DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Duitsche vloot blijft nog steeds actief. i Courant Weer 78.000 ton tot zinken gebracht. D. D. A.Ztg,over Engeland's lichtvaardigheid. Aanslag op een Cchineeschen rechter te Sjanghai. „Ongenoode gasten". De politiek van de spil voor Z.O. Europa. Britsche spionnage in Jaoan. Britsch scheepvaartverkeer bijna geheel stilgelegd. Sabotage op Fransche oorlogsbodems. Zuid-Afrikaners protesteeren. Een vijlde colonne? Japan los van het marxisme. Zware ontploffing te Gibraltar, Rustig Parijs. DE VLUCHT. vele menschen ingskracht. Dat 3-jarigen jonge- ammerdam. Hij omen, waarvan in Bodegraven litie in Bode- :hter gesnapt en eleide van een g overgebracht, n moest. Toen em op de tram Testant op den e vlucht. Deze •ten duur, want schoten in de i en weder ge- is hierop met litie naar het EENDELIJKE IN. in het departe- zaken is door r het bezette ichtigd de wet- ngen voor het t gemeentelijke tties, die over- ;che recht aan onderworpen, JTAIREN IN nasporingen te terugkeer van de militairen te militairen, die teruggekeerd, ;r beschikking en van verblijf- ten spoedigste het algemeen Voorhout 7 te rankrijk terug- rdt bovendien en informatie- mededeeling te een briefkaart, naam en voor rang, onderdeel sr met Duitsch- erstel van het hland berust op it openbaar tele- land en Duitsch- n in de bladen verschijnen. .AD met een CAKTER. ARDE voor den Tel. 3320. kwam op- :teur er op [ij zette het langer hoe mand hier in de :reen weet, hoe ouw zuster heb er in de buurt van mijn pony's n. Daar heeft nie- irgen Vallei ge- Dnden hebt, stuur f het geld ervoor, mond dacht Allan 5b geen baantje het leven. Ik ben »n die ellendige afgetroggeld. En vergeten, als een dt hartelijk be- elingen, maar dat ïoest'er maar een [ary. „Heb je dan mijne soms lee- o weinig om Bess dan zou ik haar geven, dat ik mij oot." et. Verdraaid, nee! een goede kame- een en ander hier ga ik hier van- e pony's mist, dan jenomen heb. In jk. „Maar wat heb Je bent toch niel -rie te maken?" 'ordt vervolgd.) ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven, Abonnetnentsnriis per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels f 1.25, elke regel meer f '0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 178 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK1. Dinsdag 30 Juli 1940 HoofdredacteuiTj. N. ADEMA. 142e- Jaargang Het frontbericht van het D. N. B.luidt als volgt: Ruim 78.000 ton vijandelijke scheeps- ruimte tot zinken gebracht, zoo meldt het legerbericht van gister als resultaat van het optreden van het duikbootwapen. Dit succes is des te opmerkelijker, daar de meerderheid van de tot zïhken gebrachte schepen in sterk beveiligde convooien voer. Bijna alle vernietigde stoomschepen waren zwaar gewapend. Het oorspronkelijke afweereffect van het convooisysteem is derhalve in zijn tegendeel verkeerd. De concentratie van talrijke koopvaardijschepen tot convooien bespaart den Duitschen duikbooten dui delijk het vaak zeer moeizame en dagen lange jagen op loonende afzonderlijke doelen. De vorming van convooien heeft de effecten van den handelsoorlog der duikbooten en ook van den Duitschen oorlog uit de lucht tegen de Engelsche koopvaardij aanzienlijk versterkt. Engelsche torpedobootjager Wren verloren. Het D. N. B. meldt, dat te Londen offi cieel wordt toegegeven, dat de torpedo bootjager Wrén tengevolge van vijande lijke actie verloren is. De Wren is tijdens een gevecht door een bom uit een vijande lijk vliegtuig getroffen en gezonken. De Wren had een waterverplaatsing van 1120 ton en een snelheid van 34 knoopen. Het schip was bewapend met vier stukken ge schut van 12 cM., vier luchtafweerkanon- nen, viér machinegeweren en zes lanceer- buizen. De luchtoorlog. In den nacht van 28 op 29 Juli hebben Engelsche vliegtuigen in Noord- en West- Duitschland slechts weinig bommen neer geworpen, zonder schade aan te richten. Alleen in Hamburg viel een bom in een woonwijk. Door ingrijpen der luchtbe schermingsorganisatie kon echter grootere schade voorkomen worden. Bij het bin nenvliegen van Nederlandsch gebied zijn twee vijandelijke vliegtuigen door jacht- toestellen en een door luchtafweergeschut, in Noord-Frankrijk en Noord-Duitschland telkens één vliegtuig neergehaald door luchtafweergeschut, zoodat de totale ver liezen van den tegenstander gisteren 11 vliegtuigen bedroegen. Twee eigen vlieg tuigen worden vermist. Groote schade te Cardiff. De kapitein van een uit Engeland terug gekeerde Portugeesche kolenboot heeft verklaard, dat de havenwerken van Car diff door de Duitsche bombardementen ernstig beschadigd zijn. Bovendien ligt in de haven een groot aantal zwaar getrof fen schepen, dat niet meer op eigen kracht kan varen. Voor een deel vertoonen zij zware slagzij. Noren in Engeland onder de wapenen geroepen. Het D. N. B. bericht uit Oslo: Uit Londen wordt gemeld, dat alle in Engeland woonachtige Noorsche staats burgers gedwongen zullen worden mili tairen dienst te verrichten. Dit bericht, dat als een voorloopige bepaling van de gevluchte Noorsche regeering wordt be schouwd, heeft, zoo zegt het Noorsche Telegraaf Agentschap, in Noorwegen zeer groote verbittering gewekt. In het bericht van het Noorsche Telegraaf Agentschap wordt verder nog gezegd, dat deze ge dwongen recruteering een precedent vindt in de maatregelen, die in den afgeloopen herfst in Frankrijk voor Poolsche staats burgers zijn getroffen. In Noorwegen heeft vooral het feit, dat Noren voor de verdediging van Engeland worden opgeroepen, nog voordat Engeland zijn eigen menschenmateriaal geheel heeft verzameld en dat men het Noorsche bloed van minder waarde acht dan het Engel sche, verbittering gewekt. Verder is men er over verbaasd, dat de Engelsche politie onder het motief, dat Nygaardsvold niet over eigen middelen tot dwang beschikt, de Noren in verzekerde bewaring zal stel len. Deze Noren komen dan voor den krijgsraad. Anti-Britsche stemming in Kaapstad. Passagiers en leden van de bemanning van het Amerikaansche s.s. President Polk, dat na een wereldreis te New-York teruggekeerd is, hebben volgens het D. N. B. medegedeeld, dat te Kaapstad een zeer sterke anti-Britsche stemming heerscht, vooral onder de Zuid-Afrikaners van Ne- derlandsche afstamming. De passagiers mochten te Kaapstad niet aan land gaan. Een lid van de bemanning zeide: „Kaapstad staat aan den vooravond van een revolutie, omdat een groot deel van de bevolking van Zuid-Afrika niet voor Engeland wil vechten". Engelsche kinderen in Amerika aangekomen. Met de Britannic van de Cunardlijn zijn te New-York, behalve madame Tabouis, 272 Engelsche kinderen onder de hoede van hun ouders aangekomen. Zij behooren allen tot de hoogste bevolkingsklassen van Engeland. Ook met het Engelsche schip Cameronia zijn kinderen aangekomen, onder wie- de elfjarige Lord Primrose, zoon van Lord Rosebery. (D. N. B.) De Deutsche Allgemeine Zeitung spreekt de overtuiging uit, dat Engeland de mili taire gebeurtenissen van den laatsten tijd verkeerd beoordeelt, zooals dat ook vroeger het geval geweest is. Het blad herinnert er aan, dat Chamberlain reeds in het voorjaar zijn beroemde rede over de „gemiste omni bus" gehouden heeft. De vroegere minister president verklaarde toen, dat men er den Duitschen legerleiders niet dankbaar genoeg voor kon zijn, dat zij niet al in den herfst tot een offensief in het Westen waren over gegaan. Duitschland had „tegen de verwach ting in" den Westelijken mogendheden een langen winter zonder aanval geschonken. Engeland had dien gebruikt om zijn expe- ditieleger te versterken. Vele maanden had den de Britsche soldaten tijd gehad om zich achter de Belgische grens te verschan sen en Chamberlain riep toen jubelend uit: „Hitier heeft de bus gemist". Franschen en Engelschen, aldus vervolgt de D A. Ztg., konden spoedig genoeg con- stateeren, dat zij ten hoogste een respijt hadden genoten, dat hen te zekerder voor den loop van het Duitsche geweer zou brengen. Want Duitschland heeft van deze maanden een veel beter en stelselmatiger gebruik gemaakt dan Engeland en Frankrijk samen. Voorbarig en onvoorzichtig als toen verkondigen de Engelschen ook thans weer juichend, hoe voordeelig zij iederen dag, dat zij van den grooten Duitschen aanval ver schoond blijven, gebruiken. En eenige onver- stoorbaren werpen de vraag op, of de rede voeringen van Churchill en Halifax mis schien voldoende zijn geweest om Duitschers en Italianen voor goed af te schrikken. Men zou verwachten, dat het verloop van den oorlog hun een beter begrip voor de Duitsche stelselmatigheid bij het voorbereiden en toe brengen van de den vijand toegedachte slagen bijgebracht zou hebben. Het raden naar de mogelijkheid en den datum van den Duitschen aanval verraadt slechts de inner- jke zenuwachtigheid. Het D. N. B meldt uit Sjanghai: Gistermiddag is op den Chineeschen rech ter, Tsjien Song jen, den president van de afdeeling criminaliteit in het eerste speciale districtsgerechtshof, in de internationale nederzetting een aanslag gepleegd. De rechter is aan zijn zware verwondingen be zweken. Deze aanslag heeft groot opzien gebaard in verband met het Japansche streven de beide speciale gerechtshoven in de internationale nederzetting van de Fran- sche concessie, waar nog door rechters die aanhangers zijn van het Tsjoengking-regime recht wordt gesproken onder toezicht te plaatsen van de regeering van Wang Tsjing wei. In een artikel met het opschrift „De onge noode gasten" keert de Tevere zich in scherpe bewoordingen tegen de poging der Vereenigde Staten tot inmenging in Euro- peesche aangelegenheden. Men moet, aldus het blad, den grooten mannen, die meenen, van de nieuwe wereld uit hun onfeilbaar woord der eeuwige wijsheid van tijd tot tijd in den vorm van „boodschappen" te moeten doen weerklinken, te verstaan geven, dat bepaalde stelsels noodzakelijk moeten wor den opgegeven. Het gezag van den dollar kan het gezag van verstand en eer niet vervangen. Voor het wijzigen van den loop der geschiedenis zijn andere dingen noodig dan schetterende frazen en leugens, zelfs al gaan die verge zeld van de aankondiging eener geweldige wapening. De poging tot het omkeeren van het doel der Europeesche revolutie is dwaas en gevaarlijk. Deze revolutie zou grootere afmetingen kunnen aannemen en te heftiger kunnen oplaaien onder de leugenachtige beschimping door de ooodschappen en de cynische provocatie der leugens. De Monroe- leer biedt nog de mogelijkheid voor een uit weg. Het is voldoende, dat men haar weder- zijdsch als geldig erkent. Italiaansche persstemmen over het Engelsche protest te Boekarest. Het protest van de Engelsche regeering ie Boekarest wordt door de Italiaansche bla den als een belachelijk Britsch dreigement" beschouwd. De bladen, aldus het D.N.B., leggen er nadruk op, dat Engeland, nadat het Roemenië „gegarandeerd" had, thans den euvelen moed heeft de territoriale eischen van Roemenië's naburen te onder steunen. Roemenië heeft thans, naar de Po- polo di Roma schrijft, na zich overtuigd te hebben van de tot zijn nadeel strekkende door de democratische staten gesponnen in trigues, doeltreffende maatregelen tot zijn verdediging genomen. Natuurlijk komt dit niet gelegen voor hen, die nog korten tijd aan de oevers van de Theems regeeren en daarom is Roemenië gedegradeerd van „be schermeling" tot „vervloekte". Churchill heeft bij de Roemeensche re geering een scherp protest ingediend, om dat de thans door de regeering gevoerde politiek den magnaten in de City niet be valt. De diplomatie van het Foreign Office heeft -op verrassende wijze haar draai tot het revisionisme in het Dönaugebied geno men. Engeland heeft reeds de nabuurlan den van Roemenië van deze verandering in zijn opvatting in kennis gesteld, waaruit men slechts het plan tot nieuwe Engelsche intrigues afleiden kan. Maar noch dreige menten, noch Engelsche intrigues hebben op het oogenblik nog eenige waarde. Boeka rest heeft den weg van de logica en de wer kelijkheid gekozen, de andere belangheb bende landen behoeven niet op den-bijstand of goedkeuring van Engeland te wachten. De Balkanpolitiek. Het D.N.B. meldt uit Rome: Na beëindiging van de besprekingen te Salzburg en Rome wordt in Italiaansche politieke kringen nog eens gewezen op de volkomen overeenstemming der mogendhe den van de spil voor wat betreft haar Bal kanpolitiek, die ten doel heeft een vreed zame oplossing van de nog hangende vraag stukken door directe vrijwillige besprekin gen der hierbij belanghebbende Balkansta- ten. De richtlijnen van de politiek der mo gendheden van de spil, die erop gericht is den vrede in het Donau- en Balkangebied te handhaven, blijven onveranderd. Men kan verwachten, dat met ondersteuning van de mogendheden van de spil des te eerder een duurzame regeling gevonden zal worden, nu Engeland zijn tot dusver gevoerde politiek van inmenging op den Balkan niet meer kan voortzetten. De nuchtere zakelijkheid van de Duitsche en Italiaansche officieele mededeelingen over de in de afgeloopen dagen gevoerde besprekingen laat den on middellijk hierbij betrokken landen de grootst mogelijke bewegingsvrijheid ten aanzien van een rechtstreeksch contact, dat op prijs gesteld zou worden. Een aantal arrestaties. Domei meldt uit Tokio, dat gisteravond de ministeries van oorlog en justitie geza menlijk een verklaring hebben uitgegeven, luidende: „Met het oog op de laatstelijk steeds toe nemende activiteit van buitenlandsche or ganen van spionnage en samenzwering in dit land, is de militaire politie onder leiding van den officier van justitie aK eerste stap overgegaan tot de arrestatie, op 27 Juli, van hen, die deel uitmaakten van het Britsche spionnagenet, dat over het geheele land was gespannen". Tot de gearresteerden behoorde een Reu- ter-correspondent. Deze heeft zich, toen hij verhoord werd, uit het raam van de tweede verdieping van het hoofdbureau van politie geworpen. De ambtenaren trachtten tever geefs hem tegen te houden. Drie kwartier later bezweek de gearresteerde aan zijn verwondingen. Uit de papieren die hij zijn vrouw heeft nagelaten blijkt, dat hij goed behandeld is, doch dat hij er niet aan heeft getwijfeld hoe het onderzoek, dat, naar hem was ingesteld, zou afloopen. Hieruit, aldus deze officieele mededeeling, blijkt, dat het den overledene in den loop van het onderzoek duidelijk is geworden, dat hij een veroordeeling niet kon ontgaan. Zweedsche goederentrein in brand. - Nabij het station Riksgraensen is Maandag ochtend een goederentrein, bestaande uit veertig met strop geladen wagons, in brand geraakt. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat slechts zeven wagons gered kon den worden, terwijl de overige en de loco motief in vlammen opgingen. Bovendien werd een lange houten tunnel, die de grens- verbinding tusschen Zweden en Noorwegen vormt, verwoest. Het treinpersoneel kon zich slechts met groote moeite in veiligheid brengen. De schade wordt op een millioen Zweedsche kronen geschat. New York, 30 Juli (D. N. B.). Het New Yorksche blad met de grootste oplage, de „New York Daily News" meldt uit particuliere kringen te Londen, dat de Engelsche admiraliteit in verband met de aanhoudende Duitsche luchtaanvallen de haven van Londen voor het scheepsverkeer geheel gesloten heeft. Ook ligt het scheeps verkeer in de havens van New Castle, Hull en Southampton bijna geheel stil. De ha veninstallaties en de verdere omgeving van Southampton zijn door de Duitsche lucht aanvallen zwaar beschadigd en de bevol king is bijna geheel geëvacueerd. De „Daily News" meldt verder, dat de sluiting van de Engelsche havens aan de oostelijke en zuidelijke kusten een aanzien lijke prijsstijging tengevolge zal hebben van de levensmiddelen en militaire grond stoffen, die het eilandenrijk beslist moet importeeren uit het Empire, de Vereenigde Staten en andere overzeesche landen. Bo vendien staat Engeland voor de moeilijke taak om de via de westelijke havens inge voerde goederen naar de voornaamste ver- bruikscentra in zuid- en midden-Engeland te vervoeren. De tarieven der scheepsver- zekeringen zijn reeds met 20 verhoogd en een deel der uit de Vereenigde Staten ingevoerde goederen is in prijs reeds tot 150 procent gestegen. Ingenieurs opgesloten. De Britsche admiraliteit heeft, naar het D.N.B. uit Stockholm meldt, met groote moeilijkheden te kampen bij het in dienst stellen van de in Engelsche havens in beslag genomen Fransche oorlogsschepen. Toen on langs een Fransche torpedojager uit Black pool vertrok, moest hij na twee uren op sleeptouw teruggehaald worden, daar er een storing in de machines geconstateerd was. Op de werf werd geconstateerd, dat er zand in de turbines geworpen was. In Britsche marinekringen neemt men aan, dat het hier een daad van sabotage der aanhangers van Pétain onder de vroegere bemanning van het schip betreft. Ook werd averij geconstateerd op een lichten Fran schen kruiser en een torpedojager, waarbij onbekenden belangrijke machinedeelen verwijderd hadden. Daar het niet mogelijk is de deelen terstond te vervangen, moeten zij nieuw gemaakt worden, waardoor het geruimen tijd zal duren alvorens deze sche pen weer gebruikt kunnen worden. Op grond van deze gebeurtenissen is de nog op de Fransche schepen aanwezige beman ning van Fransche nationaliteit aan een zeer strenge controle onderworpen. Veertien leden der Fransche marine, waaronder ver scheidene ingenieurs, zijn naar een concen tratiekamp gebracht. De verontwaardiging der nationale Zuid-Afrikanen, over de oorlogspolitiek van de Engelschgezinde regeering Smuts, komt steeds weer in -talrijke betoogingen tot uitdrukking, aldus weet het D. N. B. te melden. Te Nijlstroom heeft de vergadering van 3000 Zuid-Afrikanen scherp geprotesteerd tegen de mishandeling van Duitsche ge- interneerden door de politie-organen van Smuts. In dezelfde vergadering verklaar de de nationale afgevaardigde Strijdom, dat Smuts een aanbidder van het Britsch- Joodsche imperialism eis en dat hij Zuid- Afrika in den, oorlog gesleept heeft. Wat zal de heer Smuts, zoo vroeg Strijdom, op het vredesaanbod van den Führer ant woorden? De Zuid-Afrikanen, zoo riep Strijdom uit, willen in ieder geval den vrede. Wanneer Smuts thans geen vrede sluit, verklaarde de spreker Schoemann te Newlands, dan zal hij ervoor verantwoor delijk gesteld worden zijn land voor een verrot empire verraden te hebben. Het Britsche rijk noemde Schoemann een „zinkend schip" en van Smuts zeide hij, dat deze niet eens de intelligentie der rat ten heeft, die zinkende schepen gewoon lijk nog tijdig verlaten. Te Ottosdal verklaarde Strijdom, dat de maatregelen van geweld- waarmede S-muts de Zuid-Afrikanen dwingt tot het afleggen van den nieuwen eed op Afrika, met de in Amerika tegen misdadigers gebruikte dwangmethoden, van de „third degree" vergeleken kunnen worden. Te Schwizer- Reneke verklaarde Strijdom, dat er in Zuid-Afrika een vijfde colonne bestaat, die thans, evenals in den tweeden vrij heidsoorlog, Zuid-Afrika aan Engeland wil verkoopen. Tot deze colonne behoort Smuts, die thans zonder bezwaar bereid is honderden vrouwen en kinderen, wier kostwinners het afleggen van den eed op Afrika weigerden, in honger en ellende te laten omkomen. Op aanstichten van de regeering gaat in Japan de eene vakbond na den anderen uiteen. Ze vertoonden nog sporen van de ge dachte van den klassenstrijd, al bleken de Japansche arbeiders nooit in de mate als hun Westersche kameraden voor het marxisme toegankelijk Maar, zegt de vertegenwoordiger van de Kölnische Ztg. te Tokio, het is een Japansche eigenaardigheid, dat men vermolmde in stellingen hun eigen dood laat sterven en wel door ze door jong groen te laten over woekeren. Het jonge groen is in dit geval de nieuwe partij Dienst door arbeid, die werk lieden en patroons omvat, en zoowel hand als hoofdarbeiders. Het Duitsche arbeidsfront en Kracht door Vreugde hebben het voor beeld geleverd. Evenals het syndicalisme is de „sociale massapartij", de organisatie van de sociaal democraten een zachten dood gestorven. De massa heeft ze nooit meegekregen en in den Rijksdag bezat ze maar 34 mandaten op de 448. Allerlei richtingen vloeiden er samen en het was onmogelijk de grens te trekken tus schen revolutionnairen en nationalisten. De leider Iso Abe is daarmee op straat komen te staan. Wat gaat u doen?, is hem door de reporters gevraagd, terwijl hij in gepeins op zijn stroomatje thuis zat. En de oude heer antwoordde: „de rust zal me goed doen, niets behoef ik me meer aan te trekken, ik heb mijn boeken. Ik ga terugdenken aan 1901, toen ik de Japansche sociaal-democratie hielp stichten, die nu een stillen en roem- loozen dood gestorven is." Gisterochtend te elf uur heeft zich te Gi braltar een geweldige ontploffing voorge daan, die op grooten afstand te hooren was en zelfs de ruiten van alle huizen, welke aan de grens bij La Linea liggen, deed sprin gen. Men kon waarnemen, dat de brandweer gealarmeerd werd en dat ziekenwagens op de plaats van het ongeluk aankwamen. Of schoon van Engelsche zijde beweerd wordt, dat alleen een benzinedepot in de lucht ge vlogen is, verneemt het D.N.B. van betrouw bare zijde te La Linea, dat een munitie-op slagplaats door onbekende oorzaak ontploft is. Vier Engelsche soldaten zouden omge komen, talrijke gewond zijn. De luchtaanvallen op Gibraltar. Stefani verneemt te Tanger, dat het com mando van de vesting Gibraltar ten zeerste de houding der Engelsche vloot betreurt, die bij Italiaansche luchtaanvallen geen andere zorg heeft, dan zich op open zee in veilig heid te stellen, in plaats van aan de verdedi ging mede te werken. Dat was ook Vrijdag nacht het geval bij een aanval, die zestien minuten duurde. Men heeft toen opgemerkt, dat de Engelsche zoeklichten de Italiaansct.e toestellen niet konden bereiken en dat het afweergeschut op goed geluk en zeer ver ward schoot. Gemeld wordt, dat een vliegtuig van on bekende nationaliteit over Fransch-Marokko en in het bijzonder boven Rabat en Casa blanca heeft gevlogen. In weerwil van het hevige afweervuur kon het toestel zich ver wijderen in de richting van den oceaan. Relletjes te Haifa. Uit Aleppo komt volgens het D.N.B. het bericht, dat na den laatsten Italiaanscher. luchtaanval op Haifa onder de bevolking aldaar ernstige ongeregeldheden zijn uitge broken. Verscheidene Joodsche winkels wer den bestormd, terwijl in de Joodsche plan tages de arbeiders werden overvallen. De oorzaak van deze relletjes moet ge zocht worden in de gebrekkige luchtbescher ming voor de Arabische bevolking. Terwijl de Joden te Haifa over voldoende en com fortabele schuilkelders beschikken, zijn de Arabieren voor het grootste deel aangewezen op hun hutten, door welker daken zelfs de kleinste splinters van de luchtdoelgranateu dringen. Bijna al degenen, die bij den laat sten luchtaanval gedood of gewond zijn, zijn door granaatsplinters getroffen. Er zijn veel Duitsche soldaten, maar deze gedragen zich uiterst correct. Naar uit Clermont Ferrand wordt ge meld, publiceert de Petit Parisien de ver klaringen van een politicus die vijf dagen in Parijs geweest is. Hij zeide onder meer: „Parijs is rustig. Er zijn zeker veel Duit sche soldaten, maar deze gedragen zich uiterst correct". In de Metro verzuimen zij bijvoorbeeld niet hun zitplaatsen aan binnenkomende vrouwen af te staan. De voorziening der stad is normaal. De menu's in de restau rants zijn voldoende. De prefect, Langeron, heeft zijn werkzaamheden hervat en onder houdt hoffelijke betrekkingen met de Duit sche militaire autoriteiten. Hetzelfde geldt voor het gemeentebestuur. Ook de burger bevolking heeft haar werk kunnen her vatten. De winkels zijn weer open. (D.N.B.)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1