ïBuitenCand MacfU&erichtm Sitrnweuws VRAAG De bijeenkomst te Salzburg. J WOENSDAG 35 cent TWEEDE BLAD. het du1tsche legerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De luchtmacht heeft Britsche vliegvelden in midden-Engeland en het radiostation te Dover aangevallen. Onze gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers hebben, zooals reeds is medegedeeld, in weerwil van het slechte weer een aanzienlijk succes in het Kanaal behaald. Van een convooi, dat krachtig door zee- en luchtstrijdkrachten beveiligd was, konden 11 koopvaardijsche pen met een gezamenlijken inhoud van 43.000 br. reg. ton tot zinken worden ge bracht. Drie andere koopvaardijschepen, met een gezamenlijken inhoud van 12000 br. reg. ton zijn in brand gebombardeerd, of zoo zwaar beschadigd, dat zij als geheel verloren moeten worden beschouwd Bo vendien gelukte het een torpedobc ager in brand te bmbardeeren en een tweeden ernstig te beschadigen. Ten Z. van het eiland Wight is verder een koopvaardijschip van 8000 br. reg. ton tot zinken gebracht, zoodat men kan aannemen, dat op een en kelen dag uitsluitend door aanvallen der luchtmacht de vijand 63000 br. reg. ton heeft verloren. Bij deze aanvallen op de Engelsche scheepvaart is het verschillende maken tot hevige luchtgevechten gekomen. In het Kanaal heeft een numeriek sterkere Britsche formatie jagers onze vliegtuigen aangevallen en daarbij 8 toestellen van het type Spitfire en een Hurricanemachine ver loren, terwijl slechts twee Duitsche vlieg tuigen werden neergeschoten. De Britsche luchtmacht heeft ook in den nacht van 25 op 26 Juli haar vluchten bo ven noord-, west- en midden-Duitschland voortgezet. Schade van militaire beteekenis werd niet aangericht. Ook de materieele schade aan niet-militaire objecten is onbe- teekenend. In totaal heeft de vijand giste ren 23 vliegtuigen verloren, waarvan 19 bij luchtgevechten en de rest door luchtdoel geschut werden neergehaald. Negen Duit sche vliegtuigen worden vermist. amerikaansche commentaren op de rede van funk. Alle bladen, zoo zegt het D. N. B., publi- ceeren uitvoerig de rede van den rijksmi nister van economische zaken, Funk, als mede een zoogenaamd antwoord van Was hington, dat door Associated Press ver spreid is, doch dat in de kringen der dele gaties niet overtuigenden invloed heeft uit geoefend. Dit antwoord van Washington, zoo liet zich een Spaansch-Amerikaan uit, toont alleen, dat men met zelf aangebonden oogkleppen een doodloopende straat binnengaat, in plaats van te zoeken naar een uitweg, wel ke, naar Morgenthau zelf heeft toegegeven, verspreid wordt doordat de Vereenigde Staten 80 procent van het goud hebben. Duitschland is derhalve in het geheel niet in staat, zijn buitenlandsche handelsbetrek kingen op goud te baseeren. De leden der noord-Amerikaansche dele gatie hebben gisteren en vandaag langdu rige vertrouwelijke besprekingen over deze problemen gehad met de vertegenwoordi gers van Brazilië, Argentinië en Uruguay. Argentinië toont zich, evenals Chili, op bij na alle punten zeer terughoudend en diende gisteren zelfs een voorstel in, dat een snel handelen van Washington met betrekking tot de bezetting der Europeesche koloniën zou verhinderen. Iedere stap zou dan voor afgegaan moeten worden door een langdu rige procedure. Aan den anderen kant wenscht Brazilië, dat hoofdzakelijk belang heeft bij Guyana, een onmiddellijke manda- taire bezetting der koloniën door den in elk der gevallen naastbijgelegen Pan-Ameri- kaanschen mandaat. Wat noord-Ameri kaansche militaire steunpunten in zuid- Amerika betreft, hiertegenover staat Ar gentinië vokomen afwijzend. de amerikaansche vliegtuigleverantie. Ondanks de door den minister van finan ciën Morgenthas aan de Engelschen gegeven principieele belofte heerscht er in Ameri- kaansche industriekringen sterke twijfel over de uitvoerbaarheid der Engelsche or ders van maandelijks 3.000 vliegtuigen. De vooraanstaande vliegtuigfabrikanten zijn het er over eens, dat de vervaardiging van een dergelijk aantal vliegtuigen, buiten het Amerikaansche bewapeningsprogram, wel tot de mogelijkheden behoort, doch dat het Engelsche aantal niet met ernst kan worden overwogen, zoo lang niet een aantal vraag stukken, welke met de productiestijging verband houden, is opgelost. Glenn Martin, de directeur van de Martinfabrieken stelt de levering van maandelijks 3.000 vliegtuigen van een „gezonde financiering van het enor me plan door de Engelschen" afhankelijk. Donald Douglas, de president van de Dou- glasfabrieken meent, dat de vliegtuigpro ductie afhangt van het tempo der motoren- productie, welke op het oogenblik nauwelijks 1800 stuks per maand bedraagt. Van andere vakkundige zijde wordt verklaard: De pro ductie der voor de Engelsche orders benoo- digde machines vereischt minstens negen maanden, zoodat men niet voor December 1941 met de vervaardiging van de vlieg tuigen kan beginnen. het bombardement op gibraltar. Bevestigd wordt, dat gisternacht om half twee de bewoners van La Linea vliegtuigen hebben hooren ronken boven de rots van Gibraltar, waar bommen van zwaar kaliber werden neergeworpen. Het bombardement duurde langen tijd, on danks het felle optreden van het luchtaf weergeschut. De schade zou zeer aanzien lijk zijn. Bommen zijn neergekomen op het arsenaal en het fort, dat reeds zware schade had geleden tijdens den eersten aanval. Andere bommen kwamen neer op kazernes. Na hun taak te hebben uitge voerd, verwijderden de vliegtuigen zich, zonder verliezen te hebben geleden. Uit La Linea wordt vernomen, dat de ontruiming van Gibraltar bijna voltooid is en dat er aan het einde van de week bijna •■•jen burger meer zal zijn. Het volgende communiqué is verspreid: De Führer heeft gistermiddag, in tegen woordigheid van den rijksminister van bui tenlandsche zaken, von Ribbentrop, den Roemeenschen minister-president Gigurtu en den Roemeenschen minister van buiten landsche zaken, Manoilescu ontvangen. Bij de bespreking, welke verliep in den geest der vriendschappelijke betrekkingen, die tusschen Duitschlanden Roemenië bestaan, waren de Roemeensche gezant te Berlijn, Romalo en de Duitsche gezant te Boekarest, Fabricius, aanwezig. De besprekingen te Berchtesgaden. Van semi-officieele zijde wordt gemeld: De gister door den Führer gehouden besprekin gen met den Roemeenschen minister-presi dent en den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken, die, naar men ver neemt, in den geest van de tusschen Duitschland en Roemenië bestaande vriend schappelijke betrekkingen zijn gevoerd, hebben 'ongeveer 1y3 uur geduurd. In aansluiting hierop stelde minister president Gigurtu aan den Führer de hee- ren van zijn gevolg voor. Daarop verlieten de Roemeensche staatslieden in gezelschap van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den Berghof en keerden zij naar Salzburg terug, vanwaar zij na een kort oponthoud hun reis zullen voortzetten. De rijksminister van buitenlandsche zaken zal hen op het station uitgeleide doen. Het vertrek der Roemeensche gasten uit Salzburg. Bij het vertrek der Roemeensche gasten stond op het station van Salzburg weder om een eerecompagnie opgesteld. Talrijke vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht waren aanwezig. De Roemeen sche gasten voerden met den rijksminister van buitenlandsche zaken op het perron nog een levendig gesprek. Na een hartelijk afscheid verliet de speciale trein om 19.30 uur Salzburg in de richting Innsbrück Brenner. De „Giornale d'Italia" over Salzburg. De „Giornale d'Italia" schrijft, dat de be sprekingen te Salzburg te Rome zullen wor den voortgezet tusschen vertegenwoordigers van de Roemeensche en Bulgaarsche regee ringen en vertegenwoordigers van de re geeringen van de as deel uitmaken van de politiek van de orde, die is gericht tegen de wanorde en die rede en rechtvaardigheid tot richtsnoer neemt. Het is uitsluitend aan de machten van de as te danken, indien de Balkan buiten den oorlog blijft, ondanks de intriges van de imperialistische democra tieën. De ontmoetingen te Salzburg en te, Rome leiden naar de stabilisatie. Het bezoek aan Rome. Naar de avondbladen melden, zouden de Roemeensche gasten heden om 11.40 uur in de Italiaansche hoofdstad aankomen. Zij zullen, zoo meldt het Giornale d'Italia, op het station door den minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, worden ver welkomd en daarna in een hotel hun intrek nemen. Kort daarop zullen zij een bezoek brengen aan graaf Ciano in het Chigi-paleis en met hem het eerste onderhoud hebben. In aansluiting hierop zal graaf Ciano een luch aanbieden, waaraan talrijke Italiaan sche en oemeensche persoonlijkheden zul len deelnemen. Des middags zullen de Roe meensche ministers kransen neerleggen op de koningsgraven in het Pantheon, op het graf van den onbekenden soldaat alsmede op het gedenkteeken voor de gevallen fas cisten. Dit programma wordt besloten met een diner in het Roemeensche gezantschap, waaraan graaf Ciano, alsmede talrijke Ita liaansche en Roemeensche persoonlijkheden zullen deelnemen. Zaterdagavond zullen de gasten weer naar Boekarest terugkeeren. UIT ENGELAND ONTSNAPT. Een Duitsche burgerlijke gevangene is er na een avontuurlijke vlucht uit Enge land in geslaagd, zijn vaderland te berei ken. De 24-jarige Hans Brandt, van be roep kellner, was door de Engelschen eerst in een groot interneeringskamp bij Londen ondergebracht. Hij werd daarop tezamen met eenigen zijner lotgenooten naar het kolengebied van Cardiff ver voerd, waar hij maandenlang in de mijnen moest werken. Toen het gebrek aan ha venarbeiders in de havens van de Britsche zuid- en westkust zich voortdurend ster ker deed gevoelen, werkt hij in de havens van Liverpool, Bristol en laatstelijk in Plymouth. Hier slaagde hij er op een avond in, ongemerkt aan boord te komen van een klein havenbootje, dat van een primitief zeiltuig voorzien was. Hiermede wist hij de haven te verlaten en daar de wind gunstig was, kon hij zich in enkele uren tijds van de kust verwijderen. Toen volgde echter voor Brandt, die slechts een flesch mineraalwater en een half brood mee had kunnen nemen, een lijdensperio de. Na drie dagen werd hij eindelijk midden in het kanaal uit zijn hachelijke positie verlost. Hij zag een Duitsche motortorpedoboot en zwaaide vertwijfeld om de aandacht te trekken. Enkele uren later bevond hij zich reeds veilig onder de hoede van de Duitsche weermacht in een Fransche haven. Grandt vertelde, dat het gebrek aan havenarbeiders en aan scheepspersoneel in Engeland buitengewoon groot is. Voor al nu de havens aan de zuidwestkust bijna dagelijks door Duitsche vliegtuigen ge bombardeerd worden, wil daar niemand meer werken. De verzorging van de En gelsche arbeiders is de laatste twee wr'ien opnieuw aanzienlijk slechter geworden. DUITSCH SUCCES AAN DE ENGELSCHE KUST. Bij een nieuwen aanval van Duitsche motortorpedobooten bij de Engelsche zuid kust zijn in de nabijheid van Brighton de volgende successen behaald: drie gewa pende vijandelijke handelsschepen van 10.000, 7.000 en 5.000 br. reg. ton zijn tot zinken gebracht en een gewapend vijan delijk handelsschip van 2000 br. reg. ton is in brand geschoten. Het verzet van den vijand, die onmiddellijk poogde zich te doen gelden, bleef zonder resultaat. De Duitsche motortorpedobooten zijn onbe schadigd teruggekeerd. DUITSCHE PERSSTEMMEN. „Het laatste middel van Engeland", aldus noemen de Berlijnsche avondbladen den eisch, uitgesproken door de Daily Expresse, dat Engeland in Europa „revo luties moet organiseeren om het nationaal socialisme en het fascisme ten val te brengen". De Lokal Anzeiger merkt op: wanneer men hoort spreken over dergelijke kinder achtige plannen, die volkomen ernstig zijn gemeend, begrijpt men wel veel van den ondergang van het Britsche wereldrijk en van de Engelsche politiek. Duitschland is tegen dergelijke pogingen tot beïnvloe ding van buiten af immuun en heeft een geestelijke gesteldheid, waarin ieder Britsch aantasten alleen maar leidt tot een nog sterker verlangen om eens en voor altijd op de meest radicale wijze een einde te maken aan dit Engeland. Wat de an dere volkeren betreft, zij staan öf wel onder de bescherming der Duitsche wa pens, óf zij zijn wat men kan noemen een kind, dat zijn vingers al eens gebrand heeft. Men is niet tweemaal zoo dom zich voor "Engeland op te offeren. De pogingen van Groot-Brittannië om op eenigerlei wijze in dezen zin nog invloed op Europa te kunnen uitoefenen, zijn dus tot misluk king gedoemd. Niet in de laatste plaats blijkt hieruit de grootte van de Duitsche overwinning, die het thans reeds mogelijk maakt Europa volkomen aan de Britsche invloeden te onttrekken. Overigens, zoo schrijft het genoemde blad ten slote, zal de oorlog op de Engel schen zelf het effect hebben, dat zij ande ren toewenschen. Over hetzelfde onderwerp schrijft de Boersenzeitung: de volkeren van Europa hebben genoeg, meer dan genoeg van Engelsche daden van sabotage en intri ges. Op het geheele vasteland bestaat geen kans meer voor den Britschen brandstichter en zijn pogingen om de volkeren tegen elkander op te ruien. Dat hij ook geen tijd meer zal hebben om zijn misdadig spel nogmaals aan te vangen, daar zal Duitschland zorg voor dragen. EEN MISLUKTE AANSLAG OP EDEN. Uit Madrid wordt door het D.N.B. gemeld: De Engelsche minister van oorlog, Eden, die Dinsdag en Woensdag troepen en verdedi gingswerken in Noord-Ierland bezichtigd heeft, is bijna het slachtoffer van de Ira ge worden. Na zijn aankomst te Belfast was een waarschuwing van de zijde van cleri- cale kringen aanleiding voor hem, de in spectiereis niet, zooals oorspronkelijk het plan was, per spoor, doch per auto aan te vangen. Bij een- onderzoek van de spoorlijn tusschen Belfast en Dublin, dat op grond van de zeer concrete aanwijzingen in de waar schuwing ondernomen werd, ontdekte men nabij het station Portadown, daar waar de spoorlijn een rivier kruist, de sporen van een poging tot een aanslag. Even voor het via duct was onder de rails een gat gegraven, blijkbaar om daar een springlading aan te brengen. Een aanslag op dezen plaats zou tengevolge hebben gehad, dat de trein in den afgrond zou zijn gestort. In verband hiermede zijn te Dublin huiszoekingen ver richt. VOOR DE HUISVROUW Moderne Spartanensoep. Hoewel een stevige soep gewoonlijk 's winters méér aftrek vindt dan 's zomers, kan een dergelijk gerecht zoo af en toe bijv. op een koelen dag toch ook in dit jaargetijde wel eens te pas komen. Voor den hoofdmaaltijd bereiden we de soep bij voorkeur van versche ingrediënten, ter wijl een rest aardappelen en groente van den vorigen dag een lekker bordje soep ter aanvulling van den broodmaaltijd kan opleveren. We laten een recept volgen van voed zame groentesoep, die als maaltijd voor 4 personen kan dienst doen: Moderne spartanensoep (voor 4 personen): 1H kg aardappelen, wat selderij of pe terselie, 50 gr. K ons) boter, 1 pond wor teltjes, 1 1. water, 200 gr. (2 ons) belegen kaas, J4 pond uien of andere groente, 1. melk, 1 eetlepel zout. Maak de worteltjes en de uien schoon en snijd ze fijn. Laat de uien met de boter in een gesloten pan 10 min. zachtjes smoren. Doe er de worteltjes bij, de schoongeboende, doorgesneden aardappe len en de helft van het water. Laat dit aan den kook komen en zachtjes doorkoken tot de aardappelen gaar zijn. Stamp ze dan fijn en voeg het zout toe. Verdun de puree met de melk en de rest van het water. Laat de soep nog even doorkoken en voeg dan de fijn gehakte selderij of peterselie toe. Meng er van het vuur de tevoren ge raspte kaas door. Voor het schoonboenen van aardappe len kan men uitstekend een pannespons gebruiken. ENGELSCHE KINDEREN NAAR AMERIKA. Met toenemende verbazing nemen de Amerikanen kennis van het feit, dat zien onder de reeds uit Engeland in de Ver. Sta ten aangekomen 500 Engelsche kinderen geen enkel arbeiderskind bevindt, doch al leen kinderen van aristocraten en rijken, zoor schrijft het New Yorksche weekblad Friday. Het blad keert zich dan tegen het voorstel van den Engelschen afgevaardigde Wedgewood, Engelsche kinderen in grooten getale naar de Ver. Staten te sturen om voor de Britsche zaak propaganda te maken. De Amerikanen, zoo merkt Friday op, die be reid zijn kinderen op te nemen, en niet nood zakelijkerwijze alleen Engelsche kinderen, hebben alleen belang bij de redding der kin deren. Het voorstel van Wedgewood echter wijst het Amerikaansche volk beslist van de hand, FRANSCH ANTWOORD AAN DE VEREENIGDE STATEN. Naar de Amerikaansche scheepsradio uit Vichy meldt, heeft de regeering-Fetain Don derdag op het voorstel van den Amerikaan- schen minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, een mandaat over de Euro- peesch bezittingen op het Westelijke half rond op te richten met de verklaring ge antwoord, dat de Fransche souvereiniteit meet worden geëerbiedigd. Een dergelijk mandaat is voor de Franschebezittingen van Saint Pierre, Miquelon, Martinique, Guade loupe en Guayana volkomen overbodig. DE KONING IN EEN HALF VOLTOOIDEN SCHUILKELDER. Voor de tweede maal sedert het begin van de dagelijksche Duitsche luchtaanval len op Engeland moest de Engelsche koning naar het D. N. B. uit .Stockholm meldt, Donderdagavond bescherming zoeken. Ko ning George bezichtigde, volgens berichten uit Londen, juist strategisch belangrijke puntein, toen aan den hemel meer dan vijftig Duitsche bommenwerpers versche nen, die later Engelsche schepen aan de Zuidkust van Engeland aanvielen. Er werd luchtalarm gegeven en terwijl de lucht doelartillerie ter bescherming van den ko ning onophoudelijk en zonder resultaat naar de Duitsche vliegtuigen vuurde, vluchtten koning George met zijn gevolg en hooge stafofficieren in een nog niet voltooiden, schuilkelder. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. Gibraltar gebombardeerd. Het hoofdkwartier van het Italiaansche leger maakt bekend: Een onzer formaties bommenwerpers heeft na een langdurige nachtelijke vlucht de marinebasis Gibral tar bereikt en doeltreffend gebombardeerd. Al onze toestellen zijn op hun bases terug gekeerd. v, In Noord-Afrika hebben onze jachtvlieg tuigen bij een luchtaanval op Derna welke eenige slachtoffers maakte en geringe schade aanrichtte, een vijandelijk vliegtuig van het Gloucester-type neergeschoten. De door het bombardement van de petroleum- installaties van Haifa aangerichte schade is. naar de vijand zelf toegeeft, aanzienlijk. De brand kon pas na vele uren beperkt wor den. engeland houdt roemeensche schepen vast. In een officieele publicatie uit Boekarest wordt medegedeeld dat de Engelsche auto riteiten in Port Said drie Roemeensche schepen hebben vastgehouden die ongela den naar Roemenië wilden terugkeeren. De Roemeensche autoriteiten hebben als repre saille achttien, onder Engelsche vlag va rende, Donau-sleepbooten in beslag geno men. DE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN VOOR ENGELAND. De productieleider van het Noord-Ameri kaansche bewapeningsprogramma, Kundsen, heeft Vrijdag verklaard, dat de door Enge land gewenschte productie van 3000 vlieg tuigen per maand, met inbegrip van de voor de Ver. Staten bestemde vliegtuigen, op zijn vroegst midden 1942 bereikt kan worden. Voor het uitvoeren van zulk een geweldige taak zouden eerst 38 'fabrieken van verschillenden aard gebouwd moeten worden. Naar aanleiding van desbetreffende vra gen heeft president Roosevelt in de gister gehouden persconferentie verklaard, dat hij in het geheel niet kon zeggen, wanneer de eerste der door Engeland gewenschte 3000 vliegtuigen per maand geleverd zouden kunnen worden. DINSDAG A.S. GEHEIME ZITTING VAN HET LAGERHUIS. Att.lee heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat a.s. Dinsdag een geheime zitting van het Lagerhuis zal worden gehouden. Op de agenda staat het bespreken van de bui tenlandsche politiek. Attlee voegde hieraan toe, dat het groot ste gedeelte der afgevaardigden van mee ning was, dat een debat over dit vraagstuk in een geheime zitting moest worden ge houden en hij dus aan den algemeenen wensch van het Lagerhuis tegemoet is ge komen. De „Daily Herald" teekent verzet aan tegen de geheime vergadering van het La gerhuis, welke voor aanstaanden Dinsdag was voorgesteld. Het blad wijst er op, dat de beide huizen van het parlement 1377 personen omvatten en dat men niet inziet, waarom een geheim, dat aan zoovelen zou* kunnen worden meegedeeld, niet ook aan het land kan worden meegedeeld. Of een ge heime vergadering over de vraagstukken der buitenlandsche politiek werkelijk nood zakelijk is kan slechts beoordeeld worden door hen, die het voorrecht hebben deze vergadering bij te wonen. Maar het is dui delijk dat het beginsel, „hoe minder hoe beter" hier van toepassing is. De- „Daily Herald" roept de afgevaardigden van La bour op om hun invloed aan te wenden om de geheime vergaderingen af te schaffen. De regeering zegt voortdurend tegen het volk, dat de huidige oorlog een volksoorlog is. Maar daaruit volgt, dat het volk het recht heeft zoo goed mogelijk over het ver loop van den oorlog ingelicht te zijn. AFLOOP VAN VERKUOPINGEN. Donderdagavond is ten overstaan van notaris G. A. Verkade te Alkmaar publiek verkocht een woonhuis met schuur en erf aan den Kanaalweg te Heiloo, groot 4.27 aren, eigendom van A. J. de Vries te Haarlem. Kooper werd den heer D. Har der te Heiloo voor 2530. TW1 DE BOTERMARKT. ALKMAAR, 27 Juli 1940. Op de heden gehouden botermarkt was de aanvoer 432 stuks van y3 kg en de prijzen: groothandel 771480 cent en kleinhandel 87)4 per lA kg. Handel matig. 10450 stuks Kippeneieren (groothandel! 4.504.75, 50 Eendeneieren 3.25. Per 100 stuks. Handel matig. N.V. alkmaarsche EXPORTVEILING. ALKMAAR, 26 Juli 1940. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen 3.604.60, Aalbessen 1116', Appelen 24, Doperwten 912, Druiven 42, Roode kool 4.50, Snijboonen 1220, Dubbele spercieboonen 12 16, Tuinboonen 2.505, Tomaten 14 20, Wortelen 4.508 en Zwarte bes sen 34 per 100 kg; Andijvie 11.50, Bloemkool le s. 1324 2e s. 412, Kropsla 11.50, Komkommers 2.60 5, Meloenen 1030 en Perziken 1— 8 per 100 stuks; Peterselie 12, Ra barber 12.50, Radijs 1.50, Selderie 1 en Wortelen 58 per 100 bos; Poste lein per bakje 1530 cent; Spinazie per bak 0.25—1. AMSTERDAM, 27 Juli 1940. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 237.000 kg. NOORDSCHARWOUDE, 27 Juli 1940. (Noordermarktbond). 1500 kg Uien: drie ling uien 5.10, nep uien 5.20—5.60; 12 stuks Bloemkool 13.10,- 233700 kg Aard appelen: Schotsche muizen 3.704.20, Bonken 3.70, Drieling muizen 2.80, Kriel 1.301.90, Eigenheimers 4 en Blauwe Eigenheimers 3.70—4.20; 9700 kg Vroege witte kool 2.50—2.7C; 1925 kg Slaboonen 12.2013.20; 60 kg Tuinboonen 3; 4700 kg Zilveruien jf 3.10, nep 7.708.40, drie ling 4.90. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Juli 1940. (Langendijker Groenten veiling). 89200 kg Roode kool 3.503.70; 4300 kg Gele kool 5.30—5.90; 3200 kg Tomaten: A 14.20 14.60 en B 14.80; 1500 bos Peen 4; 69800 kg Aardappelen: Kriel 1.701.90, Schotsche muizen 3.704.50 Drielingen 2—3, Eigenheimers 4—4.70, Blauwe Eigenheimers 3.804.70; 6800 kg Vroege witte kool 2.50—2.80; 1900 kg Slaboonen 11.6014.50; 80 kg Druiven (Franken- thalers) 61; 1300 kg Zilveruien: nep 7.60 8, drielingen 5.10. WARMENHUIZEN, 26 Juli 1940. 70100 kg Aardappelen: Schotsche muizen 3.70 4, grove 3.70, drielingen 3.303.70, Eigenheimers 3.704.60; 55 kg Slaboo nen 13.50—13.80. MOEDERLIED. Harmonie-theater. Deze film van Benjamino Gigli trok gis teravond bij de eerste voorstelling reeds gróote belangstelling. En de film Moeder lied is die ten volle waard. In de eerste plaats door den zang van den beroemden Italiaanschen tenor Gigli, den bariton Mi- chaël Bohner en de zangeres Maria Cebo- tari. Maar ook door den soberen eenvoudig menschelijken inhoud. Na een succesvol optreden in Mephisto- felis, waarmee de film begint, slaagt de tenor Vanni er in ook een engagement voor zijn vrouw Fiamma te krijgen. Gezamenlijk zullen zij optreden in de opera André Che- nier. Voor de derde groote rol, die van Gérard, heeft men nog een prima bariton noodig en de keuze valt op Césare. Deze wil gaarne weer naar het tooneel terug. Zijn vrouw, die niet zonder reden zeer jaloersch is, ziet dit met smart. Ook Fiamma is hevig ontsteld als zij hoort van optreden met Césare. Zij toch is vroeger met hem ver loofd geweest. Hij heeft de banden verbro ken, maar tracht nu het geluk van Fiamma te verstoren. Dit geeft aanleiding tot tal van dramatische conflicten, eindigend met den dood van Césare, vermoord in Fiamma's kleedkamer en met haar revolver. Geen v/onder dat deze van den moord verdacht wordt. Mario, het kind, mist zijn moeder erg. Maar gelukkig komt de bekentenis van de ware schuldige en een leven vol zonne schijn breekt voor Vanni, zijn vrouw en Mario aan. Fraaie zanggedeelten uit de opera's Andrè Chenier en Maskenball brengen de film muzikaal op hoog peil, evenals het gevoe lige slaapliedje en het slotgedeelte. De hoofdvertolkers weten de dramatische verwikkelingen mooi tot hun recht te doen komen en Hans Moser speelt weer één van zijn goede kleinere rollen. Hilda Hilde- brandt is zeer goed als de jaloersche echt- genoote van Césare. Een tweetal zeer interessante journaals: Ufa-Nieuws en Profilti met vele boeiende opnamen uit binnen- en buitenland, leiden de film van Benjamino Gigli in. „DE VERDWENEN MINNAAR". Victoria-theater. Theo Lingen leverde 't scenario, voerde regie en speelt de hoofdrol in dit „drama", dat op origineele wijze in elkaar is gezet: De scenarioschrijver Lingen biedt den directeur der Tobis-film maatschappij een verhaal ter lezing aan. Hierin laat de tooneelspeler Lingen een tooneelspel, dat het niet be paald gloednieuwe thema „hij, zij en de derde" behandelt, in het honderd loopen, wanneer hij zich als de traditioneele „huis vriend", betrapt tijdens een compromittant bezoek, in een kleerkast op de slaapkamer van de echtgenoote verbergt, maar verdwe nen blijkt te zijn als de verbolgen echtgc noot hem volg sleuren en a Inplaats van Lingen dan de realiteit, die een nauwk hoofdrolspeler lijk voor het tooneel wezen geeft, een vro vreeselijk inter tooneel-directe seur, die veel ke debutante der belangrijke werken aan aliteit, tenmins achteraf blijkt geweest en do< eigen tooneelk een-directeur ontslaan en te verzoenen ze al een paar der zich ervan De toeschouv op de planken directeur het de laatste bla< ontdekking, d; gebeurde. War achter zijn bu ervóór, in afw dig gekeurd dat er in het niets gebeurt toeschouwer zie in het scenario ook ruim volde bovendien een Uit het voorp film „Bayreuh en het Polygoon DE GEN3 Een eerzame behalve tevrede vrouwen van costuum moet in haar tegenw haar doen besli kleermaker te Het gevolg wijst. Een meubelm de dochter van verheugt zich rijke herbergier ten huwelijk ge is, dat ook de2 volgenden dag toekomst der w De kleermake moeten op hun maker en het wereld in en bel turen. Zij komer zij alle drie van Dat is huns inz koopen het lot dit nummer voo de hoofdprijs vs rende drietal is tie van rijke m beloven, dat zij dag weer in de om elkaar nog De kleermake: die hem in een geld afhelpt, de je weer op en k dat zij den dikk De schoenmak groep vagebonde ten leven. Het ge jaar twee vag handwerksman b maker Heinz vrouw, die hij eigen zaak, de bondenleven nie opnieuw op goei Een vroolijke een moraal heef Alléén 2de uitsluit (Dinsdags en In- en verkoop kleeding. DEN HARTOG Te koop een be Heerenrijwiel n TIENENWAL Te koop: Luxe nuis. Pracht haa fauteuils. Godii matrassen. Vee DEKKER, Spoo Te koop gevraa jas. Adres: J. BAKI Z. g. a. n. Inval opvouwbare w prijzen. „HYGIENA", A briefadres postb Te koop: Stoele matrassen. In- hands goederen H. PANDER, Vc Koffergramofoo Adres: WESTEï Te koop twee 15.en 20.- LIJTWEG 21, B Te koop een j rijwiel 20. LAAT 9.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6