rig! Seizoen-Opruiming Herm. de Haan, 1 11 fat weg moet. 1 L. SPAANDER. SEIZOEN-OPRUIMING G. J. BÖTTGER - Alkmaar FORTUIN'S SEIZOENOPRUIMING FORTUIN'S Kleedingmagazijnen SOIREE DANSANTE Dagblad-Reclame Is actueel SCHRIJFMACHINES. POA" N.V, (Van Putten Oortmeijer) Aan de Verzekerden van het Rotterdamsch Ziekenfonds afd. Den Helder en van het Maatschappij Ziekenfonds „Den Helder". COUPONS - STOFFEN LAKENS - SLOPEN - THEEDOEKEN BADDOEKEN - DEKENS tschland. engeland. illemsoord. Land- en Tuinbouw. Hoe krijgen we voldoend pootgoed voor 1941? Verzekerden, die prijs stellen op voortzetting van hun lidmaatschap van bovengenoemde Zieken fondsen, moeten vóór ZATERDAG, 20 Juli a.s, per briefkaart mededeeling doen van hun oude adres te Den Helder en van hun tegenwoordig adres. Voor het Rotterdamsch Ziekenfonds aan I». D. HARTOG, Landbouwstraat D 146 te Schagen, Voor het Maatschappij Ziekenfonds „Den Helder" aan Kantoor A.A.Z.Ak, Nieuwlandersingel 44, Alkmaar, „GULDEN VLIES", Tel. 2451. ZONDAG 14 JULI JOHNNY and JONES met hun eigen SWING-BAND. Vanaf Maandag 15 Juli In deze tijd een unieke gelegenheid om de beste HEREN-MODES tegen extra lage prijzen te bekomen Langestr. 23 wegens vergevorderd seizoen, kunt U vanaf Zaterdagmiddag zien in de etalages van begint Maandag 9 uur. Zeer voordeelige aanbiedingen in: CORSETTEN BABY-ARTIKELEN etc. etc. Huigbrouwerstraat 7. Tel. 3956. Door de tijdsomstandigheden zien wij ons genoodzaakt den 15en JULI, den aanvangsdatum van anders aan te kondigen, dan wij dit gewoon waren te doen. In onze ZOMER-AANBIEDING brengen wij verschillende zomer-artikelen, waarvan de sorteering niet meer com pleet is, voor zeer aantrekkelijke prijzen. Het loont voor U de moeite van deze aanbiedingen, welke wij slechts korten tijd kunnen handhaven, te profiteeren. ALKMAAR PURMEREND Langestraat 14 hoek Houttil. Dubbele Buurt 14. TWEEDE BLAD. d en darmen vertollig vet en doen ver- offen uit het een grondig» r's Stofl- ildadige wer- bt| #pothelc«r« irbeid, Seldte Der Vierjahres ■uwprogramma het volgende: uitbreken van <d. Natuurlijk. aangevangen, energie werd van de wonin- waren. Ook in iden, ondanks 1.000 woningen wam overeen woningen per tduren van den k de activiteit s meer op de ssteld. Minister ;ds nu de voor- pagne, in groo- zal aanvangen, men. Bijzonde- len bouw van i voor landar- =r kleine kolo- swenscht, daar roote gemeente van wonen is. lf, dat ook in ngbouw aller gist. Tenslotte e taak van de den komen- t zal echter ge len Duitschen ing te geven. V voortdurende i de Engelsche ustriën en van Duitsche duik- ■te koopvaardij- .r de Britsche mvangrijke ver- l dien aard, dat l van het Kabi- >r verklaringen Ier gemoederen, meer dan een de verdediging dring staan en oen man gereed van de Engel- ■ika, dat door de id gemaakt heb- jrking van ba-_ nigte. Het feit, bezig houdt met gebeuren indien u bezetten, tee- onder de Engel- lie in zenuwach- n Duitschen aan- de gemelde vier [an de helft nog een werkelijken ■de heeft is een RALTAR. ar het D.N.B. ge- gemeld, dat daar che koopvaardij- i aangekomen met onder wie zich »n bevinden. De ibben ontscheping :n. ltstond groote on- ven bevolking van tden gesloten en zou worden ge- iouding der bevol- ten van Gibraltar i voor drie dagen, naar Canada ver en. t in de straten van igingen, aangezien ir Canada te gaan. i Balkan. - Vrijdag- Dfdstad van Herze- aardschokken ge- materieele schade laken Laatste zitting. Den Helder n den zeekrijgs- ie volgende zitting plaats vinden. Na ïige zaak vroeg de Ier, het woord, om president en leden ank te zeggen voor aangename samen- wijze, waarop de ileidoöien van de ïoord. Spr. meende itebestuur van den in en noemde het •echtskundig insti- oor de stad. D. Franken bracht waarop hij steeds irbij hij een groote eid aan den dag A. Veldman dank- diens vriendelijke ederzijdsche aange- Nadat de fiscaal, >ij had aangesloten, laatste zitting var emsoord gesloten. HEERHUGOWAARD (Juni). Geboren: Antonius Gerardus, z. v. Jc. Tromp en A. Mooij. Petronella Alida Maria, d. v. A. P. J. Overtoom en P. M. Groen. Johannes Jacobus, z. v. P. J. Oudeman en C. Besseling. Guurtruida Helena, d. v. J. Beers en A. Tamis. An- tonia Af ra, d. v. J. A. Sijs en A. M. Stade- gaard. Hendrikus David, z v. G. Appel man en A. A. Ransijn. Anna Catharina, d. v. N. van Stralen en. C. 'Danenberg. Engelbertus Adrianus, z. v. J. Kuiper en C. J. Quant. Agatha Maria, d. v. J. Kroon en A. Teileman. Martha, d. v. N. Zuur bier en C. Kieft. Johannes Adrianus, z. v. G. N. Oudeman en R. A. M. J. Epskamp. Wilhelmus Petrus Antonius, z. v. C. W. Koning en C. M. Bakker (bevolking Am sterdam). Dirk Pieter, z. v. C. de Geus en J. C. de Boer. Anna Margaretha, d. v. J. A. Does en K Brink. Ondertrouwd: J. Timmerman te Broek op Langendijk en W. Wagenaar. C. Bruin en T. Danenberg. Getrouwd: Jan Timmerman en Weintje Wagenaar. Overleden: Grietje Ruijter, 71 jaar, wed. van Frans den Engelse. Levenloos aangeven werd één kind. Het is geen wonder dat er eenige com mentaar geleverd zou worden op hetgeen onder dit hoofd eenige dagen geleden gepu bliceerd werd. Dit was dan ook de bedoe ling. De heer M. v. d. Kuur, landbouwonder- wijzer te Hoogkarspel, schrijft daarover het volgende: „U schrijft n.l.: Op de velden, die nog een vrij groot percentage gezonde planten be vatten (velden, waarop 40 a 50 pet. ziek is, vallen natuurlijk buiten beschouwing). Hieruit zal men dus afleiden, dat bij min der dan 40 pet. ziekte-gevallen het gewas voor het houden van pootgoed in aanmer king komt. Volgens mijn meening is dit wel zeer op timistisch voorgesteld. Zieke stoelen zijn natuurlijk ongeschikt voor het houden van pootgoed, doch ook van de buurplanten kan men niets goeds verwachten. En dan zijn er in een 'sterk besmet veld vele planten, die oogenschijnlijk gezond zijn, doch bij verde ren groei dit niet blijken te zijn, zoodat ze hun omgeving ook reeds besmet hebben. Bij een aardappelgewas kan men uit hoofde van de groeiplaats der planten 3 ge vallen onderscheiden, n.l. hoekplanten, randplanten en middenplanten. Een zieke hoekplant heeft 3 buurplanten, dus 4 plan ten ongeschikt; een zieke randplant heeft 5 buurplanten, dus 6 planten ongeschikt en een zieke middenplant heeft 8 buurplanten, dus 9 planten ongeschikt. Nu weet ik wel dat theorie en practijk hier wel verschil geven, doch men moet met een sterk ziek veld uiterst voorzichtig zijn, wil men niet het volgend jaar voor een totaal fiasco staan. Een berekening met 12 zieke planten geeft het volgende: 1 hoekplant, 4 randplan ten en 7 middenplanten; ongeschikt dus: 1 X 4 4 X 6 7 X 9 totaal 91 plan ten. Volgens mijn meening mag men van een veld met 7 pet. ziekteverschijnselen slechts in uiterste noodzaak pootgoed houden, ter wijl dan nog terdege op vele bijkomstige omstandigheden moet worden gelet". Dat is nu de les, die de heer v. d. Kuur heeft geleerd, die schrijver dezes heeft ge leerd en die menigen lezer ook bekend zal zijn. Het is de fundament waarop onze aard appelselectie steunt en de lezer zal begrij pen dat wij het van harte met den heer v. d. Kuur eens zijn. Wij hebben allen ervaren dat wij den meest zekeren weg bewande- ln, als we dit in het oog houden. Maar hiermede is niet verklaard waarom èn de heer v. d. Kuur èn wij én velen met ons in den loop der jaren zulke minder prettige ervaringen hebben opgedaan. Het spreekt vanzelf, dat ook wij onze meening hierover hebben, maar het is heelemaal niet de bedoeling van het artikeltje om daar over te discussieeren. De hoofdzaak is dit: Het staat voor mij vast dat er een tekort aan goed pootgoed dreigt. Er zal dus ook van ander pootgoed gebruik gemaakt moeten worden. En we houden ons hart vast voor wat dat in som mige gevallen voor pootgoed zal zijn. Voor dit doel is het beter, dat we iets van de her komst weten. De heer v. d. Kuur wil niet verder dan 7 pet gaan. Ik noemde geen vaste getallen. Er zijn mij velden bekend die zeker een hoog gemiddeld percentage ziek hebben, doch waar flinke stukken ge zonde planten onder staan. De beoordeeling of we al of niet van zeker veld eigen pootgoed zullen kunnen telen, hangt geheel van de omstandigheden af. Er is ook gezegd dat er volgend jaar minder aardappelen geteeld zullen worden. Ik geloof niet, dat dit met het oog op de voedselvoorziening gewenscht is. Het lijkt me toe, dat er voor een voldoend kwan tum wel gezorgd zal worden. Resumeerende stellen we dan dit vast: Wie geen kans heeft op gekeurd pootgoed, doet goed, de mogelijkheid onder oogen te zien, zelf pootgoed te verzamelen. Hij doet zijn voordeel met datgeen wat hierbij uit het schrijven van den heer v. d. Kuur is aangehaald en hij rooie vroeg. Voor inlichtingen wende men zich gerust tot het rijkslandbouwconsulentschap in Schagen. I. J. SCHROEVERS, leeraar R.L.W. School. fruitteelt-demonstratiebedrijf te schellinkhout. Het verslag van het fruitteelt-demonstra- 'obedrijf van den economisch-technologi- -hen dienst der provincie Noordholland te Schellinkhout over de maand Juni 1940 deelt mede: In het begin der maand zijn appel en peer bespoten met Californische pap ter sterkte van y waaraan toegevoegd y, Virgi- t 'tsche pap, dit laatste in den vorm van het -<innenlandsche fabrikaat Polmosulf. In de jonge appelaanplanting is ook nog toege voegd 0.1 nicotine, ter bestrijding van luis, welke in enkele struiken voorkomt. Deze struiken zijn enkele dagen daarvóór reeds apart bestoven met nicotinedust. De oudere appelboomen zijn na de be spuiting met Californische pap en Virgini- sche pap apart bespoten met 0.3 lood- arsenaat; waaraan toegevoegd 1 kalk en 0.1 nicotine, het eerste ter bestrijding van wormstekigheid, het laatste tegen luis en bloedluis. Na den bloei is dus tweemaal met loodarsenaat gespoten. Op 30 Juni is op het bedrijf bijna alles weer bespoten met Californische pap en y, Virginische pap. Behalve voor schurft- bestrijding is dit ook weer bedoeld voor spintbestrijding, wat in enkele boomen in lichte mate voorkomt. In Juli zal deze bespuiting bij schurft gevoelige variëteiten nog eens herhaald worden, ook wanneer spintbestrijding dit noodig maakt. Bloedluis komt dit jaar méér voor dan na den korten strengen winter van 't vorig jaar. Indien noodig zal deze nog weer opnieuw bestreden worden met nicotine. Beschadi ging door wants komt in verschillende ge wassen voor. Het blad der bessen is in de toppen vrij ernstig beschadigd, ook in enkele jonge appelstruiken komt dit voor, terwijl bij de peren beschadiging der vruch ten, vooral aan de onderste takken, te zien is. Aan het vruchtdunnen is in Juni heel wat tijd besteed. In de eerste plaats moesten veel pruimen gedund worden. Vrijwel alle boomen van Reine Victoria, Blauwe Kwets en Vroege Blauwe zijn gedund, van de Witte Kwets alleen de zwakrst beladen boomen. Van de peren zijn gedund Beumé Hardy, Triomph de Vienne en Bonne Louise d'Avranches. Appelen zijn dit jaar niet overmatig zwaar geladen, zoodat dun nen achterwege kon blijven. In de maand Juli zal het plukken der bessen weer een aanvang nemen. De bes- senstruiken zijn ''it jaar -He goed beladen, zoodat over het geheel een groote aanvoer aan de veiling te verwachten is. üitmmeuws KATJA. Harmonie-Theater. Het verhaal, dat onder den titel „Katja" van gisteravond af in hot Harmonie-theater wordt gedraaid, onder uitdrukkelijke'mede- deeling dat het niet is gebaseerd op histori sche gebeurtenissen en slechts een roman tisch tijdsbeeld wil geven met gefingeerde personen, verplaatst den toeschouwer naar het Rusland van de laatste helft der vorige eeuw. Het spreekt van de macht van den alleen heerschenden tsaar over een onont wikkeld volk) dat gaandeweg méér onte vreden wordt over de toenemende armoede, waarvan het de schuld geeft aan een jonge vriendin van den vorst, prinses Catharina (Katja) Dolgoroeki. Die ontevredenheid wordt wel wat aangewakkerd door lieden uit 's keizers naaste omgeving, menschen, die verlies van hun macht vreezen, als de tsqar zou toestemmen in de hervormingen, welke Katja bij hem bepleit ten behoeve van de massa. Tenslotte komt de aanslag op het leven van den tsaar, tengevolge waarvan hij sterft twee dagen vóór zijn huwelijk met Katja openbaar zal worden gemaakt, op welken dag tevens een grondwet zou wor den afgekondigd, waarop zij reeds lang had aangedrongen De rol van Katja wordt in deze film op schitterende wijze vervuld door Danielle Darrieux, die treffend laat zien hoe de liefde voor den aanvankelijk met grooten tegen zin begroeten keizer in het hart van de jonge prinses ontluikt en dan groeit tot een machtig verlangen ook om het verdrukte volk te helpen. John Loder is hier de tsaar, die zich, ofschoon getrouwd, onweerstaanbaar voelt aangetrokken tot het vrijmoedige jonge meisje en haar na haar leertijd op het pen- sionnaat aan het hof doet komen. Bij een groot aantal foto's met prachtige interieurs en schitterende kleedij, afgewisseld door kiekjes uit een cafétje in Parijs, waar de tsaar als gewoon kozak met Katja ver schijnt, wordt de liefdesgeschiedenis dan verder gegeven, waarin ook nog de zieke keizerin een rol speelt. Een gevoel van deer nis met Katja bekr ipt den bezoeker, als de vorst na den aanslag sterft en zij Rusland verlaat, waar de door haar met Alexander opgestelde grondwet nu niet wordt inge voerd. „Katja" is een film, die onvergetelijke indrukken achterliat, voornamelijk door de wijze waarop zij wordt gespeeld. Vooraf gaat een uitgebreid journaal met veel foto's uit den oorlog, alsmede een dwaze teekenfilm. JE HEBT 'T OF JE HEBT 'T NIET. Victoria-Theater. Met ongelooflijk veel genoegen hebben wij gisteren in het Victoria-theater de Tobis-film met bovengenoemden titel gezien. Met ongelooflijk veel genoegen, omdat het oer-talent Hans Moser hier op zijn best is en zijn geheele kunnen in dit film werk kan uitspelen. Wat hij dan ook ter dege doet! Het is lang geleden, sinds we een luchtig werk als dit en met deze kwa liteiten op het witte doek gezien hebben en dat danken wij in de allereerste plaats aan den hoofdrolspeler, die met zijn geba renspel en met zijn enormen woordenvloed (die schier niet te stuiten schijnt!) de film doet leven. Het gaat om dezen Hans Moser, om den butler Anton, die niet van het doek af komt, die altijd aanwezig is, die sprankelt van humor, die zichzelf herhaaldelijk in moeilijkheden brengt enzichzelf er ook weer uitredt. Hij kan terecht zeggen: „je hebt 't of je hebt 't niet, maar Ik heb het!". Deze film, dat is Hans Moser en niemand en niets anders. Wil men iets van den inhoud? Een gra felijke vader en een grafelijke zoon wor den als 't ware geregeerd door den butler, die met heel veel moeilijkheden te kam pen heeft. Want de vader (weduwnaar) wil opnieuw trouwen met een arme baro nes en dat is niet naar den zin van den butler! En de zoon wil zelfs trouwen met de dochter van een pachter, wat heelemaal fout is in de oogen van den butler, die weliswaar blauw-bloed-loos is, maar een sterk aristocratisch gevoel heeft. Ook de rest Iaat zich gemakkelijk raden. De butler forceert een proces tegen den pachter, welk proces hij tenslotte verliest, de butler maakt ruzie met de a.s. verloof de van den graaf (en op welke wijze!), de butler wordt onverwacht verzorger van een baby, die de zoon blijkt te zijn van den jongen graaf en de dochter van den pach ter, de butler laat het in het kasteel spo ken, enfin, de butler doet alles en nog wat en brengt tenslotte de zaak toch in 't reine: een gelukkig paar, twee gelukkige grootvaders, een gelukkige, sentimenteel wordende butler. En meer zeggen we er niet van. Maar wil men een onderhoudende film zien deze week, wil men eens naar hartelust genieten van een luchtig werk en vooral van Hans Moser op zijn allerbest, dan weet men, waar men heen moet! Het voorprogramma is zeer varieerend en onderhoudend: de opbouw van het cir cus Busch, een moordgeschiedenis en de journaals. DE DOLENDE TROUBADOUR. City-Theater. De directie van het City-Theater heeft met dezen dolenden troubadour inder daad een kostelijke films voor de bezoe kers gebracht. Er is gisteravond in alle opzichten van genoten en wie gelegenheid heeft mag de film van Bing Crosby en Baby Sandy niet verzuimen. Ofschoon er door alle medewerkenden in deze film schitterend wordt gespeeld, noemen wij naast den popul'airen hoofd vertolker en zanger Bing Crosby aller eerst Baby Sandy, omdat deze baby beslist alle harten zal veroveren. Eenig zooals deze jongste filmkracht speelt. Denny Martin is in dienst van een par ticulier telegraafkantoor om gelukwen- schen zingend over te brengen. Hij hoopt spoedig met Mary in het huwelijk te tre den. Reeds eenige malen is het huwelijk uitgesteld, maar nu zal het er dan toch van komen. Maar u begrijpt wel, dat het nog niet komt. Zijn zingende felicitatie bij den rijken grimmigen Barrett Sr. wekt ten zeerste diens woede op en Denny wordt ontslagen. Geen trouwpartij. Bij de familie Barrett gaat het ook niet best. De oude heer maakt het door zijn geweldige bemoeizucht voor zijn zoon, schoondochter en jeugdig kleinkind lang niet gemakke lijk. Als Denny een nieuwe betrekking heeft gevonden als zingende chauffeur, komt hij opnieuw met de familie Barre in aanraking, als Mona, het jonge vrou\ tje haar baby aan Denny toevertrouw, opdat de grootvader er geen beslag op k: leggen. Welke dolkomische en ook erns'. ge en gevoelige tafreelen hiervan het ge volg zijn, moet gij zelf eens gaan zien. maar er moet nog heel wat gebeuren, vo. in alle families geluk en vrede heersc! En nu hebben wij nog niets verteld v; den zonderlingen radioreporter en dr hartelijk dwazen vriend van Denny, d Russischen sterrenwichelaar Nicky. 2 hebben een groot aandeel in het succ van deze film. Bing Crosby is uitstekend in de hoofc' rol. Hij speelt en zingt op zeer symp thieke wijze en zijn spel met de baby i kostelijk en gevoelig. Joan Blondell is ec eenige Mary en Irene Hervey een aardig moeder. Mischa Auer toont zich in de rc van Nicky weer een bijzonder artist en Baby Sandy verovert ze allemaal. Het voorprogramma bracht een inte ressant Holl. Nieuws en een uitgebreid en belangrijk Ufa-journaal. Verder een tee kenfilm en een bijzonder geslaagd muzi kaal variëté-nummer getiteld: Café Bo hémien. Als geheel 'n zeer geslaagd programma. VADERTJE LANGBEEN. Roxy-Theater. Er schijnen menschen te zijn, die voor een amusementsfilm-zonder-meer een hautaine minachting koesteren, omdat zij een dergelijke film min of meer beneden hun geestelijken stand achten. Toch heeft de amusementsfilm, die niet de pretentie heeft problemen te stellen en nog minder om hiervoor een oplossing te geven, wel degelijk haar bestaansrecht. En vooral in een tijd als deze, die zonder dit middel bij uitstek om de misère-van-allen-dag een oogenblik te vergeten, dubbel deprimee- rend zou zijn. Neem nu bijvoorbeeld de film „Vadertje Langbeen". Een Neder- landsche film, uitsluitend bedoeld om den toeschouwer een korte poos zijn dagelijk- sche zorgen te doen vergeten door haar amusante verhaal: een optimistische film met een beetje doodgewoon-menschelijke ontroering hier en daar, een niet al te on waarschijnlijk aandoende intrige, een charmante rol van Lily Bouwmeester als Judy Aalders en een sympathieke tegen- rol van Paul Storm als „Vadertje Lang been". Onder de regie van Friefdrich Zelnik is deze film een der beste producten van de Nederlandsche filmindustrie geworden in dit genre. Wie „Vadertje Langbeen" als boek gelezen of als tooneelstuk gezien heeft wie heeft dat niet? weet, dat het verhaal in staat is zijn lezers of toe hoorders te boeien. En dit is met de film door de uitstekende regie van Zelnik en de goed gespeelde rollen der hoofd figuren nog sterker het geval. Voorprogramma: resp. Ufa-journaal, een teekenfilm en het Polygoonjournaal. Onderstaande vereenigingen op Vervoersgebied maken bekend, dat bij verordening van 18 Juni 1940 en als uitvloeisel daarvan door de Regeering met ingang van 1 Juli 1940 werd vastgesteld, dat: „Verzendingen alléén mogen plaats vinden op „Beurtvaart- adres", waarbij door afzenders moet worden betaald 0.10 aan- teekengeld per adres, „voor kennisgeving van aankomst van goederen 0.05 moet worden geheven en als incassoprovisie voor rembourszendingen 1/4 (minimum 0.10) moet worden berekend." Hieraan kunnen wij ons NIET onttrekken, en wij verzoeken de medewerking van alle afladers en verzenders! BEURTSCHIPPERSVEREENIGING HET NOORDEN". VEREEN. VAN VRACHTRIJDERS „RECHT EN PLICHT". VEREEN. VAN TUSSCHENPERSONEN BIJ HET TRANSPORTWEZEN. ALLE GEVESTIGD TE ALKMAAR. Geheel nieuw repertoire. Aanvang half acht, einde kwart voor twaalf. Entrée 60 cent. Weest niet bevreesd voor den dag van morgen, Laat eens door „Prooi" Uw diner verzorgen. Soepen - Schotels - pudding incluis, Wij brengen alles bij U thuis. (Spotprijzen) Alles enkele stuks. m Adler f 30.— Correspondent f 35. Oliver f 40.A. E. G. f 60. Remington f 55.Rem. Noiseless f 65. Remington f 75.— Underwood f 65. Underwood f 85. L. C. Smith lange wagen f 65.— Remington lange wagen f 85.— Tussentijdse verkoop voorbehouden. 99 Paygïop 18, ALKMAAR. Verdronkenoord 30.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7