Zand: eii 5mn&mm Mackt&eticfUm GEMENGD NIEUWS. Zorg voor stalvoeder. Warmte Hoofdpijn Padioprogramma voor Donderdag. $eailletou J. BECHDOLT. TWEEDE BLAD WAARBORG- EN SPAARFONDS IN HET PROVINCIALE STATEN VAN UTRECHT BIJEEN. Rede van den voorzitter. In de zitting van de Provinciale Staten van Utrecht heeft de voorzitter, de Com missaris der Koningin, mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, een rede uitgespro ken, waarin hij o.m. het volgende zei: „Meegenomen in den maalstroom van het wereldgebeuren is ons vaderland krijgstoo- neel geworden en zijn ook in ons gewest diepe wonden geslagen, wonden, welke lid- teekens zullen achterlaten in lichaam en geest van hen, die deze dagen hebben door leefd, doch welke ook merkteekens hebben gedrukt in het uiterlijk aspect en het inner lijk leven van de provincie, die ons zoo dier baar is. Men kan door leed gebogen, maar men mag er niet door gebroken worden. Men be hoort zich, zoo God er de kracht toe wil geven, weder op te richten en vooruit, niet achteruit te zien. Verschillende voordrachten hebben U op de hoogte gesteld van hetgeen Ged. Staten, overtuigd daarmede in Uw geest te hande len, reeds hebben gedaan en wat zij voor nemens zijn te doen. Wij dienen ons land en volk het beste, wanneer v/ij rustig onzen plicht doen en door een bezonnen en rustige houding blijk geven van een juist besef van de omstandigheden, waaronder wij leven. Wij kunnen daarbij ons zelf blijven, zonder ons verleden en onze tradities te verlooche nen". De heer Altenburg (n. s. b.) had bericht, gestuurd, dat hij de komende zitting der Staten niet meer zal bijwonen. Aan de orde was vervolgens de lijst van onderwerpen. De daarop voorkomende voorstellen wer den naar de afdeelingen verwezen of com missoriaal gemaakt en komen in de vergade ring van 30 dezer in nadere behandeling. Na het trekken der afdeelingen werd de verga dering tot 30 Juli verdaagd. OFFCIEREN NAAR LEERAARSAMBT? STADSTUINTJE. In een stadstuintje te Delft, aan de Nieu- welaan no. 42, staat een mandarijnenboom van ongeveer 3 meter hoog, die, en dat is wel het zeldzame, een vrucht draagt. Zeven jaar geleden zaaide de bewoner een aantal pitten in een bloempot en van de plantjes, die zich ontwikkelden, is er thans een tot een boom geworden. Het vorige jaar had de boom reeds gebloeid, doch dit voorjaar was de bloei veel mooier. Drie vruchtjes kwa men er aan den boom. Twee zijn er afge vallen, doch de overgebleven vrucht ont wikkelt zich en heeft thans een aanzienlij ke grootte. Het is nu afwachten of zij rijp wil worden. PERSONENAUTO VAN EEN DIJK GEREDEN. Vier gewonden. Onder Nieuw Beyerland is gistermiddag een vrij ernstig auto-ongeval gebeurd, dat vier slachtoffers heeft gekost. Vier Rotter- damsche bootwerkers, de 59-jarige G. J. Piers, de 52-jarige A. D. H. Baay, de 24-ja- rige J. A. Klei en J. Kerkhof, zijn met een auto van den dijk gereden, met het gevolg, dat twee,hunner ernstige kwetsuren oplie pen en naar een ziekenhuis moesten wor den overgebracht. De twee overige mannen liepen verwondingen van lichteren aard op. Toen na het gebeurde hulp toeschoot, bleek, dat Piers verwond wa saan beide beenen, Baay kwetsuren aan de borst en Klei bloedende verwondingen aan een zij ner handen. Kerkhof was er ernstiger aan toe, hij had een schedelbasisfractuur en verwondingen aan het linkerbovenbeen. Alle vier zijn met auto's van den G. G. en G. D. naar het havenziekenhuis te Rotter dam vervoerd, waar een nader geneeskun dig onderzoek volgde. Piers en Klei konden naar huis terugkeeren, doch Baay en Kerk hof, van wie de toestand zeer ernstig is, zijn ter verpleging in het Gravenziekenhuis op genomen. SPRINGENDE MIJNEN! Een aardrijkskundig probleem. De Prov. N. Holl. Crt. van j.l. Zaterdag brengt het volgende bericht gebaseerd op een interessant aardrijkskundig probleem: Uit Engelsche vliegtuigen werden in de afgeloopen dagen mijnen in het IJsselmeer gekorpen o.a. tusschen het eiland Marken en „de Ketel" onder Hoorn waarvan er en kele dadelijk sprongen, de overige, ver moedelijk lichte mijnen, bleven echter aan kurken drijven en houden een groot gevaar in voor allen, die het meer bevaren. Ook de visschers dienen zich wel ten volle rekenschap te geven van de aanwe zigheid van deze mijnen en op hun hoede te zijn. Het is nu de vraag of Hoorn of de Ketel zoover afgedreven is, geschrokken door die springende mijnen! In ieder geval krijgt men aan dit bericht eenig „houvast". Men kan n.l. „onder Hoorn" bij „de Ketel" gaan zoeken naar den man die de mijnen zag springen. L. L. Ebels. f - In den ouderdom van zeventig jaar is overleden de heer L. L. Ebels, oud-lid van Provinciale Staten van Groningen. De overledene was in zijn vroegere woonplaats Nieuw-Beerta een zeer geziene figuur, die groote werkzaamheid op sociaal-economisch gebied ontplooide. Zoo ijverde hij voor de verbetering van den vaarweg Winschoten—Groningen, voor ont ginningen, enz. Hij was één der oprichters van den vrijzinnig-democratischen bond. Eenige wenken voor grasboeren. Hoewel de eigenlijke hooiperiode nog niet geheel beëindigd is, wil ik nu reeds eenige aandacht vragen voor een nog rui mere winning van stalvoeder. De hooitijd is dit seizoen zeker gunstig geweest, men zou zelfs kunnen zeggen te, gunstig. Het mooie, vaste weer was aanleiding voor een snel tempo van oogsten. De gevolgen daar van blijven dan ook niet uit, en er moet he laas geconstateerd worden dat er veel meer gespit wordt in het hooi dan noodig zou zijn geweest bij wat bedachtzamer oogsten. Niemand zal zich nog illusies maken over gemakkelijk verkrijgbaar krachtvoeder. Waar deze wetenschap al gedurende den hooitijd bekend was, zou men mogen ver wachten dat er wat meer zorg was besteed om verliezen aan eiwitten door broei tegen te gaan. Slechts inderdaad droog hooi dient inge- schuurd te worden. Dit drogen doet de zon en zoo ooit dan was dit jaar de medewer king van de natuur buitengewoon. Deze opmerking moest me eerst van het hart, alvorens aan m'n onderwerp te kunnen beginnen. De meeste grasboeren beschikken nu over een aardig hoekje etgroen en het lijkt erop dat de Julimaand geen droogte-record zal opleveren. Daarnaast ziet menige boer ech ter al vooruit en berekent z'n kansen om er voor den komenden winter nog wat voeder bij te winnen, kuilgras of nahooi! Het te maaien gras moet meestentijds gevonden worden zonder den weidegang te schaden. Zoo ooit, dan moet men nu den ouden mest op het eenmaal afgeweide hooiland bren gen. Er is dit voorjaar weinig van gekomen om mest uit te rijden, maar nu is er een beste gelegenheid. Indien na het hooien het etgroen licht is overgeweid, moet men daarna deze percee- len stalmest geven. Niet te dik mesten en goed slechten. De oude mest groeit goed weg, op de eene grondsoort beter dan op de andere, maar vrijwel overal geven deze perceelen in September 'n prachtige weide, waarop het vee gaarne verkeert. Het a.s. voorjaar komt dit land weer goed voor den dag met een goede zode en vroeg gras! Vroeg gras past bij matige voorziening met voeder in den winter; men late deze overweging terdege gelden. Gierkelders luchtdicht. Nu het toch over mest gaat, wil ik tevens aandacht vragen voor de gierkelders. Neem Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. AMSTERDAM, 17 Juli 1940. Op de heden gehouden aardappelcnmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 242.00 kg. AMSTERDAM, 17 Juli 1940. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 294 Vette kalveren, le kw. 5864 cent, 2e kw. 5056 cent en 3e kw. 44 48 cent per kg levendgewicht; 85 Nuch tere kalveren 712. BROEK OP LANGENDIJK, 17 Juli 1940. (Langendijker Groentenveiling). 38000 kg Roode kool 44.40; 600 kg Gele kool 7.10; 660 bos Peen 4.50—5; 377000 kg Aardappelen: Schotsche muizen 44.50, Drielingen 1.803.10, Blauwe Eigenhei mers 4—4.90, Kriel 1.20—1.70; 220 kg Snijboonen 1216.80; 1585 kg Sla- boonen 1214.40; 200 kg« Zilvemep 10.20; 195 kg Tuinboonen 3.50. NOORDSCHARWOUDE, 17 Juli 1940. (Noordermarktbond). 285800 kg Aardappe len: Schotsche muizen 44.40, Bonken 4, Drieling Muizen 2.10f 3.40 en Kriel 1.301.90, Blauwe Eigenheimers 4.50 5.40; 200 kg Vroege witte kool 6; 53 kg Slaboonen 12.50'13.20; 1300 kg Zil vemep 10.10. WARMENHUIZEN, 16 Juli 1940. 85100 kg Aardappelen: Schotsche muizen 4.10 4.70, grove 44.10, drielingen 3.10 3.70, Eigenheimers 4.605.20. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. nu eens de moeite om na te gaan of de gier- kelder inderdaad luchtdicht is. De gier be vat 0.8 pet. stikstof in de groep, en in de meeste gierkelders loopt gedurende de be waring 't gehalte terug tot 0.4 pet., ja zelfs tot 0.2 pet. We hebben deze feiten ervaren aan de hand van onderzoekingen. Stank afsluiters kunnen nu nog met weinig extra voorzieningen worden aangebracht, gaten voor lekwater moeten een luchtdichte ver binding met de kelderruimte hebben, de mangaten moeten inderdaad hermetisch ge sloten kunnen worden. Neemt men derge lijke maatregelen, dan komt men op een goedkoope en zekere wijze aan de onont beerlijke stikstof. Men heeft het in eigen hand om deze meststof ruimer ter beschikking te krijgen, indien men inderdaad den gierkelder lucht dicht maakt. Stikstofbemesting en hooiruiters. Terugkeerende naar het uitgangspunt, de zorg voor de stalperiode, wijs ik er op dat het verstandig is nu zooveel voeder te win nen als maar eenigszins mogelijk is. Wie nahooi wil telen, doet er goed aan de daar voor bestemde perceelen wat extra stikstof te geven. Om dezen tijd van het jaar be reikt men met 3 balen stikstof per ha niet zooveel als met 1.5 baal in het voorjaar. Het is dus beter een kleiner oppervlak zwaarder te bemesten dan op een grootere uitgestrektheid een lichte stikstofgift te strooien. Wil het nahooi tot goed hooi worden, dan vereischt het méér zorg dan het op norma len tijd gewonnen product. Ik kan er niet genoeg den nadruk op leggen, dat het na hooi op ruiters moet. Er zijn dit jaar weer nieuwe gebruikers van hooiruiters bijgeko men, maar men staat er in het algemeen nog te afwijzend tegenover. Nogmaals stel ik hier de vraag waarom de akkerbouwers hun erwten altijd met be hulp van ruiters oogsten en de grasboeren het hoofdvoedsel voor het vee met veel min der zorg en dikwijls méér onnoodige moeite in de schuur trachten te krijgen. Wie het wil aanhouden op kuilgras, moet voor een voldoende snede dezelfde bemes tingswij ze volgen als hiervóór staat aange geven. Er is nog tijd voor den bouw van een silo! Waar najaarsgras in verhouding minder kool-hydraten bevat dan voorjaarsgras, kuilt het minder goed. Indien ooit, dan is er nu aanleiding om te kuilen volgens de Fin- JAARSVELD, 414,4 M. NCRV-Uitzending. 8.Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, medi tatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.30 Cello, piano en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.Gramofoonmuziek. 12.Berichten. 12.15 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.Orgelspel. 1.45 Gooilanders en gramofoonmuziek. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.45 Christ, liederen (gr.pl.). 4.Bijbel lezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.Handen arbeid voor de jeugd. 5.30 Marcando- ensemble en gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 6.45 Orgelcon cert (ca. 7.Berichten). 7.30 Reportage. 8.— Berichten ANP. 8.15 NCRV-orkest en „Bel Canto". 8.30 „Wandeltoerisme", cause rie. 8.50 Vervolg concert en gramofoonmu ziek. 10.1510.30 Berichten ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzendlng. 7.Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. (Om 8.Berichten ANP. 9.309.45 Berichten Vlaamsch). 10.Orgel spel. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.15 Berich ten (Engelsch). 11.30 Berichten (Vlaamsch). 11.45 Fantasia. 12.Esmeralda. 12.30 Be richten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.— VARA-orkest. 22.15 Berichten (Duitsch). 2.152.30 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gramofoonmuziek (5.-— 5.15 Berichten Duitsch). 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Esmeralda en solisten (7.— 7.20 Reportage). 8.Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Ber. (Engelsch). 8.45 Berichten (Vlaamsch). 9.VARA- orkest (9.159.30 Berichten Engelsch). 9.45 Berichten (Vlaamsch). 10.Berichten (Duitsch). 10.15—10.30' Berichten ANP. 11.1511.30 Berichten (Engelsch). sche methode. Tijdig bestellen van het zuur is dan van groote beteekenis. Wie nog niet weet wat onder Finsch ensileeren wordt verstaan, kan bij ondergeteekende gratis een handleiding krijgen. Gebruik van stoppelland. Tenslotte nog een enkel woord over reeds vrijgekomen stoppelland. Al het bouwland, waarop karwij en vroe ge aardappelen waren verbouwd, kan nog een heel behoorlijke opbrengst geven, in dien men nu overgaat tot het bezaaien met wikken. Voor de latere perceelen wijs ik nog op de teelt van herfstknollen. Ook mergkool is een dankbare nateelt voor de vroege stoppels. Al heeft men in de eigenlijke bouwstre- ken niet direct emplooi voor de genoemde stoppelgewassen, dan meen ik toch tot den verbouw te mogen adviseeren. In de ko mende stalperiode zal er meer dan voldoen de vraag komen uit de weidegebieden om aanvulling van het in eigen bedrijf gewon nen hooi en kuilgras. Wie niet op dit laatste wil vertrouwen, moet in ieder geval de voordeelen van een groenbemesting erken nen en alleen al uit dien hoofde alle vroege stoppels bezaaien, hetzij met wikken, hetzij met boterzaad. Vooral dit laatste gewas is als groenbemesting nog veel te weinig naar waarde geschat. Het boterzaad is goedkoop aan te schaffen en geeft voldoende massa in een kort tijdsbestek. Zoodra dit gewas te stengelig wordt, gaat men er eenvoudig met het rolblok overheen en dan stoelt het opnieuw uit. Voor voederdoeleinden bereikt men ech ter meer met wikken; indien dit gewas wordt gemaaid, hetzij voor ensilage, hetzij voor drogen via bestaande drooginstallaties, bewijst men er èn zichzelf èn ons allen straks een grooten dienst mede. Ook ge noemde wikken geven via hun wortels als stoppels verrijking van de bouwvoor. Uit ervaring is me bekend, dat de tijds omstandigheden betere leermeesters zijn dan welke schrijverij ook. Het gebruik van stikstof op grasland behoeft geen propa ganda meer. Deze winter zal ons wel leeren wat een ruime winning van stalvoeder waard is. Ik hoop dat onze boeren de tijden voldoende verstaan om hun voordeel er mede te doen. De Rijkslandbouwconsulent voor Noordholland te Schagen, Ir. G. J. LIENESCH. KRUIDENIERSBEDRIJF. De Nederlandsche kruideniersbond, de fe deratieve bond van winkeliers-organisatiën in het koloniale warenvak .Febowiko" en de Nederlandsche r. k. kruideniersbond hebben in samenwerking met de Neder landsche middenstandsbank N.V. een na tionaal waarborgs- en spaarfonds voor jongeren in het kruideniersbedrijf gesticht. Elke kruideniersbediende die van plan is later een eigen bedrijf te stichten, zal in de gelegenheid worden .gesteld tot het spaar fonds toe te treden. Tevens krijgt hij een staat van dienst boekje, waarin zijn pa troon aanteekening houdt van zijn gedrag en vorderingen. Indien de jongeman na verloop van jaren meent een eigen bedrijf te kunnen stichten of over te nemen, dan wendt hij zich tot het waarborg- en spaar fonds met het verzoek om een crediet. De raad van beheer van dit fonds stuurt deze aanvrage door naar den raad van advies, welke de antecedenten van den adspirant onderzoekt waarbij hij in het gedragboekje een goede leiddraad heeft. De jongeman, die een crediet heeft gekregen voegt daar bij zijn gespaarde geld en kan de zaak dus overnemen of openen. De geldmiddelen der stichting bestaan uit het stamkapitaal, namelijk het totaal van de bedragen bij oprichting der stichting be stemd haar zelfstandig.vermogen te vormen en te verhoogen met tien procent van alle verdere inkomsten, zulks echter met uit sluiting van de bijdragen van begunstigers en buitengewone begunstigers, bijdragen van jongeren, bijdragen bestaande uit de ontvangen omslag oyer den omzet van er kende inkoopvereenigingen, borgstellingen van begunstigersen/of buitengewone be gunstigers ten behoeve van de stichting, gekweekte renten en andere inkomsten na aftrek van uitgaven. Dat ook het rijk zich voor dit initiatief van de kruideniersbonden interesseert blijkt hieruit, dat dr. W. L. Groeneveld Meijer, chef van de afdeeling middenstand van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart gistermiddag in de groote ver gaderzaal van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam den raad van beheer en de commissie van advies en pro paganda van het nationaal waarborgs- en spaarfonds voor de jongeren in het kruide niersbedrijf heeft geïnstalleerd. Bij beschikking van den secretaris-gene raal, waarnemend hoofd van het departe ment van onderwijs, kunsten en weten schappen is ingesteld een commissie, die zal hebben te onderzoeken, welke maatre gelen kunnen worden genomen om de kans op aanstelling in een leeeraarsbetrekking voor jonge officieren te vergrooten en zijn benoemd; tot lid en voorzitter dier commis sie: dr. S. Elzinga, inspecteur van het mid delbaar onderwijs te Haarlem; tot lid en onder-voorzitter: dr. E. H. Renkema, inspec teur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs te 'sGravenhage; tot leden: J. van Andel, inspeceur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs te 's-Graven- hage; C. de Bruyn, inspecteur van het mid delbaar onderwijs te Zwolle; dr. W. van den Ent, inspecteur van het middelbaar onder wijs te 's-Gravenhage; Ir. J. Govers, ma joor van den generalen staf te 'sGravenha ge; A. Koning, kapitein der infanterie te Zeist; A. H. Nijhoff, luitenan-kolonel bij den generalen staf te 's-Gravenhage; M. v. d. Weyst, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's-Hertogenbosch. BRAND DOOR BLIKSEMINSLAG. Tijdens een zeer hevig onweer sloeg Maandagavond de bliksem in de boerderij van den heer W. Twellaar aan den Ooster- maatsdijk te Okenbroek, gemeente Diepen veen. Een paard werd op stal door den bliksem gedood. Het huis en de inboedel gingen in vlammen op, doch een dicht bij het woonhuis staande schuur kon behouden blijven. UITZENDING VAN KINDEREN NAAR DE OOSTMARK. Het A. N. P. meldt: Naar wij vernemen zal het oorspronkelijk vastgestelde maximum van 6000 voor de uitzending van Nederlandsche kinderen naar de Oostmark vrij aanzienlijk mogen worden overschreden. Tot welk getal dit maximum zal kunnen worden verhoogd, staat intusschen nog niet vast. De Duitsche autoriteiten achten de groote belangstelling voor deze uitzending zeer verheugend. Het eerste transport van deze kinderen zal op Zaterdag 20 Juli vertrekken. EEN MANDARIJNENBOOM IN EEN 6) „Wie was die kerel daar bij jullie bin nen?" vroeg Allan wantrouwend en ja- loersch. „O, een zekere mijnheer Meredith van de spoorwegonderneming. Als jij je wat be hoorlijker gedragen hadt, zou ik je wel hebben voorgesteld". "Ik heb hem niet noodig. Hij is natuur lijk ook alweer verzot op je!" bromde Al lan woest. „Maar Allan, ik hem hem vanavond pas ontmoet. Mary heeft hem ergens opge pikt. Hij blijft als een soort gijzelaar bij ons, tot het proces afgeloopen is. Oom Les is bang, dat..." „Ik heb maar al te duidelijk gezien, hoe hij naar je keek". „Kan ik het helpen, hoe de lui naar me kijken?" begon Bess driftig, maar ze be dwong zich dadelijk en zei: „Toe, Allan, laten we in deze stemming niets meer tegen elkaar zeggen. Ik ben zoo bang, dat we nog meer akelige dingen gaan beweren". „Ik houd ervan akelige dingen te zeggen. Ik ben nu eenmaal een onbehouwen knul!" verklaarde Allan. „Och, neem het me niet kwalijk Bess, maar ik ben inwendig ook zoo woedend enjij hebt me zooveel pijn gedaan! Je weet hoeveel ik van je houd en vandaag zei jedat je niet met me wil de trouwenal hebben we het elkaar ook zoo vaak beloofd". „Ik heb nooit beloofd, met je te trou wen, Allan". „Je hebt het zoo goed als beloofd. Je hebt me in dien waan gebracht. Waarvoor denk je dan, dat ik gespaard en gepot heb, als het niet was, om voor jou een eigen hoeve te kunnen koopen? Je hebt heel goed geweten, waarom ik dat deed. En je liet me in de verbeelding „Ja, lieve jongen, dat was verkeerd van me. Ik heb je in dien waan gebracht. Ik geloofde het zelf ook, Allan. Ik verlangde er heusch naar met jou te trouwen". „Verlangde je dat? Je verlangt het nu nog? Als je beweert, dat het niet zoo is, dan lieg jij jezelf voor". „Nee! Nee!" riep Bess gejaagd. „Ik ben veranderd. Ikik zou er niet tegen kun nen ergens eenzaam op een hoeve te wo nen. Ik kan niet tegen hard werken. Ik kan geen ongemakken en vuil werk verdragen. Zonder buren en zonder pleziertjes. Neen, ik wil niet met je trouwen. Ik wil het niet! Beslist niet!" „Je wilt het wél, omdat je van me houdt!" zei Allan en voordat ze het verhin deren kon, had hij haar in zijn armen ge nomen. Toen hij haar kuste, vergat ze tegen te stribbelen en na enkele oogenblikken drukte ze haar wang tegen zijn schouder. „Je kunt niet ontkennen, dat je van me houdt! Zie je wel, dat je het niet kunt? En je zult niet lang een hard leven hebben. Het zal met jou niet gaan, zooals met je tante. In een paar jaar ben ik er bovenop. Er komt een spoorweg. De waarde vap het land zal stijgen. Ik kan met vee en land veel verdienen. Ik vraag je maar voor een heel kort poosje de vrouw van een armen rancher te zijn". Bess maakte zich los uit zijn armen. „Neen, Allan, het gaat niet. Ik kan niet. We hebben dat vanmiddag al uitgepraat. Ik kan niet en ik wil niet!" Ze sprak met ongekende stelligheid. Ze begreep, dat het nu of nooit moest beslist worden. Ze hield meer van Allan Bowden dan van welken anderen man, die haar het hof gemaakt had, ook. Maar ze schrok te rug voor de toekomst. Voor die vijf, tien jaren, d^f ze als de andere ranchersvrou wen haar man zou moeten helpen op het nieuw ontgonnen land en daaraan haar jeugd en gezondheid opofferen. „Ik trouw niet met je", verklaarde ze. „Ik wil niet op een kleine hoeve wonen, totdat je genoeg vee hebt aangefokt. Als je naar mij wilde luisteren, dan ging je naar het Oosten en probeerde een zaken man te worden en „Zaken doen! Daar heb ik geen kapitaal en geen ontwikkeling genoeg voor. Dat weet je heel goed!" „En toch kan ik niet, Allan" wendde ze zich hoofdschuddend van hem af. „Het dient nergens toe, of je probeert me tot andere gedachten te brengen. Metter.tijd4 als je dit alles vergeten benten we mis schien weer vrienden kunnen zijn „Vrienden!" Allan zei het zoo bitter, dat ze het nog lang na zijn heengaan meende te hooren. Ze had zijn hart gebroken, dat voelde ze en ze zou dien kreet van smart nimmer vergeten, zoolang ze aan Allan te rugdenken kon. HOOFDSTUK Hl. Vleierij wint het. Ben Meredith lag wakker in het vroege morgenlicht en dacht verwoed na over zijn toestand. Als het ooit bekend werd dat hij, een ingenieur van de spoorwegen, door, een meisje gevangen genomen was, dan zou hij voor de heele maatschappij een mikpunt van spotternij worden. De ouderen, die hem zijn promotie niet gunden, zouden zeg gen: „Dat komt ervan, als het vriendjes- werk wordt! Wat kun je ook van zoo'n jongen verwachten, die er door kruiwagens gekomen is?" Het zou hem zijn baantje kos ten. Voordat hij naar bed ging, hadden Mary en haar grimmige oude tante nog een woordje met hem gesproken. .Vergeet u vooral niet, dat u hier ge vangen zit", had Mary gewaarschuwd. „Een paar van onze cowboys houden dag en nacht een oogje op u. Ze zullen u niet be letten, te doen waar u plezier in hebt, maar als u probeert weg te loopen, dan komt er herrie van". „En ze kunnen uitstekend schieten", zei Sarah ernstig en stroef. Ben keek uit zijn raaam voordat hij ging slapen. En dichtbij het huis zag hij een een zamen ruiter te paard zitten. Hij droeg zijn geweer in den arm en hield het oog op het venster van den gevangene. Ben was woe dend. Maar ze zouden hem hier piet houden! Hij zou vechten zoo goed hij kon, nu het toch eenmaal oorlog was. Maar hoe kon hij ontsnappen? Wat jammer, dat het blonde meisje zoo vroeg op den avond verdwenen was! Ze was niet meer teruggekomen na dat bezoek van dien cowboy. En Ben had bemerkt, dat ze heel anders was dan haar zuster. Veel handelbaarder. Ze was gevoelig voor vlei erij. Daarmee kon hij haar wellicht voor zich winnen. Dus besloot hij zijn aandacht bijzonder aan Bess te wijden. Aan het ontbijt ontmoette hij alleen de jongste zuster. En dat afschuwelijke schaap, zooals hij haar 's nachts had genoemd, zag er bij daglicht opvallend aantrekkelijk uit. Zelfs nog kinderlijker dan bij avond. Ze droeg het haar met een lint bijeengebon den, strak om haar slapen. Ze bloosde zoo aardig, toen ze hem glimlachend goeden- morgen wenschte. Ben kon tegen dien glimlach niet op, al had hij het gewild. Maar hij wilde het ook niet, want hij had zich tot stelregel ge maakt: „Wees heel lief tegen haar en zie er vandoor te gaan, zoodra je de kans hebt, dit te doen, zonder een kogel tusschen je ribben te krijgen". „Als u vanmorgen zra hebt in een ritje, dan staat' uw paard voor u klaar", zei Mary gewoontjes. „Misschien hebt u wel zin, eens een kijkje op de ranch te nemen. Het is heel aardig rijden". „Mag ik erop rekenen, dat u meegaat, om me de mooie plekjes te laten zien? Als ik heelemaal alleen moet gaan rijden, zal ik me erg verlaten voelen". Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5