Agenda £ands m Jmnêcum Qememtecadm £aatst S STOMPETOREN LANGENDIJK OUDKARSPEL SCHAGEN EGMOND AAN ZEE TEXEL NIEUWE NIEDORP Het veilen van goedgekeurde pootaardappelen. Voedselvoorziening in de komende stalperiode. BROEK OP LANGENDIJK Voor de Huisvrouw. Op bon 1 rijst c Petroleums Ruimere s< EERSTE BLAD. DRIEVOUDIGE BEKEURING. Tegen den heer J. H. te Egmond aan Zee is door de politie proces-verbaal opgemaakt, wegens het verkoopen van sigaretten boven den banderolleprijs. Waar de heer H. boven dien geen tabaksvergunning had, is hij ook op dit punt in overtreding, terwijl hij voorts niet alleen wegens prijsopdrijving is be keurd, maar ook wegens overtreding der be lastingwetten, daar hij den banderolleprijs op de doosjes had veranderd. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 11 Augustus is de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1, ge opend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. DE MOTORREDDINGBOOT „ARTHUR" IN DIENST GESTELD. Gebouwd op de werf Nicolaas Witsen. De nieuwe aanwinst van de Noord-Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij, de motorreddingboot „Arthur", is in dienst gesteld en bestemd voor Scheveningen. De „Arthur" is een geschenk aan de Noord- Zuidhollandsche Reddingmaatschappij van een liefdadige Nederlandsche dame. Het schip, dat volgens de voorschriften geheel wit is geschilderd en dat voorzien is van de Roode Kruisteekens, is gebouwd op de werf van .de N.V. Scheepswerven Nicolaas Witsen en Vis alhier. Het is 14.98 meter lang en 3.60 meter breed. Wat de lijn be treft, gelijkt het schip als twee druppels water op de Neeltje Jacoba, doch het is 'n meter, of vier minder lang. In twee ge heel waterdicht gescheiden, achter elkaar gelegen motorkamers zijn geplaatst twee viercylinder viertakt Kromhout-Gardner- scheepsdieselmotorer. van 40 p.k. ieder, die voor de voortstuwing zorgen en het scheepje een snelheid van acht zeemijlen geven. De „Arthur" kan vijftig schipbreuke lingen opnemen en wanneer dat noodza kelijk is, is er genoeg olie aan boord om drie maal vier en twintig uur met volle snelheid het ruime sop te kunnen houden. Schipper M. J. Bruyn, die in October 1938 de bekende redding bij de pieren van de Scheveningsche visschershaven heeft verricht, waarvoor hij de gouden medaille ontving, bracht gister de „Arthur" van Amsterdam naar IJmuiden om buitengaats de reis naar Scheveningen te vervolgen, waar het schip de plaats van de „Zee- manshoop" zal innemen. Als motorist doet Kamp dienst, die ter gelegenheid van de zelfde redding indertijd ook een onder scheiding ontving en die, evenals Bruyn, een oude getrouwe van de Noord-Zuid- hollandsche is. De Reddingmaatschappij heeft zich vol ledig bij1 de moeilijke en veranderde om standigheden, waaronder het reddingwezen heeft te arbeiden, aangepast.' De paraat heid is tot het maximum opgevoerd. De motorreddingbooten liggen dag en nacht gereed om binnen enkele minuten uit te varen om hulp te verleenen aan schip breukelingen of eventueele vliegtuigen, die zich in nood mochten bevinden. VER. „ST. JOSEPH" VOOR DE R.K. JONGENSSCHOLEN, ALKMAAR. Aan de houders van obligaties der oorspr. 4 Yi obligatieleening, Anno 1929, groot pro resto 168.910, rentende thans 2 \4 oorspr. 4 obligatieleening, Anno 1889 groot pro resto .14.420, rentende thans 2 >A oorspr. 4 obligatieleening, Anno 1886, groot pro resto 6720, ren tende thans 21/. ten laste van de Ver- eeniging „St. Joseph" voor de R.-K. Jon gensscholen te Alkmaar, is door de maat schappij voor Trust- en Administratie zaken een circulaire gericht, waaraan het volgende is ontleend: Ingevolge de voorwaarden, waaronder in 1937 de bekende reorganisatie van bovenstaande leeningen heeft plaats ge had, stellen wij, als Trustee, telkenjare vast, of en zoo ja, welke bedragen op grond van de balans en verlies- en winst rekening van het voorafgaande jaar voor aflossing op alle leeningen beschikbaar zijn. Volgens de cijfers over 1939 is in totaal voor aflossing beschikbaar 3800, welk bedrag zal worden verdeeld als volgt: voor de leening anno 1929 3380, voor de leening idem 1889 290, voor de leening idem 1886 130. Zooals in de reorganisatievoorwaarden bepaald, heeft de aflossing plaats door inkoop van obligaties, waartoe een in schrijving wordt gehouden, welke wij bij deze openstellen. Uiterlijk op 1 September 1940 vóór 6 uur n.m., moeten obligatiehouders me- dedeelen tegen welken uitersten koers zij bereid zijn obligaties te verkoopen. De toewijzing zal geschieden terstond na sluiting der inschrijving tegen zooda- nigen koers, dat allen, die tegen dezen koers of daaronder hebben ingeschreven, tegen denzelfden koers kunnen worden afgerekend. De rente ad 2'A wordt vergoed tot den datum van afrekening. CONCERT IN DEN HOUT. Maandagavond a.s. zal. het muziek korps van een S. S. Doodskoppen-infan- terie-regiment concerteeren in de Hout nabij de Hertenkamp. Het concert wordt gegeven van 19.30 uur tol 20.30 uur. Verklaring van Churchill aangekondigd. - De parlementaire correspondent van Reu ter verneemt, dat een verklaring van den minister-president over den algemeenen oor logstoestand waarschijnlijk in de week van 29 Augustus kan worden verwacht. CORRESPONDENTIE. O. te H.H.W. Uw mededeeling behoort allereerst thuis in de advertentie-rubriek. Uitvoering van Aurora. Voor de a.s. Maandag te geven uitvoering van „Het spook van de Vrijburght" door de tooneelvereeniging Aurora bestaat een zeer groote belangstelling, wat natuurlijk mede komt door het feit, dat het stuk speelt in de omgeving van Alkmaar, wat terecht een bij zondere attractie is. Kortebaandraverijen. Hoewel de inschrijving voor de morgen te houden kortebaandraverij nog niet is gesloten, kunnen we toch al mededeelen, dat deze wedstrijden een succes beloven te wor den. Reeds zijn ingeschreven: Welkom, Don Juan, Flora Maxelwijn, Bles Tonny H., Xer xes, Occasion, Alra V., Y Kennel, Bruna, David G. en Douglas S. De eerste slachtoffers. Er zijn den eersten dag, waarop controle werd uitgeoefend op de rijwielbelastingmer- ken, verscheidene slachtoffers gevallen. Er werden tal van wielrijders geverbaliseerd. Huishoudelijke voorlichting. In deze gemeente zal bij genoegzame deelname een cursus in het maken van bed den worden gegeven, uitgaande van huis houdelijke voorlichting te plattenlande. Nieuwe ontvanger aangewezen. De ontvanger der registratie en domei nen, de heer J. Valstar, is verplaatst van het kantoor der registratie en domeinen te Goor naar het kantoor dier middelen te Schagen. Inlevering rijksgoederen. De grootverlofgangers in onze gemeente moeten de nog in hun bezit zijnde rijksgoe deren inleveren op Vrijdag, 30 Augustus a.s., des morgens om 9 uur, in het gebouw De Nieuwe Doelen, Doelenstraat te Alkmaar. Schapenfokdag. Dc jaarlijksche Schapenfokdag zal dit jaar te Den Burg gehouden worden op Maandag 9 September. De oudste inwoonster overleden. De oudste inwoonster dezer gemeente, de wed. S. van Beijeren, is overleden in den ouderdom van 94 jaar. De Provinciale Veilingsbond voor Noordhollarïii heeft aan de aangesloten veilingsvereenigingen een circulaire gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de veilin gen de gelegenheid tot het veilen van goed gekeurde pootaardappelen weer kunnen openstellen, waarbij de volgende voorwaar den in acht dienen te worden genomen. Het veilen geschiedt wat betreft kwali teit en maat in overeenstemming met de door de N.A.K. gestelde voorschriften onder mededeeling van de door de N. A. K. toege kende keuringsletters. Het vormen van ver koopcombinaties verdient aanbeveling. De partijen kunnen en bloc of afzonderlijk worden geveild, doch worden geacht niet verkocht te zijn, indien ze de vastgestelde minimumprijzen niet opbrengen. De minimumprijzen voor de aardappelen zijn gelijkgesteld met de ga rantieprijzen van de Nederl. Groenten- en Fruitcentrale en bedragen dus voor de keu ringsletters A 4.70, B 4.50 en C 4.30 per 100 kg. Ten aanzien van de betaling is be paald, dat op den dag der veiling 20 pet. van de koopsom moet worden gestort ten kan tore van den betaalmeester der veiling. De veilingen dienen zelf te bepalen, of zij deze 20 pet. voor hun eigen risico weer als voor schot aan den verkooper wenschen te ver lenen. Bij levering moet het volle bedrag van de ontvangen partijen worden betaald. De verrekening van de gestorte 20 pet. ge schiedt bij elke verlading. Indien niet nadrukkelijk anders wordt bepaald, geschiedt de levering in het tijdvak van 1 Augustus tot 15 October fran co veilingsterrein. Het bewaarloon gaat voor Eer stelingen in op 15 October. Er wordt 2 cent per werkdag per 100 kg gerekend. De soor ten Ideaal en Bintje zijn vrij tot 21 October. Van 21 October tot 1 November wordt steeds 10 cents per 100 kg berekend, ook wanneer de partij slechts één dag later wordt ontvangen. Na 1 November wordt tot 15 November 2 cent per werkdag per 100 kg. berekend. Op 1 November moeten de Eerstelingen en op 15 November de soorten Ideaal en Bintje ontvangen zijn of moet de hoeveelheid wor den vastgesteld en betaald, tenzij tusschen den verkooper en den kooper een ander ac- coord wordt getroffen, welk accoord de toe stemming van het veilingsbestuur behoeft. De kosten van certificaat en plombeering zijn voor rekening van den kooper en wor den door de veilingen aan den kooper in rekening gebracht en aan de N. A. K. afge dragen. Tot en met Zondag 11 Aug., Oudegracht bij de Ridderstraat, museumschip Klein Artis. Bioscopen. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Het signaal in den nacht (rom.-sens.): hoofdrol len Sybille Schmitz, Inge List, Hans Lau- benthal en Hans Stelzer. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling, Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Al- lotria (hum.); hoofdrollen Renate Muller, Heinz Rühmann, Adolf Wohlbrück en Jenny Jugo. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Goud in New-Frisco (rom.-sens.); hoofdrol len Hans Söhnker, Otto Wernicke, Annie Markart en Gustav Waldau. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Levensspiegel (rom.-dram.); hoofdrollen Paula Wessely en Peter Petersen. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 11 Augustus. 32 uur, in beide café's te Stompetoren, kermisbal. 36 en 7.30^1.45 in 't Gulden Vlies, dansorkest met Jack Gerlach, Freddy John son en Maurice van Kleef. 1.30 uur, kortebaandraverij te Stompeto ren. Maandag 12 Augustus. „Aurora" speelt te Stompetoren; muziek Johnny Black. 3—2 uur, in beide café's te Stompetoren, kermisbal. Bij onvoorziene omstandigheden wordt voor drielingen een speling van 10 van de verkochte hoeveelheid naar boven of be neden toegstaan. Voor de groote en middel- groote sorteering is de levering van de juiste verkochte hoeveelheid verplicht, be houdens force majeure. Voor den verkoop van teler aan teler is het mogelijk, administratief te veilen. Ingeval van overtreding van de voorschrif ten van het verplicht veilen of van de in verband daarmede vastgestelde regeling, kan den overtreder door de veiling ten behoeve van de kas der vereeniging een boete worden opgelegd, gerekend tegen 1 per 100 kg. voor elke hoeveelheid aardappelen, welke niet volgens de voorschriften is verkocht. Gras kuilen volgens A.L.V.- methode. Reeds kort na den oorlog, in Mei j.l., is door het Rijksbureau voor V.V.O. bekend gemaakt, dat niet te rekenen valt op een krachtvoertoe wij zing aan rundvee vóór 1 Februari 1941. Deze vroegtijdige waar schuwing, alsmede de ervaringen, opgedaan in den afgeloopen winter, verband hou dende met de schaarschte aan ruwvoer, zullen, naar wij hopen, voor alle veehou ders voldoende zijn geweest, om alles in ht werk te stellen, de ruwvoeder-positie van de bedrijven zoo gunstig mogelijk te maken. De weers- en oorlogsomstandig heden zijn oorzaak geweest, datp.er in Mei zeer weinig gras is ingekuild. Daarna zijn de weersomstandigheden zeer gunstig ge weest voor den grasgroei, zoodat over het algemeen een behoorlijke oppervlakte kon worden gehooid. Ook over de hoeveelheid gewonnen hooi is men over het geheel ge nomen tevreden tot zeer tevreden, over de kwaliteit luidt het oordeel verschillend, al naar het weer, dat men tijdens den hooi oogst heeft getroffen. Het is te hopen, dat er in den- nazomer en herfst nog veel kuil- gras kan worden gewonnen. Door de af wezigheid van krachtvoer zal er meer ruwvoer (hooi, kuilgras enz.) dan normaal noodig zijn en hoe beter de kwaliteit hoe minder moeilijkheden men zal onder vinden. Bedrijven met een normalen veestapel met volop hooi en 'best kuilgras, eventueel wat voerbieten, kunnen, om het vee in staat te stellen volledige productiviteit te ontplooien, het ook niet geheel zonder krachtvoer redden. Bij volop best hooi en kuilgras en voerbieten, krijge men geen moeilijkheden bij de oudmelksche koeien en de kalveren of pinken. Zonder kracht voer en wel speciaal eiwitrijk krachtvoer, zal het evenwel moeilijk zijn-, jonge pro ductieve melkkoeien, vooral de melkvaar- zen en ook de zeer productieve versche mlkkoeien, op de melk te houden. Bij on voldoende eiwit en vooral vrij belangrijk tekort, zal de productie aanvankelijk op peil blijven ten koste van de lichaams-re- serve, achteruitgang van de conditie, welke helaas aan eiwit uitermate gering is. Bij aanhoudend tekort zal de productie moe ten dalen. Het spreekt vanzelf, dat de mate van eiwittekort bepaalt de mate van productie-daling. Wanneer de productie daling vóór den aanvang van de weide- periode vrij belangrijk is geweest, zal bij weide-gang, ondanks het prima Meigras de productie slechts onvoldoende stijgen, omdat een deel moet worden gebruikt voor aanvulling der lichaamsreserve. Vrij lang durig en vrij belangrijk eiwittekort heeft een zoodanig sterke nawerking, dat de productiviteit gedurende de geheele laxa- tie-periode daarvan schade ondervindt. Hoe later de koeien kalven, hoe beter het dus is. Hoe langer de droogstal, hoe beter de kwaliteit van het ruwvoer, hoe beter de conditie dus van de reserve vóór de daar op volgende laxatieperiode. Waar de grootste moeilijkheden zich zul len voordoen bij de eiwitvoorziening, moet alles in het werk worden gesteld om zoo eiwitrijk mogelijk ruwvoer te winnen of te koopen. Het hooi is praktisch binnen, we behoeven dus nu niet meer te schrijven over maatregelen welke het eiwitgehalte be ïnvloeden. Maar kuilgraswinning is nog mo gelijk en in verband met de eiwitvoorzie ning willen wij nogmaals het licht laten val len op het groote verschil tusschen A.I.V.- kuilgras en kuilgras gewonnen volgens de Holl. methode. Herfstgras is in verhouding tot het gehalte aan koolhydraten eiwitrijk, kuilt dientengevolge minder gemakkelijk volgens de gewone methode. De kans op de eiwit-afbrekende gistingen is groot. Men kan dit voorkomen door de A.I.V.-methode toe te passen. Wanneer wij 20 kg. kuilgras als een be hoorlijke gift beschouwen, dan bezit: 20 kg. A.I.V.-kruigras 4.02 kg. dr.st.; 0.46 kg. v.ruw eiwit; 0.22 kg. v.w.e.; 2.40 z.w. 20 kg. Holl. kuil 5.00 kg. dr.st.; 0.28 kg. v.ruw eiwit; 0.06 kg. v.w.e.; 2.50 z.w. Verschil per 20 kg. dus 180 gram vert. eiwitachtige stoffen of 160 gram vert. werk. eiwit, overeenkomende de hoeveelheid v.w.e. in 1/4 a 1/2 kg. eiwitrijk krachtvoer, of de hoeveelheid v.w.e. noodig voor de productie van pl.m. 3 liter melk. Wij kunnen het verschil tusschen de eiwit- oogst A.I.V.methode-Holl. methode ook nog anders demonstreeren. Wanneer wij de opbrengst van 1 ha. herfst gras op 16000 kg. nemen, dan is het verlies volgens de Hollandsche methode 30 zijnde pl.m. 4800 kg., zoodat overblijft pl.m. 11.200 kg. kuilgras. Het verlies volgens de A. I. V.-methode is minder, laten wij dit dus eens op 20 (aan den zeer hoogen kant) nemen, dan blijft er over 12.800 kg. silage. Het verschil in eiwitoogst bedraagt dan pl.m. 140 kgvert. eiwitachtige stoffen en ruim 100 kg. v.w.e., overeenkomende met de hoeveelheid v.w. eiwit, noodig voor de productie van pl.m. 1800 kg. melk. Ik weet wel, dat er ook zijn, die volgens de Holland sche methode prima kuilgras kunnen win nen, maar ik weet óók. dat er nog meer zijn, die deze methode niet onder de knie hebben en de omstandigheden zijn er thans niet naar om risico te nemen zonder dat zulks nood zakelijk is. Ik kan dan ook niet sterk genoeg het advies geven: „Veehouders, kuilt toch in volgens A. I. V.-methode, oriënteert U thans omtrent de voorschriften welke ge hebt te volgen bij de uitvoering van deze methode, welke U onzerzijds gaarne worden toege zonden. Bestelt thans reeds het benoodigde kwantum A. I. V. zuur. Maakt thans een silo. Van beton zal wel niet meer gaan, maak dan een primitieve silo van hout of een aarden wal". Landbouwhuis, Alkmaar, Aug. 1940. De Rijks veeteeltconsulent, L, DE VRIES. NIET ALLEEN VOOR ZAAD. Regeling verkoop boonen, door bloemkweekers geteeld. Zooals reeds eerder gemeld is, werden dit jaar aan verscheidene bloembollenkweekers naar aanleidng van de bloembollensanee- ring bijzondere teeltvergunningen verleend. Meerdere van deze kweekers zijn in het be zit gesteld van teeltrecht voor stamboonen, snijboonen en/of pronkboonen, onder voor waarde, dat deze boonen uitsluitend voor zaadteelt werden bestemd. Thans is besloten, dat ook deze op bij zondere teeltvergunning geteelde boonen groen mogen worden geplukt en voor men- schelijke consumptie mogen worden ver handeld. Met nadruk wijst de Ned. Groen ten- en Fruit-Centrale er op, dat de groen te plukken boonen over de door den teler gekozen veiling moeten worden geveild, en aan de gestelde kwaliteitseischen moeten voldoen. De veilingen moeten den aanvoer zoodanig regelen, dat een regelmatige afzet verzekerd is. Soorten, welke niet tot de tuinbouwsoorten behooren, o.a. bruine boo nen, mogen in geen geval worden geoogst. Een cadeau van geëvacueerden. In de Vrijdagavond in de tijdelijke raadszaal boven het postkantoor gehouden gemeenteraadsvergadering was de heer A. Dirkmaat afwezig. De voorzitter, burgemeester H. Schel haas, heeft in zijn openingsrede wijlen den heer H. Kamp herdacht, die gedurende drie jaren als gemeenteraadslid en ongeveer acht jaren als lid van het burgerlijk arm bestuur de gemeente gediend heeft. Spr. dankte God voor wat Hij in den heer Kamp aan de gemeente heeft geschonken. Verschillende ingekomen stukken werden afgehandeld. Overgelegd werd de overeen komst tusschen rijk en gemeente voor den bouw van de nieuwe sluis. Medegedeeld werd, dat de kosten van de werkloosheidsvoorziening in 1939 6424.76 hebben bedragen; hiervan zal de gemeente als rijkssubsidie 39.7 pet. of f 2550.63 terug ontvangen. Het verslag van de teekenschool te Zuid- scharwoude vermeldde, dat de school zich in een goeden toestand bevindt. Er waren op 31 December 24 leerlingen.- Besloten werd, de couponbelasting af te trekken van de te betalen renten. De kosten per leerling, ingevolge art. 55 ter van de L.O.-wet, waren gedurende het jaar 1939 voor de o.l. school alhier 925.19, of 18 per leerling. Alleen de verwarming kostte al 8 per leerling. Er was ruim f 400 aan gas verstookt. De ambtenaren van den distributiekring kregen een kleine salarisverhooging nu de werkzaamheden zoozeer zijn toegenomen. De belooning der agenten werd bepaald op 40 per maand, tegen 30 per maand tot nu toe, terwijl aan den ambtenaar van het kringkantoor twee hulpkrachten voor halve dagen, de heeren Witteveen en Hellinga, werden toegevoegd, die elk 20 per maand zullen verdienen. De zwemvereeniging verzocht den raad, in de politieverordening een bepaling te willen opnemen, dat 500 meter van de zweminrichting dier vereeniging niet door anderen gezwommen mag worden. In deze inrichting is geen gemengd baden. Nu komt het vele malen voor, dat tijdens de uren dat de dames zwemmen, verscheidene per sonen van een andere plek naar het water van de badinrichting zwemmen, waardoor hinder veroorzaakt wordt. B. en W. meenden, dat aan dit verzoek voldaan moest worden en stelden voor, te bepalen, dat binnen 500 meter van de zweminrichting zonder vergunning van het bestuur der zwemvereeniging niet mocht worden gezwommen. De raad ging hiermede accoord. Nu de sluisbouw doorgaat, zullen water en electriciteitsleiding moeten worden ver legd. Dit eerste kost 1600, 't tweede 900. Het Prov. Waterleidingbedrijf is bereid, de helft der kosten voor zijn rekening te ne men, hoewel de gemeente eigenlijk alles zou hebben moeten betalen. B. en W. stel den voor de voorgestelde overeenkomst, om van elke verlegging der buizen in de toe komst de helft voor rekening der gemeente te nemen, te aanvaarden. B. en W. hopen, ook met het P.E.N. een dergelijke overeen komst te kunnen afsluiten. De raad besloot conform dit voorstel. Op zijn verzoek werd aan den heer Nieu- wenhuijs, gemeenteveldwachter, een grati ficatie van 50 verleend wegens extra diensten gedurende de laatste tijden. Van de visschersvereeniging Geestmer- ambacht was een verzoek om vrijstelling van pachtbetaling voor het vischwater der gemeente ontvangen. B. en W. meenden, dat wel aanleiding bestond om een tegemoetko mende houding aan te nemen, nu, zooals ook in het adres omschreven staat, de vischstand tengevolge van den strengen winter zoo goed als geheel is uitgeroeid. Op voorstel van B. en W. besloot de raad, een reductie van 50 pet. te verleenen. De heer D. Bakker, die de vuilnis ophaalt in de gemeente, verzocht, zijn loon te willen verhoogen in verband met de toegenomen werkzaamheden. B. en W. stelden voor, naar aanleiding van het rapport van den gemeente-opzichter, het loon met f 1.50 per week te verhoogen tot f 9 per week. De heer Bakker valt dan onder de pensioen wet. De heer Van Zuydam vond, dat de man er dan niet veel mee opschoot. Hij moet dan toch pensioenpremie betalen? De voorzitter zeide, dat dit wel waar is, maar het is tot zijn eigen voordeel. Hij ontvangt toch ook nog 30 per jaar meer. Het zou gewenscht zijn, dat alle ingezete nen bij den dienst waren aangesloten. Dan zou een volledige bezoldiging kunnen wor den gegeven. Hetgeen nu van 200 gezinnen wordt opgehaald, bewijst wel, dat het nut tig is, dat een dergelijke dienst bestaat. Nadat de heer Koolaard nog had ge wezen op het tegenstrijdige, dat de een wel aangesloten is, terwijl de ander z'n huisvuil maar zoo in het water werpt, hetgeen de voorzitter ook afkeurde, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De begrooting 1940 werd op voorstel van B. en W. gewijzigd, in verband met eenige opmerkingen van Ged. Staten. Het betrof meest administratieve wijzigingen. De rekening 1938 werd opnieuw voorloo- pig vastgesteld. De rijksbijdrage werd vastgesteld op 10218. Die komt in de plaats van de z.g. belastingbij drage en de extra-uitkeering uit het werkloosheidssubsidiefonds. De centrale verwarming in de openbare school en het huis van 't hoofd dier school is goedgekeurd en thans reeds gereed. Zij bleek uitstekend te voldoen. De hierna aangeboden rekeningen over 1939 van de gemeente en van het burgerlijk armbestuur zullen worden nagezien derf* de raadsleden, behalve de wethoudrfBk Het laatste punt der agenda was het vo«>» stel van B. en W. om te besluiten tot aan vaarding van een voorzitterszetel en 7 raadszetels voor het nieuwe gemeentehuis, aangeboden door de geëvacueerden uit Amersfoort. Het is een keurig geschenk, waarmede de geheele gemeente is gehul digd. Op voorstel van B. W. besloot men, dit geschenk onder dankbetuiging te aan vaarden. Het cadeau werd na afloop van de raads vergadering gezamenlijk bezichtigd. Het stond op den zolder van het nieuwe ge meentehuis. Inderdaad is hier een heel mooi, blijvend aandenken verkregen. Een mooie oorkonde, vervaardigd door een kunstschilder, is in een lijst gevat, om in de raadszaal te worden opgehangen. Het raad huis zal op 1 September a.s. klaar zijn. EERSTE EEN GEZONDE SCHOTEL VOOR DEZEN TIJD. Wat doen we in den tomatentijd met to maten? Als sla klaarmaken, op de boter ham eten, tot gevulde tomaten verwerken en nog een heele massa meer. Ook zullen we ze als groente gebruiken en zelfs in een eenpansmaaltijd verwerken. Des- gewenscht kunnen we er stamppot van maken, maar het gerecht komt aantrekke lijker op tafel als de stukken tomaat er nog in te zien zijn. En nu het recept: Westlandsche schotel (maaltijd voor 4 5 personen). 2% kg. aardappelen, 100 gram (1 ons) boter; 1 kg. tomaten, 200 gram (2 ons) be legen kaas; 14 pond uien, 1 eetlepel zout; 5 kopjes water. Snipper de uien fijn en laat een deel er van met 1 eetlepel botèr 10 minuten zacht jes smoren. Doe er dan het water, de schoon geboende of geschilde, in vieren gesneden aardappelen en het zout bij. Laat deze 20 minuten koken. Voeg de in vieren gesneden tomaten toe en laat deze 510 minuten meekoken. Bak intusschen de rest van de uien in de koekenpan met de boter licht bruin. Giet het vocht van de aardappelen en de tomaten bij de gebakken uien. Strooi van het vuur de geraspte kaas over de to maten en schep alles luchtig door elkaar. Geef de uiensaus bij dezen stoofpot. MARTINE WITTOP KONING. V!* (Or Bijna vie De secret; mend hoofd van Landbou bekend, dat j van 12 Augus tember a.s. de bon van het bonboekje re; van 250 grair rijstebloem. Voorts geef merde bon v; butiebonboekj noemd tijdva] van 250 gram vlokken of g Van 12 De secretaris hoofd van het del, nijverheid bekend, dat g van 12 Augusti tember a.s. de merkte petrole op het koopen leum. De secretari: hoofd van het c nijverheid en sche Aangezien het f strekking van sc ruimer kan plaats die op goede gron de leiders der di aantoonen, dat zi; nog een paar sch verzoek bü de pi: ten indienen. De leiders van de hand van deze grond daarvan worden verstrekt. ONTSLAG BU ft Naar wij vernen 9 Augustus 1940 v raai, waarnemend ment van binnenl; burgemeester vai Mackay, eervol on leend. BINDTOUW VO De secretaris-; hoofd van het de; en visscherij, ma.: Aangezien de a; waaruit bindtouw digd moet worden digheden stop sta; heid in het gebri geboden. Landbouwers, d hebben voor het worden derhalve drang aangemaan< dorschen vrijkome laten verloren ga; in te zamelen en 1 nader aangegeven ingezamelde, gebr rftn moet, doch on< belanghebbenden -v dat de hoeveelhei mede als maatstaf verkrijgen van bin den oogst. VALUTAKOERSE SCHE BAN] Valuta's (schrif Nw-York 1.88 3 75.287.43; Brus: sinki 3.813.82; Zürich 42.7242.8 Bankpapier: New York 1.86 36.08—30.20; Stc Zürich 42.6742.81 MIJNWERKER GESTEEN Donderdag jl. is terwijl hij in de O: het einde van een g ernstig door een ui steenkool gewond, verwondingen is ov 39 jaar oud, gehu\ kinderen. CONCENTRATIE MIDDELE In verband met c heden hebben de fa en genotmiddelen een nauwere samen roepen, ten einde da schen de industrieën het contact tusschei dustrieën en de over zonder gedacht wor voedselvoorziening i mogelijk te kunnen band hiermede is ei gevrmd, die thans re grootste deel van de voedings- en genoti hartigt. De dagelijk: commissie is in han stuur, bestaande uit Leeuwen, voorzitter, m. S. H. Visser, sec; is gevestigd Kneuter

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2