Koopt nog zomerzegels Vliegtuig wierp kist uit boven Amsterdam. BOMMEN OP WOERDEN. Dank aan het spoorweg personeel. Geen colportageverboden meer. Engelsch vliegtuig omlaag geschoten. Meubelfabriek afgebrand. 45 man personeel werkloos. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 JULI 1940. HET LANDGOED „KAREOL" TE AERDENHOUT is in gebruik genomen als herstellingsoord voor gewonde Nederlandsche militairen. Boven: Een gezellig zitje in den prachtigen rozentuin. Onder: In den grooten vijver wordt op karper gevischt. CONCERT VOOR MILITAIREN. Door het comité voor cultuifcel fMtelijke ont spanning voor militairen in den Haag werd in de Colensostraat een skcheidsconeert gegeven voor' de aldaar gelegerde militairen. Na afloop geeft de kok een cello-solo. Tot nu toe een teleurstellend resultaat. Het gaat niet naar wensch met den verkoop van zomerzegels, en, indien hierin geen verandering komt ten goe de, zal het resultaat dit jaar verre ach terstaan bij die van de vorige jaren, aldus verklaarde men ons van de zijde van het comité. De actie voor de zomerpostzegels heeft dit jaar wel zeer te lijden onder de huidige omstandigheden. De aanvang, welke was bepaald op 11 Mei, werd door het uitbreken van den oorlog uitgesteld, doch ook daarna waren er zooveel andere kwesties, die de aandacht van het publiek in beslag namen, dat de zomerpostzegels op den achtergrond raakten. Een dankbaar terrein van vorige jaren, Rotterdam, waar altijd een vrij hooge opbrengst werd verkregen, is dit jaar voor de zomerzegels verloren. Een ander nadeel is, dat de firma's die frankeering bij abonnement toepasten, dit jaar zeer weinig of niets doen. Te dien aanzien bestond veel al een regeling, welke hierop neerkwam, dat deze firma's bij de betaling van de ver schuldigde bedragen hiervoor zomerpost zegels vroegen. Zij betaalden dan de toe slag daarop, die zij weer terugkregen bij de levering van de gestempelde vellen postze gels. Zooals gezegd, ook op dit punt blijft de opbrengst verre achter bij vorige jaren. Het comité heeft thans weer een vernieuwe actie ingezet om den ver koop te stimuleeren, gesteund door de plaatselijke propagandacomité's. In ver band hiermede is de verkoop verlengd tot 31 October a.s. Het comité heeft zeer goede verwach tingen van deze actie, daar denlaatsten tijd is gebleken, dat de vraag stijgend is. Tot dusver echter is de opbrengst vrijwel overal ver achtergebleven bij vorige jaren. Het comité heeft échter de hoop niet opge geven, dat het niet bij deze uitzondering zal blijven. Daarvoor wordt gerekend op de medewerking van het Nederlandsche volk. Als bijzonderheid kan nog worden mede gedeeld, dat het comité beschikt over een 500-tal propagandaboekjes, waarin een vol ledige serie zegels van dit jaar zijn geplakt. Deze boekjes waren bestemd voor den ver koop op de postzegeltentoonstelling van „De Philatelist", welke zou worden gehouden op 12 en 13 Mei j.l. Deze tentoonstelling is door den oorlog niet doorgegaan, doch de boekjes waren reeds op pag. 2 van den om slag gestempeld met het speciale stempel dat voor deze tentoonstelling was vervaar digd. De boekjes met dit bijzondere stem pel zullen zeker een begeerd object zijn voor de verzamelaars. Het comté is voorne mens deze boekjes t. z. ti tegen een nader vast te stellen prijs te verkoopen. Zoo gaat de nieuwe actie met onvermoei de kracht in en is de oude bekende leuze: houdt u aan den zomerzegel, voor zomer- post een zomerzegel. Opsporing verzocht. De procureur-generaal bij het gerechtshof, te Amsterdam, fungeerend directeur van politie en de hoofdcommissaris van politie, hebben het verzoek ontvangen van den weermachtsbevelhebber in de Nederlanden om het navolgende algemeen bekend te maken Op den 9en Juli is in de vroege ochtenduren in het plantsoen te genover het perceel Wielingenstraat 26 een Engelsch valscherm met een ijzeren kist groot, 40 x 20 x 20 c.m. omlaag gekomen. De wacht van den luchtbeschermingsdienst heeft vol gens voorschrift het voorval aan zijn blokhoofd gemeld, doch heeft nagelaten, de kist in de eerste plaats in veiligheid te brengen Deze is verdwenen. Deze kist met inhoud moet onmiddellijk worden opgespoord. Helpt allen medé. Wij allen hebben er het grootste belang bij, dat de Engelsche luchtaanvallen op ons land eindelijk ophouden. Deze worden alleen daardoor mogelijk gemaakt, omdat Enge land handlangers in ons land heeft. Maakt dezen menschen, die ons allen de zwaarste schade berokkenen, en in wier bezit ook de onderhavige kist gekomen zal zijn, het werk onmogelijk. Voor de terugbezorging van de kist met inhoud wordt een beloo ning van 5000 uitgeloofd. Materieele schade. Het A.N.P. meldt: Donderdagnacht is te Woerden een acht tal bommen gevallen, dat aan verschillende perceelen belangrijke schade toebracht. Vijf van deze bommen kwamen in de weilanden terecht, waardoor alleen aan de achterzijde van vele perceelen de ruiten werden ver nield. De andere drie richtten aan enkele woonhuizen belangrijke schade aan.Twéé bewoners hiervan, die niet ernstige" verwon dingen hadden opgeloopen door glasscher ven, werden naar het ziekenhuis overge bracht. Een der bommen kwam in een tuin terecht, maar explodeerde niet. Aan de an dere zijde der stad was een begin van brand ontstaan, doordat vermoedelijk een licht- kogel het rieten dak doorboorde. De bewo ners konden zelf het vuur met een slang op de waterleiding bedwingen. VERPLICHTE OPGAVE KALKVERBRUIK. Men verzoekt ons nogmaals de aandacht te vestigen op de in de dagbladen van 4 en 5 dezer opgenomen officieele publicatie, waarbij een ieder, die kalk of kalksteen in zijn onderneming als grond- of hulpstof verbruikt of verwerkt, anders dan voor de bouwnijverheid, verplicht is vóór 15 Juli a.s. hierover gegevens, welke in de publi catie nader zijn omschreven, te verstrekken aan het rijksbureau voor bouwmateria len. Zij, die een dergelijke opgave niet bin nen den gestelden termijn inzenden, worden geacht geen kalk of kalksteen, anders dan voor de bouwnijverheid, noodig te hebben. Nu onlangs de vordering van de Neder landsche spoorwegen is geëindigd, heeft de directeur van den etappen- en verkeers dienst, de kolonel van den generalen staf, H. H. Thoden van Velzen, de directie van de Nederlandsche spoorwegen een dankbe tuiging doen toekomen met het verzoek de ze ter kennis van het personeel te brengen. In de eerste plaats worden zij herdacht, die bij de verdediging van het vaderland het leven hebben gelaten. „Ik ben", zoo gaat de drecteur der E. en V. D. o.a. verder, „begaan met het lot der gekwetsten en wensch hen een spoedig algeheel herstel toe. Ik moge Uwe directie en al het onder U ressorteerende personeel voorts mijn grooten dank en waardeering betuigen voor de medewerking en steun, welke ik steeds zoo in alle opzichten heb mogen ontvangen. Dat de etappen en ver keersdienst ook onder de meest moeilijke omstandigheden zijn taak heeft vervuld, is ongetwijfeld niet in de laatste plaats te danken aan de stipte plichtsbetrachting en het gedrag van Uw personeel. Dit zal de Nederlandsche spoorwegen voor alle tijden tot eer strekken. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat zijn ambtgenoot van justitie den procu reurs-generaal bij de gerechtshoven heeft verzocht te bevorderen, dat de straatver koop' (colportage) van nieuwsbladen en an dere periodieken wordt vrijgelaten. In ver band hiermede noodigt hij de burgemees ters uit te bevorderen, dat voor zoover in hun gemeente een door den raad of door den burgemeester op grond van artikel 220 gemeentewet uitgevaardigde verbodsbepa ling van kracht is, deze ten spoedigste wordt ingetrokken. Het vorenstaande geldt mede voor bepalingen, waarbij de straatverkoop zoo wordt beperkt, dat zij practisch niet kan worden uitgeoefend. Voorts is den bur gemeesters verzocht aan de ambtenaren van plaatselijke politie opdracht te geven om handhaving van de hier bedoelde bepa-. lingen, in afwachting van haar intrekking, achterwege te laten. NIJVERDAL HEEFT EEN ZINGENDE MUIS. Men herinnert zich zeker nog, dat onge veer twee jaar geleden een inwoner van den Haag in het bezit was van een zingende muis. Dit diertje had toen domicilie geko zen achter het behang. Thans bezit ook het plaatsje Nijverdal in Overijsel een zingende muis. Die bevindt zich in de bakkerij van den heer R. Berent- schot aan de Grootestraat aldaar. Erg schichtig is deze aria-zanger schijnbaar niet, want 's avonds als het eenigszins stil begint te worden, begint zij met haar gezang en wanneer men het een beetje voorzichtig, aanlegt, kan men het diertje zien zitten. Het geluid lijkt inderdaad op gezang, want het is niet het eentonige piepen, doch het zijn geluiden van verschillende toonaarden en trillers. De vijf inzittenden gedood. In den afgeloopen nacht omstreeks half twee werd boven de Zevenumsche Peel tusschen Maasbree en Zevenum (L.) bij een luchtgevecht een Britsch bombardements vliegtuig door een Duitsch toestel omlaag geschoten. Het Britsche toestel stortte bran dend omlaag en de vijf inzittenden zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig brandde geheel uit. Een drietal zware bommen, welke het meevoerde, zijn niet ontploft en bleven op de heide liggen. Het vliegtuig is midden op een groot heideveld neergekomen, zoodat geen ma terieele schade werd aangericht. In den afgeloopen nacht, omstreéks twee uur ontdekte een nachtwaker te Varsse- veld, gemeente Wisch, dat brand was uit gebroken in de meubelfabriek van de firma gebrs. Rutgers. Ijlings werd de gemeente lijke brandweer gealarmeerd, die spoedig met de motorspuit ter plaatse was, doch te gen de geweldige vuurzee zoo goed als niets kon uitrichten en derhalve moest aan zien, dat de geheele fabriek met inventaris in de vlammen opging. Men slaagde er in de belendende prcee- len voor het vuur te behoeden. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Tijdens den brand "was de burgemeester van Wisch op het terrein aanwezg. Voor zoo ver bekend is de fabriek verzekerd. Door dezen brand worden ongeveer 45 man per soneel werkloos. DE RIJWIELDIEFSTALLEN IN DE HOOFDSTAD. Het euvel van de rijwieldiefstallen bij voorkeur gloednieuwe fietsen blijft de hoofdstad nog in onverminderde mate pla gen. Voor een groo deel is dit de schuld van de eigenaars der fietsen die voor een belangrijk deel nog steeds niet het nut van rijwielstallingen en goede slo ten hebben ingezien. Aan alle politiebu- reaux in Amsterdam komen dagelijks aan gifte van dit soort diefstallen binnen. De oogst van het bureau Leidscheplein bedroeg gister niet minder dan tien stuks, waarvan vier binnen een uur. Een agent van het bureau Marnixstraat is er gistermiddag in geslaagd een 20-jarige los-werkman, die bekend staat als een ge raffineerd rijwieldief, te aresteeren. Wegens een vorigen rijwieldiefstal was de man eenige tijd geleden gearresteerd, maar toen wist hij uit het politiebureau Singel, waar hij tijdelijk opgesloten was, te ontsnappen. GLDENHOVE BRACHT RUIM 8800 GULDEN OP. Een record: 3.68 per hoofd. De nationale collecte te Oldenhove (Gr.) heeft 8.817.65 opgebracht. Op een totaal aantal inwoners van 2421 be- teekenl dit 3.68 per hoofd en 14.72 per gezinshoofd. Oldenhove heeft hier mede de leiding gekregen. HET GEBRUIK VAN RIJTUJGPAAls,^_N. Toezicht gewenscht. Door het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren is de aandacht van de burgemeesters van de daarvoor in aanmerking komende gemeen ten gevraagd voor de rijtuigpaarden die in deze dagen hun arbeid onder dikwijls on gunstige omstandigheden moeten verrich ten. Het bestuur vestigt de aandacht op de wenschelijkheid om het gebruik van paar den en vervoermiddelen voor dit doel af hankelijk te stellen van een gemeentelijke vergunning en hieraan bepaalde voorwaar den te verbinden, aan welke de paarden zoowel als de vervoermiddelen hebben te voldoen. De ervaring heeft n.l. geleerd, dat door onervaren koetsiers wrakke paarden, ongeschikte rijtuigen en ondoelmatige be spaning worden gebezigd, terwijl dikwijls ook de stalling der paarden veel te wen- schen laat. Behalve gevaar voor personen, die van dit vervoer gebruik maken, kunnen misstanden op dit gebied ook nadeel en in vele gevallen zelfs kwelling voor .de dieren opleveren. VERGADERING DER NEDERLANDSCHE DANS LIGA. De Nederlandsche Dans Lige, welke het vorige jaar werd opgericht, heeft gisteren in het hotel Krasnapolsky te Amsterdam een vergadering gehouden, welke ten doel had het stichten van een nationale werk gemeenschap voor beroeps-danskunstenaars, beroepsbeoefenaars van den dans en be- roepsdansleeraren. De vergadering was' ge splitst in zeven afdeelingen, omvattende den klassieken balletdans, den modernen dans, de Oostersche danskunst, rhylhmiek, ge zelschapsdans, volksdans en tooneeldans. In deze afdeelingen zijn de problemen, welks zich thans voordoen besproken. Het hoofd bestuur van de Liga is er door de vergade ring gemachtigd door aansluiting aan of door samenwerking met lichamen of instanties op sociaal gebied een betere bestaansmogelijk heid en werkmogelijkheid voor danskunste naars of dansleeraren te scheppen, alsmede de vele misstanden op het gebied van het dansonderwijs tegen te gaan. Mede door het zoeken van contact met de secretarissen- generaal van de departementen van sociale zaken en onderwijs, kunsten en weten schappen hoopt men de gestelde doelen te bereiken. MILITAIRE MUTATIES. De Staatscourant van gisteren bevat ver schillende besluiten van den generaal-ma- joor N. T. Carstens, die daartoe is gemach tigd door den bevelhebber van de Duitschs weermacht in Nederland. Daarbij wordt o.a. met ingang van 15 Juli 1940 aan een aantal beroepsofficieren op het door hen gedaan verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, terwijl even eens verschillende reserve-officieren met dien datum eervol ontslag verkrijgen. Voorts worden met ingang van 15 Juli de cadetten-vaandrig van het derde studiejaar van de Kon. Mil. Academie bevorderd tot tweeden luitenant. Hieronder vallen ook de cadetten-vaandrig van dat studiejaar, die in opleiding waren voor het leger in Ned. Indië. BE HISTORISCHE WAGON UIT COMPIEGNE werd op bevel van den Führer naar Berlijn gebracht. Buitenlandsche journalisten, die na aankomst in Berlijn ge legenheid kregen den wagon te bezichtigen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5