De voorbeeldbedrijven te Sint Pancras en Assendelft. £aatste J&dchten Nieuws in 't kort. Het ruiteren van hooi geboden door het eigenbelang. Weest zuinig met gier! Radioprogramma voor Zaterdag. JkwUftciaai Tliemos EGMOND AAN ZEE BERGEN UITGEEST WIERINGERWAARD EERSTE BLAD. 3 VAN 24 AUGUSTUS TOT 18 OCT. 8 BOTER- OF VETBONNEN GELDIG. Zooals men weet. geven gedurende de periode van 29 Juli tot en met 23 Augustus a.s. de met 01 en 02 gemerkte bonnen van de z.g. „vetkaart" recht op het koopen van een half pond margarine of boter, of, voor zoover de voorraad strekt een half pond gesmolten, vet. De met 03 en 04 gemerkte bonnen geven voorts uitsluitend recht op het koopen van boter. Ten einde er de verbruikers van margarine en vet tijdig van op de hoogte te stellen op welke rant soenen zij gedurende de volgen- d e distributieperiode kunnen reke nen, wordt er de aandacht op ge vestigd, dat deze periode acht weken zal duren. Voor deze periode, die derhalve loopt vanaf 24 Augustus a.s. tot en met 18 October a.s. zullen acht bonnen van de vetkaart geldig worden ver klaard. Vier daarvan zullen elk recht gev enop een half pond boter, drie elk op een half pond marga rine en één op een half pond ge smolten vet. In verband met het bovenstaande en met het doel om bederf van de in de winkels aanwezige voorraden te voorkomen, zijn bepaalde maatregelen genomen betreffende de wijze waarop de winkeliers met behulp van de gedurende de eerste distributie periode ingeleverde en nog in te leveren bonnen hun voorraden kunnen aanvullen. Een uiteenzetting van deze maatregelen wordt in de dagbladen gegeven onder de officieele publicaties. Het is voor de detail listen van zeer groot belang, dat zij van deze uiteenzetting nauwkeurig kennis ne men. DE HANDEL IN TEXTIELGOEDEREN. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat in verband met het groot aantal nage komen aanvragen tot het verkrijgen van een algemeene vergunning, het den han del tot uiterlijk 1 September 1940 geoor loofd blijft, zonder deze vergunning te koopen en te verkoopen. Desgewenscht is het geoorloofd, ook na 11 Augustus 1940 de zaken nog enkele d'agen gesloten te houden, voorzoover dit, in verband met de inventarisatie nood zakelijk is, want deze moet gereed zijn, voordat de handelaar met aflevering kan beginnen. Tevens vernemen wij, dat de heer H. G. Hey, directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handelaar, op Maandag 12 Augustus a.s. 19.40 uur over den zender Jaarsveld een uiteenzetting zal geven over het ge bruik van de textielkaart. JONGETJE DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Door een noodlottig ongeval is te Voort huizen (Gld.) gistermiddag het vierjarig zoontje van den heer H. om het leven geko men. Het kind, dat op den rijksstraatweg in de kom van het dorp speelde, werd in een onbewaakt oogenblik door een passeerende auto gegrepen en ernstig gewond. In zorg- wekkenden toestand is de knaap naar het ziekenhuis te Amersfoort overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. VALUTAKOERSEN VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's, 9 Augustus, (schriftelijke en tel. transacties.) New-York 1.88 3/16 - 1.88 9/16; Berlijn 75.28 - 75.43; Brussel 30.11 - 30.17; Helsinki 3.81 - 3.82: Stockholm 44.81 - 44.90; Zürich 42.72 - 42.81. Bankpapier: New-York 1.8634 - 1.90 1/4; Brussel 30.08- 30.20; Stockholm 44.76 - 44.94; Zürich 42.67- 42.86. DIEFSTAL VAN GOEDEREN. Voor duizenden guldens textielgoederen gestolen. De recherche te Groningen heeft een vijftal jongens aangehouden, die talrijke goederendiefstallen hebben gepleegd. De 19-jarige J. B. F., in dienst van de firma L., was op slinksche wijze in het bezit gekomen van de sleutels van het pand der firma en ging tezamen met an dere jongelieden naar binnen, waar zij groote partijen goederen verzamelden en wegsleepten. Wegens den omvang der partijen maak ten de jongens gebruik van een auto. Het gebeurde, dat enkelen hunner onmiddel lijk met de gestolen waar op stap gingen, om deze van de hand te doen. De buit be stond uit gioote partijen graslinnen, peau de pêche, honderden paren dameskousen, groote hoeveelheden koordvelvet en ande re textielgoederen, ter gezamenlijke waar de van duizenden guldens. De hoofddader was bovendien in het bezit van den brand- kastsleutel c-n met behulp daarvan ont vreemdde hij tevens een groot bedrag aan geld. Behalve J. B. F. arresteerde de recherche den 18-jarigen H. K., magazijnbediende bij dezelfde firma, den 18-jarigen F. van A., en wegens heling den 23-jarigen klermaker D. F. T. en den 23-jarigen koopman P. K. Zij slaagden er tevens in een groot gedeelte der gestolen goederen te achterhalen. De vijf jongelieden zijn voor den officier van justitie geleid. Tegen eenige andere personen, die verdacht worden van heling, is procesverbaal op gemaakt. DE STATUS VAN BRITSCH-INDIE. Volgens de laatste berichten uit Londen is de Engelsche regeering voornemens om op voorstel van het ministerie voor Indië aan Indië onder den druk der omstandig heden een soort dominionstatus te verlee- nen. Deskundigen voor Britsch-Indië vree zen echter, dat de voorgestelde oplossing de Indische nationaliteiten geenszins tevreden zal stellen, aangezien de Engelsche conces sies in den ontworpen vorm wederom den eisch betreffende werkelijke vrijheid van Indië niet in vervulling doen gaan. ONTPLOFFING IN MUNITIEFABRIEK IN ITALIË. Volgens Stefani heeft zich gister in het laboratorium van een munitiefabriek bij Piacenza een zware ontploffing voorge daan. Hierbij zijn 39 arbeiders om het leven gekomen en verschillende honder den gewond. De vertrekken van het labo ratorium zijn bijna geheel vernield. Door den luchtdruk zijn van de omliggende huizen talrijke ruiten gesprongen. De onderstaatssecretaris in het mi nisterie van oorlog is naar de plaats van de ramp vertrokken, teneinde een onder zoek naar de oorzaak der ontploffing in te stellen. HOE BELGISCHE URSULINEN WERDEN DOODGESCHOTEN. De priester Josef Kreps van de abdij Keizersberg te Leuven heeft verhaald hoe Belgische zusters Ursulinen door Engel sche soldaten werden doodgeschoten. De zusters van het klooster der Ursulinen te Leuven, Mechelschestraat, waren uit angst voor de Engelschen, die op 15 Mei de stad bezet hielden, in een kelder van een in dezelfde straat gelegen brouwerij ge vlucht. De zuster Anna Tarcisia Calis, die nog in het klooster gebleven was en haar medezusters wilde volgen, werd op straat door Engelsche schutters aangehouden. Tevergeefs verzocht zij haar te laten door gaan. Zonder eenig medelijden openden de Engelschen het vuur uit hun machinege weren op de ongelukkige zuster, die door een schot in het hart gedood ineenzonk. Een te hulp snellende Ursuline werd even eens met het machinegeweer beschoten. Zij werd ernstig gewond en bleef op straat liggen. Nadat de Engelschen 'zich teruggetrokken hadden, kon de gewonde zuster met een auto vervoerd worden en door een priester van het laatste oliesel voorzien worden. HOKUSPOKUS MET BRUTO REGISTER TONNEN. „Hokuspokus met bruto register ton nen" schrijft de „Börsenzeitung" boven een kritiek op de nieuwe officieele Engel sche mededeeling, volgens welke het Britsche handelstonnage, na de Duitsclie successen op het vasteland ,,met meer dan 10 millioen bruto registerton gestegen" zou zijn. Volgens het Engelsche bericht zou hiervan 5,5 millioen ton van Noorsche, ongeveer 3 millioen ton van Nederland- sche en 1,5 millioen ton van Belgische en Poolsche herkomst zijn. Slaat men de statistiek na van de han delsvloten in het Britsche Lloyds register, zoo schrijft het blad, dan stelt men vast, dat de geheele Noorsche handelsvloot 700.000 br. reg. ton minder bezat dan dat Engeland beweert thans ter beschikking te hebben. Groote deelen van de Noorsche handelsvloot zijn echter niet onder Engel sche controle gekomen. Slechts met de schepen, die reeds voor Engeland voeren, was dat het geval. Op dezelfde wijze wordt overdreven met de Nederlandsche handelsvloot, waarvan Engeland nu be weert 200.000 ton br. reg. ton meer ter beschikking te hebben dan deze vloot ooit bezeten heeft. Wat echter het Belgische en het Poolsche tonnage betreft, waarvan 1,5 millioen br. reg. ton onder Engelsche con trole zou staan, kan worden gezegd, dat de geheele Belgische handelsvloot niet veel meer dan 400.000 br. reg. ton en de vroe gere Poolsche slechts 100.000 br. reg. ton sterk was. Uit elk Belgisch of Poolsch schip, zoo besluit het blad, heeft Duff Cooper dus met één slag drie schepen gemaakt, waarbij de vele schepen, die niet in Brit sche handen vielen, bovendien nog wor den meegerekend. DE AANSLUITING VAN LETLAND BIJ DE SOVJET-UNIE. Als gevolg van de aansluiting van Sov jet-Letland bij de Sovjet-Unie is gister om 24.00 uur de Moskousche tijd inge voerd. Evenals de vroegere nationale vlag en het staatswapen verdwijnen, zullen de tot dusverre gebruikte cocarden in het Letlandsche leger worden verwijderd. Tweekoppige lucifers. - In de „Daily Express" heeft een lezer, in verband met het tekort aan hout, het voorstel gedaan om met lucifers zuiniger te zijn. De lucifers zoo stelt hij voor moeten worden ver vaardigd met een kop aan beide kanten, zoodat men hetzelfde stokje twee maal kan gebruiken. Borotra benoemd tot commissaris-gene raal voor lichamelijke opvoeding. - De vroe gere Fransche tenniskampioen Jean Borotra is door de Fransche regeering benoemd tot commissaris-generaal voor lichamelijk op voeding en sport. Korte broeken uit zuinigheid. - Een in zender in de „Daily Mirror" bepleit, dat, teneinde stoffen te besparen ,nog niet vol wassen jonge mannen zal worden aange raden, korte broeken te dragen. Daardoor zullen belangrijke hoeveelheden kleeding- stof worden bespaard. De Roemeensche jeugd. - De Roefneen- sche staatsjeugd, de „Landswacht", heeft vastgesteld, dat van haar organisatie onder geen voorwaarde personen lid kunnen zijn, die geen Roemeensche staatsburgers van christelijke belijdenis zijn. Daardoor zijn Joden van de organisatie uitgesloten. De boschbranden in Finland. - De groote boschbranden aan den oever van de Botnische Golf hebben 10.000 hectare bosch- grond verwoest. Bovendien zijn alle voor raden brandhout, die in de bosschen opge stapeld lagen en veertig woonhuizen een prooi der vlammen geworden. Ontploffing in Italiaansche slaghoedjes- fabriek. - In een fabriek te Lecco aan het Comomepr, waarin slaghoedjes vervaardigd worden, is een ontploffing ontstaan, waarbij drie oersonen gedood en zes licht gewond werden. Het is reeds geruimen tijd geleden, dat er iets is gepubliceerd over de hierboven bedoelde graslandbedrijven. De omstan digheden hebben er toe geleid dat voor deze belangrijke zaak niet de noodige tijd beschikbaar was. Eenerzijds is dit, uit een oogpunt van voorlichting, jammer geweest. Daar staat evenwel tegenover dat er, zonder onze propaganda, waarschijnlijk nog niet met zooveel animo in de practijk aan omwei den is gedaan als juist in dit seizoen. Het verbruik van stikstofmest stoffen op grasland is dit voorjaar van zeer groote beteekenis ge weest en indien de transportmoei lijkheden zich niet hadden voor gedaan, was het verbruik zeker enorm toegenomen. Wel moet men in de practijk rekening houden met de stijgende oehoefte aan fosforzuur, kali en xalk bij een verruiming van de stikstofbemesting. Veel nieuwe stikstofgebruikers hebben de neiging hierover wat lichtvaardig te denken. De geregelde fosforzuurgebrui- kers staan er nu het beste voor! Laat men toch zuinig zijn met de gier, welke in den a.s. winter beschikbaar komt. Dit is' naast 'n stikstof- ook een prima kali meststof, waardoor men veel minder afhankelijk is van import. Het voorgaande is wel geen specifiek praatje inzake de voorbeeldbedrijven, maar houdt er toch verband mede. Duidelijkshalve wil ik in dit korte over zicht de gegevens van beide bedrijven afzonderlijk houden. Het bedrijf te Sint-Pancras. De oudste rechten heeft het bedrijf te Sins-Pancras en daarom allereerst de ge gevens, welke de heer Blom heeft ver kregen. Het bedrijf heeft momenteel 16 percee- len met een totale oppervlakte van 26 ha. De veebezetting over 1940 geef ik nog eens in vergelijking met het beginjaar 1935, evenals andere punten voor verge lijking. 1935 1940 Aantal melkkoeien 24 36 pinken 8 10 kalveren 6 8 schapen 25 gebruikspaarden 2. 2 jonge paarden 4 begin weidegang 23 April 1 Mei gebr. b. slakkenmeel 104 104 gebr. b. kalkammonsalp. tot 1 Aug. 72 100 oppervl. hooil. tot 'A Juli lu.5 ha opbrengst aan hooi 80.000 kg 80.000 kg oppervl. geruiterd hooi 3.10 ha 9 ha nog te hooien oppervl. 3,5 ha nog te kuilen oppervl. IOO M3 5 ha melkopbrengst van 1 Mei tot 1 Aug. 28.451 liter 44.486 liter aantal omweidingen 20 25 De melkproductie is tot nu toe gunstig geweest, vooral indien men weet dat het vetgehalte nu ook hooger is dan voorheen het geval was, nl. van 3.2 is gekomen op 3.5 Evenals elders is ook op dit bedrijf de stalmest einde Juli uitgereden over 9 ha; in het voorjaar was dit in verband met de bodemgesteldheid niet mogelijk, zelfs niet voor een gedeelte van den mest. in tegenstelling met andere jaren werd er tot nu toe geen kuilgras gewonnen; door bijzondere omstandigheden moest de voorgenomen ensilage achterwege blijven en gelukkig kon het voor kuilgras be stemde gewas als vroeg gemaaid hooi wor den gewonnen, dank zij gebruikmaking van hooiruiters. Toch is in dit hooi eenjge broei voorge komen en wel in de massa van een ha; het hooi van dit stukje land is wat te vroeg van de ruiters gehaald, was daarö'oor niet voldoende rijp en is toen gaan broeien. Gelukkig is de broei tot één klein plek be perkt gebleven en is het andere hooi niet warm geweest. Voor den komenden herfst staat even wel op het programma nog 5 ha. te maaien voor de gras-ensilage. Ter verduidelijking van het cijfer over de melkproductie dient vermeld te wor den dat de veestapel als volgt is opge bouwd: 2 drachtige koeien, 2 overmel- xers, 9 vaarzen en 4 herfstkalvers, de overige koeien hebben in den winter of in het voorjaar gekalfd. De gang van zaken is, van bedrijfs- technische zijde gezien, dit jaar gunstig geweest, ondanks een laat begin van den weidegang en een vertraagde ontvangst van de kalkammonsalpeter. Opvallend is de groote stikstofbehoefte in het voorjaar geweest. De tweede stren ge winter heeft hier ook wel iets op zijn geweten. Toch waren er dit jaar minder grassen uitgewinterd dan het jaar daar vóór. De grootere stikstofgift zal waarschijn lijk hoogere eischen gaan stellen aan' de fosfaat- en kalkfcemesting op de lichtere peiceelen. Oriënteerende proeven zijn daarom gedaan, teneinde onaangename verrassingen te vermijden. Uit het overzichtsstaatje spreken wel sterk de cijfers van de veebezetting, het kunstmestgebruik en de melkproductie. Indien men weet dat de ge middelde hooikwaliteit aanzienlijk verbeterd is tegenover 1935, ter wijl mede de conditie van het vee vooruit is gegaan, dan moet het voor een ieder duidelijk zijn, dat een rationeele bedrijfsmethode in het graslandbedrijf nog zulke perspectieven biedt, dat algemeene invoering naast een specifiek boerenbelang ook .een landsbelang is. Vooral daar, waar men vrijwel is aangewezen op bodemgebruik via grasland verdienen onze voor beeldbedrijven de volle aandacht. Laat men de gelegenheid aangrij pen om deze bedrijven eens te bezoeken. Allerlei bijzonderheden inzake bemes ting, omweiden, hooiruiteren enz. krijgt men dan dopr de betrokken bedrijfs voerders haarfijn uiteengezet. Er is nog volop gelegenheid voor belanghebbenden een excursie naar deze bedrijven te orga- niseeren. Na afloop van de weideperiode hoop ik wat uitvoeriger te kunnen zijn in mijn mededeelingen. Het bedrijf 'te Assendelft. Nu nog eenige gevens van het bedrijf te Assendelft. Dit tweede voorbeeldbedrijf is in 1938 begonnen met een konsekwente toepassing van het omweiden. De weersinvloeden zijn daar nagenoeg dezelfde geweest als in Sint-Pancras. Terwijl op Achter geest" de variatie in grondsoort nog vrij groot mag heeten, hebben we in Assendelft op alle perceelen met een laagveenbodem te doen. Ondanks den natuurlijken rijkdom aan stikstof blijkt ook hier heel duidelijk, dat de hulpmeststoffen de productie nog behoor lijk helpen vergrooten en wel op een ren dabele manier. Het goede effect van dit voorbeeldbe drijf werd dezen zomer heel duidelijk ge demonstreerd in de naaste Omgeving. Niet alleen is het gebruik van kunstmest in de omgeving van Assendelft sterk toegeno men, maar daarnaast is de zorg voor een goede winning van het hooi sterk toege nomen. Was verleden jaar het gebruik van ruiters slechts beperkt tot enkele perceelen van het voorbeeldbedrijf, dit jaar zag men overal in de omgeving vele perceelen hooi op ruiters staan. Bovendien bleek mij dat men de kunst van het hooi ruiteren reeds zeer goed verstond en het gevolg is geweest, dat, ondanks ongunstig weer in de 2e helft van Juli, op de gerui- terde perceelen prima hooi is gewonnen. De gebruikers zijn dan ook zeer inge nomen met deze oogstmethode en zij vor men nu een groep propagandisten, die het systeem zeker nog meer in de practijk zullen brengen. Op alle laagveengronden is het ruiteren van. hooi m.i. zoo'n yoor- uitgang, dat welbegrepen eigen belang hier den doorslag zal geven. Nu nog enkele cijfers van het voorbeeld bedrijf zelve. 1938 1940 Aantal melkkoeien 13 15 pinken 1 2 kalveren 2 2 schapen 4 -f- 8 4 -f- 8 paarden 1 1 begin weidegang 31 Maart 30 April balen kalkommonsalp. 14 36 slakkenmeel 30 3t oppervl. hooil. tot 1 Aug. 3.30 ha 3.80 ha oppervl.' kuilgr. tot 1 Aug. 1.35 ha nog te hooién oppervl. 1.80 ha nog te kuilen oppervl. 0.60 ha oppervl. geruiterd hooi 2.ha hoeveelheid gew. hooi tot 1 Aug. 19.000 kg 20.000 kg Hoeveelh. kuilgras tot 1 Aug. 20.000 kg melkproductie 1 Mei-1 Aug. 14.308 L. aant. omweidingen tot 1 Aug. 3 25 Evenals op Achtergeest is ook hier de stikstofbehoefte groot geweest, namelijk tot Augustus 4 balen kalkamir onsalpeter per ha. We hopen in een jaar met 'n min der strengen winter en een minder koud voorjaar met minder toe te kunnen. Het voordeel van de ruime bemesting is even wel nu al merkbaar in de ruime voedsel- winning, welke heeft plaats gehad, de goede beschikbare weide voor de koeien en het gunstige perspectief dat er nu is. Men lette slechts op hetgeen nog op het programma staat om nog te oogsten, zon der den weidegang te schaden natuurlijk. Ten slotte nog een enkel cijfer over het jaar Mei 1939 tot Mei 1940. In die periode zijn op deze 9 ha met het gerantsoeneerde krachtvoeder benevens eenige weinig) aangekochte ruwvoe- dermiddelen gewonnen 47.980 liter melk met een gemiddeld vetgehalte van 3.6 Per ha uitgedrukt is dit een melkop brengst van 5336 liter. Ondanks den on- gunstigen winter 1939'40 is dit een zeer goede productie. Het ongunstige voorjaai van 1940 moge hieruit blijken dat er in de periode 1 Mei 1 Juli 1939 werden gemolken 10.701 liters tegenover 10.000 laters in dezelfde pe riode van dit jaar. De Augustusmaand zet goed in; een van de melkkoeien kalft een dezer dagen en de achterstallige 700 liters hopen we nog in te halen, om, zoo mogelijk, nog weer een grootere melkgift aan het einde geduren de deze weideperiode te hebben dan in 1939. Schagen, 7 Augustus 1940. De Rijkslandbouwconsulent voor Noordholland te Schagen, Ir. G. J. LIENESCH. JAARSVELD, 414,4 M. NCRV-Uitzending. 8.Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr. pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met orgelbegeleiding en gramo foonmuziek. 12.— Berichten. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.— Cym- baal-sextet en gramofoonmuziek. 2.15 Orgel concert. 3.— Christelijke lectuur. 3.30 Gra mofoonmuziek. 4.Bijbellezing. 4.45 Zang klasse van de Christelijke Vereen. Zang genot" met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Voor de jeugd. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: „Ontzag en afhankelijkheid", toespraak. 6.45 Concert (opn.). 7.Vragen van den dag (ANP.). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.— Berichten ANP. 8.15 „De Pos tillons" en solist. 9.15 Causerie „Evangelisa tie-ervaringen in het nieuwe land". 9.35 NCR V-orkest, NCRV-Klein koor en solisten (opn.). Hierna: Schriftlezing. 10.15—10.30 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzending. 7.— Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.Be richten ANP, gramofoonmuziek. 10.15 Es meralda en solist. 11.Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramo foonmuziek. 12.— Orgelspel. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.VARA- orkest. 2.— Berichten (Duitsch). 2.15 Gramo foonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Esmeralda. 4.Tuinbouwhalfuurtje. 4.30 Dubbelmannenkwartet „Preciosa" en gra mofoonmuziek. 5Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 VARA-orkest. 7.— Vragen van den dag (ANP.). 7.15 Rotter- damsch Pianokwartet. 8.Ber. (Duitsch). 8.15 Berichten ANÉ. 8.30 Ber. (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Ber. (Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.— Ber. (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.3010.45, 11.15 11.30, 0.150.30 en 1.151.30 Berichten (Engelsch). De gemeente-rekening 1939. De rekening der gemeente over het dienstjaar 1939 sluit op den gewonen dienst met een nadeelig saldo van niet minder dan 31.778.52 en op den kapitaaldienst met een nadeelig saldo van 3767.40. Diefstal ten nadeele van het Rijk. De politie is op het spoor gekomen van diefstal van materialen ten nadeele van het Rijk. Als dader hiervan is bekend geworden J. A. A. v. B. te Alkmaar, die de goederen had verkocht. Het grootste gedeelte kon worden in beslag genomen. Tegen den da der is proces-verbaal opgemaakt/ Toelating opleidingsschool Ned. Spoorwegen. Naar wij vernemen is den heer G. C. Coevert, volontair ter secretarie dezer ge meente, door de directie van de Nederland sche Spoorwegen met ingang van 1 October a.s. toelating verschaft tot de opleidings school voor spoorwegambtenaren. BLOEMBOLLENVEILING WEST FRIESLAND. Te Bovenkarspel heeft de bloembollen- veilingsvereeniging West-Friesland Woens dag haar eerste groote veiling van lever bare bloembollen gehouden. De aanvoer be stond uit ruim 1000 manden inhoudende on geveer 1 millioen stuks, die in 679 nummers werden geveild. De belangstelling was niet zoo groot als dit gewoonlijk op een eerste veiling van het seizoen het geval is. De minimumprijzen waren voor vroege tul pen, zift 12 en daarboven 1.90, zift 1112 1.60, zift 1011 1.20. Voor late tulpen, zift 12 en daarboven 1.60, zift 1112 1.35 per 100 stuks. Ongeveer 70 nummers werden verkocht. De rest werd opgehouden of op het wijzer- bord doorgedraaid. Men noteerde nog de volgende prijzen; Oranje Nassau, 12 en op, 1.90, dezelfde 11—12 1.60, brillant star, 11—12, 1.60, Generaal de Wet, 12 en op, 1.90, proserpi- ne, 1112, 1.60, couleur cardinal, 11 en op, 1.60, vermilloen brillant, 11, 1.60, de zelfde, 10, 1.30, mon tresor, 12, 1.90, de zelfde, 11, 1.60, Thomas Edison, 12 en op, 1.90, Mar. Niel, 12 en op, 1.90, dezelfde, 1112, 1.60, due de Berlin, 1112, 1.60 per 100 stuks. Drukte aan de zeilhaven. Gedurende de algemeene vacantieweek heerscht er een gezellige drukte aan de jachthaven. Mede door het mooie weer zijn er zeer veel zeilbooten, terwijl velen ge bruik maken van de gelegenheid om er te kampeeren. Ook in het dorp ziet men vele zeilers. Het wijst alles op een steeds groo teren bloei van de zeilsport op het Meer. Oprichting zwemclub. Door enkele zwemmers en zwemsters alhier werd besloten tot oprichting eener zwemclub. Men zal trachten aansluiting te verkrijgen bij den zwemkring „Noordelijk Noordholland" (waartoe o.m. behooren de bekende zwemsportclubs H. Z. V., de Bruin- visschen; Frissche Morgen, O. V. de Wiel, de Wirg en 't Scarpet). Er werd een voorloopig comité gevormd, hetwelk zal trachten leden te werven voor de nieuwe sportvereeniging. Ten einde een en ander definitief te be palen, werd besloten de volgende week we der een vergadering te houden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3