DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Duitsche legerbericht. Italiaansch legerbericht. De evacuatie van Gibraltar. Verklaring van Tsjang Kai Tsjek. Roosevelt candidaot voor een derde ambts periode. De hertog van Windsor. De rantsoeneering van boter en vet. Uitreiking van boter- en vetkaarten. ALKMAARSCHE \T Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 168 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 18 Juli 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Geen vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het optreden van het luchtwapen was tengevolge van de slechte weersomstandig heden slechts beperkt. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in Noord-Schotland de haveninstallaties van Thurso aangevallen en een koopvaardij schip met bommen in brand gezet. Aan de Zuidpunt van Scapa Flow is een Engelsch troepenkamp met succes met bommen be stookt. Vijandelijke vliegtuigen zijn niet boven Duitsch gebied yerschenen. Alexandrië wederom gebombar deerd. Het hoofdkwartier publiceert legerbericht nr. 38, het luidt als volgt: Een van onze duikbooten heeft een groot tankschip in het O. van de Middellandsche zee tot zinken gebracht. Bij een luchtgevecht, dat door onze jacht- toestellen boven Malta werd aangebonden, werden twee vijandelijke toestellen neerge haald. Een van onze vliegtuigen keerde niet op zijn basis terug. De haven van Alexandrië is .opnieuw en doeltreffend gebombardeerd. In N.-Afrika heeft onze luchtmacht met duidelijke resul taten het vliegveld en de barakken gebom bardeerd in Mersa Matroeh en Sidi Barrani. Alle vliegtuigen keerden terug. Een krachtige aanval, die door den vijand werd ondernomen op onze stellingen, ten N. -ëan den schans Capuzzo, met gebruikma king van een vijftigtal tanks, voorafgegaan door een rookgordijn, werd door onze troe pen moedig afgeslagen. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen we derom een nachtelijken aanval op de haven van Tobroek, zonder eenige schade aan te richten. In O.-Afrika hebben onze inboorlingen troepen Chezzan bezet, in de streek van Kurmuk. De bevolking heeft zich geestdrif tig onderworpen. In Kenya is, na de opera tie in de zóne van Mojale, waarvan melding is gemaakt in legerbericht no. 33 het land van Britsch Mojale bezet. Vijandelijke luchtaanvallen op Agordad, Asmara en As- sab veroorzaakten zeer lichte schade. Een vijandelijk vliegtuig wérd neergehaald. Een van onze duikbooten is niet op zijn basis teruggekeerd. Men vreest ernstige incidenten. Het verordeningenblad van Gibraltar pu bliceert een verordening inzake de evacua tie van alle personen beneden de 17 jaar, van alle vrouwen met uitzondering van de leden van de controle-commissie, alsmede van alle mannen tot 45 jaar, die niet bij den een of anderen dienst zijn ingedeeld. De evacuatie zal in de komende dagen geschie den. Dezelfde verordening bepaalt, dat alle kooplieden en andere personen, die in het bezit zijn van zandzakken, deze terstond moeten inleveren. Na het bekend worden van het nieuwe evacuatiebevel, zoo meldt het D. N. B. uit Madrid op grond van via La Linea uit Gi braltar ontvangen inlichtingen, schoolde de bevolking in de straten van Gibraltar sa men en hield protestbetoogingen voor het paleis van den gouverneur, waar een af- deeling cavalerie en de brandweer de me nigtetrachtte te verdrijven. De bevolking, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen, trok daarop door de hoofdstraten en dwongen de winkels, hun deuren te sluiten. De op winding onder de bevolking van Gibraltar neemt voortdurend toe. Den len Augustus, den dag van de wederinscheping van de geëvacueerden, vreezen de autoriteiten ern stige incidenten. GOUD NAAR AMERIKA. 1,75 milliard dollar in de kelders van de bank. In de haven van New York is Dinsdag het Engelsche stoomschip „Eastern Prince" aan gekomen met 52 millioen dollar goud van de bank van Engeland aan boord. Volgens de „New York Herald Tribune" ligt thans voor 1.75 mililard dollar aan buitenlandsch goud in de kelders van de federal reserve bank. VENEZUELA UIT DEN VOLKENBOND. De minister van buitenlandsche zaken van Venezuela heeft tot den secretaris-generaal van den Volkenbond een schrijven gericht, waarin gewezen wordt op den termijn van twee jaar voor het verlaten van den bond. Venezuela heeft op 11 Juli 1938 zijn uittre den aangekondigd. Na een laatste betaling van 55.000 Zwitsersche franken is de uittre ding geldig. Engeland ondersteunt Japan. Maarschalk Tsjang Kai Tsjek heeft in een verklaring zijn opvatting weergegeven over de BritschJapansche onderhandelingen over de oorlogstransporten via Birma en over het vraagstuk van het sluiten van een vrede tusschen China en Japan. De houding van Groot-Brittannië, aldus verklaarde hij, beteekent in de praktijk een ondersteuning van Japan. Hierdoor zal Groot-Brittannië niet alleen zijn vriend schap met China doen verdwijnen, doch ook zijn eigen positie in het Verre Oosten prijs geven. Indien Groot-Brittannië hoopt door het sluiten van den weg van Birma den oor log in het Verre Oosten te kunnen bekor ten, dan zal het slechts het tegendeel be reiken. Zoolang China zijn doel, het behoud van zijn souvereiniteit en de ongeschonden heid van zijn grondgebied, niet heeft be reikt, zal het de wapens niet neerleggen. DE TOESTANDEN IN ENGELAND. Op grond van berichten van uit Londen aangekomen diplomaten van neutrale mogendheden ontwerpt de Popoio Di Roma vandaag een beeld van de'op het oogen- blik in Engeland heerschende toestanden. Geheel Engeland gelijkt heden ten dage op een van alle kanten ingesloten vesting. Zonder een speciale vergunning van de regeering komt niemand uit deze vesting weg. Iedere verbinding met het Europee sche vasteland is verbroken. Over den in Engeland heerschenden toestand verneemt het buitenland zoo goed als niets. De enkele nog in Engeland overgebleven buitenland sche journalisten zijn aan een strenge censuur onderworpen. De verlammende vrees, voor het Duitsche offensief drukt zijn stempel op het leven in Engeland. Onder de oppervlakte begint onder het Volk een tegen de regeering gerichte stem ming merkbaar te worden: Het vertrouwen in de verdedigingsmaatregelen der regee ring is overal buitengewoon gering. De steden zijn weliswaar vol soldaten, doch slechts een deel daarvan is militair ge oefend. Volgens deskundig© ramingen be schikt Engeland over nauwelijks meer dan 10 tot 12 geheel geoefende divisies. De neutrale waarnemers ramen, dat 50 van de voor de verdediging genomen maatregelen volkomen nutteloos is en in geva1 van een bezetting zullen leidei tot een chaotische verwarring De communi que's, die ter kalmeering van de bevolking uitgegeven worden, bereiken het tegen deel van het gewenschte effect. Zij hebben zelfs een ..collectiev epaniekstemming" gewekt, waar de regeering machteloos tegenover staat. DE SLAG IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Ansaldo levert in zijn blad de „Telegrafo commentaar op de gevolgen van den grooten zee- en luchtslag, dien de Italiaansche strijd krachten in de Middej landsche Zee hebben ge wormen van de Britsche vloot. De resul taten van dezen slag, aldus Ansaldo, maken aanspraak op ieders belangstelling. Van het grootste belang is het moreele effect, omdat de macht, de trots en de mentaliteit van de Britten diep zijn vernederd. Want voor de Britten was de Middedandsche Zee steeds eeri binnenzee, waaraan koloniale volkeren woonden, die met argwaan en misprijzen werden gadegeslagen. Toen Engeland hier binnendrong, vestigde het ook hier zijn po litiek en strategisch systeem, dat de „Mare nostrum" oesch,uwde als een zee van pa pisten en öarbaren, waai de beschaving al leen werd aangetroffen in de clubs van Gi braltar en Malta. Thans worden de groote Britsche vioot-eenheden echter geslagen door de schepen en vliegtuigen van het volk, dat in het hart van de Middellandsche Zee leeft en dat daarvan het hart is. De Britsche vloot wordt thans opgejaagd naar Gibraltar en Alexandrië. De beteekenis van deze ge beurtenis is meer dan enkel die van een zeeslag, het is de ondergang van een eeuwen oude macht, van vooroordeelen die zich van geslacht op geslacht handhaafden en van de puriteinsche trots die een ziekte van hoofd en hart was geworden. DE DEMOCRATISCHE PARTIJDAG IN CHICAGO. Roosevelt zou een goede kans maken. In verband met de voorlezing van het partijprogram is het op den democratischen partijdag tot een groot tumult gekomen, toen afgevaardigde Ryan een voorstel in diende, dat gericht was tegen een derden ambtstermijn van Roosevelt. Senator Whee ler zag vervolgens af van zijn candidatuur voor het presidentschap, aangezien het par tijprogram, naar hij verkaarde, rekening hield met zijn wenschen ten opzichte van de buitenlandsche politiek, zoodat niets meer in den weg stond aan een benoeming van Roosevelt. DE MISLUKTE EVACUATIE NAAR CANADA. De kinderevacuatie. De Duitsche bladen geeselen onder kop pen als „Teeken van Britsche onmacht" en „Schandaal rondom de kinder-evacuatie" de bekentenis, die de Britsche lord-grootzegei- bewaarders, Attlee, in het Lagerhuis heeft moeten afleggen. Attlee heeft toegegeven, dat het groote plan voor het overbrengen van kinderen naar overzeesche landen uitgesteld is. De Nacht- ausgabe schrijft: „Deze mededeeling heeft bii een deel der Lagerhuisleden de krach tigste protesten uitgelokt. Vooral de afge vaardigden der arbeiderspartij protesteer den tegen de benadeeling der minder ge goede bevolking. Attlee had echter nog een andere verontschuldiging. Hij zeide, dat het, sedert het plan opgekomen is, helaas niet mogelijk geweest is, voldoende escorte schepen voor de transportschepen, waar mede de kinderen vervoerd zouden worden, beschikbaar te stellen. Attlee heeft echt?v verzwegen, dat het geheele plan der evacuatie naar overzeesch gebied een reus achtig bedrog is geweest. Toen men dit plan liet opduiken, heeft men alleen maar gezocht naar een verontschuldiging voor het feit, dat de Britsche plutocratie en de regee ring haar kinderen en kleinkinderen op de Washington naar New York deden insche pen. Men wilde zijn eigen kinderen bijtijds uil het land brengen, doch heeft er nooit aan gedacht, de kinderen der arbeiders klasse of zelfs die uit de „betere kringen naar elders te vervoeren. Tegen een derge lijke organisatie zou de Britsche regeering niet opgewassen geweest zijn. Thans ziet het Engelsche volk, dat het grootste bedrog, dat ooit door een regeering 4egen het volk ge pleegd werd, onthuld is". DE SCHADE IN BELGIE. Tijdens den veldtocht in België werden van de vijftig bruggen over het Albert- kanaal er 48 opgeblazen. Alle sluizen, voor namelijk die voor het schutten van groote schepen, zijn meer of minder ernstig be schadigd. De herstelwerkzaamheden worden daarom met alle kracht ter hand genomen. De Belgische dienst voor de kanalen heeft het weer bevaarbaar maken van afzonder lijke kanaalsectoren aan verscheidene groote firma's opgedragen. Gehoopt wordt, dat op 15 Augustus een vaargeul van veertien meter breedte en drie meter diepte vrijge maakt zal zijn, daar hierdoor de belangrijke steenkooltransporten tusschen Luik en Ant werpen voor de herfst weer voortgang zou den kunnen vinden. DE AS ORDENT HET EUROPEESCHE VASTELAND. De „Popoio d'Italia" schrijft over den toe stand in Frankrijk en stelt vast, dat de as het Europeesche vasteland volgens nieuwe politieke en economische beginselen ordent, waarbij de andere volkeren door hun be langen zijn gedwongen zich aan den nieu wen tijd aan te passen, indien zij bij de ont wikkeling niet willen achterblijven. Tegen over het gejammer van de vierde republiek blijft de as koel err gereserveerd. Berlijn en Rome heeft een zekere achting voor de grijze figuur van maarschalk Petain en zij hebben dit getoond door hem zijn taak te verge makkelijken en den wapenstilstand te ver lichten. Meer kan en wil de as echter niet doen. Frankrijk blijft een overwonnen vijand. Indien het Frankrijk bij het sluiten van den vrede zal zijn gelukt politiek en geestelijk in overeenstemming te komer. met den nieuwen tijd, zal het een kans heb ben zich in de nieuwe Europeesche orde te voegen. De pogingen van de Fransche pers om op de politieke hervorming van Petain een nationaal revolutionnaire stempel te drukken, kan de as niet overtuigen. De mo gendheden van de as weten wat een werke lijke revolutie is. Vooreerst in de Fransche grondwetsherziening eerder een reactie van Frankrijk uit zelfbeh'oud tegenover de ont binding van de derde republiek, die voor de nederlaag verantwoordelijk is. In wer kelijkheid is de vierde republiek ontstaan uit de traagheid en de persoonlijke lafheid van het parlement der derde republiek. SLECHT WEER IN CHILI. Doordat het nu al drie maanden lang in geheel Chili regent, heeft men tot dusverre nog slechts 15 procent van de gebruikelijke hoeveelheid winterkoren kunnen uitzaaien Aangezien de zaaiperiode voor vroege tarwe reeds voorbij is, vreest men, dat de eerst volgende tarweoogst nauwelijks voldoende zal zijn voor het binnenlandsche verbruik. BOMMEN OP GIBRALTAR. Naar uit La Linea wordt gemeld, is Gi braltar Dinsdag opnieuw gebombardeerd. Van het Britsche slagschip „Hood" en van het vliegtuig moederschip „Are Royal", die korten tijd geleden zwaar beschadigd in de haven waren aangekomen, stegen gewel dige rookwolken op, die doen veronderstel len, dat deze schepen opnieuw zijn getrof fen. Maandag is Gibraltar vier keer gebom bardeerd. In La Linea zijn talrijke personen door granaatsplinters van het Britsche lucht afweergeschut gewond. De democratische partijdag heeft met een groote meerderheid van stemmen Roosevelt aangewezen als candidaat voor het presidentschap. Voor de benoeming van Roosevelt tot candidaat voor het presidentschap hebben 947 van de 1095 afgevaardigden gestemd. De minister van P.T.T., Farley, kreeg 72 en vice-president Garner 61 stemmen. Onder minuten lang aanhoudend gejuich deden Garner en Farley afstand van hun stem men zoodat de benoeming van Roosevelt kon worden aangeteekend als met alge- meene stemmen tot stand gekomen. De partijdag benoemde vervolgens de commissie, die Roosevelt van het besluit van het partijcongres in kennis zal stellen en hem zal verzoeken de benoeming te aan vaarden. Men twijfelt er niet aan, dat Roosevelt de candidatuur zal aannemen. Naar Asso ciated Press meldt heeft president Roose velt gisteren den geheelen avond bij zijn radiotoestel de gebeurtenissen in Chicago gevolgd. De hertog zou ontevreden zijn over de politiek der Engelsche regeering. Het Fransche blad Petite Gironde schrijft in een bericht uit Tanger over de achter gronden van de benoeming van den hertog van Windsor tot gouverneur van de Bahama- eilanden. Volgens het blad zou de hertog na de onderteekening van het Fransch Duitsche wapenstilstandsverdrag openlijk uiting gegeven hebben aan zijn ontevreden heid over de politiek der Engelsche regee ring. Na het incident van Oran heeft hij, aldus het bericht, aan zijn broer, koning George, een brief geschreven, waarin hij tegen de onwaardige daad protesteerde en aankondigde, dat hij in het openbaar tegen de politiek der Engelsche regeering zou opkomen. Daarop heeft Churchill hem met bekwamen spoed tot gouverneur van de Bahama-eilanden benoemd. Uit Stockholm wordt nader gemeld: Een op het oogenblik in de Ver. Staten vertoevende vertegenwoordiger van den En- gelschen minister van koloniën, majoor Sim- nett, heeft volgens een bericht van den New Yorkschen correspondent van Stock- holms Tidningen verklaard, dat het moge lijk is, dat de hertog van Windsor benoemd zal worden tot gouverneur-generaal van Engelsch West-Indië, nu dit deel van het Britsche wereldrijk de positie van dominion heeft geëischt. Men verwacht, dat de hertog van Windsor bijzonder veelomvattende maatregelen zal nemen voor het oprich ten van betere woningen in de koloniën. HET BESTUUR VAN FRANKRIJK. Uit Vichy wordt van goed ingelichte zijde vernomen, dat de provinciale gouverneurs, in wier benoeming de wet voorziet, naar alle waarschijnlijkheid eerst na de onder teekening van het vredesverdrag zullen worden aangesteld. Het is onder de huidige omstandigheden onmogelijk een nieuwe be- stuursregeling in Frankrijk uit te voeren. Van andere zijde wordt verder nog verno men, dat de regeering naar alle waarschijn lijkheid binnenkort een commissie zal vor men om het karakter te bestudeeren, dat de volksvertegenwoordiging binnen de nieuwe grondwet zal moeten worden toege kend. Deze commissie zal bestaan uit juris ten en vooraanstaande persoonlijkheden, die in het parlement op den voorgrond treden. TELEGRAM VAN AMERIKAANSCHEN ZEEMANSBOND AAN HULL. De Amerikaansche zeemansbond heeft in een telegram aan den minister van buiten landsche zaken Huil ertegen geprotesteerd, dat de Canadeesche autoriteiten in de ha vens aan de Westkust en van de Groote Meren de Amerikaansche staatsburgers van buitenlandsche afkomst van de Amerikaan sche schepen halen. De bond verlangt, dat de regeering der Vereenigde Staten maat regelen neemt tot bescherming van zjjn leden. DUITSCHE ONDERSCHEIDING VOOR FRANCO. De Führer heeft generaal Franco, op den Spaanschen nationalen feestdag het Groot kruis in de Orde van den Duitschen Ade laar in goud verleend, tegelijkertijd heeft de Führer het hoofd van den Spaanschen staat telegrafisch zijn gelukwenschen met den nationalen feestdag doen toekomen. Men heeft ons dezer dagen de vraag gesteld of rauw vet en rauwe reuzel al dan niet onder de distributie vallen, een vraag van zeer groot belang daar het begrijpelijk is, dat de rantsoenee ring van boter en vet daardoor veel minder moeilijkheden zal opleveren. Wij hebben ons daarom tot den directeur van het distributiebureau in Alkmaar gewend, die daarover nog niets met zekerheid kon verklaren. Waar de kwestie van zeer groot belang is, hebben wij ons daarna rechtstreeks gewend tot het Centraal Distributiekantoor in Den Haag en vandaar de mededeeling gekregen, dat rauwe reuzel en vet in ongesmol- ten toestand niet onder de distributie regeling vallen en dus geheel vrij blijven. Zij behooren volgens het vleesch- besluit, toepasselijk voor de Waren wet, tot de categorie „vleesch". Dat wil dus zeggen, dat de hoeveel heid boter welke op de distributie bonnen verkrijgbaar is, niet voor het bereiden van het middagmaal in de keuken behoeft te worden gebruikt, een mededeeling, welke door zeer vele in zorg verkeerende huismoeders ze ker met vreugde zal worden ont vangen. De cogstwerkzaamheden in Italië. - De Italiaansche minister van oorlog heeft be sloten, dat soldaten speciaal verlof zullen kunnen krijgen voor het dorschen van graan. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt het volgende bekend: le. Heden zullen door de Posterijen huis aan huis worden besteld de aanvraagformu lieren M. D. 54, ter verkrijging van Boter- of Vetkaarten. De aanvrage moet geschieden door het HOOFD van het gezin. 2e. Afzonderlijk staande personen, als kost gangers, kamerbewoners, pensiongasten en dergelijke personen moeten elk voor zich eene aanvrage indienen. Deze per sonen dienen een aanvraagformulier af te halen van het DISTRIBUTIEBUREAU ALKMAAR. 3e. Of men voor een Boter- dan wel voor een Vetkaart in aanmerking komt, hangt af van het gezinsinkomen. Bedraagt het gezinsinkomen minder dan 1400. dan wordt den betrokkene een vetkaart uitgereikt. Personen met een gezins inkomen hooger dan 1400.ontvan gen een boterkaart. Voor Kinderen beneden 5 jaar wordt een 1/2 boter- of een 1/2 vetkaart uit gereikt. Personen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten, ontvangen een EXTRA boter- of vetkaart (en). 4e. Personen, wier gezinsinkomen meer dan 1400.bedraagt, kunnen volstaan door in het aanvraagformulier, kolom 4, te vermelden „hooger" dan 1400. Ten aanzien van gezinsinkomens BE NEDEN 1400.is overlegging van het aanslagbiljet in de Gemeentefondsbe lasting over 1939-1940 VERPLICHTEND. 5e. Onder gezinsinkomen wordt verstaan het gezamenlijk inkomen van alle leden van het gezin of samenwoning. Indien men over het belastingjaar 19391940 in de Gemeentefondsbelas ting was aangeslagen, kan uitgegaan worden van het vastgesteld zuiver in komen, volgens den aanslag van het genoemd belastingjaar. Dit inkomen dient evenwel te worden vermeerderd met de ontvangsten van de andere leden van het gezin of samenwoning. Is men niet in de belasting aange slagen, dan moet vermeld worden het inkomen over het kalenderjaar 1938. 6e. Er zal door het DISTRIBUTIEKAN TOOR ALKMAAR vanaf DINSDAG lti JULI 1940 een aanvang worden ge maakt met de uitreiking van boter- en vetkaarten. Ten opzichte van de uitreiking is de volgende regeling vastgesteld. Voo. hen wier geslachtsnaam begint met: Letter E, F, G, H, I of J op li: en 19 Juli 1940, K op 20 Juli 1946 L, M, N, O, P of Q op 22 er 23 Juli 1940, R of S op 24 Juli 1940, T, U of V op 25 Juli 1940, W, X, Y of Z op 26 Juli 1940. Het DISTRIBUTIEKANTOOR ALK MAAR, BREEDSTRAAT no. 40 (Ge meente-Museum), zal gedurende bo vengenoemde data geopend zijn van S'/, uur v.m. tot 5uur n.m. ALKMAAR, den 15den Juli 1940. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHC Denk om de Stamkaarten! Neem deze mee, want anders is alle moeite vergeefs. l

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1