DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DISTRIBUTIE BOTER, OLIËN EN VETTEN. Een rede van Churchill. het Duitsche legerbericht. Italiaansch legerbericht. Op 2 bonnen gedurende 14 dagen pond boter, margarine of vet. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTEN! IENs Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 165 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 15 Juli 1940 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Er zal weer een veertiende Juli komen. Churchill heeft gisteravond een radiorede gehouden voor het Empire en de Ameri- kaansche luisteraars. Hij begon met zijn vroegere verklaringen over de Britsche overvallen op Fransche oorlogsschepen te herhalen. Hij verklaarde ditmaal zelfs, dat anders niet slechts Engeland, doch ook de Vereenigde Staten in gevaar waren gebracht. Engelands „pijnlijke taak", zoo vervolgde hij, is thans beëindigd. Ofschoon het nog niet voltooide Fransche slagschip Jean Bart zich nog'in een Marokaansche haven bevindt en bovendien nog een aantal Fransche oorlogs bodems in Toulon en in verschillende havens over de geheele wereld ligt, zijn deze Fran sche oorlogsschepen niet in staat, het Engel- sche „overwicht" ter zee op eenigerlei wijze te verstoren. Engeland zal de overgebleven Fransche oorlogsschepen wanneer zij geen pogingen doen, naar de onder Duitsche of Italiaansche controle staande havens terug te keeren, niet lastig vallen. Vandaag een jaar geleden was Churchill getuige geweest van de imposante parade van het Fransche leger en het Fransche im perium op de Champs Elysees. Destijds had hij niet vooruit kunnen zién, wat in den loop van één enkel jaar kon gebeuren. Doch on danks alles meende hij, dat weder een veer tiende Juli zou komen. Wanneer de vijand, zoo vervolgde Chur chill, een aanval zou ondernemen, dan zou den alle in Engeland geconcentreerde krach ten zich tegen hem keeren. Elk dorp en iedere stad zullen verdedigd worden. Enge land zal er ook niet voor terugschrikken, Londen daarbij te laten verwoesten. Vervolgens besprak Churchill de activi teit van het luchtwapen. Hij wees erop, dat dit slechts voorloopige gevechten waren en dat de eigenlijke aanval nog verwacht moest worden. De krachtsinspanning van Enge land diende, alles bij elkaar genomen, nog verdubbeld te worden, niet slechts voor dezen zomer. Tenslotte gewaagde hij van den „donkeren schaduw van Hitler", die Engeland bedreigde. DE ENGELS CHE KONING EN CHURCHILL AAN GEVAAR ONTSNAPT. De koning lag op den grond. Volgens te Stockholm uit Londen ont vangen berichten hebben koning George en minister-president Churchill de vorige week Vrijdag tengevolge van een Duitschen luchtaanval in de streek van Ashford in groot levensgevaar verkeerd. Terwijl de ko ning ten Zuiden van Ashford verdedigings werken bezichtigde, voerde Churchill in de stad zelf besprekingen met de bestuurs- autoriteiten van het district. De aanval van de Duitsche bombardementsvliegtuigen was gekomen als een volstrekte verrassing, zoo dat Churchill, naar de Londensche corres pondent van Stockholms Tidningen meldt, zich nog slechts in veiligheid kon brengen door een schuilkelder in te vluchten. De gevolgen van den Duitschen aanval zouden aanzienlijk zijn geweest. Om het Britsche publiek niet te veront rusten heeft het Londensche ministerie voor de inlichtingen terstond de instructie uitgegeven dat niets gepubliceerd mocht worden over het gevaar waarin de koning en de eerste minister zich hadden bevonden. Koning George zou op het open veld plat op den grond moeten hebben gaan liggen om niet door bomsplinters te worden getrof fen. Over deze gebeurtenis wordt met bij zondere scherpte gewaakt voor discretie, aangezien in dit geval een schrikwekkend falen van de Britsche luchtafweer zou zijn gebleken. Desondanks was het verhaal van de gebeurtenis met verbazingwekkende snel heid verbreid onder de bevolking in Zuid- Oost-Engeland waardoor de algemeene pa niekstemming nog vergroot is. DE LUCHTGEVECHTEN IN HET KANAAL. Bij de aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen op Britsche schepen in het Kanaal, die in het legerbericht van gister worden vermeld, is het, naar van bevoegde zijde nog wordt medegedeeld, tot zeer zware luchtgevechten gekomen, waarbij de Duitsche superioriteit aan personeel en materiaal duidelijk aan den dag is getre den. Niettegenstaande de naar getal zeer groote overmacht van den vijand geluk te het aan Duitsche jachtvliegtuige.i in drie verschillende gevechtshandelingen in totaal tien vijandelijke toestellen neer te schieten, terwijl va nde optreldende Duit sche toestellen er slechts één verloren ging. In het voornaamste gevecht stootten negentien Duitsche jachttoestellen van het type BF 109" op veertien vijandelijke vliegtuigen van het type „Hurricane". Den Duitschen jachttoestellen gelukte het hier bij zes Hurricane-toestellen te vernietigen. Tijdens een tweede gevecht ontmoetten tien Duitsche jagers, wederom van het type ,,BF 109", achttien Spitfire-vliegtui gen, waarvan er twee werden neergescho ten, terwijl hierbij een Duitsch vliegtuig verloren ging. In een derde gevecht op een andere plaats werden wederom twee Spitfirevliegtuigen neergeschoten. Van bijzondere beteekenis is hierbij de omstan digheid, dat het hier gaat om luchtgevech ten tusschen constructies, die voor het zelfde doel gebouwd zijn. Ook de Engel- sche constructeurs waren er dus op be dacht hun toestellen zoo snel mogelijk te maken en zoo zwaar mogelijk te bewape nen. Het Euitscht ontwerp heeft echter tegenover de beide, door den vijand ge bruikte typen, niettegenstaande een groote minderheid naar getal ,in dfe hand van uitstekend geschoolde piloten zijn supe rieure kwalteit opnieuw kunnen bewijzen. DE LEVENSMIDDELENSCHAARSCHTE IN ENGELAND. De Londensche correspondent van het Finsche blad Uusi Suomi meldt uit Londen, dat Engeland voornemens is ter verhooging van zijn levensmiddelenproductie 300.000 boeren uit het leger te ontslaan. Desnoods wil de regeering de noodlijdende landbou wers met geldmiddelen steunen. BRITSCH VERZOEK AAN MEXICO. Het Britsche consulaat heeft een verzoek aan het Mexicaansche ministerie van bui tenlandsche zaken gericht, asylyrecht t- verleenen aan eenige honderden Britsche weeskinderen, „die wegens den komenden nazi-aanval", op de Britsche eilanden ge vaar loopen. Naar verluidt, staat men wel willend tegenover het voorstel, omdat deze aanleiding een gunstige gelegenheid tot hervatting der diplomatieke betrekkingen tusschen Mexico en Enngeland biedt. ANSALDO OVER DE BRITSCHE VLOOTMACHT IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. In een radiotoespraak tot de Italiaans^e weermacht heeft Ansaldo een belangwek kend overzicht gegeven van de Britsche landstrijdkrachten en haar verdeeling. De Britsche landstrijdkrachten becijferde An saldo op ongeveer 120.000 man in Egypte en Palestina, contingenten uit Engelschen, Australiërs, Nieuw-Zeelanders en Indiërs. Aan zeestrijdkrachten heeft Engeland in de Middellandsche zee samengetrokken: twee groepen, de eene in het O. en de an der in het W. deel van de Middellandsche zee. Beide hebben elk de beschikking over een vliegtuigmoederschip, over in totaal zeven slagschepen, 10 zware kruisers, '7 lichte kruisers, verkenningsschepen en tor pedojagers, talrijke kleinere eenheden en meer dan 15 onderzeebooten. De O. groep heeft haar voornaamste steunpunt te Alexandrië, eenige eenheden ook te Haifa alsmede in havens van een vreemde mo gendheid. Deze vreemde mogendheid wilde Ansaldo niet noemen. Doch, zeide hij, zij zal beter doen met haar havens voor zichzelf te gebruiken. Tenslotte legde Ansaldo de jongste bewegingen van de Britsche vloot zoo uit, dat de O. groep, nadat zij gezien heeft, aan welke gevaren zij van de zijde van de Italiaansche luchtmacht bloot staat, van plan is, een poging te ondernemen, naar het W. door te breken. DE PACKARD-FABRIEKEN LEVEREN WEL VLIEGTUIGEN. William Knudsen, de gevolmachtigde voor de cordinatie der industrie en de president van de Packard autofabrieken Gilman, heb ben heden verklaard dat zij een overeen komst gesloten hebben, waarbij Packard 3000 Rolls Royce vliegtuigmotoren voor de Vereenigde Staten en 6000 voor Engeland zal maken. De vorige week reeds heeft Gil man verklaard, dat de Packardfabrieken voorberidingen treffen, om in ongeveer tien maanden met de productie te kunnen beginnen. De koste voor uitvoering van de opdracht met inbegrip van de benoodigde nieuwe fabrieksruimte, werden op 150 mil- lioen dollar geraamd. HET VERVOER VAN OORLOGS MATERIAAL VIA BIRMA. Naar aanleiding van de berichten over een oplossing van het Engelsch-Japansche geschil inzake het transport via Birma naar China bericht de Londensche cor respondent van Dagen® Nyheter, dat men in bevoegde Londensche kringen van meening is, dat beslissende Engelsche con cessie in den huidigen toestand niet denk baar zijn. De berichten uit Tokio, dat En aal via Birma heeft stopgezet, worden in geland de transporten van oorlogsmateri- Londen als voorbarig beschouwd. Stock holms Tidningen meldt eveneens uit Lon den, dat nog geen definitief accoord met Tokio is getroffen. Een overeenkomst zou nauwelijks voor de volgende week te ver wachten zijn. Zij zal in dier voege gesteld zijn, dat Engeland gedurende de regen- periode geen transporten zal toelaten. De overeenkomst zal een uitgesproken pro visorisch karakter dragen, waarbij Japan tevreden wordt gesteld, doch tegelijkertijd China niet al te zeer wordt benadeeld. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Een onzer oorlogsschepen meldt het tot zinken brengen van 18.500 brt. vijan delijke handelsscheepsruimte in overzee- sche wateren. In het kader der gewapende verkenning in het kanaal vielen Duitsche gevechtseenheden verscheidene convooien aan en werden vier koopvaardijschepen door bomtreffers zwaar beschadigd. Hier bij kwam het tot verbitterde luchtgevech ten, waarbij onze jachttoestellen tegenover een sterke vijandelijke overmacht slechts een vliegtuig verloren en tien Britsche jachtvliegtuigen neerschoten. Bij een poging Noord-Duitschland bin nen te vliegen werden twee Britsche ge vechtstoestellen in een luchtgevecht neer geschoten. In den nacht van 13 op 14 Juli wierpen vijandelijke vliegers opnieuw in Noord- en West-Duitschland bommen neer, die slechts geringe materieele scha de aanrichtten, zonder militaire doelen te raken. Het gelukte hierbij drie vijande lijke vliegtuigen door luchtdoelartillerie neer te schieten. Het totale verlies van den vijand bedroeg gisteren 15 vliegtui gen. Drie eigen vliegtuigen worden ver mist. Het 34ste legerbericht van het algemeen hoofdkwartier van het Italiaansche leger luidt als volgt: Verplicht het tempo te vertragen bij het zoeken naar een schuilplaats bij Alexan drië is de Britsche vlootformatie gisteren d geheelen dag opnieuw door onze luchtmacht ingehaald en aangevallen. Kruisers en slagschepen werden wederom dikwijls door bommen van middel-, en zwaar kaliber getroffen, waardoor bij de reeds toegebrachte beschadigingen, op nieuw ernstige schade werd aangericht. Tijdens deze bomaanvallen werden vier vijandelijke jachtvliegtuigen, waarvan drie tweemotorige; door onze bommen werpers neergeschoten. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. Een aanval van onze jachtvliegtuigen op de bases van Malta heeft geleid tot een gevecht met vijandelijke jagers, twee vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten. Al onze vliegtuigen keerden tij dens den nacht terug. In opeenvolgende golven werd het bombardement op de militaire doelen van het eiland herhaald, waardoor groote branden ontstonden. Een van onze torpedojagers bracht een Britsche duikboot tot zinken. Een van onze duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand nach telijke luchtaanvallen ondernomen op de vliegvelden van Cyrenaica. Er vielen geen slachtoffers. Schade werd er niet aange richt. In Oost-Afrika is een Britsche lucht aanval op Italiaansche Mojala door de luehtdoelartillerie afgeslagen. Een vijan delijk toestel werd neergehaald. „ENGELAND MOET NIET INSLAPEN". Het eerstvolgende doel van Hitier is een massa-aanval op Groot- Brittannië. Garvin waarschuwt in. de Observer, dat men zich door den rust, die sedert de ne derlaag van Frankrijk is ingetreden, niet in slaap moet laten wiegen. Deze schijn bare rust, schrijft hij, is een periode van voorbereidingen. Men mag niet gelooven, dat Hitier Groot-Brittannië den noodigen tijd zal laten om zijn stellingen te verster ken. Hitier weet, dat de eenige hinderpaal in den weerstand van Engeland ligt. Hij tracht dezen weerstand te breken. Uit het feit, dat Hitier de Hongaarsche ambities remt, blijkt duidelijk dat zijn oogen op het westen gericht zijn. Wat verspert Hitier den weg? Niet anders dan dat wat Napo leon den weg versperde, namelijk de Britsche weerstand. Het eerstvolgende doel van Hitler is een massa-aanval op Groot-Brittannië. Hij moet zeer spoedig met den aanval beginnen. Wanneer wij ons dit niet steeds voor oogen houden zijn wij idioten en wel veroordeelde idioten. FRANSCHE REGEERINGSSTUKKEN NAAR VICHY. De Petit- Dauphinois meldt uit Vichy, dat al het materiaal en de archieven van het ministerie van oorlog en van den generalen staf van Clermont-Ferrand, waar zij tot dusver werden bewaard, met vrachtauto's naar Vichy zijn overge bracht. Britsche luchtdienst op Amerika. - Vol gens de vertegenwoordigers van de British Overseas Airways zal de Transatlantische Lichtdienst voor post en passagiers tusschen Engeland en New York over Montreal en Botwood over een maand geopend worden. Uitbarsting van vulkaan. - Door het uitbarsten van een vulkaan op het eiland Miyako zijn 34 huizen vernield. 21 Per sonen worden vermist. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij maakt bekend, dat het noodzakelijk is gebleken over te gaan tot de distributie van margarine, spijsvetten, spijsoliën en boter, met uit zondering van schapen- en geitenboter. Voorafgaand aan de definitieve rege ling zal van 15 tot en met 28 Juli a.s. een voorloopige distributie plaats vin den. Gedurende deze twee weken zullen de met „67" en „68" genummerde bonnen van het algemeen distributiebonboekje elk recht geven op het koo- pen van 250 gram boter öf margarine of vet, naar keuze van den kooper. Het koopen van spijsoliën voor consumptie doeleinden zal gedurende deze twee we ken verboden zijn. Bovendien zal met ingang van 15 Juli af geen room, op welke wijze ook vervaardigd en voor welke doeleinden ook bestemd, mogen worden betrokken, tenzij op dokters attest, waarvoor nog een nadere rege ling zal volgen. Volksmargarine en volksvef. Personen, die in aanmerking komen voor zoogenaamde volksmargarine en volksvet, hetwelk verstrekt wordt door het departe ment van sociale zaken, zullen dit op de ge wone wijze kunnen blijven betrekken. Zij behooren daartoe evenwel eerst een met de verstrekken hoeveelheid volksmargarine of volksvet overeenkomend aantal bonnen van de algemeene distributiebonboekjes in te leveren bij de instantie, welke de gebrui kelijke bonnen ter verkrijging van volks margarine of volksvet verstrekt. De detaillisten, die gedurende het tijdvak van 15 tot en met 28 Juli a.s. boter, marga rine of vet verkoopen of afleveren, dienen de bij hen ingeleverde bonnen te plakken op opplakvellen, welke verkrijgbaar zijn bij de plaatselijke distributiediensten. Op een opplakvel mogen slechts bonnen, die alle hetzelfde nummer dragen worden geplakt. Gedurende de week van 15 tot en met 21 Juli zijn de detaillisten vrij in den aankoop van boter, mar garine en vet. Te beginnen met de tweede week, dus met ingang van Maandag 22 Juli a.s., zullen de de taillisten echter uitsluitend hun voorraad kunnen aanvullen met toewijzingen, welke zij tegen inle vering van de door hen ingenomen bonnen bij de plaatselijke distri butiediensten kunnen verkrijgen. Deze inlevering kan geschieden op de voor hun vastgestelde inleveringsdagen, welke zullen vallen in het tijdvak van 15 Juli tot en met 5 Augustus a.s. Iedere de taillist, wiens codenummer begint met een 1, kan eiken Maandag bonnen inleveren; iedere detaillist, wiens codenummer met 2 begint eiken Dinsdag, enz. De distributiediensten reiken op grond van het aantal ingeleverde bonnen aan de detaillisten een aantal toewijzingen uit (in coupures van 2'/,, 10, 25 en 100 kilogram) voor een overeenkomstige hoeveelheid bo ter, margarine en vet, in verhouding naar keuze van den aanvrager. Aan den detail list is de verplichting opgelegd op de ach terzijde van de toewijzing terstond zijn naam en volledig adres als „kooper" in te vullen. Eerst daar-a zal hij de toewijzing kunnen gebruiken voor het bestellen van een nieuwen voorraad bij grossier of fabri kant. De detaillist is verplicht de hoeveel heid boter, margarine en vet te bewaren op het adres, dat hij zelf op de toewijzing heeft ingevuld. De opgeslagen hoeveelheden mo gen dit adres slechts verlaten in geval van rechtstreeksche p"^vering aan den consu ment. Vervoer naar een andere opslag plaats is dus, behoudens toestemming van het centraal distributiekantoor, niet toege staan. De grossiers kunnen de door hen van de detaillisten ontvangen toewijzingen bij den plaatselijken distributiedienst inleveren ter verkrijging van een „verzameltoewijzing". Met deze „verzameltoewijzing" kunnen zij op hun beurt boter, margarine of vet vair hun leverancier betrekken. Overeenkomstige regelingen, zooals die bij de distributie van andere goederen reeds getroffen zijn ten aanzien van zie ken, buitenlandsche schippers, personen, die in het verblijfsregister ingeschreven en per soneel van groote instellingen, zullen bij de distributie van boter, margarine en spijs vetten eveneens gelden. Er wordt op gewe zen, dat meer boter dan het rantsoen be draagt, op medisch voorschrift slechts kan worden verstrekt, indien een verklaring van de daartoe aangewezen controleerende instantie wordt overgelegd aan den plaat selijken distributiedienst. De z.g. instellingen, d.z. ziekenhuizen, ge vangenissen, hotel-, café- en restaurantbe drijven, broodjeswinkels en cantines, welke een uitgesproken restaurantkarakter dra gen, zullen toewijzingen ontvangen. Hier toe dienen de desbetreffende instanties zien vanaf 15 Juli a.s. te wenden tot den plaatse lijken distributiedienst. Hotel-, café- en res taurantbedrijven, ziekenhuizen, gevangenis sen, evenals de hierboven bedoelde brood jeswinkels en cantines dienen hun verbruik over de periode van 15 tot en met 31 Juli 1939 alsmede over de maand Augustus 1939 op te geven en aan de hand van de desbe treffende bescheiden aan te toonen. De in stellingen zijn, evenals bij de vorige distri buties, verplicht alle bonnen van de vaste bevolking en zooveel mogelijk bonnen van de wisselende bevolking in ontvangst te nemen en bij den plaatselijken distributie dienst in te leveren. Instellingen zullen, met uitzondering van ziekenhuizen en gevange nissen slechts in aanmerking komen voor boter. De vet- en olieverwerkende industrieën, waaronder mede gerekend broodbakkers en banketbakkers, zullen van de Nederland- sche zuivelcentrale, afdeeling margarine, vetten en oliën, toewijzingen ontvangen. Bij de definitieve distributierege ling, welke blijkens het bovenstaan de op 29 Juli a.s. in werking treedt, zullen evenals zulks reeds bjj de brooddistributie geschiedt zij, die zwaren en zeer zwaren lichamelij- ken arbeid verrichten voor extra rantsoenen in aanmerking komen. HET GEBEURD^ MET DE FRANSCHE VLOOT TE ALEXANDRIE. Tegelijk met den Britschen aanval op de Fransche oorlogsschepen voor Oran heeft zich ook een dergelijk voorval te Alexan drië afgespeeld. Volgens mededeelingen uit Vichy van welingelichte Fransche krin gen, was het verloop aldus: Bij het sluiten van den wapenstilstand lag in de haven van Alexandrië een klein Fransch eskader. Admiraal Godefroy, die hier het bevel over voerde, werd den derden Juli door admiraal Cunningham tot een bespreking uitgenoo- digd. Deze verzocht hem öf zijn eenheden aan het Britsche commando over te dragen, opdat zij bij de vlootoperaties tegen Duitschland en Italië gebruikt konden wor den, öf de schepen in de haven te ontwape nen, öf ze te vernietigen. Admiraal Gode froy wees den eersten eisch terstond van de hand, als zijnde in strijd met de eer en de verplichtingen van Frankrijk. Hij maakte aanstalten om zee te kiezen. De kanonnen van de Britsche eenheden waren echter op de Fransche schepen gericht. Deze lagen in de binnenhaven en waren numeriek drie maal zoo zwak als het Britsche eskader. Admiraal Godefroy besloot daarop den vier den Juli, zijn schepen te ontwapenen. De machines werden onbruikbaar ge maakt en de sluitstukken der kanonnen in de kelders van het Fransche consulaat te AARDBEVING IN JAPAN. In den afgeloopen nacht om 10 uur 31 is in het gebied van Tokio en een deel van Noordoost-Japan een vrij krachtige aard beving gevoeld. Er zijn echter geen berich ten ontvangen over materieele schade. Het meteorologische observatorium verklaart, dat de aardbeving geen verband houdt met de explosie op Miyake. DE STOPZETTING DER EVACUEERING VAN KINDEREN UIT LONDEN. In Stockholm ontvangen berichten mel den dat zich voor het gebouw van de Ca nadian Pacific Line in Londen na het be kend worden van het bericht dat de evacu atie van kinderen uit Londen gestaakt is, vreeselijke tooneelen hebben afgespeeld. Duizenden opgewonden Londendsche vrou wen die tot de hoogere kringen behooren, belegerden het gebouw om nog een plaats op een schip naar Canada voor haar kinde ren te boeken. Vele vrouwen raakten bui ten bewustzijn, anderen barstten in hyste risch gehuil los, toen het portaal van het gebouw door een sterke afdeeling politie werd afgezet en de menigte uit de straat werd verdreven. Aelxandrië gebracht. Besloten werd, alle reservisten onder de bemanningen me! Fransche schepen naar Frankrijk te zender

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1