DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Aan de bevolking van Alkmaar. Het Duitsche frontbericht. De strijd boven het Kanaal President Lebrun stelt zijn bevoegdheden ter beschikking. Een verklaring van lord Halifax. De nieuwe politieke structuur van Frankrijk. Een radiorede van Pétain. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HLRMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 163 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 12 Juli 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Tot dusver heeft de Alkmaarsche bevolking zich in het algemeen onderscheiden door een rustige en waardige houding in de bijzondere omstandigheden, waarin ons land en ook onze stad zijn komen te verkeeren. Ik twijfel niet of dit zal ook in de toekomst het geval zijn. Ieder weet, dat men zijn eigen belang en het belang van de stad het beste dient door zich bij de omstan digheden aan te passen, zijn werk met ijver te blijven doen en zich te onthouden van alles wat onrust zou kunnen verwekken of wat de stad of haar ingezetenen aan gevaar zou kunnen blootstellen. Niettemin meen ik goed te doen, opnieuw den nadruk erop te leggen, dat men zonder eenig voorbehoud elk voorschrift der Overheid onmiddellijk zal moeten opvolgen. Deze voorschriften treden gewoonlijk in werking op denzelfden dag waar op zij worden afgekondigd: Men leve de nieuwe bepalingen dus onmiddellijk na. Slechts door stipte opvolging van wat van Overheidswege wordt voorgeschreven zal men zichzelf en anderen onaangenaamheden besparen. Ik vestig in dit verband in het bijzonder de aandacht op het verbod om te luisteren naar buitenlandsche radio stations. Overtreding ook van dit verbod wordt streng gestraft. Men meene niet, dat men het er toch wel eens op zou kunnen wagen. Een geconstateerde overtreding leidt onherroepelijk tot een strengen maatregel. Verzachtende omstandigheden kunnen hierbij uiteraard niet in aanmerking komen. En overigens herhaal ik, dat men alles moet vermijden, wat de Duitsche Over heid zou kunnen grieven. De bestaande goede verhouding tusschen de Duitsche Overheid en de bevolking moet worden gehandhaafd en mag niet door onvoorzich tigheden of loslippigheden van individueele ingezetenen in gevaar worden gebracht. Beleedigende uitdrukkingen kunnen niet worden geduld. Aan het opstellen of ver spreiden van geschriften met beleedigenden inhoud werke men niet mee; men stelt zich daarmede bloot aan de grootste gevaren. En vooral de ouders moeten erop be dacht zijn, dat zij hun kinderen een juiste houding inprenten, hetgeen natuurlijk alleen dan mogelijk is als zij zelf het goede voorbeeld geven. Ik zou het in hooge mate betreuren, als de Alkmaarsche bevolking nu of later' haar plicht niet zou begrijpen en daarvan de ernstige gevolgen zou ondervinden. Het vorenstaande is daarom bedoeld als een ernstige waarschuwing, die naar ik van harte hoop overbodig zal blijken te zijn, maar die niemand in den wind mag slaan. Ieder kenne zijn verantwoordelijkheid! Alkmaar, 12 Juli 1940. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. Meer dan een half millioen scheeps- ruimte vernietigd. Het frontbericht van het D. N. B. luidt als volgt: Het is den Duitschen duikbooten gelukt in den loop van de laatste zes weken rond 609.000 bruto registerton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij in den grond te bo ren. Deze verliezen moeten Groot-Britannië des te harder treffen, daar de Britsche economie in al haar taken volkomen aan gewezen is op aanvullende importen. Voor de Engelsche voedingseconomie bestaat een doorloopende aanvullende invoerbehoefte van rond 80 pet. van het verbruik, voor talrijke voor den oorlog belangrijke in dustrieën, stijgt de importbehoefte tot bij na 100 pet. der benoodigde grondstoffen. Het verlies aan bruikbare tonnage is voor Engeland echter des te pijnlijker, daar bij den aanvang van den oorlog de beschik bare Britsche koopvaardij-scheepsruimte ongeveer een millioen ton geringer was dan in het begin van den wereldoorlog. Voor de uitwerking van de Duitsche blok kade tegen Engeland is het kernmerkend, dat in den jongsten tijd herhaaldelijk ster ke Britsche konvooien in het Kanaal en de havens van de Theems moesten tot dusver re rond 42 pet. van den totalen Britschen invoer opnemen en omslaan, een hoeveel heid dus die niet zonder meer verlegd kan worden naar andere havens, aangezien daar de noodige speciale installaties ontbreken. Dientengevolge ziet de Britsche regee ring zich klaarblijkelijk genoodzaakt de convooien tot iederen prijs en zelfs met de zwaarste offers door het Kanaal naar de monding van de Theems ten uitvoer te leg gen. Gevechten boven de zee en boven de kust. De luchtgevechten, die zich Woensdag boven het Kanaal, boven de Britsche Z.-kust en zelfs boven deelen van midden Engeland en Schotland hebben afgespeeld, kunnen voor de Britsche openbare meening niet geheim worden gehouden. In de Z. voor steden van Londen heeft men Woensdag den geheelen dag het gedaver van de kanonnen aan de Z.-kust kunnen hooren. Duizenden Engelschen konden met eigen oogen zien, °e. ^.6 ^u^sche machines een Britsch con- vooi in het Kanaal bij Dover aanvielen. „Stockholms Tidningen" meldt, dat van alle uchtgevechten, die zich in den laatsten tijd ven Britsche convooien hebben afge speeld, de gevechten van Woensdag de grootste zijn geweest, die men tot dusver heeft beleefd. De slag heeft zich ten deele boven de zee en ten deele boven de kust afgespeeld. Een onderhoud tusschen Lebrun en maarschalk Pétain. Lebrun Uit Vichy wordt officieel gemeld: Tijdens een onderhoud tusschen den pre sident der Fransche republiek, Lebrun, en maarschalk Pétain heeft deze den president der Fransche republiek meegedeeld, dat hij het voornemen heeft, van heden af met het voorzitterschap van den ministerraad ook het ambt van hoofd van den Franschen staat uit te oefenen om in de buitengewone om standigheden, welke Frankrijk doormaakt, persoonlijk de verantwoording voor de lei ding der openbare aangelegenheden op zich te nemen. De president der Fransche repu bliek Albert Lebrun heeft voor deze ver klaring terstond begrip getoond en met een onbaatzuchtigheid, welke het land zal weten te waardeeren, de gevolgen uit den nieuwen stand van zaken getrokken en zijn bevoegd heden aan maarschalk Pétain ter beschikking gesteld. KRITIEK OP DE FRANSCHE ONTWIKKELING. De Zwitsersche pers oefent, naar het D.N. B. uit Bern meldt, kritiek uit op de politieke en parlementaire gebeurtenissen in Vichy. De „Suisse" wijst er op, dat de voorstellen tot het vaststellen van de schuldvraag waarde loos zijn, daar het parlement als wet gevend orgaan zijn deel aan de schuld heeft en wel in de mate, waarin het heeft toege geven aan de demagogie en waarin het de werkzaamheden der regeering heeft gestoord. Het parlementaire stelsel heeft Frankrijk gestort in een ongeluk zonder voorbeeld. De „Gazette de Lausanne" schrijft: De ver gadering, die Woensdag de grondbeginselen van een nieuwe grondwet heeft goedgekeurd is dezelfde, die sedert vele jaren voor het lot van Frankrijk verantwoordelijk is. Engeland zal den oorlog met alle macht voortzetten. De minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, heeft gister in het Hoogerhuis een verklaring afgelegd over het nabije Oosten. Lord Halifax Ten aanzien van Egypte verklaarde hij, dat de Britsche regeering sedert de deelne ming van Italië aan den oorlog nooit druk had uitgeoefend op de Egyptische regee ring om haar er toe te brengen Italië den oorlog te verklaren. Het is intusschen vol komen duidelijk, dat de Britsche strijd krachten in Egypte, zoo verklaarde hij ver der, die op verzoek van de Egyptische re gering aanzienlijk versterkt zijn, hun ope raties tegen Italië van Egyptische souverein gebied uitvoeren moeten. Lord Halifax stelde vervolgens den toe stand voor, alsof de onafhankelijkheid en de levensbelangen van Egypte door de oor logsverklaring van Italië aan Groot-Britan nië bedreigd werden. In dit verband meende Halifax, dat in het Egyptische parlement een stemming heerscht ten gunste van de vorming van een sterkere regeering en de getrouwe na koming van het bondgenootschapsverdrag met Engeland. De Egyptische verdediging gaat Engeland in de eerste plaats aan en het heeft zelf, op grond van het genoemde verdrag, duidelijk omlijnde verplichtingen. Wat de Palestijnsche kwestie betreft, verklaarde Halifax, dat de toestand daar, „afgezien van enkele daden van bandieten- dom", rustig is. Ten aanzien van Turkije zette Halifx uit een, dat Engeland door de nauwste banden met dezen staat verbonden blijft. Het ver drag met Turkije blijft evenzeer bestaan als de „vriendschap en sympathie" tusschen beide volken. Ten slotte zeide Halifax den moed te hebben om te gelooven dat Engeland in staat is zijn vrienden en bondgenooten in dit deel van de wereld, d.w.z. den Balkan en het nabije Oosten, iedere hulp en iedere bescherming te doen geworden. Engeland zal den oorlog met alle macht voortzetten. DE BOODSCHAP VAN ROOSEVELT. Geen soldaat naar den Europeeschen oorlog. Alle Amerikaansche bladen lichten uit de door Roosevelt ingediende boodschap de verklaring, dat de Vereenigde Staten geen soldaat naar den Europeeschen oorlog zullen sturen. Overigens wordt het jongste mil- liardencijfer voor de bewapening met ge latenheid opgenomen. De New York Times schrijft, dat er niet de geringste twijfel over kan bestaan, dat het volk der Vereenigde Staten bereid is, dit reusachtig bedrag voor de verdediging van de natie uit te geven. Doch de eisch nog meer milliarden dollar, in aanmerking ge nomen het feit, dat de industrie tot dusver in het geheel niet in staat was bewape ningsopdrachten van een dergelijken om vang uit te voeren, bewijst, dat dollars al leen de Vereenigde Staten niet voldoende kunnen beveiligen. Noodzakelijk zijn betere plannen, een gron dige reorganisatie van het bewapenings wezen en grootere vrijheid van handelen der uitvoerende instanties. Zoolang de be wapeningsmachinerie niet vereenvoudigd en bespoedigd wordt, zal de bewapening der Vereenigde Staten, ongeacht de goedge keurde milliarden, op moeilijkheden stuiten. DE VERLIEZEN DER ITALIAANSCHE LUCHTMACHT. Het algemeen hoofdkwartier van de Ita- liaansche legers publiceert de eerste lijst met de door de Italiaansche luchtmacht ge durende den oorlog tot en met 30 Juni ge leden verliezen. Het aantal dooden bedraagt 76, waarvan vier leden van het civiele per soneel. Gewond werden 103 personen. 75 man worden vermist. Maarschalk Pétain heeft gisteravond een rede gehouden voor de Fransche radio. Hij stelde in de eerste plaats vast, dat de nationale vergadering hem uitgebreide volmachten heeft verleend. Dit besluit zal de regeering in staat stellen, het leven des lands op geheel nieuwe leest te schoeien. De regeering ziet zich geplaatst voor de grootste moeilijkheden, die Frankrijk ooit gekend heeft. Het gaat er om, het ver keer in het land te herstellen en de Fran schen terug te brengen tot hun haardste den en hun arbeid. Vervolgens besprak Pétain de houding van Engeland en zeide, dat de aanval der Britsche vloot op de half ontwapende Fransche schepen door niets te rechtvaar digen is. Frankrijk heeft niet het plan gehad, zijn vloot aan Duitschland uit te leveren. Frankrijk is gisteren door Enge land verlaten, vandaag zelfs aangevallen. Hierop gaf Pétain een uiteenzetting van de nieuwe politieke structuur van Frank rijk. Van nu af aan zal het bestuur des lands over twaalf ministers verdeeld zijn. Zij worden terzijde gestaan door secreta rissen-generaal. Aan het hoofd van de Fransche provincies zullen gouverneurs staan. Het raderwerk van het bestuur wordt vereenvoudigd. De ambtenaren zul len in hun werkzaamheden niet meer door reglementen belemmerd worden. Zij zullen op deze wijze sneller kunnen handelen. In aansluiting daarop deed Pétain de mede- de tling, dat de Fransche regeering voor nemens is, haar zetel naar het bezette ge bied te verplaatsen. De Fransche regee ring heeft bij de Duitsche regeering ge- informeerd, of het mogelijk is, Versailles viif te geven. Vervolgens ging Pétain over tot de binnenlandsche problemen. Voor de ont spoorde Fransche maatschappij, zoo zeide hij o.a., is bet geld maar al te vaak middel om tot dé heerschappij te geraken. In het nieuw te bouwen Frankrijk zal het geld slechts het loon voor arbeid zijn. Pétain keerde zich daarop tegen het internatio nale kapitalisme en socialisme, die hand in hand waren gegaan om Frankrijk uit te buiten. Hij gaf de verzekering, dat de arbeid en het gezin van nu af aan be schermd zouden worden. Het Fransche gezin blijft de drager van de Fransche traditie en het heeft dit goed door de generaties heen gehandhaafd. Tot slot wekte Pétain de Franschen op, vertrouwen in hem te hebben. De Fransche radio deelde in aansluiting op de uitzending van de rede mede, dat als eerste grondelement van de grondwet bepaald zal worden, dat Pétain „chef dei- natie" is. Tot de inwerkingtreding van de nieuwe grondwet oefent hij de wetgevende macht uit. De tegenwoordige kamers blij ven tot de constitueering van de nieuwe wetgevende vergadering bestaan, doch zij zullen slechts door Pétain bijeengeroepen worden. De Fransche regeering naar het bezette gebied. De passage in Pétains radiorede betref fende de verplaatsing van den zetel der regeering naar het bezette gebied luidt aldus: „Om bepaalde vraagstukken, welke dringend om oplossing vragen, gemakke lijker te kunnen regelen, is de regeering voornemens, haar zetels in het bezette gebied te vestigen. Wij hebben derhalve de Duitsche re geering verzocht, Versailles en de depar- tementswijk in Parijs vrij te geven. De grondwetswijziging in Frankrijk. Van Fransche zijde wordt officieel uit Vichy gemeld, dat maarschalk Pétain op grond van de nieuwe grondwet drie con stitutioneel acten heeft onderteekend, die reeds vanochtend in het journal officieel zijn afgekondigd en volgens welke Pétain persoonlijk de bevoegdheden overneemt, waarmede tot dusver de pre sident der republiek en de minister-presi dent waren bekleed. Hij draagt den titel van „chef van den Franschen staat". Hij oefent het regeeringsgezag in vollen om vang uit, terzijde gestaan door ministers en staatssecretarissen, die jegens hem verantwoordelijk zij-n. Hij oefent de wet gevende macht uit tot de vorming van de nieuwe vertegenwoordigende lichamen en bij ernstige buitenlandsche spanning en binnenlandsche crises ook na de vorming hiervan. De senaat en het huis van afge vaardigden blijven bestaan tot de in de nieuwe grondwet voorziene lichamen ge vormd zijn, doch zij kunnen nog slechts bijeenkomen na door den staatschef te zijn bijeen geroepen. DE TOESTAND IN PARIJS. De stad herkrijgt haar gewone aanzien. Over enkele dagen, aldus het D. N. B., is het een maand geleden, dat de overwinnende Duitsche troepen de hoofdstad van Frankrijk bezetten. De veertiende Juli, nationale feest dag van het Fransche volk, zal dit keer een dag van inkeer zijn. Sedert vier weken ver levendigen de in het veldgrijs gekleede sol daten het stadsbeeld van Parijs. Het contact met de bevolking, die zich eerst angstig en schuw teruggetrokken hield, is al lang tot stand gekomen. De houding der soldaten vindt overal waardeering. De winkels en café's gaan langzamerhand weer open. Dagelijks keert een stroom terugkeerende vluchtelingen naar de stad terug. Het straat verkeer neemt gestadig toe, zoodat Parijs langzamerhand weer het oude vertrouwde beeld krijgt. Ook zijn de stations van den ondergrond- schen spoorweg weer geopend. Het particu liere telefoonverkeer in de voorsteden is hersteld. Het spoorwegverkeer naar de dichtbij ge legen districten is hersteld en zelfs de tal rijke fonteinen ruischen weer als in vredes tijd. De groote boulevards zijn weer aantrekke lijke punten geworden, de caféterrassen zijn 's middags tot op de laatste plaats bezet. Theaters, bioscopen en cabarets hebben hun deuren weer geopend. Het Duitsche militaire bestuur let streng op het nakomen van zijn bevelen, stelt echter alle pogingen in het werk de normaliseering van het openbare leven zooveel mogelijk te bevorderen. Het sluitingsuur is van des avonds 9 uur tot 11 uur verlengd. Reeds zijn duizenden arbeiders en bedienden weer te ruggekeerd en wachtten op werkgelegen heid. De groote fabrieken, zooals Reinault, Citroën, Farman, Peugeot en andere zullen binnenkort weer gaan werken. Ook de banken en handelshuizen zullen binnenkort haar deuren weer openen, zoodat verwacht kan worden, dat Parijs in korten tijd weer het brandpunt van het zakenleven van Frankrijk zal zijn. De levensmiddelen voorziening wordt van dag tot dag beter. Terwijl het eerst als gevolg van een hape- renden toevoer door groote vervoermoeilijk- hi-den nauwelijks mogelijk was eenige kilo's aardappelen te krijgen, zijn thans de markten DE NEUTRALITEIT VAN IERLAND. De „Daily Mail" meldt uit Dublin, dat de verdediging van Eire zoo snel mogelijk verbeterd zal worden. De „News Chronicle" schrijft: Het geldt in Londen als zeker, dat de regeering Devalera wel besloten is de neutraliteit te handhaven, maar dat zij geen Britsche troepen bij wijze van beschermingsmaat regel in Eire wil toelaten. Er zijn sinds eenigen tijd onderhandelingen tusschen Londen en Dublin gevoerd. Devalera houdt echter aan zijn meening vast, dat Eire en Ulster vereenigd moeten worden en dat het Vereenigde Ierland neutraal moet blijven. De Britsche regeering koestert niet het voornemen een inval in Ierland te doen. Zij treft uitsluitend voorbereidingen beneinde zoo snel mogelijk gevolg te kun nen geven aan een S.O.S. roep van Dublin, zij hoopt echter nog steeds, dat het Iersche volk het gevaar zal inzien. ENGELSCHE VLOOTEENHEDEN WEER IN GIBRALTAR. In Gibraltar zijn gistermorgen de Engel sche vlooteenheden weer binnengeloopen, die drie dagen geleden het vlootsteunpunt had den verlaten. Het betreft twee slagschepen, twee kruisers en vier torpedojagers. Van boord der Engelsche oorlogsschepen werden talrijke dooden en gewonden aan land gebracht. De haven werd tijdens de ontscheping hermetisch gesloten door poli tie en marinestrijdkrachten, zoodat niemand de kaden kon naderen. Er verluidt, dat ver scheidene schepen zware beschadigingen vertoonen. De torpedojagers zijn korten tijd later weer in de richting van de Middel- landsche Zee uitgevaren. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN IN FRANKRIJK. „De Dag" bericht, dat zich op het oogen- blik nog ongeveer een millioen Belgen in Frankrijk bevinden. Voor het grootste deel betreft het hier vluchtelingen. Bovendien zijn op het oogenblik nog tienduizenden Belgische soldaten van de laatste recruten- lichting, die met de Franschen zijn meege trokken, in Frankrijk. weer rijkelijk van alles voorzien. De voor spellingen van een hongersnood zijn de or ganisatie van het Duitsche bestuur gelogen straft.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1