warm en huizen akersloot heerhugowaard oudorp uitgeest [broek op langendijk! De economische positie von Zwitserland. De voedselvoorziening baart geen zorg. HEILOO Holland, ze zeggen CONCENTREER M. J. BRUSSE: UIT MIJN NOTITIE-BOEKJE. De geheimzinnige geschiedenis. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 JULI 194L (Van onzen eigen correspondent.) Zürich, begin Juli De intrede van Italië in den oorlog en de gang der gebeurtenissen in Frankrijk Hadden voor Zwitserland belangrijke economische gevolgen. Een nadere beschouwing der omstan digheden toont evenwel, dat de Zwit- sersche bevolking ook onder de nieu we voorwaarden de verdere ontwik keling rustig tegemoet kan zien; De toevoeren door de Middellandsche Zee zijn voor Zwitserland natuurlijk be moeilijkt. Of het zal gelukken, evenals in den wereldoorlog, in de Middellandsche Zee havens voor Zwitserland, z.g. „Frei- lager" te scheppen, is op het oogenblik nog niet bekend. Italië heeft reeds vroe ger Zwitserland de verzekering gegeven, dat dit land ook in geval van oorlog de haven Genua ter beschikking zal staan. Doch men heeft ook .de toestemming noodig van die landen, die de wereld zeeën beheerschen. In ieder geval zullen zoowel de invoer uit en door, evenals de uitvoer naar en door Frankrijk en Enge land belangrijk achteruit gaan. Open daarentegen blijft het handelsverkeer met Duitschland en Italië en de door die lan den bezette gebieden, en met Oost-Euro pa. De basis van de navolgende beschou wingen gaat dan ook uit van ongunstiger omstandigheden, als in de practijk het ge val zal blijken te zijn. Ruim voldoende graan. Zwitserland heeft met den oogst van dit jaar en met de aangelegde voorraden voor langer dan een jaar graan. Daar ook in het ongunstigste geval nog wel e'en zekere in voer mogelijk is, zou een werkelijk gebrek eerst in 1942 kunnen intreden. Tot dat tijdstip evenwel zullen, zoo verwacht men nieuwe toevoerwegen van de wereldmarkt reeds lang ontsloten zijn. Teneinde het broodverbruik echter eenigszins te ver minderen, mag van 10 Juli a.s. het brood pas 24 uur, nadat het gebakken is, worden afgeleverd. Het zal in de nabije toekomst nauwe lijks mogelijk zijn, voldoende grondstoffen speciaal voor tropische olie's en oliezaad voor de fabricatie van kookvet, in te voe ren. Doch ook hier maken belangrijke Jltoidnciaal Tli&sw* Verbetering auto-laadplaats. De autolaadplaats gelegen nabij het veilingkoffiehuis alhier heeft een groote verbetering ondergaan. De grond is n.l. ongeveer 1 meter afgegraven en er is een mooie betonwal aangebracht. Nu het vervoer van de vroege aardap pelen grootendeels per auto plaats vindt, is dit voor aanvoerders en laders een waar genot. Lekkage duiker Grebpolder. Toen gistermorgen de tuinders zich naar hun werk in den Grebpolder bega ven, bemerkten zij een abnormaal hoogen waterstand. Van enkele koolakkers ston den reeds twee kantlagen blank. Na een onderzoek te hebben ingesteld, kwam men tot de ontdekking, dat lekkage aan den duiker hiervan de oorzaak was. Met ver eende krachten heeft men den duiker weten te dichten. Betrekkelijk is dit bij zonder goed afgeloopen. Voor velen had dit een schadepost van beteekenis kunnen worden. Nationale collecte. Heiloo heeft zich andermaal van een goede zijde laten zien met de nationale col lecte. Er is niet minder dan 1480 opge haald. Uitbreiding politiecorps. Naar we uit betrouwbare bron verne men zal ons éénhoofdig politiecorps worden uitgebreid. Burgerwacht opgeheven. De leden van de Heilooër burgerwacht hebben bericht gekregen, dat hun vereeni- ging is ontbonden. voorraden de situatie minder ongunstig. De behoefte aan aardappelen kan dit jaar ruimschoots bevredigd korden. Voor de komende jaren echter, zal de aardap pel-verbouw belangrijk worden uitgebreid. Het verbruik van kaas zal waarschijn lijk beperkt moeten worden, opdat dit in het buitenland zoozeer begeerde product meer voor compensatie-transacties (in 't bijzonder voor kolen) kan worden gebruikt. Dit is des te eerder mogelijk, daar door het geleidelijk redu:eeren van den veestapel groote hoeveelheden vleesch op de markt zullen komen. Door het op slaan in vrieshuizen en dooi de productie vap vleesch-conserven zullen deze over schotten op spaarzame en rationeele wijze worden weggewerkt. Vleeschlooze dagen zijn voor'loopig niet noodig. Groenten kan het land voldoende leve ren. Bovendien is de invoer mogelijk. Suiker komt voor het grootste deeil uit Duitschland en Bohemen. Men hoopt ook dat koffie, thee en andere genotmiddelen in voldoende hoeveelheden kunnen wor den geimpoiteerd. Het is mogelijk dat en kele ingevoerde producten nog verder ge distribueerd moeten zullen worden. Samenvattend kan men zeggen, dat de Zwitsersche landbouw in staat is, het grootste deel van de levensmiddelenbe hoefte te dekken. In den invoer van kolen wordt Zwit serland, meer dan vroeger, van Duitsch land afhankelijk. Dit land kan, indien noodig, de geheele Zwitsersche behoefte bevredigen. Moeilijker wordt de verzorging van benzine, waarvoor Zwitserland vrijwel op Oost-Europa is aangewezen, tot weer Middellandsche zee-havens ter beschik king staan. Zwitserland's uitvoer op landbouwge bied, voor zoover deze nog mogelijk is, zal zich uitsluitend op de nabuurstaten moe ten concentreeren. De export-industrie zal met grooter moeilijkheden op het ge bied van de aanschaffing van de grond stoffen en met het vinden van betaal- krachtige afnemers moeten rekenen. Ten deele zal zij zich moeten omstellen Bij de groote machinefabrieken, die speciaal voor de internationale markt fabriceeren heeft men reeds vele arbeiders moeten ontslaan. De voorjaarsvergadering van V.V.V. De voorzitter dezer vereeniging, de heer C. ten Bruggencate, schrijft ons: In het be lang van de vereeniging Heiloo-Vooruit V.V.V. meen ik er goed aan te doen er op te moeten wijzen, dat zoowel inhoud als ob jectiviteit van het gisteren in uw blad op genomen verslag der voorjaarsvergadering, geheel voor rekening van uw verslaggever zijn, en als zoodanig gelezen dienen te wor den. Luchtbescherming. De aandacht van de inwoners van Akersloot wordt er op gevestigd, dat de sirene-installatie te Akersloot regelmatig zal worden beproefd. Voor het eerst zal dit geschieden op Zaterdag 20 Juli 1940 te 12 uur, uitsluitend door het geven van het eind- alarm (constante hooge toon) gedurende één minuut. Vervolgens gebeurt dit iederen Zaterdag. De wijze van alarmeering blijft overigens dezelfde, zoodat, wanneer men den loeitoon der sirene hoort, luchtgevaar bestaat. Inënting tegen pokken. Nu de inënting tegen pokken van kinde ren beneden het jaar wettelijk verplichtend is gesteld, zal in overleg met den gemeente geneesheer regelmatig op gezette data in enting worden gehouden. De desbetreffende hoofden van gezinnen zullen een kennis geving thuis ontvangen, waarin het een en ander nader is aangegeven. Uitbreiding waterleidingnet. Het ligt in het voornemen binnenkort tot uitbreiding van het waterleidingnet over te gaan voor eenige deelen van onze gemeente, welke tot nu van waterleiding verstoken zijn. O.m. staat het gedeelte Jan Glijnisweg vanaf 't Kruis tot den Oterleekerweg op het programma. Woorden, die de aandacht trokken. De Zwitsersche bondspresident Pilet- Golaz heeft ter gelegenheid van de onder- teekening der wapenstilstandsverdragen tusschen Frankrijk en de as-machten voor de Zwitsersche radiozenders een toespraak tot de bevolking gehouden, waarin hij sprak over de nieuwe wereldorde. Niet ten onrechte hebben deze persoon lijke woorden van het staatshoofd zeer de aandacht getrokken. Duidelijk bleek eruit dat de Zwitsersche regeering zich er van bewust is, hoezeer wij thans voor nieuwe opgaven gesteld zijn; dat wij thans niet naar het verleden mogen kijken, doch de toekomst moedig tegemoet zien; dat wij niet aan oude principes en methoden dienen vast te hcuden, doch den moed hebben nieuwe wegen te gaan. Brood en arbeid! in deze beide woorden zijn de twee elementaire problemen vast gelegd. Brood is er in Zwitserland voor- loopig voldoende, maar het arbeidspro bleem is veel moeilijker. Het economisch leven moet in gang blijven, er moet ge werkt worden. Het Zwitsersche volk wil ook werken. Toch is de grootste zorg van vele duizenden en in het bijzonder van tallooze soldaten, die thans geleiodijk ge demobiliseerd worden, o^ zij weer ergens werk, voldoende betaald vast werk zullen vinden. Daarom is de radiotoespraak van den Bondspresident op het psychologisch juis te moment gekomen. Het moedige woord: ,,De Bondsraad zal voor arbeid zorgen, het koste wat het wil" is door vele dui zenden met groote opluchting vernomen en het vojk zal dit ook niet meer vergeten. Nog nooit tevoren heeft de Zwitsersche regeering zulk een zwaarwegei.de belofte gedaan. Maar het was een goede, een noodzakelijke belofte! Wij zijn er van overtuigd, dat het den Bondsraad heilige ernst is met d" woor den, die hij zijn president heeft doen spre ken. Over de nieuwe opgaven zal men niet meer langen tijd redetwisten, doch men is van zins, snel te handelen. Dat is „Gebot der Stunde". „Koemeer wij over deze dingen naden ken zoo zegt de Baseier National-Zei- tung in een beschouwing over de toe spraak van den Bondspresident, „des te meer zien wij een geheel nieuwen tijd met nieuwe groote opgaven voor ons. En in deze.groote, gemeenschappelijke inspan ning zullen wij ook een nieuw geluk vinden". Het woonwagenkamp heeft groote aantrekkingskracht. Het woonwagenkamp Huygendijk Middenweg wordt momenteel zoo druk be volkt als nog nimmer tevoren. Dezer dagen telden we er ruim 20 wagens, waarmee deze gemeente elke andere plattelandsgemeente in verren omtrek den loef afsteekt. De oor zaak is, dat de bewoners dit oord veiliger achten bij bomaanslagen en luchtgevechten dan Alkmaar, vanwaar de meesten gekomen zijn. Naar Duitschland. Duitschland toont opnieuw voor de jongelui van ons platteland z'n aantrekkings kracht. In de 2e helft dezer week zijn o.m. uit Heerhugowaard 2 personen en uit Hens broek 1 persoon met deze bestemming ver trokken. Ingekomen personen. A. A. Poelman, R.K., koopman, en gezin. Burg. G. Bosstraat 30, van Alkmaar. M. Appel (wed. P. Groot), geen, zonder, Frie- scheweg 6, van Alkmaar. A. J. Quax, R.K., kantoorbediende, Friescheweg 6, van Alkmaar. C. J. Vis, R.K., bakkersknecht, Heerenweg B 11, van Opmeer. P. H. van Zoen, R.K., choc, werker, en gezin, Burg. G. Bosstraat 34, van Alkmaar. H. van Zandbergen N.H., choc, bewerker, en ge zin, Ooievaarstraat 23, van Rotterdam. S. Th. Fontein, R.K., metaalbewerker, en echtgenoote, Oudorperweg C 21d, van Hoorn. A. Kuijper (echtg. van H. Pauw), N.H., zonder, Molenkade C 4, van Sint Pancras. KI. de Groot, geen, expeditie knecht, en echtgenoote, Kievistraat 7, van Alkmaar. Vertrokken personen. P. A. Denijs, N.H. tuindersknecht, van Kievitstraat 6, naar Oterleek. S. Postma, N.H., werkmeester centr. verw., en gezin en moeder, van Ooievaarstraat 19, naar Per fiets.naar den Langendijk. Neen lezer, ga nu asjeblieft niet uw fiets pakken op den eersten den besten Zondag, om een tocht te maken door den Langendijk. Ga dan naar het strand, naar het duin of het bosch en ga gezond heid op doen. Ga dan zonnebaden ,en past op voor een verbrande huid! Want als ge den Langendijk wilt zien, moet ge hem zien in volle glorie: op een werkdag, op een gewonen door-den- weekschen-dag. Omdat dan de Langen dijk U iets te zeggen heeft! Op een stralenden zomerochtend heel vroeg nog, naar den zonnetijd gerekend! zijn wij gegaan, de stad ontvluchtende, de reeds warme straten gaarne een „tot ziens" toeroepende. En we gingen Noordwaarts langs het water, dat als 't ware uitnoodigde tot een vischpartijtje: de vaart met haar riet-begroeide wallen, met haar met kroos bedekt water. Het echt-Hollandsche landschap, gekarak teriseerd door de watermolens, naar welke we weer met méér aandacht kijken dan vroeger. En met zijn wijde, groene polders, z(jn verspreid staande boerderijen, zijn grazige weiden, zijn rijk getinte akkers. Maar dat is nog niet de Langedijk! Dit is eigenlijk het Oudorper land, dat als 't ware de brug is, de schakel vormt tusschen stad en Langendijk. Echter niet zoodra hebben wij Sint Pancras achter den rug, of het typeerende karakter van den Langendijk kondigt zich aan in den vorm van het is reeds een gemeennaam geworden. de duizend eilandjes. Daar liggen ze: voor ons en links en rechts van ons. Weelderige akkers in tallooze schakeeringen. Met het groen van den aard appel, iet-wat donker getint, met het lichtere groen der jonge koolplanten, pas gepoot, het weer ander gróen der uien, het blauw-roode der roode koolplanten. En steeds weer die omlijsting van het gleriseerende water, waarin de typische bootjes varen, beladen met aardappelen en andere tuinbouw producten. Daar liggen ze, die honderden akkers. En daarom moet ge niet op een Zondag Uw fietstochtje maken, omdat ge dan niets ziet van de bedrijvigheid. Want des Zondags wordt er niet gewerkt opde akkers, des Zondags varen de platte bootjes niet, des Zondags ziet men den Langendijk niet zooals hij is. Ongemerkt zijn we in Zuidscharwoude gekomen en houden stil bij de veiling, de zelfde veiling, waarvan wij U twee jaar ge leden al eens verteld hebben. Toen hebben we een bezoek gebracht in de hoogconjunc tuur der kool. Nu is de aardappel nummer een. En dus zien we van alle kanten de bootjes naderen naar dit centrale punt. Allen volgeladen met manden aardappelen. Ze zullen straks geveild worden, daarna ver zonden worden en nog weer later gecon sumeerd worden. Doch laten we de veiling laten rusten. Wij zijn persoonlijk niet gekomen om het vei- lingwerk te zien, al is dit nog zoo interes sant. Wij zijn gekomen, om den Langendijk aan den arbeid te zien. En dat zien we dan ook. Daar liggen de aardappelrooiers op het Alkmaar. P. Reus, R.K., boerenarbeider, en gezin, van Westerstraat A 102, naar Ilpendam. N. Kieft (wed. G. Pauwl, N.H., en dochter, van Molenkade C 4, naar Sint Pancras. C. C. Vlaming (echtg. A. Heinis), geen, zonder, van Burg. G. Bos straat 8, naar Limmen. W. Benedick, geen, grondwerker, van woonschip aan den Zeswielen, naar Winkel. F. J. Mekken, R.K., dienstbode, van Halvemaansbrug C 10, naar Warmenhuizen. H. W. Korn, R.K., stucadoor, van Heerenweg B 8, naar Bergen. A. Venneker, R.K., zonder, van Westerstraat A 86, naar Heemskerk. A. A. Poelman, R.K., koopman, en gezin, van Burg. G. Bosstraat 30, naar Alkmaar. C. Middelburg, N.H., chauffeur, van Ooievaar straat 27, naar Beemster. Zeil- en watersport. Aan de zeil- en watersportvereeniging alhier is toestemming verleend om des Zondags de motorbooten van de diverse leden te sleepen. Hierdoor is het nu mo gelijk dat een der motorbooten, waarvoor land. Ze liggen op hun knieën en hanteeren de korte spade, met dewelke zij de aard appelen bloot halen. En met vlugge handen worden de blanke knollen gesorteerd in manden, zoodat alles direct voor het trans port gereed is. En valt de opbrengst nogal mee? durven we vragen, waarop het verrassende antwoord komt: De oogst is goed engeen zieken! Dat laatste is wel zeer belangrijk. Hoe dikwijls hebben we niet te doen gehad met de beruchte aardappelziekte, hoe vaak heb ben wij niet de waarschuwing in de krant gehad, dat „de weersgesteldheden in den nacht van dag op gunstig geweest zijn voor het optreden van aardappelziekte"? En nu de werkelijk zeer prettige mededee- ling, dat de Langendijk op het oogenblik (nog) geen last heeft iran deze ziekte! We vragen nogmaals: „Hoe gaat het thans op den Langendijk? Beter dan vorige jaren? Het antwoord is iets vaag, maar toch be langrijk genoeg om te vermelden: „Als het zoo dóór gaat dit seizoen, dan heeft de Langendijk niet te klagen. De aardappelrooier weet het wel niet precies, maar zijn indruk is, dat het seizoen goed belooft te worden. En hij wijst op den export, die wat de heele Langendijk be treft de laatste paar weken zoo ongeveer een millioen K.G. per dag geweest is. Zuid- en Noordscharwoude zijn twee flinke dorpen met hun aparte eigenschappen, zoo als daar is de slingerende, smalle dorpsweg, zooals daar zijn de schilderachtige hooge bruggetjes over den vaart; zóó hoog ge bouwd, dat de scheepvaart er geen hinder van heeft. In de dorpen zelf is het stil, maar zoodra zien we het land weer, of het leven meldt zich! Dan zien we weer de schuiten in de vaarten drijven, dan zien we weer de rooiers op de velden. Neen, we gaan niét naar Oudkarspel. Aan het eind van Noordscharwoude gaan we links af, den nieuwen weg op naar Koedijk. En hier zien we, hoe niet alleen de tuin bouw, maar ook de landbouw onze aandacht vraagt. Ziet, welk een prachtige korenvelden: de tarwe dijt, de aren vullen zich. Weldra zal de zichter komen om het rijpe graan te zichten. En niet alleen de tarwe groeit hier welig, ook de gerst en het lijkt er in de verte tenminste op de haver, de suikerbiet prijkt hier in vollen wasdom. En natuurlijk ook de vele tuinbouwproducten! En over dit alles heeft de zon hare stralen geworpen. Zij geeft extra kleur en glans om het landschap, zij bruint de stoere mannen, die urenlang staan te schoffelen in de bieten of in de koclplanten. Zij glanst in het vele water, dat door haar vooral als zilveren linten rondom de akkers geslingerd is. Zoo'n door-den-weekschen dag een tochtje per fiets, het geeft den stedeling rust en het verrast hem bovendien, omdat hier een rijk dom ten toon wordt gespreid, dien men mis schien niet zoo dicht bij gewaand had. Zoo'n door-den-weekschen dag geeft onze onmiddellijke omgeving den fietser een idee van den ijver en de liefde van den tuinder en boer, de twee menschen, die we dagelijks noodig hebben. Omdat wij leven! Alkmaar, 12 Juli 1940. de vergunning geldt, al de andere booten sleept naar een plaats op de Uitgeester en Alkmaardermeer en des avonds deze weder terug brengt naar de resp. ligplaat sen. Voor de motorboothouders is dit een uitkomst. Het varen door middel van „boomen" of het doen trekken door zeil- booten viel niet mee, terwijl bij slecht weer het in het geheel niet mogelijk was om van den wal te gaan. Minimumprijs aardappelen verlaagd. De minimumprijs voor vroege aardappe len zal met ingang van Maandag van 4.40 tot 4 per 100 kg. worden verlaagd. f op het krachtigste reclame-middel COURANTENRECLAME U herinnert u mogelijk het griezelige ver haal van den gepensionneerden marechaus see uit zijn diensttijd van een jaar of veer tig geleden. In dien barren winternacht daar in 't Zuiden, toen 't toch al zoo onveilig was door de wandaden van een bende over onze grenzen gekomen roovers, waren zij geroepen in de villa van een ouden rente nier en zijn vrouw, die beiden vermoord schenen. De waard van eén verdacht huis in een naburige stad werd als de dader overal tevergeefs gezocht. De politieman nen, door het parket achtergelaten ter be waking in het huis van de misdaad, hadden zich zelf na eenige uren in het vertrek, waar de slachtoffers lagen teruggevonden, ziek cn wel, na een blijkbaar langdurige be zwijming. In dien tijd had de rentenier daar naast het lijk van zijn vrouw op zijn doods bed de oogen geopend. Toen onze marechaussee met zijn makker hier van zijn speurtocht 's nachts terugge komen was, hadden zij dit geheimzinnig verhaal vernomen. Zij hadden, mijn zegs man in de doodenkamer, de wacht overge nomen, daar in die bijtende vrieskou. Hij vertelde mij nu verder: „Met twee mantels om, nam ik plaats in een leunstoel. Van elders was een olie lampje gehaald. Dat verlichtte spaarzaam het vertrek, waar de doode vrouw lag. Op den man naast haar met de starende oogen bleef ik onafgewend turen. Nu en dan trachtte ik hem iets van het drankje op een lepeltje tusschen de verstijfde lippen te gie ten. De politie-dokter had het achtergelaten voor de mogelijkheid, dat nog niet alle levensgeesten uit den rentenier geweken waren. Maar wél had ik mijn wilskracht noodig om daar in dat lugubere gezelschap te blijven verkleumen. Zoo warempel, langzaam aan kwam die oude heer wat bij. Ik zag eerst, dat zijn oogen bewogen als ik zijn naam noemde. En eindelijk was 't of hij iets wilde zeggen. Maar hij gaf geen geluid. Om wakker te blijven, sprak ik telkens tegen hem met luide stem. Zoo bleef ik vijf uur lang zitten, haast zonder mij te verroeren. Nu en dan kwam mijn wapenbroeder boven om te zien of er met mij ook iets gebeurd mocht zijn, maar hij kon dan steeds weer naar zijn warme keukenfornuisje teruggaan. Ik was volkomen helder, hoewel ik door het voorafgaand on derzoek heel den nacht weer niet had ge slapen. Alleen voelde ik, dat ik van kou ver stijfde. Toen 's morgens om half elf het parket terugkwam, kon ik dan ook niet uit mijn stoel overeind komen. De dokter hielp me op de been en gaf mij uit zijn medicijnkist l een paar glazen cognac. Daarna kon ik vertellen wat den wakers vóór mij overkomen was in het huis. De heeren van de justitie waren ontstemd, dat zij, in strijd met hun opdracht om het ver trek volkomen ongemoeid te laten, daar zelfs de kachel hadden aangemaakt. De beide veldwachters werden dan ook on middellijk uit hun diepen slaap ontboden. Maar hun geheimzinnige ervaringen bleven voorloopig onopgelost. Vervolgens werd het lijk van de vrouw ter schouwing naar het ziekenhuis vervoerd. Ook de man werd later hierheen gebracht. Hij kwam er dienzelfden dag zoo ver tot z'n bewustzijn, dat hij verhoord kon worden. En wat bleek toen uit de sectie? Welk gif had bij de vrouw den dood, bij den man die langdurige diepe bedwelming veroorzaakt? Kolendamp! Nu bracht een hernieuwd onderzoek ter plaatse de verklaring van deze wonderlijke historie. Omdat 't zoo fel koud was geweest, hadden de oudjes dien avond tevoren een kachel op hun slaapkamer gezet. Een kachel, echter, zonder afvoer naar buiten. Zonder pijp hadden ze haar vóór den schoorsteen geplaatst en er een kolenvuur in aangelegd. Zoo waren zij daar dien nacht ingeslapen. De vrouw was niet meer ontwaakt; de man bewusteloos geworden. En eerst tegen den avond van den volgenden dag hadden de buren opgemerkt, dat daar de blinden nog voor de vensters dicht waren. Zij waren er binnen gegaan. Het vuur was toen lang uit gebrand, de verstikkende damp door de kie ren reeds weggetrokken. Maar in hun over- 1 spannen angst door de onveiligheid in die winterdagen, hadden ze aanstonds aan moord om roof gedacht. De justitie was er aanvankelijk door op een dwaalspoor gebracht. Het toeval, dat de bordeelhouder, die inderdaad den dag te voren als nog een verre neef bij de argelooze oudjes op bezoek was geweest om er in de buurt te jagen, dat hij daarna uit de stad van zijn beide etablissementen een uitstapje was gaan maken met een van zijn pension- naires had bij de politie de verdenking versterkt. En nu werd de ongesteldheid van de beide veldwachters ook verklaard. Zij hadden niet bemerkt, dat die kachel zonder pijp stond. Ellendig van kou, hadden zij, tegen de in structies in, ook een vuur gemaakt. In de gesloten kamer waren ze toen eveneens door kolendamp bedwelmd. Maar de oudste veldwachter was in zijn bezwijming van zijn stoel afgevallen tegen de deur, die blijkbaar niet heelemaal in het slot had gestaan, en dus was opengesprongen. Zoo was het ver stikkende gas uit de kamer weggetrokken. En daar liggende over den drempel, met het hoofd in het portaal, was die politieman 't eerst weer bijgekomen. In hun benauwdheid hadden zij toen later een raam openge schoven op den sneeuwstorm, die hen beiden vrij spoedig had bijgebracht. Die oude heer, die van een verwonderlijk sterk gestel bleek te zijn, heeft na enkele weken volkomen genezen het ziekenhuis weer kunnen verlaten. Rinaldo Rinaldini. Naar aanleiding van het vorig verhaal over dezen bandiet, ook wel de Lange Hol lander genaamd, schrijft een advocaat mij: Misschien interesseert het u, dat de be wuste boosdoener, wiens naam u Lounisson noemde, zoo ik mij althans niet zwaar ver gis, in die dagen niet tot levenslange gevan genisstraf is veroordeeld en ook niet in de cel is overleden maar dat hij, na een von nis van twintig jaar te hebben uitgediend, zelfs weer in de maatschappij is terugge keerd. Hoe hij zich hierin toen heeft ge dragen, heb ik niet kunnen nagaan. Maar de voormalige minister van justitie mr. Nelissen heeft indertijd als rechter commissaris in strafzaken de instructie ge leid tegen een persoon van zijn naam en bij namen, voor het feit waarvan, blijkens het verhaal van den gepensionneerden mare chaussee, de één en zestig jarige weduwe in den omtrek van Breda het slachtoffer ge weest is. Mr. Nelissen was toen rechter te Breda. Typeerend voor dezen L. was zijn houding bij zijn verschijning voor den rechter van instructie. Ik herinner mij dit uit mijn ad- vocatenpractijk. Toen hij zwaar geboeid binnengebracht werd, gelastte Mr. Nelissen de boeien los te maken en op de vraag van Z.E.A. of L. ook plannen voor een moord aanslag tegenover hem zou durven bestaan, werd cynisch geantwoord: „gerust wel! Wel tegen honderd zooals gij! Maar wat helpt het? Dan zit er morgen weer een ander met toga en bef, misschien een veel beroerdere, want gij lijkt mij nogal een geschikte vent Nadruk verboden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9