r Verbod tot bereiden van room. Uitreiken van autobanden- kaarten. Details van de nieuwe regeling. Inbraak te Westzaan. No. 168 Het Duits Italiaans De evacua ZEER VELE UIT DEN HELDER GEEVACUEERDE MENSCHEN hebben in de Helde rsche randgemeenten onderdak gevonden. De scholen in deze gemeenten zijn thans overbevolkt. Een hoofdonderwijzer te Julianadorp wist raad. Tientallen ban ken liet hij plaatsen achter het schoolgebouw op een sportterrein. In deze .open lucht school'' krijgen thans de leerlingen les. pi KAMWL TER BEURZE k voor £et eerst sedert verscheidene weken te Amsterdam hervat. De beursbezoekers arriveeren aan de Amsterdamsche Effec tenbeurs. g Room alleen voor zieken en kaasbereiding. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij, is bepaald, dat het verbod van be reiden van alle soorten room, naast het in de betreffende beschikking genoemde ge val, mede niet geldt, indien daartoe schrif telijk vergunning is verleend dóór of van wege de Nederlandsche Zuivelcentrale, afd. zuivel, hierna te noemen centrale, welke vergunning slechs wordt verstrekt voor de bereiding van room bestemd voor zieken. Voorts is bepaald, dat het afleveren of vervoeren van room is verboden. Dit geldt echter niet, indien wordt aange toond, dat de room bestemd is voor de be reiding van boter, kaas, gecondenseerde melk en melkpoeder of indien de room ge dekt is door een schriftelijke vergunning afgegeven door of vanwege de centrale ten behoeve van zieken. Het voorhanden of in voorraad hebben van een inrichting of werk tuig tot het bereiden van room is verboden. Dit verbod geldt niet voor de gene, die gerechtigd is boter, kaas en melkproducten te bereiden t of indien de bedoelde inrichting of het bedoelde werktuig onbruikbaar is gemaakt of door een der ambte naren, genoemd in Art. 31 van de Landbouw-Crisiswet 1933 is ver zegeld. Het is verboden een op room gelijkende waar uit boter of melkproducten te berei den. Het voorhanden of in voorraad hebben van een inrichting of werktuig, waarmede de bedoelde waar bereid kan worden, verboden. Dit verbod geldt niet, indien de inrichting of het werktuig onbruikbaar is gemaakt of door een der bovengenoemde ambtenaren is verzegeld. Dit besluit kan worden aangehaald onder den titel: „Crisiszuivelbesluit 1940 II (room)" en treedt in werking met ingang van 15 Juli 1940, het eindigt met ingang van 1 Januari 1941. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd Van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, maakt bekend, dat de rijks- verkeersiinspectie ten behoeve van het Rijksbureau voor rubber binnenkort een aanvang zal maken met het uitreiken van autobandenkaarten. Op deze kaarten wor den de merken, maten en nummers der op het motorrijtuig (en aanhangwagen) ge monteerde banden geregistreerd, zoodat bij controle steeds kan worden geconstateerd of de gegevens van de band enkdart met de werkelijkheid overeenstemmen. De kaart, welke 0.25 kost, dient tevens als aan vraagformulier voor het verkrijgen var. een nieuwen band en komt derhalve in de plaats van het oude formulier rbr 3. Behalve in geval de kaart vror dit laatste doel aan het rijksbureau voor rubber wordt opgezonden, moet zij steeds in het motorrijtuig (en aan hangwagen) aanwezig zijn, daar anders het rijden verboden is, zelfs indien men in het bezit van een vervoervergunning zou zijn. In verband met het bovenstaande zal elk motorrijtuig en elke aanhangwagen aan een onderzoek worden onderworpen. De be trokken rijks- (hoofd-inspecteur van het verkeer zal eiken houder van een vervoer vergunning berichten op welke plaats, da tum en uur zijn motorrijtuig en aanhang wagen voor bedoeld onderzoek aanwezig moet zijn. Wie aan dezen Oproep geen gevolg geeft, kan niet tijdig in het bezit van een bandenkaart worden gesteld en zal dus na den datum van invoering niet meer met het motorrijtuig op den weg kunnen komen. IN DE KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE TE BREDA worden in het kader van den opbouwdienst (School Breda van den Opbouwdienst) cursussen gegeven. Cadetten en adelborsten verlaten de K.M.A. na zich ais lid van den Opbouwdienst te hebben opgegeven. 50.000 MILITAIREN zijn Maandag in den Opbouwdienst ingeschakeld. Met de werkzaamheden zelve kan maar niet dadelijk een aanvang gemaakt worden. Toch moesten de soldaten direct het gevoel hebben, dat ze in een organisatie zijn opge nomen, welke actie vraagt. Alles wordt gedaan ter bevordering van orde, tucht, sport en zang. Gymnastiek- en ordeoefeningen te Lisse. Boter distributie. Landbouwcrisisfonds blijft bestaan. In de gister gehouden persconferentie bij het rijkscommissariaat werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen naai' aanleiding van de inmiddels gepubliceerde regeling inzake de distributie van boter en vetten. De dagelijksche leider van het centrale distributiekantoor, de heer S. de Hoo, deelde in zijn antwoord o.a. mede, dat in wonende dienstboden, evenals dagdienstbo den, die in den vollen kost zijn, worden be schouwd als behoorende tot het gezin. Kinderen behooren eveneens tot het gezin. Voor wat betreft de berekening van het gezinsinkomen wordt het inkomen van de dienstbode niet doch dat van minder jarige kinderen wel tot het gezinsinkomen gerekend. Meerderjarige inwonende kinderen wor den voor wat bet,eft de -bepaling, welke soort kaart^zij moeten krijgen, als gezins leden beschouwd. Het spreekt vanzelf, dat evenals dat voor de suikerbons het ?ewal is, de huisvrouw en haar meisje voor halve dagen of haar werk ster samen tot een accoord moeten komen over de verdeeling van de boter- of vetbons. Van hoogerhand is deze zaak niet te rege len, doch in de practiik wordt zij blijkbaar overal bevredigend opgelost. Het bonnenstelsel geldt mede voor pen sicns en inrichtingen, waar inwonende per- sor en voor langeren tijd verblijf houden. Voor hotels zal inlevering van bonnen door logeergasten alleen dan worden vereischt, indien zij daarin langer dan zes dagen vertoe ven. Dr. ir. P. N. Boekei, regeeringscommissa- ris voor den zuivel, deelde nog mede, dat het Landbouwcrisisfonds reeds aanmerkelijk is ingekrompen, doch dat het op verkleinde schaal zal blijven functionneeren, zoolang de landbouw nog steun van de overheid behoeft. De consumptiemelkregeling zal zooveel mogelijk dienstbaar worden gemaakt aan verbetering van de-melkdistributie. Afslachting van een deel van den rundveestapel ligt vooreerst niet in de bedoeling. Tot dezen maatregel zal pas in de laatste plaats worden overgegaan, omdat herstel van dien stapel een lange periode vergt. Indien afslachting noodig mocht blijken, dan zal deze maatregel vooral aan de kwaliteitsverbetering van den veestapel dienstbaar wor den gemaakt. In dat geval zullen runderen, welke verschijnselen van tuberculose vertconen, of minder productieve dieren het eerst wor den 1 opgeruimd. Tafelzilver en levens middelen gestolen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in de villa van den heer W. Veenis, .directeur van Molenaars papier fabriek te Westzaan. Op eenvoudige wijze konden de daders zich toegang verschaffen tot de woning. Zij schoven een horregaas opzij en konden daardoor een knip, welke het raam afsloot, bereiken. Zonder de op de bovenverdieping slapende bewoners wak ker te maken, haalden zij een lade met tafelzilver ter waarde van 500 gulden leeg. namen een paar regenjassen en twee nieu we fietsen mee, voorts distributiekaarten en eenige voorraden thee' en koffie. Een actetasch met papiermonsters, even eens eigendom van den bewoner, werd op het erf achtergelaten, zoodat men meent 'dat de dieven de gestolen voorwerpen en waren in deze tasch hebben meegenomen Tot een uur des nachts had de heer Vee nis tegenover zijn woning dienst gedaan 'voor de plaatselijke luchtbescherming. Om half zes des morgens ontdekte hij den in braak. Van de daders ontbreekt elk spoor. UITBREIDING VAN DE POLITIE IN DEN HAAG. B. en W. van Den Haag stellen den raad voor het politiecorps uit te breiden met 300 agenten, 10 brigadiers en 10 inspecteurs, welke zullen worden gerecruteerd uit gede mobiliseerde militairen. Voor aanstelling uniformeering en uitrusting van dit perso neel is tot 1 Januari a.s. noodig 385.400 welk bedrag B. en W. voorstellen te putten uit het reservefonds van de productiebedrij ven, dat nog rond 2 millioen gulden bevat. DOOR EEN MAGNETISCHE MIJN GEDOOD. Gisteren was de landarbeider L. Neels te Ooltgensplaat bezig met het rietsnijden aan den Stijgerdijk, toen hij vermoedelijk op een magnetische mijn stootte, welke tot ontploffing kwam. De man was onmiddel lijk dood. Hij was 29 jaar oud en laat zeven kinderen achter. NEDERLANDSCH BOERENFRONT. Zaterdagmiddag heeft in den Haag, onder leiding van den heer Roskam, Boerenleider der n.s.b. een bijeenkomst plaats gehad van verschillende landbouwers en belanghebben den in het vak der levensmiddelenvoorzie ning. De heer Roskam deelde mee, dat de agrarische dienst der n.s.b. reeds eenige ja ren bezig is, in samenwerking met vooraan staande boeren, handelaren en fabrikanten in het levensmiddelenvak en met steun van gewezen ambtenaren van verschillende cri- sisbureaux en departementen, een organisa tie voor te bereiden, waardoor bewerkers van den bodem, de verzorgers van landbouw producten de hun toekomende plaats zouden verkrijgen in een organische volksgemeen schap Door de snelle wijziging van onze maatschappelijke structuur is het noodig, al dus de heer Roskam, dat onze werkzaamhe den, welke tot dusver werden verricht door de landbouw-economische afdeelingen van den agrarischen dienst der n.s.b., worden voortgezet in een organisatie op ruime basis waaraan andere landbouworganisaties en organisaties in het levensmiddelenvak kun nen samenwerken. Deze werkzaamheden zullen daarom worden voortgezet door het Nederlandsche Boerenfront. NIEUW TWEEDE KAMERLID. In de plaats van mevrouw C. A. Weers- mavan Duin, die haar benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet heeft aangeno men, is thans door het Centraal Stembureau benoemd verklaard de heer B. J. J. Wij kamp te Baarn. OOK BURGERS KUNNEN WORDEN OPGENOMEN IN „HET KAREOOL". De Persdienst van het Nederlandsche Roode Kruis meldt: Sedert eenige weken is thans het herstel lingsoord van het Nederlandsche Roode Kruis op de buitenplaats Het Kareool te Aerdenhout in bedrijf en reeds zijn een groot aantal herstellende militairen of ge wezen militairen officieren zoowel als minderen die lijden aan de lichamelijke gevolgen van de oorlogsactie, daarin opge nomen. Zooals bekend komen voor opname in aanmerking de herstellende militairen voor zoover zij aan de zorgen van den Militairen Geneeskundigen Dienst gedurende het tijd vak van 9 Mei tot 15 Juli 1940 waren toe vertrouwd. Bovendien komen in aanmerking militai ren, die na de oorlogsdagen hersteld zijn ontslagen door den M. G. D. of door den scorpscomrnandant uit den militairen dienst zijn ontslagen en die na de demobilisatie als burger in hun woonplaats zijn terug gekeerd. Intusschen heeft het Nederlandsche Rpode Kruis besloten, voorzoover er nog plaats zal blijken te zijn, ook herstellende burgers (mannen) op te nemen, die nog lijden aan de lichamelijke gevolgen van de oorlogs actie. Ook voor hen geldt dat opname en verblijf in het herstellingsoord tot herstel van krachten geheel kosteloos is. De aan vragen dezer burgèrs dienen eveneens zoo spoedig mogelijk schriftelijk te worden in gediend bij den hoofdcommissaris voor het Ziekenhuiswezen van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27, 's-Graven- hage, onder overlegging van een aanbeve lingsbrief van den burgemeester van de plaats hunner Inwoning en van een medisch attest van een arte uit hun woonplaats, Geen vi, Duitsch Het opperbev bekend: Het optreden tengevolge van heden slechts bi Duitsche gevi Noord-Schotlanc Thurso aangevé schip met bomr Zuidpunt van troepenkamp m stookt. Vijandelijke Duitsch gebied Alex deeri Het hoofdkwa nr. 38, het luidt Een van onze tankschip in hel zee tot zinken g Bij een luchtg toestellen boven werden twee vij haald. Een van op zijn basis ter De haven van doeltreffend get heeft onze lucht taten het vliegvi bardeerd in Mer: Alle vliegtuigE Een krachtige werd ondernome N. Van den schai king van een vi, door een rookgoi pen moedig afge Vijandelijke vl derom een nacht van Tobroek, zo: richten. In O.-Afrika l troepen Chezzan Kurmuk. De bev tig onderworpen, tie in de zóne va: is gemaakt in le van Britsch IV luchtaanvallen op sab veroorzaaktei vijandelijk vliegt: Een van onze c basis teruggekeer Men vi in Het verordeninj bliceert een veroi tie van alle pers: van alle vrouwen leden van de cor van alle mannen een of anderen d evacuatie zal in d den. Dezelfde verorc kooplieden en an bezit zijn van za: moeten inleveren. Na het bekend evacuatiebevel, zc Madrid op grond braltar ontvangen bevolking in de s men en hield pr< paleis van den go deeling cavalerie nigtetrachtte te i hoofdzakelijk vrot daarop door de hi de winkels, hun winding onder de neemt voortduren: den dag van de geëvacueerden, vr< stige incidenten. GOUD N. 1,75 mill van de ba: In de haven van Engelsche stoomscl gekomen met 52 i de bank van Engs de „New York He voor 1.75 mililard goud in de kelder bank. VENEZUELA UI( De minister van Venezuela heeft tc van den Volkenboi waarin gewezen w twee jaar voor het Venezuela heeft op den aangekondigd, van 55.000 Zwitsers ding geldig.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6