)L t DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitschland verontwaardigd over de rede van Halifax. De teerling is geworpen. Britsche persstemmen. De toestand in Estland, Italiaansch legerbericht. Algemeene dienstplicht in de Vereenigde Staten. De Opperste Sovjet op 1 Augustus bijeen. „De Nederlandsche Unie" doet een beroep op ons volk. TINGEN, NDE VE VAN HT. .LKMAAR ;nden, dat Duitsche gen of in- hiervoor gen, zich «treffende -secretarie, vervoegen dichtingen vergoeding fuli jj. zijn a.s. worden vergoeding 10 Juni j.L and, welke verrichting den inge- eeling. ten dezen n acht ge ring levert van de werd ver eringsbiljet g Militaire toekomen- e kunnen in de Duit- i 1940 wor- het voor- en aan de gemeente- chen 91 lornoemd, iCHOT. AAR. HOUDERS i, dat zich aanmelden rwjjzer in aan boven- suren per in aanmer- elbare be- verstrekt ing Onder- angezegeld) 1,1 a.s. ihouders rgemeester. DAGBLAD. meter twintig rech- achten. an avondjurk ergns heen. on noodig? ïley maakte eid opmerk- rde, dat Bess zuster naar Etta haar bij hoe ze daar- lik aan ge- n voorstellen, gen!" el tijd, dat je denken", had aam me dood! ar, niet tegen geweest, want ry toegegaan haar excuses ïaar met een ras de zaak het bal was weer wat op die op een «gegaan, om wel thuis zou te vergezellen, ts weten. ;er van streek ar alleen op- vervolgd.) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsoriis per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 173 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 24 Juli 1940 Hoo5dredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Van semi-officieele zijde wordt uit Berlijn meegedeeld: De teerling is geworpen! Aldus luidt de conclusie, welke in Duitsche politieke kringen wordt getrokken uit de radiorede, welke de Engelsche minister van buitenlandsche zaken Maandag heeft gehouden. Wij zijn, aldus verklaart men in deze kringen, de meening toegedaan, dat deze rede de laatste afwijzing is van de rede van den Fiihrer. De huichelachtige ma nier waarop het aanbod van den Fiihrer is bejegend, kan niet meer worden overtroffen". Het gefemel, waarmee Lord Halifax poogt het Engelsche volk met gebeden te mobiliseeren, is van dien aard, dat wij ons met disuccies in dien trant niet inlaten. Wij zijn van meening, dat de rede van den Engel- schen minister van buitenlandsche zaken een anderen vorm van handelen noodzakelijk heeft gemaakt. Indien Lord Halifax niet wil luisteren naar de woorden van den Führer, dat deze niet voornemens is het Britsche wereldrijk te vernietigen, dan nemen wij er acte van, dat Lord Halifax en allen, in wier naam hij spreekt, de meening van den Führer niet deelen, maar van opvatting zijn, dat het op een vernietiging van het Britsche wereldrijk niet aankomt. De Führer, zoo zegt men hier verder, heeft niet zooals Lord Halifax beweert, gedreigd, maar gevolgtrekkingen gemaakt uit politieke feiten en uit een politieke noodzaak. Of het gaat om dreigementen of om zulke gevolgtrekkingen zal de toe komst leeren. Indien Lord Halifax meent zich te kunnen en te durven verlaten op bepaalde opmerkingen van staatslieden en uit dergelijke opmerkingen meent te kunnen afleiden, dat ook andere landen en werelddeelen de beslissing van Lord Halifax beschouwen als een bewijs van historisch doorzicht, dan blijve deze op vatting voor rekening van de Engelsche politici. De geschiedenis zal aantoonen wie gelijk heeft. Zij zal bewijzen of het juist was de beslissing over de Engelsche poli tiek afhankelijk te maken van verstande lijke meeningrverschillen, van filosofische stokpaardjes, van religieuze overtuigingen en van wenschen, die zijn ingesponnen in de redevoeringen van andere staatslieden. Over de duidelijke verklaringen en mede- deelingen van den Führer wordt van Duit sche zijde niet meer gediscuteerd. Van Duitsche zijde wordt vastgesteld, dat Lord Halifax en daarmee de Engelsche regee ring en daarmee ook het Engelsche volk „neen" gezegd hebben. Op dit „neen" is nog maar één antwoord mogelijk en dit antwoord staat niet op schrift en is geen gesproken woord. Wat de religieuze noot in de rede van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken betreft, herin nert elke zin, dien men in zijn rede leest, door zijn schijnheiligheid en femelarij aan de beroemde vergelijking van den duivel met het brevier. Wanneer Lord Halifax het Engelsche volk met den bijbel toe wenkt om het te mobiliseeren, staat achter hem de duivel, die zijn rijk naai een an der doel dan naar den Hof van Eden wil leiden. De meening van de Duitsche pers. De avondbladen schrijven boven hun commentaren op de rede van Halifax koppen als „De beslissing is gevallen", „Engeland heeft zijn lot gekozen". Zij leg gen er den nadruk op, dat de verklaringen van den Britschen minister moeten worden beschouwd als een definitieve afwijzing van het beroep, dat Adolf Hitler op het gezonde verstand heeft gedaan. De Börsenzeitung schrijft: „En geland heeft de uitgestoken hand terugge- stooten. Blind en doof voor alle overwe gingen van het verstand en voor alle geboden van ware menschelijkheid drijven de Engelsche machthebbers hun land naar de catastrofe, om het daarna aan anderen over te laten het met hun nalaten schap klaar te spelen. Na datgene, wat de Biitsche minister van ouhenlandsche za ken gezegd ueeft, kan Churchill als mi nister-president zich verdere verklaringen besparen Engeland heeft den strijd op leven en dood gekozen. Duitschland neemt daarvan kennis en Duitschland zal de consequenties daaruit trekken." Het Hamburger Fremdenblatt zegt: „Door het besluit, dat het Britsche kabinet heeft genomen, is snel een einde gekomen aan het tijdperk van het ver stand, dat de Führer hoopte nog eens tot gelding te kunnen brengen. Thans zullen de wapenen spreken. Hun scherpte zal het Britsche rijk tot verbazing brengen. Het tijdstip daarvoor zal alleen de Führer be palen. Engeland hoopt nu de geheele we reld den vrede te onthouden, doordat het in weerwil van den Duitschen oproep tot vrede een tegenstand biedt, die niet meer op militaire doelwitten gericht kan zijn. Het is immers voor de Britsche eilanden onmogelijk geworden eenigen invloed op het Europeesche vasteland te doen gelden. Alleen het oorlogzuchtige universalisme van Groot-Britannië, dat altijd in de ge schiedenis bereid is geweest den vrede van alle volken aan zijn eigen belangen op te offeren, heeft kannen besluiten ot deze daad van een herostratos." De bewering, dat een overwinning van Hitier het einde zou beteekenen van alle dingen, die 1 et leven zijn waarde geven, wordt door de bh den afgewezen als een brutaal verzinsel, dat slechts propaganda ten doel heeft. Zij verklaren met nadruk, dat hier ten hoogste sprake kan zijn van voorrechten der Engelsche heerschende klassen. Deze dingen zijn bekend uit de levensopvatting der Britsche plutocratie, aldus merkt de Deutsche Allgemeine Zeit u n g op. Daartoe behooren ook de renpaarden, die in Canada in veiligheid gebracht zijn, terwijl voor de kinderen der armen geen scheepsruimte beschikbaar gesteld kon worden. Duitschland strijd voor eèn so cialen staat en een sociale orde van Euro pa, waarin het bezit van de dingen, die het leven zijn waarde geven, niet het mo nopolie van een enkele klasse of een enkel volk is. In dit verband schrijft de Lokal- Anzeiger: „De volken van Europa zullen alle gemeenschappelijk en vrij sa menwerken tot heil van het geheel. Dat zal de orde zijn, die Duitschland instelt. Het is de politiek van Engeland geweest de volken van Europa tegen elkaar op te zetten. Dat zal voorbij zijn, lord Halifax, en gij zult ook geen uitval in uw „vesting" meer beleven. De volken zullen ten uiter ste ontgoocheld zijn over Enge:and, wan neer dat werkelijk de vuurproef van een harden oorlog moet doormaken." Het grondbezit. De Kamer van Afgevaardigden heeft gis ter de verklaring, waarbij de grond tot be zit van het geheel volk wordt verklaard, aangenomen. In deze verklaring wordt ge zegd: „De Kamer van Afgevaardigden besluit, den grond in Estland tot bezit van het ge heele volk, d. w. z. van den staat te verkla ren. De grootte van het land, die iedere werkende boer ter gebruik zal ontvangen, mag hoogstens dertig hectare bedragen. De boeren zonder land en met te weinig land zullen van de overige landerijen stukken toegewezen krijgen. Het reeds aan de boe ren behoorende land, alsmede de aan de boeren zonder land en met te weinig land te verstrekken grond, blijft hun eigendom gedurende een langen termijn. Gistermid dag werd tevens een verklaring over de naasting der banken en groote industrieën aangenomen. Verklaring van den minister president. Na de verkiezing van een commissie voor het opstellen van een nieuwe grondwet, heeft minister-president Vares in de Kamer een verklaring afgelegd, volgens welke de regeering haar taak als geëindigd be schouwt en haar volmachten neerlegt. De Kamer sprak haar vertrouwen in de regee- ring uit en droeg haar op, hare werkzaam heden voort te zetten tot een nieuwe re geering op den grondslag van een nieuwe grondwet is gevormd. Hierop deelde de voorzitter mede, dat de president der repu bliek in verband met den overgang naar een nieuwe principieele orde verzocht heeft, van zijn volmachten te worden ontheven. De Kamer besloot, dit verzoek in te wil ligen en den minister-president met de taak van president der republiek te belasten. Hierop volgde de verkiezing van een uit 21 leden bestaande delegatie, die zich naar Moskou zal begeven om het voorstel be treffende de toetreding van de Estlandsche socialistische raden-republiek tot de Unie der socialistische raden-republieken over te brengen. Van deze delegatie maken o.a. LETLAND VERLANGT IN DE SOVJET UNIE TE WORDEN OPGENOMEN. Het parlement heeft twee commissies benoemd. De eene commissie, waartoe mi nister-president en de minister van buiten landsche zaken behooren, heeft tot taak zich naar Moskou te begeven om aldaar den Oppersten Raad der Sovjet-Unie den wensch van Letland, in de Sovjet-Unie opgenomen te worden, over te brengen. De andere commissie zal de nieuwe Sovjet-grondwet voor Letland opstellen. DE BELASTINGVERHOOGING IN ENGELAND. Kingsley Wood heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat van heden af de belasting op bier met een penny per pint (een acht ste ballon) verhoogd wordt. Het invoerrecht op tabak wordt heden verhoogd met 2 shil ling per pond, dat op lichte wijnen met 25 pence, dat op zware wijnen met 4 shilling per gallon. De accijns op Engelsche wijnen wordt van 3J4 op 5K shilling per gallon verhoogd. Ook de vermakelijkheidsbelasting voor schouwburg en bioscooptheater wordt hooger. Kingsley Wood maakte voorts bekend, dat de nieuwe inkoopsbelasting op luxe-artike len en artikelen, die gemist kunnen worden, een derde deel van de groothandelswaarde bedraagt, die op kleeding, schoeisel en an dere goederen, alsmede op tijdschriften en boeken een zesde deel van de groothandels waarde. Deze belasting moet 110 millioen pond per jaar opbrengen. RITUEEL SLACHTEN IN ROEMENIE VERBODEN. Het Roemeensche ministerie van land bouw heeft een uitvoerig voorschrift uit gevaardigd over de wijze, waarop men verplicht is vee te slachten. Uit dit voor schrift blijkt, dat het joodsche ritueele slachten van vee van nu af aan is ver boden. minister-president Vares en de minister van buitenlandsche zaken Andrissen deel uit. Legerbericht no. 44 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: In Noord-Afrika hebben onze vliegtui gen met succes bomaanvallen gedaan aan de Egyptische grens, in de gebieden van Marsa Matroeh en Sidi Barrani. Al onze machines keerden naar hun bases terug. In Oost-Afrika heeft ^nze luchtmacht opnieuw en met succes Wajir gebombar deerd. Met groote hardnekkigheid bom bardeerde de vijand Dire Daoea, zonder schade aan te richten. Een inheemsche is gedood. DE TOESTAND IN GIBRALTAR. Vluchtelingen uit Gibraltar, die in Tanger zijn aangekomen, vertellen, naar Stefani meldt, dat de Britsche autoriteiten in Gibraltar sedert den laatsten Italiaan- schen luchtaanval volkomen hun hoofd verloren hebben. Er heerscht de grootste wanorde. De schade, die door den lucht aanval is veroorzaakt is grooter dan men aanvankelijk meende. Het arsenaal, ver scheidene kazernes en militaire bestuurs gebouwen zijn zwaar beschadigd en een deel der drinkwaterinstallaties is ver nield, hetgeen thans in den zomer ramp spoedige gevolgen heeft voor de water- looze zone. De militaire senaatscommissie heeft de invoering van den algemeenen dienstplicht goedgekeurd. De bijzonderheden van het desbetreffende wetsontwerp, dat de volgende week aan den voltalligen senaat zal worden voorgelegd, moeten echter nog geregeld worden. Volgens de plannen van het ministerie van oorlog zal de eigenlijke militaire opleiding zich in het eerste jaar na het van kracht worden van de wet beperken tot 1% mil lioen man tusschen 21 en 30 jaar. De recruten zullen volgens nog onbekende maatstaven gekozen worden uit egn groep van 11H mil lioen personen. Wanneer de voorstel aan genomen worden, zijn 42 mllioen man tus schen 18 en 64 jaar dienstplichtig. DE HITTEGOLF IN AMERIKA. De hittegolf in de Vereenigde Staten duurt voort. In verschillende streken in het Middenwesten steeg het kwik tot boven de veertig graden Celsius. Het aan tal menschen, dat door de warmte werd bevangen en om bet leven kwam is in het geheele land tot 52 gestegen, terwijl het aantal personen, dat bij het baden ver dronk opgeloopen js tot 165. In Nebreska zijn de boeren ernstig bezorgd voor de graan- en maisoogst, wanneer ten minste niet spoedig regen begint te vallen. In Illinois zijn bijna alle groenteaanplantin- gen door de droogte en warmte vergaan. Het gras op de weiden is verdord. Ook hier loopt de maisoogst gevaar. De aansluiting der nieuwe gebieds- deelen. Naar radio-Moskou meldt, is de Opperste Sovjet der Sovjet-Unie tegen 1 Augustus voor zijn zevende zitting bijeengeroepen. In deze zitting zal de Opperste Sovjet "waar schijnlijk de kwestie van de aansluiting der drie Oostzeestaten bij de Sovjet-Unie, als mede die van de aansluiting van Bessarabië bij de Moldavische Sovjet-republiek in be handeling nemen. RADIOREDE VAN LORD LOTHIAN. In een radiorede heeft de Britsche am bassadeur te Washington, Lord Lothian, Engeland aangeduid als de Maginotlinie van Amerika. Hij verklaarde, dat indien Engeland twee jaar kan stand houden, Amerika tijd zal hebben om te bewapenen. En dan is het vooruitzicht op de eindover winning en op de „redding van de vrij heid" zeker Engeland heeft dringend be hoefte aan tornedobootjagers en aan be wapende motortorpedobooten. Wanneer er hiervan 100 worden geleverd kan dat misschien de overwinning beteekenen en den nederlaag afwenden. Lord Lothian schilderde een donker toekomstbeeld voor de Vereenigde Staten, indien Engeland de nederlaag lijdt. Voorts verklaarde Lord Lothian nog. dat Engeland met de Ver eenigde Staten een overeenkomst zal slui ten over de West-Incfische bezittingen op hetzelfde ocgenblik, dat het gevaar be staat, dat deze in vijandelijke handen zou den kunnen vallen. DE INDRUK VAN HALIFAX' REDE IN AMERIKA. De door Lord Halifax uitgesproken redevoering werd groot opgemaakt in de New Yorksche ochtendbladen gepubliceerd als een „koppige afwijzing der Duitsche dreigementen." De bladen leggen in het bijzonder den nadruk op de verklaring, dat Engeland zal strijden tot de eigen vrijheid en die der andere naties is ver zekerd. De New York Times schrijft: Het belangrijkste is niet, hoe Engeland het door Lord Halifax aangegeven doel zal bereiken, maar dat het met ongebroken moed blijft staan. AMERIKAANSCHE SCHEPEN VOOR EVACUATIE VAN BRITSCHE KINDEREN? In het Amerikaansche congres heeft de afgevaardigde Hennigs een wetsontwerp in gediend, dat het, in afwijking van de neutra- liteitswet mogelijk zou maken, met Ameri kaansche schepen Britsche kinderen naar de Vereenigde Staten te vervoeren. De voorzit ter van de commissie van buitenlandsche zaken. Bloom, heeft ten aanzien hiervan verklaard, dat hij dit voorstel slechts zou steunen onder voorwaarde, dat de as-mo- gendheden een veiligen overtocht garandee ren. Senator Holt heeft tegenover persver tegenwoordigers als zijn meening te kennen gegeven, dat het wetsvoorstel van Hennigs een zekere wég is om de Vereenigde Staten in den oorlog te verwikkelen. Ook hij wilde kinderen helpen, doch de V.S. hadden zelf hulpbehoevende kinderen. DOKTER DOOR SCHERVEN GEDOOD Een D.N.B.-bericht uit Stockholm meldt: Een dokter in Ipswich (Engeland) werd slachtoffer van de militaire oefeningen der burgers. Op een weg waren vrouwen en grijsaards bezig zich te oefenen in het wer pen van flesschen op de straat, teneinde te bereiken dat in geval van nood de scherven van deze flesschen de banden van een aan rukkende gemotoriseerde colonne zullen vernielen. Verzuimd was echter posten op te stellen, zoodat de dokter John Kennedy, die bij een kraamvrouw was geroepen, met veertig mijl in de scherven reed. Door het springen van zijn voorband geraakte de wa gen aan het slingeren, botste tegen een tele graafpaal en kwam geheel vernield tot stil stand. Kennedy was op slag dood. Saamhoorigheid, geestelijke vrijheid en verdraag zaamheid. De reeds bij name bekende „Nederlandsche Unie", vertegen woordigd door een driemanschap bestaande uit de heeren mr. L. Einthoven, mr. J. Linthorst Homan en prof. dr. J. E. de Quay, heeft zich thans met den volgenden oproep tot het Neder landsche volk gewend: LANDGENOOTEN, Uit den nood der tijden is een nieuwe taak geboren. Wij noodigen U uit, met ons deze taak op te nemen. Wij roepen U op, met eigen kracht en overeenkomstig onzen eigen Nederland- schen aard, gezamenlijk door kordaten arbeid naar een nieuwe Nederlandsche saamhoorigheid te streven. Allereerst is noodig: Erkenning van de gewijzigde verhou dingen. Nationale samenwerking op den aller- breedsten grondslag. Harmonische economische opbouw, met samenbinding van alle arbeidskrachten in ons volk. Sociale rechtvaardigheid opdat er kome werk voor allen en arbeidsvreugde voor allen, voor jong en oud, voor den sterke en den zwakke. Bezieling van de jeugd in vaderiandschen zin. Dit willen wij verwezenlijken op Nederlandsche wijze, eerbiedigende de traditioneele geestelijke vrijheid en ver draagzaamheid. Wij willen ons werk verrichten in con tact met de Nederlandsche autoriteiten en met de bezettingsautoriteiten. Nederlanders! Geeft aan ons streven Uw aller krachten. Wie zich afzijdig houdt, schaadt de Nederlandsche zaak. Sluit U aan! L. EINTHOVEN. J. LINTHORST HOMAN. J. E. DE QUAY. Het voorloopige adres van de Neder landsche Unie is: Alexanderstraat 20, 's-Gravenhage. Naar aanleiding van dezen oproep heeft het A. N. P. zich tot den heer Linthorst Homan gewend en nog de volgende bijzon derheden vernomen. De Nederlandsche Unie wil een zelfstan dige beweging zijn, die uit eigen kracht en op eigen gezag haar actie zal voeren. Of schoon de onderteekenaars door van aller lei kanten ontvangen sympathiebetuigingen de zekerheid hebben gekregen, dat zij op den steun van personen, uit verschillende kampen afkomstig, zullen kunnen rekenen, zullen zij zelfstandig, zonder eenig mandaat een nieuwen weg inslaan. Zij zullen daarbij gaarne contact opne men met anderen, die eveneens bezig zijn met pogingen tot nationale concentratie. Het driemanschap zal worden bijgestaan door een raad van bijstand, waarin belang rijke personen, deskundig op economisch en sociaal gebied, zitting zullen nemen. Naar wij vernemen, zal mr. J. Linthorst Homan de wordingsgeschiedenis van de Ne derlandsche Unie vastleggen in een tweede brochure, welke tegen het weekeinde zal verschijnen. FRANSCH COMMENTAAR OP REDE VAN HALIFAX. De Fransehe radio heeft gister aan het bericht over de door Halifax uitgesproken rede de volgende commentaar geknoopt: „Lord Halifax heeft de Engelschen op geroepen voor Engeland te bidden. Zooiets begrijpt men in Frankrijk zeer goed aan den vooravond van een Duitsch offensief op de Britsche eilanden, maar men vraagt zich af, of Halifax niet ook een gedeelte van zijn gebeden had kunnen wijden aan de Fransehe zeelieden, die op de reede van Oran laf vermoord werden. Frankrijk heeft deze zeelieden betreurd. Frankrijk zal her niet vergeten". A

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1