Rechtszaken Reuilletm herstellende militairen op het „Kareol". Een prachtig landgoed. Handel in buitenlandsche fondsen verboden. Wat hieronder verstaan wordt. GEMENGD NIEUWS. J. BECHDOLT. No. 164 De vei Opnieuw door de iersch TWEEDE BLAD. 2 Als ge door de Van Lenneplaan te Aer- denhout fietst en de invloed van de rus tige, lommerrijke omgeving ondergaat, aldus schrijft het „Haarlems Dagblad", kunt ge U voorstellen hoe het de herstel lende militairen te moede is, die op het prachtig landgoed „Kareol" nieuwe kracht opdoen om weer hun plaatsen in het maatschappelijk leven in te nemen. Het fraaie gebouw met zijn sierlijken ver boven de omgeving uitstekenden toren en den prachtigen uitgestrekten tuin staan dank zij de welwillendheid van mej. Bunge ter beschikking van de Nederland- sche soldaten, die in den oorlog werden gewond. In deze prachtige omgeving, waarvan de rust iederen bezoeker direct op zijn gemak stelt, kan het haast niet anders of het herstel zal niet lang op zich laten wachten. Reeds Woensdagavond is de eerste groep gewonden in een groote autobus aangeko men. Door den commandant, ritmeester C. F. Pahud de Mortanges en de genees heer dokter C. Kroon werden zij ontvan gen. De stemming onder de pas gearri- veerden is uitstekend en de leiders zullen er wel voor zorgen, dat 'die goede stem ming behouden blijft ook. Ongeveer 27 militairen zijn nu reeds in het paleisach tige gebouw ondergebracht en zij vinden het er, kan het ook anders?, heerlijk. De eerste aanblik heeft hen zelfs volkomen verrast. Ze hadden natuurlijk wel van het Kareol gehoord, maar dat het zóó was hadden ze niet kunnen denken. Mevrouw Kroon, de echtgenoote van den dokter, vertelde ons, dat de jongens zich reeds onmiddellijk op hun gemak gevoelden. Vandaag worden er weer eenige herstel lenden verwacht, die uit Utrecht komen. Dj eerste groep was afkomstig uit 's-Gra- venhage. Bij deze groepen zal het echter niet blijven, want er worden nog vele anderen verwacht. Hoeveel gewonden tegelijk verzorgd kunnen worden staat nog niet vast. In totaal zullen er ongeveer 75 op het Kareol kunnen worden onderge bracht. Er komen hoofdzakelijk militairen, die zoo ver hersteld zijn, dat zij uit de hospitalen kunnen worden ontslagen. Voor algeheel herstel komen zij dan ech ter nog eenigen tijd naar het landgoed, dat hun de zoo noodige rust biedt. Deze tjjd zal echter niet in ledigheid worden doorgebracht, want er zal gelegenheid te over zijn sport te beoefenen. Luitenant J. N. Kroon heeft de leiding daarvan op zich genomen en zoo zullen de herstellen den een alleszins doelmatige training krij gen, die hen in staat zal stellen het nor male leven weer zoo spoedig mogelijk op te vatten. „Kareol" vormt dus eigenlijk de brug die door herstellenden wordt betreden en door gezonden weer wordt verlaten. De autobus blijft bovendien ter beschik king, zoodat ook tochten naar het strand of andere fraaie plekjes in de omgeving kunnen worden gemaakt. Vervelen zullen de herstellenden zich in ieder geval dus niet. Mevr. Kroon vertelde ons nog, dat mej. Bunge haar buitenplaats oorspronkelijk ter beschikking had gesteld voor de ge wonden of ouden van dagen onder de burgerbevolking, die geëvacueerd moesten worden. Daar het gebouw hiervoor niet hoefde dienst te doen heeft mej. Bunge er onmiddellijk in toegestemd, dat het thans zou worden ingericht als herstellingsoord voor gewonde militairen. Voor opneming komen in aanmerking herstellende Nederlandsche militairen, die lijden aan de lichamelijke gevolgen van de oorlogsactie voor zoover zij aan de zorgen van den Militair Geneeskundigen Dienst gedurende het tijdperk van 9 Mei 1940 tot 15 Juni 1940 waren toevertrouwd. Ook burgers die in den oorlog gewond werden, kunnen eventueel in aanmerking komen indien er voldoende plaatsruimte is. Men wende zich dan tot het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage. Hoe prettig de soldaten het er vinden bleek ons wel toen wij ons gesprek met mevr. Kroon moesten afbreken omdat er eenige militairen gekleed in sportieve shirts en trainingsbroeken kwamen vra gen, waar de tennisrackets waren. Ik zal 'ns gaan kijken, beloofde mevr. Kroon, en als er niet genoeg zijn zullen we ze aanvragen De animo is er dus wel De waarnemend secretaris-ge neraal, waarnemend hoofd van het departement van financiën heeft in een beschikking van gis teren bepaald, dat de handel in buitenlandsche fondsen verboden is. Als buitenlandsche fondsen worden aangemerkt die effecten, welke ingevolge de deviezenverordening 1940 art. 2 lid 2 als buitenlandsch zijn aan te merken. Het bovengenoemd artikel 2 luidt als volgt: Lid 1. Voor de toepassing van deze verorde ning en de krachtens deze verordening gegeven bepalingen worden als binnen- landsch aangemerkt: a. betaalmiddelen, voor zoover zij in het bezette Nederlandsche gebied de hoeda nigheid van wettig betaalmiddel bezitten. b. geldswaardige papieren, effecten en vorderingen, voor zoover zij binnen het bezette Nederlandsche gebied betaalbaar zijn en de schuldenaar ingezetene is. c. andere onlichamelijke zaken, voor zoover de daaruit voortvloeiende vorde ringen uitsluitend jegens ingezetenen kunnen worden geldend gemaakt. Lid 2. Alle andere betaalmiddelen, gelds waardige papieren, effecten, vorde ringen en andere onlichamelijke za ken worden voor de toepassing van deze verordening en krachtens deze verordening gegeven bepalingen als buitenlandsch aangemerkt. Lid 3. Het deviezeninstituut kan met bindende kracht beslissen, of waarden, als bedoeld in het eerste en tweede lid als binnen- landsch of als buitenlandsch zijn aan te merken. CADETTEN EN ADELBORSTEN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zijn thans regelingen getroffen ten aanzien van de cadetten en adelborsten. De Koninklijke Militaire Academie en het Koninklijk Instituut voor de Marine worden met ingang van 15 Juli 1940 als zoo danig opgeheven. Zij worden omgevormd tot een „School Breda van den opbouw- dienst", die een zuiver burgerlijk karakter draagt en tot den opbouwdienst zal komen te behooren. Cadetten voor het leger hier te lande en het leger in Ned.-Indië en adelborsten van ht le en 2e studiejaar, die zulks wenschen, zullen met ingang van 15 Juli 1940 van hun dienstverbintenis worden ontslagen naar de bepalingen, die voor niet-beroepssoldaten zijn vastgesteld. Cadetten van het 3e studie jaar en cadetten en adelborsten van het le en 2e studiejaar, die niet de middelen be zitten om in een burgerlijk beroep over te gaan, worden als beroepsmilitairen behan deld. Evenals deze kunnen zij zich voor be noeming in bepaalde staatsdiensten aan melden. Zij die niet worden ontslagen en niet in een ander beroep wenschen over te gaan, zullen in de gelegenheid worden gesteld aan de „School Breda van den opbouw dienst" cursussen te volgen in wiskunde, technische vakken, boekhouding, accoun tancy, gemeente-administratie, turnen, gym nastiek, sport, enz., welke hun overgang in een burgerlijke betrekking vergemakkelij ken of hen in staat stellen een ingenieurs examen af te leggen of elders bijv. aan de Technische Hoogeschool te Delft of de Aca demie voor Lichamelijke Opvoeding te Am sterdam hun studies met vrucht voort te zetten. Cadetten van het derde studiejaar, die behooren tot de wapens van de infanterie, cavalerie, artillerie en den dienst der mili taire administratie komen voor deze cur sussen niet in aanmerking, wel de cadetten van dit studiejaar behoorende tot het wa pen der genie. In den tijd, dat zij een cursus volgen, zul len zij naar hun rang worden bezoldigd en verpleegd naar de daartoe voor den op- bouwdienst geldende bepalingen. VOORKOMEN VAN VIRUSZIEKTEN IN POOTAARDAPPELEN. Garantieprijs bij rooien voor bepaalden datum. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend. Daar gebleken is, dat door het optreden van virusziekten groote hoeveelheden pootaardappelen zijn afgekeurd en het van zeer groot belang moet worden ge acht, dat voor den oogst 1941 kan worden beschikt over gezond pootgoed van onze binnenlandsche consumptie- en fabrieks aardappelrassen, is zeer vroeg rooien een absolute eisch. Daarom is in principe be sloten voor de door den Nederlandschen algemeenen keuringsdienst goedgekeurde pootaardappelen van de late consumptie veevoeder- en fabrieksrassen een garan tieprijs vast te stellen, welke zoodanig zal zijn, dat ook bij zeer vroeg rooien de ver bouw loonend zal zijn. Als eisch moet daarbij gesteld worden, dat de pootaard appelen gerooid worden vóór een bepaal den rooidatum, welke door den Neder landschen algemeenen keuringsdienst in overleg met het rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd zal worden vastgesteld. De Nederlandsche algemeene keurings dienst zal dezen datum tijdig aan de telers bekend maken. Een nadere mededeeling omtrent garan tieprijzen zal t. z. t. volgen. FIETSER DOOR AUTO GEGREPEN EN DOODELIJK GEWOND, Woensdagavond is te Hoogerheide op den Huijbergschen weg ter hoogte van het café „De Groene Papegaai" een ernstig ongeluk gebeurd. Een inwoner van Roosendaal reed daar per auto van Hoogerheide naar Huijbrgen, toen ter hoogte van het café een jongeman, de 19-jarige De Ridder links uit een zijweg fietsend, den weg wil de oversteken. Hij werd door de auto ge grepen en een eind meegesleurd. Het slachtoffer is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Vannacht is de jongeman aan zijn verwon dingen overleden. DE N.J.H.C. GEREED OM TREKKERS TE ONTVANGEN. De Nederlandsche Jeugdherbergen Cen trale heeft een moeilijken tijd achter den rug. Mobilisatie en oorlog-hebben tot ge volg gehad, dat een groot deel van de jeugdherbergen, welke ons land telt, door militairen in gebruik werden genomen en ongetwijfeld hebben de soldaten in deze goed uitgeruste en ingerichte tehuizen een uitstekend bievak gehad. Nu de oorlog en binnenkort ook demobi lisatie tot het verleden zullen hooren, zijn de jeugdherbergen vrijgekomen voor de trekkers, die dit jaar ongetwijfeld in een belangrijk grooter aantal dan vorige jaren, ons land zullen doorkruisen. Over ons geheele land verspreid zijn thans weer 88 herbergen klaar om de trekkers te ontvangen. Uiteraard was het geen eenvou dig werk deze herbergen weer gereed te maken. Zij staan thans echter ter beschik king van een ieder, die hetzij per fiets of te voet dezen zomer ons land gaat doorkrui sen en in het bezit is van een kaart van de N.J.H.C. een onderdak kan vinden. Vier herbergen zijn niet heropend. Deze liggen of wel in de onmiddellijke nabijheid van een militair object, of zijn nog niet door de militaire autoriteiten vrijgegeven. De overigen zijn echter volkomen veilig. Ook het gevaar voor landmijnen, dat velen de lust tot trekken ontneemt, is volkomen geweken. Slechts op zeer weinig plaatsen zitten nog mijnen in den grond, doch dat is duidelijk met bordjes en roode vlaggen aangegeven. BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRONKEN. Bij het baden in zee, ter hoogte van de Keizerstraat te Scheveningen, is gister middag de 20-jarige R. R., wonende aan de Bakerstraat te Den Haag afgedreven en vermoedelijk verdronken. Het lijk is nog niet aangespoeld. Jeugdig slachtoffer van handgranaat overleden. - De 12-jarige D. Bazandijk, die Woensdagmiddag door het plotseling ont ploffen van een handgranaat in de Pantser straat te Rotterdam ernstig werd verwond, is gistermorgen in het Zuiderziekenhuis overleden. De toestand van het andere slachtoffer, de 12-jarige A. Gerritse, is ern stig. VALSCHE AANGIFTE BIJ DE POLITIE. Een 23-jarige vrouw deed bij de Ensche- desche politie aangifte, dat zij, terwijl zij op weg was naar het postkantoor om een bedrag van 500 gulden over te maken aan haar man, die in een sanatorium wordt verpleegd, een portemonnaie met het geld had verloren. Een paar jongens hadden haar verteld, dat een oude vrouw het geld had gevonden. Deze laatste, een in Enschede bekend persoon, van wie men wist, dat zij zeer vermogend is, werd spoedig opgespoord. Zij ontkende met klem, maar haar verklaringen waren zeer verward. Bovendien werden vier bankbil jetten van 100 gulden op haar gevonden en eenig ander papiergeld. De aangeefster had medegedeeld, dat zij vier bankbiljetten van honderd en vier van 25 gulden kwijt was. Voorts werd een portemonnaie gevonden, welke zij als de verlorene zeide te herken nen. Daar alles er op scheen te wijzen, dat hier van verduistering sprake was, werd de oude vrouw naar het politiebureau over gebracht. Later kwam echter, na een nauw keurig onderzoek, aan het licht, dat de jonge vrouw een valsche aangifte had gedaan. Na dat zij eerst volhield het geld te hebben verloren, viel zij na een langdurig verhoor door de mand. Zij had het geld, dat zij naar haar man moest zenden, voor andere doel einden gebruikt. Tegen haar is proces verbaal opgemaakt. PROVINCIALE STATEN VAN OVERIJSEL VERGADERDE. In het Provinciehuis te Zwolle hebben de Prov. Staten van Overijsel Woens dag hun zomerzitting gehouden, onder leiding van den commissaris der koningin in dit gewest, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst. Bij den aanvang van de ztting herdacht de voorzitter allereerst de gevallenen en sprak hij een woord van medeleven met hun nagelaten betrekkingen. Voor 't overige wekte spr, de bevolking op de gebeurtenissen, di eover ons zijn gekomen moedig te dragen, gelijk ons voorgeslacht zoovele tegenslagen moedig heeft gedragen. Men kan een overwonnen volk zijn in een bezet gebied, zoo zeide spr. en toch zijn nationale fierheid en waardig heid behouden. De toekomst van ons volk ligt in Gods hand, maar wij zijn nog een volk dat leeft en een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toe komst. Onder gewijzigde omstandigheden zal ons werk moeten geschieden. De nieu we toestand, waaronder wij zullen hebben te leven zal veel van ons en ons volk ver gen. Doch wij moeten trachten in het be lang van onze Nederlandsche gemeenschap, ons mooie vaderland, schouder aan schou der te staan, ten einde in vol vertrouwen en degelijke karaktervastheid het beste te bereiken, dat mogelijk zal zijn. Hierna werd met de behandeling der agenda be gonnen. Van een waranda gevallen. - Het drie jarig jongetje A. Citroen viel gisteravond in de Trouringhstraat te Amsterdam van een waranda op de derde verdieping. Het kind kwam op een afrastering tusschen twee tui nen neer en viel daarna op den grond. Het jongetje kreeg inwendige kneuzingen en een hersenschudding. In zeer ernstige toestand werd het slachtoffertje naar het Wilhel- minagasthuis gebracht. Ernstig motorongeluk te Staphorst. - Woensdagavond is onder Staphorst een motor, waarop twee mannen waren gezeten, tegen de spoorboomen, welke voor een na derenden trein waren neergelaten, ge reden. Beide berijders werden van het motorrijwiel afgeslingerd. De bestuurder liep een ernstige hoofdbléssure op en moest naar het ziekenhuis te Zwolle worden over gebracht. De duopassagier kwam er beter vanaf. Alleen klaagde hij over inwendige pijnen. Jeugdige dievegge aangehouden. - Te Delft is door de politie het 17-jarige meisje J. gearresteerd, dat bij een familie aldaar, toen zij alleen in huis was, een bedrag van 20 gulden had gestolen. Zij zal voor den officier van justitie worden geleid. Belangrijke gift voor vrije universiteit. - Dr. H. Colijn heeft, als president-directeur van de vrije universiteit, tot delging van het tekort van de universiteit (het tekort be,- draagt 90.000 gulden) een gifte van 10.000 gulden ontvangen. AUTO REED OP WAGEN IN. Voerman gedood. Op den Haarlemmerweg tusschen Half weg en Haarlem is Woensdagavond een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 68- jarige voerman B. de Graaf uft Haarlem het leven heeft verloren. De Graaf was met een met drie paarden bespannen wagen, beladen met kisten levensmiddelen, op weg naar Haarlem. De wagen voerde noch aan de voor- noch aan de achterzijde eenige verlichting en daar om liep naast het voorste paard de 37- jarige T. om uit te kijken. Ter hoogte van de Liedebrug werd de wagen ingehaald door een auto, bestuurd door den heer L. Deze ontdekte het voor hem rijdende voertuig te laat, zoodat hjj een botsing niet meer kon voorkomen. Door den schok werd de G. yan den bok op den weg ge slingerd, waar hij bewusteloos bleef lig gen. De heer L. sloeg met zijn hoofd tegen de voorruit van de auto en kreeg een hersenschudding benevens een vrij diepe hoofdwond. De beide gewonden werden naar de Mariastichting te Haarlem over gebracht. Daar is de G. kort na aankomst overleden. De paarden sloegen na de botsing op hol en renden met den wagen achter zich den donkeren weg af. Gelukkig was er op dat moment geen ander verkeer, zoodat er geen verdere ongelukken gebeurden. Bij Haarlem aangekomen, gaf T., die al dien tijd was meegehold, den ongelijken strijd op. Uitgeput viel hij op straat neer, waar bij hij eenige lichte kwetsuren opliep. De paarden wist men tenslotte tot staan te brengen. HET PROCES OM DE BABY. Getuigenverhoor. Krachtens de voorloopige uitspraak van den president der Haagsche rechtbank, mr. A. S. Rueb, in het bekende proces om de baby, waarvan het eigendomsrecht niet vast staat na den bominslag in huize Bethlehem op 10 Mei j.l. heeft gistermid dag weder een getuigen- en deskundigen verhoor plaats gehad. Dr. M. G. A. Tholen, arts van de kliniek, werd het eerst gehoord. Er zijn twee kin derlijkjes gevonden. Van het eerstgevon- den lijkje wist hij niets af. Op 30 Mei j.l. is nog een kinderlijkje gevonden. Het lijkje was geheel plat en blijkbaar ver pletterd. Toch kon getuige constateeren, dat het lijkje was van een kind van het mannelijk geslacht. Mevr. van der Endevan Zundert uit Naaldwijk verklaarde dat zij op 10 Mei op zaal 8 lag. Haar zoontje was bij haar. Na den ontzaglijken slag vluchtte zij met haar kind. Buiten stond een zuster, die in haar schort het kind opving. Getuige ging zelf ook door het raam naar buiten, waar zij het kind in ontvangst nam. Toen is zij via een schuilkelder naar het ziekenhuis Westeinde gebracht. Mevr. Steinmetz (een der partijen) jag tegenover haar. Hoe mevr. Steinmetz en haar kind zijn wegge komen, weet getuige niet. Mevr. W. van der KooiHilgersom lag ook op zaal 8. Met haar kind is zij ge vlucht. Buiten werd zij door eenige solda ten naar den schuilkelder van de „Eerste Nederlandsche" gebracht. Haar kind is steeds bij haar gebleven. Mevr. M. E. HijdraKruining had na den inslag haar kind afgegeven aan een man, die buiten stond. Daarna heeft men haar door het raam naar buiten geholpen. Zelf is zij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Haar kind heeft zij daar later weer in ontvangst genomen. Wat mevr. Steinmetz betreft, kon zij zich alleen herinneren, dat zij voor het raam heeft gestaan. Zij had haar. kind toen bij zich. Tenslotte hoorde de president nog mevr. VinkKortekaas. Toen zij na den slag naar het raam liep, hoorde zij roepen: „eerst de kinderen". Zij liep toen terug naar de wieg, greep haar kind en gaf het af aan een zuster, 's Middags heeft zij zelf het kind afgehaald in het ziekenhuis Westeinde. Mevr. Steinmetz lag op zaal 8 schuin tegenover haar. Na den slag stond mevr. S. voor een der ramen. Zij gilde vreeselijk en riep: „Mijn kind, mijn kind!". Zij had toen een baby in den arm. De president verklaarde het getuigen verhoor gesloten. DOOR 2) Een lange scherp geteekende streep was evenwel achter op de vlakte te bespeuren. Dag aan dag kwam die streep naderbij over het land, dat Les Cabinal zoozeer liefhad. Duizend mijl verderop begon die streep ergens tusschen de leelijke steden in het Oosten en drong, als een onweerstaanbare ziekte, steeds verder voort naar het Westen. Les Cabinal kon heel ver weg vage wolken van zwarten rook en witten stoom onder scheiden. Dichterbij zag hij een smallen groef door een bosch loopen en nog dich terbij en dat was pas van den laatsten tijd een rechte lijn van omgespitte aarde en losgewoelde rotsblokken, die een weg vormde door een moeras. In de verte zag hij menschen druk aan het werk. Als mieren kropen ze rond over de versch omgegraven aarde. Langs het moeras lagen witte tenten in lange rijen, roodgekleurd door de ondergaande zon. Door de stille avondlucht dreef nauw hoorbaar het gillen van een stoomfluit naar hem toe. Het was de nieuwe spoorweg, die onmeedoogend van het Oosten naar het Westen dwars door het land sneed, dat nog nimmer ook maar 'n ploegvore gekend had. De óude Cabinal haatte den spoorweg. Hij minachtte hem als menschenwerk, dat de ongeschonden, maagdelijke wildernis, door hem zoo geliefd, bezoedelde, dat over al veranderingen veroorzaakte en de schoonheid van het landschap bedierf. Hij haatte hem, om de wilde horden vreemde lingen, die hij aanvoerde, vreemden, die de wildernis niet kenden, niet waardeerden en die het land eens door hem en zijn voorva deren op de Indianen veroverd, in bezit kwamen nemen om er winst en geld uit te halen. Reeds tweemaal te voren was de oude Cabinal voor den spoorweg gevlucht. Hij behoorde nog zoo echt thuis in het Wilde Westen, dat van omheinde velden af- keerig was. En zoo was hij eindelijk in de Verborgen Vallei terechtgekomen, waar, naar hij meende, zijn laatste nederzetting zou zijn. En nogmaals kwam die afschuwelijke spoorweg naderbij en baande zich een weg recht naar de vallei en het land van den ouden Cabinal toe en sleepte in zijn ge volg al de door hem zoo gehate menschen- massa's en plaatselijke veranderingen mede. Hij zou de landbouwers en him omheinde akkers meebrengen, de bouwspeculanten en hun aanhang; het uitvaagsel der groote ste den. En de moeizaam verworven rust en vrede zouden verdwijnen. Doch ditmaal had de oude Cabinal zich als een in het nauw gejaagde leeuw te weer gesteld. Hij zwoer den spoorweg tot stil stand te zullen dwingen. De gemakkelijkste weg liep dwars door de velden van Cabinal. Een vertegenwoordiger was reeds bij hem geweest met een bod op zijn land. Cabinal had hem woedend weggestuurd. Hij had zijn grenzen afgepaald met borden waarop aan iederen vreemdeling den toegang streng verboden werd. De spoorwegmaatschappij was een proces tegen hem begonnen. En de oude Les zou dat proces ongetv ijfeld verliezen, zoo meen de men in de vallei. Niemand was in zijn eentje tegen de spoorwegmaatschappij op gewassen en het zou te duur worden, om de lijn rondom den grond van Cabinal heen te leggen. Het was een dwaas idee van den ouden man en waren bereid mét hem tegen land wilde gaan, te willen verhinderen, om- dai je nu eenmaal den vooruitgang der be schaving riet kon tegenhouden. Toch bewonderden de measten hem om zijn verzet. De valleibewoners waren men schen van zijn slag, di° de vlakte zonder heiningen en hekken liefhadden en geen buren dicht naast zjch duldden. Met uitzon dering van enkele jongeren, zooals Jeth Hanley, voelden ze zich solidair met den ouden man en waren bereid, met hem tegen den spoorweg te vechten. Les wendde zich tot het meisje aan zijn zijde. „Ik zou graag eens met je praten, Mary. Ik ben op weg naar de rechtbank en ik laat hier de zaken aan jouw zorg over „Komt uw zaak dan in behandeling?" „Vandaag heb ik juist de dagvaarding ge kregen. Volgende week is er zitting en dan zullen we eens zien, of het hier een land is voor vrije menschen, of voor de heer schappij van een spoorwegmaatschappij! Ondertusschen moei jij er hier voor zorgen, dat er geen ongelukken gebeuren". Mary keek hem verbaasd aan. „Ja zeker, Mary.... ongelukken. Zoodra die lui mij van mijn land hebben zien weg trekken naar de rechtbank, zullen ze hun best doen, om te beginnen met het leggen van rails". „Maar, hoe is dat mogelijk? Zoolang de rechtbank nog niet beslist heeft, kunnen ze Snuivend van woede viel Les haar in de rede. „Rechtbank? Rechtbank? Ja, ze ge ven nog al wat om een rechtbank! Ik ken hun streken wel! Bezit is een wettelijke titel en als ze hier eenmaal vasten voet ge kregen hebben, dan kan het jaren kosten om zë hier weer vandaan te krijgen". Dat was al zoo vaak gebeurd, legde hij haar dan uit. Terwijl de advocaten nog aan het pleiten waren, gingen de spoorwegbou wers hun gang. Door brutaal optreden, door list en bedrog wisten ze hun rails gelegd te krijgen. En eer je het wist, reden hun trei nen over je grondgebied heen en als je geen millionnair was, dan kreeg je hen er niet meer af. Mary luisterde toe met van ver ontwaardiging flikkerende oogen. „Maar wat zijn dat dan toch voor lui? Ik dacht, dat het hier een vrij land was?" „Ja, dat was vroeger zoo. Hoe het tegen woordig is, weet niemand. Met al dat in dringerige tuig!Vergeet nooit, dat ze brutaal zijn. Ze hebben slechts één idee en dat is: de spoorlijn bouwen! Rails leggen! Rails leggen! Alle mogelijke avonturiers, sluwe advocaten en schurken hebben ze in hun dienst en de eenige manier, om hen tegen te houden, is vechten. Vechten, zoo als wij tegen de apachen gedaan hebben! Vechten met een geweer!" Mary had al even groeten hekel aan den spoorweg als haar oom. Ze had gerild van verontwaardiging, toen ze in het voorbij rijden de vernieling der groene, levende aarde had aanschouwd. Ze had sjofele, lee lijke gehuchten in de wildernis zien verrij zen, bevolkt door horden van vreemdelin gen, arbeiders en hun aanhang, vreemde, onbeschaafde mannen en brutale vrouwen, die leefden van wedden en misdaad. „Het komt vooral hierop aan", vervolgde Les. „Ik heb aan de jongens opgedragen, geregeld de grenzen van ons grondgebied af te rijden en alle spoorwegarbeiders te verjagen, desnoods door geweerschoten. Maar Sarah is te oud, om afdoende leiding te geven en je zuster is daar te nuffig en te teerhartig voor. Daarom steun ik heelemaal op jouw, Mary. Ik maak jouw tot onder- bevelhebster". Hij legde haar vervolgens uit, hoe ze er voor zorgen moest, dat een zestal cowboys geregeld de ronde deed. En ingeval er wer kelijk een inval gedaan zou worden, dan moest ze naar de naburige hoeven rijden om hulp te vragen. „Ik weet, dat ik op jou vertrouwen kan. Je zult het hoofd er niet bij verliezen. Je hebt veel van een jongen weg, Mary. Ik reken bijna op je, alsof je mijn eigen zoon was". Dat deed haar stralen van trots. „Ze zullen op onzen grond geen rail neerleggen tijdens uw afwezigheid!" „Dat is degelijke praat, beste meid!" De oude Les keek haar lachend aan. Met al haar beslistheid zag ze er nog zoo jong uit. Ze was toch nog slechts een meisje, al kon ze dan tegen een jongen op in het rijden en lasso werpen. Ze schoot als de beste. (Wordt vervolgd.) Het oppert macht maakt Eenheden bommen vverpi op 11 Juli wapenfab land, alsn en Zuid-ï vens van haveninstall; Portsmouth bij Burton- treffers he\ In het K< van 15,000 schepen, m< br. t. tot koopvaardijs te beschadig schoten zooi duikbommen vijandelijke Het werpen in West-Duitse zaakte geen den vijand gen, waarvan Zeven eigen De successen luchtwapen in voor Engeland Tot 8 Juli a. door torpe duikbooten: 1 b. door onz oppervlakte 1,362,461 bruto c. door aanv; 1,046,313 brt. t Hierdoor is den oorlog 4, voor den vijs ruimte verniet: gebrachte sche; hoofdzakelijk schepen, die fen werden, dat kunnen worden zakelijke reparai gebruiken zijn. Success Het frontbericht volgt: De mededeeling bericht, dat van 1940 de marine ten aan de oppt logsmiddelen ru ruimte der vijar Óen vijand nutt grond heeft geb daar de tegensta voren beschikte len van geoorlc aard, terwijl hij weermiddelen es keling en .eerst ii Wanneer desonda geve er tien maande Men vraagt zi de recente bericht, besluit van de Val v ^eIdt st< Van Iersche 2 zonder eenigerlei Voigens de nie gebreid tot 100 OOf verscheidene piaat, De kaarten ge opzichte van Groot

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6