DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De verliezen der Engelsche koopvaardijvloot. Opnieuw schepen in het Kanaal door bommen getroffen. De stijgende curve. De beginselen der Duitsche koloniale politiek De middelen en de doelstellingen. De Duitsche Luchtaanvallen op Engeland. Eert half pond meel op bon 90. De strijd in de Fransche Alpen. (GEN IN. oerman gedood, tusschen Half- sdagavond een raarbij de 68- aaf iiit Haarlem iet drie paarden ;n met kisten. iar Haarlem. De voor- noch aan ichting en daar- ;e paard, de 37- Ter hoogte van vagen ingehaald oor den heer L. hem rijdende hij een botsing Door den schok op den weg ge- teloos bleef Ég- zijn hoofd tegen en kreeg een een vrij diepe wonden werden Haarlem over- :ort na aankomst de botsing op hol i achter zich den ig was er op dat teer, zoodat er gebeurden. Bij ,f T., die al dien ongelijken strijd traat neer, waar- tsuren opliep. De tte tot staan te DE BABY. Getuigenverhoor. ige uitspraak van *sche rechtbank, ekende proces om t eigendomsrecht ominslag in huize heeft gistermid- en deskundigen- rts van de kliniek, Er zijn twee kin- n het eerstgevon- af. Op 30 Mei j.l. gevonden. Het ?n blijkbaar ver- dge constateeren, sen kind van het -van Zundert uit lat zij op 10 Mei mtje was bij haar. g vluchtte zij met een zuster, die in ving. Getuige ging naar buiten, waar st nam. Toen is zij iar bet ziekenhuis Mevr. Steinmetz agenover haar. Hoe tr kind zijn wegge- et. )oiHilgersom lag laar kind is zij ge- door eenige solda der van de „Eerste !ht. Haar kind is a. -Kruining had na afgegeven aan een Daarna heeft men ar buiten geholpen, ikenhuis aan den ar kind heeft zij ntvangst genomen, betreft, kon zij zich zij voor het raam haar. kind toen bij de president nog is. Toen zij na den i, hoorde zij roepen: iij liep toen terug aar kind en gaf het [iddags heeft zij zelf in het ziekenhuis nmetz lag op zaal 8 Na den slag stond ramen. Zij gilde jn kind, mijn kind!' in den arm. [arde het getuigen- n ze in het voorbij - der groene, levende Ze had sjofele, lee- wildernis zien verrij- rden van vreemdelin- aanhang, vreemde, en brutale vrouwen, in ep. misdaad, ierop aan", vervolgde jongens opgedragen, van ons grondgebied spoorwegarbeiders te door geweerschoten. om afdoende leiding s daar te nuffig en te >m steun ik heelemaal maak jouw tot onder- rolgens uit, hoe ze er- tt een zestal cowboys :d. En ingeval er wer- an zou worden, dan aburige hoeven rijden jou vertrouwen kan. niet bij verliezen. Je ngen weg, Mary. Ik sof je mijn eigen zoon en van trots, jnzen grond geen rail v afwezigheid!" raat, beste meid!" haar lachend aan. Met g ze er nog zoo jong slechts een meisje, al en jongen op in het =n. Ze schoot als de (Wordt vervolgd.) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet gebeele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v'h. HLRMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. Ié4 Dit nummer bestaat uit e© bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 13 Juli 1940 Hooidredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Eenheden gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers van het luchtwapen vielen op 11 Juli vliegvelden, haveninstallaties en wapenfabrieken in Zuid- en Midden-Enge- land, alsmede scheepsdoelen voor de Oost en Zuid-kust van Engeland aan. In de ha vens van Plymouth en Lowestoft werden de haveninstallaties door bommen getroffen, in Portsmouth en in de industrieele bedrijven bij Burton-upon-Trent ontstonden door bom- treffers hevige branden. In het Kanaal gelukte het een tankschip van 15,000 br. t. alsmede 4 koopvaardij schepen, met een totalen inhoud van 15,000 br. t. tot zinken te brengen, en 9 andere koopvaardijschepen door voltreffers zwaar te beschadigen. Tijdens deze aanvallen schoten zoowel onze gevechtsvliegtuigen-, duikbommenwerpers als jagers verscheidene vijandelijke jachttoestellen neer. Het werpen van bommen door den vijand in West-Duitschland was gering en veroor zaakte geen schade. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 13 vliegtui gen, waarvan 3 door luchtdoelartillerie. Zeven eigen vliegtuigen worden vermist. De successen van de oorlogsmarine en het luchtwapen in den handelsoorlog hebben voor Engeland een gevoelige hoogte bereikt. Tot 8 Juli zijn tot zinken gebracht: a. door torpedotreffers en mijnen van onze duikbooten: 1,920,439 br. t.; b. door onze zeestrijdkrachten aan de oppervlakte en andere zeestrijdmiddelen: 1,362,461 bruto ton. c. door aanvallen van het luchtwapen: 1,046,313 brt. t. Hierdoor is in totaal sedert het begin van den oorlog 4,329,213 br. t. vijandelijke of voor den vijand nuttige handelssscheep- ruimte vernietigd. Bij dit getal tor zinken gebrachte schepen komen nog meer dan 300 hoofdzakelijk door 't luchtwapen beschadigde schepen, die gedeeltelijk zoo zwaar getrof fen werden, dat zij niet verder gebruikt kunnen worden of als gevolg van de nood zakelijke reparaties maanden lang niet te gebruiken zijn. Successen van vloot en tuchtwapen. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De mededeeling van Vrijdag in het Leger- bericht, dat van 3 September 1939 tot 8 Juli 1940 de marine met duikbooten, strijdkrach ten aan de oppervlakte en andere zee-oor logsmiddelen ruim drie millioen ton scheeps- ruimte der vijandelijke koopvaardij of voor den vijand nuttige scheepsruimte in den grond heeft geboord ,is des te belangrijker, daar de tegenstander ditmaal reeds van te voren beschikte over talrijke afweermidde len van geoorloofden en ongeoorloofden aard, terwijl hij in den wereldoorlog de af weermiddelen eerst geleidelijk tot ontwik- teling en eerst iii 1918 tot vol effect bracht. Wanneer desondanks in den loop van on geveer tien maanden alleen door de marine zoo groote getallen van tot zinken gebrachte tonnage konden worden bereikt, legt dat van de opleiding der Duitsche vloot en den durf van haar leiding de beste getuigenis af. Niet minder opmerkelijk zijn de resul taten van den handelsoorlog van het Duit sche luchtwapen tegen Engeland. Dit kon sedert half December 1939 tot den aanvang van zijn strijd tegen gewapende koopvaardij schepen, dus van midden December 1^39 tot 8 Juli 1940 ruim een millioen ton vijande lijke scheepsruimte der koopvaardij vernie tigen. Tezamen met de cijfers- der oorlogs- marine maakt dat voor de Britsche ravitail leering een verlies uit van ruim 4.3 millioen bruto registerton. Van de in het legerbericht van Vrijdag gemelde successen der Duitsche aanvals- activiteit tegen scheepsdeelen moet het' tot zinken brengen van een tankboot van 15,000 ton door welgerichte neergeworpen bommen in het licht worden gesteld. Er is reeds her haaldelijk op gewezen, dat de Engeland ter beschikking staande tonnage van tanksche pen zeer gering is en voor de groote behoefte der oorlogvoering niet voldoende is. In de luchtgevechten, die zich bij het op treden boven het Kanaal en aan de Engel- sche Zuidkust hebben ontwikkeld, heeft het Duitsche luchtwapen opnieuw zijn superiori teit bewezen. Steeds duidelijker wordt het tactische voordeel merkbaar, dat het bezit van de Fransche Kanaalkust voor. Duitsch- land en zijn oorlogvoering tegen Engeland beteekent. Het Duitsche luchtwapen is in staat het optreden van zijn gevechtsvlieg tuigen door jagers of torpedobootjagers te laten beschermen en daarmede boven het aanvalsgebied steeds ook de verlangde supe rioriteit in de lucht te vestigen. Resutt ten van den Duitschen hantieisoorog tegen Engeland. De curve van tot zinken gebrachte vijan delijke en voor den vijand nuttige handels- scheepsruimte loopt, naar aan het D. N. B. van bevoegde Duitsche zijde wordt medege deeld, steil omhoog. De grens van drie mil lioen ton is verschreden. Het totale resultaat van den handelsoorlog uitsluitend als gevolg van maatregelen der oorlogsmarine, is op 8 Juli met 3.283,000 brt. 1 millioen ton hoo- ger dan op 30 April. Het voornaamste aan deel van dit groote succes komt op rekening van het Duitsche duikbootwapen. Behalve rechtstreeksch militair optreden tegen de Britsche vloot hebben de Duitsche duikboo ten sedert het begin van den oorlog 1,920,000 brt. handelsscheepvaarttonnage tot zinken gebracht. Deze prestatie moet des te hooger worden aangeslagen, daar den Duit schen duikbooten eerst sléchts de eigen steunpunten ter beschikking stonden. Toen in April het cijfer van tot zinken gebrachte tonnage tijdelijk daalde, juichten de Engel sehen te vroeg er over, dat het Duitsche duikbootgevaar overwonnen zou zijn. Bekend zijn de operaties van de Duitsche pantserschepen, die direct bij het begin van den oorlog ten uitvoer werden gelegd. Doch ook de lichte Duitsche zeestrijdkrachten zijn behalve voor andere militaire taken van het begin af gebruikt voor den han delsoorlog. Duitsche torpedojagers en torpe dobooten hebben tijdens koene tochten, dik wijls bij stormachtig winterweer, steeds weel den mijndood in de wateren voor de Brit sche kust gebracht. Soortgelijke operaties strekten zich gedeeltelijk tot aan den Zuid- Atlantischen Oceaan uit. Talrijke koopvaar dijschepen zijn in het oorlogsgebied rondom de Britsche eilanden het slachtoffer gewor den van Duitsche mijnen en zelfs bij Kaap stad gingen koopvaardijschepen door mij nen verloren. Het luchtwapen. Zij aan zij met de oorlogsmarine heeft het luchtwapen in den handelsoorlog tegen Engeland gestreden. De eerste luchtaanval op koopvaardijschepen volgde op 17 Decem ber 1939. Sedertdien zijn de successen van maand tot maand gestegen. Evenals bij de oorlogsmarine is ook bij het gebruik van het luchtwapen een uitbreiding van Ce Duitsche kuststellingen naar het Noorden en het Westen van beslissende beteekenis geweest. Het schaars worden van vijande lijke of voor den vijand nuttige scheeps ruimte door de bedrijvigheid van het lucht wapen is aan de hand van het door de oor. logsmarine gepublceerde totale resultaat uit te rekenen. Behalve door het totale verlies van koopvaardijschepen, dat door het op treden van het luchtwapen alleen 235 sche' pen bedraagt, is Engeland zwaar getroffen door de beschadiging van een groot aantal andere schepen. Van foto en film zijn de be schadigingen bekend, die de Duitsche ge vechtsvliegers bij hun bomaanvallen op vij andelijke schepen hebben aangericht. Een bom op een koopvaardijschip beteekent, dat het betreffende schip, ook wanner het niet onmiddellijk tot zinken wordt gebracht; voor weken en maanden niet meer in aan merking komt voor het scheepvaartverkeer van en naar Engeland. Het aantal binnen komende schepen, dat noodig herstel moet worden, is zoo groot, dat de Engelsche dokken, die toch al tot het uiterste in be slag zijn genomen, in het geheel niet staat zijn dergelijke zware beschadigingen te herstellen. In zeer veel gevallen zal het in het geheel niet mogelijk zijn een koop vaardijschip, dat met veel moeite een wil lekeurige Engelsche haven bereikt, weer bruikbaar te maken. DE IERSCHE VRIJSTAAT IN HET BRANDPUNT VAN DE POLITIEKE BELANGSTELLING. dp u2lch af' welken rt>1 Ierland thans in dezen oorlog zal spelen, sedert h^loitj S1, over een Britsch garantie-aanbod aan den vrijstaat en over het D N h Vi de hav€ns Dublin, en Cork militair te bezetten. Volgens het Va t Stockholm, dat het probleem Ierland steeds brandender wordt zonderÜT •ZSde wordt dat een sterk tersch leger zal worden gevormd, zonder eenigeriei Britsche inmenging. eebreid t^Sidon p!fuwste berichten is> naar Reuter meldt, het lersche leger thans uit- ver<sehei£pL 0 man; de kustverdediging is versterkt en men verneemt dat op eidene plaatsen aan de kust mijnenvelden zijn gelegd. onzieMp ,artin geven den lezer goed overzicht van de ligging van Ierland ten opzicnte van Groot-Britannië. Onlangs is gemeld, dat in Duitschland de noodige voorzorgen getroffen zijn om zoo spoedig mogelijk het koloniale bestuur weer op gang te brengen. Reeds vóór de onder- teekening van het vredesverdrag moeten de betrokken ambtenaren vertrekken om het beheer over die gebieden over te nemen. De gouverneurs zullen deze voorhoede met spoed volgen. De plechtige overdracht krijgt eerst haar beslag, wanneer alle deelen met terdaad onder de Duitsche overheid geko men zijn. Tegelijk met de onderteekening van het verdrag moet een reeks wetten en verordeningen uitgevaardigd worden als basis voor het toekomstige gezag. Zoo zal in de eerste plaats een koloniaal handvest in werking treden, dat de staatsrechtelijke positie van de kolonie, de uitoefening van het rijksbestuur aldaar, den opbouw van de hoogste instanties, haar bevoegdheden voor de rechtspraak en het uit te oefenen recht in verband met de inheemschen regelt. In het Reichsverwaltungsblatt schrijft dr. Asmis o.a., dat de koloniën door de over dracht aan Duitschland ophouden tot het buitenland te behooren. Ze worden be- standdeelen van het Duitsche rijk. Er moet een ministerie van koloniën komen. In de koloniën zelf wordt de Führer door gouver neurs vertegenwoordigd. In vredestijd be rust bij hen ook het opperste militaire ge zag. De minister en de gouverneurs zullen het recht hebben voorschriften uit te vaar digen behoudens de gevallen, waarin dit recht den Führer of, wat de gouverneurs betreft, den minister toekomt. Voor het openbare bestuur in de koloniën zullen zes rechtsbronnen voorhanden zijn: rijkswetten, verordeningen van den Führer, zulke van den betrokken minister, verorde ningen van gouverneurs, die uit de bevol king te vormen lichamen met raad gevende stem naast zich kunnen krijgen met dien verstande, dat het leidersbeginsel toepas sing vindt en alleen de gouverneurs de laat ste beslissing te nemen en de volle verant woordelijkheid te aanvaarden hebben. In de vijfde plaats wordt rekening gehouden met stamrechten van de inheemsche bevolking, te weten rechtsopvattingen en -gewoonten van die stammen, welke gewoonlijk door mondelinge overlevering voortleven. In rui men omvang moet de overheid bij de rege ling van de inheemschen betreffende zaken daarmee rekening houden. Ten slotte komt het zgn. districtsleidersrecht in aanmerking. Spoedig zullen zich normen voordoen, die tezamen met het stamrecht van de inheem schen de basis voor dit soort beslissingen zullen uitmaken. Tot zoo ver de middelen. Thans de vier voornaamste oogmerken: opheffing van het stoffelijke en geestelijke welzijn van de be volking in haar geheel met gelijktijdige toe passing van de nationaal-socialistische staatsidee bij de rijksduitsche bevolking in die gebieden; bevordering van het welzijn der inheemschen en waarborging van hun eigen aard; economische ontwikkeling van de koloniën in het belang der economie van het Duitsche rijk en de steviging der positie van Duitschland als wereldmacht. Uit de bepaling van deze doeleinden behoort het volgende te worden afge leid: ieder tot een taak in de koloniën geroepen Duitscher, al dan niet in re- geeringsdienst, moet zich die taak waar dig toonen. Het Duitsche volk neemt in zijn koloniën de positie van het heer- schende volk in. Zulke rechten schep pen overeenkomstige plichten. Ten tweede: in de Duitsche koloniën geldt het beginsel van de rassenscheiding. Derhalve bestaat tusschen de blanke en de gekleurde bevolking geen volksge meenschap gelijk in Duitschland be staat. Er is alleen een beschermingsge meenschap, die steunt op de gemeen schappelijke verbondenheid met de kolonie en op de gemeenschappelijke bescherming door Duitschland. Ten derde: de Duitsche regeering zal de in heemsehen ten einde de behartiging van hun belangen te verzekeren voor zoo ver mogelijk deel geven aan het be stuur. Ten vierde: in de Duitsche kolo niën zal vrijheid van geloof heerschen voor christenen en niet-christenen. In de vijfde plaats zal de regeering zich inzonderheid met de opvoeding van de in heemschen bezig houden. Ze zal zooveel mogelijk regeeringsscholen openen, ten einde een zoo groot mogelijk aantal hunner lezen en schrijven te laten leeren. In de zesde plaats zal de zorg voor de gezondheid der inheemschen evena's voor de hygiëne in het algemeen voorwerp der bizondere aan dacht van het bestuur zijn. Ten zevende moet de economische ontsluiting van de koloniën met alle kracht worden aangepakt en eindelijk behooren ze zich zelf te kunnen verdedigen en militair zoo zijn uitgerust, dat ze zich met succes kunnen verweren. Een sterke koloniale politie moet rust en orde verzekeren. Het grootste luchtgevecht, dat Engeland tot nu toe heeft be leefd. Vele duizenden Engelschen hebben in de afgeloopen twee dagen de geweldige lucht gevechten kunnen volgen, waartoe de Duit sche luchtmacht Engeland heeft gedwon gen, aldus meldt de correspondent te Stock holm van het „Hamburger Fremdenblatt". Vooral de Duitsche aanvallen op het con vooi aan de Engelsche zuidkust is van heel nabij door de Engelsche kustbevolking ga degeslagen, zoodat de Engelsche pers toe stemming kreeg bijzonderheden te publi- ceeren. Het is volgens de bladen het groot ste luchtgevecht geweest, dat Engeland tot dusver heeft beleefd. Het schouwspel was fantastisch geweest. De geheele kust was een groote vuurspuwende wal van zwaar en licht afweergeschut. Op zee werden de hui zenhoog boven de schepen deinende golven door de neervallende bommen getroffen, terwijl hoog in de lucht het wilde spel was te zien van de jacht- en gevechtsmachines, die achter elkander aan raasden. De Duit- schers zijn gekomen in twee machtige aan valsgroepen, telkens ongeveer 40 bommen werpers en vele jagers. Op het oogenblik. dat de Britsche jagers opstegen stortten de Duitsche jagers, die op groote hoogte dit oogenblik hadden afgewacht, zich op hun tegenstanders. Er ontspon zich een wilde strijd, die "spoedig leidde tot een gevecht van machine tegen machine, waarbij de jacht den geheelen horizon volgde en de tegenstanders vaak ver boven Engeland bracht. Steeds weer zagen de angstig samen geschoolde menschenmenigten op het land, die ondanks alle waarschuwingen buiten bleven, vliegtuigen brandend in zee stor ten. Met onrust werd vastgesteld, dat de Duitsche bommenwerpers zich weinig om het razende afweervuur schenen te bekom meren. Het kanongebulder was zoo hevig, dat het te Londen duidelijk werd gehoord. Geldig van 13 Juli tot 10 Augustus. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat op Zaterdag 13 dezer de distributie van tarwebloem en zelfrijzend bakmeel zal worden uit gebreid met de artikelen tarwe meel, boekweitmeel, roggebloem en roggemeel. De distributie van deze producten zal geheel gelijk zijn aan die van tarwebloem en zelfrijzend bakmeel. Gedurende het tijdvak van 13 Juli tot en met 9 Augustus 1940 geeft de met „90" genummerde bon van het algemeen distributiebon boekje recht op het koopen van ZVi ons tarwebloem, öf tarwemeel, öf boekweitmeel, óf roggebloem, of roggemeel, öf zelfrijzend bakmeel, Opgemerkt wordt, dat slechts de thans nog bij de winkeliers en grossiers aanwezige voorraden zelfrijzend bakmeel zullen wor den gedistribueerd. Het afleveren van dit artikel door de fabrieken is voorloopig stopgezet. In het algemeen zullen de voorraden van de genoemde producten bij de winkeliers voldoende zijn om aan de vraag van het pu bliek te kunnen voldoen, zoodat geen voor schottoewijzingen zullen behoeven te wor den verstrekt. Mocht bij uitzondering de voorraad ontoereikend zijn, dan kunnen de winkeliers via de plaatseÉjke distributie-' diensten een verzoek tot het centraal distri butiekantoor richten voor een voorschottoe wijzing. Teneinde voorts hen, die het op bon 75 beschikbaar gestelde rantsoen nog konden betrekken, de gelegenheid te geven dezen bon alsnog te gebruiken, wordt de geldigheidsduur daarvan met twee weken verlengd. Bon 75 van het algemeen distributiebonboekje geeft derhalve ook gedurende het tijdvak van 13 Juli tot en met 26 Juli 1940 nog recht op het koopen van 2% ons tarwebloem, öf tarwemeel, of boekweitmeel, öf rog gebloem, öf roggemeel, of zelfrijzend bakmeel. Er komen nog eenige bijzonderheden over de uitermate moeilijke omstandighe den, waarin de Italianen in Z.O.-Frankrijk moesten vechten. Het was natuurlijk onmo gelijk er modern materiaal in eenigen om vang te gebruiken. Derhalve kwam het op twee dingen aan: menschelijke inspanning en taktische vaardigheid. Een offensief in grooten stijl was er volgens bericht uit Ro me niet voorbereid, de Italiaansche grens was hoofdzakelijk op de verdediging inge richt. Dit meesterstuk van oorlogvoering ge lukte, daar men door een voorbeeldigen aanvalsgeest van die factoren het volle pro fijt wist te trekken. Het kwam erop aan overrompelend snel van leer te trekken. Daartoe koos men den weg van een onmo gelijk geachte omvatting over de door stor men gegeeselde en met sneeuw bedekte kammen. Over nauwelijks begaanbare pa den rukten de bataljons Alpini op, drongen in de verspreide tegenstandsnesten en om singelden de belangrijke centra van verzet. Vaak was de aanvoer van munitie en pro viand op muildieren op deze hoogten, die tot 3000 m. gaan, niet mogelijk. Iedere man, moest het daarom van zichzelf hebben. La ter waagden ze het, in een frontaanval den weg over den pas te laten springen. Een kleine tank werd door landmijnen opgebla zen, waarvan het wrak een vooruitgescho ven barricade voor de opdringende infante rie vormde. Een bord duidt de plek aan, waar de mannen zich opofferden. MALTA OPNIEUW GEBOMBARDEERD. De vlootcorrespondent van Stefani meldt, dat Italiaansche vliegtuigen vanmiddag op nieuw een aanval op het vliegveld van Malta hebben ondernomen. Twee Britsche jacht vliegtuigen werden bij luchtgevechten neer geschoten. Alle Italiaansche toestellen keer den behouden op hun bases terug. Een Italiaansche bommenwerper, die gis teren niet op zijn basis was teruggekeerd, is gisterochtend op zee drijvende gevonden. De bemanning is in veiligheid gebracht. Wegens benzinegebrek had het toestel op zee moeten dalen. Het snel toenemen van de Duitsche lucht aanvallen, die nu, zooals men in Engeland niet langer kan verheimelijken, dag en nacht zonder onderbreking boven het eiland worden ondernomen heeft de algemeene nervositeit van de bevolking ten zeerste doen toenemen. Toen Donderdag de lucht aanvallen hun hoogtepunt bereikten, begon nen wilde geruchten de ronde te doen en dreigde een paniek uit te breken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1