>nd 4 1 KEN !LEN mi ODIG. den N VLIES. 2650 \N. Vergoeding voor verrichtingen ten behoeve van de Duitsche weermacht. Invoering distributiebonnen voor de DuitsoKe weermaebi. liSèr; Beperking van het aantal zeifkarnende veehouders. w angt dan do j ANAAN. F TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG IS JULI 1940. t ZOON ■Ikmaar. IN DE WESTERKERK TE AMSTERDAM werd door de Werkgemeenschap D.A.W. een krans gelegd bij het graf van Rembrandt. Bij deze plechtigheid was namens de Kultur-austausch aanwezig dr. F. M. Hübner, lid van den staf van den Rijkscommissaris. Tijdens de rede van den voorzitter van D.A.W.den heer Schultink. MEISJES VAN DEN ARBEIDSDIENST helpen bij den aardbeienoogst in West- Duitschland. Op weg naar de velden. Groote partijen worden ook verzonden naar de hsopitalen voor de gewonde soldaten. Verzoeken aan de gemeenten, die uitbetaalde bedragen gerestitueerd krijgen. In het gisteren verschenen verordeningen blad is opgenomen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsehe gebied betreffende de vergoe ding voor verrichtingen ten behoeve van de Duitsche weermacht in Nederland. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: Hetgeen op vordering van en rechtstreeks voor de Duitsche weer macht in Nederland door natuur lijke personen of rechtspersonen, weike niet tot de Duitsche weer macht behooren, of door gemeen ten is verricht, in deze verordening aangeduid als regelmatige verrich tingen (afgekort r-verrichtingen) ten behoeve van de weermacht, wordt betaald met een daarmee strookende vergoeding. Tot de r-verrichtingen behoort ook het leveren van goederen, daaren tegen niet het ten gebruike geven van stukken grond of gebouwen. Tot de r-verrichtingen behooren niet: 1. de leveringen en verrichtingen door de Nederlandsehe regeeringsorganen en -bureau's; 2. het verschaffen van kwartier (hiervoor wordt de vergoeding afzonderlijk geregeld)' 3. hetgeen verricht wordt door roerende en onroerende goederen, die onder het be grip „oorlogsbuit" vallen; 4. leveringen of verrichtingen ten behoeve van organen van het Duitsche rijk, die niet tot de Duitsche weermacht behooren (hier voor wordt de vergoeding afzonderlijk ge regeld) 5. de schade, die door de oorlogvoering of door de bezetting veroorzaakt is (hiervoor wordt de vergoeding afzonderlijk geregeld). Gegrondheid aantoonen. Hij, die een verzoek om toekenning van een vergoeding voor r-verrichtingen wil in dienen, moet de gegrondheid van zijn ver zoek om vergoeding en de hoegrootheid van zijn eisch bewijzen. Dit kan geschieden door middel van: 1. het vertoon van de verklaring van het geen verricht is of door het ontvangst-be wijs, dat door de Duitsche weermacht afge geven is; 2. afgifte van een verklaring, onder opgave van getuigen of van ander bewijsmateriaal. Het verzoek om vergoeding moet bij de Nederlandsehe gemeente, binnen welker ge bied degene, die recht' op vergoeding heeft, zijn woonplaats heeft ,of, wanneer de ge meente zelf iets verricht heeft, door deze bij den commissaris genoemd in art. 143 der grondwet ingediend worden. Ten aanzien van alle r-verrichtingen, die tot en met 30 Juni 1940 geschied zijn, moet het verzoek om vergoeding in den tijd van 1 Juli tot en met 31 Augus tus 1940 ingediend worden. Op later in gediende verzoeken wordt geen acht geslagen. Ten aanzien van r-verrichtingen, die na 30 Juni 1940 geschieden, moet het verzoek om vergoeding ingediend wor den uiterlijk op den 15den van de maand, die volgt op de maand, waarin de verrichting geschiedde. Op verzoe ken, welke niet binnen dezen termijn ngediend zijn, wordt geen acht ge slagen. De gemeenten zijn verplicht om de inge diende verzoeken op hun gegrondheid en billijkheid, wanneer het noodig achtten met de Nederlandsehe instanties, welke belast zijn met het onderzoek der prijzen, te onder zoeken. De gemeenten moeten verzoeken om ver goeding terzake van r-verrichtingen, die niet geloofwaardig of niet genoegzaam bewezen zijn, afwijzen. Van deze afwijzing kan" de verzoeker binnen 14 dagen, nadat hem de afwijzing bekend is gemaakt, schriftelijk in beroep komen bij den commissaris, genoemd in art. 143 dér grondwet. De commissaris geeft de uiteindelijke be slissing. Voor zoover de commissaris han delt ten aanzien van verzoeken om vergoe ding van gemeenten, kan van zijn beslissing niet in beroep gekomen worden. Erkent de gemeente de r-verrichtingen ais geloofwaardig bewezen, dan stelt zij een passende vergoeding vast, voor zoover deze ingevolge de ten tijde der verrichting gel dende voorschriften betreffende het verbod van prijsverhooging geoorloofd is. Wanneer de gemeente de r-verrichtingen als geloofwaardig bewezen erkent, maar toch de met de verrichting strookende vergoe ding niet kan vaststellen, in het bijzonder wegens het ontbreken van grondslagen om prijzen te berekenen of wegens het bijzon der karakter van het verrichte, dan moet zij een voorstel doen ter vaststelling van zulk een vergoeding. Uitbetaling. Wanneer de door de gemeente erkende en vastgestelde vergoeding voor de afzonder lijke verrichting 1) minder bedraagt dan 200 gulden, moet de gemeente de vergoeding terstond aan den gerechtigde tegen quitantie betalen, 2) van 200 tot en met 700 gulden bedraagt, moet de gemeente de vaststelling der ver goeding laten onderzoeken en bekrachtigen door dén commissaris, genoemd in art. 143 van de grondwet, die de erkenning of de vast stelling veranderen of het verzoek om ver goeding geheel afwijzen kan. Wanneer de door de gemeente erkende en vastgestelde vergoeding meer dan 700 gulden bedraagt, moet de gemeente het verzoek om vergoeding via den commissaris, die de er kenning en de vaststelling onderzoeken moet en wijzigen kan. worden voorgelegd aan den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken. Over een voorstel van een gemeente ter vaststelling van een*vergoeding beslist de commissaris, genoemd in art. 143 der grond wet. Wanneer de door den commissaris erkende en vastgestelde vergoeding minder dan 200 gulden bedraagt, moet hij de gemeente voorschrijven de vastgestelde vergoeding aan den gerechtigde tegen quitantie uit te be talen. Bedraagt deze meer dan 200 gulden, dan moet de commissaris het verzoek om ver goeding aan den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken over leggen. Deze zendt de gezamenlijke ver zoeken met bewijsstukken aan den hoofd intendant (chef-intendant), toegevoegd aan den weermachtsbevelhebber in Nederland, verder, die over de vaststelling der "ver goeding uiteindelijk beslist en den secretaris generaal van het departement van binnen landsche .zaken opdraagt de door den hoofd intendant vastgestelde vergoedingen door de gemeenten aan de berechtigden tegen qui tantie te laten uitbetalen. Lijst van R-verrichtingen. Zijn alle verzoeken van een maande- lijksche lijst van R-verrichtingen van een gemeente door betaling der vergoeding of door afwijzing van het verzoek afgehandeld, dan moet een exemplaar van de lijst met bij voeging van de bewijsstukken, via den com missaris, genoemd in art. 143, der grondwet, met hét verzoek om restitutie van de door de gemeente betaalde vergoedingen, aan den hoofdintendant (chef-intendant), toegevoegd aan den weermachtsbevelhebber in Neder land, gezonden worden. In het verzoek moet de gemeente het geheele uitbetaalde gedrag aangeven. De hoofdintendant kan, als hem blijkt, dat de vergoeding in strijd met de bepalingen is geschied, de restitutie aan de gemeenten geheel of ten deele te weigeren. Niet gerestitueerde bedragen komen ten laste van de gemeente, die deze betaald heeft. Terugvordering van de vergoeding, welke aan den ontvanger der vergoeding uitbetaald is, is slechts toelaatbaar, wanneer de ontvanger der vergoeding bij het aan nemen der vergoeding wist of slechts ten gevolge van grove nalatigheid niet wist, dat hem zulk een vergoeding niet toekwam. Voor zoover hieruit een onredelijke belas ting van een gemeente voortvloeit, moet de In het verordeningenblad i* opgenomen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied be treffende het invoeren van distributiekaar ten en distributiebonnen voor de Duitsche weermacht voor den aankoop van levens- en voedermiddelen, die onder distributie vallen of waarvan het verbruik in het al gemeen verboden is. Hierin wordt het vol gende bepaald: In Nederland worden dtstrébutte- kaarten (blauw) en distributiebon nen voor de weermacht voor den aankoop van levens- en voedenaid- deeln, die onder distributie vallen of waarvan het verbruik in het al gemeen verboden is, door leden der Duitsche weermacht ingevoerd. De militaire distributiekaarten worden gebruikt bij aankoop van levens- of voeder middelen ten behoeve van geheele eenhe den. Zij moeten de aan te koopen goederen, soort en hoeveelheid, alsmede de handtee- kening van den troepencommandant (ba taljonscommandant of commandant van een zelfstandig onderdeel), onder vermel ding van rang, en het dienstzegel of dienst- stempel van het onderdeel inhouden. De militaire distributiebonnen worden gebruikt bij aankoop van levensmiddelen door afzonderlijke leden der Duitsche weermacht. Zij worden aan deze leden uit gereikt door hun legeronderdeel naai' den maatstaf van de geldende militaire voor schriften. Onderstaande militaire distributiebon nen worden ingevoerd: blauwe militaire distributiebonnen voor 50 gr. brood, bruine militaire distributiebonnen voor 100 gr. koffie of 20 gr. thee, groene mi litaire distributiebonnen voor 200 gr. suiker, violette militaire distributiebon nen voor 100 gr. meel, lichtblauwe mili taire distributiebonnen voor 100 gram vet, grijze militaire distributiebonnen voor 100 gr. levensmiddelen van elke soört. Voor wie deze kaarten gelden. Militaire distributiekaarten en militaire distributiebonnen mogen alleen afgegeven woi 'en door: 1. in uniform gekleede leden der Duit sche weermacht, politie of SS, van den ver sterkten grenswachtdienst, van de Duitsche rijkspost of van de Duitsche rijksspoorwe gen; 2. niet in uniform gekleede leden van de onder 1 genoemde eenheden, voorzoovcr zij voorzien zijn van een bewijs, dat zij tot een dezer organisaties behooren; 3. personen, die door een instantie van de onder 1 genoemde organisaties schriftelijk gemachtigd zijn om militaire distributie kaarten of militaire - distributiebonnen af te geven. Het aannemen van regelmatig uitgereikte en afgegeven militaire distributiekaarten of militaire distributiebonnen mag" zonder dringende reden niet geweigei'd worden. Vergrijpen tegen deze verordeningen zijn vergrijpen tegen de bepalingen van de distributiewet 1939. ontstane schade door den Nedei'landschen staat worden gedragen. Verzoeken hierom trent moeten de gemeenten aan de secre taris-generaal van het departement van fi nanciën richten, die naar eigen goeddunken beslist. De door de Duitsche weermacht aan de gemeenten te restitueeren bedragen voor r-verrichtingen worden door den hoofdin tendant aan de gemeenten overgemaakt. De beslissing over de vraag, wie de uit gaven, ontstaan op grond van deze veror dening ten behoeve van de Duitsche weer macht, draagt, zal nader geregeld worden, Vervalsching of het valschelijk opmaken van bewijsstukken, alsmede valsche aangif ten zijn delicten, welke zich richten tegen de Duitsche weermacht en zijn onderwor pen aan het oordeel van den Duitschen krijgsraad. DE BEZETTING VAN HET ENGELSCHE KANAALEILAND JERSEY. Het hijschen van de vlag op het vliegveld van Jersey na de landing der Duitsche vlieg tuigen. Wie een vergunning krijgen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij maakt in verband met de aankondi ging, dat het aantal zelfkarners sterk be perkt zal worden en dat aan degenen, die niet in het bezit zijn van een karnvergun- ning, het bereiden van boter niet is toege staan, bekend, dat zij, die genoodzaakt zijn de op hun bedrijf ontvangen melk tot boter te verwerken en hun melk niet aan een fa- bi'iek kunnen leveren, in het algemeen voor een kaï'nvergunning in aanmerking zullen komen. Indien vóór 18 Juli geen aanvraag formulier voor een karnvergunning is ont vangen, dienen belanghebbenden dit for mulier zoo spoedig mogelijk bij de afdee- ling zuivelcontrole der Nederlandsehe zui- velceptrale in hun provincie aan te vragen. Deze bedrijven kunnen, in af wachting van de door de Neder landsehe zuivelcentrale hieromtrent te nemen beslissing, met de berei ding van boter voorloopig doorgaan. De bedrijven, die wel in staat zijn hun melk aan een fabriek te leveren, komen net voor een karn- vex'gunnng in aanmerking en dienen dus terstond de daarvoor vex-eischte maatregelen te treffen. Onder fabriek wordt in dit vei'band ver staan ieder bedx-ijf, dat voor fabx'iekmatige verwerking van melk is ingericht. Jongetje door groentekar overreden. - Gistei-en liep het anderhalf jax'ig zoontje van de familie Nijp te Leeuwarden in een on bewaakt oogenblik uit een voortuin den rijweg op. Het jongetje kwam onder een groentekar terecht en werd dermate ge wond, dat het spoedig overleed. Glimlachje. /WW. Nu jullie soldaat geworden bent, moeten jullie ophouden met elkaar te vechtexr Begrepen? AANGIFTE MOTORRIJTUIGEN, BEREDEN VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT. De Duitsche weermacht maakt bekend, dat alle motorrijtuigen, welke voor de weer macht worden bereden en zich nog be vinden in garages en reparatiewerkplaat- sen, ten spoedigste door de houders der ge noemde garages en werkplaatsen moéten worden opgegeven bij het Nachkommando Kraut, Mauritskade 53, Den Haag, tel. 117780. Bij niet voldoen aan dezen oproep zal een strafrechtelijke vervolging worden ingesteld. Postcheque- en giroverkeer met Duitschland. - In het raam van de normali seering van het postverkeer is de post- chèque en girodienst tusschen Duitschland en Nedei-land thans op den ouden voet her steld.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5