DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 4 Courant Het jodenvraagstuk in Roemenië. Radiorede van Gigurti. De Italiaansche successen in brusch bomaliland. Vijftien Engelsche schepen tot zinken gebracht. Brood en roggebrood op de met „1" genummerde bonnen. Een half pond bloem of meel op bon 40. f en in een Drentsche 1) in, die versterkt te onderzoek cude steden nze verruk- igszins ont- che Groote ien langs de r de stijgen- x wondering t de mooie iwoners van naar de fee steeds meer 'oode namen edig eens en ien. Nauwe- of het ging in een ge- schen. Over >mpwijik en bereikten wij i onze erger en doortocht lek ons gru- htig. Maar er egere dorps- ng druipnat, >or hun ver- t leuk, al die tis weer te onze leger- nden morgen inden hemel, e molen riep om toe. Wie, niet met ons hofjes, waar levensavond n, de Laken- het academie chten vertoe- bloem van studenten- .uis, dat alles le stad ruim- ings aardige -ïogelijk van Die tocht n. Haarlems olie bekoring, en de „Sant- i döor de be ring voor den «verwijk aten en tocht, een t gingen ver- iit jaar," .iei ïtje, „er zijn wij onze wo- oe en zonver- wij onze be zon tuur uit te geest, ver wij onze le- op, genietend !ringen. ii afwisselende i land onder eft degeen die getroosten, uit ikste zegenin- koop en door eerd, nl. een en geest. NYNKE. pers. - In „Het inleiding van Drukkerij en Arbeiderspers" aangevraagd n medegedeeld seft gevonden iwone handels- et verzoek ge- van betaling gedaan na 23 LD met een LKTER. lRDE voor den TeL 3320. ;erug naar den haar pistool had gebracht, it lied werden kon zijn blik muziek scheen [aar schoonheid En hij beefde over zijn eigen elstoel doodstil agere, verweer- i. Ze bedwong groote moeite, eken en te jan- cht ze veront- enplannen. Wat stiger over zijn massa andere vrijgezel die als ik, heeft met me willen oede partij kun- zag h^ het ge le zag er heele- bruid uit. Veel- wat het leven had. „Waarom 30 verdrietig?" rdt vervolgd). ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTEN1IEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 187 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 9 Augustus 1940 .ooidredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Alle openbare ambten zijn voor de joden verboden. De Roemeensche koning heeft gister twee fundamenteele wetten tot regeling van het Jodenvraagstuk in Roemenië afgekondigd. De eene wet regelt de rechtspositie van de Joodsche bewoners van Roemenië. In de mo tiveering van deze wet wordt gezegd, dat het Jodenvraagstuk in Roemenië, een politiek, een juridisch en een economisch probleem vormt. Men kan zeggen dat door de oplossing van deze problemen de rechten van het Roemeensche volk worden vastgesteld. Het aantal Joden onder de bevolking van het geheele land bedraagt tien procent. De wet regelt het vraagstuk op den grondslag van het krachtens het bloed toebehooren tot het Jodendom. In de motiveering wordt verder gezegd, dat reeds de nieuwe grondwet van 1938 een juridisch en politiek onderscheid maakt tusschen burgers van Roemeenschen bloede en Roemeensche staatsburgers. De wet zelf verklaart tot Joden diegenen, die een Joodschen godsdienst hebben, de kinde ren van ouders, die den Joodschen gods dienst belijden, de buitenechtelijke kinderen van een Jodin, de echtelijke kinderen van een Christenmoeder en een ongedoopten Joodschen vader, alsmede tenslotte de Jood sche vrouwen, die weliswaar met een Chris ten zijn gehuwd, doch eerst op zijn laatst een jaar voor de oprichting van de „partij der natie" tot het christendom zijn over gegaan. De tot geen confessie behoorende volbloed Joden worden in den geest van deze wet eveneens als Jood beschouwd. Verder zegt de wet, dat in de toekomst wanneer een Jood tot het Christendom overgaat, dit geen wij ziging van de rechtspositie van den betrok kene met zich medebrengt. De wet verdeelt de Joden in Roemenië in drie categorieën. Tot de eerste categorie behooren de Joden, die na 30 December 1918 naar Roemenië zijn gekomen. Tot de tweede categorie behooren die Joden, die voor dezen datum door af zonderlijke naturalisatie het Roemeensche staatsburgerschap hebben verkregen, verder diegenen, die in de oorlogen van Roemenië in het Roemeensche leger in de vuurlinie hebben gestreden, alsmede de invaliden en diegenen, die zich bijzonder onderscheiden hebben en de nakomelingen van de in de oorlogen van Roemenië gesneuvelde sol daten. Alle overige Joden behooren tot de derde categorie, dat zijn dus de van oudsher in Roemenië levende Joden, die zich echter niet door een of andere oorlogsprestatie heb ben onderscheiden. Joden van de eerste en derde categorie kunnen geen ambtenaar zijn of beroepen uit oefenen, die iets te maken hebben met de openbare autoriteiten, zooals notarissen, ad vocaten, zaakwaarnemers en dergelijke. Ook is hun het lidmaatschap van Raden van Beheer, of particuliere ondernemingen verboden. Eveneens kunnen zij geen lid zijn van de weermacht. Zij mogen bioscopen, boek- en dagbladuitgeverij noch leiden, noch bezitten. Tenslotte mogen zij ook geen lid zijn van de Roemeensche sportvereenigingen. De Joden van de eerste en derde categorie zullen, daar zij geen dienstplicht kennen, hiervoor in de plaats een bijzondere belas ting moeten betalen of tot een arbeidsdienst kunnen worden opgeroepen. Geen enkele Jood mag onroerend eigendom in de ge meenten van het land bezitten. Het ministerie van landbouw wordt ge machtigd, voor het onteigenen van dergelijk grondbezit maatregelen te nemen. De Joden kunnen echter ook dergelijk grondbezit voor de onteigening aan Roemenen van zuiver Roemeensch bloed verkoopen. Ook mogen de Joden voortaan in de landsgemeenten geen industrieele ondernemingen verwer- v ven. Verder wordt het hun verboden hun namen in Roemeensche namen te verande ren. Het schoolonderwijs voor Joden zal speciaal geregeld worden. De tweede wet verbiedt het sluiten van huwelijken tusschen Joden in den zin van de eerste wet en Roemenen van zuiver Roe meensch bloed. Dergelijke huwelijken mogen ook in het buitenland niet gesloten worden. LLOYDS SLUIT NIET MEER AF VOOR DE OOSTKUST VAN ENGELAND. Naar „Aftonbladet" meldt heeft de En- gelsche verzekeringsmaatschappij Lloyds besloten voor de scheepvaart op de Oost kust van Engeland geen verzekeringen meer af te sluiten. Deze maatregel en de verhooging van de premies voor de vaart op de Westkust van Engeland tot 15 pet. heb ben, naar verder uit Londen wordt gemeld, in de Londensche city pessimisme verwekt, daar men hjerin een aanduiding ziet hoe de toestand en de oorlogskansen worden ge waardeerd. Op 1 Mei was de premie in de vaart op de Oostkust nog 3.5 pet., op 1 Juni werden de verzekeringen voor korten tijd gestaakt en op 1 Juli bedroeg de premie voor de geheele Engelsche kust "nog 7 pet. De zijde van Duitschland en Italië gekozen. Minister-president Gigurtu van Roemenië heeft gisteravond voor de radio een toe spraak gehouden voor het Roemeensche volk. Hij zeide o.a.: „De politiek aan de zijde van Duitschland en Italië acht de regeering de gunstigste voor de belangen van het Roemeensche volk. Deze politiek is in staat het volk een waardigen groei te waarborgen en het tevens in zijn cultureel en economisch leven van den invloed der Joden te bevrijden. Het groote gevaar van het Jodendom is in het jongste verleden van Roemenië niet vol doende erkend. Het richten van de politiek naar de beide spilmogendheden, welke poli tiek voor Roemenië onontbeerlijk is gewor den, brengt echter bepaalde offers met zich mede". Hij, Gigurtu, moet echter uitdrukke lijk vaststellen, dat ter gelegenheid van zijn bezoeken in Salzburg en Rome tegenover hem, Gigurtu, alleen is gesproken over den wensch tot een overeenkomst van Roemenië met zijn Hongaarsche en Bulgaarsche buren en dat Roemenië hierbij meester over zijn besluiten is gebleven. Op deze opwekking heeft Roemenië ge antwoord, dat het, vanaf het oogenblik waarop het zijn besluit kenbaar maakt zich aan te sluiten bij de politiek van de spil mogendheden, ook bereid is, dezen wensch te vervullen. Echter heeft men van Roe meensche zijde op de moeilijkheden ge wezen, die een dergelijke overeenkomst in den weg zouden staan. Roemenië wenscht met zijn buren een overeenkomst op een grondslag, die voor de toekomst een vreedzame en werkelijke vriendschappelijke nabuurschap verwezen lijkt. Slechts op tweeërlei wijze kan men tot een dergelijke overeenkomst geraken: of de in dezen hoek van Europa geïsoleerde Hon gaarsche en Roemeensche volken moeten krachtens hun historische verleden samen gaan, waarbij zij moeten afzien van terri toriale aanspraken, teneinde reeds thans een definitieve overeenkomst te bereiken, of er zal een uitwisseling van bevolking moeten plaats hebben, die noodzakelijkerwijze van Roemenië het afstaan van kleine gebieden eischt. De regeeringen van beide landen moeten thans trachten tusschen deze beide uitersten punten den besten weg voor het sluiten van een mogelijke overeenkomst te vinden, die zoowel door het Hongaarsche als door 't Roemeensche volk oprecht en loyaal wordt gewenscht. Dezelfde toestand, hoewel niet zoo moeilijk, bestaat ten opzichte van Bulgarije. Met dit land hoopt Roemenië tot een overeenkomst te geraken, die een einde maakt aan den strijd tusschen twee volken, die in den loop van hun geschiedenis met elkander verbonden waren. Roemenië hoopt verder, dat zijn betrekkingen met de Sovjet- Unie, nu Roemenië een groot offer heeft ge- brachtj zich voortaan op den grondslag van den besten nabuurschap zullen ontwikkelen. De Madrileensche pers wijdt veel aan dacht aan de Italiaansche successen in Britsch Somaliland. De ABC bespreekt den strategischen toestand en komt tot de slotsom dat Britsch Somaliland volkomen door de Italiaansche troepen is ingesloten, zoodat slechts capitulatie mogelijk is. De hoop van den militairen medewerkers van de Times, dat de Engelsche oorlogsschepen de meerderheid der Italiaansche troepen zouden neutraliseeren is ijdel gebleken. Een Engelsche persstem. Over de mogelijkheid van een verder doordringen der Italianen ook in den Soedan schrijft de „Times", waarbij het blad zegt: „Men kan voorop stellen, dal de Engelschen niet zullen pogen om door een sterke verdediging aan de grens tegenstand te bieden aan den Italiaan- schen opmarsch. Onze minderheid in ge talsterkte en de meerderheid in strijd vaardigheid, evenals de aard van het land maken het noodzakelijk, dat wij in hooge mate vertrouwen op de woestijn en de beslissing doen afhangen van beweeglijk heid en slagvaardigheid en niet van het bieden van verzet op een star front. Een Italiaansch offensief in dit gebied mag echter niet al te lichtvaardig worden opgenomen. DE FINSCH-RUSSISCHE BETREKKINGEN. Naar aanleiding van de demonstraties, die de laatste dagen in Finland zijn gehouden, verklaart de persafdeeling van de regeering gisteravond o.a., dat de politiemaatregelen tegen de leden van den bond „Vrienden der Sovjet-Unie" in het geheel niet tegen de ontwikkeling van goede en vriendschappe lijke betrekkingen van Finland met de Sov jet-Unie zijn gericht. Veeleer moeten alle lagen der bevolking de regeering steunen bij haar pogingen om een dergelijke ver houding te verkrijgen. Zeven beschadigd, tankboot in brand geschoten. Duitsche motortorpedobooten hebben in den nacht van 7 op 8 Augustus een sterk beveiligd vijandelijk convooi aangevallen. In weerwil van het hevige afweervuur van de begeleidende vijandelijke torpedoboot- jagers, van andere bewakingsvaartuigen en van de zwaargewapende stoomschepen zelf werden een tankschip van 8000 ton, een stoomschip van 5000 ton en een van 4000 ton tot zinken gebracht. Een kleinere tank boot werd in brand geschoten. De Duitsche motortorpedobooten keerden onbeschadigd terug. De luchtmacht heeft gisterochtend in het Kanaal een Britsch convooi aangevallen. Daarbij zijn 12 schepen met een gezamenlij- ken inhoud van 55.000 ton tot zinken ge bracht en 7 schepen beschadigd. Tijdens de luchtgevechten, die zich hierbij ontwikkel den, werden vijf Britsche jagers neergescho ten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Bij andere luchtgevechten zijn gisteroch tend nog 29 vijandelijke jagers neergescho ten. Twee eigen vliegtuigen gingen hierbij verloren. FRONTBERICHT VAN HET D. N. B. Het frontbericht van het D. N. B. luidt: De balans van het Duitsche duikboot wapen is Woensdag weer afgesloten met meer dan 16.000 br. reg. ton tot zinken gebrachte seheepsruimte der vijandelijke koopvaardij. Daar de Duitsche duikboot, die dit suc ces kon melden, verslag uitbracht van de vernietiging van drie gewapend koop vaarders, kan er hier alleen sprake zijn van Engelsche schepen of van koopvaar ders, die door de Engelsche regeering in beslag zijn genomen. De Duitsche lucht aanvallen op Engeland concentreerden zich steeds duidelijker op bedrijven der bewapeningsindustrie en op defensieve werken op het Britsche eiland. De in dustrieele bedrijven en motor- en vlieg tuigfabrieken, die in het legerbericht van heden worden genoem'd, liggen in midden- en Zuid-Engeland en kunnen beschouwd worden als sleutelbedrijven voor de Brit sche regeering. De productie dezer bedrij ven vormt een belangrijk aandeel in het Engelsche bewapenings-potentieel en in dien deze productie in haar geheel of voor het grootste gedeelte wegvalt, komt ook de voorziening van het Britsche luchtwapen met materiaal in gevaar. De Duitsche oorlogsvliegers bepalen zich echter niet tot' succesvolle aanvallen op de fabrieken der bewapeningsindustrie maar deden ook met succes aanvallen op de stellingen van het luchtafweergeschut en der zoek lichtbatterijen in midden-, zuid- en west- Engeland. Juist dit feit is van groote be- teekenis, daar de Britsche bommenwer pers, die naar Duitschland -vliegen, alles doen om buiten bereik te blijven van het luchtafweergeschut en van de zoeklicht batterijen der Duitsche weermacht. De Duitsche vliegers zoeken hun tegenstan ders op, terwijl Churchill van de toestel len der R. A. F. nog onlangs heeft ver klaard, dat zij te waardevol zijn om hen bloot te stellen aan het goed gerichte vuur van het Duitsche luchtafweergeschut. De Engelsche vluchten naar Duitschland in den nacht van 7 op 8 Augustus zijn weer zonder militair resultaat gebleven. Daarentegen zijn op een woonwijk van Essen en in de nabijheid van het plaatsje Datteln brand- en explosieve bommen geworpen, die schade aanrichtten aan ver schillende woonhuizen en boerenhof steden. De branden, die waren ontstaan, konden echter door de goede organisatie van de burgerlijke luchtbescherming on middellijk worden gebluscht. INTERVIEW MET SANO MACH. De „Mrvatska Strascha", het orgaan van de Kroatische geestelijkheid publiceert een interview met den f'owaakschen minister van binnenlandsche zaken, Sano Mach over vraagstukken der binnen- en buitenland- sche politiek van Slowakije. Mach heeft o.a. het' volgende verklaard: Met de resultaten van Salzburg is Slowakije uiterst tevreden. De eischen en wenschen van Slowakije zijn in elk opzicht geheel bevredigd. De geheele Slowaaksche natie is er van overtuigd, dat het oord van den Führer sterker is dan de Maginotlinie en de Fransch-Engelsche en tente. Overgaande naar de binnenlandsche politiek verklaarde Mach, dat van een in menging in de Slowaaksche verhoudingen altijd slechts gesproken is door diegenen, die zulk een inmenging zelf hadden willen be drijven. In geen geval zal de staat ingrij pen in kerkelijke en geloofskwesties. Met groote voldoening zal hij een gezonde ont wikkeling van het geloofsleven gadeslaan. De kerk, de geestelijke en de religieuze ele menten zullen in het Slowaaksche volk vrije mogelijkheden vinden voor het ver- richten van nuttigen arbeid. FRANSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN Naar gemeld wordt, zouden er gisteren te Parijs belangrijke Fransch-Duitsche bespre kingen hebben plaats gehad. Pierre Laval, vergezeld van zijn dochter de Comtesse de Chambrun, zou de Duitsche linies gepas seerd zijn om onderhandelingen te voeren met den ambassadeur Abetz, die uit Berlijn is aangekomen. Abetz heeft de volmacht van den rijksminister van buitenlandsche zaken rechtstreeks uit naam van de Duit sche regeering te onderhandelen. Het be langrijkste punt van deze bespreking is de mogelijke vrijlating van 1.5 millioen Fran- sche krijgsgevangenen, die zich in het be zette Fransche gebied bevinden. Hun vrij lating is van groot belang met het oog op den komenden oogst. Wellicht is ook ge sproken over den terugkeer van de Fran sche regeering naar Parijs. Tenslotte zou nog op het programma gestaan hebben het geheele vraagstuk der aanvoeren voor Frankrijk in het bijzonder van grondstof fen. AMERIKAANSCHE INKOMENS. Volgens het jaarlijksche rapport van het ministerie van financiën hebben in het be lastingjaar 1938 50 Amerikanen ruim een millioen dollar verdiend. Drie Amerikanen verdienden ruim 5 millioen dollar. De ge heele opbrengst der belastingen daalde tegenover 1937 met 2)4 milliard dollar. OORLOGSMATERIAAL VOOR TSJANG KAI SJEK. De woordvoerder van het Jajansche de partement van marine verklaarde heden, dat volgens een door hem ontvangen inlich ting de handel met oorlogsmateriaal tot steun van de regeering te Tsjoenking via Burma nog steeds doorgaat. Wanneer deze inlichting juist is, blijkt daaruit, dat Groot- Britannië zijn belofte niet eerlijk nakomt. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de toestand zal worden opgehelderd. HET ITALIAANSCHE LEGER BERICHT. Het Italiaansche legerbericht nr. 60 luidt als volgt: Een onzer colonnes, die drie dagen gele den de grens van Britsch-Somaliiand had overschreden, is aan zee aangekomen en heeft Zeila bezet. In Oost-Afrika hebben onze bombarde mentsformaties het vliegveld van Waijr aangevallen en drie vliegtuigen op den grond vernield, terwijl ernstige schade werd aangericht en branden gesticht in de installaties der basis. Tijdens een gevecht werd een vijandelijk jachttoestel neerge haald. Vijandelijke luchtaanvallen op Diredaoea en Massaoea hebben geen belangrijke schade aangericht. In het O. van de Middellandsche zee is een vijandelijk convooi van vijf vrachtsche pen, geëscorteerd door oorlogsbodems, ge bombardeerd door ons luchtwapen. Twee vrachtschepen werden geraakt en ernstig beschadigd. DE TOESTAND IN OOST-AFRIKA. Uit Aden wordt gemeld, dat men in mili taire kringen der kroonkolonie het ergste vreest voor de situatie van de Britsche strijdkrachten in Somaliland. De bezetting van Zeila aan de Golf van Aden op 5 Aug. is een volkomen verrassing geweest voor ae Engelschen. De kustweg van Zeila naar Berbera vormt, van zee gezien, den eenigen terugtochtsweg. Het door een Italiaansche colonne veroverde stadje Hargeisa ligt reeds ver achter het Italiaansche front. De twee de colonne trekt van Qoadreina de rivierda len in naar het gebergte, naar de water scheiding van den 1700 meter hoogen Cahn- nibah, die naar het N. Berbera beheerscht. De derde colonne marcheert langs den weg van Bohotleh over Garrero eveneens in de richting van Berbera. In Aden vreest men, dat Berbera binnen 48 uur zal vallen. GOED HARINGJAAR VOOR DE NOORSCHE VISSCHERIJ. De Noorsche visscherij beleeft een buiten gewoon goed haringjaar. Uit vrijwel alle streken komen berichten over zeer goede vangsten binnen. Alleen al te Drontheim zijn tot dusverre 2500 vaten haring per dag gezouten. DE VREES VOOR VALSCHERM TROEPEN. Naar de Londensche correspondent van de Nya Dagligt Allehanda meldt, worden in de Engelsche bioscooptheaters zonder on derbreking films gedraaid, die het volk moeten leeren, hoe het tegen Duitsche val schermtroepen moet optreden. ENGELSCHE DUIKBOOT „OSWALD" GEZONKEN. Eerst thans wordt door de Britsche admi raliteit het verlies van de Britsche duikboot Oswald in de Middellandsche zee bevestigd. De geheele bemanning bestond uit vijf offi cieren en vijftig matrozen. 52 man werden door de Italianen gered. Gedurende het tijdvak van 12 Augustus tot en met 18 Augustus a.s. geven de met „1" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der enkele bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 18 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 22 Augustus a.s. geldig. Met nadruk wordt er op gewezen, dat thans het nieuw uitgereikte broodbonboekje in gebruik wordt genomen. Zooals reeds eerder bekend werd gemaakt konden de met „1" tot en met „20" genummerde bon nen van het eerste broodbonboekje vernie tigd worden, aangezien deze niet meer ter verkrijging van brood zullen worden aan gewezen. Vier weken geldig. Gedurende het tijdvak van 10 Augus tus tot en met 6 September a.s. geeft de met „40" genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht op het koopen van 2 A ons tarwebloem o f tarwemeel o f roggebloem o f roggemeel o f zelfrijzend bakmeel o f boekweit- meel. ENGELAND HEEFT JAPAN VERRADEN. De nestor der Japansche journalisten, de 77-jarige auteur Tokoetomi, lid van het Hoogerhuis en van de keizerlijke academie schrijft in de Nitsji Nitsji het volgende: Wij behoeven niet te herhalen, dat Enge land Japan verraden heeft. Tokoetomi waarschuwt dan in zijn arti kel de hoogste klassen voor het aanbidden van Engeland. Zij hebben klaarblijkelijk nog niet begrepen, dat het verwijderen van Engeland uit het Verre Oosten de voorwaar de is voor een nieuwen opbouw van Groot- Azië. Dezelfde Churchill, die terwille van Amerika Japan na den wereldoorlog heeft opgeofferd, wil thans de wereld wijsmaken, dat Engeland den Japansch-Chineeschen vrede wenscht. Doch Engelands ware pira- tendom is weer eens bij de arrestatie van Japanneezen te voorschijn gekomen. Ook Frankrijk en België hebben Engeland den rug toegekeerd, waardoor de waarde van Engeland als bondgenoot in het licht wordt gesteld. Tokoetomi verklaart tenslotte, dat hij dertig jaar lang zijn landgenooten het ware Engeland steeds weer voor oogen heeft gehouden, hetgeen langzamerhand tot zijn vreugde door de breede lagen der bevolking wordt begrepen. Men weet nog niet wat de laatste knoeie rijen van Engeland zijn. Daarom is het een gebod van het oogenblik, steeds weer en hartstochtelijk te waarschuwen voor de Britsche politiek. HET ASPECT VAN GIBRALTAR. Naar uit Gibraltar wordt gemeld, is het aspect van de Engelsche stad door de bom bardementen en de versterkingswerken volkomen veranderd. Vooral de bomaanval van 25 Juli heeft groote verwoestingen aan gericht. Verscheidene fabrieken aan den W. oever, vooral de gieterijen van Haynes en Bland, zijn door bommen zwaar beschadigd en voor een deel volkomen vernield. Ook alle industrie-installaties, die in de nabij heid van deze gieterijen liggen, werden zwaar beschadigd. Op het midden van den rots Gibraltar en achter de z.g. punt van Europa zijn bijzonder zware vernielingen te zien. Talrijke villa's van rijke Engelschen werden het slachtoffer van het houweel, aangezien ter plaatse luchtafweergeschut is opgericht. Onder het luchtbombardement hebben talrijke kazernes ook zeer zwaar te lijden gehad, evenals de benzine-opslag- plaatsen. De voetbalvelden en een deel der renbaan van Gibraltar zijn in vliegvelden veranderd. BRAND AAN BOORD VAN NOORSCH SCHIP. Het Noorsche vrachtschip Lista (3671 ton), dat in den nacht van Woensdag op Donderdag met oorlogsmateriaal aan boord naar Engeland was vertrokken, heeft nog in het gezicht van de haven van New-York het roer verloren. Toen het vaartuig naar de haven werd weggesleept, ontstonden er kort na elkaar twee ont ploffingen en brak er brand uit. De sleep- booten zetten het schip op het strand en redden de bemanning. Schip en lading gelden daarentegen als verloren. L

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1