Agenda |i Stad en Omgeving i| JkowHciaat Hieums ïïucg&dii [broek Teraardebestelling wijlen M. Jimmink. Een aangrijpende plechtigheid. Voedzame koude nagerechten door Martine Wittop Koning. HEERHUGOWAARD OPMEER HARENKARSPEL HOORN Nederland naa OP LANGE EERSTE BLAD. EERSTE i» Alkmaar, Donderdag. Door de aanwezigheid van zeer vele be langstellenden op de algemeene begraaf plaats is gistermiddag de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer M. Jimmink, in leven concierge-ama nuensis van de handelsschool, tot een aan grijpende plechtigheid geworden. Onder hen, die van hun belangstelling getuigden, be vonden zich directeuren en leeraren han delsdag- en -avondschool, mr. C. A. de Groot, mevr. Cohen Stuart, mr. F. A. Jospephus Jitta en de heej- Stoutjesdijk namens het bestuur der afd. Alkmaar van het Ned. Roo- de Kruis; voorts merkten we een deputatie op van de Alkmaarsche afdeeling van den Bond voor staatspensionneering, den herv. predikant ds. Kleyne, diakenen en ouder lingen van de herv. gemeente, alsmede den heer W. J. D. Appel als oud-voorzitter van het B.A., waarm hij met den overledene had samengewerkt, en ten slotte waren er nog tal van kegelbroeders, die den heengeganen makker naar zijn laatste rustplaats wilden vergezellen. Zeer groot was ook het aantal dames, waaronder leden van kerkelijke organisaties. Om half vier arriveerde de stoet op de be graafplaats. De rijtuigen werden voorafge gaan door soldaten en verpleegsters van het Roode Kruis. Er waren zooveel kransen en bloemstukken, dat een aparte baar daarvoor noodig was, terwijl bovendien de lijkbaar nog geheel bedekt was met dergelijke „laatste groeten" als evenzoovele bewijzen van hoogachting, welke den overledene was toegedragen. De lijkbaar werd door leden van de transportcolonne van het Roode Kruis, waarvan de heer Jimming voorzitter was, naar het graf gedragen. Tal van sprekers. Aan de groeve werd allereerst gesproken door den heer G. A. M. S n ij d e r s, directeur van de handelsschool, die mede uit naam van de velen, die de overledene in de school had zien komen en namens hen, die haar thans bevolken, een woord ten afscheid sprak. Het zoo onverwachte heengaan van den heer Jimmink had allen diep getroffen, zij beschouwden hem als een onmisbaar deei van de school. Waarom God dezen mensch zoo onverwacht had weggenomen? Wij weten het niet, zei spr., maar we nemen aan, dat Hij weet wat goed voor hem en voor ons is. Spr. wilde geen poging doen om het leven te beschrijven van hem, die thans ter ruste werd gelegd, maar hij wilde getui gen, dat deze man met daden heeft getoond hoe rijk zijn leven was. Spr. hoopte dan ook, dat het mevr. Jimmink en de familie een troost moge zijn, dat de echtgenoot en vader gegeven heeft, wat hij kon. De heer A. P r i n s, directeur van de han delsavondschool, begon met een aanhaling van het bekende „Gelijk het gras is ons kort stondig leven", om te doen uitkomen dat niemand dit plotselinge overlijden had kun nen verwachten. Over onderwerpen van allerlei aard had spr. dikwijls met den heer Jimmink gesproken, nog j.l. Zaterdagoch tend, toen o.a. toekomstvragen waren be handeld. Velerlei zaken hadden, buiten het gezin en de school nog, zijn belangstelling, maar uit den aard der zaak hing hij zeer aan „zijn" school en zijn gezicht kon. ernstig betrekken, als hij er van sprak hoe veel er reeds van was afgebroken. Spr. eindigde met een „dank voor alles wat ge voor ons en de school hebt gedaan". Mr. d e G r o o t wenschte als waarnemend voorzitter van de afd. Alkmaar van het Ned. Roode Kruis te getuigen van de groote erkentelijkheid en dankbaarheid, welke er is voor alles wat de overledene deed voor het Roode Kruis in het algemeen en de plaatselijke afdeeling in het bijzonder. Spr. herinnerde eraan, dat de heer Jimmink in 1914 een van eersten was, die aan de roepstem gehoor gaf om te trachten de ge volgen van den oorlog te verzachten en sinds dien bleef hij de beginselen van het Roode Kruis getrouw. Hij genoot ten volle aller vertrouwen, zoodat het afdeelings- bestuur hem een functie opdroeg, waaraan verantwoordelijkheid verbonden was. Nim mer heeft hij daarin teleur gesteld, zijn ge voelens van naastenliefde en medeleven waren zeer sterk, zoodat vooral in zijn wijk zijn plotseling heengaan sterk gevoeld zal zijn. De symbolen van het Roode Kruis, zoo ging spr. voort, dekken uw graf en zij mo gen uw medewerkers vooral, maar ook an deren, ten voorbeeld zijn. Al hetgeen ge voor het R.Kr. gedaan hebt, zal in zijn analen gegrift blijven. Rust in vrede. Als penningmeester van de afd. Alkmaar van den Bond voor staatspensionneering werd de heer Jimmink gehuldigd door den heer M. Z w a a n, die, als een voorbeeld van trouw aan hetgeen hij eenmaal als noodzakelijk zag, vertelde hoe de heer Jim mink dertig jaar geleden reeds werd opge nomen in het bestuur der afdeeling en de laatste kwarteeuw op voorbeeldige wijze het penningmeesterschap op zich had geno- men. De heer A.vanderMeulen schet ste hoe de mare van Jimminks overlijden de leden van de transportcolonne van het Roode Kruis had aangegrepen en hoe zij allen spontaan hun diensten hadden willen verleenen bij de droeve plechtigheid van de teraardebestelling, gedreven door eerbied voor zijn groote naastenliefde. Hij toch gaf zich ten volle aan zijn taak, als voorbeeld voor allen. Wij zullen hem dan ook ten zeerste missen, zei spr., maar wij zullen trachten in zijn geest voort te gaan en strij den voor het teeken van het Roode Kruis, waarvoor hij steeds pal stond. Nadat de Roode Kruis-afdeeling het eere- saluut had gebracht, besloot spr. met „Rust in vrede, tot weerziens". De heer Joh. Diepen, voorzitter van den Alkm. Kegelbond, vertolkte de gevoe lens van de kegelbroeders, die allen veel hielden van hun gestorven kameraad, wiens hartelijke vriendschap zij nooit zullen ver' geten. Ds. K 1 e i n W a s s i n k, herv. predi kant, sprak als waarnemend voorzitter van den kerkeraad der herv. gem., en in het bijzonder namens de diakenen. Zij en wij, de predikanten en de ouderlingen, zijn dankbaar voor wat God ons in hem heeft geschonken. Spr. dacht aan de menschen in de wijk van den overledene en bracht ook namens hem een woord van dank voor wat hij voor hen deed. Wij weten dat het laat ste en eeuwige oordeel is aan God en daar bij sterkt ons het woord „Wat gij aan een van mijn minste broeders hebt gedaan, hebt gij Mij gedaan". Dat geeft ons zekerheid voor het eeuwige even en in dat geloof brengen wij een afscheidsgroet aan broeder Jimmink. Nadat de heer Snij ders namens de fa milie van den overledene dank had gebracht voor de aan dezen bewezen laatste eer, sprak ds. KleinWassink nog een laatste woord van overdracht van den overledene aan den Eeuwige. De plechtigheid was hiermee beëindigd en langzaam verlieten de aanwezigen den doo- denakker, onder den indruk van de weten schap dat het lichaam van een veelbetreurd mensch met een welbesteed leven was ach tergelaten. Van de kransen en bloemstukken, welke op het graf werden gedeponeerd, noemen wij, naast die van de familie, die van den burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot als kringcommissaris van het Ned. Roode Kruis, directeur en leeraren van de handels school, directeur en personeel der handels avondschool, leerlingen der handelsschool, de afd. Alkmaar van het Ned. Roode Kruis, den Kerkeraad der herv. gemeente, de transportcolonne van het Ned. Roode Kruis, den Bond voor staatspensionneering, den C. N. A. B. afd. Alkmaar en de kegelclub Koekoek. BENOEMD. Mej. M. Boesewinkel, 2e assistente aan de Openbare Leeszaal en Boekerij alhier, is met ingang van 1 October benoemd tot le assistente aan de Openbare Leeszaal te Zaandam. BEVORDERD TOT ARTS. De heer J. E. Winkelman, alhier, is gis teren aan de Universiteit te Amsterdam bevorderd tot Arts. DE „ALKMAAR-PACKET FIETS. EN DE „Geen grooter genot voor een Amster dammer dan zijn vrijen dag te besteden door het maken van een tocht in de Pro vincie, „de fiets mee", zoo schrijft de Alk- maar-Packet in een alleraardigst geïl lustreerde gids, waarin de prachtige rij wielpaden in de omgeving van Alkmaar op een duidelijke kaart worden aangege ven. De bootvracht is laag; de fiets mee aan boord kost maar 10 cent. Na een heerlijke vaart langs de schil derachtige Zaan en over het riante Alk maarder Meer komt men uitgerust naar lichaam en geest te Alkmaar aan. Dan volgt de mooie fiets tocht in de omgeving van Alkmaar, langs schitterende rijwiel paden, vrij van den rijweg, naar Bergen, Bergen-aan-Zee, Schoorl en Camperduin. Elke fietsrijder zal, dit doende, den ar beid der Rijwielpadvereeniging Noord- Kennemerland waardeeren, en lid willen v/orden van deze nuttige Vereeniging, door storting van een bedrag van ƒ1. per jaar op postgiro 163181. Doe >het nu! Ga nü varen en fietsen, en wordt lid van de Rijwielpadvereeniging Noord-Kennemerland te Alkmaar, dan zult gij in- en door de natuur uw geeste lijk evenwicht op de snelste wijze terug vinden. M.U.L.O.-EXAMEN. Voor het m.u.l.o-examen diploma B zijn gister geslaagd; Ph. Tegel en F. N. Baden- huizen te Alkmaar, P. Verhoef te Ben- ningbroek, H. M. Joosten te Hoom, C. van de Pol te Bergen en W. K. Goodijk te Broek op Langendijk. Het diploma A werd behaald door: K. S. Sluys, K. Vellinga, T. de Wilde, A. C. van Kleef, A. J. de Boer, J. Schipper, A. G. Schokker en J. P. Feringa te Alk maar, A. Blad en A. I. Boswijk te Bergen, W. van der Molen en T. van den Heerik te Broek op Langendijk, G. de Zwijger te Heiloo, A. T. Amels te Nieuwe-Niedorp, A. Veen te Spanbroek, A. Mus, C. H. Klein en M. M. IJdo te Hoorn, P. Sevenhuysen te Warmenhuizen, D. W. Engel te Zaan dam, E. Woelders te Beemster, A. Peere boom te Purmerend, A. Oortwijn te De Rijp, J. J. Reinink te Den Helder en C. Rezelman te Schagen. Afgewezen werden twee candidaten. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Aan de afdeeling weg- en waterbouw kunde en bouwkunde zijn bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar o.a. R. Baas te Oudorp, J. F. Duin te Schermerhorn en A. Vis te Oudkarspel. Voorts werden van het eerste naar het tweede studiejaar o.a. bevorderd: Afd. werktuigkunde: J. P. Gelder te Schagen, A. B. P. Strubbe te Alkmaar en C. L. Venneker te Medemblik; afd. scheeps- bouwkunde: J. G. Burlage te Alkmaar. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 22.29 tot 5.02 uur licht op. Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Ouverture (Artisten-ingang) (rom.); hoofdrollen Louis Jouvet, Janine Darcey, Claude Dauphin. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.30 uur, eerste hoofdnum mer De laatste waarschuwing (detective film); hoofdrol Preston Forster; tweede hoofdnummer Demonen der renbaan (sens.); hoofdrol Pat O'Brien. Toegang vanaf 14 jaar. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Ik stal een millioen (seijs.)hoofdrollen George Raft en Claire Trevor. Toegang boven 18 jaar. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Dr. Kildare.... dringend! (rom.); hoofdrol len Lew Ayres, Lana Turner, Laraine Day en Lionel Barrymore. Toegang boven 14 jaar. MIJNEN IN HET IJSELMEER? Lijndiensten zijn gestaakt. Onze stad was, zoo schrijft de Enkhuizer Courant, gistermiddag plotseling vol wilde geruchten: Heel het IJselmeer zou vol lig gen met mijnen, door Engelsche vliegtuigen met kwistig gebaar uitgestrooid! Rampen werden al aangekondigd, maar niemand wist eigenlijk het juiste te vertel len. Bij informatie te bevoegder plaatse bleek ons, dat er van eenige ramp geen sprake is geweest en dat er over eventueele mijnen niets vaststaat. Alleen zijn enkele maatregelen genomen voor het geval er inderdaad mijnen uitge strooid zouden zijn. Zoo werd den havenmeester gistermiddag getelegrafeerd, dat er mogelijk mijnenge vaar bestond tusschen de Ketel en Marken en voorts werd den inspecteur van de Veerdienst gelast voorloopig de dienst op Stavoren te staken, zoodat de boot heden morgen niet is uitgevaren. Verder zijn verschillende lijndiensten van uit Amsterdam voorloopig stopgezet. De Urker boot is vanochtend dit in tegenstelling tot andersluidende geruchten op tijd binnengekomen en wordt al weer geladen om de zoo noodzakelijke levens middelenvoorziening van Urk voort te zet ten. De kern van het bericht berust op de waarneming van een schipper, die tus schen Kampen en Amsterdam voer, en Maandagmiddag gezien moet hebben, dat een Engelsch vliegtuig, hetwelk tusschen Urk en de Ketel kruiste, voor werpen heeft laten vallen. Of hier dus sprake is van magnetische of „electrisch" mijnen, waarover gesproken werd, zal nog vastgesteld moeten worden. Noch voor de scheepvaart, noch voor de visscherij is eenig officieel vaarverbod uit gevaardigd. Men heeft zich tot nu toe be paald tot een waarschuwing voor mogelijke gevaren. Het verhaal, dat één vliegtuig 40 mijnen heeft uitgeworpen, kan gevoegelijk naar het land der fabelen verwezen worden, want géén vliegtuig is nog gebouwd, dat 40 mijnen vervoeren kan, of het zouden minia tuur-mijntjes van een geheel nieuw type moeten zijn. Inmiddels is het toe te juichen, dat de veiligste weg gekozen wordt en men eerst aard en aantal van de eventueele uitge worpen voorwerpen wil vaststellen, alvo rens de diensten voort te zetten. Over stagnatie bij de Zuiderzeewerken kon men ons geen inlichtingen verstrekken. De meening over het risico is bij de vis- schers verdeeld. Enkelen zien het nog even aan anderen willen uitvaren. WERKVERRUIMING OP TEXEL. Het bestuur van den polder Eierland be sloot tot het uitvoeren van een werkverrui- mingsplan, teneinde een beter functionnee- renden waterafvoer te verzekeren. De to tale kosten zullen 167.500 bedragen. Uit het Werkloosheidssubsidiefonds zal 122.100 worden uitgekeerd. De polder zelf draagt 45.500 in de kosten bij. Voor de grootte van dit bedrag zal hij een leening sluiten tegen 4 y, pet. per jaar. Naar de opzichter van den polder, de heer van Hoorn, onder wiens leiding de werkzaamheden zullen worden uitgevoerd, meedeelde, zullen wel honderd werkloozen hier gedurende den tijd van twee en een half jaar te werk kun nen worden gesteld. Het polderkanaal zal over een lengte van 6650 meter worden uit gediept. Voorts zal aandacht aan een ver betering van verschillende wegen worden besteed. Hiervoor zal een leening worden aangegaan tot een bedrag van 22.500 tegen een rente van vier procent per jaar. DE SPOORWEG DOOR J. BECHDOLT. Wij beginnen in dit nummer een nieuw, spannend feuilleton, dat lezenswaard is. De voortgang van de techniek heeft altijd voor- en tegenstanders gehad. Zoo zal het geweest zijn in de oudheid, zoo is het ook nu. Het sterkst is deze tegenstelling wel tot uiting gekomen in de vorige eeuw, toen de techniek met rassche schreden van de we reld bezit nam en naast veel welvaart ook veel vernietiging van oude verworvenheden bracht. In Amerika werden op groote schaal spoorwegen aangelegd, steden verrezen uit het niet, nieuwe oppervlakten werden be volkt. In dezen tijd verplaatst ons het nieuwe feuilleton, met welks publicatie wij heden een aanvang maken. In het Oosten van de Ver. Staten is de nieuwe tijd begonnen, maar steeds verder dringt hij naar het Wes ten door. Het eerste symptoom daarvan manifesteert zich in den vorm van den spoorweg, die langzaam voorwaarts vreet in het vrijwel maagdelijke land. Werklieden van allerlei slag en meest niet van het beste allooi zijn bij den aanleg betrok ken en zij worden op hun weg door het te veroveren gebied vergezeld door een aan hang, die er op uit is, hun met drank en spel het goed verdiende geld uit den zak te kloppen. De overwinning van den nieuwen lijd is VOOR DE HUISVROUW j In de meeste gezinnen brengt het gebruik mee, dat het middagmaal wordt besloten met „iets toe", en dat is in verschillende opzichten een uitstekende gewoonte. Soms wordt alleen het gezellige samenzijn aan tafel er wat door verlengd, wat op zichzelf ook al niet kwaad is; vaak echter vinden we er bovendien een aanvulling in voor wat in de voorafgaande spijzen nog aan voedings waarde ontbroken heeft: een aanvulling meestal van de hoeveelheid eiwit, vet of koolhydraten of wel een op peil brengen van hert vereischte gehalte aan vitaminen. In het laatste geval zijn we niet gewend om het nagerecht bepaald „voedzaam" te noemen: de vruchten, die als het meest ge bruikelijke voorbeeld van zoo'n vitamine rijk dessert gelden, brengen gewoonlijk niet veel bij tot het gevoel van verzadiging, dat we als maatstaf aannemen voor de voedzaamheid van de een of andere spijs. We gaan dein ook deze aanvullingen van den maaltijd vandaag stilzwijgend voorbij, omdat ze ondanks hun overigens belang rijke beteekenis niet passen in de lijst van het onderwerp, dat we thans zullen be handelen. Tot de wél behoorlijk verzadigende nage rechten, die ons, dank zij hun gehalte aan eiwit, koolhydraten en vet, een goede mo gelijkheid bieden om aan te vullen wat in de portie vleesch, groente en aardappelen nog aan deze voedingsstoffen ontbrak, reke nen we in de eerste plaats de groep van de melkspijzen: de pappen, de schoteltjes, de puddingen alle echt-Hollandsche gerech ten, die aan de huisvrouw, mits ze haar werk goed organiseert, weinig tijd behoe ven te kosten. Het opzetten van de melk kan b.v. gebeu ren op een oogenblik, dat haar aanwezig heid in de keuken toch gevraagd wordt voor b.v. het afwasschen van den ontbijt boel; het instrooien van griesmeel of haver mout, het dóórroeren van aangemengde maïzena of wel het toevoegen van rijst, het gort gebeurt dan op het juiste moment, vóórdat de op dat punt zoo verraderlijke melk aan overkoken toe is. De vlug gaar gekookte griesmeel, havermout of maïzena heeft het vuur alweer verlaten vóórdat het afwaschwerk is afgeloopen (misschien kan zelfs de gebruikte pan nog van het af- waschsopje mee profiteered); de rijst of de gort met hun langeren kooktijd blijven op een zacht vuurtje (spaarbrander van het gasstel of laaggeschakelde electrische plaat) zachtjes doorkoken en hebben daarbij geen toezicht noodig. 's Morgens nog in de schaal overgebracht en op een koele plaats be waard, staan ze 's middags kant en klaar voor het gebruik, om als koud dessert een prettig slot te vormen van den maaltijd en het veilige gevoel te geven, dat de voe dingswaarde speciaal ook met het oog op de kinderen niets te wensdhen over laat. Bestaat er in het gezin méér voorkeur voor karnemelk dan voor melk, dan kan ook die uitstekend als grondstof voor pap pen dienen: aangemengde maïzena of tar webloem, ingestrooide rijst, boekweitegrut jes of gort vormen als bindmiddel voor de karnemelk geschikte variaties. Zonder te beweren, dat de warm gebruikte pappen van deze soort net óók zéér simakelijk zijn, leg ik hier toch den nadruk op het feit, dat in dezen tijd van het jaar de koud voorge- diende pap met genoegen aanvaard zal worden, terwijl ze het werk voor de huis vrouw vereenvoudigt door haar 's middags de zorg voor het nagerecht te sparen. In dit verband kan ik niet laten om ook nog even de aandacht te vestigen op de zoo gemakkelijk te bereiden hangop, een „voedzaam koud nagerecht", dat geen an dere bemoeiingen vraagt dan het utgieten van de karnemelk in een doek, die in een vergiet is uitgespreid: 's ochtends wegge zet, zal de karnemelk tegen den tijd van het mddagmaal voldoende van haar vocht hebben laten uitlekken om het uitscheppen van een smakelijke roomige massa mogelijk te maken, die we desnoods met eenige lepels melk er doorheen geklopt in een vla-schaal opdienen, begeleid door een schaaltje Echte basterdsuiker en wat droge beschuiten of als bezuiniging op ons sui kerrantsoen alleen maar wat kaneelbe- schuitjes, die voor de meeste hangop-lief hebbers verdere suikertoevoeging overbodig maken. Om het overzicht van onze „voedzame koude nagerechten" volledig te maken, blijft thans nog over het vermelden van d<3 reeds in de fabriek toebereide pappen en vla's (havermoutpap, rijstepap, karnemelk met gort, chocolade-, amandel- en vanille- vla): we schenken die eenvoudig uit dg flesch in een vlaschaal overgemakkelij ker kan 't wel niet, en om den prijs behoe ven we het niet te laten! Ook de yoghurt zoowel de vetvrije als de vollemelk-yoghurt staat op dezelfde wijze tot onze beschik king. Versiering van oorlogsgraven. - Hier te lande heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, de oorrlogsgraven in Ne derland met bloemen en planten te versie ren. Het ligt in de bedoeling van dit comité om de laatste rustplaatsen van hen, die vie len voor het vaderland, op passende wijze tq verzorgen. De Nederlandsche Sierteelt Cen trale en diverse bloemveilingen hebben het comité reeds hun volle medewerking toe gezegd. niet te stuiten. Een enkele oude farmer, die met leedwezen de uitgestrekte prairiën door de schennende hand der niets-ontziende techniek steeds verder in bezit ziet geno men worden, probeert nog een barrière ertegen op te werpen, maar hij moet zijn poging opgeven. Dit forsche ras van ouder- wetsche bewoners van „the Wild West", met zijn romantiek va^ primitieve geaardheid en zijn zin voor vrijheid verlaat tenslotte maar liever het terrein dan zich aan den modernen tijd aan te passen. Maar reeds heeft deze laatste bezit geno men van de harten van het jonge geslacht. De jongste dochter van den ouden farmer Les Cabinal is een rechtgeaard kind van haar vader. Zij ziet in de menschen van de spoorwegmaatschappij haar natuurlijke vijanden. Maar aan het hoofd van de werk zaamheden staat »en jonge ingenieur, die in het leven van de familie een belangrijke rol zal spelen, in het bijzonder ook, omdat hij veel indruk heeft gemaakt op de oudste dochter, die het leven dar moderne bescha ving verkiest boven dat van de sterke maar hardvochtige natuur. Hij is het, die de har ten verzoent met het nieuwe, zoodat er toch nog geluk wordt gebracht door de door vele ouderen Zoo verfoeide instelling, welke het leven hier zoo totaal verandert: De Spoor weg. DE OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ SLUIT IN DEN VACANTIETIJD. Wij wijzen er ook in deze rubriek op, dat de Openbare Leeszaal en Boekerij hier ter stede tijdens den vacantietijd van het per soneel van Maandag 22 Juli tot en met Zaterdag 10 Augustus gesloten zal zijn. In memoriam. De zon ligt over het landschap. Langs den Middenweg gaat gestrekt en ernstig, geheel in tegenstelling hiermee, de zwarte groep dragers van de „Laatste Eer". We weten het. De laatste gang van onzen, be kenden dorpsgenoot Meereboer. Stil en niet op den voorgrond tredend als zijn leven, zonder veel gerucht rondomme, zal ook de begrafenis van dezen stille in den lande zijn, want is niet juist het bericht afgekomen, dat in verband met de tijds omstandigheden, het gewone luiden ach terwege moet blijven? Een in de omgeving zeer bekend dorps genoot wordt ten grave gedragen. Iemand, die, al was zijn leven stil en eenvoudig, toch wel invloed heeft uitgeoefend. Want stond dat leven niet altijd in het teeken van „doorgaan" en „vasthouden"? De jongens, die pas van school kwamen en op him twaalfde of dertiende jaar „den bouw" ingingen, werkten wel graag bij Meereboer. Hij was een „baas", waar men met ge noegen den arbeid deed. Toen in de jaren van weleer rookend en snorkend de zware stoomdorschmachine verscheen en het onhandelbare gevaarte met man en macht over de bruggetjes het erf moest worden op-gewurmd, paar den er voor en de heele bemanning en diverse buren er nog achter om te helpen duwen als het er spande, en er dan soms nog geen beweging in het gevaarte te Krijigen was, klonk zonder een zweem van opwinding de stem van Meereboer „Vast- houwe jongens, we moete vasthouwe". En al vasthoudende kwam men er ten slotte. Dat ééne woord kenmerkte het leven van dezen werker. Hij was iemand, die niet veel sprak, zijn terrein lag meer in het dóén. En onder alles bleef hij de goede, te betrouwen en te vertrouwen vriend. Een stille Westfries, Een man met een gouden hart. Aan deze dingen werd op de begraaf plaats in korte bewoordingen uiting ge geven, eerst door den heer Boekwinkel uit Utrecht, die als vriend van de familie sprak, daarna door de heeren Kostelijk, namens het bestuur van „Nieuw-Leven" en Ootjers namens bet bestuur van den Noordermarktbond. Mede op de begraafplaats vertegenwoor digd was het bestuur van „Excelsior" en enkele oude vrienden. Actie voor herstel halte Middenweg. Onder de belanghebbenden worden handteekeningen verzameld ter onder steuning van een enquête, waarin ver zocht wordt de halte Middenweg weer in het leven te roepen, onder motiveering van de huidige ter plaatse moeilijke ver- voersgelegenheid. Op de lijsten wordt, naar we vernamen, druk geteekend. Ook het gemeentebestuur blijkt zich voor deze aangelegenheid te spannen. Ter navolging! Het bestuur van de coöp. zuivel fabriek „Aurora" te Opmeer heeft zich met een circulaire tot zijn leden gericht, waarin verzocht wordt de melkbussen van verschillende veehouders, die thans op minder dan 100 meter van elkaar staan, op één punt samen te brengen, om alzoo tot benzinebesparing te geraken. Wij ge- looven dat dit streven ook bij andere besturen een punt van overweging zal kunnen uitmaken. Nationale collecte. De nationale collecte Voor de oorlog slachtoffers op Zaterdag j.l heeft in deze gemeente opgebracht 268.59K. Muur ingestort. Gistermorgen is in de Molsteeg bij het Achterom een tuinmuur, welke het perceel afsloot van den heer Veen, door ouderdom ingestort. De muur kwam in de steeg terecht en trof een passeerenden voorbijganger. Deze werd tegen de deur van een tegenover liggend huis gedrukt, waardoor hij er nog al goed is afgekomen. Verdere ongevallen deden zich hierbij niet voor. Laat ooi aanfa De gouwleid* de bezetting va bod gedaan daarvoor in getale naar O zij, in een rt prachtig natu het oorlogsgefc Niet alleen voor de geesten den, bovendien steld worden datgene te v« flink en kraci rugkeeren. Het is een dankbaarheid ii Want na den wij nog altijd zjjn tallooze kh land gastvrij on Zeer velen tijd een pleegkind veel lager bleef vastgesteld, omdat als de kleine konden scheiden Men heeft die voor het vaak kind in Oostenrijk steld. Menig Holam nadien zijn vac: maakt en daar men daar nog Hollandsche gasivri ringen aangehoord tot wederdienst land moeilijken Toen nu ons lan< is gekomen, toen gelezen, dat stede: onder het oorlogsg toen heeft de gouv een royaal aanbod groote instemming rijkscommissaris, heeft verkregen. Het is een aanl looze hulp voor langen tijd gevoed in een omgeving, Van ons werelddeel verzekering gegeve: alle kosten van ning van de Ostrm men er zeker van een uitstekende ve: In den beginne reserveerdheid tegei gestaan. Men heeft na de aansluiting, oude land van vroe; heeft men er blijkbi kinderen in dezen brand in den PC Door nog onbekei middag brand ontst; aan den Schelpenbol meerpolder, bewoond leider, den heer Ooi hooi gevulde schuur geheel in vlammen was ingestort, toen meerde brandweer Zij wist echter de te behouden. Een si Hedenmorgen is tje van den heer D alhier in de Ringva dronken. Nadat de heer die zich direct te eenige malen gedol erin de kleine op he De pogingen van de Verdonck en eenige B. O. om de levensg mochten niet slagen Gelijke tai vereeniginge Naar wij vernerr ren van de begraf den Langendijk een over het brengen van de vergoedingen en fooienstelsel. Sommige uitvoerder Paald bedrag beloond kend werd op een bij lende leveranciers in en- Bij andere vereer Percentages reeds een het vaststellen van ee aan de uitvoerders. Aan dezen toestand maakt, doordat een getroffen. De uitvoerd geng<HetUllen Gen geli- gen Het aannemen va In het De "Jkkis m het vervolg hun pri suren der vereenigini berekening van de be via tee«b»e«i Ten aanzien van de getroffen.11 6Ven6e^ alkm GEBOREN: Margaretha, d. van I M. W. Colauto. Will cob E. Koster en M. vt GETROUWD: Coenraad Piion en Z Mar in us Schakelaar en Jan Peereboom en Agn

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2