Agenda [i Stad m Omgeving.i| JUouinciaal lUeums JCuMSt m Wetenschap De restauratie der Groote kerk. Een gulden voortaan 133 Pfennige. WIERINGERWAARD HEERHUGOWAARD ZUIDSCHARWOUDE EGMOND AAN ZEE OPMEER OBDAM [BRjdEHC OP LANGENDIJK! HEILOO OUDE NIEDORP EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag. Vragen van den heer Eriks. Aan het College van Burgemeester en Wethouders zijn de volgende vragen gesteld: Ondergeteekende, A. Eriks, lid van den Raad, verzoekt Uw College ant woord te mogen ontvangen op de vol gende schriftelijke vragen: le. Heeft Uw College kennis genomen van het in de Alkmaarsche Cou rant van 16 Juni j.l. verschenen artikel betreffende de restauratie van de Groote Kerk, waarin voor kwam de volgende zinsnede: „De muren zijn geheel verzwakt en verkeeren in een dusdanigen staat, dat hier ook instortingen kunnen worden verwacht, het geen gezien het feit, dat het oostelijk deel der kerk aan een verkeersweg staat, rampzalige ge volgen kan hebben". 2e Is Uw College niet met mij van oordeel, dat hier mag worden ge- gesproken van een ruïneuzen gang van zaken, aangezien dit blad in Maart 1939 nog schreef, dat „de berichten over den ge vaarlijken toestand, waarin het kerkgebouw verkeert, berusten op pure fantasie" en dat ,„er geen sprake van is, dat het verkeer wordt bedreigd", zoodat derhalve binnen ruim één jaar tijds de toe stand zoodanig is veranderd, dat de kerk is geworden van een ge bouw, dat „hoegenaamd geen ge vaar oplevert" tot één, hetwelk voor het verkeer rampzalige ge volgen kan hebben. 3e Is aan het College bekend, waar om met de restauratie nog steeds geen begin is gemaakt? 4e Is het College niet met mij van oordeel, dat de geschetste ruïneu ze gang van zaken een onmid dellijk ingrijpen dringend nood zakelijk maakt, is het bereid de noodige stappen te nemen ten einde eventueel nog bestaands moeilijkheden om tot den bouw te kunnen overgaan uit den weg te ruimen of anders zoodanige maatregelen te nemen, dat het verkeer wordt veilig gesteld? Het artikel over de Groote Kerk en des- zelfs historie, dat op 16 Juni in onze courant is opgenomen, is wat ook de heer Eriks weet afkomstig van het Alg. Ned. Pers bureau, en werd door dit bureau voor alle aangesloten Nederlandsche dagbladen op de telex doorgegeven. Waar het een historisch Alkmaarsch ge bouw betreft, hebben ook wij het natuurlijk opgenomen en waar het geen gewoonte is, bij telexcopy de herkomst te vermelden, hebben wij niet nader aangeduid, dat het hier een artikel betrof, dat niet door onze redactie was geschreven. Wij hebben dit trouwens allerminst nood zakelijk geacht daar het hoofdzakelijk be oogde een poging te doen om de reeds zoo lang vastgestelde restauratie zoo spoedig mogelijk een aanvang te doen nemen, waar mede iedere stadgenoot natuurlijk van harte kan instemmen. De heer Eriks heeft de zaak blijkbaar van een geheel andere zijde bekeken en wil in de passage over de bouwvalligheid en het gevaar voor het verkeer een instemming onzerzijds zien met de sensationeele be richten, welke daarover destijds van zijn hand in de Schager Courant zijn verschenen en welke door ons werden tegengesproken. Wanneer het er den heer Eriks slechts om te doen was te weten waarom er met de res tauratie nog geen begin is gemaakt, zou hij het beste antwoord bij het kerkbestuur of bij den uitvoerder van het werk kunnen krijgen. Dat hij zich officieel met vragen tot B. en W. richt wijst er o.i. op, dat het hem niet zoo zeer om dat antwoord te doen is dan wel om als raadslid van de gelegenheid tot het stellen van vragen gebruik te maken in de hoop B. en W. daardoor een uitspraak te laten doen, waaruit zou kunnen blijken, dat wij ons, wat het instortingsgevaar betreft, op onbegrijpelijke wijze vergaloppeerd zou den hebben. Bij onderzoek is ons gebleken, dat de stad genoot, die door het A. N. P. geïnterviewd is, alleen en uitsluitend de bedoeling heeft gehad op een spoedigen aanvang der werk zaamheden aan te dringen, dat hij zich op het gebied van de restauratie zelf een leek noemt en over den toestand, waarin het ge bouw zich thans bevindt, dus geen deskun dig oordeel heeft willen geven. Wij hebben ons over dien toestand thans nogmaals tot den architect, den heer Ringers, uitvoerder van het restuaratiewerk gewend, die ons het volgende heeft medegedeeld: Toen eenige jaren geleden een der steunbeeren van het schip der kerk in stortte, zijn door het kerkbestuur en monumentenzorg o. 1. v. architect v. d. Kloot Meyburg dusdanige schoor- en steunconstructies aangebracht, dat ge vaar van instorting niet meer aanwezig was, enthans ook niet aanwezig is. Inmiddels is de vorige week Maandag met de restauratie begonnen met den aanvoer van materialen, het plaatsen van keten, enz., zoodat de werkzaam heden aan het koor zeer spoedig een aanvang kunnen nemen. Sinds de genomen veiligheidsmaat regelen zijn er (ook niet sinds Maart '39) geen veranderingen, die een verer geringen van den toestand beteekenen, opgetreden, zoodat voor de passanten geen enkel gevaar aanwezig is. Wij meenen hiermede aan de „vragen" vlan het raadslid Eriks voldoende aandacht te hebben geschonken. Nieuwe omrekeningkoers vastgesteld. Bij verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied is met ingang van 17 Juli de koers voor het omrekenen van Reichskreditkassenscheine tot guldens als volgt vastgesteld: 1 gulden 133 Reichspfennige. (Zooals men weet was krachtens de verordening van 15 Mei de koers van omrekening bepaald op 1 gulden M. 150). KINDEREN UIT ROTTERDAM NAAR EGMOND AAN ZEE. Vanmorgen verzamelden zich eenige tientallen kinderen met hun ouders en begeleiders-in de groote hal van het Rot- terdamsche postkantoor. Het waren 77 kinderen van P. T. T. personeel, die door de goede zorgen van het „Kinderfonds P. T. T." in staat zijn gesteld zes weken te Egmond aan Zee door te brengen. Vorige week zijn reeds 41 kinderen uitgezonden, nu gingen er 77 en op 27 Juli zal nog een groepje van 21 kinderen vertrekken, zoo dat het fonds dan in totaal ongeveer 150 kinderen eenige gelukkige weken bezorgt. Daartoe heeft het fonds tot en met 20 Augustus beslag weten te leggen op eenige vacantie-kolo'niehuizen. De eerste maal zijn onmiddellijk getroffen kinderen weg gezonden. Vandaag waren het de indirecte slachtoffertjes, n.l. die door de gebeurte nissen in hun gezondheid geschaad zijn. Bij de eerste groep waren ook kinderen uit het Grebbegebied, terwijl vandaag alleen kinderen uit Rotterdam en onmid dellijke omstreken van de partij waren. Om half tien waren alle kinderen ver zameld en nadat zij in groepjes waren in gedeeld en kennis hadden gemaakt met hun leidsters en leiders, is het vroolijke gezelschap na afscheid te hebben genomen van ouders en familie, naar den trein ver trokken. Om half elf verliet het uitgelaten troepje luid zingend het Station D. P. voor een vreugdevol verblijf in Egmond aan Zee. CONCIERGE AMANUENSIS HANDELSSCHOOL. In de officieele publicatie in ons no. van gister, waarin B. en W. sollicitanten oproe pen voor de betrekking van concierge- amanuensis aan de handelsschool, wordt gesproken van een zegel van 3 cent. De lezer zal ongetwijfeld hebben begrepen, dat 'der bedoeld is 30 cent. AANRIJDING TE OUDE NIEDORP. Toen de heer W. Slijkerman uit de Moer beek kwam en den provincialen weg over stak, richting Schagen, werd hij gegrepen door een luxe-auto, bestuurd door een ver- Pl ■A* gster. Hij werd eenige meters mee gesleurd en deerlijk verwond aan hoofd, schouders, linkerhand en voeten, terwijl hij bovendien een lichte hersenschudding opliep. De bestuurster heeft hem ter plaatse ver bonden, waarna hij door een anderen auto mobilist naar zijn woning werd vervoerd, waar hij verder door dokter Groenhart werd verzorgd. Hij zal vermoedelijk wel eenige weken bed moeten houden. Naar' wij vernemen heeft de verpleegster geen voorrang ver leend. Door de gemeente- en rijkspolitie wordt een onderzoek ingesteld. DE SCHOORLSCHE DUINEN WEER VRIJ. Met ingang van heden heeft de Duitsche overheid, op verzoek van den burgemeester van Schoorl, goedgevonden, dat de duinen in die gemeente weer voor wandelaars toegan kelijk zullen zijn, behalve een gedeelte tus- schen den Munnikenweg en den Konings weg. VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond van 21.53 tot 5.39 uur. Rijwielen, mo torrijwielen en andere voertuigen moeten gedurende deze tijd licht op hebben, ver duisterd volgens de onlangs gepubliceerde uniforme regeling. HET AMERSFOORTSCHE GESCHENK AAN BROEK OP LANGENDIJK. Ten aanzien van het geschenk, dat de Amersfoortsche geëvacueerden aan het ge meentebestuur van Broek op Langendijk hebben aangeboden, vernemen wij van be voegde zijde, dat dit zal bestaan uit zetels voor de raadsleden in de raadszaal in het nieuwe gemeentehuis, uitgevoerd in blank eikenhout. De fa. Bruin te Alkmaar is met de vervaardiging van dit cadeau belast. On getwijfeld is dit een geschenk, dat als blij vende herinnering aan de dagen der evacu atie zeer op prijs gesteld zal worden. WILLY DERBY-AVOND IN 'T GULDEN VLIES. Op Zondag 21 Juli a.s. des avonds 8 uur zal er in 't Gulden Vlies een Willy Derby avond georganiseerd worden. Onze popu laire Hollandsche zanger Willy Derby, die ook in Alkmaar en omgeving een gaarne geziene gast is, zal dien avond in een schit terend, nieuw repertoire optreden, ca. Geef mij m'n huis met rn'n tuintje. Denk eens even aan een anders. Als de kinderen vragen. Willy Derby brengt weer vroolijk- heid en ontroering. Kortom er slaat U een genotvolle avond te wachten. Bioscopen. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Va dertje Langbeen (hum.-rom. Ned. film); hoofdrollen Lilly Bouwmeester, Paul Storm, Emma Morel e.a. Toegang voor eiken leef tijd. City-theater, 7.30 uur hoofdnummer De dolende troubadour (hum.); hoofdrollen Bing Crosby, Joan Blondell, Mischa Auer. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Je hebt 't of je hebt 't niet (hum.); hoofd rol Hans Moser. Toegang boven 18 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Katja (rom.); hoofdrol Danielle Dar- rieux. Toegang boven 18 jaar. Vrijdag 19 Juli. 7.30 uur, ten huize van den heer W. Stroink Blockhovepark te Heiloo, leden vergadering Kinderzorg. GESLAAGD. Gister slaagde in Den Haag voor het examen voor radio-telegrafist 2e klasse de heer C. Brandjes uit Castricum. Voor het te Amsterdam gehouden examen vanwege de vereeniging van leeraren in ste nografie en machineschrijven slaagde o.a. mej. V. Wit te Heiloo (niet uit Alkmaar, zooals gister gemeld is). Aan de Leidsche kweekschool voor voor bereidend onderwijs werd het einddiploma (hoofdakte) behaald door onze oud-stad- genoote mej. M. A. Bloemendaal. De heer H. Schiphorst is te Amsterdam geslaagd voor het examen apothekers assistent. M.U.L .O. -EXAMEN. Gister zijn voor diploma A geslaagd: H. Haijtema, H. Brinkman, H. Grol, A. van Wezel en P. Pusch te Alkmaar, J. de Beurs, J. G. Zwolsman, A. de Zwart, L. Couvreur, J. Weber, D. van Brederode en G. Hemelrijk te Den Helder, A. Kuipéri en W. Sas te Beemster, L. Matser te De Rijp, A. Molin te Purmerend, M. de With te Castricum, M. Igesz en.C. Klaver te Heiloo, W. Wagenaar te Broek op Langendijk, J. Kolff te Bergen en K. C. van Essen te Schoorl. Het diploma B werd behaald door J. Dijkshoorn te Den Helder. Afgewezen werden vijf candidaten. EINDEXAMEN MEISJESSCHOOL TE BERGEN. Voor het eindexamen van de meisjes school met 5-jarigen curcus der Berger Schoolvereeniging slaagden: E. J. C. ten Bruggencate en A. E. van Houten te Ber gen, C. F. J. v. d. Feen de Lille en M. A. C. Langeveld te Alkmaar, A. C. Ferf en J. Meijer te Wormerveer. TOELATINGSEXAMEN R. H. B. S. Toegelaten tot de Ie klasse: C. D. Beeld man, G. N. Byleveld, F. Blom, T. F. de Boer, G. H. van den Bogaerde, O. J. Boom, F. W. Bootsma, H. Bos, Je. Ke. Bos, Ja. Cha, van den Brink, A. A. A. ten Bruggencate, H. Daalder, W. C. Dieleman, P. H. Dyk, J. Dirkmaat, P. S. Dokter, W. A. van Eek, P. C. Flens, Aa. Ma. van Geene, S. J. Glastra, J. van der Gracht, J. Groen, P. Grootes, Aa. Harder, Aa. Ca. Hardijzer, Ja. Ca. Haver- mans, Aa. Ja. Heino, C. M. Hoogenboom, P. C. Houtkooper, Me. Ai. Jonker, S. Jon ker, B. C. Jurjens, C. Kaai, J. Keijzer, J. Kindt, W .G. Kloos, K. C. Knaap, Ma. Ha. de Koning, Ma. Ja. Kooy,, J. C. P. Kwak, Ga. Ha. Aa. Ja. de Lange, H. J. M. Lem mers, G. L. Lindner, F. J. D. Luderus, R. E. Lunshof, J. W. Meyer, D. Moolhuyzen, E. H. Mulder, W. M. H. Pels, A. C. L. Pycke, Ta. Fa. Potgieser, A. J. Rykers, P. K. Rol, C. de Roos, H. Roos, S. Roosendaal, T. Runia, C.a van Schagen, Ma, Ha. Schenkeveld, M. W. Schroevers, Eh. Slot, Me. Smit, D. J. Stoker, J. S. Stoker, K. Stoker, P. H. Tau- ber, G. A. Timmerman, Aa. Ca. in 't' Veld, J. Verburg,J. C. Verburg, A. Visser, Eh. Pa. Visser, J. Vlaanderen, D. C. de Waal, P. A. van Wieringen, P. Wildeboer, T. Wulp. Toegelaten tot de 3e klasse: As. Blad. Toegelaten tot de 4e klasse: J. Syp. DIERENBESCHERMING. In de Nieuwpoortslaan is zwervend aan getroffen een licht gewonde zwarte poes met witte pootjes en witte plek op den kop. Nog ter beschikking: een jonge poes, ge schikt voor boerderij. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich ver voegen bij den heer C. Verwer, inspecteur dierenbescherming, Baanstraat, alhier. Poldervergadering. Zaterdagmiddag vergaderde het polder bestuur voltallig onder leiding van den dijkgraaf, den heer C. Haringhuizen. Bij de opening releveerde de voorzitter het gebeurde der laatste paar maanden, waarbij hij erop wees, dat het noodzakelijk is de voorschriften der overheid stipt te volgen. Van den hoofdingenieur van de water staat was een circulaire ontvangen, waarbij gewezen werd op de mogelijkheid om even- tueele schade, ontstaan ten gevolge van den oorlog,op te geven. Hoewel onze polder- niet veel heeft geleden, heeft het dag. be stuur toch een berekening gemaakt, waarbij het kwam tot een bedrag van 500.78. Een declaratie tot dat bedrag is ingediend. Ook enkele ingelanden hebben van de gelegen heid om schade op te geven gebruik ge maakt. Eenige besluiten welke in de vorige ver gadering werden genomen, zooals het ma ken van een duiker, het dempen van sloo- ten, enz., zijn door Ged. Staten goedge keurd. Een voorstel lot wijziging van liet ambte naren-reglement van den polder werd met een kleine toevoeging van de vereeniging van Waterschappen goedgekeurd. De geloofsbrieven van de herbenoemde hoofdingelanden, de heeren C. J. Blaauboer en C. Boekei, werd goedgekeurd, zoodat tot hun toelating werd besloten. Een suppletoire begrooting over het dientsjaar 1939 werd na toelichting van enkele posten vastgesteld. De rekening van den penningmeester gaf aan voor den gewonen dienst aan ontvang- ste 38668,08, uitgaven 35191,23, batig saldo 3476,85; buitengewone dienst: ont vangsten 2370,01, uitgaven 4949,28, na- deelig saldo 2620,28. Ten opzichte van het nadeelig saldo voor den buitengewonen dienst zeide de voor zitter, dat dit bedrag het volgende jaar ge dekt kan worden door de uitkeering uit het wegenfonds. Met mevr. wed. Böttger is een overeen komst aangegaan inzake bijvoeging van een gedeelte erf bij den weg. De kosten zijn voor rekening van den polder. Alvorens tot stemming werd overgegaan voor een aanbevelingslijst voor de benoe ming van een heemraad, deelde de heer K. Schagen mede, dat hij voor een eventueele herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen. De dijkgraaf betreurde dit besluit en bracht den heer S. dank voor zijn groote toewijding en ambitie ten aanzien van de zaken van den polder. Ook voor den heemraad K. Zijp, die wegens het bereiken van de leeftijdsgrens moet aftreden, moest een aanbevelingslijst worden opgemaakt. De hierop gehouden stemmingen hadden tot uitslag: vacature-Schagen: no. 1 A. Bot, nr. 2 C. Boekei, nr. 3 A. Rezelman; vaca ture-K. Zijp: 1. C. Waiboer, 2. H. K, Koster, 3. K. Kater. Op de aanbevelingslijst voor de benoe ming van een dijkgraaf wegens het aftreden van den heer C. Haringhuizen (bereiken leeftijdsgrens) werd met ten stemmen op no. 1 geplaatst de heer Daan Kaan. Als nr. 2 en 3 werden respectievelijk gekozen de heeren P. Visser en C. Schenk. Bij de rondvraag vroeg de heer C. Blaau boer op wiens order de pakken stroo bij het gemaal waren geplaatst. De voorzitter ant woordde, dat 't dag. bestuur dit gedaan had, omdat het een goede bescherming voor 't gemaal zou zijn tegen bommen. De heer Blaauboer vreesde, dat door de aanwezigheid van het stroo de vliegeniers juist opmerkzaam zouden worden gemaakt- De dijkgraaf wilde het met 't dag. bestuur nader bekijken. Verder vroeg de heer Blaauboer waarom de parkeerplaatsen niet geteerd worden, nu de wegen ook geteerd worden. De voorzitter wilde dit tot het volgende jaar uitstellen, opdat de parkeerplaatsen eerst worden ingereden, waarop de heer Blaauboer opmerkte, dat de jongens dan eerst alle steenen wel kunnen weggooien. De dijkgraaf zal ook deze kwestie met de heemraden nader bekijken. Een kroosplaag. De winter was lang en streng. Het voor jaar koud. Dus bleven de slooten lang vrjj van dopjeskroos. Toen echter de mooie da gen van Mei kwamen, hechtten de plantjes zich als een teer-groene garneering langs de wallen. Al spoedig bedekten millioenen exemplaren de oppervlakte van het water en maakten de slooten tot lange groene lijnen, die zich door het donkerder groen van de weilanden afteekenden. Tot het begon te regenen. En wel in zoo danige mate, dat het gemaal in werking moest worden gezet. Met den stroom dreef het groene kleed mee in zuidelijke richting en stropte daar op voor diverse doorlaten. Het bobbelde op tot hoopen, waarop naar hartelust kwikstaartjes, spreeuwen en lijs ters zochten wat van hun gading was. Het bleef daar liggen dag in dag uit, nu eens door den wind wat westwaarts gedre ven. dan weer oostwaarts gestuwd. Thans tobt moeizaam de aardappelvaarder met zijn schuit door de opeengehoopte bobbels, waaronder het water dood en zwart is ge worden en riekt naar verrotting on ontbin- ding. Zoo is het den Kruisweg langs van het sluisje van meester van Schaick tot aan de pijpjes bij de oude Kaasfabriek. Zoo is het nog op veel andere plaatsen, waar het overtollige kroos dat drijft op een vloei stof, die meer op verdunde zwarte inkt dan op water gelijkt, tot een ware 'plaag is ge worden. De heer J. Renaud, die onlangs wegens het bereiken van de leeftijdsgrens eervol ontslag verzocht en verkreeg tegen 1 Aug. a.s. als hoofd der openbare school alhier, is thans voor tijdelijk weer in die functie be noemd. Brandmeester benoemd. De heer van Exter is tot brandmees ter benoemd in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer C. de Boer Cz. Aanbesteding. B. en W. hebben aanbesteed het rijden van tegels met paard en wagen van Alkmaar naar Egmond aan Zee. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer H. J. Koopman alhier, voor 0.20 per M2. Geschorst. De werkloozen H. J. C., J. V. en E. Pr. zijn wegens wangedrag bij de centrale werk verschaffing te Broek op Langendijk ge schorst, de beide eersten voor 2 weken, de laatste voor onbepaalden tijd. Op avontuur. De 6-jarige J. Boots en de 11-jarige W. Borculo uit Amsterdam, die dezer dagen in het koloniehuis Sint Jozef ter verpleging waren opgenomen, waar zij het uitstekend hadden, waren toch maar liever thuis. Toen zij hun kans schoon zagen, verlieten zij het koloniehuis en gingen er van door. Hun vrijheid was echter van zeer korten duur. Nog eer zij kans gezien hadden de gemeente te verlaten, was de politie hen reeds op het spoor en bracht hen weder onder de veilige hoede der koloniezusters. De heer Veldstra in de bloemen. Onder groote belangstelling heeft de heer J. Veldstra, directeur der Coöp. Zui velfabriek „Aurora", alhier; Dinsdag den dag herdacht, waarop hij 25 jaren geleden in zijn eerste standplaats als directeur der zuivelfabriek (te Holwierde in de provincie Groningen) benoemd werd. Onder den in druk en dankbaar voor zooveel blijken van medeleven, toonde de jubilaris ons een schat van uitgezochte bloemstukken, die zijn beide woonkamers geheel vulde. Van tal loos vele leden der zuivelfabriek, collega's en relaties, waarvan we o.a. noemen de Ka mer van Koophandel, Keuringdienst van waren te Alkmaar, den Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivel fabrieken in Noordholland en de F.N.Z., wa ren felicitaties binnengekomen, terwijl velen den heer Veldstra persoonlijk de hand kwamen drukken. Een deputatie uit het personeel heeft den directeur een cadeau aangeboden. Zoo ooit, dan is thans ondubbelzinnig ge bleken welke hoogachting den heer Veld stra in wijden kring toegedragen wordt. Heldersclie vluchtelingen. Woensdag zijn te Obdam plm. 250 vluchtelingen uit den Helder gearriveerd. Over een zoo groot mogelijk aantal gezin nen zullen deze geëvacueerden verdeeld worden, opdat door een verblijf van even tueel langeren tijd zoo min mogelijk onge mak wordt veroorzaakt. Heldersche geëvacueerden. Naar wij vernemen, zijn in deze ge meente een flink aantal personen die vrij willig uit Den Helder zijn geëvacueerd, on dergebracht. Hun aantal ligt tusschen 150 en 200. Ambtenaar ter secretarie. In de plaast van den heer J. Slot, die naar elders vertrokken is, is de heer H. A. D. J. Bomers, uit Groningen, tot ambtenaar ter secretaris benoemd. De heer G. Witte- veen alhier is toegelaten als volontair ter secretarie. Heiloo zit tjokvol! Hoewel het aantal pensiongasten gering ns, zit onze gemeente toch tjokvol, n.L met vluchtelingen uit den Helder. Dat was reeds dadelijk 't geval, doch velen die in de eerste instantie blij waren met 'n dak boven hun hoofd, zijn later vertrokken. Nu komen ze weer terug en anderen volgen, ook uit andere plaatsen, in totaal zeker een 300-tal. De V.V.V. weet op geen stukken na aan alle aanvragen te voldoen. Zoowel voor pension als gemeubileerd worden hoogs prijzen gemaakt. Groote aanvoer van boonen. Op de markt is, evenals in Castricum en Beverwijk, groote aanvoer van boonen. De kwaliteit is prima, doch er is bitter wei nig kooplust, omdat de door de Groente- en Fruitcentrale vastgestelde minimumprijzen veel te hoog worden geacht door de hande laren en kleine kooplieden. We verwachten dat over een week, wanneer de fabrieken op volle kracht gaan werken, de prijzen nog hooger zullen gaan. Een groot concert op komst, Nu de vergadering van de V.V.V. zich vrijwel met algemeene stemmen heeft uit gesproken tegen het organiseeren van fees telijkheden, hebben Eensgezindheid en een Zaansch harmoniecorps besloten om toch een concert te geven. Niet minder dan 90 muzikanten zullen hun beste beentje voor zetten. B. en W. werken ook volgaarne mee om hier wat méér leven in te brengen en staan kosteloos het muziekpark en de stoe len af. Nu de V.V.V. niets doet, overwegen meerdere muziek- en zanggezelschappen om „wat te doen"! Goede opbrengst. De opbrengst van de collecte „Nationaal Hulpcomité was voor deze gemeente 342,45 of ruim 1 per gezin. JAC. BONSET. Den lsten Augustus a.s. hoopt Jac. Bonset zijn 60sten verjaardag te herden- ken. Jac. Bonset is geboren 1 Augustus 1880 te Amsterdam. Hij studeerde aldaar aan de muziekschool van de „Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst" onder Anton H. Tierie (solfège), Ulfert Schults (piano) en Bernard Zweers (compositie en contrapunt). Vervolgens onderwees A. Pomper hem in het orgelspel. Sinds 1911 bekleedt hij de functie als organist bij de evang. luthersche gemeente te Amsterdam. Als componist schreef hij tot op heden bijna 2O0 werken, waarvan vooral zijn gemengde- en mannenkoren en orgelwer ken verscheiden keeren zijn uitgevoerd. Ook componeerde hij met succes voor den beiaard, terwijl aan een suite „Ken- nemerland" voor jeugdorkest de laatste hand werd gelegd. Behalve als componist was hij als diri gent van gemengde- en mannenkoren en kwartetten werkzaam. Hij behaalde vele eerste prijzen, zoowel in het binnen- als in het buitenland. Bovendien verscheen van zijn hand een brochure, getiteld: „Het componeeren in den vrijen stijl in verband met de koor literatuur" en de bekende Vademecum voor den Klavierspeler". Tenslotte verzorgt hij in het Algemeen Nederlandsch Zangersblad „Euphonia" de radio-kroniek en is leeraar (piano en orgel) aan het Haarlem's muziek-ir. if tuut. X EERSTE BL (Onj BEVORDERING I B M. van Ammers, Behrend, C.M.J. I Dokter, T. A. Fri van der Hauw, D. A. J. van der Kors R. M. J. Niehaus, J. W. Schalkwijk, Schutte, J. Vasbin de Wolff Peereboc Boerwinkel, H. Br A. Hopman, H. de F. Köhibrugge, R. J- P. Pijning, J. v Schmidt, G.J. Schu Steur, C. J. Tuinm, C. W. Bruin, J. Bul Ja. Ga. van Gorcu rebout, I. A. Kriel W. M. Lutterot, E. G.W. van de Pol,! Me. Stam, E. Vies: en J. Woudhuizen. Afgewezen: 8 lee TOCH AFDE AAN D In verband met e komende studiejaar afdeeling A (litt-ec richt, hebben we o: teur dezer inrichtii sink. Deze deelde sing van het aanta gen A en B mogeli splitsing daarvan hi Er zijn thans vooi zoodat de kans op ke A- en B-klassen tieve beslissing kan worden. Stijgt vóór gental tot boven 32, B-afdeelingen gevor DOODELIJK ONC De landbouwer gen zijn paarden u rijksweg gehaald e wagen gespannen, zaak sloeg het tw< Gunst viel en onde kwam. De man wei den toestand naar Meppel overgebracl later overleed. DE JAPANSf ONDERHA De woordvoerder nisterie van buitenla ter aan Reuter verk lingen over de route als beëindigd". Hij de Japansche regeer op het antwoord var schen ambassadeur t enkele afzonderlijke voerder sprak de hoo delingen nog door h net zouden kunnen kabinet blijft tot het kabinet, dus waarsc functies uitoefenen. 1 lingen heden niet bei kwestie uitgesteld. Ja; Alle Japansche bl noye succes bij de s krachtig kabinet, in woords. De „Nits wenscht Konoye vooi stellen van een kab: om het hoofd te bied heden. De „Asahi Sjimbo< uit, dat het nieuwe in plaats van hoogg< af te leggen. Het blai regeering vijf keer w gin van den oorlog in HET PARTIJCONG De leiding van den mocratischen partij< Roosevelt nog vanda zal maken, dat hij candidaat voor het vaardt. 7) Mary glimlachte, tot wangen kreeg. „Zoolar loof ik u, dat u niet zi een onzer of van een v behoeven te rijden". „O, u bent bang, da en probeert ervandoor niet?" Ze lachten nu allebei „Heusch, mijnheer Me willen, dat ik u geen 1; zorgen, maar „Last bezorgen", viel is wel heel zacht gezej wel eenig idee van vi Van plicht? Ik heb u ge zend druk heb en Hij beheerschte zijn waardiging. Wat gaf hi niet van haar stuk te bi blik niet vergeten, waar op hem gericht had. Op dat oogenblik ver: zuster. Ben was blij, haa Mary had erop gerek<

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2