ischap £aatste AedcfUm CBaekm Sp&ct HeuitieUm eerste blad. ffDUKl RP «7> toch afdeelingen a en b aan de R. h. b. S.? J. BECHDOLT. lemen, :eft de Zui den geleden eur der rovincie den in- ken van een die zijn fan tal collega's de Ka- ist van van op zuivel- .Z., wa- wijl velen hand uit het cadeau nnig ge- eer Veld- vordt. h telingen, plm. 250 arriveerd. tal gezin- verdeeld an even- hjk onge- acueerden, deze ge- die vrij- leerd, on- chen 150 secretarie. Slot, die ïeer H. A. ambtenaar Witte- itair ter it tjokvol! ten gering .1, n.L met was reeds de eerste boven hun komen ze ook uit :n 300-tal. na aan owel voor den hooge 'an boonen. Castricum ran boonen. bitter wei- Groente- en mumprijzen r de hande- verwachten e fabrieken prijzen nog rt op komst. V.V.V. zich heeft uit- van fees- eid en een om toch ader dan 90 eentje voor- lgaarne mee brengen en en de stoe- overwegen chappen om le opbrengst. e „Nationaal ente 342,45 hoopt Jac. te herden- ugustus 1880 aldaar aan Maatschappij jnst" onder lfert Schults (compositie nderwees A. L. functie als che gemeente tot op heden vooral zijn en orgelwer- uitgevoerd. succes voor suite „Ken- t de laatste 3 hij als diri- nnenkoren en behaalde vele t binnen- als zijn hand een aponeeren in met de koor- Vademecum het Algemeen .Euphonia" de r (piano er muziek-ir.^ (Ongecorrigeerd.) BEVORDERING R. H. B. S. TE ALKMAAR. Bevorderd tot de 2e klasse: M. van Ammers, Re Fe. Beekman, E. E. Behrend, C.M.J. Boswijk, J. ten Brink, H. Dokter, T. A. Fruin, Ca. Pa. Greidanus, T. van der Hauw, D. Houtkooper, N. C. Kaan, A. J. van der Korst, H.P. Koster, P. van Loo, R. M. J. Niehaus, Me. Ke. Pels, H.P. Pols, J. W. Schalkwijk, J. W. Schmidt, Aa. Wa. Schutte, J. Vasbinder, R. J Wasterval, Ne. de Wolff Peereboom, Ja. Pa. Baretta, G. E. Boerwinkel, H. Bruin, Ea, Ae. Dekker, L.N. A. Hopman, H. de Jonge, H. Kaarsemaker, F. Köhibrugge, R. G. Langenberg. J. J. Met, J. P. Pijning, J. van de Pol, J. Postma, W. Schmidt, G.J. Schuurman, A. Slikker, W. R. Steur, C. J. Tuinman, J. Zwart, Ae. de Beurs C. W. Bruin, J. Butijn, P. J. van den Eijnden Ja. Ga. van Gorcum, J. Harder, W.M. Her- rebout, I. A. Kriekaard, P. F. Krijgsman, W. M. Lutterot, E. A. M. Marijn, L. C. Pille, G.W. van de Pol,T. Roep, Ma. Schoorl, Ca. Me. Stam, E. Vlessing, G. J, van der Werf en J. Woudhuizen. Afgewezen: 8 leerlingen. In verband met een gerucht als zou in het komende studiejaar van de R. H. B. S. geen afdeeling a (litt-economisch) worden inge richt, hebben we ons gewend tot den direc teur dezer inrichting, den heer J. H. Mas- sink. Deze deelde ons mede, dat een split sing van het aantal leerlingen in afdeelin gen a en B mogelijk is, als geen nieuwe splitsing daarvan het gevolg zal zijn. Er zijn thans voor een B-afd. 30 leerlingen zoodat de kans op vorming van afzonderlij ke a- en B-klassen vrij groot is. Een defini tieve beslissing kan pas op 15 Sept. genomen worden. Stijgt vóór dien datum het leerlin gental tot boven 32, dan mogen alleen twee B-afdeelingen gevormd worden. DOODELIJK ONGEVAL TE HAVELTE. De landbouwer A. Gunst had vanmor gen zijn paarden uit de weide aan den rijksweg gehaald en de dieren voor den wagen gespannen. Door onbekende oor zaak sloeg het tweetal op hol, waardoor Gunst viel en onder den wagen terecht kwam. De man werd in zeer zorgwekken- den toestand naar het Diaconessenhuis te Meppel overgebracht waar hij eenigen tijd later overleed. DE JAPANSCH—ENGELSCHE ONDERHANDELINGEN. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft gis ter aan Reuter verklaard: „De onderhande lingen over de route via Birma zijn zoo goed als beëindigd". Hij voegde hieraan toe, dat de Japansche regeering alleen nog wacht op het antwoord van Londen aan den Brit- schen ambassadeur te Tokio, Craigie, over enkele afzonderlijke kwesties. De woord voerder sprak de hoop uit, dat de onderhan delingen nog door het demissionnaire kabi net zouden kunnen worden gesloten. Dit kabinet blijft tot het vormen van een nieuw kabinet, dus waarschijnlijk tot heden zijn functies uitoefenen. Indien de onderhande lingen heden niet beëindigd zijn, wordt de kwestie uitgesteld. Japansche persstemmen. Alle Japansche bladen wenschen Ko- noye succes bij de samenstelling van een krachtig kabinet, in den waren zin des woords. De „Nitsji Nitsji Sjimboen" wenscht Konoye voorspoed bij het samen stellen van een kabinet, krachtig genoeg om het hoofd te bieden aan alle moeilijk heden. De „Asahi Sjimboen" spreekt de hoop uit, dat het nieuwe kabinet zal handelen in plaats van hooggestemde verklaringen af te leggen. Het blad wijet er op, dat de regeering vijf keer wisselde sedert het be gin van den oorlog in China. WAARSCHUWING VOOR AARDAPPELZIEKTE. Het K.N.M.I. deelt mede, dat in het etmaal van 's avonds 16 Juli tot 's avonds 17 Juli in Friesland, Groningen en Noordholland in de omgev in g van Obdam, de weersgesteldheid kri tiek geweest is voor het optreden van aardappelziekte. In het midden van het land was de weersgesteldheid kritiek be houdens iets te geringe bewolking. ONRUST IN ENGELAND OVER DEN OORLOG IN AFRIKA. Het Labourblad „Daily Herald" heeft van de Engelsche regeering geëischt, dat zij on middellijk een overzicht zal verstrekken van den toestand in Afrika. De successen en het oprukken van de Italiaansche weer macht en de veroveringen bij Moale, die nu van officieele zijde als „onbelangrijk" wor den bestempeld hebben onrust verwekt. Waarschijnlijk zal binnenkort in het Lager huis een interpellatie worden gehoudenover den strijd in Afrika. KONOYE KABINETSFORMATEUR.. De keizer heeft prins Konoye belast met de vorming van een nieuw kabinet. PROV. STATEN VAN DRENTE BIJEEN. Woensdag werd de eerste zitting van de provinciale staten van Drente gehouden on der leiding van den commissaris der konin gin, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steen- wijk. Na opening 'deelde de voorzitter mede, dat bericht van verhindering was ingeko men van de vier leden der n.s.b. De heer E. R. Aukema uit Roden werd na onderzoek van zijn geloofsbrieven, als lid van de staten beëedigd. De heer Aukema heeft zit ting voor de a.r. partij in de vacature, ont staan door het vertrek van den heer K. Gerrits, thans burgemeester van Onstwedde. De benoeming van een buitengewoon lid van Ged. Staten werd uitgesteld tot de vol gende vergadering. Overgegaan werd tot het trekken van de afdeelingen. Bij loting werd tot voorzitter van de eerste afdeeling ver kozen gedeputeerde Lodder (c.h.), van de tweede afdeeling gedeputeerde Lunsingh Meyer (v.d.), van de derde afdeeling K. Brok (s.d.) Gedeputeerde G. Wilms (a.r.) nam zitting in de tweede afdeeling. De ver schillende stukken werden voor kennisge ving aangenomen of naar de afdeelingen ge zonden. FRANSCHE SCHEPEN DOOR ENGELAND IN BESLAG GENOMEN. De Engelsche marine heeft, naar de Petit Dauphinois uit Clermont Ferrand meldt, voor een deel nog voor het afbre ken der diplomatieke betrekkingen met Frankrijk een reeks schepen, welke voor Frankrijk dringend noodige levensmidde len en andere goederen vervoerden, in beslag genomen. Zoo legden zij o.m. beslag op 13060 ton gedroogde groenten en 60.000 ton olie, 70.000 ton olienoten en 15.000 ton copra, 90.000 ton suiker en 18.000 ton koffie. Een oorlogskookboek. Bij de uitgevers J. J. Romen en Zonen te Roermond is de tweede druk versche nen van het Oorlogskookboek, door A. Geerts, leerares in koken en voedingsleer. De eerste vijfduizend exemplaren waren reeds vóór de verschijning uitverkocht aan den boekhandel, zoodat wel zeer dui delijk bleek, dat aan een boek als dit groote behoefte bestond. De huisvrouw, die niet alléén wil tobben met haar zorgen van dezen tijd ,schaffe zich dit kookboek aan. De inhoudsopgave vermeldt het volgen de: Gewichtentabel, Koken in oorlogstijd, Bersparing van brandstoffen,, Algemeene maatregelen, Zuinigheid bij het gebruik van een kolenfornuis, Zuinig koken op een gasfornuis, Besparing 'bij electrisch koken, Het maken van en het koken in een hooikist, Koken in klanten, Het doel matig bereiden van groenten en aardap pelen. Besparing van suiker, Het maken van jus, Recepten voor 33 warme maal tijden, Besparing van boter bij de brood maaltijden, Gerechten die de broodmaal tijden kunnen aanvullen en vervangen, Middelen ter besparing van koffie, thee, enz. en ten slotte Inmaak in oorlogstijd. HET PARTIJCONGRES IN CHICAGO. De leiding van den Amerikaanschen de- mocratischen partijdag verwacht, dat Roosevelt nog vandaag per radio bekend zal maken, dat hij zijn benoeming tot candidaat voor het presidentschap aan vaardt. HAMBRO LASTERT OVER DUITSCHE PLANNEN. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Nadat de gevluchte voorzitter van het Noorsche Storting Hambro, eerst dezer da gen in een verklaring door hem te New-York afgelegd, heeft moeten toegeven, dat de Noorsche marine te Christiansand Fransche torpedojagers verwachtte en om die reden niet op Duitsche zeestrijdkrachten had ge schoten, verklaart hij thans in een interview, dat Duitschland de Noorsche kust nu noodig heeft voor een aanval op Engeland, maar later van de Noorsche steunpunten uit, ook van plan is over de Faroer, IJsland en Groenland Canada aan te vallen. Deze be wering is wel wat al te plomp. Zoo wordt van bevoegde Duitsche zijdé vastgesteld: er is geen twijfel waartoe zij dient, het cynis me, waarmede de emigrant Hambro, die zijn eigen land eerst in het ongeluk heeft ge stort en het daarna in den steek gelaten, z'n propaganda voert, herinnert levendig aan de dagen te Stockholm, toen hij met dezelfde argumenten een neutraal land voor een ver loren zaak den oorlog wilde injagen. ITALIAANSCH LEGERBERICHT. Het Italiaansch opperbevel maakt in communiqué no. 39 bekend: In Noord-Afrika werden de bombarde menten in het. gebied van Mersa Matroeh met succes hervat. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. In Oost-Afrika werd de vijand, die zich uit Mojale had teruggetrokken naar Buna vervolgd door eenheden van de landmacht en van het luchtwapen, die vluchtende auto-afdeelingen onder vuur hebben ge nomen en verspreid. Wapenè, munitie en vrachtwagens vielen in onze handen. Met veel succes hebben onze vliegtuigen het vliegveld van Waijer gebombardeerd. De vijand heeft het kamp bij Agordat gebom bardeerd, zonder schade aan te richten. Een Engelsche machine is door onze ja gers neergehaald. Voetbal. HAAGSCHE ELFTAL—NEDERLANDSCH ELFTAL 1—5. Op het V. U. C.-terrein in Den Haag is gisteravond de eerste wedstrijd van een se rie van drie gespeeld, waarvan de baten zullen worden aangewend ter vorming van een fnods door de oorlogsslachtoffers onder de Nederlandsche voetballers. De strijd, welke ging tusschen het Haag- sche elftal en het Nederlandsch elftal, werd een overtuigende en verdiende overwinning voor laatstgenoemde ploeg. De publieke belangstelling was zeer be vredigend: de tribunes waren zoo goed als geheel bezet. Het Haagsche elfal had nog eenige wijzi gingen ondergaan, doordat Walhain van H. B. S. en Ditmars van D. H. C. door ziek te verhinderd waren. Zij werden resp. ver vangen door de Jong uit A. D. O. en P. Eversteyn, eeneens uit A. D. O. Voordat Den Haag den bal aan het rollen bracht, werden twee minuten stilte in acht genomen ter nagedachtenis vande ge vallenen. Al spoedig bleek, dat het verband in het Nederlandsche elftal beter was dan bij de Hagenaars. De voorhoede combineerde ver dienstelijk en vooral de vleugels lieten aar dig driehoekspel zien. Over het algemeen was het afgeven en doorgeven van den bal goed verzorgd, waarbij de middenlinie, welke in haar geheel bestond uit de spelers van Feyenoord, flink steun gaf. Vooral Kuppen als spil, beheerschte het midden veld en zette met verre trappen de buiten spelers Drager en Bergman aan het werk. Paauwe hield een speciaal oogje op de Har der, zoodat deze laatste zijn anders zoo snelle spel maar nauwelijks kon ontplooien. Bovendien moest hij het tegen de techniek van den Rotterdammer nog wel eens afleg gen. De aanvalskracht van den Haag was vee] geringer dan die van de gasten. Stam, die de spilplaats bezette, kon niet in de schaduw staan van zijn collega Kuppen. Zijn werken was zeer sloom en noodeloos hield hij het spel op door den bal te lang bij zich te houden. Wille, die een zeer goeden wedstrijd speelde, wist vele schoten met veel bravour buiten de palen te werken. Wij ge- looven dan ook, dat men in Wille de juiste opvolger van Van Male heeft gevonden. Het Ned. elftal stond bij rust me 3—0 voor, kwam in de tweede helft tot 50, waarna de Hagenaars door een tegenpunt de eer konden redden. ALCM. VICTRIX—ALKMAAR 5—1. Om het kampioenschap van Alkmaar. Gisteren vond op 't Sportpark de ont moeting plaats van de withemden tegen de groen-witte Alkmaarders in verband met het kampioenschap van Alkmaar. We kunnen reeds dadelijk vermelden, dat dit ongetwijfeld de minst goede wedstrijd in deze serie is geweest. Het is een vanzelf sprekend feit, dat de groen-witten over minder technische kwaliteiten beschikken, dan hun plaatsgenooten; het onge kende enthousiasme echter en de wilskracht om het er zoo goed mogelijk af te brengen, kenmerkten de vorige ontmoetingen, deden weldadig aan en maakten, dat de minsten van het „drietal", waardige tegenstanders bleken te zijn. En nu ontbraken deze voor hen zoo belangrijke factoren. Kwam het soms, omdat de Alcmarianen we meenen door toedoen van v. Wierin- gen reeds dadelijk na den aftrap de lei ding namen? Een voorsprong, die on danks alle hardnekkige pogingen, na eeni gen tijd, door een zeer goed en onhoudbaar doelpunt van v. Wieringen werd vergroot, zoodat de bezoekers zelfs met een 20- stand kwamen achter te staan. Het zat de groen-witten niet bepaald mee, toen zelfs bij een snelle doorbraak een goed gespeel de bal van Kranenburg rakelings langs het verlaten Alcmaria-heiligdom rolde. De tweede helft begon al even ontmoedi gend, want nauwelijks waren een tweetal minuten verstreken, of we zagen het ieder in 't groen-witten doel verdwijnen, 30. Toen pas kwamen de bezoekers weer eens geducht opzetten; Kranenburg gaf goed naar links door, een scherpen voorzet volg de en doelman Brouwer werd van dichtbij geslagen, 31. Nu was nog veel mogelijk en er kwam eenige spanning. Doch toen de withemden er 41 van maakten, was het geheel mis. Het werd een ware belegering van de groen-witte veste en toen de rechtsbuiten van de gastheeren er na een „wandeling" 51 van maakte, was het pleit geheel be slist. De stand is thans: Alkm. Boys 3 3 0 Alcm. Victrix 3 2 0 Alkmaar 4 0 0 Er resteert dus nog de ontmoeting: Alkm. BoysAlcm. Victrix. zegevierde de eerste in drie sets. Lissauer won in vijf sets van Wilton. In het dames dubbelspel toonde zich het duo mej. Rollin Couquerque-mevr. van Ber- kel overtuigend de meerdere van mej. Har- tog en mej. Kerckhoff, hoewel de laatsten de tweede set boven de normale lengte wisten te rekken (97). Bij het heerendubbelspel hadden Hughan en van Swol slechts drie sets noodig om hun meerderheid over Marinkelle en Koopman aan te toonen. De laatsten hadden vooral in de eerste set niet veel tegen het bekende team in te brengen; het begin van de beide andere sets scheen hoopvol, doch Hughan en van Swol wisten in te loopen en te pas- seeren. De volledige uitslagen luiden: heerenenkelspel: T. Hughan sl. W. Hey- nen 75, 62, 61; L. Lissauer sl. H. Wil ton 61, 62, 36, 36, 64; A. M. Borren sl. L. van Meegeren 57, 26, 60, 64, 86; W. Karsten sl. F. van der Graaf 36, 60, 75, 62; J. Jacobson sl. A. C. Reidt 64, 62, 63; D. Teschmacher sl. J. Bou- man 61, 61, 62; Jhr. R. de Brauw sl. mr. W. Marinkelle 64, 46, 63, 16, 61; H. van Swol sl. Fr. Wiegers 63, 63, 6-4; dames dubbelspel: mevr. E. van Berkel- Belzer en mej. M. Rollin Couquerque si. mej. A. Kerckhoff en mej. A. Hartog 60, 9—7; heeren dubbelspel: T. Hughan en H. van Swol sl. mr. W. Marinkelle en O. Koopman 61, 63, 6—4; W. Karsten en D. Teschma cher sl. jhr. R. de Brauw en Fr. Wiegers 6—1, 6—1, 6—2. 0 10—4 6 1 9—5 4 4 4—14 0 Roeien LAGA WINT DEN TELEGRAAF- BEKER. Geheel volgens de verwachting heeft ook de acht van de Amstel gisteravond in den eindstrijd om den Telegraafbeker de meer derheid van Laga moeten erkennen. Door deze overwinning kwam Laga weer voor een jaar in het bezit van den beker. Tennis NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. Op de M.E.T.S.-banen te Scheveningen zijn gisteren de nationale tenniskampioen schappen begonnen. Aanvankelijk liet het weer zich niet al te goed aanzien; het regen de voortdurend en de hemel was bedekt met zware wolken. Omstreeks drie uur echter klaarde het op en toen kon de eerste ronde van het heerenenkelspel een uur te laat beginnen. Dezen eersten dag reeds wer den alle partijen der eerste ronde van het heerenenkelspel gespeeld, benevens één partij van het damesdubbelspel (eerste ronde, tevens halve eindstrijd) en twee par tijen van het heerendubbelspel. De groote verrassing van dezen dag was de vijftienjarige L. van Meegeren Jr., die in zijn strijd tegen Borren niet toegaf en taai volhield tot de vijfde set, die met 86 in het voordeel van Borren eindigde. Vooral in den aanvang toonde van Meegeren een mooien soepelen en toch krachtigen slag, waarbij komt, dat hij zeer vast is. In de an dere partijen waren het de bekende namen, die zegevierend uit het strijdperk traden, als van Swol, Teschmacher en Karsten. Ma rinkelle werd in vijf sets door de Brauw verslagen en in den strijd Jacobson-Reidt Wielrennen DE NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN TE AMSTERDAM. Smits favoriet bij de amateurs. Niet minder dan 27 inschrijvingen zijn bij de Nederlandsche Wielren Unie binnen gekomen voor het nationale kampioenschap sprint amateurs, welke wedstrijden Zater dag en Zondag a.s. op de Stadionbaan te Amsterdam worden gehouden. Met Smits uit Tegelen, Chr. Kropman (Utrecht), B. Leene (den Haag), de Best en Bijster (bei den Haarlem), Duyns (Haarlem), Faanhof, van Gelder, Hoek en Remkes (allen Am sterdam), alsmede van Boheemen (even eens uit Amsterdam), hebben wij wel de sterksten der deelnemers opgenoemd. Smits moge, op grond van zijn verrichtingen het vorig jaar, favoriet voor den titel zijn, ver rassende uitslagen behooren geenszins tot de onmogelijkheden, gezien ook. de weinige training, welke de renners dit seizoen heb ben gehad. Piet Smits b.v. zat gisteren op de Stadionbaan weer voor het eerst op de fiets, sedert vele maanden had hij niet ge oefend en zijn laatste wedstrijden dateeren van de Winterbaan te Berlijn. Met Krop man, dien wij ook op de Stadionbaan zagen trainen, is het niet veel anders gesteld. In 1939 heeft Kropman practisch niet gereden en dit seizoen had hij nog geen fiets aange raakt. Evenals Smits zat ook hij wat vreemd op het zadel. Hopelijk zijn de enkele dagen, welke ons nog van de kampioen schappen scheiden, voldoende om dezen renners den vorm te geven, noodig om een ernstigen gooi te doen naar het kampioen schap. Zoowaar troffen wij ook den naam Ber nard Leene op de lijst der deelnemers aan. Zou Leene nu eindelijk eens een kampioen schap behalen, iets, wat hem de laatste 12 jaren nooit gelukt is, omdat steeds een jon gere kracht aanwezig was, die beter was dan hij? Of moeten wij den kampioen 1940 zoeken onder de Haarlemmers de' Best en Bijster of bij de Amsterdammers van Bo heemen en Faanhof? Een ding is zeker, nie mand kan voorspellen, wie de nieuwe kam pioen als opvolger van Jan Derksen zal zijn en in die ongewisheid ligt een groote aan trekkingskracht opgesloten. Acht series achtervolging. In het nummer achtervolging zijn nog drie renners bijgekomen, n.l. Piet van Nek, Kees Pellenaars en Willem Reutel', waar door de bezetting van de poursuite nog meer aan beteekenis heeft gewonnen. Intus- schen zijn er 8 series samengesteld en wel de volgende; BoeyenMotké, van Egmond Fransman, Groenewegende Hoog, Klink Textor, van NekReuter, Pellenaars Roes, SchulteBuis en van der Voort Domhof. Men mag wel aannemen, dat eerstgenoemde van elke serie de kwartfinale zal weten te bereiken. $00 DOOR 7) Mary glimlachte, tot ze kuiltjes in haar wangen kreeg. „Zoolang u hier blijft, be loof ik u, dat u niet zonder gezelschap van een onzer of van een van het personeel zult behoeven te rijden". „O, u bent bang, dat ik heimwee krijg en probeert ervandoor te gaan! Is het dat niet?" Ze lachten nu allebei. „Heusch, mijnheer Meredith, ik zou graag willen, dat ik u geen last behoefde te be zorgen, maar „Last bezorgen", viel Ben weer uit. „Dat is wel heel zacht gezegd. Hebt u eigenlijk wel eenig idee van verantwoordelijkheid? Van plicht? Ik heb u gezegd, dat ik het ra zend druk heb en Hij beheerschte zijn stijgende veront waardiging. Wat gaf het? Dat meisje was niet van haar stuk te brengen. Hij had den blik niet vergeten, waarmee ze haar pistool op hem gericht had. Op dat oogenblik verscheen haar knappe' zuster. Ben was blij, haar te zien. Mary had erop gerekend, dien morgen met Ben uit rijden te gaan, maar Bess ging in haar plaats. Zoodra Bess aan de ontbijt tafel verschenen was, scheen Ben de aan wezigheid van Mary totaal vergeten. Hij begon dadelijk heel onderhoudend met Bess te babbelen en al spoedig gingen die twee geheel in elkander op. Mary had hem zoo graag enkele van haar geliefde piekjes wil len toonen, in de vaste overtuiging, dat Ben ze ook mooi zou vinden, net als zij. Hadden ze niet afgesproken, dat ze vrienden zouden zijn? Ze haastte zich met haar huishoudelij ke bezigheden in het vooruitzicht van den rit met hem. Maar toen ze klaar was, wa ren Bess en Ben er reeds vandoor. „En ik heb nog zoo gezegd, dat jullie hem niet uit het oog mochten verliezen", verweet ze haar cowboys. „Waarom zijn jullie niet meegereden?" „Bess wilde niet, dat er iemand meeging. Ik heb nog aangeboden mee te rijden, maar Bess zei, dat ik me niet zoo mal moest aan stellen en wat kon ik toen doen?" vroeg een hunner. Mary keek hem driftig aan. „Als hij het nu in zijn hoofd krijgt, ervandoor te gaan, dan kan Bess hem niet tegenhouden! En als dat gebeurtnou dan hooren jullie er nog wel meer van! Dat verzeker ik jullie!" Dien morgen duurde de tijd voor Mary ongewoon lang. Ze had er zoo op gevlast, met Ben uit rijden te gaan, dat ze wel had kunnen huilen van spijt. Maar ze zocht ba zigheid, om de dwaze hoop uit haar hart te bannen, dat ze haar zouden komen opha len. Toen het middaguur verstreken was, zonder dat ze teruggekeerd waren, zadelde Mary haar poney en begaf zich op weg. Midden op den middag ontmoette ze Bes alleen. Zoodra Bess Mary zag, gaf ze haar paard de sporen en reed naar haar toe. „Hij is er vandoor, Mary! Ik kon hem niet tegenhouden! Hij was weg, voordat ik erop bedacht was". „Naar den spoorweg terug?" „Natuurlijk. Hij was er gewoonweg van overstuur, dat we hem zijn tijd zoo lieten verknoeien. Hij heeft zooveel verantwoorde lijkheid, zie je? Hij was wanhopig Mary. Heusch, ik had medelijden met hem". Mary was te verblijft, om iets bijzonders in de houding van Bess te ontdekken. Pre cies immers als ze verwacht had, was Bess niet in staat geweest, een ontsnapping te verhinderen. Ze was voornamelijk teleurge steld, omdat ze erg op het gezelschap van Ben gesteld was. Ze had ernaar verlangd. Zijn verdwijning deed haar pijn. Bess putte zich uit in verontschuldigingen. Ze was hem natuurlijk achterna gereden, maar ze was niet gewapend en niet sterk genoeg, om hem te dwingen, terug te keeren. Mary liet haar uitpraten. „Er was niets aan te doen, lieve kind. Ik zal de jongens op wacht moeten zetten. Als ze probeeren, ons een poets te bakken „Och, Mary, dat zullen ze heusch niet doen. Mijnheer Meredith heeft me zijn woord erop gegeven. Nog voordat hij het in zijn hoofd kreeg, er vandoor te gaan Och, hadden we ons maar niet in zoo'n wespennest gestoken!" „Al die vrome wenschen helpen nu toch niet meer. Hij is weg en daarmee is het uit. Wat zal oom Les me uitlachen! Kom, laten we het maar aan tante Sarah gaan vertel len. Wc moeten ons er maar overheen zet ten". Als ze minder aandacht had geschonken aan haar persoonlijk verlies, dan zou Mary wel bemerkt hebben, dat Bess haar blikken ontweek. Ze zou gezien hebben, hoe haar oudste zuste nauwelijks haar opgewonden heid vermocht te verhelen. En dan zou het haar gemakkelijk zijn geweest, achter de reden van die opwinding te komen. Ze nam Ben niet kwalijk, dat hij ont snapt was. In zijn omstandigheden zou ze dat zelf ook gedaan hebben. Hij had nu eenmaal voor zijn werk te zorgen. Hij was werkelijk iemand, die voor de spoorweg maatschappij van groot belang was en die een aanzienlijke verantwoordeijkheid te dragen had. Dat was voor Mary een reden, om trotsch op hem te zijn. En in de volgen de dagen dacht ze dan ook heel veel aan hem. Ze zou erom gelachen hebben, als iemand tegen haar beweerd had, dat ze ver liefd op Ben geworden was. Dat was im mers goed voor Bessmaar niets voor haar? En toch was hij geen oogenblik uit haar gedachten. Dagelijks reed ze tot aan de grens van hun land. En zelfs 's nachts deed ze vaak zelf de ronde, om te zorgen, dat de schildwachten op hun post waren en toe zagen, dat er geen rails op hun land gelegd werden. Dan overlegde ze ernstig met den ouden Hank, of met Pete en de anderen, die gewapend de grenzen bewaakten, en richtte daarbij vaak haar blikken naar den gloed der kampvuren in de verte langs de spoorlijn ontstoken. Ze vroeg zich dan af, wat Ben op dat oogenblik uitvoerde. Zat hij misschien in zijn tent met kaarten en papieren voor zich, als een generaal, die een krijgsplan bestudeert? Of waagde hij mis schien zijn geld in een der vele speelholen, die langs de lijn als paddestoelen uit den grond rezen? Dat kon Mary zich niet goed voorstellen. Zoo was Ben Meredith niet. Hij had veel ambitie; hij was een jonge man, die het ver in de wereld zou brengen, zoo dat zijn vrienden trotsch op hem konden zijn. Soms stelde ze zich voor, dat hij aan het hoofd van zijn mannen stilletjes een in val op het grondgebied van Cabinal waag de en dan greep ze naar haar pistool en nam zich voor, hem een warme ontvangst te bereiden. Maar hoe ze ook over hem dacht, als ze bij de grens kwam, ontstond er steeds inwendig 'n groot verlangen, hem te ontmoeten. Dagen verliepen en nog steeds had ze Ben niet gezien. Er werd ook geen enkele po ging ondernomen, om op hun grondgebied door te dringen. Het gedrag van Bess werd echter hoe langer hoe raadselachtiger. Bij na dagelijks ging ze er alleen op uit. In het begin dacht Mary, dat ze met Allan uit rij den ging, maar toen ze er eens naar vroeg, ontkende Bess dit beslist. „Allan? Ja, ik zal me daar mijn tijd aan Allen verknoeien!" „En ik dacht nog al, dat je van hem hield!" „Och, daar ben ik allang over heen". „Dus ga je niet met hem trouwen?" „Neen, zelfs niet al was hij de laatste man, die er op de wereld over was". „Houd je dan heelemaal niet meer van hem?" vroeg Mary verwonderd. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3