Agenda £aatste AedcfUm het probleem der nationale concentratie. Geen uitzonderingsrecht. JCitMSt en Wetenschap Naar Parijs door een uitgestorven land. Jieckt&zakm 3$ucq&d 3UM £atid: m Koolverjy sprc EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag. VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zongsopgang, dus heden avond van 21.54 tot 5.38 uur. Rijwielen, mo torrijwielen en andere voertuigen moeten gedurende dezen tijd licht op hebben, ver duisterd volgens de onlangs gepubliceerde uniforme regeling. EEN COLLECTE VOOR KINDER- KLEEDING. Het bestuur van de Ver. „Kinderkleeding voor schoolgaande kinderen van alle ge zindten" schrijft ons: Zaterdag 27 Juli a.s. organiseert het be stuur van de Ver. „Kinderkleeding voor schoolgaande kinderen van alle gezindten" een bloempjes-collecte, teneinde haar finan- ciëele toestand te verbeteren. Ingewijden weten, dat er met betrekkelijk geringe mid delen nog heel wat geholpen wordt; maar daar dit jaar de prijzen van kousen en klompen aanmerkelijk gestegen zijn, ziet het bestuur zich genoodzaakt ten einde een zelfde aantal kinderen te kunnen helpen, een beroep te doen op de burgerij. Het be stuur verzocht ieder, die het maar even missen kan de meisjes die 27 Juli een bloempje aanbieden niet teleur te stellen en een dubbeltje liefst meer te offe ren. Ook nu juist nu moeten we aan onze behoeftige stadgenooten denken en het bestuur weet uit ondervinding dat in menig gezin jaarlijks naar deze, zij het geringen vorm van steun, wordt uitgezien. Daarom: stelt ons niet teleur. Vrouwen en jonge meisjes die den leef tijd van 16 jaar bereikt hebben en die bij de collecte behulpzaam willen zijn, wor den verzocht z'"h bij de onderstaande adressen op te geven: mevr. Palearivan Nieuwkuyk, Paul Kruge +raat 11; mevr. van BurenLensinck, Nassauplein 40. WAARSCHUWINGSDIENST VOOR AARDAPPELZIEKTE. Het K. N. M. I. deelt mede: In het etmaal van 's avonds 15 Juli tot 's avonds 16 Juli is in Groningen, Friesland Noordholland, in de omgeving van Oudkarspel en op de Zuidholland- sche eilanden de weersgesteldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappel- zieke. KOSTELOOZE RIJWIELPLAATJES. Kostelooze rijwielbelastingmerken kunnen voor wat de gemeenten K o e d ij k en St. P a n c r a s betreft worden aangevraagd ten huize van den dienstgeleider Hoornsche weg 14, op 22 t/m 26 Juli telkens van 1821 uur. GESLAAGD. Mej. J. G. Brandse te Heiloo is te Leiden geslaagd voor het examen med, analyste. Voor het op 12 Juli te Amsterdam ge houden examen van de Verg. v. Leeraren in stenografie en machineschrijven slaag den: Voor steno-typiste in de Nederl. taal: mej. B. v. d. Meulen te Alkmaar; mej. A. B. Arendsen te Alkmaar; mej. M. Janse te Castricum. Voor handelstypist in de Nederl. taal: de heer W. C. J. Hollenberg te Alkmaar. Voor kantoortypist(e) in de Nederl. taal: mej. E. van Foreest te Heiloo; mej. V. Wit te Alkmaar; de heer H. Huisman te Stom- petoren. Voor kantoorstenografe in de Nederl. taal: mej. Regtien (Zr. Caritas) te Bergen; mej. Greuter (Zr. Bernadetta) te Bergen; mej. M. J. Westerhof te Alkmaar; mej. C. C. Kaagman te Alkmaar. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 9 TOT 16 JULI 1940. Nieuwe zaken: Alkmaar: F. Wiersma, Boezemsingel 52, expeditiebedrijf; R. Boekelaar, Boezemsingel 78, expeditiebedrijf; S. Schouten, Boezem singel 38, expeditiebedrijf. Heiloo: W. C. Deventer, Laarmanstraat 195, kleermakerij. Oudkarspel: Fa. S. Stam Co., Spoor straat A 22, export en groothandel in aard appelen enz. Wieringerwaard: G. J. Oonk, voorheen J. Bakker, Zuid-Zijperweg A 87, smederij, enz. Bestuurswijzigiingen: Egmond-Binnen: Coöp. Boerenleenbank W.A., Peperstraat 84. Heiloo: de Ver. van Pluimvee- en Konij nenfokkers, Heerenweg F 126. Oudkarspel: Noordhollandsche Brand waarborg Mij. van 1816, Dorpsstraat Wijk A 137. Winkel: Coöp. Broodbakkerij en Ver- bruiksver. „de Tijdgeest" U.A., Oosteinde A 15. Andere wijzigingen: Alkmaar: Standard Amerikaansche Pe troleum Compagnie, 's-Gravenhage; uit- en intreding beheerder depót Alkmaar; N.V. Expeditie-Onderneming van Gend Loos. Ut? echt; uit- en intreding beheerder filiaal Alkmaar. MULO-EXAMEN. Gister is het examen voor het diploma A met succes afgelegd door: J. B. Schaap, E. van Tilburg, A. van Nek, J. C. Stork, J. de Haas, C. de Haas, A. Hoorns, B. Keuss en M. Prins, allen te Alkmaar; D. Bruzer te Bergen, M. Noë, P. J. Blankers, P. Lanser, A. Leen, A. Timmer en E. Oost te Den Hel der; M. Snooy te Hippolytushoef; IJ. Wiersma te Beemster; W. Quirijns te Cas tricum. Afgewezen drie candidaten. Voor het B-diploma slaagden: K. Oud te Oudkarspel; D. Swart te Zuidscharwoude; J. Geuzebroek te Purmerend; J. Cornelissen te Breezand en T. Schermerhorn te Groot - schermer. Afgewezen één candidaat. DANKBARE GEEVACUEERDEN. Een groep geëvacueerden van wijk 8 te Amersfoort, hoofdleider de heer D. Schoor, heeft het gemeentebestuur van Broek op Langendijk 'n ameublement voor de raads zaal aangeboden als dank voor de genoten gastvrijheid tijdens de dagen der evacuatie. Bij dit geschenk was een oorkonde ge voegd. BEVORDERING R. H. B S. TE ALKMAAR. Bevorderd tot de 2e klasse: M. van Ammers, Re Fe. Beekman, E. E. Behrend, C.M.J Boswijk, J. ten Brink, H. Dokter, T. A. Fruin, Ca. Pa. Greidanus, T. van der Hauw, D. Houtkooper, N. C. Kaan, A. J. van der Korst, H.P. Koster, P. van Loo, R M. J. Niehaus, Me. Ke. Pels, H.P. Pols, J. W Schaakwijk, J. W. Schmidt, Aa. Wa. Seiiutte, J. Vasbinder, R. J Wasterval, Ne. de Wolff Peereboom, Ja. Pa. Baretta, G. E. Boerwinkel, H. Bruin, Ea. Ae. Dekker, L.N. A. Hopman, H. de Jonge, H. Kaarsemaker, F. Köhlbrugge, R. G. Langenberg, J. J. Met, J. P. Pijning, J. van de Pol, J. Postma, W. Schmidt, G.J. Schuurman, A. Slikker, W. R. Steur, C. J. Tuinman, J. Zwart, Ae. de Beurs C W. Bruin, J. Butijn, P. J. van den Eijnden Ja. Ga. van Gorcum, J. Harder, W.M. Her- rebout, I. A. Kriekaard, P. F. Krijgsman W. M. Lutterot, E. A. M. Marijn, L. C. Pille G.W. van de Pol,T. Roep, Ma. Schoorl, Ca. Me. Stam, E. Vlessing, G. J. van der Werf en J. Woudhuizen. Afgewezen: 8 leerlingen. Bevorderd tot de 3e klasse: Pa. de Beurs, T. Bonsema, I. P. F. D. Ie Cocq d'Armandville, A. van Dijk, C. G. Donia, Ja. Geertsma, J. D. de Graaf, N. J. Groot, D. A. E. P. de Jongh, D. P. Kansen, C. K Klooster boer, Ca. He. de Lange, Ha Losekoot, J. van der Meulen, Aa Wa. van Reijendam, J. M van der Werf, Ae. Ja. Wulp, W. J. Burdorf, A. J. Dam, A. Groot, G. Havermans, M. W. Jansen, We. Ca. Melchior, C. J. Moraal, T. Poorter, S. H. Rem, Ay. M. Rempt, C. Roks, D. Schermerhorn, R. Visser, O. van der Wal, J. van Wijk, Eh. Ea. Bonnet, H. L. Boot, Y. Elders, B. E. Jager, S. Leeuwen, D. Lindner, A Nottelman, D. Rentenaar, J. tuyter, Je. Eli. van der Spiegel, S. G. Vriend, en Ha. van der Worp. Afgewezen 27 leerlingen. Bevorderd tot dt 4e klasse: H. N. Appel, J. Baas, N. J. Blokker, G C. van den Born, G. J. ten Bruggencate, G. Dekker, B. Dijkstra, Te. van den Eyn- den, Ne. de Geus, J. N. Grootenboers, F. J. Helder, N. C. Jutgens, Na. Ca. Koppen, J L. Leestemaker, H. C. Melchior, Ge. Mink, J. H. J. de Rover, G. Smit, H. J. T. Span, P. van der Struys, Ae. Vas-Dias, L. M. van Zoonen, Ga. Arpeau, Ey. Ea. Ha. van den Berg, Me. Aa. Bijleveld, P. J. ter Burg, J. J. Dekker, H. J. Dokter, W. van der Gaag, Pa. Ha. Gerritsen, Ae. Goudsblom, C. Kieft, P. D. Krijger, K. Kuiper, Ca. Eh. Lagas, Te. Me. van Lienm, F. van der Molen, W. J. van der Molen, J. Muijlwijk, G. Runia, D. Siekerman, Je. Ma. Ga. van der Velden en Je. Verweel. Afgewezen 9 leerlingen. Bevorderd tot klasse A 5: C. Bakker, Ja. Ca. Berg, J. H. Eijssen, W. van der Heijden, Wa. Ma. Holtes, J. C. Jongedijk, A. S. de Lange, W. C. Muller, M. van de Vall en Je. van Veen. Afgewezen: geen. Bevorderd tot klasse B 5: F. Beek, W. Boon, J. S. Brandse, Ja. De. de Bruijn, H. G Gerritsen, L. Gerritsen, W. Gilles, Fa. van Gorcum, C. S. van der Hoek, Ge. J. Hoijtink, L. A. Hoijtink, G. R. Kloos, C. Kloosterboer, J. Koomen, G. N. Kroon, B. C. Maats, Aa. Madderom, L. Slit, J. T. Smeding, D. Snel, H. Voorthuysen, H. J. Wessels, M. Witkamp en G. Wulp. Afgewezen: 3 leerlingen. Bioscopen. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Va dertje Langbeen (hum.-rom. Ned. film); hoofdrollen Lilly Bouwmeester, Paul Storm, Emma Morel e.a. Toegang voor eiken leef tijd. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De dolende troubadour (hum.); hoofdrollen Bing Crosby, Joan Blondell, Mischa Auer. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Je hebt 't of je hebt 't niet (hum.); hoofd rol Hans Moser. Toegang boven 18 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Katja (rom.); hoofdrol Danielle Dar- rieux. Toegang boven 18 jaar. (Ongecorrigeerd.) COLLECTE-GELD GESTOLEN. Door de recherche te Groningen zijn twee zusjes van 17 en 16 jaar C. en R. de L. aan gehouden, die bij de nationale inzameling te Groningen op Zaterdag 6 Juli met col lectebussen liepen en ondanks het verbod deze bussen tijdens het middaguur mee naar huis hebben genomen. De meisjes za gen kans van het gestorte geld een deel te stelen. Ongeveer vijftig gulden hebben zij tezamen buit gemaakt. Zij kochten daarvoor nieuwe kleeren en snoeperijen. Beide die veggen zijn wegens den ernst van het feit in verzekerde bewaring gesteld en zullen zich voor den officier van justitie hebben te ver antwoorden. TWEE SCHUREN TE HAARLEM AFGEBRAND. Doordat kinderen een vuurtje stookten tegen een houten schutting, zijn gistermid dag twee schuren aan de Delistraat te Haar lem in vlammen opgegaan. Een der schuren was in gebruik bij den expediteur. De H., die er eenige wagens en een aantal pakkis ten had ondergebracht. De andere schuur was ingericht als schilderswerkplaats. De houten gebouwtjes en hun brandbare in ventaris brandden zeer fel, doch de brand weer wist het vuur spoedig met eenige stra len op de waterleiding te bedwingen. De woning van den schilder G., die vlak bij de schuur staat, kreeg eenige schade. De expe diteur De H. was niet verzekerd. DE SLECHTING VAN DE VESTING ANTWERPEN. De werkzaamheden, voor de slechting van den ouden vestinggordel van Antwer pen, waarmee eenigen tijd geleden een aan vang is gemaakt, vinden ongestoord voort gang. Een oppervlakte vain 180 ha. komt Het A. N. P. meldt: Ter aanvulling van zijn verklaringen onlangs over het vraagstuk van de natio nale concentratie afgelegd heeft de pers referent van het rijkscommissariaat de heer Janke vandaag in persconferentie nog eenige beschouwingen aan dit onder werp gewijd. Er is de laatste dagen, zoo zeide de heer Janke, zeer veel gesproken en geschreven over nationale concentratie. Er is zeer veel drukinkt aan gewijd, zooveel zelfs, dat het van het goede teveel is geworden. Er bestaat over u i onderwerp ondanks de vele beschouwingen, welke er over gehouden zijn, toch veel onduidelijkheid en verwar ring. De weg, die naar nationale concen tratie leiden moet, wordt nog niet helder onderscheiden. Ook is er te veel concur rentie tusschen de verschillende concen tratiepogingen, zoodat men geneigd is te zeggen, dat er eens wat concentratie in de concentratiebewegingen moest komen. Het belangrijkste in deze materie is. aldus zeide spr., dat riet voldoende begre pen wordt, dat een concentratiebeweging tevens een vernieuwingsbeweging moet zijn, In veel hoofden heerscht hieromtrent misverstand. Er is een geneigdheid om reëele feiten te ontwijken en een afkeer om den werkelijken tóestand onder oogen te zien. Het is verkeerd te probeeren over de vaststaande feitelijkheden heen te praten. Men moet niet trachten ontwikke lingen, welke haar loop genomen hebben, op papier of in redevoeringen ongedaan te maken. Dit zou beteekenen, dat men de klok terug wilde zetten. En zulk een po ging zou bij voorbaat tot mislukking zijn gedoemd. Het is wel onvermijdelijk, dat lieden, die meenen bewegingen te kunnen organiseeren, waarin langs omwegen of onder ander etiket oude idealen worden nagestreefd, zich op een doodloopenden weg bevinden. De praktische resultaten, tot nu toe door dergelijke concentratie' bewegingen bereikt, strekken wel tot be' wijs van het voorgaande. Men kan vast' stellen, dat de nationale concentratie, waarop breede kringen in het volk blijk baar hebben gehoopt en waarnaar zij ver langend uitgezien hebben, daarom niet tot stand, gekomen is, omdat de initiatief nemers geprobeerd hebben reëele feiten te omzeilen. Een nationale concentratie zal uit het gedachtenleven van het Nederlandsche volk zelf moeten voortkomen en zal door Nederlanders tot stand moeten worden gebracht. Toch is het niet overbodig, zoo zeide de heer Janke, dat van deze zijde nu en dan een duidelijk woord wordt gespro' ken om te voorkomen, dat zekere lieden domheden begaan. Nogmaals, een nationale concentratie is niet te bereiken door vast te houden aan verouderde begrippen. Dit geldt ook voor den staatsvorm. Het is niet in het belang van het Nederlandsche volk dat men over het vraagstuk van staats vorm en monarchie lange debatten houdt of dat men zelfs pogingen tot nationale concentratie van deze punten afhankelijk stelt. Men moet niet vasthouden aan theo retische voorkeuren, als de feitelijke toe stand een verwerkelijking daarvan toch volkomen uitsluit. Beter is het, dat men, afziende van dergelijke theoretische pun ten en uitgaande van de feiten, het welzijn van het volk voorop stelt. Want dit alleen kan leidend beginsel bij een concentratie zijn. Intusschen blijft men van Duitsche zijde een afwachtende houding aannemen. Wel licht is de tijd nog te kort geweest om de geesten te doen rijpen. DE CIGARETTENVOORRAAD. De mogelijkheid Grieksche en Bulgaarsche tabak te importeeren. De voorraad cigaretten, vooral import- cigaretten, is zoo geslonken, dat verschei dene winkeliers en ook grossiers niet meer aan de vraag kunnen voldoen, aldus de N. R. Crt. Import uit Engeland en Amerika is ge heel onmogelijk. Importeurs hebben dan ook extra belangstelling voor export over land. Hiervoor komen dan in de ereste plaats in aanmerking de Bulgaarsche en Grieksche tabakssoorten. Die werden reeds geïmporteerd, maar de import was belang rijk gereduceerd tengevolge van transport moeilijkheden. Men stelt op het oogenblik pogingen in het werk eenige groote partijen via Duitsch- land naar hier te krijgen. Een van de groot ste moeilijkheden hierbij is, dat de Bul gaarsche wagons niet verder dan Duitsch- land mogen komen, terwijl het daar zeer moeilijk is, wagons voor doorvoer naar Ne derland te krijgen. Er worden echter onder handelingen over gevoerd en men hoopt binnen korten tijd een paar groote partijen tabak uit Bulgarije en Griekenland naar hier te kunnen krijgen. Het A. N. P. meldt: In Duitsche bevoegde kringen is men geenszins ingenomen met afzonderlijke acties, welke cp eigen houtje worden on dernomen door groepen, die blijkbaar van elk verantwoordelijkheidsgevoel en boven dien van eiken schijn van autoriteit zijn gespeend. Van genoemde zijde vestigt men er dan ook onze aandacht op, dat de Duit sche autoriteiten niet zullen dulden, dat met het verbod' van het houden en dragen van wapenen, hetwelk in de eerste dagen der bezetting is afgekondigd, door wie ook de hand wordt gelicht. Op dit verbod kent de overheid geen- uitzoneringen, het moet over de geheele lijn en tegenover iedereen worden toegepast. VALUTAKOERSEN DER NEDERLAND SCHE BANK, 17 Juli. Valuta's (schriftelijke en tel.-transacties). New-York 1.88V»—1.88%,; Berlijn 75.28—75.43; Brussel 30.1130.17; Helsin ki 3.813.82; Stockholm 44.8i44.90; Zürich 42.69—42.77. Bankpapier: New-York 1.8614—1.901/,; Brussel 30.08 30.20; Stockholm 44.7644.94, Zürich 42.65—42.81.. DE BALLETGROEP VAN YVONNE GEORGI. Het oordeel over een stadgenoote. Over een uitvoering voor een geheel ge- vulden Amsterdamschen schouwburg, waar de balletgroep van Yvonne Georgi is opge treden, schrijft J. W. F. Werumeus Buning in De Telg. o.a. het volgende over onze jeugdige stadgenoote mej. Van der Veen: „Niemand kan zich vergissen in Marie Jeanne van der Veen. Zij is jong, men kan alles van haar verwachten; er zijn op het oogenblik in Europa wellicht een paar do zijn jonge danseressen met dezen aanleg. Men zou het van haar zóó willen zeggen: probeer eens te zien hoe zuiver zij de klas sieke taal van het ballet uitspreekt. „Elle sait pointer" zou de met complimenten schrale Cacchetti gezegd hebben. Kijk eens hoe prachtig de voet de planken van het tooneel bijt, hoe raak en af- en gaaf het been zich uitzwaait, hoe feilloos, in één en kele seconde, de stand is; hoeveel lust van dansen hier in de ware vormen beheerscht wordt. Klassieke stijl in Petrouchka, sier lijkheid in de walsen van Strauss: een jonge prima ballerina met alle toekomst hierdoor vrij en zal worden gebruikt voor het aanleggen van een grooten, modernen weg rondom de stad. De kosten hiervan worden geschat op 165 millioen franken. Door deze werkzaamheden zullen 6000 ar beiders gedurende drie jaar aan het werk zijn. Beklemmende stilte in de doode steden en dorpen. (V. i een specialen V.P.B.-berichtgever.) Parijs, Juli 1940. Parijs Sedert drie weken ben ik nu hier. In het begin scheen mij alles zoo on werkelijk toe. Althans de rit hierheen met Berlijnsche autobussen. Zwaar schokten de toeristenauto's over de stoffige wegen van België en Frankrijk. Van tijd tot tijd hielden wij even stil om ons een blik te gunnen op de „slagvelden". Maar waar waren die slag velden? Men toonde ons boomkronen, welke in de schoonste herfstkleuren praalden. De bladeren waren helgeel, doch eigenaardig verschrompeld. Dit was geen wonder der natuur, doch de uitwerking van de vlam menwerpers een schouwspel, waarover een schilder in verrukking had kunnen ge raken. Hier en daar lagen omver geschoten boomen. Doode paarden, met afzichtelijk op gezwollen lichamen, lagen langs den weg, nauwelijks even terzijde gesleept. Over het algemeen genomen was het een prachtige tocht door een heerlijk zomerlandschap. Al leen werd de geur der korenvelden van tijd tot tijd onaangenaam onderbroken door de weeë lucht van onzichtbare menschelijke lijken. Een paar honderd meter in snelle vaart en het was weder voorbij. Deze oorlog in een oorlog zonder slagvelden, zooals Delacroix ze ons in den „Rêve du Sol dat" laat zien. Diep in het woud heeft zich de strijd afgespeeld. Daar, onder de boomen en hier in de korenvelden liggen nog de lijken der gevallenen. In dezen oorlog zijn geen slagvelden alleen slagsteden. In Sedan, in Rethel, in Soissons is de oor log tot een hallucinatie geworden. Wanneer men ze uit de verte "ziet, zou men kunnen denken dat men hier nieuwe steden aan het bouwen is, want een ingestort huis is op een afstand bijna niet te onderscheiden van een huis in aanbouw; maar van nabij is de uit werking der bommen, die de „Stuka's" heb ben geworpen, ontzettend. Tal van wat een maal lange straten waren, vormen nu nog slechts bergen van honderdduizenden, van millioenen metselsteenen. Soms zijn brok ken muur overeind blijven staan en geven dan den indruk van skeletachtige schoor- steenen. In Sedan moesten wij van den eenen hoop puin op den anderen springen over ver bogen ijzeren binten en balken, met de han den balanceerend, terwijl wij onder het puin de ongeborgen lijken der omgekomenen wisten. Het was afschuwelijk. Maar wat nog den 'meest beklemmenden indruk maakte, was de absolute verlatenheid. Tot op hon derden kilometers van Givet naar Parijs kwamen wij geen levenden ziel tegen. Koeien en geiten met ontzaglijk opgezwollen en blauw aangeloopen uiers bewogen zich met zonderlinge sprongen voort. Door de geopende deuren kon men in de huizen kij ken. Deze waren bijna alle zorgvuldig opge ruimd. Wij zagen gedekte tafels, waarop de spijzen stonden te beschimmelen. Kinder speelgoed, Teddybeertjes en giraffen lagen voor de huisdeuren. In Givet moesten wij overnachten. Ieder onzer liep maar op goed geluk een huis bin nen en zocht op het gevoel af een voorwerp, dat op een bed geleek. Iedereen sliep aan gekleed. Den volgenden morgen eerst kon men zien, waar men den nacht had doorge bracht. Ik bijvoorbeeld op de eerste verdie ping van de Place Méhul No. 20. Over den grond lagen oude brieven verstrooid. Op een tafel lag een blouse. In een open kast hingen twee japonnen. Door het geopende venster keek ik op een binnenplaats, waar een hou ten kruis stond met een stalen helm er boven een versch gedolven graf, waarin men een witte roos had gestoken. De stilte des doods in steden en dorpen. In Reims zagen wij geen mensch. Een ge voel van ontzettende troosteloosheid maakt zich meester van hen, die door de doode steden dwalen. Men hoort niets anders dan de echo van zijn eigen schreden, ergens knarst een deur, gordijnen fladderen uit de open vensters. Men verneemt geen jeugdige stemmen, men ziet geen spelende kinderen. Meer nog dan door den aanblik van doode menschen en dieren wordt men getroffen door de naargeestige stilte der gestorven steden en dorpen, welke zoo kort te voren nog zooveel leven, zooveel geluk borgen. De vensters, waarvoor zich geen gezichten ver- toonen, zijn als uitgestoken oogen. Honderd duizenden, millioenen zijn gevlucht. Men stelt zich de paniek voor. Men kan niets anders dan het allernoodigste meenemen; met bloedend hart moet men al het andere achterlaten. De opwinding van de vlucht is gevolgd door het zwijgen der eenzaamheid, dat zoo overweldigend is, dat zelfs de Duit sche soldaten zich dichter aaneensluiten. In de veroverde steden worden stipt om 5 uur wandelconcerten gegegeveii. De klan ken van de Pruisische marschen klinken door de holle straten en breken tegen de hooge muren. Geen kind klapt in de handen. Geen mensch blijft staan luisteren. Het is leeg om den kring van muzikanten. Tien millioen menschen op den terugweg. Langzaam, heel langzaam beginnen de menschen terug te komen. Ik zag tegen het eind van den tocht van die terugkeerende vluchtelingen. Voor het eerst viel het mij op, dat men er verbrand en toch tegelijker tijd ongezond kan uitzien. Een reusachtige stoet nomaden was onderweg, misschien wel 10 millioen zielen, waaronder 2y2 millioen Belgen een derde van de bevolking van dit land. In België echter is het leven in de steden nooit onderbroken. Als een orkaan is de oorlog over het lachende land gegaan. Langs de wegen ziet men de granaattrechters, soms tot tien meter diep; de versche, zwarte aarde en het oker gele zand zijn omhoog geslingerd. Men zou kunnen meenen dat een orkaan de boomen heeft ontworteld en de huizen deed ineen storten. Deze oorlog zonder slagvelden was het korte, maar moorddadige voorbijrazen van een cycloon. Een ontelbare menigte windhozen zou dezelfde uitwerking hebben gehad. van den tijd der preventieve hechtenis, ge- requireerd. De rechtbank veroordeelde den man giste ren overeenkomstig den eisch. GERAFFINEERDE OPLICHTER VEROORDEELD. Een grossier in automateriaal te Amers foort moest op den eersten oorlogsdag in Mei aan Nederlandsche militairen al zijn lam pen, banden, accu's en auto-onderdeelen afstaan. Eenig bewijs van afgifte ontving hij echter niet. Na afloop van den oorlog kreeg hij van een Duitschen kapitein toestemming om zijn auto-onderdeelen van Amsterdam naar Amersfoort terug te vervoeren. Op 25 Mei kwam een heer in zijn zaak, die den grossier vertelde tot de Gestapo te behooren en hem beschuldigde, op onrecht matige wijze aan de onderdeelen te zijn ge komen. De ambtenaar van de Gestapo ar resteerde hem, zeggende, dat in een concen tratiekamp alles wel zou worden uitge zocht. Tenslotte zei de Duitsche ambtenaar, dat hij in plaats van Zaterdag wel Maan dag met het transport meekon, indien hij 300 betaald. De grossier overhandigde den man hierop f 240, hetgeen alles was, wat hij aan baar geld op dat oogenblik in huis had. Êenigeh tijd nadat de ambtenaar vertrok ken was, kreeg de grossier argwaan en be trok de politie in de zaak. Deze gelukte het een 41-jarigen expediteur uit Amsterdam te arresteeren, die tenslotte bekende. Op de rechtszitting van 2 Juli verklaarde verd. uit armoede tot deze daad te zijn overgegaan. De officier van' justitie, jhr. mr. J. E. W. Quarles van Ufford, had de maximum straf, een gevangenistraf van een jaar met aftrek KASSIER TE ROSWINKEL VERDUISTERDE KERKELIJK GELD. De Asser rechtbank behandelde dezer da gen de zaak tegen Albert G., uit Roswinkel, die moest terechtstaan wegens verduiste ring van verschillende gelden ten nadeele van de Ned. herv. kerk te Roswinkel, waar van hij administreerend kerkvoogd was. Men zal zich herinneren, dat dezelfde ver dachte geruimen tijd geleden terechtstond in verband met de opzienbarende verduis tering in zijn kwaliteit van kassier van de Boerenleenbank te Roswinkel. De verduis teringen, waarvoor hij nu moest terechstaan, zijn destijds tegelijk aan het licht gekomen. Ten laste was gelegd de verduistering van verschillende gelden tot een totaal van 3000, althans f 2300. Verdachte kon wegens ziekte niet verschij nen. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat de boeken slecht waren bijgehouden en dat het moeite had gekost, het verduisterde be- darg ten naastebij vast te stellen. De ver duistering van ruim 2300 kwam met zeker heid vast te staan. Naar voren kwam nog, dat de gezond heidstoestand van verdachte thans zeer te wenschen overlaat. De officier van justitie wilde hiermede rekening houden en, mede gelet op het uitgebrachte reclasseerings- rapport, eischte hij een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en ondertoezichtstelling van de Prot. Christ. Reclasseeringsvereeniging. EERSTE BLA VROUW MET De dertigjarige i 22 November van half 12 bjj haar (NB.) hevig bloe waarschuwden zoo litie. De toestand tweetal messteken gen, bleek zeer er naar het Groot-zie worden overgebrac sneden en slechts kon zijn worden g> Het bleek, dat d A. M. H. uit Waal ning op bezoek k' wisseling over scl dreiging door de v waarschuwen als 1 een broodmes gem twee steken had Tiel aangehouden. De Bossche rech zware mishandelin genisstraf veroord< teekende H. hooge handeling van de Hof gisteren, ontk« bewijs was zoo ov caat-generaal, mr bewezen achtte en nis eischte. Uitspraak over v N.S.B. Ef Geei Maandagmorgen n.s.b. zich wegens penwet voor den rechter te verantw' Allen waren in he wapenstokken of stukken tuinslang, met lood. Te hun] deze verdachten aa noodig zouden heb agressieve houding, ste weken tegen he In zijn requisitoir het O.M. er op, dat AL! GEBOREN: Cornelia C. M., d. C. C. Snip. Marii Dalen en M. van de GETROUWD: Johan van Weze! Pieter Bontes en Al Jacobus J. Botman Gerrit Kouwenbe Klaas Blankman en tinus de Rover en I GEMEENTELIJ SOCIAI Beken De directeur van 1 voor sociale zaken d den mede, dat gedu Woensdag 17 Juli to Juli 1940 de volgend zijn: Margarinebons: bi: Vetbons: witte klei Alkmaar, 16 Juli 1 De di BURGEMEESTEE van ALKMAAR mal hen sollicitanten ku de door één persoor king van: CONCIERGE-AMAN DELSSCHOOL met zoldiging volgens Ri CONCIERGE van SCHOOL; jaarwedd van de voorschrift 257—342. Aanbeveling verdi diploma instrumentn of gelijkwaardige b eenige administraties Sollicisatie-stukker 3 cent) in te zenden Alkmaar, 17 Juli Burgemeester en We' F. H. VAN KIN A. KOELMA, sei Ernstige ai koolgalmug. De Plantenziekt< schrijft ons: D< wordt medegedi tweede vlucht i gevaarlijk word dringend aangei der te spuiten, met de bekende procent nicotine dine, beide in water, zoowel oj als op het vel- roode, witte en kool. Er wordt dit ja landsche koolstre stiger aantasting jaren verwacht, spuiten raadzaam Reeds gesloten k°°l en bloem bloemknop zich behoeft niet mee den.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2