DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. tad. Gezinnen boven bepaalde inkomstengrens moeten roomboter gebruiken. Waarom boter en margarine worden gedistribueerd. De rede van Churchill. Het Duitsche legerbericht. Betalingen leveranties aan of verrichtingen voor de Duitsche weermacht. Italiaansch legerbericht. ;nd hoofd en vis- e een af- ;en op het i en peul- s ontwor- uze wordt zaaizaad i zaaizaad, ïizaad aliteit dat /orden :n en Meder- irings- iplorn- 11e an- i peul- i. jedgekeurd verbouwers mogelijks gelegenheid aanmerking sul vruchten schen Alge- ningen aan dienst res- telijke keu- >OOR EN. voor de be- i het depar- dt medege- vijandelijke igevallen ge en weg naar d wordt ver- bestaat. Vol- schtstoestand mkomstig de verzekerings- n de tot dus- r ongevallen .p den weg verzekering e ongevallen, idelijke han- iLIGE SEN. rpsen motor- oorwegdienst, rij vernemen, 0 opgeheven. 15 Juli 1940 n van vrjj- van officier, van vrijwilli- ilandsche on- worden be dien door den toegezonden, dienstplichti- officier nog zijn aangewe- st worden op leider van den len. IKEERS- r. fckerij is ver- verkeersonge- or het Centraal licatie, dat de 1 verkeer, die idvak te consta- tan met een toe- ivallen door dit droeg het totaal 64 in 1938 tegen ital dooden, dat n toe van 735 in het aantal ge- 1937 tot 15.420 in het grootste ge- sn een gevolg is eersfouten. Zoo 64 ongevallen er kt door fouten roermiddelen en van voetgangers, ivallen of 90,4 g van fouten, ge- n motorrijtuigen. ;n vrouwenstem allang weer thuis ieten zijn", riep wat wezen rijden. 1" :t", merkte Mere- een gevangene", s", zei Mary ern- ijnheer Meredith atuurder van de p mijn dringend ij ons op de hoeve Meredith. „Z« gedwongen, juf- at verbaasd. In het urigen jongen man em, dat hij een beschaving moest 1 haar pistool op dat niet erg zwaar :r in vredesnaam ze uit. les onder het ver- len ernstig met el- ek geworden", ver- n echte heer. En n. We kunnen hem ngen houden!" ii beschouwt zich ne". heel veel last mee". Wordt vervolgd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 166 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 16 Juli 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Wie boter- en wie vet- kaarten zullen krijgen. Over de distributie van boter en vet werd gisteren een toelichting gegeven op de da- gelijksche persconferentie in de persafdee- ling van het rijkscommissariaat door dr. ir. Schönbeck, landbouwdeskundige van het rijkscommissariaat, dr. ir. P. N. Boekei, re- geeringscommissaris voor den zuivel en de heer S. de Hoo, de dagelijksche leider van het centrale distributiekantoor. De heer Boekei deelde mede, dat de rantsoeneering is ingevoerd op tweeërlei grond. In de eerste plaats dient met na druk te worden vastgesteld, dat er op dit moment geenszins sprake is van een nijpend tekort. Wijs beleid elscht echter met het oog op de toekomst, dat de vetverbruikers tot spaarzaamheid worden gebracht. Met ingang van gisteren is dan ook de rantsoeneering van boter en vet in werking gesteld. Een tweede reden om de rantsoe neering in te voeren is gelegen in de over productie van boter. Weliswaar is Duitschland als afnemer ge bleven ja zelfs dit land neemt iets meer af dan vroeger doch dit neemt niet weg dat ons land met groote hoeveelheden boter zal blijven zitten. Het is daarom onvermijdelijk dat wordt overgegaan tot maatregelen, welke wijziging brengen in het ver bruik van vetten hier te lande. De margarine-eters zullen voor het grootste deel op boter moeten over gaan. Dit kan, naar dr. Boekei ver klaarde, alleen bereikt worden door de Invoering van een rantsoenee ring. In de naaste toekomst zal naar ruwe raming ongeveer de helft van het margarineverbruik moeten worden overgeschakeld op boter- verbruik. Dit zal in dezen vorm ge schieden: de consumenten van een lager inkomenklasse zullen distribu tiekaarten krijgen, waarop zij mar garine kunnen koopen, de consu menten van een hoogere inkomen klasse zullen op hun kaarten alleen boter kunnen krijgen. Bovendien zal een toeslagregeling worden in gevoerd waardoor de houders van margarinekaarten een reductie van 40 cent per kilogram zullen kunnen verkrijgen op de boter, welke zij op hun bons koopen. Op die manier zal een groot deel van het boteroverschot kunnen worden weggewerkt. Doch er resteert dan nog een gedeelte der boterproductie, welke in koelhuizen zal worden" opgeslagen. De hoeveelheid, welke aldus zal worden geconserveerd, is te ramen op 10.000.000 kilogram. Wellicht vindt daar mede nog niet het geheele overschot onder dak, de eventueele rest zal in den vorm van uitgesmolten botervet in distributie worden gebracht. De regeling welke voor de eerstkomende twee weken reeds zijn afgekondigd is dus een voorloopige, welke is afgekondigd om den overgangstijd te overbruggen. Hotelbedrijf- en banketbakkers. Naast den gewonen consument is ook re kening gehouden met het hotel- en restau rantbedrijf. Dit zal geheel op boter en olie worden aangewezen en zal geen margarine meer verkrijgen. Ook de banketbakkers zullen geheel met boter moeten werken. Op deze wijze hoopt men door de moei lijke periode van overproductie van boter heente komen. De heer Boekei zeide daar na nog ter verklaring van den achtergrond dezer maatregelen, dat de veehouderij in ons land een typisch seizoenbedrijf is en zijn grootste productie heeft in de weide- periode. In dit verband is vooral de opslag in de koelhuizen een maatregel van groot nut, immers daardoor wordt mogelijk dat in de winterperiode, wanneer de melk en "oterproductie sterk zal zijn afgenomen, de lelhuisvoorraden in omloop worden ge acht, Daardoor wordt een zeker even wicht verkregen waardoor het mogelijk is de exportrelaties, met name met Duitsch land te behouden. De technische uitvoering. De dagelijksche leider van het centrale distributiekantoor, de heer de Hoo, heeft daarna eenige toelichtingen gegeven over de technische uitvoering van de distributie. Een nieuwigheid bij de rantsoeneering van boter en vet is, dat den consument niet meer de vrije keuze van het aangekochte artikel zal worden gelaten. Daardoor was een distributie op de nummers van het al- gemeene distributieboekje niet mogelijk, omdat men werkelijk ook een bepaalde klasse zou moeten kunnen dwingen boter te koopen. Weliswaar geschiedt nu twee we ken lang de distributie op het algemeene distributieboekje, m^ar dit is slechts een overgangstijd. Er was natuurlijk een zekere overgang noodig, omdat men onmogelijk alle consumenten te voren over de voor de deur staande maatregelen kon inlichten door het rondzenden van kaarten met vra genlijsten. Er was dan een hamsterperiode ontstaan, de ongetwijfeld tot moeilijkheden zou hebben geleid. De twee overgangsweken zullen worden gebruikt voor het rondzenden van boter of vetkaarten aan de hand van vragenlijsten. Deze dienen om te doen uitmaken welke kaart, die voor boter of die voor vet, de consument krijgen zal, In»4eze-twee weken mag geen olie worden verstrekt, wel boter, margarine of vet. De genen echter, die over een paar weken geen margarine meer zullen kunnen krij gen, moeten thans niet denken een run op de winkels te kunnen ondernemen om mar garine in te slaan. De detaillisten immers kunnen slechts nieuwe voorraden krijgen op de basis van het normale verbruik. De inkomensgrens, waarhoven alleen boter kan worden gekocht ligt voor een normaal gezin, waar onder verstaan wordt man, vrouw en drie kinderen, op 1400 gulden. Voor ieder kind minder dan drie wordt de grens 100 gulden lager gesteld, een gezin van man, vrouw en een kind, met een inkomen van 1301, moet dus een boterkaart en geen vetkaart krijgen. Daarentegen wordt de grens voor ieder kind méér met 100 gulden naar boven verlegd. Nu is het niet noodig, dat consumenten, wier inkomen in ieder geval ver boven of ver beneden de genoemde grens ligt, nauw keurig hun inkomen opgeven. Zij kunnen op de vragenlijst eenvoudig invullen dat zij slechts in aanmerkin kunnen komen voor de boterkaart resp. margarinekaart. De rantsoenen zijn vastgesteld op 250 gram per persoon per week. Kinderen die hun vierde levens jaar nog niet voltooid hebben krij gen een rantsoen van 125 gram per week. Arbeiders die zwaren arbeid verrichten krijgen 375 gram toege wezen en die zeer zwaren arbeid verrichten 750 gram. De levering aan den tusschenhandel ge schiedt op de gewone manier. De detaillis ten gaan met de deze week ontvangen bon netjes naar het distributiekantoor, krijgen dan grootere coupures en kunnen daarmee gaan werken. Plaatselijk zal worden bekend* gemaakt op welke wijze de vragenlijsten zullen worden rondgestuurd. Op de boter- of vetbon zal desgewenscht slaolie verkrijgbaar zijn. De hotels en restaurants zullen voortaan toewijzingen krijgen op de basis van 75 pet. van een normaal verbruik in de gelijke pe riode van verleden jaar. Deze inrichtingen moeten zich tot de plaatselijke distributie diensten wenden. Tenslotte heeft Landwirtschaftsrat dr. ir. Schönbeck nog een samenvattende toelich ting gegeven. Hij zeide o.m., dat de rantsoe nen zoo gesteld waren, dat een volwassen mensch er genoeg aan heeft. Dat de rant soenen veel krapper zullen worden is niet te vreezen. Het is inderdaad niet fraai, dat men zijn toevlucht heeft moeten nemen tot een splitsing van het volk in inkomenklas sen, doch er stond, aldus verklaarde spr., geen andere weg open. Het verkoopverbod van room is uitgevaardigd omdat het onge- wenscht was, dat de meer-vermogenden zich Hij trachtte de onrust in Ingeland te bestrijden. Volgens berichten uit Londen concentreert de Britsche propaganda er zich thans op, ter kalmeering van de Engelsche bevolking, hoop te geven op de Amerikaansche le veranties van oorlogsmateriaal en op de militaire verdedigingsmaatregelen, welke in het land zijn getroffen. Men is daar van meening, dat de rede, door Churchill giste ren gehouden, het binnenlandsch politieke doel had de gevaarlijke uitbreiding van de onrust en onzekerheid onder de bevolking van het eilandenrijk te bestrijden. Voorts is men van opvatting, dat deze rede ten doel had, door te wijzen op de vastbeslotenheid van Engeland om met alle kracht aan den Duitschen aanval weerstand te bieden, de stemming in de Vereenigde Staten te beïn vloeden en den plannen van Roosevelt voor de conferentie van Havanna psychologi- schen steun te verleenen. Het is bekend, dat Engeland met de houding der Vereenigde Staten geensezins tevreden is en dat onder invloed van de steeds heviger Duitsche luchtaanvallen en van de stijgende verlies cijfers van schepen, zich een defaitisme be gint te ontwikkelen, dat den Engelschen strijd wil afbreuk doet. Dat de eerste lord van de admiraliteit, Alexander, de Ver eenigde Staten heeft bezworen den Engel schen oorlog te beschouwen als „een strijd ook voor de Amerikaansche idealen", be wijst hoe ernstig men in Engelsche regee- ringskringen den toestand beschouwt. De indruk in Amerika. De jongste rede van Churchill heeft in breeden Amerikaanschen kring verrassing gewekt. Men had onder den indruk van de talrijke Engelsche verklaringen aangeno men, dat de Engelsche regeering ervan overtuigd was, de kusten van Engeland te gen Duitsche aanvallen te kunnen verde digen. Deze indruk is naar uit de uitlatingen van Churchill is gebleken, verkeerd geweest. Uit zijn woorden 'blijkt,, dat de minister president zelf geen rekening meer houdt met de mogelijkheid van een doeltreffende verdediging van de Engelsche kusten en veeleer bereid is, Londen in puin en asch te laten leggen. In kringen te New York, die in politiek opzicht geheel en al naar Enge land overhellen, worden bedenkingen geuit, of een dergelijke.katastrophale politiek nog in overeenstemming kan worden gebracht met de geboden van het verstand en de menschelijkheid. Men stelt de vraag, of het 't Engelsche volk duidelijk is welke gevolgen een dergelijke verwoesting van geheel Engeland voor zijn eigen toekomst zal heb ben, geheel afgezien van het feit, hoe de oorlog afloopt. Tenslotte wordt er nog op gewezen, dat Frankrijk en wel voorname lijk Parijs, door het ingrijpen van Pétain te elfder ure voor een dergelijk lot is gespaard gebleven, nadat Reynaud bij het begin van het Duitsche offensief in een rede verklaar de, dat hij Parijs tot een puinhoop zou la ten worden. De indruk in Duitschland. De radiorede van Churchill wordt door de Duitsche bladen daarom besproken, om dat uit deze rede, ondanks alle uitdagende uitlatingen, de angst voor het bittere einde duidelijk tot uitdrukking kom. Alleen hier door is, aldus de Berlijnsche bladen, de uit wanhoop geboren bewering te verklaren, dat hij Londen liever'in puin ziet, dan vre de te sluiten. Door deze kern uit de radio rede, wordt, naar de Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, duidelijk, dat de „oorlogs misdadigers aan de Theems ook het laatste bedrijf van den oorlog tegen het Britsche eiland in zijn volle vreeselijkheid wen schen". Ieder mensch denkt bij dit lichtzin nig woord onmiddellijk 'aan Warschau en Rotterdam. Ook in Warschau hebben gewetenlooze machthebbers niet te rechter tijd uit een kansloozen toestand de consequenties ge trokken, totdat de vroegere hoofdstad in Polen in puin en asch lag. De Nachtausgabe wijst op het geweldige gebrek aan verantwoordelijkheid tegenover het Engelsche volk. De Britsche plutocratie is bereid, een geweldige massamoord op het Engelsche volk op haar verantwoording te nemen, teneinde een poging tot verdediging van haar reactionnaire posititie te doen. Zij wil het door haar sedert tientallen van ja ren gekwelde Engelsche volk aan de Duit sche wapens overleveren, teneinde nog tijd te winnen- voor een of andere zakelijke manouvre, zonder welke men het land niet gaarne zou verlaten. Wanneer het eenmaal ernstig zou worden en Londen niet tot open stad verklaard zou worden, dan zal men zich deze rede van Churchill moeten herin neren. Er zijn voldoende berichten uit Lon den bekend, dat Churchill en zijn trawanten een franc-tireursoorlog voorbereiden. Het Engelsche volk wordt dringend gewaar schuwd. schadeloos zouden stellen met slagroom e.d Wel bestaat de mogelijkheid om met voe dingsmiddelen als melk en kaas de schade i| in te halen. De indruk in Italië. De Giornale d'Italia keert zich tegen de bewering van Churchill, dat Engeland zich geenszins ernstig bedreigd acht. Dit opti mise, aldus het blad, is vooral bestemd voor Amerika, om welks hulp zoojuist ook de minister van marine heeft gesmeekt. Duitschland heeft thans een meerderheid aan strijdkrachten en -middelen verkregen, die niet in te halen is. Aan den anderen kant wordt de verdediging der Britsche eilanden en de aanvoer naar Engeland steeds moeilijker, doordat het geheele Brit sche rijkssysteem van de Indische en Stille Oceaan tot de Engelsche eilanden geisoleerd is. Men kan daarom met recht de vraag stellen, of het Britsche volk de gedemon streerde onbuigzaamheid van Churchill deelt. Intusschen bereiden Duitschland en Italië zich voor op den slotaanval tegen Engeland, op de noordzee zoowel als op den Atlantischen Oceaan en tegen de andere stellingen van het Britsche rijk. Engeland moet kiezen tusschen onderwer ping aan de vernieuwende en herstellende krachten van Europa en een buitengewoon harden en hevigen strijd, waarin niet de ja ren, waarvan Churchill sprak, maar de da gen en de uren met hun onophoudelijke verwoestingen de etappen op den weg der volledige nederlaag zullen vormen. Duitschland en Italië zijn er zeker van, dat zij de vernieuwende macht belichamen, waartoe ook de andere Europeesche volken steeds duidelijker neigen, en niet in de laatste plaats die, welke nog eenige weken geleden aan de zijde van Engeland stonden. Tevergeefs spreekt Churchill over de ver dediging van universeel© waarden. Enge land staat alleen bij de verdediging van zijn imperium. DE REDE VAN CHURCHILL EN DE INDRUK IN FRANKRIJK. In bevoegde Fransche kringen wordt de passage uit de rede van Churchill, waarin hij sprak over Frankrijk, met de koelste terug houdendheid opgenomen. Na den aanslag, zoo wordt verder gezegd, die alle Franschen zoo diep heeft getroffen, heeft Churchill niet eens woorden gevonden die deze af schuwelijke daad zouden hebben kunnen verzwakken. Een voormaligen wapenbroeder aan te vallen en te verwonden, om diens veiligheid beter te waarborgen, is een over drijving van de naastenliefde, die men den heer Churchill gaarne bespaard had. Indien Churchill overigens Frankrijk verzekert van zijn welwillendheid, schiint dit niet in ver houding te staan met de door Frankrijk voor Engeland gebrachte offers, temeer waar deze welwillendheid slechts uit woorden be staat. Op Fransche zijde staan gedecimeerde legers en een zwaar getroffen bevolking, op Engelsche zijde onbepaalde verzekeringen van welwillendheid na de vernieling van Fransche oorlogsschepen en het in beslag nemen van koopvaardijschepen. Frankrijk wacht thans op de handelingen van Enge land. Op grond van deze handelingen zal het oordeelen en deze handelingen zal het met handelingen vergelden, ook indien het slagen zijn. Het oppercommando der Duitsche weer macht maakt bekend. Gevechtsvliegers hebben in den loop van de gewapende ver kenning boven het Kanaal Britsche con- vooien aangevallen en drie koopvaardij schepen tot zinken gebracht met in totaal 17.000 bruto registerton inhoud. Een torpe- dobootjager, een hulpkruiser en nog vier koopvaardijschepen werden met inslaande bommen zwaar beschadigd en deels in brand gezet. Herhaaldelijk kwam het tot lucht gevechten tusschen Duitsche en Britsche groepen jachtvliegtuigen, in den loop waarvan vier Engelsche jagers van het ty pe Hurricane en twee eigen vliegtuigen werden neergeschoten In den loop van den nacht van 14 en 15 Juli hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen haveninstallaties, vlieg velden en fabrieken der wapenindustrie in Zuid-Engeland aangevallen De uitwerking der bomaanvallen was bij alle doelen door branden en krachtige ontploffingen, vooral in Faversham, van verre zichtbaar. Engel sche vliegtuigen hebben ook in den nacht van 14 op 15 Juli in noord- en west-Duitsch land lukraak bommen neergeworpen. De aangerichte materieele schade is onbelang rijk. Door luchtafweergeschut werden twee en door nachtjagers een vliegtuig neerge schoten. BOMAANVALLEN OP GIBRALTAR. Zondag hebben wederom onbekende vliegtuigen over Gibraltar gevlogen, en wel tot vijfmaal toe. Volgens een oogge- tuigeverslag in de „Informaciones" lieten de vliegtuigen talrijke bommen boven haven en vesting vallen. Afweergeschut op het land en op de Engelsche oorlogs schepen kwam in actie. Onder de bevol king heerschte groote zenuwachtigheid. Van de zijde van den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland wordt het vol gende medegedeeld: Met betrekking tot de betaling van leveranties aan de Duitsche weermacht, evenals voor de vergoedingen wegens verrichte werkzaamheden ten behoeve van de Duitsche weermacht zal binnen kort een verordening verschijnen, die de aanbieding van wijze van betaling der nota's ten deze regelt. Het gaat hier bij om die leveranties of verrichtingen, welke door de Duitsche weermacht van de Nederlandsche bevolking werden gevorderd en waarvoor erkennings- bewijzen zijn afgegeven, zonder dat tot nu toe betaling geschiedde. In bijzondere gevallen kan betaling ook plaats hebben, wanneer verrichtings- of leverantie-erkenningsbewijzen niet door de Duitsche weermacht zijn afgegeven, doch de verrichting of leverantie aan de Duitsche weermacht op aannemelijke wijze kan wor den aangetoond. Totnutoe zijn dikwijls verzoeken om be taling van leveranties of verrichtingen ten behoeve van de Duitsche weermacht bij het bureau van den militairen bevelhebber in Nederland (chef-intendant) ingediend, ten deele onder toevoeging van het bewijs materiaal. De bevolking wordt bij dezen uitgenoo- digd, zulke verzoeken en toevoegingen ach terwege te laten de desbetreffende verorde ning af te wachten. Ontijdige verzoeken leiden slechts tot vertraging van de afdoe ning, daar zij niet op de juiste plaats zijn ingediend en naar de afzenders moeten worden teruggezonden. Daardoor word.m de aanbieders verhinderd, hun nota's na de verschijning der verordening rechtstreeks binnen de gestelde termijnen te bestemder plaatse in te dienen. Bovendien kunnen de bewijsstukken verloren gaan. Rekeningen voor levering van waren aan dienstvakken of troepen van de Duitsche weermacht behooren evenzoo niet aan het bureau van den militairen bevelhebber in Nederland of aan dat van den chef-intendant worden ingediend, doch aan de weermachts dienstvakken of troepen, die de opdrachten hebben gegeven of nog zullen geven. Deze hebben zelve voor de betaling te zorgen. Rekeningen, binnengekomen bij den mi litairen bevelhebber (chef-intendant) voor opdrachten, welke niet door den staf van den militairen bevelhebber of van den chef intendant zijn verleend, werden voorzooveel mogelijk aan de inzenders teruggestuurd. Ook ten opzichte van de vergoedingen voor kwartierverschaffing, welke voor personen, behoorende tot de Duitsche weermacht bij particulieren of in hotels en pensions zijn geschied, zal binnenkort een verordening verschijnen. Deze verordening dient even eens te worden afgewacht. Legerbericht no. 35 van het Italiaansche algemeene hoofdkwartier luidt als volgt: In het westen van de Middellandsche Zee heeft een van onze duikbooten een vijan delijken torpedobootjagers en een vijande lijke duikboot tot zinken gebracht. Her haalde nachtelijke luchtaanvallen van den vijand op Tobroek hebben geen slachtoffers gemaakt, noch schade aangericht. Onze luchtmacht in Oost-Afrika heeft de lucht haven van Aden bestookt. Tijdens een of fensieve luchtverkenning bij Buna werden vijandelijke concentraties met mitrailleur- vuur beschoten, terwijl twee vliegtuigen op den grond werden vernield. De vijand on dernam zonder resultaten luchtaanvallen op Assab, er werd een vliegtuig neergehaald. HET JAPANSCHE LEGER EN DE JAFANSCHE POLITIEK. Na het onderhoud van den minister van oorlog, generaal Hata, met den chef van den generalen staf, prins Kanin, schijnt volgens de opvatting der politieke krin gen te Tokio de houding van het leger tegenover de voorgenomen binnenlandsch politieke hervormingen en de nieuwe oriënteering van de Japansche buiten- landsche politiek, thans definitief te zijn vastgesteld. Heden zal het kabinet be sprekingen voeren over de houding van den minister van oorlog en over den toe stand, welke ontstaat doordat binnenkort prins Konoje aankomt. In Japansche poli tieke kringen is men van opvatting, dat belangrijke veranderingen niet meer kun nen worden vermeden, nu de minister van oorlog het kabinet voor ernstige proble men heeft gesteld en alle politieke par tijen haar steun hebben toegezegd aan prins Konoje bij de politieke reorgani satie.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1