OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. £aatste AeucfUen Rotterdamsche kinderen naar Salzkammergut. De dichter H. Marsman overleden. Welke films in ons land zullen worden vertoond. Nederlandsch eenheids front. Behoud van ons volks karakter. Auto slipte en sloeg over den kop. Een doode, verscheidene gewonden. Nieuwe verordening reeds van kracht. Glimlachje. TWEEDE BLAD. 2 Gistermorgen is de eerste trein uit Rot terdam naar de Ostmark vertrokken. Bij het vertrek was aanwezig rijkscommissaris Seyss Inquart. Toen vrijwel alle kinderen 803 in totaal een plaatsje in den uit 14 wagons be- staanden trein veroverd hadden verscheen de rijkscommissaris die burgemeester mr. P. J. Oud begroette. Nadat rijkscommissaris Seyss Inquart hierop den leider van den trein, Kreisleiter Hochmeier, begroet had, sprak hij op het perron burgemeester Oud toe en zeide o.a., dat deze prachtige vacantie de Rotterdam sche jeugd zou sterken. Voorts zeide de rijkscommissaris, kunnen de ouders der kinderen gerust zijn, want de jeugd zal in de Ostmark liefderijk worden opgenomen. Nadat burgemeester Oud den rijkscom missaris dank had gezegd voor zijn woor den wandelde deze langs den trein, tenein de zich er persoonlijk van te vergewissen, of alles goed zou verloopen. Tijdens deze wan deling heeft een der jeugdige deelnemertjes den rijkscommissaris een boeket bloemen overhandigd. Op een bijgevoegd kaartje waren dankwoorden geschreven. Hier en daar informeerde de rijkscom missaris even, inspecteerde een deelnemers kaart en noemde dan den jeugdigen va- cantie-ganger bij name. Gekomen bij den wagen, waar een groote hoeveelheid ver snaperingen gereed lag, inspecteerde rijks commissaris Seyyss Inquart den inhoud. Om 11.20 uur zette de trein zich in bewe ging. De vacantiereis naar de Ostmark voor de Rotterdamsche jeugd was begonnen. Ten- - slotte heeft de rijkscommissaris nog eenige woorden voor de microfoon gesproken, waarin hij dank bracht aan den rijksgouw leider Eigruber die dit mogelijk heeft ge maakt. Nogmaals verzekerde hij den ouders dat hun kinderen niets dan prettigs staat te wachten. „De kinderen zullen over eenige weken of maanden bij hun terugkomst in Rotterdam een geweldigen indruk mede brengen van het leven in de bergen", zoo zeide spr., „zij zullen geweest zijn bij men- schen, die hen liefdevol opgenomen hadden en zij zullen vertellen, dat zij bij Duitsche menschen zijn geweest, die hen vriendelijk en goed verzorgd hebben". Zaterdagmorgen was uit den Haag reeds een trein met 800 kinderen naar de Ost mark vertrokken. Naar „Het Vaderland" meldt, is de dich ter mr. H. Marsman, ruim veertig jaar oud, in het buitenland overleden. Van zijn werken noemen wij: Verzen (1923); Penthesileia (1925); De anatomische les (1926); Paradise regained (1927); De vliegende Hollander (1927); De lamp van Diogenes (1928); De vijf vingers (1929); Witte vrouwen (1930); Kort geding (1931); De dood van Angèle Degroux (1933); Porta Nigra (1934); Heden ik, morgen gij, in sa menwerking met S. Vestdijk (1936); Her man Gorter (1937); Verzameld werk (1938); Menno ter Braak (1939); Tempel en Kruis (1940). Het Verordeningenblad no. 13 van Zaterdag vermeldt een besluit van de secretarissen-generaal van binnenlandsche zaken en van justitie betreffende het ver- toonen van films. Daarin wordt bepaald, da tin het bezette Nederlandsche gebied slechts die films vertoond mogen worden, welke: 1) in het bezette Nederlandsche ge bied zijn vervaardigd en na 14 Mei 1940 door de censuur zijn goedgekeurd; 2) in het groot-Duitsche rijk, met in begrip van het protectoraat Bohemen en Moravië, zijn vervaardigd en na 31 Dcember 1936 door de censuur zijn goed gekeurd; 3) in het gebied van het groot-Duitsche rijk voor de vertooning zijn vrijgegeven. Deze voorschriften gelden niet voor smalfilms van zuiver artistieken, religieu zen of cultureeien aard, of vobr smalfilms met uitsluitend fanvilieopnamen. Hij, die opzettelijk of door grove schuld in strijd met deze voorschriften handelt, woidt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 2 jaar en met geldboete van ten hoogste 10.OM gulden of met een van deze siiaffen. Dit besluit treedt met ingang van 26 Juli 1940 in werking. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Staatspartij zond het A. N. P. een mededee- ling waarin het doel van de partij is aange geven. Deze partij wil het Nederlandsche volk tot een geheel brengen door het oprichten van een Nederlandsch eenheidsfront als een waarborg voor het in stand houden van den zuiveren Nederlandschen gemeen schapsband en het eigen Neder landsche volkskarakter, zoomede ter verdediging onzer aloude rech ten en vrijheden. Zaterdagavond ir op den rijksweg Ede Arnhem een ernstig auto-ongeluk voorge vallen. Een vierwielige vrachtauto, ten deele beladen met een verhuisboedel en op weg van cheveningen naar Zucphen slipte nabij den Ginfcel en sloeg vervolgens over den kop. In de auto zaten tien personen, allen chauffeur van beroep, t.w. drie in de cabine en zeven op de lading. Een van hen, H. H. Neervoort uit Doesburg was op slag dood. Twee anderen werden zeer zwaar gewond opgenomen, en naar het gemeente-ziekenhuis te Arnhem overge- bebracht, waarheen ook het lijk van N. is gebracht. Drie minder zwaar gewonden werden naar het Julianaziekenhuis te Ede vervoerd en vier licht gewonden naar het r.k. ziekenhuis te Ede. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. Heimans en leden van de transportcolonne van het Roode Kruis t. Ede. De politie van Ede regelde het verkeer onder leiding van commissaris Hulsi..an. NEDERLANDSCHE BOND VAN ZIEKENFONDSEN. Te 's-Gravenhage heeft de oprichtingsver gadering plaats gevonden van de vereeni- ging Nederlandsche bond van ziekenfond sen", waarvan, volgens de statuten, het doel is, de behartiging in geheel Nederland van de belangen van het ziekenfonds- en zie- kenverplegingswezen in den meest uitge- breiden zin van het woord. Tot deze vereeniging zijn toegetreden alle ziekenfondsen, behoorende tot den bond van Amsterdamsche ziekenfondsen, den bond van Rotterdamsche ziekenfondsen en den bond van Haagsche ziekenfondsen, met alle afdeelingen die de hierbij aangesloten ziekenfondsen ook in andere plaatsen in Nederland hebben, met een totaal verzeker de personen per 31 December 1939 van 650.000. Tusschen de genoemde bonden bestond reeds een contactcommissie. Teneinde een meer geregelde samenwerking te verkrijgen is thans een landelijke organisatie gevormd. MAN ONDER TRAM GEKOMEN EN GEDOOD. Gistermiddag is op den Dam te Amster dam een ongeluk gebeurd dat den 58-jari- gen G. W. H. Jansen, wonende in de Jor- daan het leven heeft gekost. De man stak den rijweg over achter een passeerende tram om, welk enaar het Centraalstation reed. Hij lette daarbij niet op het verdere tramverkeer, met het noodlottig gevolg, dat hij aangereden werd door een wagen van lijn 5. Hij werd tegen den grond ge slingerd en kreeg een schedelbasisfrac- tuur. Tijdens het overbrengen naar het Binnengasthuis is de man overleden. EEN GOEDE VANGST VAN DE POLITIE. Zaterdagavond werd te Oegstgeest een nieuw rijwiel ontvreemd, welk rijwiel een oogenblik onbeheerd voor een woning stond. De heer S., wien dit rijwiel toebe hoorde, deed hiervan onmiddellijk aangifte bij de politie. Deze waarschuwde per tele foon de politie van de omliggende plaatsen. Dit optreden werd met succes bekroond: een uur later deed de politie van Sassen- heim de telefonische mededeeling, dat zij aldaar een persoon had aangehouden, die in het bezit was van het ontvreemde rijwiel van S. Uit het verdere onderzoek bleek, dat de dader, de 23-jarige Th. M. J. B. uit Amsterdam, 's morgens een rijwiel had ont vreemd in de gemeente Sassenheim, het welk hij in Leiden van de hand had gedaan. In den middag ontvreemde hij in Leiden een rijwiel, bracht dit in Katwijk bij een bode, rijdende op Amsterdam, om dit rijwiel in Amsterdam aan een bepaald adres te be zorgen. In den avond ontvreemde hij het rijwiel in Oegstgeest, waarmee hij door Y. G. VAN DER VEEN t. Op den leeftijd van 56 jaar is te Amster dam overleden de heer Y. G. van der Veen, algemeen directeur van „De Arbeiders pers". De overledene had een zeer belang rijk aandeel in den groei van het bedrijf. Hij was een der vooraanstaande figuren in de Nederlandsche socialistische arbeider'" weging. WIJZIGING IN LEIDING DER N.V. DE ARBEIDERSPERS. Als uitvloeisel van de maatregelen, g o- men door den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, met betrek king tot S.D.A.P. en N.V.V., is ook de lei ding der N.V. Drukkerij en Uitgeversmaat schappij de Arbeiderspers in andere han den overgegaan. De directie der genoemde N.V. wordt voortaan gevoerd door den heer H. J. Kerkmeester, op wien derhalve alle bevoegdheden, bij wet, statuten of gebrui ken aan de directie toegekend, op 20 Juli 1940 in vollen omvang zijn overgegaan. STEUN AAN GEDEMOBILISEERDE MARINEMANNEN. Het hoofdbestuur van „Gnze Vloot" schrijft; Zooals ongetwijfeld bekend zal zijn, wordt onze weermacht gedemobiliseerd. Onder dezen maatregel, die naar wij hopen tijdelijk zal zijn, vallen ook onze marinemannen. Zij worden op deze wijze gedwongen hun mili taire kleeding te verwisselen tegen burger- kleeren. Hierdoor en ook op andere wijze worden deze keurtroepen, die zich zoo kranig hebben gedragen bij de gevechten tijdens de oorlogsdagen, gesteld voor groote financieele moeiijkheden. Op een of andere wijze zal in dezen tijdelijken nood moeten worden voor zien. De Kon. Ned. ver. „Onze Vloot" neemt het initiatief om te trachten voor deze menschen gelden te verzamelen, welke zullen worden besteed om hen te helpen aan burgerklee- ren, hen tegemoet te komen in financieele moeilijkheden en zoo mogelijk hen te hel pen aan een werkkring in de burgermaat schappij. In- dit verband vestigen wij de aandacht van onze werkgevers er nogmaals op dat er aan onze vereeniging is verbon den een „Centraal bureau voor plaatsing van eervol ontslagen marine-personeel". Wij zijn er van overtuigd, dat, waar in ons ge- heele land het gedrag van onze marine- menschen en speciaal van onze mariniers, met zooveel eere is genoemd, wij zeker mogen zijn van de sympathie van onze land- genooten. Steun ons streven door uw gave te storten op postrekening no. 37486 van de Kon. Ned. ver. „Onze Vloot", Suriname- straat 15, 's-Gravenhage, onder de aantee- kening „Steun bij demobilisatie". VRIJGELATEN GEDETINEERDE AANGEHOUDEN. Door de Haagsche politie is Zaterdagmid dag aangehouden de 28-jarige koopman E. E., die tijdens de oorlogsdagen te Rotter dam uit het huis van bewaring was vrijge laten en zich nog steeds op vrije voeten be vond. De officier van justitie te Rotterdam had zijn opsporing en aanhouding verzocht, daar hij nog drie jaren gevangenisstraf moet ondergaan. Hij is naar Rotterdam overge bracht. KUSTVAART HERVAT. Van Nederland naar Zweden. Naar de Crt. verneemt is de kustvaart hervat. Zes kustvaarders onder Nederland sche vlag zijn, geladen met zout en andere producten van den Nederlandschen bodem, naar Zweden vertrokken; zij zullen voor de retourvracht hout innemen met Nederland sche bestemming. Wij meldden reeds, dat met een hervat ting der kustvaart rekening gehouden kon worden. De vaart via het Kieler kanaal naar Oostzee en Botnische Golf, welker ha vens de groote voorraadschuren van hout vormen, kon ongestoord plaats vinden en het waren speciaal technische problemen als de betaling van loods- en havengelden enz. die opgelost moesten worden, alvo rens de vaart hervat kon worden. Naar men weet, worden uitvaartvergun- ningen uitsluitend verleend door het Rijks bureau voor de Zeescheepvaart te den Haag dat tevens de bevrachting (zoowel voor uit- als thuisreis) regelt. De reeders (in de kustvaart meestal de kapitein-eigenaar) moeten zijn aangesloten bij den Bond van Werkgevers in het Kust- vaartbedrijf te Rotterdam of bij het Bureau van de Centrale Groninger Kustvaart te Groningen, een organisatie, welke thans in oprichting is. de politie te Sassenheim 'werd aangehou den. B., die een goede bekende van de justi tie is, bekende verder nog een tweetal rij wielen te Leiden te hebben ontvreemd. Het gisteren verschenen Verordeningen blad no. 12 bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Paragraaf 1 houdt in, dat voor het bezette Nederlandsche gebied de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken wordt ingesteld. Haar organen zijn het Duitsche Landgerecht en het Duitsche Hooggerechtshof in het bezette Neoerlandsche gebied, alsmede voor beide gerechten gemeen schappelijk, het Duitsche Open baar Ministerie. De voorschriften betreffende de bevoegdheid van den Duitschen Krqgsraad en van de bijzondei e rechtba k voor strafzaken voor leden der SS. en voor de leden der politieorganisaties met een bijzondere taak, blijven onaan getast. Volgens par. 2 zijn de Duitsche gerech ten, met uitsluiting van de Nederlandsche rechterlijke macht, bevoegd om delicten, die door Duitsche of voormalig Duitsche staatsburgers of door staatsburgers van het protectoraat Bohemen en Moxavië be gaan worden, te vervolgen en te vonnis sen. Hetzelfde geldt, ongeacht het staatsbur gerschap van den dader of de deelnemers, wanneer de daad; 1) zich richt tegen het groot-Duitsche rijk, het Duitsche volk, de nationaal- socialistische Duitsche arbeiderspartij, de vertakkingen daarvan of daarbij aange sloten organisaties; 2) zich richt tegen een Duitsch staats burger of een persoon, die in dienstver- houding staat tot het groot-Duitsche rijk, tot de nationaal-socialistische Duitsche ar beiderspartij, haar vertakkingen of daar bij aangesloten organisaties, tijdens de uitoefening van deze dienstbetrekking of in betrekking daarmee; 3) begaan wordt in dienst van de Duit sche autoriteiten of, in verband met dezen dienst, op Duitsch grondgebied, of in ge bouwen, ruimten of inrichtingen, die die nen ten'behoeve van het groot-Duitsche rijk, de nationaal-socialistische Duitsche arbeiderspartij, haar vertakkingen of daarbij, aangesloten organisaties; 4) blijkt te zijn plundering in op bevel ontruimd gebied of in vrijwillig ontruimde gebouwen of ruimten, of blijkt te zijn een misdrijf (Verbrechen oder Vergehen) tegen lijf, leven of eigendom onder gebruik making van de maatregelen, genomen ter verdediging tegen luchtaanvallen, of blijkt te zijn een misdrijf (Verbrechen), gevaarlijk voor het algemeen belang, in het bijzonder een misdrijf, dat de voedsel voorziening in gevaar brengt. De Duitsche gerechten in het bezette Nederlandsche gebied zijn gevestigd te 's-Gravenhage. De rechtspraak. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied stelt de rechters bij de Duitsche gerechten in het bezette Nederlandsche gebied tot opzeggens toe aan. De Duitsche gerechten kunnen op iedere plaats in het bezette Nederlandsche gebied ambtshandelingen verrichten. Bij het Duitsche Landgerecht beslist de (alleensprekende) Landrechter. De Landrechter kan tuchthuisstraf van ten hoogste 5 jaren, gevangenisstraf, ves tingstraf, hechtenis en geldboete, alleen of tezamen met bijkomende straffen, als mede alle maatregelen voor beveiliging en verbetering uitspreken. Tegen de von nissen van den rechter is beroep toege laten, tegen zijn overige beslissingen een klacht (Beschwerde) volgens den maatstaf van het Duitsche procesrecht. DE KABINETSFORMATIE IN JAPAN. Prins Konoye maakt goede vorderingen bij 't samenstellen van zijn kabinet. Koeni- kiho Hashida, de rector van de universiteit te Tokio, heeft, op verzoek van Konoye, zich belast met de portefeuille van onderwijs, terwijl Eiji Yasoei, die in het vorige kabinet- Kon oye minister van onderwijs was, zich heeft belast met de portefeuilles van binnen landsche en economische zaken. Uit de om geving van prins Konoye wordt bovendien vernomen, dat Shozo Moerata, de president der Osaka Shosen Kaisja, minister van ver keerswezen zal worden. Naar Domei bericht, heeft Retsoe Kawata, lid van het Hoogerhuis, de hem aangeboden portefeuille van financiën in het kabinet van prins Konoye aanvaard. Prins Konoye heeft den president der electriciteitsmaatsChappij in Tokio, Kobayashi, de portefeuille van handel en industrie aangeboden. Kobayashi, die zich op het oogenblik aan boord van een schip op weg naar Japan bevindt, wordt heden in Tokio verwacht. DE DOOD VAN DEN N.S.B.-ER NOORDENDORP. De auditeur-militair te 's-Gravenhage heeft de N.S.B. medegedeeld, dat thans de naam bekend is van den militair, die op Maandag 13 Mei j.l. het doodelijke schot heeft gelost op den N.S.B.-er C. J. W. Noor dendorp te Wassenaar, toen deze werd geïn terneerd. Het onderzoek door de politie is nog niet afgeloopen. De KERN van alle goede reclame COURANTENRECLAME Het Duitsche Hooggerechtshof beslist met drie rechters. De leden van het Duit sche Hooggerechtshof in het bezette Ne derlandsche gebied kunnen tegelijkertijd tot een gerecht in het Duitsche rijk behoo- ren. Een zijner leden moet zijn ambtelijke woonplaats te 's-Gravenhage hebben. Het Duitsche Hooggerechtshof kan elke toegelaten straf uitspreken. Het beslist in geval van toepassing van een rechtsmid del tegen beslissingen van den Landrech ter. Hooger beroep of beroep in cassatie van de vonnissen van het Duitsche Hoog gerechtshof is niet toegelaten. Een ge rechtelijk vooronderzoek vindt niet plaats. Wanneer het delict, waarvoor de Duitsche gerechten bevoegd zijn, van geringe be- teekenis en de dader noch Duitsch staats burger, noch staatsburger van het pro tectoraat Bohemen en Moravië is, kan de zaak aan de Nederlandsche autoriteiten miet strafvervolging belast, worden over gegeven om te worden vervolgd en berecht volgens Nederlandsch recht. Het combineeren van straffen uit Duit sche en Nederlandsche vonnissen behoort tot de taak der Duitsche gerechten. Moeten straffen uit Duitsche vonnissen van verschillende gerechten of uit zulke en Nederlandsche vonnissen worden ge combineerd, dan is daartoe het Duitsche Hooggerechtshof bevoegd. Het hoofd van het Duitsche Openbaar Ministerie bij het Duitsche Landgerecht en het Duitsche Hooggerechtshof voert den ambtstitel van „Duitsch procureurgene- raal in het bezette Nederlandsche ge bied." Tot de verdediging voor de Duitsche ge rechten in het bezette Nederlandsche ge bied is toegelaten: 1) Hij, die als verdediger voor een ge woon gerecht in het Duitsche rijk is toe gelaten; 2) De bij een Nederlandsch ge recht ingeschreven advocaat, wien de rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied vergunning heeft ver leend. De strafvordering. De Duitsche autoriteiten, met strafver volging belast passen toe: 1) De telkens door den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied en door de door hem daartoe gemach tigde Duitsche instanties, alsmede door de bevoegde Duitsche weermachtinstanties tot en met 28 Mei 1940 gegeven rechts- voorsehiften; 2) Het telkens in het Duitsche rijk (in de gedaante van voor de aansluiting van Oostenrijk Altreich geldende straf recht; 3) het op den dag van afkondiging gel dende Nederlandsche strafrecht met in begrip van de bepalingen, die de secreta rissen-generaal van de Nederlandsche de partementen van Algemeen Bestuur na 28 Mei 1940 op grond van een machtiging van den Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied uitgevaardigd hebben of zullen uitvaardigen. De volgende straffen van het Neder landsche strafrecht komen overeen met die van het Duitsche strafrecht: levenslange gevangenisstraf levenslange tuchthuis straf; tijdelijke gevangenisstraf van meer dan 5 jaren tuchthuisstraf voor den tijd van twee derden van den duur der gevan genisstraf; tijdelijke gevangenisstraf tot en met 5 jaren met inbegrip van hechtenis hechtenis; geldboete geldstraf. Is de Duitsche of de Nederlandsche rech terlijke macht ingevolge deze verordening tot het behandelen van een strafzaak niet bevoegd, dan moet de strafzaak aan die instantie, welke daartoe bevoegd is ge worden, worden overgegeven. Achten beide zich bevoegd of onbevoegd, dan be slist de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de bevoegd heid. Een zaak, die vanwege de bevoegdheid wordt overgegeven, blijft in haar geheel. Dit geldt in het bijzonder voor de behar tiging der termijnen en voor de gemaakte onkosten, kosten, rechten en vergoedingen. Deze verordening is met ingang van heden in werking getreden. Wilt U misschien een misda- digersroman, mevrouw? TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gisteravond geraakte een 34-jarige machinist van een te Zwartsluis gelegen sleepboot van de Zuiderzeewerken bij het overstappen van de eene op de andere boot te water. De man verdronk jammer lijk. 85. „Okelepokie", zei Kobusje en keek hem vriendelijk aan, „weet je ook bijgeval mijn stokje?" „Okelepokie, ping, pang, pong. Tokkie, tokkie, ting, tang, tong", zei het Javaantje met een zangerig stemmetje en hield het lege bordje smekend omhoog. Kobusje ging maar weg. 86. Hij verstond geen potjeslatijn. Hij klom mistroostig op de zwarte rug van zijn knol. Daar kon hij zich niet meer goed houden. Hij huilde zo erg, dat de tranen over het dikke lichaam van de locomotief rolden. „Dank je wel, zei „De Arend", voor dit gratis bad".

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6