Een program van actie. Mr. Rost van Tonningen sprak voor de radio. Naar een harmonische en volwaardige voeding. TWEEDE BLAD. u .LKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 22 JULI 1940. Het was Dr E. G. van 't Hoog, secre taris van de commissie voor de voor lichting uit den Voedingsraad, die ons dezer dagen, aan de hand van de alge- meene richtlijnen, een inzicht gaf in het werk der commissie, waarin vertegen woordigd zijn het nijverheidsonderwijs voor meisjes, en de stichtingen inzake huishoudelijke voorlichting, huishoude lijke voorlichting ten plattelande en wetenschappelijke voorlichting op voe- dingsgebied. Gelijk het een goede commissie betaamt, heeft zij haar program van actie, dat niet minder dan tien punten omvat, punten, welke van essentieele beteekenis zijn voor de voeding van het Nederlandsche volk. Zij luiden: 1. In den regel is het gebruik van bruin brood ver te verkiezen boven dat van het wittebrood. 2. de aardappel vooral gekookt in de schil is een voedingsmiddel van buiten gewone waarde, dat in alle kringen dagelijks behoort te worden genuttigd en heeft dan tot op zekere hoogte, wat vitamine C be treft, eenzelfde beteekenis voor onze voeding als fruit; 3. vooral in de eerste maanden van het jaar is het gebruik van versch fruit geen luxe; zoo dit niet mogelijk is kunnen radijs, rammenas en rauwe wortel fruit gedeeltelijk vervangen; 4. een dagelijksch gebruik van 2'/. ons groente is voor een volwassene gewenscht; 5. men koope voornamelijk die groente, die het seizoen oplevert en gebruike bij voorkeur een gedeelte van de groente rauw; 6. aardappelen en groente behooren zoo kort mogelijk te worden gekookt en met zóó weinig water, dat vrijwel niets behoeft te 'worden afgegoten: 7. melk is niet alleen belangrijk bestand deel van de kindervoeding. Het is aller minst kinderachtig, wanneer een volwassene dagelijks melk of karnemelk bij den brood maaltijd gebruikt. Een hoeveelheid van 1 a 3 bekers per dag is, ook voor den volwassene, uit een voedingsoogpunt allerminst een luxe; 8. uiteraard kan men de melk ook in koffie, in pap, in toespijs, in soep of in stamp pot tot zich nemen; ook karnemelk verdient in dit verband de volle aandacht; 9. kaas en eieren doen aan volledigheid van samenstelling nauwelijks voor melk onder. Het dagelijksch gebruik hiervan kan daardoor in vele gevallen een belangrijke voedingsverbetering beteekenen; 10 vleesch wissele men af met visch- en kaasgerechten. Deze 10 punten kan men als de grond wet beschouwen van een verantwoorde voedingswijze. Als alle goede grondvoor- schriften zien zij er eenvoudig uit. Bij hun practische toepassing bedenke men, dat onze voeding te belangrijk is om bij andere behoeften te worden achterge steld. De 10 punten beteekenen voor het meerendeel in wezen een terugkeer naar eenvoudige, van ouds vertrouwde vroegere voedingsgewoonten. De huis vrouw lette thans vooral op een goed gebruik van onze bodemproducten in eenvoudigen vorm. Bovendien mag nimmer uit het oog worden verloren, dat goed eten ook altijd smakelijk eten beteekent. Eten, met smaak genuttigd immers, wordt beter en gemakkelijker verteerd dan spijzen, die wij met tegenzin of onverschilligheid tot ons nemen. Ook het betrachten van de noodige variatie in de samenstelling der maaltijden blijft een factor van groot ge wicht. Menige vacantie dankt haar nuttig effect in even sterke mate aan de ver andering van spijs, die het verblijf elders met zich bracht, als aan» de verandering van omgeving, de wandeling of de fietstochten. 'Iedere poging tot verbetering van de .voe dingsgewoonten van ons volk zal moeten uitgaan van de vooropstelling, dat aanvaar ding van de aan de voedingsleer ontleende voorschriften een in alle opzichten ver beterde keuken tot gevolg heeft. Tegelijk dient in het oog te worden gehouden, dat iedere overmatige ijver op dit gebied moet worden vermeden. Gewoonten, die op zich zelf wel voor verbetering vatbaar zouden zijn, maar toch niet rechtstreeks schadelijk kunnen heeten, late men liever in tact, want, ook bij een beperkten opzet van onze actie valt er geweldig veel te doen, terwijl bovendien het conservatisme van het publiek juist op dit gebied bijzonder groot is, zoodat menigmaal taaie weerstanden zullen moeten worden overwonnen, aldus Dr. van 't Hoog. En toch is het noodzakelijk, dat dit ge schiedt, want van een verbetering der voe dingsgewoonten hangt het welzijn van het thans levende geslacht en van de komende generatie af. Het voedingsvraagstuk is geen aangelegenheid van theoretisch-wetenschap- pelijke waarde, het dient te worden be schouwd als een practisch en nationaal be lang van de eerste orde. De Toekomst der arbeiders organisaties. De juist benoemde commissaris voor de S.D.A.P., de R.S.A.P. en de C.P.N., mr. M. M. Rost van Tonningen, heeft Zaterdag avond een radiorede gehouden waarin hij o.a. het volgende zeide: „De gebeurtenissen der laatste weken hebben in Ket bijzonder de Sociaal-Demo cratische Arbeiderspartij en het Neder- landsch Verbond'van Vakvereenigingen in hun diepste wezen beroerd. In deze organi saties hebben Nederlandsche arbeiders en arbeidsters tientallen jaren voor hun socia listisch ideaal gestreden. Ieder Nederlander, die onbevooroordeeld den arbeid van de laatste halve eeuw in vogelvlucht overziet, zal tot de erkenning komen, zeide spr., dat zoowel in de S.D. A.P. als in het N.V.V. menig idealist even hard voor de lotsverbetering van den arbei der heeft gestreden, als in het volksche socialisme onzer dagen. Maar eveneens dwingt deze terugblik ons tot de erkenning, dat het ideaal zelf, de verwezenlijking van een socialistische gemeenschap niet werd bereikt. Het is", vervolgde spr., „een dwin gend gebod voor de Nederlandsche volks gemeenschap om de arbeiders, die in de S.D.A.P. en in het N.V.V. zijn samengevat, Gij huismoeders, hebt ge geregeld rabarber op het menue staan? Maakt ge uw lunchtafel gezellig met komkommer, met radijsjes, met tomaten, die ge, het is maar een tip, allersmakelijkst kunt vul len met roerei en groene kruiden? Ge maakt geen jam meer, omdat de suiker u ontbreekt? Vervang dan de suiker door glucosestroop, en ge krijgt vrijwel het zelfde resultaat. Ge komt met de boter niet toe? Dan weet ge zeker niet, dat ge van een half pond een heel pond kunt maken, door de boter met melk aan te lengen en vervolgens weer^stijf te klop pen? Er kan op het gebietl van de voeding ont zaglijk veel gedaan worden, mits men niet de neiging heeft, bij het oude te blijven neer zitten. Nieuwe banen, ook op dit terrein! En uit de publicaties, die van tijd tot tijd in de couranten zullen verschijnen vanwege de commissie van voorlichting, zullen de huis vrouwen heel wat wetenswaardigs kunnen opdiepen! in de gelegenheid te stellen uit de kracht van hun eigen persoonlijkheid den weg tot het nieuwe Europa te vinden. Als dan ook vandaag de Nederlandsche gemeenschap misschien verrast is geworden door het be sluit dat de leiding van de S.D.A.P. van haar functies is ontheven, dan is de uitsluitende bedoeling daarvan, aldus spr., dat uit de rijen van de arbeiders zelf de nieuwe lei ding op zal staan. Waarom, ging mr. Rost van Tonningen voort, werd nu de leiding van de oude S.D. A.P. van haar functie ontheven? Deze leiding heeft, volgens spr., de stuw kracht gemist om het diepe verlangen der arbeiders naar maatschappelijke vernieu wing ook maar in eenigszins voldoende ma te te bevredigen. „Zij heeft in den politieleen strijd zoo zeer haar beginselen verzaakt, door het aangaan van coalities met partijen van een lijnrecht tegengesteld beginsel, dat van haar niet te verwachten was, dat zij die vernieuwing zou kunnen leiden". „De optrekking van een werkplan, dat den nood van de arbeidersmassa's kan leni gen, is in de eerste plaats een taak van de arbeiders zelf. Dat zij tot degelijken arbeid in staat zijn, heeft het Plan van den Arbeid bewezen. Niet alleen in de S.D.A.P. en het N.V.V., doch ook in andere bewegingen en in de politieke partijen zijn het deskundi gen geweest, die door hun opbouwende ge dachten de oplossing van deze meest drin gende vraagstukken van den arbeid van het volk hebben bijgebracht. De arbeidersbeweging dient, vervolgde spr. dan ook aan elk bewind te eischen: het onmiddellijk ontwerpen van een arbeids- plan voor het Nederlandsche volk, dat de productie voor de eigen behoeften in de toe komst binnen de wordende Europeesche ge meenschap zal waarborgen; de inschakeling van allearbeiders ten einde de werkloos heid op te heffen en een gewaarborgde va cantie, met behoud van loon, te kunnen in voeren en de organisatie van ontspanning door de opening van reisgelegenheid in deze vacantie-'dagen. Na gewezen te hebben op het cultureele werk van N.V.V. en S.D.A.P., vervolgde spr.: „Dit prachtige werk mag in geen ge val worden afgebroken. Op het gebied van de cultuur heeft de gemeenschap echter aan de Nederlandsche arbeiders een vraag te stellen. Talloos zijn de arbeidersmuziekver- eenigingen, de arbeiderszangvereenigingen, de arbeidersorkesten. Het zal de taak der arbeideis ..ij n, deze uitingen van waarach- tige cultuur van het Nederlandsche volks karakter ook ter beschikking van hun an dere volksgenooten te stellen. Mannen en vrouwen kunnen in gemeenschap bij de ge boorte van een nieuwen tijd, de scheppin gen van de genieën in hun volk tot nieuwe hoogten opvoeren". Doch voorwaarde voor scheppingen is, volgens spr., de eeuwige vernieuwing van den aard na bevrijding van troebele invloeden, die haar bedreigen, Hoezeer men ook moet erkennen, ver volgde spr. zijn rede, dat de arbeidersbewe ging in tal van sociale maatregelen, als ziekte-, invaliditeits-, ongevallen- en ouder» domsverzekering concessies aan het kapita lisme heeft afgewrongen. zoo is toch aan die eene eisch niet voldaan, die elke socia listische gemeenschap moet stellen, n.l.: de eisch dat niet de ouderdom, maar wel het tijdstip, waarop de mensch afgewerkt is, zijn recht op een arbeidspensioen bepaalt. T.a.v. de arbeidersjeugd zeide spr, o.m.: „de adem van een nieuwen tijd moge de arbeidersjeugd met frissche kracht vervul len". „Als hier hulde is gebracht aan het vele goede", ging spr. verder, „dat de- moderne arbeidersbeweging tot stand gebracht heeft, dan zit daarbij de bedoeling voor, om het geheele bezit aan materieele en cultureele goederen dezer arbeidersmassa's en der jeugd te beschermen tot den tijd, dat een nieuwe leiding uit de eigen rijen zal op staan. Als politieke organisatie hebben de verschillende organisaties' opgehouden te bestaan. Als deelen der groote Nederland sche volksgemeenschap met een eigen ka rakter, een eigen vorm van cultuur en een eigen levensstijl hebben deze arbeiders massa's onbetwistbaar recht op hun geeste lijke en materieele eigendommen. In de eerstvolgende dagen zullen, aldus deelde spr. mede, de technische maatrege len bekend worden gemaakt, die noodzake lijk zijn, om het deelgenootschap van de ar beiders aan hun organisaties vast te leggen en om te overleggen, hoe de sociale en cul tureele opbouwarbeid uit hun binnenste het best kan worden gewaarborgd. Bij het ont werpen der plannen zal het initiatief aan de organisaties zelf worden gelaten". Aan de arbeiderspers en de arbeidersradio zul len de eigen krachten verbonden blijven. Spr. besloot met te zeggen, dat voor zoover de financieele nood, die de arbeiderspers en de arbeidersradio heeft bezocht, het niet strikt noodzakelijk maakt, in het personeel geen wijziging zal worden gebracht. HET „FONDS TOT BEHOUD VAN DE KAASMARKT" stelt alles in het werk om de beroemde Alkmaarsche attractie te behouden. Zoo is men opnieuw aan gevangen met den verkoop der z.g. kaasmarktspeldjes. Kaasdragers koopen een speldje. Alle aandacht voor bruin brood, aardappels, fruit, groenten, melk, visch en kaas (Van onzen specialen verslaggever). 's-GRAVENHAGE, 21 Juli. Zoo ooit, dan heeft in dezen tijd het streven naar een harmonische en vol waardige voeding ieders belangstelling. Het gaat hierbij riiet alleen om de groote bouwstoffen, waarmede wij sinds lang zijn vertrouwd, maar ook om stoffen, die slechts in zeer geringe hoeveelheden in ons lichaam worden opgenomen. Niet alleen dus om de koolhydraten, de eitwitten en de vetten, maar ook om de vitamines, de voedingszouten en mineralen. Inzonderheid de vitamines voeren ons op een terrein, dat van mysterie vervuld is. Wie langen tijd achtereen één of meer vitamines ontbeert, wordt ernstig ziek. Dat een tekort aan vitamine B. de gevreesde beri beri veroorzaakt, die in Indië zoovelen ten grave heeft gesleept, is thans een feit van algemeene be kendheid, evenzeer als de omstandigheid, dat een gebrek aan vitamine C. tot scheurbuik kan leiden. Intusschen ligt er een wijde klove tusschen het optreden van zulk een deficientieziekte en een op een harmonische, volwaardige voeding berustend algemeen welbevinden. Bovendien is ons lichaam er op vernuftige wijze op ingesteld om onevenwichtigheden in onzen voedingstoevoer op te heffen. De goede natuur helpt ons heel wat buitensporigheden van onze onnatuur te boven komen. Toch is het verstandig daarop niet al te zeer te speculeeren. Want d i t staat in elk geval vast, dat fouten in onze voedingswijze slechts ten koste van groote innerlijke lichamelijke inspanning kunnen worden hersteld. Die inspanning is zelfs dermate groot, dat van een directe verkor ting van onzen levensduur kan worden gesproken. Bij een onharmonische, onvolwaardige voeding die in de practijk helaas zeer veelvuldig voor- kor 1 ontstaan bij "den mensch allerlei vage klachten, die, merkwaardi gerwijs, bij onderscheidene voedingstekorten soortgelijk zijn. Het zijn klachten over vermoeidheid, gevoelens van gedeprimeerd zijn, die zich P-' aan symptomen van geringeren weerstand tegen ziekten, zoowel als van verminderden geestelijken wrerstand. VELE ROTTERDAMSCHE KINDEREN HEBBEN HUN SPEELGOED VERLOREN. Ook aan dit kinderleed is gedacht en van alle zijden zijn pakken vol speelgoed gezonden aan de directrice van het Kralingsche Volkshuis te Rotterdam. Een meisje, dat in een aan het Kralingsche Volkshuis grenzend huis woont, offert een van haar poppen voor het goede doel. DE KAAGWEEK een evenement waai' elke zeillief- NIET ALLEEN, DAT MEN ZUINIG MOET ZIJN MET BENZINE hebber reikhalzend naar uitziet. Mej. P. Versluys in °°k het verbruik van steenkool moet men niet te royaal zijn. In verband hiermede ziet men tegenwoordig vele slepen met niet mm- haar regenboog „Duck der dan 10 schepen. Een sleep nabij „De Zes Wielen" te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5