De luchtbeschermingsdienst Ceta-Bever VLEKKENWATER OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL GemeetUecadeit wordt gereorganiseerd. IVOfHOL-fandpasia is de beste VRAAG EN AANBOD Boerderij en twee schuren afgebrand. Bestrijding van aardappel ziekte. Radioprogramma voor Zaterdag. WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vijl regels, SCHOORL .TWEEDE BLAD Inschakeling van den Opbouwdienst. Aan een brief, welken de secretaris generaal, waarnemend hoofd van het de partement van binnenlandsche zaken, be treffende een reorganisatie van den lucht beschermingsdienst heeft gezonden aan den burgemeesters der onderscheidene ge meenten, wordt het volgende ontleend: De praktijk van de de laatste maanden heeft geleerd, dat het vrijwilligerssysteem, waarop de organisatie van den luchtbe schermingsdienst te onzent is gebaseerd, in meer dan één opzicht tekort schiet, zoodra gelijk thans het geval is van het personeel voor langeren tijd diensten gevraagd moeten worden. Tengevolge daarvan doen zich in vrij wel alle gemeenten in mindere of meer dere mate moeilijkheden gevoelen met betrekking tot de bezetting van de nood zakelijk geachte luchtbeschermingspos ten, terwijl anderzijds de voortdurende wisseling in bezetting van deze posten de vorming van voldoende geschoold perso neel in den weg staat. In verband hiermede is een reorganisatie van de luchtbe schermingsdiensten hier te lande in overweging genomen, waarbij als einddoel een regeling voor oogen staat, waarbij de thans als gevolg van de bijzondere omstan digheden noodzakelijke continu dienst wordt verricht door per sonen, die uitsluitend voor deze werkzaamheden zijn aangesteld en voortdurend ter beschikking staan en als zoodanig de kern van de luchtbeschermingsorgani satie vormen. De uitvoering van dit voornemen wordt vergemakkelijkt, doordat voor het vormen van deze kernen gebruik kan worden ge maakt van de door de demobilisatie der Nederlandsche weermacht vrijkomende krachten. Besprekingen met den com mandant van den opbouwdienst hebben er toe geleid, dat deze zich in beginsel bereid verklaard heeft het personeel van dezen dienst tot een nader te bepalen aantal ge ëncadreerd, beschikbaar te stellen voor de luchtbeschermingsdiensten der daarvoor in aanmerking komende gemeenten. Daarbij dienen o. m. de volgende pun ten in acht te worden genomen: 1. de mi nimum-bezetting van een kern bedraagt in kleinere gemeenten zes man (twee groepen van drie, waarvan elke groep om beurten nachtdienst verricht, en wel twee man voor de surveillance en een voor de bezetting van den commandopost, met onderlinge aflossing). De opbouwdienst kan echter geen klei nere verbanden beschikbaar stellen dan groepen van ongeveer 40 man. De com mandant -van den opbouwdienst stelt zich evenwel op het standpunt, dat het ver band in een groep behouden blijft, indien de ploegen van de groep geen grooteren wegafstand dan ongeveer 15 km behoeven af te leggen, teneinde het oefencentrum te bereiken voor de lichamelijke oefening, welke voor de manschappen van den dienst verplicht is gesteld. In verband hiermede zullen door de rijks-inspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen uit de daarvoor in aanmerking komende, niet te ver uit elkaar liggende kleinere gemeen ten, in overleg met de burgemeesters, „rayons" worden gevormd, waarbij aan de vorenbedoelde voorwaarde voldaan wordt. Voor de grootere gemeenten zal de be schikbaarstelling beperkt moeten blijven tot ten hoogste twee afdeelinger elk ter sterkte van vier groepen van pl.m. 40 man. Gelijk ook reeds te Amste dam met betrekking tot de brandweer is geschied, zullen in laatstbedoelde gemeenten de manschappen gekazerneerd worden. 2. Door den opbouwdienst zal er naar worden gestreefd, dat zooveel mogelijk personeel woonachtig in, of afkomstig van de betreffende gemeente, voor die ge meente beschikbaar zal worden gesteld. 3. Het rijk betaalt de personeelskosten met dien verstande, dat de kosten van legering en voeding ten laste der gemeen ten komen. 4. Bij de normale diensten draagt het personeel de kleeding en uitrusting, wel ke voor den opbouwdienst zijn voorge schreven. Voor het verrichten van brand weer-, gas- en andere bijzondere diensten verstrekken de gemeentebesturen de hier voor vereischte kleeding en uitrusting. 5. De inschakeling van het personeel van den opbouwdienst bij de gemeente lijke luchtbeschermingsdiensten zal niet eerder kunnen plaats vinden dan eind Juli. Het wil mij voorkomen, dat op de hier boven aangegeven wijze een bevredigende en voor de gemeenten tevens financieel weinig bezwaarlijke reorganisatie van de luchtbeschermingsdiensten kan worden verkregen. Vanwege den commandant van den opbouwdienst is daarbij het vertrou wen uitgesproken, dat de gemeentebestu ren zich bij wijze van contra-prestatie moreel verplicht zullen gevoelen om het in hun gemeente voor den luchtbescher mingsdienst beschikbaar gestelde perso neel van zijn dienst in de eerste plaats in aanmerking te doen brengen voor het vervullen van vacante gemeentelijke dienstbetrekkingen, waarvoor zij in aan merking kunnen komen, en zich tevens zullen beijveren om dit personeel bij de werkgevers in de gemeente aan te bevelen. Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. - 25 cent. - Bij drogisten. Vermoedelijk tengevolge van hooibroei is gisteravond brand uitgebroken in de kapi tale boerderij, bewoond door de familie Bakker te Rottum, gemeente Haskerland (Fr) De brand, welke ontstond tijdens afwezig heid der bewoners, greep, zoo snel om zich heen, dat de boerderij en twee schuren spoedig een vuurzee waren en tot den grond afbrandden. Van den inboedel kon niets, worden gered, terwijl de voorraad van ruim 100000 kilo hooi eveneens in vlammen opging. De schade wordt door verzekering gedekt. De motorspuiten uit Heerenveen en Joure slaagden er slechts in een varkensschuur en een bijgebouwtje te behouden. Bespuiten noodzakelijk. De plantenziektekundige dienst deelt me de, dat thans op zeer veel plaatsen in het aardappelloof de gewone aardappelziekte, veroorzaakt door de zon, phytophthora in- fectans optreedt. Het is daarom met het oog op op onze voedselvoorziening zeer ge- wenscht, ja noodzakelijk, dat de aardappelen ten spoedigste met de bekende Bordeausche of Bour gondische pap of een der vervang- middelen daarvan worden bespoten. Wie deze middelen niet kent, kan daar over inlichtingen inwinnen bij den plan- teziektekundigen dienst te Wageningen en de bij dezen dienst werkzame ambtenaren, zoomede bij de rijksland- en tuinbouwcon- sulenten. De aardappelziekte veroorzaakt op de bladeren zwarte rottige plekken. Door de bespuiting met calciumarsenaat tegen den coloradokever ontstaan zulke vlekken niet. Men kan calciumarsenaat met Bordeaux- sche en Bourgrondische pap vermengen en aldus de bespuitingen tegen aardappelziekte en tegen den coloradokever combineeren. Knaap verdronken. - Gistermiddag om één uur is de achtjarige Evert Mulder te Veenendaal in een zwembad aldaar, dat vroeger voor de militairen werd gebruikt, te water geraakt en verdronken. Tijdens duisternis verdronken. - Gister nacht is tengevolge van de duisternis aan de Waldeck Pyrmontlcade te Den Haag de 54- jarige L. D. M. te water geraakt en verdron ken. Noodlottige aanrijding. - Gisteren is er ©p den 's-Gravendijkwal te Rotterdam bij de G. J. de Jonghweg het 10-jarig jongetje L. Uitenbroek door een opstaand ijzer van den oplegger van een zeswielige vrachtauto uit Btver vv ijk gegrepen en op slag gedood. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN. Gistermiddag is een 24-jarige schippers knecht uit Amsterdam in de werkhaven te Lemmer te water geraakt en verdronken. De man wilde uit een roeiboot aan boord van het schip gaan, doch gleed daarbij uit. Het ongeval werd wel opgemerkt, maar aan boord was niemand aanwezig en degenen, die den ongelukkige te water zagen vallen, waren te ver af om onmiddellijk hulp te bieden. Na een kwartier dreggen haalde men den schippersknecht levenloos op. OPROEPING VOOR DEN OPBOUWDIENST. De sedert 15 Mei j.l. met groot-verlof ge zonden dienstplichtige onderofficieren, kor poraals en soldaten, die op grond van werk loosheid of het niet verrichten van loon- gevenden arbeid door de burgemeesters zijn ingeschreven voor opname in den opbouw dienst, zullen op 1 Augustus a.s. voor dezen dienst worden opgeroepen. Aan ieder van de ingeschrevenen zal een persoonlijke oproe ping namens den commandant van den op bouwdienst worden toegezonden. Studee renden, die als zoodanig bij 'n hoogeschool, technische school of bij een overeenkomstig instituut staan ingeschreven en voor wie een onderbreking van de bona fide studie ern stige nadeelen zou opleveren, zullen niet in de oproeping worden betrokken. Zij, die na hun inschrijving door den burgemeester loongevenden arbeid hebben gevonden, zul len hiervan tijdig vóór den opkomstdag, onder vermelding van den naam en de woon plaats van den werkgever, van den aard van het te verrichten werk en van het vast gestelde of overeengekomen loon of salaris, kennis moeten geven aan den burgemeester, die hen heeft ingeschreven. BEHANDELING VAN DUITSCHERS IN NED. INDIE. Het A. N. P. meldt o.m. het volgende: Nadat langen tijd de Duitsche autoritei ten gezwegen hebben over de behandeling van Duitsche onderdanen in ons land gedu rende de oorlogsdagen, heeft echter de star re houding van de Nederlandsche autori teiten in de Overzeesche gebiedsdeelen, die geweigerd hebben de behandeling van de Duitsche geïnterneerden te verbeteren, er toe geleid, dat gisteren in een perconferen tie de legatiesëcretaris dr. H. Wissman en de préssedezernent W. Janke een en ander medegedeeld hebben over de behandeling der Duitschers. Reeds kort na 10 Mei, aldus werd ver klaard, kwamen te Berlijn berichten binnen uit de Nederlandsche Overzeesche gewes ten over de behandeling van de aldaar ge ïnterneerde Duitschers. Deze waren in in- terneeringskampen met een ongunstig kli maat ondergebracht. Het transport was ge schied op een wijze, die tegen elk verstan dig inzicht indruischte. Tegenover de correcte behandeling, welke dé Nederlanders te Berlijn hebben genoten, steekt die van de Duitsche offi- cieele personen hier te lande wel scherp af, aldus werd verklaard. De Duitschers in Indië werden op 10 Mei per trein in derde klas coupé's naar Batavia gevoerd, vanwaar zij in scheepsruimen naar het station Onrust zijn gebracht. Op vochtige betonvloeren, zonder tafels, stoelen of bedden in te nauwe ruimten en met onvoldoende verzorging hebben zij daar dagen en nachten doorge bracht. De bewaking geschiedde door in- landsche soldaten, hetgeen bijzonder grie vend wordt geacht, evenals het feit dat de geneeskundige vprzorging in handen was van drie eveneens geinterneerde Joodsche artsen. Voorts werd de consul-generaal in zijn woning geconsigneerd en zijn de andere consulaire beambten, tegen de volkenrech telijke voorschriften in, als de andere ge ïnterneerden behandeld. Alle pogingen, door Duitschland gedaan, om met Nederl.-Indië in contact te komen zijn vergeefs geweest. Het is niet aan te nemen, dat in dezen tijd van de radio men daar onkundig is gebleven van de wijze, waarop Duitschland de Nederland sche krijgsgevangenen heeft behandeld. Doch omdat thans niet meer te verwachten is, dat men in Indië dit voorbeeld gaat vol gen, in de laatste dagen een aantal op verlof zijnde mannen en vrouwen naar Duitschland overgebracht en in een inter- neeringskamp geplaatst. De behandeling, die zij daar zullen ondervinden, zal over eenkomen met de behandeling van de Duitschers in Indië en zal zoo lang aanhou den tot dezen verlof krijgen hun arbeid als normaal uit te oefenen. Het lot van de geïnterneerde Nederlanders ligt in handen van de Nederlandsche autoriteiten overzee. Het heeft geen zin te betoogen, dat de ge ïnterneerden eerzame burgers zijn. De Duit sche geinterneerden in Indië zijn dat ook. ZESTIG DAGEN MOTORRIJTUIGEN- BELASTINGKAARTEN. Daar teruggave van de motorrijtuigenbe lasting aan houders van motorvoertuigen, aan wje slechts voor een beperkt aantal malen, resp. dagen, vergunning tot het rijden op den openbaren weg werd ver leend, volgens de sedert 1 Juli geldende re geling niet wel mogelijk is gebleken, heeft' het wnd. hoofd van het departement van Financiën op instigatie van den Bond van Automobielhandelaren en Garagehouders B. O. V. A. G. de mogelijkheid geopend tot het verstrekken van z.g. zestig-dagenkaarten. Voorheen kon slechts de motorrijtuigenhan- del van deze kaarten gebruik maken. Te beginnen met 1 Augustus a.s. kunnen houders van een vergunning tot het gebrui ken van motorbrandstof een zestig-dagen- kaart op het belastingkantoor ontvangen, zonder dat een 'waarborgsom behoeft te worden gestort. In afwachting van een nadere regeling is de geldigheidsduur op één jaar vastgesteld. Teruggaaf van de voor deze kaart betaalde belasting kan niet plaats hebben. Aan hen, die op 1 Augustus in het bezit zijn van een gewone motorrijtuigenbelasting- kaart, waarvan de geldigheidsduur nog niet is verstreken en die zich een zestig-dagen- kaart willen aanschaffen, kan restitutie over de resteerende maand(en) worden verleend. Bovendien kan dan tegelijkertijd teruggave plaats hebben over de dagen, waarop de houder in de maanden Juni en Juli niet heeft kunnen rijden. HOUTGASGENERATOREN. In tegenwoordigheid van verschillende genoodigden, oa. dr. ir. M. H. Damme, di recteur-generaal der P. T. T., de hoofdin genieur-directeur der telegrafie en teefonie ir. H. J. Boetje en de hoofdinspecteur der P. T. T. ir. H. C. Felser, ir. Cuypers, van het centraal instituut voor industrialisatie te 's-Gravenhage, dat de vergunningen voor het rijden op houtgas verleent, de heer Voerman, chef van de rijksautocentrale, diens assistent de heer de Bruin en de heer Ammerlaan, directeur der Nederlandsche imbertgas maatschappije werd, gisteren in de motorenfabriek „Jaffa" een demonstra tie gegeven met den door deze gabriek ver vaardigde gasgenerator, welke zoowel op een' ruwe olie, als op een benzinemotor kan worden gemonteerd. De demonstratie werd gegeven met een „Jaffa" Haha lagedruk- oliemotor. Het bleek dat de aldus voorbe- wogen auto slechts zeer. weinig onderdeed voor een op benzine of olie rijdenden wa gen. Het starten geschiedt gewoon op een accu, het optrekken gaat vrij snel en de maximumsnelheid ligt slechts weinig onder die van een gewone benzineauto. Verschil lende groote bedrijven hebben reeds bestel lingen gedaan o.a. de gemeentereiniging te Amsterdam en Leiden en de stedelijke autobusdienst te Utrecht. Dr. ir. Damme deelde mede, dat de P. T. T. verscheidene houtgasgeneratoren voor haar auto's heeft besteld. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Het oordeel der N.S.B. In een gisteren gehouden vergadering der N.S.B. te Amsterdam heeft de heer van Geelkerken het oordeel van de N.S.B. gege ven over de nieuwe Nederlandsche bewe ging, de „Nederlandsche Unie", opgericht door de heeren Linthorst Homan, Einthoven en de Quay, met het doel uit eigen kracht en naar onzen eigen, Nederlandschen aard te komen tot de vorming van een Neder landsche saamhoorigheid, economische op bouw en sociale rechtvaardigheid. De Unie wil dit verwezenlijken op Nederlandsche wijze, met eerbiediging van de traditioneele geestelijke vrijheid en verdraagzaamheid. De heer van Geelkerken zeide o.m., dat deze Nederlandsche Unie door de N.S.B. zal worden bestreden: „Gisterenavond werd een opróep aan het Nederlandsche volk ge publiceerd. Zij, mr. Linthorst Homan, prof. de Quay en mr. Einthoven, solliciteeren naar een rol. Het is weer he^ oude. Zij heb- -..en geen volksgeloof. Het zij' cude demo craten uit een systeem, dat vergaan is en JAARSVEliD, 414,4 M. (NCRV-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.) 8.45 Gr.pl. 9.30 Cello, piano en gr.pl. 10.15 Gr.pl. 10.30 Mor gendienst. 11.Gr.pl. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 12.Ber. 12.15 Stichtsch salonorkest. (12.451.ANP- ber.) 1.30 Orgelspel en gr.pl. 2.15 Stichtsch salonorkest. 3.Christ, lectuur. 3.30 Viool, piano en gr.pl. 4.20 Gr.pl. 4.45 Christ, 'kin derkoor „Zanglust" met pianobegeleiding en gr.pl. 5.15 ANP-ber. 5.30 Voor de jeugd. 6.15 Gr.pl. 6.30 VPRO: Erfzegen, lezing. 6.45 Gr.pl. 7.Vragen van den dag (ANP). 7.20 Ber. 7.30 Rep. 8.ANP-ber. 8.15 Christ, gemengd koor „J. S. Bach", solisten en de philharmonische kapel „Mozart". (8.50 9.10 „Wat den Bijbel zelf zegt", lezing). 9.25 Trompet en orgel (opn.) 9.45 Utr. Sted. orkest en soliste (opn.) Hierna Schriftle zing. 10.1510.30 ANP-ber. en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (VARA-uitz.) 7 Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (Eng.) 7.30 Gr.pl. (8.— ANP-ber.) 9.30 Ber. (VI.) 9.45 Fan tasia. 10.15 Gr.pl. 10.30 Esmeralda en solist. 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 Ber. (VI.) 11.45 Gr.pl. 12.Orgelspel. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 ANP-ber. 1.Sylvia-Amus.-orkest (opn.) 1.45 Gr.pl. (2.—2.15 Ber. Duitsch. 3.15—3.30 Ber. Eng.) 4.— Rep. 4.20 Orgel spel. 5.Ber. (Duiisch). 5.15 ANP-ber. 5.30 VARA-orkest (opn.) 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Rosian-orkest. 7.Vragen, van den dag (ANP). 7.20 Gr.pl. 8.— Ber. (Duitsch). 8.15 ANP-ber. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Ber. (VI.) 9.— Gr.pl. (9.15—9.3. Ber. Eng.) 9.45 Ber (VI.) 10.— Ber. (Duitsch) 10.15—10.25 ANP- ber. 10.30—10.45, 11.15—11.30 en 0.15—0.30 Ber. (Eng.) 1.—1.15 Ber. (VI.) 1.15—1.30 Berichten (Eng.) Elke vergelijkende proef bevestigt U dit terstond, In tuben van 60, 40 en 25 cent. 93. „Die deed hij in een donkere hoek, houdt dus maar op met je gezoek". De giraf was een erg verwaand beest. Hij wilde graag deftig praten. Daarom zei hij alles zo veel mogelijk op rijm. Toen de trein in Haarlem aan kwam, liep Kobusje vlug naar den conductëur. 94. „Meneer de hoofdconducteur, mag ik alsjeblieft mijn stok weerom?" vroeg hij onderdanig. Hij moest een beetje beleefd zijn, want meneer Spoormaniak stond in rang veel hooger dan hij. De conducteur zette heel grote ogen op. Hij begreep er niets van. nooit meer terug zal komen. Een concen tratie van het volk is het niet. Men vecht voor groepsbelang. Door deze Unie te steu nen, steunt gij de verdeeldheid. Het behoort met het nationale economische blok en het nationale front tot de puinhoopen, die wij moeten opruimen". Alléén 2de handsch goederen. uits.u tend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden). Glimlachje. Hij krijgt nog twintig gulden van den draaimoleneigenaar en dit is de eenige manier waarop hjj de rekening kan vereffenen. Geen nieuwe school te Groet. Geen kermis. De gisteravond ten raadhuize gehouden vergadering van den gemeenteraad werd niet bijgewoond door wethouder Gutter, die bericht zond van verhindering. Deze vergadering was de eerste sinds April 1.1. De voorzitter, baron van F r i- dagh, herinnerde bij de opening aan de achter ons liggende weken en bracht dank en hulde aan allen, die voor Nederland hebben gestreden. Spr. vond het een voor recht, dat alle gemobiliseerden uit de gemeente zijn teruggekeerd, behalve twee, de heeren van Foreest en Koorn, van wie nog niet bekend is waar zij zijn of hoe zij het maken. Van harte hoopte spr., dat zij nog behouden zijn. Mocht dit onverhoopt niet zoo zijn, dan kan gezegd worden, dat zij zijn gevallen voor de goede zaak van het vaderland. Voorts herinnerde spr. aan het gebeurde van Dinsdagnacht te Groet, waarmee de gemeente voor de tweede maal door bom men is geteisterd. Dat thans eenige zomer gasten werden getroffen, betreurde spr. zeer. Ook voor de V.V.V., die al zoowat is ingeslapen, is het een zware slag. Ondanks alles, wekte spr. op om krachtig mee te werken aan den wederopbouw; vooruit zien is noodzakelijk, stilstand is achter uitgang. Hulde bracht spr. aan hen, die in de afgeloopen moeilijke maanden htm zeer gewaardeerde diensten hebben geboden bij den dienst der politie, de luchtwacht enz. Met den wensch, dat ons land als ver jongd uit dezen moeilijken tijd moge te voorschijn komen, opende spr. de ver gadering. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling dat bij het departement van binnenlandsche zaken geen bezwaar be staat tegen toekenning van een belooning van 200 aan de schoonmaakster van de openbare school aan den Molenweg. Geen nieuwe school te Groet. Van Ged. Staten was ingekomen de me dedeeling, dat geen medewerking kan worden verleend, onder de huidige om standigheden, aan de stichting van een nieuw gebouw voor de openbare school te Groet. B. en W. deelden in dit verband mede dat zij onder de gegeven omstandigheden weder plannen zullen beramen om door een eenvoudige restauratie het gebouw in meey bruikbaren staat te brengen. De voorzitter zei, dat de inspecteui mede werking heeft toegezegd om te doen wat onder de huidige omstandigheden nog gedaan kan worden. Strandpachters vragen uitstel van betaling van pacht. Van de heeren Groothoff en Minkema waren verzoeken ingekomen om uitstel van de betaling van strandpacht, in ver band met de bijzondere tijdsomstandig heden. De voorzitter stelde voor, om slechts voor een deel der verschuldigde pacht uitstel te verleenen en later, na afloop van het seizoen, over eventueele teruggaaf te besluiten. De heer Duin zei, dat adressanten be doelden uitstel te vragen en dat zij verbol gen waren over een van B. en W. ontvan gen brief, omdat daarin een bedreiging zou zijn gelegd. Adressanten waren be reid jaarlijks 50 te betalen. Spr. was van meening, dat dit jaar vrijstelling moei worden verleend, omdat het seizoen al' mislukt is te beschouwen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6