Aqmda JUMicaties. Jiackt&eücfUm J5utg&difke Stand 'Jeuiêletcm. Land- en Tuinbouw. Minimumprijzen weer verlaagd. HEILOO STOMPETOREN valutakoersen der nederland sche bank, 22 juli. OPMEER alkmaar. BERGEN NOORDSCHARWOUDE [BROEK OP LANGENDIJk Radioprogramma voor Dinsdag. dagblAü-reclame! Alkmaar, Maandag. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Het Hoofd L. B.S.D. maakt bekend, dat degenen wier auto's ten dienst van de luchtbescherming zijn gevorderd of ge vorderd geweest zijn, verzocht worden, hun rekeningen ten spoedigste, doch uiter- lijk 27 Juli bij hem, bureau Waaggebouw, in te dienen. VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond van 21.47 tot 5.46 uur. Rijwielen, motorrijwielen en andere voer tuigen moeten gedurende dezen tijd licht op hebben, verduisterd volgens de onlangs gepubliceerde unifcrme regeling. MULO-EXAMEN. Zaterdag, den laatsten dag van het Mulo examens hier ter stede, zijn voor het diplo ma B geslaagd: H. van der Hoek en C. van der Plas te Den Helder. Voor het diploma A slaagden: S. Koppijn, M. Vos, H. Mensink, N. Leeuwenkamp, G. van den Brink, P. Hofstra, H. van der Hof en J. Bakker te Alkmaar; Th. Klok en M. de Jong te Beemster; J. v. Kluyver te Den Rijp B. Tompot, G. Smit, P. Nijhoff, C. Leeflang C. Kistemaker, W. Erkelens en A. Bastiaan- se te Den Helder; C. Groeneveld te Purme- rend; E. Knibbe te Grootschermer en H. Ekkel te Bergen. Afgewezen werden vier candidaten. EINDEXAMEN MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Aan de middelbare technische school zijn voor het einddiploma o.a. geslaagd: Afd. bouwkunde: J. C. de Waal te Alk maar. Afd. weg- en waterbouwkunde: W. J. v. d. Berg te Limmen, J. B. Jager te Egmond aan den Hoef, R. H. Snel en D. M. Vennik te Alkmaar. Afd. werktuigbouwkunde: C. Blom te Graft, C. H. Kok te Medemblik, A. D. Saai te Wognum en C. Zwaan te Barsingerhorn. Afd. electrotechniek: J. B. Reinders te Warmenhuizen. Afd. vliegtuigbouwkunde: P. J. Keyman te Alkmaar. fondsen te verzamelen. Verder bestaan er plannen om indien daarvoor goedkeuring kan worden verkregen zoo noodig tot het houden van een loterij over te gaan. Na lezing van dit verslag aldus het blad gevoelen wij ons eenigszins be schaamd. Het gaat hier niet alleen om de handhaving van een typisch nationale in stelling, doch om een oud, doch steeds levend blijvend monument dat sterk ver bonden is met de positie van de Nederland- sche Edammerkaas. Zou het nu werkelijk zoo zijn, dat daarvoor niet voldoende be langstelling te wekken is, om een vaste in komstenbasis van enkele duizenden gul dens te vormen, die het onnoodig maakt om telkenjare te hooren over de moeite, die men heeft, om dit zoo karakteristieke insti tuut in stand te houden? Alleen reeds het feit, dat er telkens over gesproken moet worden, doet afbreuk aan de reputatie van die beroemde kaasmarkt, die dan wel spe ciaal Alkmaarsch is, doch door ons allen mede als een nationaal en steeds waardevol blijvend bezit moet worden beschouwd. Wij hopen zegt het blad op deze zaak spoedig terug te komen. WILLY DERBY IN 'T GULDEN VLIES. Een uitverkochte zaal Het publiek wil ontspanning in deze dagen. Dat is nu wel gebleken uit het bezoek, dat de beide „uitgangsdagen" in 't Gulden Vlies trokken. De vorige week trokken Johnny and Jones een 400 dansliefhebbers, gister avond sleepte Willy Derby een tjok-tjokvolle zaal mee! En deze overvolle zaal heeft gedurende eenige uren als het ware aan Derby's lippen gehangen. Ze heeft zich kostelijk vermaakt, ze was goedlachs en zanglustig. En dat was maar goed ook, want Derby liet zijn publiek voortdurend meezingen, waarbij nog weer eens bleek, hoe populair zijn refreintjes zijn: het was geen mee-neuriën, het was werke lijk meezingen, waarbij men den tekst goed in zijn hoofd had. We kunnen natuurlijk geen opsomming geven van al het vele, dat Derby zong. Het zijn tientallen liederen geweest, heel veel be kende, maar ook zeer veel, dat nog splinter nieuw was. Onder die bekenden waren vele „verzoekliedjes", zooals „Scheiden doet iijden", „Ik heb een huis met een tuintje" en hoe ze allemaal mogen heeten. Doch wat geeft het opsommen van titels; het voor naamste is toch wel, dat Derby aan een uit verkochte zaal 'n zeer prettigen avond heeft bezorgd en dat het succes overweldigend was. ALKMAAR'S KAASMARKT. Het Algemeen Zuivel- en Melkhygiënisch Weekblad van 19 Juli vestigt de aandacht op de in de pers verschenen mededeeling, dat het „Fonds tot behoud der Kaasmarkt" te Alkmaar volgens zijn jaarverslag in 1939 niet in staat is geweest om aan de gemeente de gebruikelijke subsidie van 1000 te ver- leenen als bijdrage tot behoud van de kaas markt. Ook andere subsidies tot een totaalbedrag van enkele duizenden guldens zijn aan de gemeente ontvallen en men is reeds tot ver koop van speldjes overgegaan om eenige DE MAANDAGMARKT. „Het stinkt gelukkig weer in dezen hoek", was de wijze waarop een rechtgeaard var- kensmester zijn vreugde uitte bij het Waag gebouw, waar een flink aantal varkens aan de Veehouderij-Centrale overging. Toch mogen de leveranciers overtuigd zijn, dat zij niet de prijzen zullen bedingen, wel ke de laatste „vrije" markt 1.1. Vrijdag in Leeuwarden te zien gaf, n.l. 0.35 per pond. Algemeen werd aangenomen, dat ongeveer 33 cents de uitkomst per pond levend voor het zwaardere varken zou zijn. Beter dan de vorige week was de conditie, waarin heden de varkens afgeleverd werden Wij kunnen overtuigd zijn, dat het meeren- deel „Alkmaars roem" van gering afslach tingspercentage zal handhaven. De overige, dus vrije, markt mogen wij in het teeken van „hausse" plaatsen. De schapen, die ruimer en beter aangevoerd waren, vonden grif plaatsing, waarbij 65 ets per pond geslacht voor goede rijpe dieren de grondprijs was, terwijl verschillende er nog wel bovenuit zullen zijn gekomen. Graskalveren waren ruim gevraagd en be langrijk hooger, den doorsnee-prijs kunnen wij op f-,34 stellen, met voor de betere 2 ent per pond geslacht hooger. Zelfs de mindere nuchtere kalveren wisten op 30 cent te ko men. Deze „worstdingen" moesten duur hee ten tegenover het betere kalf, dat ongeveer een stuiver hooger kwam. De runderen, iets minder in aantal, waren even duur. Meerdere exemplaren werden op een kostprijs boven 45 cents per pond ge schat. Zoolang het ongesmolten vet nog vrij blijft, zal de vraag naar „rijpe" dieren zeer zeker een stimulans voor de markt zijn. Bioscopen. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Pip met vacantie (rom.-muz.); hoofdrollen Gloria Jean, Robert Cummings en Nan Grey. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De onsterfelijke wals (rom.-muzikale film); hoofdrollen Miliza Kor jus, Luise Rainer en Fernand Gravey. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Morgen word ik gearresteerd (rom.- sens.); hoofdrollen Ferdinand Marian ei Kathe Dorsch. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Roxy-theater, 7.30 uur, eerste hoofdnum mer Schoftjes (real.); hoofdrollen de Dead End jongens; -• tweede hoofdnummer De vliegende bende (sens.); hoofdrollen Kent Taylor en Rochette Hudson. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Tomaten, komkommers, peen, kool en stamboonen. De minimumprijzen van verschillende artikelen zijn wederom verlaagd bij het* voortgaan van het seizoen. Tomaten zullen ni voor minstens 14 per 100 kg moeten worden verkocht wat betreft de A, B en C, terwijl CC 11 ais minimumprijs heeft gekregen. Dit is een verlaging van 2 per 100 kg. Komkommers zijn voor de verschil lende sorteeringen met 0.400.60 per 100 stuks verlaagd; Bospeen is van f 4.50 tot 4 per 100 bos teruggebracht, de breek- en waschpeen van 4.50 tot f 4 per 100 kg. De roodekoolprijze n voor A-soort, dus tot en met 3 kg per stuk, zijn van 4 tot 3.50 en voor de grootere kool van 2.70 tot 2.40 per 100 kg. De minimumprijs van de Savoyekoolis van 4 tot 3.50 per 100 kg verlaagd en die van de vroege witte kool var 1 tot f 2.50 per 1Ö0 kg. Stamboonen zullen niet lager verkocht worden dan 10 per 100 kg en stokboonen niet beneden 12 per 100 kg. Dit is een verlaging van 2 per 100 kg. De COMMISSARIS VAN POLITIE te Alkmaar vestigt de aandacht op de beschik king van den Secretaris-Generaal, wnd. Hoofd van het Departement van Justitie van 13 Juli 1940, waarvan de inhoud luidt als volgt: 1. Het is aan particulieren verboden mo torrijtuigen in den zin van de Motor- en Rijwielwet door bespuiting, verven, lakken of op andere wijze onherkenbaar te maken. 2. Dit verbod geldt niet, indien door het Hoofd van Plaatselijke Politie hiervan ont heffing is verleend. 3. Onder hoofd van plaatselijke politie wordt verstaan: in gemeenten, waar een hoofdcommissaris of commissaris van poli tie aanwezig is: deze; in andere gemeenten: de burgemeester. Artikel 2. Hij, die het verbod van artikel 1 over treedt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Het strafbaar feit wordt beschouwd als een overtreding. Artikel 3. Met de opsporing van het in artkikel 2 strafbaar gestelde feit zijn, behalve de ambtenaren, bedoeld in artikel 141 van het Wetboek van Strafvordering, belast alle ambtenaren van de gemeentepolitie. Artikel 4. Deze beschikking treedt in werking op den dag van haar afkondiging. De aanleiding tot deze beschikking was, dat het zou zijn voorgekomen, dat particu lieren zich voormalige Nederlandsche leger' auto's, waarover zij op een of andere wijze de beschikking hadden gekregen, zouden hebben toegeëigend, waarna zij die rijtui gen zouden hebben overgespoten of doen overspuiten en aldus onherkenbaar hebben gemaakt. Het is thans derhalve verboden motor rijtuigen onherkenbaar te maken door be spuiten of andere middelen, behoudens verlof van het hoofd van plaatselijke politie. Op de naleving van het verbod zal door de politie nauwlettend worden toegezien. Exploitanten van autospuitinrichtingen, garagehouders en dergelijke personen wor den met nadruk op hun verplichtingen ge wezen. Alkmaar, 22 Juli 1940. De Commissaris van Politie, WALRAVEN. Jkovinciaai Tlieuws Groot concert. Voor het concert van Concordia te Oost- zaan en „Eensgezindheid te Heiloo, onder directie van den heer A. Meins (een bezet ting van 86 personen), hetwelk Zondagmid dag in het gemeentelijk muziekpark plaats had, bestond groote belangstelling. Meer dan 800 personen waren aanwezig, toen de voorzitter van Eensgezindheid dank bracht voor het groote bezoek en voor de mede werking van de zustervereeniging. Het is een experiment, aldus de spreker, daar we geen enkele repetitie hebben gehad, doch onder kundige leiding van ons beider directeur, hoopte spreker dat het zou meevallen. Zooals we Zaterdag berichtten, was het een program van mooie nummers, waarvan zeker de Patificatie van Gent (3-deelig van Bencit) het glansnummer was. Zooals men kon verwachten, waren alle nummers uit stekend vertolkt en het spontane applaus heeft volkomen bewezen dat men het ge- bodene op prijs stelde. Hoewel men „voor elk wat wils" kreeg, ontkwam men niet aan een toegift. De innige samenwerking tus schen zustervereenigingen heeft het publiek met dankbaarheid vervuld. Naar Oostmark. Zaterdagmorgen zijn uit onze gemeente een 5-tal kinderen, waaronder een jeugdig kind uit een groot en arm gezin, naar Oost mark vertrokken voor een langdurige va cantie. Opgewekt ging men heen, hoewel bij het afscheid van ouders en kinderen de waterlanders kwamen. Kcstelooze belastingplaatjes. Bij den assistent-dienstgeleider, den heer Stam, kunnen kostelooze rijwiel plaatjes worden aangevraagd op Vrijdag 26 Juli en de navolgende avonden, behalve Zondag, tot en met Woensdag 31 Juli, telkens 's namiddags van 79 uur. 2 Valuta's (schriftelijke en tel.-transacties) New-York 1.883/la1.888/le; Berlijn 75.28r-75.43; Brussel 30.1130.17; Hel sinki 3.81—3.82; Stockholm 44.8144.90: Zürich 42.7242.81. Bankpapier: New-York 1.86K—1.901/,; Brussel 30.0830.20; Stockholm 44.7644 94; Zürich 42.67—42.86. Geboren: Neeltje d. van Willem Koole en B. Tjeertes. Hinderika J. d. van Da niël van der Ham en H. J. Suk. Andries z. van Eibert Juckers en R. de Boer. An na d. van Bernhard Rus en H. Otten. Jo hannes J. z. van Gerardus P. Hoolwerf en M. Sander. Adrianus J. z. van Johannes W. Dingerdis en C. Admiraal. Mark z. van Bernardus W. Jaspers en M. Th. Huis man. Elisabeth C. d. van Hendrik Verha gen en E. C. Jongejan. Overleden: Jannes Tonneboeijer, ge huwd met A. Pijs, oud 70 jaar. P. Pijper, f In den ouderdom van ruim 87 jaar is alhier overleden de heer D. Pijper, één zeer bekende persoonlijkheid in Westfriesland. Pijper is destijds lid van den gemeenteraad in Hoorn geweest. Voordien was hij vee houder alhier en jarenlang lid van den raad, wethouder en kerkvoogd der Ned. herv. kerk. Zijn laatste levensjaren bracht de heer Pijper in Opmeer door, alwaar hij zich, naar de N. H. C. meldt, vooral wijdde aan dichten en het noteeren van vele oude gegevens uit ons gewest, welke in zijn kronieken zijn vermeld. Een echo in den Hertenkamp. Wanneer men aan de Noordzijde van den Hertenkamp op de hoogte tusschen de Kas tanjelaan en de Boschlaan rumoer maakt, dan kan een luisteraar, die zich aan de zuidzijde op de hoogte van de Renbaanlaan bevindt, het geluid tegen de boomen van de villa's v. Reenenpark 913 duidelijk hooren weerkaatsen. DE VEEMARKT. ALKMAAR, 22 Juli 1940. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 1 Paard prijs niet genoteerd; 84 Vette koeien 160—330, handel goed; 50 Graskalveren 40—80; 92 Nuchtere kalveren (slacht) 8—20; 45 Vette scha pen 2836; 3 Vette varkens prijzen niet genoteerd. AMSTERDAM, 22 Juli 1940. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 373 Vette koeien le kw. 86 94 cent, 2e kw. 74—84 cent en 3e kw. 60—70 cent per kg slachtgewicht; 80 Melk- en .kalfkoeien 190—280; 77 Vette kalveren 2e kw. 5460 cent en 3e kw. 4252 ct. per kg levendgewicht; 124 Nuchtere kalveren f 813 en hooger; 98 Schapen en Lam meren, resp. 2436 en 1216. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Juli 1940. (Langendijker Groenten veiling). 112000 kg Roode kool 4—4.80; 2000 kg Gele kool 5.30; 196000 kg Aardappelen: Kriel 1.70 2.20, Schotsche muizen 3.704.40, Drielingen 2,903.50, Eigenheimers 5.105.20,Blauwe Eigenheimers 4.50 5.30; 45 kg Snijboonen 12; 340 kg Sla- boonen 12.8010.20. NOORDSCHARWOUDE, 22 Juli 1940. (Noordermarktbond). 1080 stuks Bloemkool 15.70; 145700 kg Aardappelen: Kriel 1.50 1.80, Bonken 3.20, Schotsche muizen 3.704.40, Drieling muizen 2.803.40 en Blauwe Eigenheimers 44.50; 500 kg Vroege witte kool 3; 4050 kg Zilver uien 4.10, nep f 6, drieling 5.30—5.60. AMSTERDAM, 22 Juli 1940. Op de heden gehouden aardappelenmartk waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 166.000 kg. WARMENHUIZEN, 20 Juli 1940. 76400 kg Aardappelen: Schotsche muizen 44.40, grove 44.10 en drielingen 2.50 3.20 en Eigenheimers 4.805.20; 200 kg Zilveruien 4.705.90. Onwel geworden en gestorven. Zaterdagmiddag is de heer Jb. T., uit de Spoorstraat alhier, tijdens een wande ling, vlak bij zijn woning onwel geworden en in elkaar gezakt. Eenige oogenblikken later overleed hij. Bijna verdronken. Het zoontje van den heer D. K. alhier is Zaterdagmiddag te water geraakt en bjjna verdronken. De heer K. ontdekte wat er gebeurd was en snelde te hulp. De been tjes van den kleinen drenkeling staken boven water uit. Gelukkig kon de vader zijn kind nog op tijd redden. Het was op het kantje af. Exportmogelijkheid vergroot. Met ingang van hedenj Maandag, mo gen de tuinbouwers in plaats van vier kg per are zes kg aanvoeren. De exportmoge lijkheid is weer iets vergroot. JAARSVELD, 414,4 M. (NCRV-uitz.) 8— ANP-ber. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gr.pl. 9.30 Quintolia en gr.pl. (10.3011.15 Gr.pl.) 12.— Ber. 12.15 Gr.pL 12.45 ANP-ber. 1.— Amsterdamsch Salonorkest en gr.pl. 2.30 Gr.pl. 3.Vrouwenhalfuur. 3.30 Gr.pl. 3.45 Christ, liederen (gr.pl.) 4.Bijbellezing. 4.45 Gr.pl. 5.15 ANP-ber. 5.30 NCRV-orkest. 6.30 VPRO: Jeugduitz. 6.45 Gr.pL 7.Vra gen van den dag JANP). 7.20 Ber. 7.30 Rep. 8.ANP-ber. 8.15 Gr.pl. 8.30 Een gezonde geest in een gezond lichaam, lezing. 8.50 Orgelconcert en zang. 9.30 NCRV-orkest. 10.Gr.pl., schriftlezing. 10.1510.30 ANP- ber. en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (KRO-uitz.) 7.— Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (Eng.) 7.30 Wij beginnen den dag. 8.ANP-ber. 8.15 Gr.pl. (9.30—9.45 Ber. VI. 11.15—11.30 Ber. Eng. 11.304*1.45 Ber. VI.) 12.John Kristel en zijn Troubadours. (12.3012.45 Ber. Duitsch. 12.45—1.— ANP-ber.) 1.45 Gr.pl. 2.— Ber. (Duitsch). 2.15 Rococo-octet. 2.40 Gr.pl. 2.45 Musiquette en soliste. 3.15 Ber. (Eng.) 3.30 Gr.pl. 5.Ber. (Duitsch). 5.15 ANP-ber. 5.30 KRO-melodisten en solist. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 RVU.: Psychologische lezing. 7.Vragen van den dag (ANP). 7.20 Bak fietsperikelen, vraaggesprek. 7.35 KRO- orkest. 8.Ber. (Duitsch). 8.15 ANP-ber. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Ber. (VI.) 9.— Gr.pL (9.159.30 Ber. Eng.) 9.40 Wij sluiten den dag. 9.45 Ber. (VI.) 10.Ber. (Duitsch). 10.15—10.25 ANP-ber. 10.30—10.45, 11.15 11.30 en 0.15—0.30 Ber. (Eng.) 1—1.15 Ber. (Vlaamsch). 1.151.30 Ber. (Eng.) Concentreert U zich op het krachtigste reclame-middel; b#* J. BECHDOLT. 10) Mary stond verstomd. Wat Allan daar vertelde, was een klap in haar gezicht. En toch herinnerde ze zich plotseling een heele massa kleinigheden, die een bevestiging vormden, van wat hij verteld had. Bess had Ben geholpen om er vandoor te gaan, zonder te denken aan de belangen van Les Cabinal. Ze moest wel gek op Meredith zijn om aldus de belangen van haar familie te verwaarloozen. Maar toch hield ze tegen Allan vol, dat ze er niets van geloofde, om de eer van haar zuster hoog te houden. „Dan zal ik het je bewijzen", riep de wanhopige jongeman uit. ,Ga mee naar die danspartij, dan kun je het met eigen oogen zien. En je kunt het haar vragen, waar ik bij ben. Dan zullen we eens zien, of ze het nog durft te ontkennen!" „Goed, we zullen het haar gaan vragen. En dan zul je bemerken, dat je met al je jaloerschheid een bespottelijk figuur hebt geslagen". Zonder aarzelen wendde ze haar paard en reed weg. Allan volgde haar op den voet. Onder het snelle rijden hadden ze geen gelegenheid, om verder te praten. Mary streed in gedachten tegen haar eigen overtuiging. Ze bleef zich voorbehouden dat het niets anders dan jaloezie van Allan was en dat Bess onmogelijk zooveel van Ben kon houden, dat ze zich verlagen zou tot verraad van haar eigen familie. En, als ze Ben al ontmoette, dan was dat onge twijfeld om Allan te hinderen. Het was dus wel het beste, zelf naar haar toe te gaan om te vragen, of dat alles waarheid was. Neen, haar zuster kon onmogelijk zooveel van Ben houden. In het schoollokaal werd een echt ouder- wetsch bal gehouden, dat bij de bewoners der vallei altijd zoo in den smaak viel. Al le ramen waren hel verlicht en de klanken van een viool, een trommel en een trom pet, begeleid door het stampen van voeten, bewees, dat het feest naar gewoonte reeds vroeg was begonnen. Buiten stonden paar den vastgebonden of gekluisterd. Onder de boomen waren enkele ouderwetsche sjeezen neergezet. Ze stegen af op een plekje, waar ze door hen, die voor de deur stonden, niet konden worden gezien en Allan greep haar arm beet. „Kom mee hierheen, dan kunnen we door de ramen naar binnen kijken. Dan kun je zien waar ik zoo woedend over ben". Hij trok haar mee naar den zijkant van het gebouwtje. Maar voordat ze daar wa ren, hadden ze reeds gezien, wat ze zochten. Langs den zijgevel kwamen twee men- schen elkaar tegemoet en ze hoorden het meisje opgewonden lachen, zoodra ze te genover elkaar stonden. Het was Bess. Ze verscholen zich tusschen de struiken en konden zich daar nog juist verborgen hou den. Door een der ramen viel het licht precies op Ben Meredith, die zijn arm om Bess had heengeslagen en haar dichter naar zich toe trok. Mary zag, hoe hij zijn hoofd vlug naar haar toeboog en een langen kus op haar mond drukte. En ze hoorde Ben zeggen: „Ik kan het heusch niet helpen. Ik kan niet anders, nu ik je in die japon voor me zie staan! Drommels, wat staat die je schitte rend!" N Wat erger was, Mary zag, dat Bess daarin kon ze zich niet vergissen naar het bal was gegaan in de nieuwe blauwe japon, die Etta Hanley met zooveel zorg en liefde voor haar gemaakt Jiad. HOOFDSTUK V. Vervlogen droomen. Levendiger dan iets anders herinnerde Mary zich den blik van haar zuster op dat zoo verschrikkelijke moment. Ze wist, dat ze het nimmer zou kunnen vergeten. In die enkele seconden werden alle jeugddroomen van Mary wreed vernietigd. De man, wien ze haar hart geschonken had, beminde haar zuster! Hoe had Bess hem anders zóó kun nen aankijken? En Bess hield van Ben, Bess had van het allereerste begin af al van hem gehouden en wel zoo innig, zoo onberedeneerd, dat ze haar eigen familie ontrouw was geworden, om hem zijn vrijheid terug te bezorgen. En ze had in het geheim dien omgang met hem voortgezet van den dag af, dat hij de hoeve ontvlucht was. Mary drukte haar handen voor haar oogen, als wilde ze dat tooneel daar voor haar geheel uit haar geheugen bannen. Wat een onnoozel schaap was ze toch ge weest om zich te verbeelden, dat Ben Me redith ooit meer aan haar zou denken! Toch besefte ze heel goed, dat ze geen enkele re den had, om zooiets te verwachten. Ze had haar droomen gebouwd op haar verlangen, dat het wel zoo zijn zou. En terwijl zij droomde, had Bess zijn liefde weten te win nen. Ze voelde plotseling een zoo venijnigen steek in haar hart, dat ze wankelde en een oogenblik dacht, dat ze het niet overleven zou. En in dat ééne oogenblik van •doods angst drong toch de waarheid tot haar door, dat ze niet minder van Ben hield, omdat hij zijn liefde aan een ander geschon ken had. Wat immers had ze zich voorge nomen, zoodra ze dat overstelpende gevoel voor hem ondervond? Dat ze hem, ge vraagd of ongevraagd, zou liefhebben en voor hem alles doen, wat hem gelukkig zou kunnen maken! Ze had Allan bijna totaal vergeten, al hurkte hij naast haar in de schaduw neer met gloeiende oogen en doodsbleek ver trokken gelaat. Er trok een grijns om zijn lippen en zijn hand zocht naar het wapen in zijn holster. Jaloezie en wanhoop hadden den jongen man tot een gevaarlijk mensch gemaakt. Hij dacht aan niets anders dan aan wraak over het verlies van zijn aange beden meisje. Toen hij den man, die hem zijn liefste ontstolen had, voor zich zag staan, kon hij zich niet langer stilhouden. Mary zag plotseling hoe vertrokken zijn gezicht stond en hoe zijn hand naar zijn pistool tastte. „Allan!" riep ze uit. En tegelijkertijd greep haar hand naar de vingers, die zich reeds om den trekker spanden. „Ben!" schreeuwde ze waarschuwend. „Ben, pas op!" „Laat me los!" snauwde Allan woest. „Allan, laat dien revolver vallen! Nee, ik wil het niet! Ik laat niet los! Ben!Ben!" Met al haar kracht klemde ze zich aan den woedenden man vast en trachtte hem te belemmeren in het gebruik van zijn arm. Met haar door veel paardrijden gestaalde spieren worstelde ze uit alle macht-om het leven van den man, dien ze liefhad, te red den. Ze rolden al worstelend van links naar rechts en Mary klemde zich met de kracht der wanhoop vast aan de hand met het wa pen. Om hen heen kraakten struiken en takken. Het paar onder het raam was verschrikt uiteengegaan. Ze stonden als aan den grond genageld, zoekend naar de oorzaak van het lawaai, vol angst voor het gevaar dat hen dreigde. Een schot knalde. Het dreunde Mary als een kanonschot in de ooren. De kogel sloeg vlak vóór hen in den grond. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2