Een millioen steun voor eenmaal aan de -bloemisterij. Regeling vacantieverlof opbouwdienst. De Nederlandsche Unie in de hoofdstad bijeen. V.D. Bond en Nederlandsche Unie. De avonddienst van de J spoorwegen. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1940. De N.R.C. verneemt, dat de regeering besloten heeft een bedrag van 1 millioen gulden beschikbaar te stellen voor Steun aan de bloemisterij, die door de gebeurte nissen van het afgeloopen jaar financieel zeer was verzwakt. Tot dusverre werd slechts drie ton regelmatig beschikbaar gesteld voor steun tot den minimumprijs, waarbij in het afgeloopen voorjaar 3 ton speciaal voor steun aan de seringencul tuur werd uitgetrokken. Vanwege de Duitsche autoriteiten is. in samenwerking met de Nederlandsche in stanties, 'n onderzoek naar de toestanden in de geheele Nederlandsche bloemisterij ingesteld. Hieruit bleek o.a., dat de gevolgen van de vorst in 1938 zich nog altijd doen ge voelen; vele bedrijven hebben hierdoor een financieelen achterstand gekregen, dien zij na anderhalf jaar arbeid nog niet hadden ingehaald. Ook de langdurige en strenge winter van 1939/40 eischte groote offers van de kweekers, die hun product in de kassen ten koste van tonnen steen kool voor bevriezen moesten behoeden. De export ondervond inmiddels de gevol gen van den algemeenen oorlogstoestand in Europa en een volkomen stilstand in den handel ontstond, toen Nederland in den oorlog werd betrokken. De prijzen hebben zich na de hervatting van den handel niet meer tot het oude peil her steld, o.a. door transportbelemmeringen. De door exporteurs afgesloten overeen komst, dat geen bolbloemen meer mogen worden uitgevoerd, heeft de vooruitzich ten er voor de Westlandsche teelt van z.g. trektulpen niet beter op gemaakt. Door al deze oorzakèn was de toestand in de bloemisterij gaandeweg zóó precair ge worden, dat de Bond van Bloemenveilin gen een krachtige actie heeft ingezet om steun voor éénmaal te krijgen. Daarbij werd vertrouwd, dat de bloemisterij, een maal over de depressie heen geholpen zijnde, zich verder uit eigen kracht zou weten te herstellen, tooals ook in de ergste crisisjaren steeds het geval is geweest. Deze actie is thans met succes beloond. Inzake de zeer zwaar getroffen seringen cultuur van Aalsmeer wordt nog een na dere regeling onder oogen gezien. Voor de naaste toekomst heeft men thans de hoop op Duitschland gevestigd, dat vrij zeker méér Hollandsche bloemen zal kunnen plaatsen dan de laatste jaren het geval was. JONGEMAN TE AMSTERDAM VERMIST. De Amsterdamsche politie verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijf plaats van J. W. Stap, geboren te Groote broek op 25 October 1916, wonende in de Albert Cuypstraat te Amsterdam. Het signalement luidt lang 1.75 meter, gezet postuur, donkerblond, blootshoofds, gekleed met bruin costuum, bruine schoenen, draagt een blauw overhemd met een groene das. De vermiste is zenuwziek. Een ongeluk wordt gevreesd. Eens per 2 maanden 2 of 3 dagen verlof. Voor het personeel van den Opbouwdienst is thans een regeling ontworpen voor va- cantie- en buitengewoon verlof. Voor het beroepspersoneel, de reserve officieren, vaandrigs en kornets, wordt va cantieverlof verleend met behoud van be zoldiging. welk verlof varieert naar gelang van den rang van twaalf tot twintig werk dagen per jaar. Het jaar 1940 wordt als een half kalender jaar aangemerkt. Het vacantieverlof kan worden genoten onafgebroken of bij gedeelten, in het tijd vak of de tijdvakken, welke door de belang hebbenden zelf worden gekozen. De dagen, welke anders als periodiekver lof zouden zijn genoten, komen in het alge meen niet in mindering van het vacantie verlof. Dienstplichtige gehuwden en kost winners, die buiten hun woonplaats zijn gelegerd, krijgen eenmaal per twee maanden drie dagen vacantie verlof (Zondag, Maandag en Dins dag). Ongehuwden, die op meer dan plus minus 30 km. van hun woon plaats zijn gelegerd, krijgen eens per 2 maanden 2 dagen verlof, op Maandag en Dinsdag. De in de woonplaatsen gelegerden krijgen eens per 2 maanden 2 dagen verlof op Zondag en Maandag. In een aantal gevallen kan buitengewoon verlof worden verleend. Voorshands kan geen verlof naar het buitenland worden toe gestaan. MIJNWERKER AANGEREDEN EN DOODELIJK GEWOND. Op de Prins Mauritslaan te Beek (L.) een onderdeel van den rijksweg Maastricht- Roermond is gistermiddag een ernstig on geluk gebeurd, dat den 36-jarigen gehuw den mijnwerker M. K. uit Meerssen het le ven heeft gekost. Aan den kant van den weg stond een vrachtwagen geparkeerd. In de file wielrij ders, die an de staatsmijn Maurits kwam, op weg aar huis, fieste M. K. met twee vrienden naast elkaar. Gedrieën passeerden zij den stilstaanden wagen. Hierbij kwam K. in botsing met een uit de richting Maas tricht komende auto, bestuurd door de B. uit Geleen. De laadbak van dezen wagen trof hem in de linkerborst ter hoogte van het hart. K. sloeg tegen den vveg. Twee ge- neesheeren waren spoedig aanwezig om eerste hulp te verleenen. In zorgwekkenden toestand werd K. naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar hij in den loop van den avond is overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Van het gebeurde is proces-vermaal op gemaakt. De aanrijdende auto is in beslag genomen. De Nederlandsche Unie heeft Donderdag avond in het Concertgebouw te'Amsterdam een openbare vergadering gehouden. De groote zaal was tct in de uiterste hoeken gevuld en velen konden geen plaats vinden. Ter opening zong Louis van Tulder „O schitt'rende kleuren van Nederlands vlag". De eerste spreker, mr. J. Linthorst Ho- man, werd door de vergadering met een langdurig applaus begroet. Mr. Linthorst Homan zeide o.m., dat in het sociaal-economische leven, dat veel meer bijeen behoort, dan voor den oorlog in ons land werd ingezien. Het vinden van de beste oplossing zal worden bevorderd, doordat voor bijna'allen vaststaat, dat' de volksge meenschap beven den enkeling zal moeten gaan en dat in ieder geval voor den over gangstijd in het komende Europa het econo mische leven van boven zal moeten worden geleid. Ook hier zal het nationale meer voorop moeten staan. De uitweg, leidende naar een sterkere Nederlandsche gemeenschap, zal moeten worden gevonden. Ieder is het er over eens, aldus betoogde spr., dat de parlementaire democratie mei evenredig kiesrecht voor goed voorbij is, de staatsinrich ting zal meer autoritair en meer cor poratief moeten zijn en dus voorzien zijn van een apparaat voor snelle en kordate beslissing en van een apparaat voor deskundige uitwer king der sociaal-economische be hoeften en mogelijkheden. Maar ge zonde volksinvloed zal moeten blij ven bestaan. Wie met de Nederlandsche Unie mede werkt, moet innerlijk oprecht verlangen naar het nieuwe gemeenschapsbesef, het welk het oude ingrijpend zal veranderen, zoodat men dezen overgangstijd ook als overgangstijd naar iets anders moet zien, waarbij veel, dat de critisch ingestelden reeds vóór Mei veroordeelden, straks voor goed voorbij zal blijken te zijn. De persoonlijke eisch van loslating van een eventueel lidmaatschap van een partij wordt niet gesteld. Men zal, wanneer men eerlijk het pro gramma van de Unie, hetwelk een geestelijk reveil over de geheele linie inhoudt, kan onderschrijven, met zijn eigen geweten moeten uitma ken of men lid blijft van een partij. Maar wie alleen meedoet om twee ijzers in het vuur te hebben, dus om zich gedekt te houden, is aan het verkeerde adres. Vervolgens spraken prof. dr. J. E. de Quay en mr. L. Einthoven. Ook hun redevoeringen kwamen in groote trekken overeen met die welke in Den Haag zijn gehouden. Zang van Louis van Tulder/orgelspel van Piet van Egmond en declamatie van Frils van Dijk, luisterden de'vergadering op. Met sympathie begroet. Ook het hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond heeft zijn standpunt bepaald met betrekking tot de Nederlandsche Unie. In een aan de leden toegezonden circulaire geeft het hoofdbestuur als zijn meening te kennen, dat, hoewel de Nederlandsche Unie een andere organisatie is geworden dan aanvankelijk werd bedoeld, -er niettemin aanleiding is, haar oprichting met sympa thie te begroeten. „Wel", zoo heet het verder, „is het pro gramma vaag en in enkele opzichten niet. ten volle in onzen geest, wel zijn ook de lei ders van deze beweging niet staatkundig ge schoold, maar hiertegenover staat, dat het driemanschap bezield is met den wensch om in vaderlandschen geest het algemeen be lang te dienen, dat zij voornemens is bij de autoriteiten van de bezettende macht het specifiek Nederlandsche karakter van ons volk tot uitdrukking te brengen en te be vorderen, dat wetgeving en bestuur in Ne- derlandschen geest zullen worden geleid. „Toetreding tot de Nederlandsche Unie mag er echter niet toe leiden de eigen organisatie te verlaten", zoo besluit het hoofdbestuur. De Vrijz. Dem. Bond heeft een hechten grondslag, hij wil de partij in tact houden totdat wij in vrijheid mede zullen kunnen beslissen, hoe de toekomst wat betreft politieke or ganisatie zal worden. Het standpunt van het hoofdbestuur is derhalve: le. ieder blijve lid van den Vrijz. Dem. Bond: 2. het lidmaatschap van de Nederlandsche Unie is vereenig- baar met dat van de partij. NU OOK FILMS VAN METRO-GOLDWYN-MAYER VERBODEN. Naar „Het Vad." verneemt zullen ook de films vn Metro-Goldwyn-Mayer van het. programma moeten verdwijnen. De eenige Amerikaansche maatschappijen, die in Duitschland kantoren hebben, zijn de Metro en Paramount. Er was dus reden de verwachting te koesteren, aldus het blad, dat het product van deze beide ook hier op het programma zou blijven. Maar alleen Paramount is overgebleven en de R.K.O. voor shorts, waaraan groote behoefte is, nu er niet meer dan twee hoofdfilms in één programma vertoond kunnen worden. In aansluiting op deze berichten deelt het blad me'de. dat het Universal Film Booking Office N.V., Holland-America, een impor teurskantoor van Amerikaansche films van den directeur-generaal van den Arbeid ver gunning heeft gekregen te sluiten. De directe heeft het personeel ontslagen. Ook de Fox Film Corporation heeft haar kantoor gesloten. Deze firma heeft het per soneel op. wachtgeld gestéld. Het groote publiek leest een dagblad. Gevolg: de dagblad-reclame is krachtig en afdoende. Geen uitbreiding. Naar aanleiding van het gemis aan late spoorwegverbindingen meldt de Deutsche Zeitung in den Niederlanden, dat onder de huidige omstandigheden uitbreiding van de dienstregeling niet mogelijk is. Daartoe zijn de v.erduisteringsinstallaties van de spoor wegen niet voldoende. Bij een vroeger in vallen van de duisternis zal echter niet van de huidige regeling worden afgeweken, zoodat men niet hoeft te vreezen, dat in het najaar en van den winter de laatste tremen nog vroeger vertrekken. Reeds zijn verscheidene maatregelen ge nomen om het spoorwegbedrijf aan de eischen van de verduistering aan te passen. Over het geheel is de sterkte van de ver lichting op de helft teruggebracht. Op de stations is dat echter onvoldoende, daar de glazen hallen ook dan nog te veel licht doorlaten. Dientengevolge liggen op het oogenblik de perrons dan ook in het duister terwijl in de bureaux de noodverlichting wordt gebruikt. Een van de voornaamste redenen, waarom men in avond en nacht niet méér treinen kan laten rijden ligt in het feit, dat het zeer veel werk vereischt om de treinen zelf voor de verduistering in te richten. Ook de beperkingen van het postverkeer staan daarmee in verband. Daaraan is voorloopig niet te ontkomen, daar voor een versterkt gebruik van auto's te weinig brandstof ter beschikking staat, terwijl proeven met houtgasgeneratoren niet het gewenschte resultaat hebben opgeleverd. Daar komt nog bij, dat in gedeelten van het land het spoorwegverkeer ook nog be lemmerd wordt doordat nog niet alle brug gen hersteld zijn. HOOGER POLITIEPERSONEEL VEREENIGT ZICH IN EEN BOND. Gistermiddag is" te Utrecht een vergade ring gehouden van de broederschap van commissarissen van politie,, de r.k. vereeni- ging van hooger politiepersoneel en den bond van hooger politie-ambtenaren in Nederland. De bijeenkomst besloot deze drie ver- eenigingen op te heffen om vervolgens over te gaan tot het stichten van één bond, den naam dragende van „Bond van hooger poli tiepersoneel". Besloten werd een actie te voeren om te komen tot een bond, waarin alle politie ambtenaren in Nederland zullen zijn ver- eenigd. GRESBUIZENFABRIEK AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht is te Reuver (L.) de gresbuizenfabriek van de firma Janssen Willemsen aan de Industriestraat door nog niet bekende oorzaak afgebrand. Omstreeks twaalf uur ontdekte de machi nist brand in de machinikamer. Hij waar schuwde de brandweer. De brandspuiten uit Venlo en Tegelen werden gerequireerd, doch men kon niet verhinderen, dat de fa briek een prooi der vlammen werd. Een gedeelte van den nieuwbouw bleef voor het vuur gespaard. DOOR HET BESTUUR VAN I)E STICHTING VRIENDEN DER GELDERSCHE KASTEELEN is prof. ir. J. A. G. van der Steur, voorzitter van dp Rijkscommis sie voor de Monumentenzorg, uitgenoodigd zich in verbinding te willen stellen met den architect van Heeswijk, die het kasteel de Doornenburg restaureert, teneinde de plannen voor restauratie van het kasteel Hernen uit te werken. Links: het mooie eeuwenoude kasteel, gezien op het uit 1100 dateerend gedeelte. Rechts de binnen plaats van het kasteel. VERMOEDELIJK TENGEVOLGE VAN HOOIBROEI brandde de boerderij van den heer A. Kaper te Blokdijk, gemeente Ooster-Blokker, tot den grond toe af, EEN GEDEELTE VAN DEN KRALINGSCHE PLAS wordt met puin gedempt. Later wordt hier een plantsoen van gemaakt. De nog aan te leggen wandelweg door dit gedeelte van den plas zal den wandelaar volop gelegenheid bieden te genieten van het prachtige natuurschoon. EEN DER BEKENDSTE „STRANDEN" TE AMSTERDAM is wel de Stadion kade. Een schip, dat even groot is als de jongens zel<f, heeft veel belangstelling.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5