Tot 1 Februari geen krachtvoer voor rundvee. fyxwmciaal Hieuw® Extra maatregelen voor veehouders noodzakelijk. HEERMUGOWAARD Noa ruwvoeder te telen. BERGEN UITGEEST EGMOND AAN ZEE TEXEL OUDE NIEDORP HEILOO Gemeenteraden. OUDE NIEDORP VRAAG EN AANBOD. HET BEWOGEN VERLEDEN VAN BRETAGNE. EERSTE BLAD. 3 ■■■■Wil Het komt mij voor dat nog eens met nadruk gewezen moet worden op de mededeeling van het1 Rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd, dat er tot 1 Februari 1941 geen krachtvoer voor rundvee beschikbaar zal komen, aldus schrijft ons de heer J. Kooger, hoofdassistent voor den dienst voor kleine boerenbedrijven. Bij mijn dagenlijksch bezoek aan kleine landbouwbedrijven is mij name lijk gebleken, dat nog lang niet alle veehouders'en in het bijzonder die van de kleine bedrijven ten volle beseffen wat deze mededeeling voor hen beteekent. Het gezegde van verschillende kleine veehouders „het zal nog wel losloopen" toont dit voldoende aan. Wanneer echter op de kleine bedrijven, die om verschillende redenen een zware veebezetting hebben, geen extra maat regelen worden genomen om de reeds gewonnen hoeveelheid ruwvoeder met alle ten dienste staande middelen in het najaar nog te verhoogen zal het niet losloopen en uitdraaien op een grooten veeafzet in het najaar. In verband hiermede wil ik thans, nu de gelegenheid zich nog voordoet, wijzen op verschillende mogelijkheden om nog een flinke hoeveelheid ruwvoeder te telen. Het is juist gezien van vele veehouders dat zij trachten den kalf tijd van de koeien zoo veel mogelijk naar het voorjaar te ver schuiven. Een versche koe op stal zonder krachtvoeder zal dan ook met het aan wezige ruwvoeder niet op de volle productie zijn te houden en het tekort zal in het voorjaar niet meer in te halen zijn. Wanneer men naast bovengenoemden kalftijd nog een langen droogstal bevordert, zullen beide maatregelen al belangrijk mede werken om zonder schade de stalperiode door te komen. Op de zuivere graslandbedrijven, waar thans reeds het meeste etgroen wederom ter beschikking van het vee kan worden ge steld, dienen nu reeds plannen te worden ge maakt om één of meerdere perceelen uit de beweiding te nemen en klaar te maken voor hooiwinning op ruiters en/of inkuilen. Een gierbemesting of 300 a 400 kg. chili- of kalksalpeter per ha. is voldoende om nog een flinke snede gras te maaien. Tevens kan in overweging genomen worden of straks met een bemesting van 300 a 400 kg. stikstofmeststof per ha. nog een perceel grasland achter huis kan worden klaar gemaakt om groen op stal' te worden vervoerd. Men verkrijgt bij het gras op stal voeren niet alleen een mooien overgang van weidegras op hooi, maar tevens een aan zienlijke hooibesparing, welke vooral voor bedrijven waar vroeg moet worden opge- stald van een niet te onderschatten belang is. Voor de gemengde bedrijven is er de ge legenheid om extra voer te telen achter de verschillende landbouwgewassen aan. Hier onder zullen enkele stoppelgewassen ge noemd worden die nog een groote hoeveel heid meer of minder eiwitrijk ruwvoeder kunnen leveren. Op de zuivere bouwbedrijven mag geen hoekje stoppel blijven liggen. Op deze bedrijven kan groenvoeder geteeld worden cn naar verwachting niet zonder financieel resultaat. De veehouders zonder bouwland kunnen bouwland voor nateelt huren van hun collega's de bouwboeren. Voor de vroege stoppels komen in aan merking: mergkool, Westerwoldsch raai- gras, of het mengsel haver en wikken. Latere stoppels kunnen nog vóór 15 Augus tus bezaait worden met stoppelknollenzaad, terwijl na 15 Augustus nog met succes boterzaad en spurrie gezaaid kunnen worden. Als eerste gewas voor den vroegen stop pel wil ik mergkool noemen. Voor hen, die hun mergkool nog op het plantenbed heb ben, wordt het nu hoog tijd deze uit te planten. Bij voorkeur neemt men stevige planten van 78 weken: zieke planten (knolvoet, draaihsrtigheid) moeten niet worden uitgeplant. Varkenspest. Onder de varkens van een veehoudster aan den Baakmeerdijk is varkenspest gecon stateerd. Een vieral varkens is voor de con sumptie onbruikbaar gemaakt. Baldadige jeugd. In den laatsten tijd zijn er vele klachten over het stelen van lampjes uit de achterlich ten van rijwielen. Een persoon heeft zëlfs driemaal achtereen zijn achterlicht op deze wijze moeten missen. Vermoedelijk is dat het werk van opgescho ten jongens. Het is te hopen, dat de politie aan deze ergerlijke baldadigheid spoedig een einde maakt. Uitreiking broodkaarten. De uitreiking van de nieuwe serie brood kaarten, alsmede die der extra boter- en vet kaarten zal in deze gemeente geschieden Vrij dag 2 en Zaterdag 3 Augustus, den eersten dag van 9—12, 13.30—17— en 1930—21.30 uur en den tweeden dag van 912 uur. Aan onze gemeente is uit het Werkloos- heidssutjsidiefonds een bijdrage in het z.g.n. uitgestooten bedrag toegekend, gropt 2365. Lange planten kunnen beter achter de ploeg, kort met de spade gezet worden. De plantafstand is 40-40 c.m. Bij vruchtbaren grond kan de afstand in de rij wel 30 c.m. worden. Zoodoende heeft mep pl.m. 60.000 planten per ha. Mergkool heeft evenals an dere koolsoorten een flinke bemesting noo- dig. 200 kg. kali 40 pet., 200 kg. super en 300 kg. kalkammon- of kalksalpeter. Naast een gierbemesting kan met de halve stikstof- en kalibemesting worden volstaan*. Mergkool dient eenige malen geschoffeld te worden. Een goede baan mergkool levert per ha. pl.m. 40.000 kg. verschen masjsa, waarin 10 pet. droge stof en 20 pet. ruw- eiwit in dr. st. Dus 400 kg. droge stof en 800 kg. ruw-eiwit. Een gewas waarvan de verbouw onder huidige omstandigheden zeer aanbevelenswaardig is. Een tweede gewas voor den vroegen stoppel is Westerwoldsch raaigras. Op be drijven, waar ten gevolge van drukke werk zaamheden het uitplanten van mergkool momenteel bezwaren met zich mee zou brengen, is 't uitzaaien van Westerwolsch raaigras op zijn plaats. Perceelen, waar op men wel eens knolvoet heeft gecon stateerd, dienen niet met mergkool beplant te worden. Per ha. wordt 40 kg. Westerwoldsch raat gras en pl.m. 34 kg. roode klaver gezaaid. Men koopt alleen Westerwoldsche raaigras onder plombe, aangezien in vele gevallen het veel minder productieve Italiaansche raaigras geleverd wordt. Bij een flinke stikstofbemesting en een mooien nazomer bestaat de mogelijkheid om nog twee sne den te maaien. De eerste snede dient dan aan den vroegen kant gemaaid te worden, terwijl dan voor de tweede snede wederom een gier- of stifstof-bemesting noodzakelijk is. Twee sneden Westerwoldsch raaigras le veren pl.m. 20.000 kg. versche massa met 18 pet. droge stof en 13 pet. ruw-eiwit in de droge stof, dus 36000 kg. dr. st. en p.m. 450 kg. ruw-eiwit. Een derde gewas, dat om dezelfde reden als Westerwoldsch raaigras mergkool kan vervangen, is haver en wikken (mengsel). Per ha zaait men 100 kg. voederwikken en 60 kg. haver op een rijenafstand van 20 cm. Bij voorkeur neemt men een haversoort met kort, stevig stroo (b.v. Adelaar). Een bemesting van 200 kg. kali 40 pet. en 200 kg. super per ha. is gewenscht. De stikstof bemesting hangt van den stand der wikken af. Staan de laatste best dan geen stikstof. Het gewas behoeft weinig verpleging en kan per ha. een opbrengst leveren van pl.m. 25.000 kg. versche massa met 11 pet. droge stof en 25 pet. ruw-eiwit in de dr. st., dus 2750 kg. droge stof met 690 kg. ruw- eiwit. De latere stoppels worden gebruikt voor de teelt 'van stoppelknollen. Stoppelknol lenzaad dient vóór half Augustus te worden gezaaid. Per ha. gebruikt men 1 tot 3 kg. zaaizaad naar gelang men zaait op zwaren of lichten grond. Men bedenke echter, dat men bij dichter zaaien aanzienlijk méér loof krijgt en dat het loof veel eiwitrijker is dan de knol. De Jobe-stoppelknol wordt genoemd als een zeer productief ras dat gemakkelijk en schoon te rooien is. Stop pelknollen zijn dankbaar voor een lichte stalmestbemesting, welke ondiep moet wor den ondergeploegd. Indien geen stalmest aanwezig is, kan met inleggen van 200 kg. kali 40 pet. en 200 kg. super, benevens 300 kg. chili- of kalksalpeter worden volstaan. De kleine hoeveelheid zaaizaad kan ge mengd met een baal chili- of kalksalpeter worden uitgezaaid en licht worden ingeëgd. Spoedig na opkomst kunnen dan nog 200 k.g. chili- of kalksalpeter gegeven worden. Als de plantjes zoowat een vingerbreedte hoog zijn, wordt flink geëgd om te dunnen en onkruid te vernietigen. Een goed gewas stoppelknollen levert pl.m. 30.000 kg. ver sche massa met 10 pet. droge stof en 15 pet. ruw-eiwit in de droge stof, dus 3000 kg. droge stof met 450 kg. ruw-eiwit. Schagen, 30 Juli 1940. De hoofdassistent voor den dienst voor kleine boerenbedrijven, J. KOOGER. Oorlogsslachtoffers ter aarde besteld. Gistermiddag is op de algemeene be graafplaats te Den Burg het stoffelijk overschot van eer. Franschen soldaat ter aarde besteld ,da' op het strand was aan gespoeld. Tegelijk werd ook het stoffelijk over schot van een Britsch vlieger begraven, die bij een luchtgevecht boven Texel werd gedood. Bij dit gevecht werd een vliegtuig gedwongen een noodlanding te maken. De piloot bleef ongedeerd. Van de beide'an dere inzittenden kwam één om het leven en werd de ander ernstig gewond. Hij is naar een ziekenhuis oxergebracht. De kist van den Britschen vlieger was gedekt met de Britsche oorlogsvlag. Eeni ge Duitsche soldaten legden een krans op het graf. De predikant las aan het graf den 103den Psalm en bad het Onze Vader. Opheffing banne? In de laatst gehouden vergadering van de banne Oude-Niedorp werd besloten de wegen in onderhoud en eigendom over te dragen aan het hoogheemraadschap. De grindwegen zul len stofvrij worden gemaakt. Tevens werd besloten een verzoek in te dienen tol ophef fing van de banne. Loonen landarbeiders. Naar men ons mededeelde zijn volgens het collectief arbeidscontract de loonen voor land arbeiders in onze gemeente als volgt geregeld: 1 Maart31 Mei 16.50 per week; 1 Juni30 November 17.per week; 1 Dec.28 Febr. 16.50 per week. Kapperszaken Dinsdagmiddag gesloten. Bij beschikking van den secretaris generaal, waarnemend het departement van landbouw en visscherij, is op 16 Juli goed gekeurd het raadsbesluit van de gemeente Heiloo, waarin ingaande 2 Augustus 1940 de kapperszaken op Dinsdagmiddag gesloten zijn, met uitzondering van de Dinsdagen die voorafgaan aan Nieuwjaarsdag,' Pinksteren, Paschen, Hemelvaartsdag en Kerstmis. Hoofd luchtbeschermingsdienst. Naar we vèrnemen heeft de heer Dege- naar de Jager ontheffing gevraagd van zijn functje als hoofd van den luchtbescher mingsdienst, in verband met drukke werk zaamheden als leider van de distributie. Naar verluidt zal de geheele dienst in andere banen worden geleid. Hoe dat zal zijn is nog niet bekend. Voorloopig geen werkloozen naar Duitschland. Naar we uit betrouwbare bron verne men, zullen voorloopig geen arbeiders naar Duitschland gaan. Ons werd medegedeeld, dat eerst de huisvesting geregeld moet wor den en dit zou reeds spoedig in orde zijn. Den werkloozen bouwvakarbeiders, die daar thans 4 tot 5 weken zijn, bevalt het uitstekend. Alleen gaat het overmaken van loonen nog niet regelmatig. Het gemeente bestuur regelt deze zaak dan zoo, dat de huisvrouwen geen hinder ondervinden. Twee menschen in 't goud. In de Schuine Hondsbosschelaa'n, te Heiloo woont een gouden echtpaar: de heer en mevr. A. P. J. Friebling. Zoeken naar het huis van de twee oudjes hoeft men vandaag niet, want een schild met opschrift en twee kleine vlaggetjes als flankeerende stutten wijzen iedereen, die de laan passeert, het juiste huis. Hier wonen „twee menschen in 't goud", wat precies zooveel wil zeggen, dat vandaag het gelukkige echtpaar zijn gouden huwe lijksfeest herdenkt en daarbij omringd is door de geheele familie: vijf kinderen, een paar aangehuwde kinderen en ruim een half dozijn kleinkinderen. Een gróöte gelukkige familie dus, waarbij nog komt, dat de 82-jarige bruidegom en zijn 76-jarige bruid nog kern-gezond en levenslustig zijn. Eigenlijk geen wonder, als men weet, dat beide oudjes tot 1926 steeds de frissche, ver sterkende zeewind ingeademd hebben. Want zij woonden in den Helder, waar zij de huis houding deed en waar hij zijn dagelijksch werk verrichtte, als hij tenminste in den Helder was. Want de heer Friebling was sergeant-schrijver bij de Marine en zat „zoo nu en dan" ook wel eens in Indië, waar hij twee Atjeh-expedities meemaakte en daarbij twee lintjes verdiende. Dan leefde hij op de boot en zij bracht het gezin alleen groot. Na zijn marinedienst werd de bruidegom van vandaag administrateur van de am bachtsschool, totdat hij 65 jaar werd. Toen kwam eindelijk de welverdiende rust, welke genoten zou worden in Heiloo. Maar hoe kan men rusten, als men een werkzame natuur heeft? Dat gaat niet best en dus kwamen de liefhebberijen naar boven: tim meren eerst, schrijnwerken daarna. Met als gevolg, dat de oudste zoon bijna een heel meubilair heeft, gemaakt door een ge- pensionneerde! En dit alles zoo fraai en zoo degelijk, dat een vakman het niet kan ver beteren. En vandaag is de groote dag. Buren en kennissen hebben gezorgd voor bloemen, Hardnekkige trouw aan gewestelijke zeden. Ook ontwikkelde Franschen toonen van ouds gebrek aan belangstelling voor wat met de Bretonsche geschiedenis en kunst samenhangt. Wie er gereisd hebben, kun nen getuigen van eeuwenoude gebruiken. De folklore weerspiegelt zich bepaaldelijk in liederen, kerken, calvariënbergen en par dons geheeten processies. De nationale drachten zijn algemeen bekend en worden nog veel gezien en natuur en steden mun ten uit door schilderachtige verscheiden heid. Wat de eerste betreft woeste rotspar tijen de indrukwekkende Pointe du raz (die kaap van Finisterre) wisselen ai' met weiden tot vlak aan zee en bosschen. Het leven is er nog betrekkelijk primitief, te zeer naar den zin van verwende toeris ten. Het toenemende vreemdelingenverkeer heeft er wel de laatste jaren verandering in gebracht. De bevolking onderscheidt zich naar uiterlijk en karakter van de andere Franschen. Bijna elk dorp is er een gotische kerk met eigen schoonheid rijk en sommige oude stadjes bewaarden het karakter. De Bretonsche binnenhuisstijl heeft zich door heel Frankrijk verbreid en de gewaden bij plechtige of feestelijke gelegenheden zijn van grooten rijkdom. Het land draagt ver der op vele plekken de sporen van een be langwekkend verleden dat zich in den nacht der eeuwen verliest bouwkunstige en na tuurlijke. Tot de laatste moeten met name de menhirs, cromlechts en dolmens (Hun nebedden), tot de eerste dat gotische won derwerk van den Mont St. Michel gerekend worden. De geschiedenis van Bretagne begint met den strijd van de Veneten tegen Caesar. Crassus, duitenant van Caesar, veroverde het voor 't eerst in 57 v. C. Het volgende jaar stonden de Veneti weer op, maar in een zeeslag werden ze gedwongen de opper macht van Rome te erkennen. Voor de historie tot aan de tiende eeuw moet men uit de levensbeschrijvingen van heiligen putten. Monniken maakten zich verdienste lijk tot ontginning van het nog geheel door bosschen bedekte land. fruitmanden en feesttaarten, familieleden brachten cadeaux mee en zoo werd de dag veelbelovend ingezet. Wij weten, dat deze dag als een familie dag onvergetelijk zal blijven voor allen, die hem beleven. En wij hopen, dat de gou den menschen nog lang bij elkaar mogen blijven en een goede gezondheid mogen be houden. GEEN KERMIS. De raad nam in zijn vergadering van Dinsdag de rekening der gemeente aan tot de navolgende bedragen: gewone dienst ontvangsten 60484.56, uitg. 70251.37, nadeelig slot 9766.81; kapitaaldiensl ontvangsten 19863.25, uitgaven 20451.55, nadeelig slot 588.30. De rekening van het burgerlijk armbe stuur bedroeg in ontvangsten 5060.65 en in uitgaaf 4903.96, het batig saldo was 156.69. B. en W. stelden voor het raadsbesluit van 26 Febr. 1940 tot het aangaan van een geldleening voor het maken van een uit breidingsplan in te trekken. De secretaris sen-generaal van binnenlandsche zaken en van financiën vonden een betaling over enkele jaren beter. Na afloop der werk zaamheden kan daarvoor dan een geldlee ning worden aangegaan. In verband daarmede besloot de raad tot intrekking van het raadsbesluit. De kermis. De voorzitter zeide, dat het dit jaar in geen geval past kermis te houden. B. en W. stelden daarom voor haar dit jaar niet te laten doorgaan. Bij kermis bestaat nog een grooten kans om bij luchtgevaar ge troffen te worden, omdat er dan oploopen van menschen zijn. De kermis te Zijde wind werd gehouden op Maandag als eer ste dag. De heer van Zoonen merkte op, dat de raad juist enkele jaren geleden weer had besloten den eersten dag een Zondag te laten zijn. De voorzitter antwoordde dat hij niet anders wist. Het voorstel zal op dit punt worden gewijzigd. De heer van Zoonen erkende het grootere gevaar, dat nu aan kermissen is verbonden,..maar merkte op, dat in andere gemeenten wél kermis wordt gehouden Spr. zeide ook, dat de jeugd recht op wat vermaak heeft. Nu1 toch gaat de jeugd naar andere plaatsen naar de bioscoop of om kermis te vieren als die tenminste niet is afgelast. De caféhouders zijn tenslotte de dupe. De voorzitter zeide, dat het dansen geheel buiten dit voorstel staat. De bur gemeester heeft daarover alléén te beslis sen. In elk geval echter zal dit jaar geen kermis moeten worden gehouden. De heer Tromp vond, dat het dansen wel zou kunnen doorgaan, afgezien van het al of niet houden van een kermis. De voorzitter zeide, dat over het dansen niet behoefde te worden gespro ken, omdat dit geen punt van de agenda is. Spr. zeide nog niet te weten wat hij zal doen, als er in de nabije toekomst een caféhouder bij hem zou komen om een dansavond te mogen 'houden. Hij zeide wel ter wille te willen zijn. De heer van Zoonen verzocht aan- teekening dat het dansen geheel buiten het voorstel staat. De raad nam hierna het voorstel van B. en W. aan. Geschenk van geëvacueerden. B. en W. deden een voorstel tot het aanvaarden van een geschenk van de in deze gemeente geëvacueerd geweest zijn de menschen uit Amersfoort. De voorzitter had een brief ontvangen, waarbij deze menschen een staande klok wilden aan- De hoofden moesten herhaaldelijk de souvereiniteit van het Frankische rijk er kennen. In de negende eeuw was Bretagne korten tijd onafhankelijk. Het riep Rennes tot hoofdstad uit, maar de hertogen woon den ook te Nantes. In de XlIIde eeuw werd het tot slagveld tusschen Frankrijk en En geland. De koningen van Frankrijk maak ten van de gelegenheid gebruik om er den Franschen invloed te sterken. Een behen dige huwelijkspolitiek bereidde de vereeni- ging'van Bretagne met Frankrijk voor, in 1532 vereenigden de Staten van de provin cie zich hiermee. Sindsdien is Bretagne zich blijven onderscheiden door sterke gehecht heid aan zijn geestelijke vrijheden en voor rechten, die de koningen van Frankrijk had den beloofd te eerbiedigen. Het parlement te Rennes verzette zich met hand en tand tegen de fiscale knevelarijen, door het ko ninklijke gezag opgelegd, en tegen machts misbruiken in het algemeen. In het einde van de vorige eeuw herleef de dit regionalisme gelijk in alle landen. Aanvankelijk droeg het een uitsluitend let terkundig karakter. Het is onnoodig namen van schrijvers en dichtwerken te noemen, hun uitstraling bleef zeer beperkt. Midde lerwijl steeg het nationale gevoel. Het „mystieke" element is onmiskenbaar, den eeredienst van de druïden liet men zelfs herleven! Dit belette de voorgangers niet zich ook met practische dingen gelijk ver nieuwing van de spelling en vertalingen in het Bretonsch bezig te houden. Het aantal Bretons kan op 1.200.000 ge steld worden. Hun taal maakt deel uit van de Britsche tak van den Keltischen stam. De oudste bronnen vinden men in den vorm van Bretonsche glossen in latijnsche hand schriften sinds de achtste eeuw. Daarbij moet men geestelijke tooneelstukken, miste- riën, rekenen, die soms nog vertoond wor den. Ook de bijbel is in het Bretonsch over gezet. Daar de Bretons in de vijfde en zesde eeuw uit Cornwall, door de Angelen en Sak- sers verdrongen naar Bretagne overstaken vormen ze, meent men, niet een tak vah de oorspronkelijk Keltische bevolking van Frankrijk, bieden en met de mededeeling, dat zij, bij de aanbieding tegenwoordig hooptenjfc te zijn. Dit zal zeer waarschijnlijk gaRftle den a.s. Zondag ten gemeentehuize. De voorzitter deelde mede, dat hij de raadsleden daarbij graag aanwezig zou zien en dat voor de bevolking gelegenheid zal bestaan de klok, die in het gemeente huis zal blijven staan, te bezichtigen. De raad besloot het geschenk te aanvaar den, behoudens goedkeuring van Gedepu teerde Staten. Gebouw luchtbescherming. Voorstel van B. en W. tot het bouwen van een houten gebouwtje ten dienste van de luchtbescherming. Het zal verrijzen aan de Weel, met de bedoeling om vartdaar uit bij nacht de gemeente te kunnen overzien; van daar uit zullen de eventueele branden en de verschillende oorlogshandelingen het best kunnen worden gezien. Het zal ongeveer 160 moeten kosten en zal gebouwd wor den in overeenstemming met hetgeen van hooger hand daarover is gezegd. De heer vanZoonen zag het nood zakelijke daarvan niet in. Wanneer er brand is, kan dat het vlugst per telefoon doorge geven worden aan den burgemeester en den veldwachter.. Als er eerst weer een bericht moet komen bij het gebouwtje, waar vanaf 2 uur des nachts twee menschen zullen zit ten tot den volgenden morgen 5 uur, houdt dat alleen maar op. De raad nam daarna het voorstel aan. De heer van Zoonen wilde geacht worden te hebben tegengestemd. Zaalhuur kookcursus. Voorstel van B. en W. om de kosten van zaalhuur voor den kookcursus, uitgaande van de stichting van voorlichting ten plat- telande, voor rekening der gemeente te nemen. Peze cursus wordt voor arbeiders vrouwen te Verlaat, Zijdewind en 't Veld gegeven en trekt veel deelname. Het aSntal bezoekers bedraagt bij eiken cursus onge veer 25. De heer Tromp zeide, dat uit buurt- gemeenten ook menschen kwamen en vroeg of de gemeente daarvoor een bijdrage kreeg. De voorzitter dacht, dat zulks wel zal gebeuren. De raad besloot 50 op de begrooting uit te trekken.. Benoeming hooistekers. Voor benoeming kwamen in aanmerking de heeren C. van Zoonen, J. Buisman, P. Wijnker en J. Pepping. De heer Tromp vond het benoemen feitelijk overbodig, omdat deze hooistekers toch hier van geen nut zijn. De brandassu- ranties zorgen voor uitkeering van brand schade. De voorzitter deelde mede, dat de raad bij het vaststellen van de begrooting voor 1940 besloot hiervoor 80 uit te trek ken en er toen ook al gesproken is over het al of niet van nut zijn van de hooistekers. Nu de raad besloten heeft gelden uit te trekken, moest spr. komen met een voor stel om de hooistekers te benoemen. De heer Kolkman vond, dat, indien ze tot nu toe in 1940 nog nooit gestoken hebben, ze ook niet het geld over het 1ste halfjaar 1940 verdiend hebben. De raad besloot de genoemde heeren te benoemen. Heeft U net gedragen Heerenkleeding te koop? S.v.p. een berichtje aan DEN HARTOG, Bergerweg 5. Alle modellen en maten linnen boor den, 10 ct. per stuk, Linnen papieren hoorden 36-43-44-40 ct. per dozijn, zwaar donker behangselpapier voor verduistering 5 ct. per rol. J. H. KLUFT, Oudegracht 158. Beste jongensfiets gevr. in ruil voor kinderfiets met bijbetaling. JAN v. SCORELKADE 56. Het Naaimachine Huis. Naaimachines vanaf 10, 15, 20, 25, Singer- naaimach. in salonkast 35. Losse traptoestellen 7.50. Rep.-inrichting KLUNNEN, Hofdijkstraat 13. Te koop: net gedragen Heerenklee ding, diverse maten, ook buikmaten. BERGERWEG 5 ben. Invalidenwagcns, Rolstoelen, z. g. a. n. „HYGIENA", Achterstraat 45. Tel. 2052, briefadres postbus 26, Alkmaar. Te koop: pracht Canapé (blauw pluche), prima kapokmatrassen, ka- pokbed 3.50, veerenbed 5, vast- kleed 3.50, prima naaimachines (Koopjes). DEKKER, Spoorstrakt 5. Pracht wandelwagentje te koop. O VERDIEP AD 28. Te koop: schitterende donkere winter jas en dito demie (korte breede maat), een luster colbert en vest, een maat 54, beige regenjas. BERGERWEG 5 ben. Te koop: moderne Singernaaimachine, ingebouwde salonkast ,als nieuw. Te bevr. FRANS HALSSTRAAT 6. Te koop gevr. een inzinkb. trap- naaimachine. Br. m. opg. van prijs letter B 249 bureau van dit blad. Goede 2e hands Heeren, Dames- en Kinderschoenen, Werkschoenen, Mo torlaarzen. als nieuw. RIDDERSTRAAT 9, Alkmaar. Wij geven de hoogste waarde voor alle soorten huisboedels, winkel- en zol deropruiming, lompen, metalen, fles- schen, ijzer, kachels, fornuizen, J. van Houten, Fnidsen 91, Alkmaar. Te koop een prima Tourrijwiel merk van Hauwert z. g. a. n. 35. Te be vragen bij JAAP SCHIPPER, Hekel straat 28.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3