OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL VRAAG EN AANBOD noordscharwoude [broek op langendijk langendijk heerhugowaard Koolverbouwers ga sproeien. Alkmoorsche Politierechter WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vifS regels» EERSTE BLAD. VROUW MET EEN MES GESTOKEN. De dertigjarige vrouw A. van T. kwam op 22 November van het vorige ajar omstreeks half 12 by haar buren te Sprang-Capelle (N.B.) hevig bloedend binnenloopen. Deze waarschuwden zoowel den dokter als de po litie. De toestand van de vrouw, die een tweetal messteken in haar rug had ontvan gen, bleek zeer ernstig te zijn. Zij moest naar het Groot-ziekengasthuis te den Bosch worden overgebracht. Een nier was doorge sneden en slechts door operatief ingrijpen kon zijn worden gered. Het bleek, dat de werklooze schoenmaker A. M. H. uit Waalwijk, die veel in de wo ning op bezoek kwam, na een woorden wisseling over schoenreparaties en na be dreiging door de vrouw haar man te zullen waarschuwen als hij niet spoedig heenging, een broodmes genomen en haar daarmede twee steken had toegebracht. H. werd te Tiel aangehouden. De Bossche rechtbank heeft H. wegens zware mishandeling tot vier jaar gevan genisstraf veroordeeld. Tegen dit vonnis teekende H. hooger beroep aan. Bij de be handeling van de zaak voor het Bossche Hof gisteren, ontkende hij ook thans. Het bewijs was zoo overstelpend, dat de advo caat-generaal, mr. H. W. Massink, schuld bewezen achtte en bevestiging van het von nis eischte. Uitspraak over veertien dagen. N.S.B. EN WAPENWET. Geen geprivilegeerde positie. Maandagmorgen hadden vijf leden van de n.s.b. zich wegens overtreding van de Wa penwet voor den Haarlemschen kanton rechter te verantwoorden, aldus het Hbld. Allen waren in het bezit geweest van z.g. wapenstokken of als zoodanig bewerkte stukken tuinslang, al dan niet verzwaard met lood. Te hunner verdediging voerden deze verdachten aan, dat zij deze wapens noodig zouden hebben in verband met de agressieve houding, die het publiek de laat ste weken tegen hen zou aannemen. In zqn requisitoir wees de ambtenaar van het O.M. 'er op, dat hij zich in verband met ffiucgecliikc Siaad ALKMAAR. GEBOREN: Cornelia C. M., d. van Johannes Breed en C. C. Snip. Marinur B., z. van Roelof van Dalen en M. van der Velden. GETROUWD: Johan van Wezel en Grada C. Jansen. Pieter Bontes en Ariaantje van Straaten. Jacobus J. Botman en Margaretha Schaper. Gerrit Kouwenberg en Anna de Boer. Klaas Blankman en Alida C. Elles. Mar- tinus de Rover en Trijntje Dekker. JUMicaiies GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De directeur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken deelt aan belanghebben den mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 17 Juli tot en met Dinsdag 23 Juli 1940 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebons: blauwe kleur. Vetbons: witte kleur. Alkmaar, 16 Juli 1940. De directeur voornoemd, E. v. d. HEUVEL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bekend, dat zich bij hen sollicitanten kunnen aanmelden naar de door één persoon te vervullen betrek king van: CONCIERGE-AMANUENSIS aan de HAN DELSSCHOOL met vierjarigen cursus; be zoldiging volgens Rijksregeling (le klasse); CONCIERGE van de HANDELSAVOND SCHOOL; jaarwedde, met inachtneming van de voorschriften der Ryksregeling, 257—342. Aanbeveling verdient het bezit van het diploma instrumentmakerscursus te Leiden of gelykwaardige bekwaamheid, en van eenige administratieve kennis. Sollicisatie-stukken (adres op zegel van 3 cent) in te zenden vóór of op 31 Juli a.s. Alkmaar, 17 Juli 1940. Burgemeester en Wethouders van Alkmaaar P. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. £cuid= mJxiurikuM Ernstige aantasting gevreesd door koolgalmug. De Plantenziektenkundigen Dienst schrijft ons: Den koolverbouwers wordt medegedeeld, dat thaJis de tweede vlucht van de koolgalmug gevaarlijk wordt. Daarom wordt dringend aangeraden terstond we der te spuiten, 2 maal per week, met de bekende middelen, nl.: 1/10 procent nicotine of 2 procent pyri dine, beide in lyt, procent zeep water, zoowel op de plantenbanen als op het veld en op bloemkool, roode, witte en gele (ook savoye) kool. Er wordt dit jaar, in de Noordhol- landsche koolstreek tenminste, ern stiger aantasting dan de vorige jaren verwacht, zoodat stipt op tijd spuiten raadzaam is. Reeds gesloten (kroppende) sluit- kool en bloemkool, waarin de bloemknop zich reeds ontwikkelt, behoeft niet meer gespoten te wor den. deze overtredingen tot den procureur-gene raal had gewend met de vraag, of de Wa penwet ten aanzien van leden van de n.s.b. ook thans moet worden toegepast. Van deze zijde was hem toen medegedeeld, dat zoo wel het departement van justitie als de Duitsche overheid van meening zijn, dat de n.s.b. geen geprivilegeerde positie inneemt, en dat ook ten aanzien van de leden dezer beweging de Wapenwet onverminderd van kracht blijft. Spreker eischte daarom tegen elk der verdachten een geldboete van vijf gulden, subs, drie dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van de in beslag genomen wapenen. De kantonrechter veroordeelde hen conform den eisch. Zitting van Maandag 15 Juli. Lieve kinderen. Een 38-jarige werkman uit Noord- scharwoude had zich wat veel laten be ïnvloeden door de ruzie, die zijn twee kleine kinderen steeds hadden met een ongeveer 13-jarig zoontje van de buur vrouw. De man ging er zoozeer in op, dat hij op een kwaden dag den buurjongen, toen er weer kibbelarij was, eens flink afroste. Dat mocht hij natuurlijk niet doen volgens de wet en de nasleep van die tuchtiging was dus, dat hij Maandag op bezoek moest komen bij den Alkmaarschen politierechter, dezen keer mr. Fruin. In de dagvaarding stond, dat hij, ver dachte, den jongen in het gezicht had ge slagen en had gekrabd. Verdachte gaf een afwijkende lezing van het geval. De jongen plaagde zijn kin deren. Hij, de vader, kwam er tusschen en de moeder van den jongen riep den knaap naar binnen. De knaap kwam, maar scheldend en razend, en binnen zynde, begon hij zijn moeder te slaan. Dat werd verdachte alles volgens zijn lezing te gortig. Hij stormde naar binnen in het huis van de buurvrouw en „rammelde den jongen eens flink over den regenbak heen." Geslagen en gekrabd werd er niet. De rechter hield den man voor, dat de jongen zeventien ontvellingen in het ge zicht had, ee'n wond aan het tandvleesch en een buil op het hoofd en hij stelde daar bij de vraag, of dat misschien vanzelf was gekomen. Natuurlijk was dat ook volgens ver dachte niet vanzelf gekomen, maa van de regenbak, waaraan eenige scherpe kantjes schenen te zitten. De rechter concludeerde daarop, dat er dus toch van mishandeling sprake was. Het slachtoffer van de tuchtiging wist niets van klappen te vertellen, maar wel van krabben en zijn moeder, een breed sprakig en zenuwachtig mensehje, wist ook alleen iets over krabben in het ge zicht, maar dat was volgens haar zóó erg geweest, dat haar lieve zoon „onder het bloed had gezeten." Ze kreeg van den rechter een verma ning haar zoon wat straffer aan het lijntje te houden en verdachte verzocht hij zijn kinderen ook méér in te toornen. Verdachte scheen dat vermaan een beetje overbodig te vinden en hij betoogde met klem, dat de „lummel" het steeds op zijn vrouw en kinderen voorzien had en dat het hem zoo zoetjes aan de keel uit was gaan hangen. De officier vroeg een tientje boete of 5 dagen, maar omdat de verdachte een be roep deed op zijn armoe, kreeg hij van den rechter een straf van slechts 3 of 1 dag. Een scheidpartijtje. Van de twee jonge vrouwen, die tegelijk een visite aflegden bij den rechter, stond er één op het matje en één voor het getui- genhekje. Die op het matje zag er tamelijk sjofeltjes uit, die voor het hekje daaren tegen tamelijk modieus met een voiletje en een heel lichten mantel. Zoo op het eerste gezicht leek er een tamelijk maat schappelijk verschil en daarom deed het zonderling aan te hooren, dat de een de ander had beleedigd in de militaire keu ken op het Doelenveld te Alkmaar, waar ze allebei gratis eten kwamen halen en dat de beleediging geschiedde, omdat de sjieke een» lepel vet extra over het eten kreeg (wellicht, omdat de soldaat-kok eenig ©og voor haar, de sjieke, had). De beleediging werd ontkend, maar de tegenpartij en een ex-soldaat beweerden, dat er wel beleedigd was, zoodat de ver dachte „hing." Ze had overigens een bar slecht geheu gen, want ze wist absoluut niet meer, dat ze acht jaar geleden wegens beleediging en mishandeling tot 15 boete was ver oordeeld. Dat hinderde niets, want de archieven van vrouwe Justitia onthouden alles. De officier vond, dat het vrouwtje nu maar 18 of 9 dagen moest boaten. Het vrouwtje vertelde, dat haar man maar zeventien gulden in de week verdiende. Dit deed den rechter opmerken, dat ze dan heusch moest uitscheiden met dat schel den. Het vonnis was: 8 of 4 dagen. Te veel thee gekocht. Een huisvrouw uit Obdam gebruikte al tijd veel thee in haar huishouden, wel drie of vier ons in de week en ze kocht daarom altijd vijf pon„ thee tegelijk. Dat deed ze ook op 27 Mei, niettegenstaande de over- heidsbepalingen, die dergelijke aankoopen niet tolereeren. Voor haar „gewoon doen" werd ze thans, overeenkomstig den eisch, gestraft met 15 of IC dagen. Haar kruidenier, wonende te Berkhout, bleef ook niet buiten schot. De officier vond, dat die kon en moest weten, dat vijf pond thee tegelijk verknopen niet mocht en daarom vorderde hij 25 of 15 dagen. De rechter veroordeelde den theeleve rancier tot 29 of 10 dagen. Denk om de verduistering! Tal van overtreders. Er zijn menschen, die het nooit leeren, ook niet het opvolgen van de verduiste- ringsvoorschriiten. Er waren er dezen keer heel wat, die voor hun nalatigheid moesten boeten. Een Opperdoeser tuinbouwer had op 26 Mei licht ontstoken op een kinderslaap kamer, zonder ei om te denken, dat het niet naar buiten mocht uitstralen. De man ontkende, macr staafde zijn beweringen niet. De veldvachter Zwaagstra had po sitief vastgesteld, dat de gordijnen open waren en bovendien ongeschikt voor het tegenhouden van licht. Eisch en vonnis waren: 15 of 10 dagen. Een café-veehouder uit Graft had in den laten avond licht op zolder branden, hetgeen van buiten af door het dakraam zeer duidelijk was te zien. Hij beweerde, dat de kinderen het hadden aangestoken, en dat hij het niet wist. Door den veldwachter, die procesverbaal had opgemaakt, werd medegedeeld, dat de Duitsche autoriteiten het gemeentebe stuur van Graft al eens hadden gewaar schuwd. Er werd in Graft slecht ver duisterd. Eisch en vonnis waren: 10 of 5 dagen. Een andere inwoner van Graft had in de keuken zonder er bij na te denken, licht opgestoken, omdat hij zijn handen moest wasschen. Door keukenraam en voordeur straalde het licht royaal naar buiten. De man trok geen passend ezicht by den rechter en die merkte daarop op: ,,U schijnt het nogal grappig te vinden; het is buitengewoon ernstig". „Vindt U dat?" was het antwoord. 15 of 10 dagen eischte de officier. Vanwege de bescheiden financiën van verdachte was het vonnis 12 of 6 dagen. Een winkelier uit Hoorn was de on schuldigste overtreder'. Bij hem had licht gebrand in zijn magazijn, boven den win kel. Dat licht straalde vrij uit door de open ramen. Het bleek echter, dat het schakel bord kapot was geraakt, en dat het licht daardoor op een ongelegen uur was gaan branden. Opzet was er dus niei en de eisch was daarom slechts 6 of 3 dagen. De rechter vond, met instemming van den winkelier, dien eisch heel genadig en veroordeelde conform. Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden). Het Naaimachinehuis. Salonkastje, als nieuw en inzinkb. Singer. Singer handm. 35.Ook nog handm. 10.m. g. J. H. DE BOER, Geestersingel 48, Alkmaar. Te koop: prima hand- en trapnaaima- chines (koopjes). Te koop gevraagd: koffergramofoon. Tevens gramofoon- platen, Huisraad, inboedels, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Invalidenwagens, Rolstoelen, Bidets, z. g. a. n. „HYGIENA", Achterstraat 45. Telef. 2-0-5-2, briefadres postb. 26, Alkmaar Te koop: Jongensrijwiel met remnaaf en lamp, 20. HEILIGLAND 19. Koffergramofoon te koop gevraagd, gebruikt, maar in prima staat, KENNEMERSTRAATWEG 63. Te koop: bad 15, lichtkr. met 5 scha len 5, haard 25, karpet 15, Phil, rad. toestel 15, rails voor gordijnen, handschoenen, skisokjes, diverse knoo- pen, enz. NESDIJK 3, Bergen. Te koop: eenige net gedragen Heeren- costumes, ook buikmaten. BERGERWEG 5 ben. Te koop gebruikte zware wagen op luchtb., platte wagen met hekken. R. WARMS, Smederij- en Wagen makerij te Rustenburg. Te koop: een prachtig bl. serge heeren- cost. maat 46. lx gedragen, prijs 16.75. BERGERWEG 5 ben. Te koop gevraagd: Net gedragen Heerenkleeding. S.v.p. even een bood schap aan DEN HARTOG, Berger- weg 5. Te koop: 2e handsch Dames-, Heeren en Kinderschoenen en Werkschoenen. RIDDERSTRAAT 9, Alkmaar. Bij de te Alkmaar gehouden examens voor het mulo-diploma zijn alle acht leer lingen van de Ulo-school alhier geslaagd. De minimumpryzen, welke voor de roodekool gelden zijn thans afhankelyk van het gewicht, dat zij hebben. De kwaliteits- eischen zijn thans ten aanzien van de roode kool zoo, dat kool tot 3 kg. als A-kool wordt aangemerkt en een minimumprijs zal hebben van 4 per 100 kg., terwijl de kool die zwaarder is dan 3 kg. als B-kool wordt beschouwd en een minimumprijs van 2.70 per 100 kg. zal hebben. DE L. T. M, TE HOORN. De plannen voor September. Reeds eerder was vastgesteld, dat op Woensdag 18 September 1940 de L. T. M.- teutoonstelling (Land- en Tuinbouw- en Middenstand) te Hoorn zoo mogelyk zou doorgaan. In de j.l. Zaterdag gehouden algemeene vergadering werd deze zaak opnieuw aan de orde gesteld, voorname lijk omdat door de vervoersmoeilijkheden het aantal in te zenden dieren waarschijn lijk niet zoo heel groot zal kunnen zijn. Besloten werd ook nu weer, behoudens on voorziene omstandigheden, om de expositie te houden, zoowel van rundvee als scha pen, varkens en geiten. Pluimvee zal dezen keer ook niet worden gedemonstreerd. Als attractie aan deze tentoonstelling meende men te moeten komen tot een Westfriesche ringrijderij. Waar 's morgens een paardenkeuring zal worden gehouden, ligt het in het voornemen daaraan een concours hippiqué te verbinden (geen springen enz.) De en tree zal geheel gratis zijn. Getracht zal worden meerdere bussen te laten rijden. Radicale middelen tegen aanvoer van zieke aardappelen. Zooals reeds eerder gemeld is, zijn in de aardappelen zieken aangetroffen. Maandag was dit van dien aard, dat de exporteurs er voor het grootste deel niet voor gevoelden, het risico te dragen, aan den export van deze aardappelen verbonden. In een vergadering van de belanghebben de organisaties is het vraagstuk besproken, met als resultaat, dat Dinsdag bekend kon worden gemaakt, dat degenen, die niet- aangetaste aardappelen hebben, onbeperkt mogen aanvoeren, zoodat de begrenzing van 6 kg. per are, welke Maandag geldig was geworden, weer is opgeheven. Tegen het aanvoeren van zieke aardappelen is een drastische maatregel getroffen. Wanneer bij een aanvoerder zieke aardappelen worden aangetroffen, wordt deze beboet met 1 per 100 kg. Het risico-vraagstuk is echter nog niet opgeheven. De Nederl. Groenten- en Fruit Centrale wil, dat de export doorgaat en de expor teurs zijn er dan ook weer toe overgegaan. Er wordt zeer nauwlettend naar zieken ge keken terwijl de boete, welke bij het aan treffen van zieken van dien aard is, dat men het wel zal laten, om tegen beter we ten in, zieke aardappelen aan te voeren. Het is te hopen, dat de aardappelziekte niet van ernstigen aard zal zijn, aangezien er veel stagnatie en onaangenaamheden uit voortvloeien. Grootere aanvoer, redelijke prijzen. De aanvoeren aan de Langendijker groentenveilingen waren, doordat de aan te voeren hoeveelheid per are in twee étappes is verdubbeld, in de afgeloopen week heel wat grooter, wat betreft de vroege aardap pelen. Er werden in deze week te Broek op Langendijk en Noordscharwoude niet min der dan 385 wagonladingen van 10.000 kg aangevoerd. Vanzelfsprekend was hiervan een groot gedeelte voor export bestemd. Aangezien ook in andere aardappelcentra de aan te voeren hoeveelheid vergroot was, was het totale aanbod voor export natuurlijk aanmerkelijk grooter. Op het einde van de week deden de moeilijkheden, welke men met het transport kreeg, zich gevoelen. Er kwamen te weinig spoorwagons beschikbaar om de voor export bestemde hoeveelheden te verladen, zoodat er eenige stagnatie ont stond in den afzet. Aan den Langendijk was dit nog wel niet van zoo ernstigen aard. maar men had toch rekening te houden met de gevolgen. Een gedeelte van den aanvoer bleef Zaterdag liggen tot Maandag. En ge durende de volgende week zal de aanvoer aan de veiling weer een weinig verminderd worden. Men mag om te beginnen inplaats van acht kg nu zes kg per are aanvoeren. De prijzen op de veiling waren niet sterk uiteenloopend. De minimumprijs was f 4.40 en de voor het binnenland gekochte partijen noteerden zoo goed als alle een paar dub beltjes per 100 kg boven dien prijs. Ten hoogste werd 4.90 en' f 5 per 100 kg be steed, doch dit waren hooge uitzonderingen. De aardappelen voor export gaan, zooals men weet, alle weg voor dén minimumprijs, in dit geval 4.40 per 100 kg. De drielingenprijzén werden er in den loop van de week niet beter op. Begonnen met 3.504.60 per 100 kg, was het al spoedig aanmerkelijk minder, zoodat men een goeden prijs maakte, 'wanneer eens 2.80 per 100 kg besteed werd. De noteerin gen varieerden van 1.80 tot f 3. Voor de kriel betaalde men ook niet meer zooveel als in het begin van de week. Tenslotte werd de kriel verhandeld voor 1.301.70, na dat in het begin van f 1.80 tot f 2.60 per 100 kg was betaald. De hooge prijzen voor de eigenheimers behooren ook al weer tot het verleden. Het ging zoo mooi, van 7 8 per 100 kg, maar al spoedig trad een daling in, waardoor deze aardappelen op een peil belandden, dat niet veel boven dat der Schotsehe muizen uitstak. Tot hoog stens 5.30 per 100 kg betaalde men Zater dag voor blauwe eigenheimers. Blanke kon den het niet verder brengen dan 4.40 4.60. De aanvoeren van roodekool zijn in de afgeloopen week toegenomen. Nu er een bodem in de markt ligt van 4.50 per 100 kg, worden behoorlijke prijzen gemaakt. Eerst liepen zij nog tot f 5.20, doch later was het meestal van 4.50 tot f 4.70 per 100 kg. Niet alles werd door het binnen land afgenomen, ook voor Duitschland bleef een hoeveelheid beschikbaar. Sla- en snijboonen komen nu dagelijks ter veiling. Snijboonen werden snel goedkooper: begonnen met f 25 liepen ze terug tot 10 13.50 per 100 kg. Slaboonen noteerden, na zich eerst goed te hebben gehandhaafd op 2425, tenslotte van 16.80 tot 19.10. Voor tomaten betaalde men meestal een paar dubbeltjes per 100 kg boven den mi nimumprijs van 18 per 100 kg. De moge lijkheid van export naar Duitschland, waar door de exportminimumprijs 14.50 per 100 kg werd, was geen aanleiding tot prijs stijging voor deze sorteering. Men betaalde van 10 tot 11.30 per 100 kg. Bospeen noteerfde meestal vanaf den minimumprijs van f 5 per 100 bos. Een enkele maal werd 6 besteed. Zilvernep bracht te Noordscharwoude f 8 tot 10 per 100 kg op, te Broek op Langen dijk noteerden wij als slotnoteering 6.50 tot 7.70. Drielingen f 66.30. Noordholl. Gemeente. Door de gecombineerde kerkeraden van HeerhugowaardVeemhuizen is beroepen den candidaat tot den H. Dienst W. de Mooij te Weesp. Aardappelziekte. De gevreesde aardappelziekte, waar we het vorig jaar geheel van zijn verschoond gebleven, heeft plots haar intrede weer ge daan. Akkers, die de laatste dagen der vorige week nog in volle, groene fleur prijkten, zien thans geheel" zwart. Waar gestopt wordt met rooien on) de aardappels te laten uitzieken, zal dit ver schijnsel ook de werkloosheid in ongunstigen zin beïnvloeden. Glimlachje. Jij hebt toch altijd pech zoo roekeloos ben ik gelukkig niet. 77. Maar hulp \yas gelukkig niet nodig. De locomotief keek vlug voor zich en toen stond de trein weer in de rails. Kobusje zat te bibberen van ontzetting. Waar was zijn stokje gebleven? Wie had het hem ontstolen? Of was het gevallen? „Wat heb je toch?" vroeg de „Arend". 78. „Weet je bijgeval mijn stok?" vroeg Kobus. „Niet gezien", bromde de „Arend". Kobusje liet zich onder het rijden door van de zwarte rug afglijden. Hij brak bijna zijn nek, want hij tuimelde tegen den zwarten kolenwagen aan. Hij probeerde even, of zijn nek niet echt gebroken was.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3