder letter O 192 1'. Hl Baby weegschalen, er straat 45. Telef. ■es Postbus 26, Koffergramofoon, platen, inboedels, >orstraat 5. ;ste waarde voor »ud ijzer, heele of ikel- en zolderop- let adres FNIDSEN traat No. 1. jep met fok en zeE UDE, Rijksweg 82, t verkeerende beige 1 (Falcon) te koop, HOORNSCHEWEG i reclame-ccun- eer goed OP i goede «aak, ia couranten loeten «lagen. rd. noeten we dit allemaal gevaarlijk om aan deze - laat staan er over te gevaar?" zei Tommy it in ons beroep alleen indien je geen zenu- :weten en goed tooneel s een van de stelregels Ier, Tommy", een zelfvoldaan lachje. Is dat ouwe wijf van ;ens hier kon zien zit- in die stem draaide het ikt om. In de deurope- figuur van den inspec- i zijn rechterhand, ter- ndboeien aan den wijs- erhand bengelden. Ach- /aren verschillende fi- formen zichtbaar, et den wijsvinger van handboeien rammelden ■eelzeggende handschoe- iselen, want de douane- i de zaak behoorlijk ge- ;ins beschikte toch nog itie, dan Hamper hem illige omstandigheid dat welke hij genoemd had huwelijk met Jill Craw- htige privilegie genoot baar te mogen maken tste ontbijt. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door hei geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. Ié2 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeurs C. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTEN11ENs Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 33?9, redactie 3330. Donderdag 11 Juli 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Bij den aanvang der zitting der Fransche nationale vergadering heeft de voorzitter van de Kamer, Herriot, volgens een bericht uit Vichy verklaard, dat de afwezige parlements leden indertijd op instructie van de regee ring vertrokken waren en dat hij, Herriot, in het bezit was van den tekst dezer instructie. Zij hadden zich ingescheept op het stoom schip Massilia, dat hun door de regeering ter beschikking was gesteld. Herriot verklaarde stappen te hebben ondernomen om hun den tijdigen terugkeer naar Vichy mogelijk te maken, doch hij had hiermede geen succes gehad. De plaatsvervangende minister-president Laval bevestigde, dat de regeering erover gedacht heeft, haar zetel naar Perpignan te verplaatsen. Maarschalk Pétain had toen echter beslist, dat de regeering in Frankrijk zou blijven. Laval verklaarde daarop, dat het waar was, dat de regeering met het ver trek van de Massilia accoord ging. Hierop las Laval het eenige artikel van de machtigingswet voor, welke op zijn voorstel werd voorgelegd aan een speciale commis sie, bestaande uit de leden van de senaats commissie voor burgerlijke wetgeving en de kiesrechtcommissie van de Kamer. De speciale commissie nam het ontwerp met 47 tegen 4 stemmen aan. Daarop werd de machtigingswet door de nationale vergade ring in geheime zitting met 569 tegen 80 stemmen aangenomen, waarna de zitting werd opgeheven. De machtigingswet luidt: De machtigingswet geeft aan de regeering der republiek onder de handteekening en het gezag van maarschalk Pétain alle vol machten om de nieuwe grondwet van den Franschen staat af te kondigen. De grondwet moet de rechten van den arbeid, van het vaderland en van het gezin waarborgen. Zij zal door de natie geratifi ceerd en door de vertegenwoordigende li chamen, in de oprichting waarvan zij voor ziet, toegepast worden. Bestraffing der verantwoordelijke politie geëischt. Het agentschap Stefani meldt uit Vichy: De jonge rechtsche afgevaardigde Tixier Vignancourt heeft gisteren in de Fransche Kamer voorgesteld de voor de catastrophe verantwoordelijke politici op te sporen en te bestraffen. Herriot heeft dit voorstel ter zijde willen leggen onder het voorwendsel, dat het onvereenigbaar was met een clausule in het reglement van orde. Daarop verweet Tixier Vignancourt hem onder stormachti- gen bijval van het huis, dat hij zich tot medeplichtige maakte van degenen die met misdadige lichtzinnigheid geëischt hadden, dat de oorlog zou worden voortgezet tot den definitieven ondergang van Frankrijk. Bo vendien protesteerde Tixier Vignancourt tegen de aanwezigheid van Reynaud en van den muiti-millionnair Dreyfuss als twee der groote oorlogsopruiers. De woorden van Tixier Vignancourt deden een zoodanig tumult ontstaan, dat de voorzitter zich ge dwongen zag de zitting op te heffen. Het parlement heeft zijn afdanken onderteekend. eigen Met de aanneming van het volmachten- ontwerp heeft het laatste parlement van de derde republiek ook zijn eigen afdanken onderteekend. Een groot aantal der parlementsleden heeft zich reeds reisvaardig gemaakt. Wel licht vloeien uit de voorstellen van senator Reibel en afgevaardigde Tixier-Vignancourt nog eenige discussies voort. Beiden hebben in hun voorstellen de regeering uitgenoodigd om zonder verwijl de opsporing ter hand te nemen en de bestraffing van degenen, die verantwoordelijk zijn voor het ontstaan, de leiding en de voortzetting van den oorlog. Overigens is thans echter het woord aan de regeering. Zij zal de nieuwe grondwet op stellen volgens de beginselen, die in de gisteren aan het parlement voorgelegde mo- tiveering zijn samengevat. In Vichy zullen alleen de in aanmerking komende parlementaire commissies de re- geering ter raadpleging ter beschikking staan en aldus de achterhoede vormen van het scheidende parlement. Men wil een volksstemming houden. Uit Vichy wordt gemeld, dat gistermid dag de vice-premier Laval een onderhoud heeft gehad met den voorzitter der Kamer, Herriot, betreffende de parlementsleden, die Maarschalk Pétain begin Juni met het s.s. Massillia uit Bor deaux waren gevlucht en zich thans in Ma rokko zouden bevinden. Zooals men zich herinneren zal, bevinden zich onder deze parlementsleden ook Daladier en Mandel. In regeeringskringen zou, naar vernomen wordt, een volksstemming over de nieuwe grondwet van Frankrijk in het voornemen liggen. Het is te mooi om waar te zijn. De correspondenten der bladen Abc en Yain Vichy geven uitdrukking aan hun ver wondering over het feit, dat ondanks de goede bedoelingen van de Fransche afge vaardigden, de ongelukkige partijgeest ook in de nationale vergadering voortleeft. De derde republiek heeft weliswaar opgehouden te bestaan, maar haar methoden zijn niet veel veranderd. Zoo draagt men het onderzoek in de kwestie der politieke verantwoordelijk heden op aan een speciale parlementaire commissie. Niemand zal geloof slaan aan het harakiri der Fransche republiek, zoo lang de parlementsleden, die schuldig zijn aan Frankrijks catastrophe, nog verder kunnen beslissen over wel en wee van het land. Nooit kan een nationale revolutie uitgevoerd worden door degenen, die nog voor een maand den staat, dien zij thans willen be graven, met volle overtuiging verheerlijkten. De avances van Herriot, Leon Blum, Paul Boncour, van de socialistische, radicaal- socialistische, democratische coalitie etc. zijn te mooi om waar te zijn. De correspondent van de Ya vergelijkt de Fransche parlementsleden met reizigers, die hun trein op een tusschenstation hebben ge mist. Reorganisatie van het kabinet- Pétain verwacht. Uit Vichy wordt gemeld, dat politieke kringen aldaar vóór het einde van deze week een reorganisatie van het kabinet-Pétain verwachten. Amerika zal zijn wapenen niet in een aanvalsoorlog gebruiken. In zijn bijzondere boodschap aan het congres, waarin 4.8 milliard dollar voor be- wapeningsdoeleinden gevraagd worden, verwijst president Roosevelt naar de „gron dig veranderde wereldsituatie" en spreekt hij over het op handen zijn van „nieuwe be dreigingen", die het noodig maakten daar aan het hoofd te bieden. De mannen en vrouwen van de Vereenigde Staten ver wachten aldus de boodschap dat men hen tegen alle binnen- en buitenlandsche vijanden beschermt. Wij zullen onze wape nen niet in een aanvalsoorlog gebruiken. Wij willen onze mannen niet voor het deel nemen aan Europeesche oorlogen uitzenden, maar wij willen een aanval tegen de Ver eenigde Staten of tegen het Westelijk half rond afslaan. Niemand mag de Vereenigde Staten zwak noemen, omdat zij vasthouden aan de democratische inrichtingen. De voor naamste les van het verloop van dezen oorlog is, dat een gedeeltelijke bewapening niet voldoende is. Een zoo groot bedrag als waarin de nieuwe bewapeningsboodschap voorziet, vereischt offers en een zoo groot program vereischt zwaren arbeid, waaraan het geheele land moet meedoen „om vrij te blijven". Het Italiaansche persagentschap Stefani verneemt de volgende bijzonderheden over den zeeslag in de Ionische zee. De in den namiddag van 8 Juli uit het gebied ten Z. van het eiland Kreta komende Britsche zeestrijdkrachten bestonden uit drie linie schepen van het type Barham, een vlieg- tuigmoederschip, eenige kruisers en tal rijke torpedojagers. Terwijl het eskader in westelijke richting voer, waarschijnlijk met het doel van zee uit een aanval op de Ita liaansche kusten te' ondernemen, verloor het een torpedojager, clie door een op den loer liggende Italiaansche düikboot getorpedeerd werd en zonk. Terwijl de Italiaansche zee- strijdkrachten in de Ionische zee ter hoogte van kaap Stilo (Calabrië) geconcentreerd werden om het initiatief van den vijand doeltreffend te kunnen bestrijden, werden op de Italiaansche vloot in achtereenvolgen de golven aanvallen ondernomen door Brit sche vliegtuigen, die van korten afstand talrijke torpedo's lanceerden. Deze aanval len mislukten echter geheel. Van de negen aanvallende vliegtuigen werden er, naar met zekerheid is vastgesteld, vijf door het luchtafweergeschut van de Italiaansche neergehaald, terwijl aan den anderen kant de commandanten van de eenheden alle torpedo's handig wisten te ontwijken. De zeeslag begon tegen 2 uur in den mid dag van den 9en Juni en werd geopend door het vuur van de Italiaansche kruisers, ge volgd door de beide Italiaansche liniesche pen Cesare en Cavour, elk van 23.600 ton en bewapend met tien kanons van 320 mm. (gewicht van het projectiel 500 kg.), die zich gesteld zagen tegenover drie Britsche slagschepen van het type Barham, elk van 31.000 ton en bewapend met 8 kanons van 381 mm. (gewicht van het projectiel 1000 kg.) Van een afstand van ongeveer 26 km. openden de Italiaansche slagschepen het vuur. De strijd tusschen de Italiaansche en Engelsche linieschepen duurde 15 minuten. Bij het vierde salvo van de kanonnen van de Cavour en de Cesare werden de vijan delijke slagschepen getroffen. Men zag hoe een vijandelijk slagschip naar bakboord overhelde en het vuren staakte. Tegelijker tijd richtten de Italiaansche kruisers van 10.000 tons een hevig vuur op de vijande lijke slagschepen en kruisers. Op het hoog tepunt van den slag kwamen verscheidene Italiaansche torpedojagers temidden van ne- velschermen dichterbij en vielen onder het vuur der vijandelijke schepen met torpedo's 'aan. Een groep dezer torpedojagers slaagde er in, een vijandelijken bodem te torpedee- ren en met het luchtafweergeschut drie vij andelij ke bombardementsvliegtuigen neer te halen. Aan den strijd namen Ita liaansche en Britsche bommenwerpers deel. De Italiaansche bommenwerpers troffen verscheidene malen de vijandelijke strijd krachten, aldus tot het succes van den slag bijdragend. Na de eerste vijftien minuten bleek de vijand geenszins verlangend, den strijd voort te zetten, wellicht omdat hij, getrof fen door granaten, torpedo's en bommen 't wenschelijker achtte, de wijk te nemen. In- tusschen viel de duisternis in. De vijand verwijderde zich in Z.O. richting en liet zijn agressieve bedoelingen tegen de Italiaan sche kusten varen. Alle Italiaansche schepen keerden op hun bases terug. Slechts een Italiaansche bodem werd getroffen, doch de schade kan in enkele dagen hersteld wor den. Het oordeel der Duitsche pers. De Berlijnsche avondbladen maken onder groote koppen als „Zeeslag van 6 uur in de Middellandsche zee", „Zeeslag aan de Zuid kust van Italië" of „De Engelschen moesten wijken", melding van de botsing tusschen deelen van de Britsche Middellandsche zeevloot en Italiaansche marine- en vlieg tuigeenheden. In een commentaar schrijft de „Börsenzeitung": Met de opruiming in de Middellandsche zee is een begin ge maakt. De Italiaansche vloot en het Ita liaansche luchtwapen hebben van de wel kome gelegenheid, den Britschen indringer bij zijn kraag te pakken, een grondig ge bruik gemaakt. Hem is thans in de Middel landsche zee op dezelfde wijze de les gele zen als voordien al in de Noordzee en in de IJszee, bij Scapa Flow en bij Duinkerken geschiedde. Het blad herinnert verder aan de uitspraak van den Engelschen minister van marine, Alexander, dat Engeland „nooit van plan is" zijn zeemacht te verlie zen en dat deze zeemacht eiken inval zal af slaan of aan plunderaars, die voet op Brit schen bodem zetten, zal verhinderen te ont komen. „Ja gisteren nog", zoo schrijft het blad, „heeft Lord Addison in verband met de zeerooversdaad tegen de „Richelieu" ver klaard: „Wanneer men steeds weer hoort van zulke daden der Britsche marine, dan denkt men vergenoegd aan den dag, dat zulke daden ook zullen worden ondernomen tegen de Italiaansche schepen, die zich nu Zij zijn voor het Donaubekken en den Balkan van groote beteekenis. De Italiaansche ochtendbladen wijden hun voorpagina's aan den zeeslag tusschen de Italiaansche en Britsche vloot en aan de historische bijeenkomst te München, waar Hitler in aanwezigheid van graaf Ciano en von Ribbentrop de vertegen woordigers van het bevriende Hongarije, graaf Teleki en graaf Csaky ontvangen heeft. Teleki De Messaggero publiceert hierover een uitvoerige correspondentie van zijn speci- alen berichtgever, waarin deze schrijft, dat de dag van München een bevestiging is van het souvereine prestige, dat de as op het continent en in de geneele wereld verkregen heeft door haar prachtige denkbeelden van herstel en door de on vergelijkelijke kracht van haar wapenen. Hongarije zoo vervolgt het blad heeft verzocht zich met de as te verstaan en zijn actie te verbinden aan het werk van Italië en Duitschland. Daarom is het gesprek van Hitler en Ciano met Teleki en Csaky om den invloed welke daarvan zal uitgaan op den loop der gebeurtenissen in het Donaubekken en op den Balkan en in het geheele westelijke bekken van de Middellandsche Zee, van de grootste be teekenis. Na de Russische bezetting van Bessarabië en de Boekowina, is het in het wezenlijke en dringende belang van alle Donau- en Balkanvolkeren gewenscht en noodig, dat zich geen nieuwe „coup de theatre" voordoet. Het blad zegt er zeker van te zijn, dat Hongarije nooit iets zal doen, dat op eenigerlei wijze de plannen van den vijand zal kunnen begunstigen. Von Ribbentrop biedt dejeuner aan. Uit München wordt door het D.N.B. ge meld: Na de receptie bij den Führer heeft de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den in München vertoevenden Hongaarschen gasten en den Italiaar.schen minister van buitenandsche zaken graaf Ciano, een dejeuner aangeboden, gevolgd door een tocht naar het Ciuem-meer. In het rusthuis aan het meer vertoefden de rijks minister en zijn gasten eenige uren in het gezelschap van hier ter genezing aanwezige gewonde soldaten. Om 19 uur 15 vertrokken ae Hongaarsche premier, graaf Teleki en de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, met een specialen trein uit Salzburg. Kort daarop vertrok ook graaf Ciano na hartelijk afscheid te hebben ge nomen van den rijksminister van buiten landsche zaken. De bevolking van Salzburg juichte de vertegenwoordigers der met Duitschland bevriende staten Italië en Hon garije oij hun rit door de stad en aan het station geestdriftig toe. DE TOESTAND IN IERLAND. De Engelsche bladen nemen met groote belangstelling de nieuwe verdedigingsmaat regelen in Ierland op. Zoo is het Iersche leger uitgebreid tot 100.000 man. De kust verdediging is versterkt en men verneemt, dat reeds op verscheidene plaatsen aan de kust mijnenvelden zijn gelegd. Voorts zou den zich op een oproep van de Valera 80.000 man vrijwillig voor het leger hebben aan gemeld. KRIJGSGEVANGENEN UIT ENGELAND IN CANADA AANGEKOMEN. In het Lagerhuis heeft de onderstaats secretaris" van binnenlandsche zaken Peake medegedeeld, dat 6700 krijgsgevangenen en geïnterneerden uit Engeland in Canada zijn aangekomen. nog heel verstandig in hun havens verbor gen houden". Op hetzelfde tijdstip echter zat de Ita liaansche vloot den Britschen tegenstander al op de hielen en lieten Italiaansche vlie gers hun bommenregen neerkomen op En- gelands schepen. Engeland en Frankrijk zijn als „half dood" te beschouwen. De bladen schrijven over het afwijzende antwoord van Engeland inzake de Japan sche eischen tot staking der hulpverleening aan Tsjang Kai Sjek via Birma. De Ko- koemin Sjimboen stelt Churchill persoonlijk voor deze weigering verantwoordelijk en schrijft: Zoowel in Engeland als in de Ver eenigde Staten twijfelt men aan het succes van deze Engelsche politiek. Engeland be vindt zich op den weg naar de catastrophe. Indië, Birma, en de andere Britsche kolo niën slapen niet meer, bij hen zijn snel de gevoelens van nationale solidariteit ont waakt. Indien Engeland in zijn blinde en dwaze houding volhardt, zal het spoedig een catastrophe in zijn verre oostelijke politiek beleven, vooral wanneer het met de politiek van Churchill doorgaat. Churchill vertrouwt op Amerika en zal zoo Engeland naar een tragischen afloop voeren. De Hotsji Sjimboen eischt, dat de diplo matieke betrekkingen tot de landen, die een vijandige houding tegenover Japan getoond hebben, zullen worden verbroken. Engeland en Frankrijk aldus het blad staan voor hun ineenstorting. Met deze beide mogend heden moeten de diplomatieke betrekkingen zoolang verbroken worden, tot de nieuwe opbouw in het Verre Oosten is uitgevoerd. Het is een onmogelijke toestand voor Japan met Engeland en Frankrijk te onderhande len, die als „halfdood" te beschouwen zijn. Men kan ze daarom niet meer als volwaar dige onafhankelijke landen beschouwen. Tevens moet Japan een positieve houding tegenover Amerika aannemen en wel zoo lang de Vereenigde Staten hun vijandige houding tegen Japan niet hebben opge geven. Een verklaring van den minister van Buiten landsche zaken. Roemenië is uit den Volkenbond getreden. De minister van buitenlandsche zaken Ma- noilescu heeft hierover de volgende verkla ring afgelegd. Door het uittreden van Roemenië uit den Volkenbond wordt definitief een streep ge trokken onder een politieke illusie, die men langen tijd heeft nagejaagd. Van den Vol kenbond heeft Roemenië ondanks luidruch tige uiterlijke teekens nooit eenig daadwer kelijk nut gehad. Daarentegen werd het in een automatisch mechanisme van schade lijke politieke acties getrokken, die in strijd waren met zijn ware gevoelens tegenover eenige bevriende groote naties. Roemenië, dat een politiek voert van zijn ware belan gen en van een Europeesch realisme, is van opvatting, dat zijn blijven in den Volken bond geen doel meer heeft. FRANKRIJK IS EVEN SCHULDIG ALS ENGELAND, ZEGT DE TEVERE. Het Italiaansche blad Tevere keert zich tegen de pogingen om medelijden tegenover Frankrijk te laten gelden, de Franschen als slachtoffers eener goedgeloovigheid tegen over Engeland voor te stellen en het perfide Albion als de eenige schuldige te brand merken. De ware toedracht is werkelijk anders, zegt het blad. Frankrijk heeft zich met Engeland verbonden om daarmede de hegemonie en de heerschappij in Europa te deelen. De Entente Cordiale tusschen de beide mogendheden was op deze gemeen schappelijke voorwaarde gegrondvest. Frankrijk wist, dat zijn leger niet tegen zijn taak was opgewassen, maar het reken de op de Poolsche divisies en op andere coalities. De zaak is echter scheef gegaan. Frankrijk heeft den oorlog voorbereid en gewild, evenals Engeland hem heeft voor bereid en gewild. De verantwoording van den een en van den ander is volkomen ge lijk. DE KWESTIE-TIENTSIN. Een telegram uit Tientsin meldt, dat de Britsche autoriteiten gisterenmiddag een deel van de Chineesche zilvervoorraden ter waarde van 100.000 pond sterling hebben afgedragen aan de Japansche autoriteiten. Dit is een regeling der kwestie-Tientsin. DE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. De Duitsche luchtaanvallen op Engeland zijn in den laatsten tijd buitengewoon toe genomen, aldus bericht Nya Dagligt Alle- handa uit Londen. Dag en nacht, aldus dit blad, worden ha vens, vliegvelden, vliegtuigfabrieken en an dere bewapeningscentra gebombardeerd. De verliezen aan materiaal stijgen voortdu rend.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1