Gewichtig! Jlecht&zaken Weer bommen op Neder landsche plaatsen. GEMENGD NIEUWS. De toestand in Gibraltar. Bijzonderheden over de botsingen. ^PIJNLIJKE VERBRANDING^ Italiaansch legerbericht. Land- en Hoe krijgen pootgoed TWEEDE BLAD. POSTDUIVEN VAN OVERTREDERS WORDEN GEÏNTERNEERD. De commissie ter behartiging van de be langen van Nederlandsche postduivenhou- ders maakt bekend, dat de in beslag genomen duiven van overtreders niet meer gedood behoeven te worden. Zij moeten franco wor den ingeleverd bij den heer J. Hornstra, Prinsengracht 407, Amsterdam-C. BRAND IN MAGAZIJN VAN WONING INTERIEURS. Gistermiddag werd brand ontdekt in de magazijnen van het hoofdkantoor der fir ma S. E. Asscher, Binnenhuisarchitecten ge vestigd in het perceel Nieuwe Heerengracht 93 te Amsterdam. De gemeentelijke brandweer, die onmid dellijk was gewaarschuwd pakte het vuur met vier stralen energiek aan. Het vuur, dat in het sous-terrain gelegen magazijnen en in de toonkamers op de eerste verdieping woedde, was men dan ook spoedig meester. De tapijten en andere stoffen en het hout werk dat in de magazijnen en de toonka mers stond opgesteld, smeulden nog langen tijd na, zoodat de brandweer pas tegen on geveer twee uur naar de kazernes aan de Nieuwe Achtergracht en Kattenburg kon terugkeeren. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan kortsluiting of van het wegwerpen van een brandende sigaar. COMITÉ VAN ACTIE VOOR EENHEIDS FRONT IN ONS LAND. Men meldt ons, dat onder voorzitter schap van den heer J. A. H. Hollander, Louise de Collignystraat 14a te 's-Graven- hage is opgericht een comité van actie, dat zich ten doel stelt, een eenheidsfront in Nederland te vormen. Het comité zal een beroep doen op prominente personen om de leiding in handen te nemen ten einde te komen tot een werkelijke eenheid van het Nederlandsche volk, dat van bin nen het raam van het nieuwe Europa zal strijden voor een zelfstandig Nederland. Het A. N. P. meldt: Vannacht omstreeks half vier zijn de in woners van Schiebroek onzacht uit hun slaap gewekt door een achttal explosies. Wederom wierp een Engelsch vliegtuig zijn bommen neer op de onschuldige Nederland sche burgerbevolking en wederom zijn slacthoffers gevallen. Een bom viel op een houten zomerhuisje, staande in het land achter een woning, waarin drie menschen sliepen, die het in eigen huis te Hillegers- berg niet veilig hadden geacht en van de eigenaresse van het huisje toestemming had den gekregen daar 's nachts te slapen. Dit uit drie menschen bestaande gezin kwam aldus op tragische wijze om het leven. De overige bommen vielen, zooals gezegd, in het open land, terwijl een bom nog in een com plex volkstuintjes is terecht gekomen en het mag een wonder heeten, dat hier geen slachtoffers gevallen zijn. In deze volkstuin tjes n.l. heeft men ook houten huisjes ge bouwd, waar verschillende menschen slie pen, o.a. een Rotterdamsche tracconducteur en zijn gezin. Voorts zijn tallooze ruiten in wijden omtrek vernield. De bommenwerperij op niet-militaire doelen heeft groote veront waardiging in de omgeving gewekt. Voorts is vannacht een bom terecht gekomen op een school in een gehucht bij Rotterdam, in ge bruik bij een luchtbeschermingsdienst. Er zijn één doode en een zwaar gewonde De slachtoffers van den bomaanval te Schiebroek zijn de heer A. Oorschot, zijn echtgenoote en hun negenjarig dochtertje. De Engelsche luchtmacht heeft haar systeem- looze bomaanvallen verder voortgezet boven een ander stadsgedeelte van Rotterdam. Hier verscheen omstreeks vier uur een vliegtuig, dat aan den rand der stad eenige bommen liet vallen op een aantal woonhui zen. De gevolgen waren ontzettend. Hier vonden twee vrouwen en een 14-jarig meisje den dood. Voorts werden twee personen ernstig gewond. Uit Dordrecht meldt het A.N.P.: Hedennacht werd te Zwijndrecht lucht alarm gemaakt, toen Engelsche vliegtuigen boven de plaats vlogen. Er werden bommen uitgeworpen, waarvan een op tuinland te recht kwam. Er werd veel schade aange richt aan de tuinbouwgewassen en ongeveer 600 broeikasramen werden vernield. Een tweede bom kwam op het woonhuis der fa milie V. terecht, dat geheel verwoest werd. De bewoners, een man, vrouw en drie kin deren werden gedood. Een brandbom, die hierna werd uitgeworpen veroorzaakte brand in een loods van den gemeentelijken reinigingsdienst. Het vuur kon worden ge- bluscht. Drie paarden kwamen in de vlam men om. Voorts meldt het A.N.P.: Hedennacht hebben zeer hoog vliegende Engelsche vlieg tuigen boven Zeist verschillende bommen laten vallen. Het waren zoowel brandbom men als explisieve bommen. Een huis in een der buitenwijken kreeg een voltreffer, waardoor de achterzijde volkomen werd vernield. Van de familie R., welke dit huis bewoonde, werd de heer des huizes gedood. Zijn vrouw werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De kinderen, die aan de voorzijde sliepen konden worden gered. Een andere tijdbom kwam terecht op een huis, waarvan de bewoners toevallig niet op de slaapkamer waren. Zij hadden in verband met het in werking treden van het afweerge schut den kelder opgezocht. Geruimen tijd na den inslag ontplofte deze bom, waardoor ook dit huis volkomen werd vernield. MVoorts werden tal van huizen door scher ven en den luchtdruk zwaar beschadigd. In een andere woning, welke door een brand bom werd getroffen, kon de bewoner door krachtdadig ingrijpen het gevaarlijke pro jectiel onschadelijk maken. In de omgeving van deze bominslagen waren geen militaire objecten. Verschillende bloemisten uit de na bijheid kregen groote schade aan hun broei- kusssn (Reeds in een gedeelte van onze vorige litie opgenomen.) HULP AAN OORLOGSSLACHTOFFERS. Op initiatief van den voorzitter van het Marine-rampenfonds kwamen afgevaardig den van verschillende vereenigingen en in stellingen, die op een of andere wijze steun verleenen aan oud-militairen opnieuw bij een, ten einde overleg te plegen inzake de organisatie voor steunverleening aan de verminkten en de nagelaten betrekkingen van de gevallenen in den huidigen strijd. Op de vergadering waren tegenwoordig afgevaardigden van: Vaderlandsch fonds ter aanmoediging van 's lands zeedienst, Adder fonds, Marine-rampenfonds, Koninklijke nationale vereeniging steun aan miliciens, Nationaal fonds voor ondersteuning nage laten betrekkingen der in Nederlandsch-Indië gevallen militairen, Koninklijke Neder landsche vereeniging „Onze Vloot", Konink lijke Nederlandsche vereeniging „Ons Leger", Nationale Bond het mobilisatie kruis, zoo mede Fonds van den gewapenden dienst (fonds voor oud-militairen). Op de bijeenkomst werd besloten, de steunverleening in handen te stellen van het- laatstgenoemde „fonds voor oud-militairen", gevestigd Nes 57, Amsterdam, welk fonds in 1815 werd opgericht, met het doel, aan ver minkte militairen en de nagelaten betrek kingen van strijders steun te verleenen. In de laatste jaren waren het vooral hulpbe hoevende oud-militairen, die in Neder landsch-Indië gediend hadden, welke uit- keeringen ontvingen. De andere hierboven vermelde vereenigingen en instellingen zul len daarbij zooveel mogelijk hun medewer king verleenen. Het fonds voor oud-militairen zal, om den noodigen aanvullenden steun op hetgeen door den staat aan pensioenen enz. zal worden uitgekeerd, te kunnen geven, een ernstig beroep op de offervaardigheid van het Nederlandsch volk moeten doen. Hierom trent zijn verschillende plannen in bewer king. Wij vermelden voorloopig, dat het giro nummer van het fonds voor oud-militairen is: 75597. VLIEG ER EENS UIT. „Vlieg er eens uit" zegt een zoo juist verschenen alleraardigste brochure van de A. N. V. V„ de A. N. W. B„ de Ned. Spoor wegen en „Horecaf'.-De spoorwegen wijzen daarbij op de goedkoope retours en in het algemeen wordt er op gewezen, dat, in deze tijdsomstandigheden iedere Nederlander die het zich eenigszins kan veroorloven met zijn gezin met vacantie moet gaan, en daardoor mede den wederopbouw van het normale leven te bevorderen. Practisch alle vacantiegebieden zijn voor iedereen beschikbaar. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING TEN PLATTELANDE. Technisch adviesbureau. Ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden is er op het terrein van de huishouding een groote activiteit. Meer dan vroeger nog is het van belang dat de huisvrouw haar tijd en kracht economisch gebruikt. Bij de stich ting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande, die, zooals men weet, een soort verlengstuk is van het departement van onderwijs, bestond reeds geruimen tijd het plan tot het instellen van een technisch adviesbureau voor huishoudelijke voorlich ting ten plattelande. Op dit bureau zouden verschillende werkzaamheden op huishou- deijk gebied bestudeerd kunnen worden om daarna op de cursussen welke van deze stichting uitgaan de beste methoden te kun nen propageeren. Er zijn reeds instellingen welke op dit gebied werkzaam zijn, doch een centraal punt bestond in ons land nog niet. Juist nu is het besparen van materiaal van het grootste belang. Wanneer wij weten, dat er in ons land 1,8 millioen huishoudingen zijn met een totaalverbruik aan goederen van tenminste 2 y, milliard gulden, dan zou door een besparing van 5 pCt. door betere en zuiniger werkmethoden een bedrag van 100.000.000 beschikbaar komen, waarvoor heel wat levensgeluk en gezondheid ver schaft zou kunnen worden. Voor de instel ling van een zoodanig bureau werd de medewerking verkregen van de beide ver eenigingen van leerkrachten bij het land- bouwhuishoudonderwijs en de boerinnen- bonden, welke elk een bestuurslid voor dit werk aanwezen. Gisteren vond in het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen de in stallatie van dit bestuur door de voorzitter van de stichting voor huishoudelijke voor lichting ten plattelande, prof. dr. G. A. van Poelje, plaats. In zijn rede zette de voor zitter de werkwijze van het instituut uiteen. Het bestuur van het bureau is gelegd in handen van vertegenwoordigsters van de drie boerinnenbonden en van de twee ver eenigingen van leeraressen bij het nijver heidsonderwijs voor meisjes en adviseerend lid vanwege de stichting. Als eerste onderzoek zal in samenwer king met het rijks vezelinstituut onderzocht worden de invloed van verschillende wasch- middelen op den wolvezel. Door middel van een enquête zal bovendien nagegaan wor den, hoe de wolwasch in de huisgezinnen wordt behandeld. Op deze wijze kan een goede uitwisseling tusschen theorie en praktijk verkregen worden. JONGEN ONDER EEN WERKTREIN. Op de spoorbaan van het werktreintje, dat rijdt over den Ouderkerkerdijk achter den omval bij Amsterdam is gistermiddag een tragisch ongeval gebeurd. Twee jongens fietsten over de spoorlijn en letten niet vol doende op het spoorverkeer. Een van hen kwam in een kuil en viel vlak voor een juist aankomenden trein. Hij werd overre den waarbij zijn linkerbeen werd verbrij zeld. Hij werd naar het O. L. V. gasthuis vervoerd. Vermoedelijk zal hij het been moeten missen. In tobbe met zeesop omgekomen. - Gis termiddag viel het 134-jarig zoontje van den landbouwer A. Coster te Staphorst voorover in een tobbe met heet zeepwater. Het knaapje werd zwaar gewond en overleed nog voor een direct ontboden geneesheer arriveerde. Het agentschap Stefani geeft nog bijzon derheden over de botsingen tusschen de uit Casablanca teruggekeerde vluchtelingen, resp. de bevolking van Gibraltar aan den eenen kant en de Engelsche positie aan den anderen. Volgens dit agentschap moesten de politiemannen wijken voor de menigte die het gouvernementsgebouw wilde be stormen. De militairen moesten ingrijpen en het paleis afzetten. De menigte joelde en stieten verachtelijke kreten uit. Een delega tie burgers verscheen bij de autoriteiten en verklaarde, dat de bevolking van Gibral tar er genoeg van had de onmogelijke levensomstandigheden, die haar door En geland opgelegd waren, te verdragen. Wan neer Groot-Britannië niet de noodige mid delen ter beschikking heeft om de bevolking een eenigszins normaal leven te verzeke ren en de verdediging der zeevesting te voe ren, moest het zich uit Gibraltar terugtrek ken. Engeland moest er zich van bewust zijn, dat de gezinnen van Gibraltar na hun zwerftochteft door Marokko en hun ge dwongen vervoer uit het protectoraat niet in het minst voornemens was opnieuw uit Gibraltar te vertrekken en naar een Brit- sche kolonie te reizen. De vluchtelingen in Gibraltar. Het officieele orgaan van Gibraltar publi ceert een bepaling, volgens welke alle vluchtelingen slechts vier dagen in Gibral tar mogen blijven 'en zich daarna aan de bevelen van de evacueeringsautoriteiten moeten onderwerpen. De vluchtelingen zul len dan naar plaatsen van het Engelsche koloniale rijk worden gebracht. Deze bepaling heeft onder de betrokkenen tot nieuwe heftige protestbetoogingen ge leid. De stedelijke afgevaardigde van de La- bourpartij van Gibraltar, Baldoring, zou op zeer opgewonden wijze en met gebalde vuist vanaf het balcon van het raadhuis van Gi braltar de protesteerende menigte hebben toegesproken. De politie van Gibraltar moest in verschillende gevallen bij relletjes tusschenbeide komen. De geëvacueerde personen doen alle ge lijke verhalen over de slechte behandeling, die zij in Fransch-Marokko hebben onder gaan. In de winkels werd hun iederen aan koop van goederen geweigerd. Het wegvoe ren uit de Fransche zóne volgde binnen een dag, terwijl het evacueeren van deze zelfde twaalfduizend menschen uit Gibraltar ver scheidene weken heeft geduurd. De vluch telingen werden samengebracht in een transport van acht schepen. Vele der terug gekeerde vluchtelingen probeeren op Spaansch gebied te komen. Als gevolg van pasmoeilijkheden is dit echter zeer moei lijk. De Fransche consul van Gibraltar heeft de vesting verlaten en is naar Fransch-Ma rokko vertrokken. Tezamen met hem heeft ook mevr. Rotschild met dochters en dienst personeel Gibraltar verlaten. voorkomt^ en geneest Leiding Verdinaso. - Naar aanleiding van het bericht over de leiding van het Ver dinaso deelt de heer Ernst Voorhoeve mede, dat hij zich beschouwt als leider in Neder land van het Verdinaso, om bijzondere rede nen tijdelijk Verbond der Nederlanders ge noemd. Rijwieldief te Venlo gearresteerd. - In Breda en in verschillende andere plaatsen zijn er de laatste maanden herhaaldelijk rijwieldiefstallen gepleegd, waarvan de da der tot nu toe nog niet kon worden aange houden. Thans heeft de Venlosche politie de hand gelegd op een Amsterdammer, die in het politieblad stond gesignaleerd en die bekend heeft negentien rijwielen ontvreemd te hebben. Onderscheidijvgsteetken opbouwdienst. - Naar wij vernemen, zal als onderschei- dingsteeken voor den opbouwdienst worden ingevoerd een blauw gevlochten koord, af hangende van den linkerschouder. Dit on- derscheidingsteeken zal zoowel op de veld- jas als op de overkleeding gedragen vlorden. Zoolangs het vastgestelde onderscheidings- teeken niet beschikbaar is, zal een voor loopig onderscheidingsteeken worden ge dragen. Sigarenwinkelier bestolen. - Een siga renwinkelier op den Overtoom te Amster dam, die een dezer dagen zijn voorraad op maakte, kwam tot de ontdekking, dat sedert 1 Januari voor een bedrag van ongeveer 250 aan sigaren en sigaretten uit zijn win kel verdwenen zijn. Vermoedelijk zal een van de klanten regelmatig kleine hoeveel heden hebben gestolen. Aanwijzigen hier omtrent zijn echter nog niet gevonden. Jongetje verdronken. - Gisteren is uit een sloot nabij de Toussaintkade te Leiden het lijkje opgehaald van het bijna 3-jarig zoontje van de familie P. uit de Tollens straat. Het ventje had ongeveer 20 minuten tevoren de ouderlijke woning verlaten om op straat met vriendjes te gaan spelen. Kort daarna is hij, zonder dat iemand het be merkte, te water geraakt en verdronken. Kleine kinderen werden opgelicht. - Het 17-jarige meisje J. J. te Delft, dat gisteren door de politie werd gearresteerd in ver bond met diefstal van 200 gulden, bleek nog meer op haar geweten te hebben. Zij maakte er werk van om kleine kinderen, die met een boodschappentasch liepen, aan te spre ken, en hun de portemonnaie afhandig te maken. Zij zeide dan, dat zij zelf de bood schappen wel zou doen en gaf den kinderen een dubbeltje. Door vijf van haar slacht offertjes is het meisje gisteren herkend. Zaterdag wordt zij voor den officier van justitie geleid. Legerbericht no. 32 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: De zeeslag van 8 en 9 Juli is nog niet de finitief ten einde. Onze verkenningsvlieg tuigen hebben gistermorgen een vijandelij ke vlootformatie ontdekt bestaande uit twee slagschepen, een vliegtuigmoederschip en eenige lichte eenheden, die kruisten in de zóne van Malta en die, als konvooi dienen de voor vijf groote geladen schepen, zich bewoog in de richting van de Levant. Ge waarschuwd door onze verkenningsvlieg tuigen, stegen onze bombardementstoestel len onmiddellijk in korten afstand achter elkander op. Gedurende eenige uren werd de vijandelijke formatie achtervolgd en on derworpen aan het optreden van onze es kaders, die, zonder zich te bekommeren om het zeer hevige afweergeschut van de vijan delijke schepen, daalden tot op eenige hon derden meters hoogte, teneinde hun doel beter te treffen. Een schip is stellig tot zin ken gebracht, twee torpedojagers werden ernstig getroffen en een daarvan moest de reddingsbooten uitzetten. Het vliegtuigmoe derschip, getroffen door een bom van zeer zwaar kaliber, stopte plotseling. Aan boord was brand uitgebroken, hetgeen men van boven af kon waarnemen, terwijl eenige schepen het vliegtuigmoederschip te hulp snelden. Vier bombardementstoestellen die van het vliegtuigmoederschip waren opge stegen werden door onze bommenwerpers brandend neergehaald. Twee van onze toe stellen zijn niet teruggekeerd. Tijdens het gevecht van 9 Juli heeft de artillerie van onze kruisers vijf torpedo vliegtuigen en drie bommenwerpers neer geschoten. Een daarvan, nog geladen met bommen, ontplofte en viel in het water. In Noord-Afrika was er bedrijvigheid van de luchtmacht en van onze lichte colonnes voorbij de grens van Cyrenaica. Gevechts wagens en geblindeerde auto's werden ver nield en buitgemaakt, barakken en voertui gen werden getroffen en in brand gescho ten te Sidi Barrani, een vijandelijk vliegtuig werd neergehaald en er werden eenige ge vangenen gemaakt. In Oost-Afrika zijn met zeer doeltreffend resultaat de vliegvelden van Berbera en Burao gebombardeerd. In Kenya werd de basis van Wajir aangevallen, waar twee Engelsche jagers in een gevecht werden neergehaald. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. JAPANSCHE VULKAAN IN WERKING. Bevolking in veiligheid. De doode vulkaan op het eiland Miyake, 175 kilometer ten zuiden van Tokio, is vannacht uitgebarsten, waardoor ongeveer duizend dorpelingen, die aan den voet van den berg woonden, genoodzaakt waren een goed heenkomen te zoeken. De vulkaan, die na 67 jaren weer plot seling teekenen van leven heeft gegeven, heet Oyama en vormt de grens tusschen twee dorpen. Het eiland heeft een omvang van 6 bij 7 kilometer en telt 5200 inwo ners. De aanvankelijke bezorgdheid over het lot der bevolking werd later wegge nomen door een officieel telegram van het eiland Miyake, waarin gemeld werd, dat slechts acht personen gewond waren en tien vermist werden, en dat de duizend bewoners in het geteisterde gebied in vei ligheid waren gebracht. Een torpedojager en twee schepen begeven zich ijlings met verbrandstoffen en voorraden naar het eiland. HERDENKING VAN GULDEN SPORENSLAG IN VLAANDEREN. In alle Vlaamsche steden zijn Donderdag groote herdenkingsplechtigheden gehouden ter herinnering aan den gulden sporenslag bij Kortrijk op 11 Juli 1302. De sprekers wezen op de beteekenis van dezen slag waarbij het Vlaamsche volk een leger van Fransche ridders versloeg en zich daardoor van de Fransche overheersching bevrijdde. Te Brussel vond een groote plechtigheid plaats in den Vlaamschen schouwburg. Bij de herdenking in Antwerpen ontstond groo te geestdrift door de aanwezigheid van dr. Borms, die pas twee dagen geleden uit de Fransche gevangenschap was teruggekeerd. ITALIAANSCHE PERSSTEMMEN OVER FRANKRIJK. Het D.N.B. meldt uit Milaan: Met veront waardiging maakt de Noord-Italiaansche pers melding van de behandeling die van Italiaansche staatsburgers in Fransch Ma rokko na de oorlogsverklaring van Italië aan Frankrijk, zich moesten laten welgeval len en die thans blijken uit mededeelingen van repatrieerenden. Naar de „Corriere Delia Sera" verklaart zijn deze feiten een nieuw bewijs van den afgrijselijken Fran- schen haat tegen Italië en zijn onderdanen. Het Italiaansche volk geeft uiting aan zijn verontwaardiging over deze gebeurtenissen en verklaart, dat het deze niet zal vergeten. De „Popoio d'Italia" stelt vast, dat men zich gemakkelijk kan voorstellen welk lot Italië zou hebben gewacht als de legers van de as niet op Franschen bodem de overwinning hadden behaald. DR. BORMS' LOTGEVALLEN. De bekende Vlaamsche leider dr. Borms, die gisteren in zijn woonplaats is terugge keerd, deelt in „Volk en Staat" mede, dat de "Franschen hem met veel lotgenooten van Brussel in een dichtgespijkerden veewagen, zonder verzorging en onder de ergste hy giënische omstandigheden, langs allerlei omwegen naar een kamp nabij Orleans heb ben gevoerd. Hij werd uren achtereen met emmers water en bezems aan het werk ge houden en gedwongen tot het ledigen van zinkputten en latrines en daarenboven moest hij zich voortdurend plagerijen en mishandelingen, bajonetsteken en slagen met geweerkolven laten welgevallen. Voor al Waalsche officieren waren op den voor grond getreden bij het beschimpen en pla gen der Vlamingen. Na streng arrest in de militaire gevangenis van Orleans was dr. Borms met verscheidene andere Vlamingen overgebracht naar het kamp St. Cyprien, waar reeds 1500 Duitschers waren geïnter neerd. in het voorjaar: de inwendige organen, bloed en darmen zuiveren. VERSTOPPING, overtollig vet aambeien, rheumatische pijnen doen ver dwijnen, slakken en giftstoffen uit het lichaam verwijderen door een grondige kuur met Dr. Schieffer's Stoff- wisselingzout. De weldadige wer king is verrassend. Flacon 11.15, Dubbele flacon 11J( bl| apothekers en vakdrogfsten. WONINGBOUW IN DUITSCHLAND. De rijksminister van arbeid, Seldte schrijft in het tijdschrift „Der Vierjahres Plan" over het woningbouwprogramma na den wereldoorlog o. a. het volgende: de woningbouw is, na het uitbreken van den oorlog, niet stil gelegd. Natuurlijk werd minder nieuw bouw aangevangen, maar met des te grooter energie werd gewerkt aan de voltooiing van de wonin gen, die reeds in aanbouw waren. Ook in het oorlogsjaar 1939 konden, ondanks alle moeilijkheden, bijna 220.000 woningen worden afgebouwd. Dit kwam overeen met een toename van 3.1 woningen per 1000 inwoners. Bij het voortduren van den oorlog werd natuurlijk ook de activiteit in de bouwbedrijven steeds meer op de eischen van den oorlog ingesteld. Minister Seldte pleit er voor, dat reeds nu de voor bereiding van de bouwcampagne, in groo- ten stijl, die na den oorlog zal aanvangen, ter hand zal worden genomen. Bijzonde ren nadruk legt hij op den bouw van zooveel mogelijk woningen voor landar beiders. Het bevorderen der kleine kolo nisatie schijnt hem zeer gewenscht, daar juist de kleine of middelgroote gemeente de meest geschikte plaats van wonen is. Het spreekt echter van zelf, dat ook in grootere gemeenten woningbouw aller minst kan worden gemist. Tenslotte schrijft minister Seldte: de taak van de rijkswoningbouwpolitiek in den komen den tijd is geweldig. Het zal echter ge lukken den scheppenden Duitschen mensch een waardige woning te geven. DE NERVOSITEIT IN ENGELAND. Onder den druk van de voortdurende Duitsche bomaanvallen op de Engelsche havens en bewapeningsindustriën en van het stijgende aantal door Duitsche duik- booten tot zinken gebrachte koopvaardij schepen is de onrust onder de Britsche bevolking, onaanks alle omvangrijke ver dedigingsmaatregelen," van dier, aard, dat Churchill en andere leden van het Kabi net nog' meer dan weleer verklaringen afleggen tot kalmeering der gemoederen. De mededeelingen, dat meer dan een millioen vrijschutters voor de verdediging van Engeland ter beschikking staan en dat een leger van 4 millioen man gereed is, alsook het recordcijfer van de Engel sche bestellingen in Amerika, dat door de Londensche radio is bekend gemaakt heb ben blijkbaar geen uitwerking van be teekenis op de groote menigte. Het feit, dat de „Spectator" zich als bezig houdt met de vraag, wat er zou gebeuren indien Duitschland Engeland zou bezetten, tee kent de ware stemming onder de Engel sche openbare meening, die in zenuwach tige spanning dagelijks den Duitschen aan val verwacht. Dat van de gemelde vier millioen soldaten meer dan de helft nog in opleiding is en voor een werkelyken strijd maar geringe waarde heeft is een openbaar geheim. ONRUST IN GIBRALTAR. Uit Algeciras wordt door het D.N.B. ge meld: Uit Gibraltar wordt gemeld, dat daar gistermorgen acht Engelsche koopvaardij schepen uit Casablanca zijn aangekomen met Engelsche vluchtelingen, onder wie zich 25.000 vrouwen en kinderen bevinden. De Engelsche autoriteiten hebben ontscheping der vluchtelingen verboden. In verband hiermede ontstond groote on rust onder de achtergebleven bevolking van Gibraltar. De winkels werden gesloten en een demonstratie-optocht zou worden ge organiseerd. Gezien deze houding der bevol king hebben de autoriteiten van Gibraltar de ontscheping toegestaan voor drie dagen, tot zij naar verluidt naar Canada ver der vervoerd zullen worden. Gistermiddag kwam het in de straten van Gibraltar tot protestbetoogingen, aangezien de bevolking weigert naar Canada te gaan. Aardschokken op den Balkan. - Vrijdag morgen werden in de hoofdstad van Herze- gowina, Mostar, krachtige aardschokken ge voeld, die aanzienlijke materieele schade aanrichtten. ZEEKRIJGSRAAD WILLEMSOORD. Laatste zitting. Donderdag is te Den Helder de laatste zitting van den zeekrijgs raad aldaar gehouden; de volgende zitting zal n.l. te 's-Gravenhage plaats vinden. Na behandeling van de eenige zaak vroeg de verdediger, mr. J. Mulder, het woord, om namens de balie den president en leden van den zeekrijgsraad dank te zeggen voor de steeds ondervonden aangename samen werking en voor de wijze, waarop de krijgsraad steeds de pleidooien van de verdediging had aangehoord. Spr. meende ook namens het gemeentebestuur van den Helder te mogen spreken en noemde het terugtrekken van dit rechtskundig insti tuut een groot verlies voor de stad. Ook den fiscaal mr. D. Franken bracht spr. dank voor de wijze, waarop hy steeds requisitoir voerde, waarbij hij een groote mate van menschelijkheid aan den dag legde. De president mr. A. Veldman dank te mr. Mulder voor diens vriendelijke woorden en voor de wederzij dsche aange name samenwerking. Nadat de fiscaal, mr. Franken zich hierbij had aangesloten, werd deze historische laatste zitting var den zeekrijgsraad Willemsoord gesloten. TWEEDE HEERHUGOl Geboren: Jc. Tromp en A Maria, d. v. A. Groen. Joha Oudeman en C. Helena, d. v. J. tonia Afra, d. v gaard. Hendi man en A. A. d. v. N. van St Engelbertus Ad,,, J. Quant. Aga en A. Telleman. bier en C. Kieft v. G. N. Oudeman Wilhelmus Petri Koning en C. M sterdam). Dirk en J. C. de Boer v. J. A. Does en K Ondertrou Broek op Langei C. Bruin en T. Getrouwd: Weintje Wagenaar Overleden: wed. van Frans aangeven werd éér Het is geen wonde mentaar geleverd onder dit hoofd ee: bliceerd werd. Dit ling. De heer M. v. d wijzer te Hoogkars volgende: „U schrijft n.l.: vrij groot percent vatten (velden, w: vallen natuurlijk Hieruit zal men der dan 40 pet. voor het houden king komt. Volgens mijn meem timistisch voorgesteld natuurlijk ongeschikt pootgoed, doch ook men niets goeds verw in een 'sterk besmet oogenschijnlijk gezonc ren groei dit niet hun omgeving ook Bij een aardappelg hoofde van de groeipli vallen onderschcider randplanten en mie" hoekplant heeft 3 bi ten ongeschikt; een buurplanten, dus 6 een zieke middenplant dus 9 planten ongesc Nu weet ik wel hier wel verschil gev een sterk ziek veld wil men niet het vo totaal fiasco staan. Een berekening m< geeft het volgende: 1 ten en 7 middenplante X4-p4X6-j-7x ten. Volgens mijn meenin veld met 7 pet. ziektei in uiterste noodzaak wijl dan nog terdege omstandigheden moet Dat is nu de les, di< heeft geleerd, die sch: leerd en die menigen zijn. Het is de fundamen appelselectie steunt en pen dat wy het van hart Kuur eens zijn. Wij dat wij den meest ze In, als we dit in het o Maar hiermede is ni èn de heer v. d. Kuur ons in den loop der prettige ervaringen hi «preekt vanzelf, dat o< hierover hebben, maar de bedoeling van het over te discussieeren. De hoofdzaak is dit: vast dat er een tekort dreigt. Er zal dus ook gebruik gemaakt moeter houden ons hart vast vo mige gevallen voor poot dit doel is het beter, dat komst weten. De heer verder dan 7 pet gaan. vaste getallen. Er zijn die zeker een hoog gei ziek hebben, doch waar zonde planten onder sta De beoordeeling of w zeker veld eigen pootgc 7eS' hangt geheel van af. Er is ook gezegd dat minder aardappelen gete Ik geloof niet, dat dit voedselvoorziening gewei me toe, dat er voor een turn wel gezorgd zal wor< Resumeerende stellen i wie geen kans heeft op doet goed, de mogelijkhe !?n> zelf pootgoed te vei zyn voordeel met datgeei net schrijven van den he aangehaald en hij rooie vi Voor inlichtingen wend mt het rijkslandbouwc Schagen. I. J. SCI leerc FRUITTEELT-DEMONS! TE SCHELLINB Het verslag van het fru •-hedryf van den econ< sX?r fuSt der Provmcie chellinkhout over de deelt mede: In het begin der maand vanP°te1met Cairf°rnischi an y, waaraan toegev sche pap, dit laatste in d I -mmenlandsche fabrikaat 1

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6