MENSCHEN EN HONDEN £aaiste /berichten JCeck éi SxfuwC Spaêt De keuze van den viervoetigen vriend. JiadMedcMm vrouw. Op bon 14 een half pond rijst of rijstemeel. Petroleumzegel „periode 5" Van 12 Augustus ai geldig. Ruimere schoendistributie. Voor kleine tuinen. (VII.) Groot of klein? niet door In deze Nu komt de uren iene per- bet water waardoor verzoek voor, te van de van het mocht water- ien ver- ccde 900. bereid, de ig te ne- .jjk alles W. stel- :omst, om i de toe gemeente W. hopen, overeen- oorstel. heer Nieu- een grati- gens extra ij den. Geestmer- vrij stelling hwater der leenden, dat tegemoetko- zooals ook vischstand winter zoo Op voorstel een reductie ilnis ophaalt on te willen toegenomen ïlden voor, irt van den 1.50 per week. De pensioen- and, dat de oot. Hij moet n? dit wel m voordeel, per jaar alle ingezete- ;esloten. Dan kunnen wor- 200 gezinnen dat het nut- bestaat. nog had ge- de een wel z'n huisvuil hetgeen de werd het imen. voorstel van met eenige Het betrof en. ïeuw voorloo- astgesteld op van de z.g. ra-uitkeering onds. de openbare fd dier school Is gereed. Zij keningen over het burgerlijk agezien ethoud««k was het voGf uiten tot aan- rrszetel en 7 gemeentehuis, cueerden uit urig geschenk, nte is gehul- T. besloot men, uiging te aan- van de raads- zichtigd. Het nieuwe ge- ïer een heel sr kregen. Een gd door een evat, om in de gen. Het raad- klaar zijn. VOOR DEZEN tentijd met to il, op de boter- n verwerken te gebruiken en verwerken. Des stamppot van mt aantrekke- tomaat er nog altijd voor 4 gram (1 ons) am (2 ons) be- 1 eetlepel zout; aat een deel er- minuten zacht- vater, de schoon ieren gesneden ij. Laat deze 20 vieren gesneden 510 minuten de rest van de de boter licht- de aardappelen ken uien. Strooi :aas over de to- g door elkaar. >n stoofpot. KONING. EERSTE BLAD (Ongecorrigeerd.) Bijna vier weken geldig. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 12 Augustus tot en met 6 Sep tember a.s. de met „14" genummerde bon van het algemeen distributie bonboekje recht geeft op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem. Voorts geeft de met „27" genum merde bon van het algemeen distri butiebonboekje gedurende bovénge- noemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram havermout of haver vlokken of gort of grutten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 12 Augustus a.s. tot en met 8 Sep tember a.s. de met „periode 5" ge merkte petroleumzegel recht geeft op het koopen van twee liter petro leum. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede: Aangezien het gebleken is, dat de ver strekking van schoenenbonnen eenigszins ruimer kan plaats vinden, kunnen personen, die op goede gronden en ten genoegen van de leiders der distributiediensten kunnen aantoonen, dat zij behoefte hebben aan nog een paar schoenen, een desbetreffend verzoek bij de plaatselijke distributiediens ten indienen. De leiders van deze diensten zullen aan de hand van deze verzoeken beslissen, of op grond daarvan schoenenbonnen kunnen worden verstrekt. ONTSLAG BURGEMEESTER VAN MEPPEL. Naar wij vernemen is bij besluit van 9 Augustus 1940 van den secretaris-gene raal. waarnemend hoofd van het departe ment van binnenlandsche zaken, aan den burgemeester van Meppel, D. baron Mackay, eervol ontslag als zoodanig ver leend. BINDTOUW VOOR DEN LANDBOUW. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, ma.:kt het volgende bekend: Aangezien de aanvoer van grondstoffen, waaruit bindtouw (bindertwine) vervaar digd moet worden, door de oorlogsomstan digheden stop staat, is de uiterste zuinig heid in het gebruik van dit bindmiddel geboden. Landbouwers, die bindtouw verbruikt hebben voor het binden van hun oogst, worden derhalve met den meesteh aan drang aangemaand, dit bij het machinaal dorschen vrijkomende bindtouw niet te laten verloren gaan. doch het zorgvuldig in te zamelen en te bewaren. T. z. t. zal nader aangegeven worden, wat met dit ingezamelde, gebruikte, bindtouw gebeu ren moet, doch onder de aandacht van alle belanghebbenden wordt nu reeds gebracht, dat de hoeveelheid ingezameld bindtouw mede als maatstaf zal dienen voor het verkrijgen van bindtouw voor den volgen den oogst. VALUTAKOERSEN DER NEDERLAND- SCHE BANK, 10 AUGUSTUS. Valuta's (schriftel. en tel.-transacties). Nw-York 1.88 3/16—1.8-8 9/16: Berlijn 75.28—7.43; Brussel 30.1130.17; Hel sinki 3.81—3.82; Stockholm 44.81—44.90; Zürich 42.72—42.81. Bankpapier: New York 1.86 1/21.90 1/4; Brussel 30.0830.20; Stockholm 44.7644 94- Zürich 42.67—42.86. MIJNWERKER ONDER VALLEND GESTEENTE GEDOOD. Donderdag jl. is de houwer Brunsveld, terwijl hij in de Oranje Nassau-mijn 4 aan het einde van een- goot werkzaam was, zoo ernstig door een uit de goot komend stuk steenkool gewond, dat hij Vrijdag aan zijn verwondingen is overleden. Brunsveld was 39 jaar oud, gehuwd en vader van vier kinderen. CONCENTRATIE IN DE VOEDINGS MIDDELENINDUSTRIE. In verband met de huidige omstandig heden hebben de fabrikanten, die voedings- en genotmiddelen vervaardigen, besloten een nauwere samenwerking in het leven te roepen, ten einde daardoor het contact tus- schen de industrieën onderling en bovendien het contact tusschen de betreffende in dustrieën en de overheid, waarbij in het bij zonder gedacht wordt aan het rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd, zoo goed mogelijk te kunnen onderhouden. In ver band hiermede is een centrale commissie gevrmd, die thans reeds de belangen van het grootste deel van de hier te lande gevestigde voedings- en genotmiddelenindustrieën be hartigt. De dagelijksche leiding van deze commissie is in handen gelegd van een be stuur, bestaande uit de heeren ir. W. H. van Leeuwen, voorzitter, mr. D. U. Stikker en ir. S. H. Visser, secretaris. Het secretariaat is gevestigd Kneuterdijk 8 te 's-Gravenhage. BRIEFVERKEER MET BELGIE. De gelegenheid is opengesteld voor ver zending tegen de bestaande tarieven van brieven en briefkaarten (geen prentkaarten en geen prentbriefkaarten) naar België. Uit sluitend Nederlandsche, Vlaamsche, Duitsche en Fransche taal is toegelaten. Aanteekening en expresse zijn niet toegelaten. De ver zending naar Luxemburg is nog niet moge lijk. AFLEVERING VAN MELKPRODUCTEN EN GESTERILISEERDE MELK IN BLIK. Blijkens een besluit van den secretaris generaal van het departement van land bouw en visscherij is het afleveren van melkproducten met inbegrip van magere gecondenseerde melk, alsmede het afle veren van gesteriliseerde melk in blik verboden. Dit verbod geldt niet: a. ten aanzien van afleveringen aan de Stichting Nederlandsche Zuivelcentrale; b. ten aanzien van afleveringen door den detaillist aan den consument; c. ten aanzien van afleveringen door producenten of handelaren niet zijnde detaillist, in normale hoeveelheden aan of ten behoeve van bedrijven ter verwerking in die bedrijven,voor zoover deze afleve ringen geschieden met goedkeuring van de centrale. Verboden is voorts het bereiden van gecondenseerde melk, welk verbod echter niet geldt voor een producent voorzoover hem daarvan door de centrale ontheffing is verleend en de daarbij gestelde voor waarden zijn nagekomen. Dit besluit kan worden aangehaald onder den titel: Crisiszuivelbesluit 1940 III (verbod aflevering melkproducten en be perking condensindustrie) en het treedt heden in werking. 125-JARIG JUBILEUM IN DEN BOEKHANDEL. Op 11 Augustus 1815 teekende een aantal boekverkoopers-uitgevers op initiatief van Joh. van der Heij, A. Loosjes Pzn. en D. Du Mortier, een „acte van verbintenis" tot het tegengaan van misstanden in den boek handel, tot het tegengaan van het toenter tijd enrstige euvel vooral: het „op schande lijke wijze nadrukken van werken, van welke het regt der kopy anderen toebe hoort", wat mogelijk was door een gebrek kige regeling van het auteursrecht. Het was de stichtingsacte van de „Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhan dels", die thans dus op een honderdvijfen twintig jarig bestaan kan terugzien. Zij groeide allengs uit tot een vereeniging die het bevorderen van alle belangen van boekhandel en uitgeversbedrijf op haar pro gramma plaatste en daarbij verscheidene nuttige instellingen in het leven riep of voortzette, welke nog heden bestaan, zoo als het bestelhuis van den boekhandel (een expeditie-onderneming, uniek in haar soort), het nieuwsblad voor den boekhandel (dat met zijn lijst van nieuwe uitgaven voor eiken boekhandelaar onmisbaar is) en een rijk voorziene bibliotheek—op bibliografisch gebied, thans uit meer dan 20.000 deelen bestaande, zooals er ter wereld nog slechts één andere bestaat, n.l. te Leipzig. Daar naast werden verscheidene fondsen opge richt, van welke vooral het Thieme- fonds, waaruit op gezette tijden premies worden uitgereikt aan schrijvers, uitgevers en kunstnijveren. zich in de buitenwereld bekendheid verwierf. Een 15-tal jaren geleden werd de „ver eeniging met den langen naam", zooals zij in de wandeling wel wordt genoemd, een be langrijke instelling rijker door aankoop van de oude zaak Schalekamp, van de Grampel en Bakker, thans „Centraal Boekhuis" ge naamd, waarin de uitgaven van de meeste Nederlandsche uitgevers ter aflevering aan den boekhandel in depot worden gehouden. De vereeniging trof maatregelen om te voorkomen, dat van voor vertaling vrije werken in ons land meer dan één vertaling verschijnt. Zij stelde, in samenwerking met de beide hierbij belanghebbende bonden, den boekverkoopersbond en den uitgevers bond, regelen vast voor de handhaving van den prijs der boeken. Ook de vakopleiding voor den boekhandel en het uitgeversbe drijf nam zij ter hand, en de propaganda voor het goede boek. Het werk harer boe kenweek-commissie, is vooral in de laatste jaren, alsom in den lande bekend geworden. De vereeniging heeft haar zetel in een statig gebouw aan de Heerengracht bij de Leliegracht, te Amsterdam, dat tijdens den wereldoorlog is verrezen. In verband met de tijdsomstandigheden heeft men bij de herdenking van het 125-jarig bestaan van alle feestelijkheid afgezien. In een gedenk boek wordt de geschiedenis* van de veree niging in de jaren 18151940 geschetst. Bovendien is een legpenning gegoten, naar het onlangs bekroonde ontwerp van Dirk Bus, die aan haar 125 -jarig bestaan her innert. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. Een bijzondere correspondent van het agentschap Stefani meldt, dat de Britsche luchtstrijdkrachten, wien de - laatste dagen door de Italiaansche jagers en bommerwer- pers zware verliezen zijn toegebracht, giste ren gepoogd hebben een groot offensief te ontketenen. Een formatie bestaande uit 27 zeer snelle toestellen ging tot den aanval over. Een Italiaansche formatie bestaande uit 16 jagers ging haar tegemoet en er ont stond een hevig gevecht tusschen beide for maties. Ondanks de numerieke meerderheid van den vijand, toonden zich de Italiaansche vliegers weer superieur en behaalden zij een schitterende overwinning. Binnen en kele minuten tijd hadden de Engelschen vijf toestellen verloren, die neerstortten zonder dat de inzittenden zelfs gelegenheid kregen van hun valschermen gebruik te maken. Aan Italiaansche zijde werd een enkel toestel neergehaald, terwijl een twee de toestel, dat getroffen was, er in slaagde op Italiaansch gebied te dalen. Alle overige 14 Italiaansche machines keerden onge deerd terug, na vijf Britsche glosters te heb ben neergehaald en de 22 andere vijande lijke toestellen op den vlucht te hebben ge dreven. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN! OOST-GRAFTDIJK, 10 uur, ds. Loysen. WEST-GRAFTDIJK, geen dienst. DRIEHUIZEN, geen dienst. ZUIDSCHERMER, geen dienst. AARDBEIEN UIT EIGEN TUIN. Op welke grondsoort we ook wonen, we kunnen altijd aardbeien in eigen tuin telen. Als voorbeeld hebben we immers de beken de aardbeiencentra: Beverwijk en Breda (zand) Westland (zalvelgrond) Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden alsmede de Bommelerwaard (klei) en Aalsmeer (veen). Wel moeten aardbeien op lichte gronden op een ander tijdstip worden geplant dan op zwaren bodem, en daarvoor is de maand Augustus bij uitstek geschikt. Aangezien klei echter in deze maand te droog en te hard is, wordt daar liever in Maart of April geplant. Wie dus een tuin op zand, zavelgrond of veenbodem bezit, kan thans aan den slag, bij voorkeur niet later dan half Augustus, b.v. op een vrij gekomen bed van tuinboo- nen of vroege doperwten. Wel moeten we om een goed gewas te verkrijgen vooraf mesten, waarvoor stalmest op alle gronden de beste resultaten geeft. Als de mest is on dergespit gaan we tot het planten over, en wel zóó dat het hart van de plantjes niet te diep komt te liggen, terwijl we de rijen 40 c.M. uit elkaar nemen en den onderlingen af stand 20 c.M. Wanneer we zelf jonge plant jes van onze oude aardbeibedden winnen, nemen we uitsluitend die het dichtst bij de moederplant aan de uitloopers zitten. Een enkel soort geeft reeds het eerste jaar na planting goede resultaten, de bekende Deutsch Evern b.v. maar over het geheel kunnen we het tweede jaar pas de groote opbrengst verwachten. Hoe zwaarder de grond hoe langer we de bedden kunnen laten bestaan, op lichte grond moeten we om voortdurend een goe den oogst te verkrijgen, telkens om de twee of drie jaar nieuwe rijen aanplanten, iets waar de liefhebber niet gauw toe komt, zoodat we in menigen tuin dan ook te oude bedden aantreffen, die weliswaar nog goed in het blad zitten, maar waarvan de op brengst veel te gering is. Het is nu de tijd om energiek de schop ter hand te nemen, en dan kiezen we als vroege soort de reeds genoemde Deutsch Evern, als middelvroege Madame Moutot en als late soort Jucunda. Een twee maal bloeiende of doordragende aardbei is St. Antoine de Padua. waarvan de tweede bloei juist in Augustus valt. A. C. MULLER—IDZERDA. DIEFSTAL EN HELING. Wegens diefstal is tegen de 28-jarige vrouw W. S., uit Alkmaar, een gevangenisstraf van acht maanden geëischt. Verdachte noch ge tuigen waren verschenen. Het slachtoffer van de vrouw, de Spanjaard Lloret was op een dag in April op den Schiedamschedijk uit geweest en had menig glaasje gedronken. Hij was daarna met de vrouw naar een ver dachte woning gegaan, waar zij kans had gezien hem een bedrag van 100 afhandig te maken. Tegen den man van deze vrouw is even eens acht maanden gevangenisstraf geëischt omdat deze, de 28-jarige rechtskundige J. v. d. S. uit Alkmaar, de .gestolen honderd gulden van zijn vrouw had aangenomen. Ook deze persoon was niet verschenen. In de volgende zaak moest hij wegens overtre ding van art. 432, W. v. S., het trekken van voordeel uit de ontucht eener vrouw, te recht staan. Uitspraken op 22 Augustus. Wielrennen. PRONK—EVERS IN EEN 70 K.M. KOPPELRACE. De jongste Nederlandsche professional- ploeg zal Zondagmiddag om half drie ten strijde trekken tegen de bestaande wielren- reputatie, die Wals—Pellenaars met eere bezitten. Jan PronkPiet Evers, de popu laire Alkmaarsche knapen, zullen dan einde lijk samen een aanval wagen met een debuut in den 70 K.M. koppelwedstrijd tegen de beste Nederlandsche koppels, n.l. Wals Pellenaars, BakkerVan der Voort, Bras- penninxvan Amsterdam, KlinkVan der Vijver, van GentHoutzeel. PronkEvers staan gereed om hun plaats in de eerste rijen te gaan veroveren. Men kan er evenwel zeker van zijn, dat de hier boven genoemde koppels alles in het werk zullen stellen om den stormloop van deze twee renners te stuiten. Gezien echter het groote enthousiasme en strijdvaardigheid van de beide Alkmaarders zien wij hun uitgestelde debuut met groot vertrouwen tegemoet. Beiden hebben zich in de afgcloopen week nog eens serieus ge traind (ze reden o.a. de ronde van Edam voor oefening) om in tip-top vorm aan den start te komen, daarbij rekenende op den moreelen steun van de talrijke supporters uit Alkmaar en omgeving. Pronkv. d. Vijver. Een ander belangrijk feit is het sprint duel dat Pronk moet leveren in het voor programma tegen den Roozendaalev Jef van der Vijver, tweevoudig wereldkampioen. Het gaat er om wie van beiden den vol- g.nden keer tegen van Vliet en Derksen zal mogen aantreden. De wedstrijd gaat over twee ritten met een eventueele „belle". Voorts worden nog een eigenkracht en af val wedstrijd gereden, waaraan Evers deel neemt. Klink rijdt een uitdagingsachtervol- ging tegen van der Voort, waarbij eerstge noemde revanche hoopt te nemen op de jongste nederlagen tegen de geweldige all round-renner, die van der Voört is. Met elkaar dus een prachtig programma. Iedereen moet den hond nemen, die het beste bjj hem of haar past, zei ik in mijn vorig artikel, en ik beloofde daarbij over dat chapiter nog het een en an der te zeggen. Wat ik daarbij te zeggen heb, sluit vrijwel aan bij een van mijn vroegere opmerkingen, dat elke hond een „iemandje", een individu met een eigen karakter is. Maar daar komt bij, dat de verschillende rassen er ook nog een eigen „groepskarakter", zou ik het haast willen noemen, op na houden, waarmee de toekomstige eigenaar wel degelijk rekening moet houden bij de keuze van een ras. De volslagen leek op dit gebied zal, bij eenig nadenken, di rect al kunnen constateeren, dat er b.v. een groot verschil in „levenshouding" is tusschen een New-Foundlander en een Pekingees, tusschen een Barsois en een Duitschen herder. De eerste is een rustige en uiterst kalme huisgenoot, die al leen een beetje veel plaats en ook eten noodig heeft, de tweede is inderdaad een „ikje" met dikwijls veel nukken en streken de goeden niet te na gesproken en pretentietjes. Ik zeg dit, op gevaar af al mijn vrouwelijke lezers aan niet om den hals te krijgen, maar als man heb ik het nu eenmaal niet op al dat kleine grut. En, eerlijk gezegd, heb ik altijd een binnenpretje, als ik een flink uit de kluiten gewassen manspersoon met een Peekje of een Brabancon- netje aan een lijn zie wandelen, om van de vlinderhondjes nog maar niet te spreken I Waarmee ik tot mijn mannenbroeders maar zeggen wil: als het voor de rust en de vrede in huis niet allernoodzakelijkst is, koop dan geen hond-beneden- de-maat. Laat dat aan de vrouw over, heusch. DE KEUS IS NIET GEMAKKELIJK. Maar om op het eigenlijke chapiter terug te komen, de keus is inderdaad niet gemak kelijk, ook al, wijl velen hebben rekening te houden met allerlei huishoudelijke eischen: de hond mag niet al te veel verharen, dus niet te langharig zijn, hij mag ook weer niet al te groot zijn, en weer niet zoo klein, dat hij op alle stoelen en sofa's en divans kan gaan liggen, enfin, U weet het wel. En als dan door deze inderdaad treffende moeilijk heden een weg is gebaand, komt de groote vraag: Wat nu? Het eenige antwoord, dat ik op die vraag kan geven, is: Zoek een ras, dat zich zooveel mogelijk bij Uzelf aansluit. Wordt ge spoe dig geïrriteerd door veel rusteloosheid om U heen, of hebt ge geen of niet veel tijd om U met den hond te bemoeien, neem dan geen herdershond. Want dit slag honden is een nerveuze aard eigen, ze zijn graag in bewe ging, ze doen graag iets en hebben aan den heelen dag luieren een broertje dood Het liefst loopt de Herdershond een eind naast de fiets mee, of gaat een poosje ravotten op een grasveld of in het bosch. U zult hem een grooten dienst bewijzen met stokken weg te gooien, die hij dan weer rietjes apporteert, enfin;- om kort te gaan, de Herdershond in het algemeen, en speciaal de Duitsche, bezit een dermate rusteloozen en arbeidzamen aard, dat hij ik spreek uit ervaring voor velen, die dat niet hebben kunnen, op den duur irriteerend wordt, ook al, omdat hij voortdurend wil worden bezig gehouden. Dat geldt in nog grootere mate voor de groote groep van de windhonden, wier lichaam als het ware geschapen is voor den snellen ren, wier harmonische bouw pas goed tot gelding komt, als ze ergens achter aan kunnen rennen, netzij op wedstrijden, hetzij op de jacht, waarvoor zij in de landen hunner herkomst veel gebruikt worden. Zoo is bijvoorbeeld, wat velen niet weten, de Barsois, de beroemde en schoone Russische windhond, de jager par excellence op de wolven, wier meest geduchte vijand hij is. U moet maar eens zulk een Barsois-bek van binnen bekijken, om in te zien, welk een geducht wapen dat is De doggen daarentegen zijn meestentijds rustige goedigaards, niettegenstaande hun dikwijls barsch en wild uiterlijk. Massa's menschen kunnen zich niet begrijpen, dat bijvoorbeeld Boxers en de Engelsche en Fransche bulldoggen zulke alleraardigste en trouwe en voor de volle honderd procent betrouwbare dieren zijn. Wie prijs stelt op een rustigen huisgenoot, hij neme er een van dit slag, die bovendien hun kortharigheid ook nog tot voordeel hebben. Natuurlijk zon der ik dan even uit de grootste doggen- soorten: de Duitsche en de Deensche, die weer zeer veel plaats opeischen, en dikwijls in een normale burgermanswoning zonder meer niet te houden zijn. Ik heb er een ge kend, die steevast, als zijn baas thuis kwam, met zijn kwispelenden staart een paar tegels uit de gangmuur ranselde: die staart is dan ook vrijwel een stevig kabeltouw gelijk. Een andere groote groep, die van de ter riers in hun tallooze variëteiten, is tegen woordig uitermate populair, vooral de Schot- sche en de Ieren: de Airedales. Men heeft er vooral een geestigen vriend aan, niet te groot, gemakkelijk in huis te houden, maar anderzijds wel eens veéleischend wat zijn toilet betreft, daar hij een paar keer in een jaar beslist naar een kapper moet voor zijn make-up. Maar hun groote populariteit heb ben de terriers zeker niet voor niets ver diend, en wie een vriend en bewaker voor zijn kinderen wil hebben, kan bij de groote re terriersoorten uitnemend terecht.: zij zijn echte kindervrienden, die het in het spel ook zoo nauw niet nemen en nooit met de tanden klaar staan zooals andere, meer kort aangebonden honden. Edoch, wat den omgang met kinderen betreft velen zijn er dikwijls huive rig voor om hun kinderen een hond ca deau te doen; ze vreezen jaloerschheid, ze vreezen bijten en valschheid, en toch is die vrees in de meeste gevallen onge grond. Want de meeste honden zijn individueele uitzonderingen daargelaten groote kindervrienden, tot zelfs misschien juist de allergrootste. Ik zou allerlei treffende staaltjes van vriendschap tusschen kinderen en hon den kunnen noemen, zoowel uit mijn eigen ervaring als uit die van anderen, staaltjes, die overduidelijk bewijzen, dat de hond niet alleen voor de kinde ren een speelmakker is, maar tevens de bewaker, de toeziende voogd, ja dikwijls de levensredder. Zelfs honden, die hee- lemaal geen kinderen gewend zijn, ge dragen zich steeds volkomen correct en zijn binnen korten tijd al tot meespelen te krijgen, waarbij het herhaaldelijk op valt, hoe voorzichtig met name de groo te rassen zich daarbij gedragen. Omgekeerd, kinderen, die van jongs af ge wend zijn geweest aan een hond, groeien op tot dierenvrienden, en dat is ook veel waard. Want heeft men er wel eens bij nagedacht, wat voor kwaad men eigenlijk sticht, als men kleine kinderen verbiedt belangstelling voor honden te hebben en welke kinde ren hebben dat niet?met de opmerking: „Pas op, anders bijt-ie!" Ik kan het niet hel pen, maar ik heb dat altijd een averecht- sche paedagogie gevonden. Ik zie liever een lekkere kruliebol van een jongen over een grasveld rollen met zijn viervoetigen vriend! KYNOLOOG. („Mensclién en Honden VI" verscheen in ons nummer van Vrijdag 2 Augustus) DE BOTERPRIJZEN. ALKMAAR, 10 Aug. 1940. Op de heden gehouden botermarkt was de aanvoer 1153 stuks van kg en de prijs: groothandel 7075 cent en kleinhandel 85 cent per kg. Handel matig. 12950 stuks Kippeneieren (groothandel) 4.605 en 25 Eendeneieren 3.50. Per 100 stuks. Handel matig. N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 9 Aug. 1940. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen 3.704, Aalbessen 1016, Appelen 418, Bieten 2.50, Druiven 4055, Gele kool 4, Peren 3—24, Roode kool 34, Spinazie 26, Snij- boonen 12—16, Dubbele spercieboonen 913, Tomaten 9.5015, Wortelen 46 en Zwarte bessen 35 per 100 kg; Andijvie 11.50, Bloemkool le s. 8 13 2e s. 48, Groene kool 4.50, Kropsla f 1f 2.20, Knolselderie 1, Kom kommers f 2.305.30, Meloenen 5 27 en Perziken 15 per 100 stuks; Pe terselie 1, Rabarber 13.50, Selderie 1 en Wortelen 46 per 100 bos; Poste lein per bakje 1535 cent. BROEK OP LANGENDIJK,-10 Aug. 1940. (Langendijker Groentenveiling). 160000 kg Roode kool 3—3.40; 10000 kg Gele kool 3—4.20; 800 kg Uien 6.10—6.50, drie lingen 4.30; 3600 kg Tomaten: A 12 12.20, B 12.20, C 12 en CC 8.50; 151000 kg Aardappelen: Schotsche muizen 3.70—4.10_, Drielingen 2.103.10, Eigenheimers f 2.303.40, Blauwe Eigen heimers 2.303; 25700 kg Vroege witte koo:l 2; 90 kg Snijboonen 812.10; 6650 kg Slaboonen 9.5011; 40 kg Drui ven (Frankenthalers) 35.10; 625 Zilver uien: nep 88.60, drielingen 2; 225 kg Tuinboonen 4.10. NOORDSCHARWOUDE, 10 Aug. 1940. (Noordemaktbond). 17700 kg Roode kool 2.20—3; 1600 kg Gele kool 3.20; 9000 kg Uien 5.705.80, dieling uien 4.40 5.50; 250 kg Bieten 2.20; 174000 kg Aard appelen: Bonk en 3.70, Schotsche muizen 3.704.30, Drieling muizen 2.40 2.90, Kriel 1.60f 1.80, Eigenheimers ,f 3.103.70, Blauwe Eigenheimers 2.30 3.10; 60800 kg Vroege witte kool 2; 15200 kg Slaboonen 9.5011.40; 2900 kg Zilveruien 11.70, nep 88.20 en drieling 1.101.50. WARMENHUIZEN, 9 Aug. 1940. 83700 kg Aardappelen: Schotsche muizen 3.90 4.70, grove 3.70, drielingen 2.30—3.30, Eigenheimers 2.703.40, Bintjes 2.20 2.50; 3200 kg Roode kool 23; 7700 kg Witte kool 2; 1230 kg Slaboonen 10.90 11.60; 35 kg Snijboonen 8.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3