atoren. IRIJF u UStUS m har. IJDIG niEK E m.m.v. SWING wikkeld innende I. Tegen ondities. m 10-12 idam. ling op ons 31246, cti worden eschikbaar. n Omstr. ngsbrood. ood. Poyglop Naar één journalisten- organisatie. Ontslag van tijdelijk personeel. Kippenstapel wordt tot zes millioen stuks ingekrompen. erzekerings- Den Helder, emden Heer iden. oep spoedig VER Co. ehoorl. BODIG NTNY EN terieuze er met de jers. HOORN. •u igustus aan het P. KOOMEN Jr. sn. nber a.s. idbonnen). idbonnen). >dbonnen). Wij hebben voor precies goed is- voorraad. Billijke Tel. 2875. TWEEDE BI,AD ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 27 JULI 1940. Fusie van den Ned. Journalisten kring en de R.K. Journalisten vereniging. Een delegatie uit de bestaande persorga nisaties en vormende de z.g. contactcom missie, waarin zijn vertegenwoordigd De Ne- derlandsche Dagbladpers (de vereeniging van directeuren van dagbladen), de Neder- landsche journalistenkring en de r.k. jour- nalistenvereeniging, heeft dezer dagen een onderhoud gehad met den commissaris-ge neraal voor bijzondere aangelegenheden, den heer Fr. Schmidt. Tusschen het bestuur van den Neder- landschen journalistenkring en dat van de r.k. journalistenvereeniging is overeen stemming verkregen omtrent fusie der beide organisaties. De r.k. J. V. blijft nog voortbestaan in verband met de behartiging van eenige spe cifieke belangen. Wat de algemeene jour nalistieke belangen betreft vormen beide vereenigingen voortaan een eenheid. Samen vereenigen ze thans circa 950—1000 journa listen, die allen lid zijn van den N. J .K. Nieuwe r.k. leden worden automatisch lid van den Kring. Twee leden van het bestuur der r.k. J. V. hebben een plaats gekregen in het Kringbestuur, een er van, de voor zitter, zal deel uitmaken van het dage- lijksch bestuur van dien Kring. Hiermede heeft ook op het gebied van de journalisten-organisatie de noodzakelijke, reeds langs begeerde concentratie haar be slag gekregen en is door eenheid een nieu we kracht ontstaan, noodig om de nieuwe taak in dezen tijd aan te vatten. POSTAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Gistermorgen is op den rijksstraatweg BorneAlmelo een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een postauto reed met een vaart van naar schatting 60 k.m. in de richting Almelo. Halverwege Zenderen slipte de wagen tengevolge van de gladheid van den weg en vloog tegen een boom. De botsing was zoo hevig, dat de naast den bestuurder zittende ongeveer 45-jarige postbeambte uit den wegen wei'd geslingerd. Hij bleef met bloedende hoofdwonden zwaar gewond op den weg liggen. De auto schoof nog een tiental meters door en kwam vlak voor een aan de overzijde van den weg staander boom tot stilstand. De voorzijde van de auto werd geheel in elkaar gedrukt, terwijl ook de zitplaats van den chauffeur en het stuur wiel volkomen werden vernield. De be stuurder liep lichte verwondingen op. De b^ide slachtoffers werden naar het zieken huis te Hengelo vervoerd. HOUTGASGENERATOREN VOOR VRACHTAUTO'S. Prof. ir. D. Dresden, directeur van de Jaffabrieken te Utrecht, heeft voor de pers en autoriteiten een demonstratie gegeven met de nieuwe houtgasgeneratoren voor vrachtauto's, welke in de Jaffa-fabrieken in serie vervaardigd zullen worden. Prof. ir. Dresden legt dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T., die met eenige hoofdambtenaren de demonstratie bijwoonde, de werking uit van een gasgenerator. Wanneer en op welke wijze dit mogelijk is. Daar het is gebleken, dat sommige werk gevers weinig geneigd zijn om voor korten tijd durende werken los personeel in dienst te nemen, aangezien zij bevreesd zijn, dat zij voor deze tijdelijke werkkrachten geen of moeilijk vergunning tot ontslag zullen kunnen bekomen, vestigt de directeur-ge neraal van den arbeid de aandacht op zijn algemeene vergunning tot ontslag van tij delijk personeel, opgenomen in de Neder- landsche Staatscourant van 2 Juli 1940, no. 126, waarbij aan werkgevers vergund wordt om arbeiders, die met het oog op een be paald met name aangewezen werk, dat ten hoogste drie weken duurt, voor dien tijd worden aangenomen, te ontslaan, mits zoo danige indienstnemingen in het desbetref fende bedrijf gebruikelijk zijn en door den werkgever direct na de indienstneming der arbeidsinspectie een schriftelijke kennisgé- ving in tweevoud wordt gezonden, houden de opgave van: a. Den naam en het adres van den werk gever; b. het door den werkgevers uitge oefende bedrijf; c. De plaats, waar de werkzaamheden worden verricht of het werk is gelegen; d. Den naam, de voorlet ters en het adres van den arbeider; e. De werkzaamheden, die deze te verrichten heeft; f. Het tijdvak, waarvoor hij in dienst genomen is. Wanneer het werken betreft, die langer dan drie weken duren, of wanneer het gaat om bedrijven, waarin dergelijke tijdelijke werkzaamheden niet gebruikelijk zijn, dan kan bij de aanneming van personeel, dat bestemd is voor een bepaald werk reeds onmiddellijk aan de arbeidsinspectie ver gunning gevraagd worden om dat perso neel na afloop van dat bepaalde werk weer te mogen ontslaan. Wanneer het niet- mogelijk is den tijd. benoodigd voor dez.e werken, precies te schatten, kan bij de aanvrage om vergun ning volstaan worden met een ruime schat ting, b.v. „6 weken of zooveel langer, als het werk mocht duren". In ieder geval vestigt de directeur-gene raal van den arbeid met nadruk de aan dacht op het feit, dat de verordening inzake het beperken van werk geenszins een rem- menden invloed mag uitoefenen bij de aan neming van personeel voor tijdelijke werk zaamheden en deze invloed ook niet zal uitoefenen, aangezien de arbeidsinspectie in zoodanige gevallen met den tijdelijken aard van het werk in alle opichten reke ning zal houden. Telefoonverkeer met Duitschland weer hersteld. - De openbare telefoondienst tus schen Nederland en Duitschland is onder dezelfde voorwaarden als voor den tienden Mei 1940 weer toegelaten. HUIZEN DOOR BOMMEN VERWOEST. Engèlsche vliegers wierpen dezer dagen bommen op een Nederlandsche stad. De ravage in een woonwijk was zeer groot. i" tember a.s. haar beslag moeten heb ben gekregen. Daartoe zullen de voedertoewijzingen geleidelijk lager worden. Als basis hier voor zal de September-inventarisatie 1939 worden aangenomen, hetgeen hierop neerkomt, dat per medio September a.s. niet meer voeder zal worden verstrekt dan voor ten hoogste 20 pet. van het pluimvee, dat bij bedoelde inventarisatie aanwezig was. Voorts zal op 15 September a.s. de voedervoorziening voor kuikens ophouden; de in 1940 geboren jonge die ren moeten worden bijgeteld bij den stapel van volwassen pluimvee. Het ligt dus in de bedoeling de voedertoewijzing te doen per op het bedrijf aanwezig dier tot een maximum aantal. Daarbij zal er streng op worden toegezien, dat niemand meer dan dit maximum aantal dieren houdt. De pluimveehouders zullen binnenkort een opgave ontvangen van het aantal kippen, waarvoor zij op 15 September e. k. voeder mogen betrekken. Iedere pluimveehouder zal zijn stapel dus sterk moeten inkrimpen. Hij beoor- deele zelf, welke dieren hij het beste voor zijn bedrijf kan aanhouden. Bij de inkrimping zal er voor worden zorg gedragen, dat een goede kern over blijft, waaruit de stapel later weer kan wordenopgebouwd. De mogelijkheid zal worden opengelaten, dat particulieren, die tot nog toe kippen hielden, enkele kippen kunnen aanhouden, om op deze wijze het huisafval tot waarde te kunnen brengen. Deze inkrimping heeft tot ge volg, dat een groot aantal hoen ders ter markt zal komen. Zoo veel mogelijk zal er voor worden gezorgd, dat daarvoor een be hoorlijke prijs kan worden ge maakt. Een gedeelte zal in koel- en vrieshuizen kunnen worden geplaatst. De opslag-ca paciteit is echter beperkt. Een groot gedeelte zal naar Duitsch land kunnen worden uitgevoerd. De momenteele exportprijs is van dien aard, dat daardoor belangrijke steun wordt gegeven aan de pogingen om on danks de abnormale afslachtingen den marktprijs op een redelijk niveau te hou den. Het is echter niet onmogelijk, dat in Augustus en September de prijzen iets lager zullen worden. Indien mogelijk zal er voor worden ge zorgd, dat na de inkrimping van den pluimveestapel de eierprijs verbetert, waardoor de nadeelen van de inkrimping voor de direct-betrokkene voor een deel zouden worden opgeheven. Het bovenstaande had voornamelijk betrekking op den kippenstapel. Ook de eendenstapel zal echter een zeer sterke inkrimping moeten ondergaan. Daarbij zal in het oog worden gehouden, dat de afzet van eendeneieren onder de huidige om standigheden zooveel meer moeilijkheden oplevert dan die van kippeneieren. Geen militaire portvrijdom meer. - aangezien er thans hier te lande geen mili taire formaties meer bestaan de opbouw- dienst kan hiertoe niet worden gerekend, noch de, thans onder het departement van justitie ressorteerende marechaussee is hiermede het recht op gratis verzending, van briefkaarten en couranten door een aan militairen beneden den rang van officier automatisch vervallen. Alles corresponden tie, verzonden door of gericht aan bij den opbouwdionst of de marechaussee dienenden, moet derhalve normaal worden gefrankeerd. BERUCHT KERKDIEF TE NUTH AANGEHOUDEN. Gisterenmiddag heeft de gemeente politie van Nuth een beruchten kerkdief aangehouden, die sinds geruimen tijd Zuid-Limburg onveilig maakte en in tien tallen kerken offerblokken heeft ge leegd. Een surveilleerende veldwachter zag, hoe een verdacht individu,' dat een vreemdsoortig pak onder den arm droeg, de katholieke kerk van Nuth verliet. Hij hield den man aan en bij onderzoek kwam aan het licht, dat de man, de 23-jarige Th. v. d. B. uit Kerkrade, een offerbldk had uitgebroken. De dief had een stuk van de dwaal van de communiebank gescheurd en daarin het offerblik verpakt. Op het po litiebureau werd hij aan den tand gevoeld en hierbij bleek, dat hij in de afgeloopen jaren zich schuldig had gemaakt aan kerk diefstallen te Heerlerbaan, Molenberg, Schaesberg. Kerkrade, Eijgelshoven, Voe- rendaal en Wijnandsrade, terwijl hij in Mei j.l. te Nuth een offerblok had geleegd, v. d. B. is ingesloten en zal ter beschikking worden gesteld van den officier van justi tie te Maastricht. Luchtverkeer naar Noorwegen wordt hervat. - Naar de Duitsche Lufthansa mee deelt, zal het luchtverkeer naar Noorwegen op 29 Jul hervat worden. De toestellen vliegen op werkdagen in beide richtingen met tusschenlandingen te Kopenhagen. Overstroomingen in Chili. - In het Berg land van Toco Pilla en in het achterland van Iquique zijn door wolkbreuken over stroomingen ontstaan, welke groote ver nielingen hebben aangericht. Honderden menschen zijn dakloos. Het aantal dooden wordt op vijftig geraamd. De Roemeensche gezant te Londen. - Het terugroepen van den Roemeenschen ge zant, Tilea, wordt in Londen zeer betreurd. DE MANSCHAPPEN VAN DE DUITSCHE POLITIE speelden op het voetbalter rein aan het Olympiadeplein te Amsterdam een wedstrijd tegen manschappen van den Opbouwdienst, De begroeting. Rechts het elftal van de Duitsche politie. OP HET CONCOURS-TERREIN TE HOOFDDORP werden de premie-keuringen ■gehouden, uitgeschreven door de afd. Noordholland van de V.L.N. Een merrie met veulen draaft tijdens de keuring voor de jury. Dezer dagen is bekend gemaakt, dat ten gevolge van de veevoederschaarschte ook de pluimveestapel, welke een groot consument van voedergranen is, sterk zal moeten worden ingekrompen. Het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt thans nog de volgende bijzonderheden hierover mede; Met het oog op de beschikbare voorraden zal de kippenstapel tot ongeveer 6000.000 stuks moeten wor den gereduceerd. Dit is ongeveer 1/3 gedeelte van de normale grootte. De ze inkrimping zal uiterlijk 15 Sep- DE 100STE WAGON Amsterdamsche gele komkommers werd uit Nederland naar Duitschland verzonden door de -Amsterdamsche gecombineerde tuinders- en veiling- organisatie en de Nederlandsche Veiling. De feestelijke versierde wagon wordt geladen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5