Sümmeum VRAAG EN AANBOD Üeuilleton JUMicaties WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, J. BECHDOLT. DIENSTPLICHT. Radioprogramma voor Zondag en Maandag. TWEEDE BLAD. HET SIGNAAL IN DEN NACHT. Roxy-Theater. Vol belangstelling heeft men gisteravond in het Roxy-theatcr deze bijzonder span nende en romantische film gevolgd en de geschiedenis van Brigitte, Nina en Mario zal men niet gauw vergeten. Op haar huwelijksfeest met Cesare Ber nini, ontmoet Brigitte vluchtig kapitein Auersperg. Maar dan breekt de oorlog van '14 uit en het verdere filmverhaal voert den toeschouwer naar Monte Nicolo, het kasteel der Bernini's, dicht bij de Oostenrijksche grens gelegen in de Italiaansche Alpen. Het kasteel komt midden in de vuurlinie te leg gen en Brigitte, die haar man reeds in het begin van den oorlog heeft verloren, verlaat met haar schoonzusje Nina het kasteel niet. Een Oostenrijksche genie-officier, Urban, neemt kwartier in het kasteel. Maar in een gang verborgen onder den wijnkelder van het kasteel, bevinden zich Alpenjagers onder commando van Mario, den broer van Nina. Brigitte weet hier niets van. Maar Nina is op de hoogte. Zij zal hem helpen bij zijn pogingen om de pas herstelde brug opnieuw in de lucht te laten vhegen. Als dan kapi tein Auersperg licht gewond, met zijn vriend Urban, op het kasteel komt, en bij het terugzien van Brigitte de oude liefde weer opvlamt, zijn alle factoren voor boeiende en spannende gebeurtenissen aanwezig. Men verzuime niet dit te gaan zien. De lichtsig nalen door Nina uitgezonden brengen haar en Brigitte in de grootste moeilijkheden, vooral Brigitte als Oostenrijksche. Hoe wordt haar leven gered? Het signaal in den nacht geeft U in de sensationeele slottafreelen het antwoord. Sybille Schmitz als Brigitte speelde uit muntend, zeer goed ter zijde gestaan door Inge List als Nina, Hans Stelzer als Mario en Hans Laubenthal als Auersperg. Het voorprogramma bracht zeer interes sante journaals, n.l. Ufa- en Holl.-nieuws en een komisch nummer getiteld: verjaardags problemen. LEVENSSPIEGEL. Harmonie. Paula Wesseley speelt in deze film de hoofdrol. Het is het verhaal van de medisch studente, die gesteld is voor de keuze tus- schen den man, dien zij liefheeft en den vader, dien zij terwille van hem zou moeten verloochenen. De man van wien zij houdt, is dokter, man van de wetenschap, die on dit stuk geen enkel compromis duldt De vader, dien zij vereert, is, behalve juwelier, ook kwakzalver". Geen gewetenloos oplichter van het goedgeloovige publiek, maar een man, die door zijn „oojfendiagnose" zijn patiënten onderzoekt en met zijn zij het niet offi cieel erkende geneesmiddelen, dikwijls succes heeft. Onafwendbaar komt het oogenblik, dat Hanna Karfreit zich voor de keus gesteld ziet tusschen deze twee menschen. Een redelijk compromis lijkt niet moge lijk. Zij kiest voor den vader en de breuk met den dokter schijnt onherstelbaar. S chij nt want het kind, dat eenigen tijd later geboren wordt, brengt tenslotte toch een verzoening tot stand. Een generale ver zoening, zooals die méér bij droeve èn blijde familiegebeurtenissen voorkomen. Het is een verdienste van deze film, dat zij ons dit slot aannemelijk weet te maken. Paula Wes seley en Peter Petersen hebben beiden hier hun aandeel in. Uit het voorprogramma noemen we: Ufa- nieuws, het Profilti-journaal en een één-acter van de traditioneele soort. GOUD IN NEW-FRISCO. Victoria-Theater. Het Victoria-Theater brengt een pracht van een Wild West film, waarin het goud- zoekersvraagstuk een groote rol speelt. In New-Frisco, een vreedzaam stadje in het verre Westen, komt een vreemdeling, die natuurlijk van alle kanten argwanend bekeken wordt, maar vertrouwen wekt omdat hij blijkbaar goed bij kas is. Hij koopt een stuk land op een uur afstands van het stadje en doet daar erg geheimzinnig mee. Weldra ook doordat hij een loslippigen landlooper als helper aanneemt gaat het gerucht, dat hij goud gaat graven, maar de meeste inwoners van New-Frisco halen er hun schouders over op, omdat er in dien grond nog nim mer iets is gevonden. Het blijkt evenwel spoedig, dat Watson, de helper van Norton zoo nu en dan goud houdend gesteente in den grond aantreft en dat is voldoende om de hebzucht van een groot deel der bevolking op te wek ken. Men gaat met spaden en touwen naar het beloofde land, maar Norton laat alle menschen verjagen en toont het bewijs, dat hij den grond gekocht heeft en er dus alleen over te beschikken heeft. De bankier Pepper, de geldwolf van het stadje, besluit den vreemdeling, die zich Norton noemt, dronken te maken en hem dan zijn goudmijn af te koopen en slaagt daarin met behulp van zijn knappe vrouw, die vroeger barmeisje in een sinister café is geweest. Norton, die doet alsof hij dronken is, verkoopt de mijn voor 80.000 dollars aan den bankier, die daarna op grootscheep- sche wijze aan het graven gaat, zonder iets te kunnen ontdekken wat op goud lijkt. Weldra blijkt, dat hij voor den koop niet alleen zijn eigen geld, maar ook dat van de spaarders gebruikt heeft en het is Nor ton zelf die den menschen den goeden raad geeft hun deposito's op te vragen. Weldra wordt de bank van Pepper be stormd en dan blijkt, dat hét geld weg is met het gevolg, dat de bankier uit zijn huis wordt gehaald en juist zal worden opgehangen als Norton tusschenbeiden komt en alle spaarders beloofd, dat zij hun geld terug zullen krijgene. Dan verfeit hij zijn geheim. Hij is de zoon van een houtzaagmolenaar, die door Pepper al zijn geld heeft verloren. Daar om deed hij alsof hij een rijke goudmijn ontdekt had en ruïneerde Pepper teneinde het geld terug te krijgen, dat deze zijn vader had ontstolen. Na afloopen van alle uitbetalingen aan de spaarders blijkt, dat er nog voldoende is overgebleven om de oude houtzaagmolen weer terug te koopen en dan komt Doris Burtons, de knappe dochter van den warenhuis-eigenaar op den voorgrond die evenals haar zuster en haar aanstaande zwager, inspecteur Lacy van de bereden politie in deze film een groote rol spelen en het slot is, een verloving waarbij de toekomst alleen maar uit rozengeur en maneschijn schijnt te bestaan. Een alleraardigste, onderhoudende film met prachtige typen van de ruwe klanten uit het wilde Westen. Vooraf veel nieuws uit binnen- en bui tenland en een Ufa-film waarin de krijgs verrichtingen van het Duitsche leger in beeld gebracht worden en o. a. fraaie op namen worden gegeven van den intocht in Berlijn van de uit Frankrijk weerge keerde divisies. ALLOTRIA. City-Theater. De door Willy Forst zoo uitmuntend gere gisseerde film „Allotria" heeft het gister avond in het City-Theater weer uitstekend gedaan, 't Is ook een kostelijke geschiedenis met tal van aardige vondsten en situaties en zeer vlot spel. Den inhoud ti vertellen van deze film, die volgens den titel ni-ït anders wil brengen dan wat kostelijke dwaasheid, is niet best mogelijk. Want hij is ingewikkeld. Stel (J slechts voor twee vrienden, de één een planter op Java, die echter voortdurend op reis is en de ander een rijke auto-coureur, die met zijn wagen Goliath reeds vele prij zen won. Deze laatste, David geheeten, heeft een zeer vasthoudend vriendinnetje, Armée, en nu zit hij ten zeerste in 't nauw als hij zich wil verloven met Gaby. Hoe het Armée te vertellen? Vriend Philip komt op 't juiste moment en blijkt ook een oude vriend van Armée. David trouwt met Gaby. Haar vriendin Viola, die reeds op reis ken nis gemaakt heeft met Philip, ontmoet hem weer in Davids huis, waar zij hem wordt voorgesteld als Davids vrouw. Nu zijn de verwikkelingen niet meer uit elkaar té hou den. Zeer aardig gevonden is b.v. de scène met het balkon en de vier slaapkamers. Armée treedt ook weer op en maakt de situatie niet beter. Ten slotte was Philip nog bijna met Davids echte vrouw naar 'Indië gegaan. Maar in Zuid-Frankrijk komt tege lijk met de groote race in Monte Carlo de ontknooping. De helaas te vroeg gestorven Renate Mül- ler ziet men in deze film in haar volle kracht. Jenny Jugo als Gaby is vol vitali teit. Heinz Rühmann blijkt opnieuw een met uitstel van eerste oefening huiswaarts zijn gezonden. De nadruk wordt erop gelegd, dat alle goederen, welke rijkseigendom zijn, moeten worden ingeleverd, met uitzondering van het oorlogszakboekje en het herkennings plaatje. Wie niet deelnemen aan de inlevering. Verlofgangers, ingedeeld bij den Opbouw- dienst en leden van mobiele en plaatselijke transportcolonnes van het Nederlandsche Roode Kruis en 'de dienstplichtigen, be- hoorende tot de aanvullingsreserve, nemen niet deel aan deze inlevering van rijks goederen. Verschijning ter inlevering. De verlofganger verschijnt bij de inleve ring persoonlijk. Hij dient daarbij in burgerkleeding gekleed te zijn en is ver plicht, nadat de officier, belast met het in ontvangst nemen der rijksgoederen, deze goederen heeft ingenomen, een verklaring te onderteekenen, dat hij alle militaire kleeding- en uitrustingstukken heeft inge leverd, welke hij bij vertrek van zijn korps heeft medegekregen. Het afgeven van een onjuiste verklaring is STRAFBAAR. Ook dient de verlofganger, indien hij de rijksgoederen reeds heeft ingeleverd bij een Duitsche autoriteit of een burgemeester, persoonlijk bij de inlevering te verschijnen, teneinde hieromtrent mededeeling te ver strekken en de bovenvermelde verklaring te onderteekenen. Indien de verlofganger wegens zeer bij zondere omstandigheden (verblijf in het buitenland, ziekte, hechtenis enz.) in de onmogelijkheid verkeert persoonlijk bij de inlevering te verschijnen, moet de inleve ring van de goederen geschieden door een ander persoon, die alsdan de vereischte ver klaring onderteekent. Inlevering in een andere gemeente binnen het district of in een ander district, of op een ander tijdstip. Aan den verlofganger kan door den Com mandant van het Indeelingsdistrict te Haar lem worden vergund de goederen in te leveren op een ander tijdstip, of in een andere gemeente binnen het district, als mede in een andere gemeente gelegen in een ander district. Wordt van deze vergun ning geen gebruik gemaakt, dan wordt zij geacht niet te zijn verleend. De dienstplichtige, die rijksgoederen bui ten zijn woonplaats moet inleveren, geniet geen vervoer voor Rijksrekening. Artikel 39 der Dienstplichtwet. De verlofganger is verplicht zijn militaire goederen in te leveren. Indien hij deze verplichting niet naleeft, of wiens goederen bij zijn inlevering niet in den ver- eischten staat blijken te verkeeren, kan nogmaals worden verplicht tot inlevering. De verlofganger staat bij de inlevering van goederen onder de bevelen van den autoriteit die met het in ontvangst nemen van die goederen is belast. Alkmaar, 10 Augustus 1940. De burgc >.cister van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. 11.30 Cello en piano. 12.VARA-orkest. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 ANP-ber. 1. VARA-orkest. 2.Ber. (Duitsch). 2.15 Gr. pl. 3.15 Ber. (Eng.) 3.30 Esmeralda. 4. Tuinbouwhalfuurtje. 4.30 Gr.pl. 5.15 Weke- lijksche gedachtenwisseling (ANP). 5.30 Rep. 5.50 Gr.pl. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 7.Vragen van den dag (ANP). 7.15 VARA-orkest. 8.B'er. (Duitsch). 8.15 ANP-ber. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Rosian-orkest. 9.15 Ber. (Eng.) 9.30 Rosian-orkest. 10.Ber. (Duitsch). 10.15 ANP-ber. 10.30—10.45, 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Ber. (Eng.) Maandag 12 Augustus. JAARSVELD, 414,4 M. (VARA-ifitz.) 8.— ANP-ber. 8.15 Gr.pl. 10.VPRO-morgen- wijding. 10.15 Deel. 10.40 Pianoduetten. 11.10 Deel. 11.30 Orgelspel en zang. 12. VARA-orkest. 12.45 ANP-ber. 1.— Gr.pl. 1.15 VARA-orkest. 2.Viool, piano en gr.pl. 2.40 Deel. 3.10 Gr.pl. 4.Esmeralda. 4.45 Voor de kinderen. 5.15 ANP-ber. 5.30 De Ramblers. 6.Gr.pl. 6.30 De golfbrekers. 6.40 Lezing „Gelre's ontwikkeling in de middeleeuwen". 7.Vragen van den dag (ANP). 7.15 Ber. 7.20 .Gr.pl. 7.40 De textiel distributie, causerie. 8.ANP-ber. 8.15 VARA-orkest en soliste. 8.45 Radiotooneel. 9.15 Gev. progr. (opn.) 10.15 ANP-ber., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (NCRV-uitz.) 7.— Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (Eng.) 7.30 Gr.pl. 3 Alléén 2de hondsch goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden). Te koop: Meisjesrijwiel, 12.50. REGULIERSLAAN E 7. Het Naaimachine Huis. Salonkastje als nieuw en inzinkb. Singer Trapm. 35. Handm. iets besch. vanaf 10 met garantie. J. H. DE BOER, Geester singel 48, Alkmaar. Meisjesfiets te koop gevr. Schriftel. prijspogave met omschrijving: LAARMANSTRAAT 199, Heiloo. Te koop: prachtige kwaliteit net ge dragen Heerenkleeding. Diverse ma ten. Ook buikmaten. BERGERWEG 5. Te koop: éénpersoons echt mahonie houten ledikant met springveeren en kapokmatras. Adres: KENNMERSTRAATWEG 193. Heeft U net gedragen Heerenkleeding te koop? S.v.p. even een berichtje aan: DEN HARTOG, Bergerweg 5. Te koop gevraagd: solide brandkast, groot formaat. Brieven letter M 282 bureau van dit blad. Te koop gevraagd: een 2 persoons opklap bed. STATIONSWEG 15. Te koop: 3 Inmaakpotten per stuk 3:00, 2.50 en 2.00. ZAADMARKT 70. Ter overname gevraagd: opklapbed met ombouw. Brieven onder letter O 284 bureau van dit blad. Invalidenwagens, Rolstoelen, z. g. a. n. „HYGIENA", Achterstraat 45, tel. 2-0-5-2, briefadres postb. 26, Alkmaar Te koop gevraagd: Heele of gedeelte lijke inboedels. Haarden en Kachels, enz. Tevens Koffergramofoon en Gra- mofocnplaten. DEKKER, Spoorstraat 5. Sigarenaanstekers geen kinderspeel goed. - In een woning in de Weteringstraat te Amsterdam is gisteren brand uitgebroken als gevolg van het spelen door een kind met een met benzine gevulden sigarenaansteker. Toen de brandweer arriveerde, stonden een voor- en achterkamer alsmede de voorka mer van de eerste verdieping van het per ceel reeds in lichte laaie. Met een straal op de motorspuit en een op de brandkraan kon zij het vuur spoedig meester worden. Noodlottige aanrijding. - Donderdag werd de 12-jarige J. Jansen te Hamdijk on der de gemeente Nieuweschans door een auto overreden. Het meisje, dat te Beerta hij familie logeerde, bel. ram zware inwendige verwondingen. Het slachtoffer werd naar het r.k. ziekenhuis te Winschoten vervoerd, waar het gistermiddag is overleden. 8.ANP-ber. 8.10 Schriftlezing en medi tatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.) 8.35 Gr.pl. 9.45 Viool, piano en gr.pl. 10.30 Gr.pl. 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 Gr.pl. 11.45 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 12.30 Ber. (Duitsch). 1.Quintolia en gr.pl. 2.Ber. (Duitsch). 2.15 Quintolia en gr.pl. 3.15 Ber. (Eng.) 3.30 Gr.pl. 4.15 Jac. Stoffer's sextet en gr.pl. 5.Ber. (Duitsch). 5.15 ANP-ber. 5.30 Jac. Stoffer's sextet en gr.pl. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Gr.pl. 7.Vragen van den dag (ANP). 7.15 Ber. 7.30 Rep. of muziek. 8. Ber. (Duitsch). 8.15 ANP-ber. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Bel Canto. 9.15 Ber. (Eng.) 9.30 Bel Canto. 10.Ber. (Duitsch). 10.15 ANP- ber. 10.30—10.45, 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 115—1.30 Ber. (Eng.) 26) „Ja, je doet het best ermee voort te ma ken", zei Jeth nuchter practisch. „Want hoor eens hier, Allandie bende van Mo- seby is hierheen op weg, om jou gevangen te nemen. Je moet dus je tijd niet verteuten met Bess te omhelzen". Allan schrok. „Maar dan moet ik' een paard hebben!" riep hij uit. „Neem het mijne maar, Allan", riep Ma ry. „En maak dan toch voort!" Bess holde naar haar eigen paard toe, terwijl Allan het paard van Mary besteeg. „Je komt nog wel over de grens, voordat ze de wegen weer bewaken", zei Jeth. Mary en Bess namen afscheid en Ben greep Al- langs hand. „Veel geluk samen! Wees maar goed voor haar". „Pieker daar maar niet over. Dat komt terecht!" Ze gaven hun paarden de sporen. Allan wuifde met de hand. Dan verdwenen ze in de dusternis en het hoefgetrappel was spoe dig niet meer te hooren. „Kom mee", zei Jeth. „We moeten die bende tegemoetrijden en tegen zien te hou den. Ze zullen het ons wel kwalijk nemen, als ze hooren, wat we gedaan hebben". Ze reden de mannen tegemoet. Mary reed achter Ben aan. Ze hadden de lantaarn meegenomen en bleven na een poosje, langs den weg staan wachten. Mary, tot nog toe in gedachten met haar zuster bezig, be merkte nu eerst, hoe stil haar begeleiders eigenlijk waren. Ze hoorde in de verte paardengetrappel en huiverde. Even later kwamen de eerste ruiters uit het donker opdoemen. Moseby had de leiding. Op het zien van de zwaaiende lantaarn hielden ze hun paarden in en hieven de geweren op. „Jullie zijn net even te laat", zei Jeth kortaf. „Allan Bowden is er vandoor". „Klets niet!" riep Moseby driftig. „Hij kan nog niet ver weg zijn. We zullen ons verspreiden, mannen. Als hij de bergen over wil gaan, dan moet hij dien weg daar nemen". „Blijf bij elkaar", beval Jeth kortaf. „Bowden is weg. Ik zie jullie niet graag tijd en moeite verknoeien". „Schei uit met dien onzin!" schreeuwde Moseby. „We kunnen hem wel inhalen. Wat heb je ermee voor, dat we hem niet mogen nazetten? Hoe kwam je erbij hem te laten ontsnappen?" „Dat zak ik je eens precies vertellen", zei Ben. „We bedoelen, dat die jongeman weg is en dat wij, voor wat ons aangaat, hem het allerbeste toewenschen. Ik weet niet, wie er op mij geschoten heeft, maar ik ben ervan overtuigd, dat Allan het niet gedaan heeft". De ruiters hadden zich om hem heen ge schaard. De meesten waren door Moseby in Cabinal aangeworven en bereid, zijn beve len op te volgen. Mary zag hun onverschil lige, brutale gezichten duidelijk bij het licht der lantaarn. Ze greep Ben bij zijn mouw Inlevering militaire goederen. De burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de inle vering van militaire kleeding en uitrusting te Alkmaar zal plaats hebben in het ge bouw „DE NIEUWE DOELEN", Doelen straat nr. 3, op Dinsdag 13 Augustus a.s. en volgende dagen (met uitzondering van Za terdag 17 en Zondag 18 Augustus) tot en met Woensdag 21 Augustus d.a.v. van des morgens 9.00 uur tot des namiddags 3.30 uur. De verlofgangers, die ter inlevering moe ten verschijnen, ontvangen, voorzoover mo gelijk, daartoe een persoonlijke oproeping. Indien de verlofganger vóór Maandag 12 Augustus a.s. geen persoonlijke oproeping mocht hebben ontvangen, is hij verplicht hiervan terstond mededeeling te doen aan de afdeeling militaire zaken ter gemeente secretarie, alhier, opdat hem aldaar alsnog een oproeping kan worden uitgereikt. Wie verplicht zijn Rijksgoederen in te leveren. De inlevering van de militaire kleeding en uitrusting zal moeten geschieden door het verlofspersoneel van de landmacht be neden den rang van adjudant-onderofficier. Onder het verlofspersoneel van de land macht worden voor de inlevering der rijks goederen o.a. ook gerekend te behooren: a. de in werkelijken dienst geweest zijnde buitengewone dienstplichtigen; b. het in het genot ->-an verlof gesteld reserve-personeel; c. de in het genot van verlof gestelde vrijwilligers van den landstorm; d. de in het genot van verlof gestelde vrijwilligers, die een -verbintenis hebben gesloten op den voet van gewoon dienst plichtige; e. de overige huiswaarts gezonden vrij willigers, voor zoover zij niet behooren tot de beroeps-vrijwilligers; f. de verlofgangers, die vóór de demobi lisatie van de weermacht in het genot zijn gesteld van klein verlof, waaronder ook te begrijpen de personen, aan wie weer- machts-industrieverlof werd verleend; g. de huiswaarts gezonden personen, die na hun huiswaartszending uit den dienst zijn ontslagen wegens lichaamsgebreken, doch nog in het bezit zijn van rijksgoede ren; h. de verlofgangers, die niet in werkelij ken dienst zijn gekomen, omdat hun tijde lijke vrijstelling van mobilisatie-opkomst werd verleend, doch nog in het bezit zijn van rijksgoederen; i. de verlofgangers, die tijdens den mobi lisatietoestand van de weermacht om bij zondere redenen niet in werkelijken dienst zijn geweest, alsmede zij, die gedurende den tijd, dat de weermacht op voet van oorlog verkeerde, na in werkelijken dienst te zijn gekomen, in het genot van tijdelijke vrij stelling van den dienstplicht zijn gesteld of Zóndag 11 Augustus. JAARSVELD, 414,4 M. (8.—8.30, 9.—17.— en 19.45—22.30 KRO, de VPRO van 8.30— 9.en de NCRV van 1719.45 uur). 8. Wij beginnen den dag. 8.30 Korte Studio- dienst. 9.Hoogmis. 10.30 Gr.pl. 12.45 ANP-ber., gr.pl. 1.Boekbespreking. 1.15 Gr.pl. 2.Derde en vierde bedrijf van de opera „Boris Godounow" (opn.) 3.15 Gr.pl. 4.30 Ziekenpraatje. 4.50 Gr.pl. 5.Gewijde muziek (opn.) 5.15 Wekelijksche gedachten- wisseling (ANP). 5.30 Geref. kerkdienst. Hierna orgelconcert. 7.45 Gr.pl. 8.ANP- ber. 8.15 Gr.pl. 8.50 Dansmuziek '(gr.pl.) 9.10 Gr.pl. 10.10 Wij sluiten den dag. 10.15 ANP-ber., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (VARA-uitz.) 7.— Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (Eng.) 7.30 Gr.pl. 8.ANP-ber., hierna gr.pl. 10.Piano- voordr. 10.30 Orgelspel. 11.15 Ber. (Eng.) uitmuntend filmacteur, evenals Adolf Wohl- brück in de rol van Philip. Ook de overige medewerkenden zijn prima krachten en Willy Forst dient met eere genoemd als de regisseur van dit bijzondere filmwerk. Een zeer mooi Holl. nieuws en een aller aardigste komische twee-acter gingen aan het hoofdnummer vooraf. vast. Die lui mochten in geen geval Allan en haar zuster in handen krijgen. Moseby wendde zich gejaagd tot Jeth. „Nou, hoe staat het ermee, Hanley? Moe ten we hieruit begrijpen, dat je een verra der van recht en orde bent geworden?" „Daar heb ik nog geen oogenblik aan gedacht", antwoordde Jeth koeltjes. „Maar ik ben het eens met Meredith. Ik houd Bowden voor onschuldig en ben blij, dat hij veilig ontsnapt is". De speelhuishouder keek hem minach tend aan en wendde zich tot zijn mannen. „Wat zijn die twee plotseling teerhartig ge worden!" spotte hij. „Maar dat komt er niet op aan. Verspreidt nu maar en rijdt wat je kunt! We halen Bowden nog best in". „Halt!" beval Jeth en hief gelijk met Ben zijn geweer op. „Wie het waagt, Bowden achterna te rijden, heeft kans neergescho ten te worden!" „Donder en bliksem!" brulde Moseby. „Neemt dan die twee gevangen! Ze kunnen zich niet tegen het recht en de wet verzet ten!" Een oogenblik was de toestand uiterst hachelijk. Twaalf tegen drie was tè onge lijk. Mary kromp ineen van angst. Als die mannen aan Moseby gehoorzamen, die mannen aan Moseby gehoorzaamden, kon den ze niet tegen hen op. En dan zouden ze ongetwijfeld Allan achterna gaan en ge vangen nemen. De spanning werd verbroken door de komst van een anderen ruiter. Er klonk een vrouwenstem uit de duisternis, die riep: „Wacht even! Ik heb goed nieuws!" „Verdraaid!" mompelde Jeth, toen hij haar zag aankomen. „Dat is de vrouw van Moseby! Wat nu?" De vrouw van den speelhuishouder reed regelrecht op Jeth toe, maar al richtte ze zich tot hem ze sprak zoo luid, dat allen het goed konden verstaan. „De man, die Mere dith neergeschoten heeft, zit op het oogen blik in de gevangenis. Hij heeft bekend". „Wat? Wat is dat nou?" schreeuwde Moseby. Ze wierp hem een triomfantelijken en minachtenden blik toe. „Ik heb zijn geschreven bekentenis mee gebracht", zei Ada met heldere stem. „Ik wilde jullie verhinderen, een groote vergissing te begaan. Meneer Hanley, wilt, u zoo goed zijn, dit voor te lezen?" Jeth nam het papier uit haar handen aan en las het bij het licht der door Mary om hooggehouden lantaarn. „Mevrouw Moseby heeft volkomen ge lijk", zei hij. „Het is de bekentenis van een zekeren Thurlow, een der helpers van Mo seby. Hij verklaart, dat hij om particuliere redenen op Meredith geschoten heeft. Het is medeonderteekend door getuigen en of ficieel gezegeld". Hij keerde zich naar Ada toe. „Zei u niet, dat hij reeds gevangen zit?" „Hij is ten minste op weg naar de ge vangenis", antwoordde Ada met schitteren de oogen. „Ik heb hem zelf die bekentenis afgedwongen en heb hem onder bewaking naar de gevangenis laten brengen. Hfj zal nu wel wettelijk gevonnist worden". Met een buiging gaf Jeth haar het papier terug. „Als het op recht en orde aankomt, dan heeft het er veel van weg, dat de familie Moseby ons de handhaving daarvan uit handen neemt", zei hij. „Ik veronderstel, dat we wel niet anders kunnen doen, dan onze verontschuldigingen aan Allan Bow den aanbieden, met het verzoek spoedig terug te keeren. Ik hoop, dat ge geen van allen er nu nog iets voor voelt, om hem te achtervolgen, wel?" Zelfs Ace Moseby moest dat toegeven. Hoe graag hij hem ook achtervolgd had, hij durfde niet wagen, er nog op aan te dringen Doch vlak naast zijn vrouw rijdend, fluis terde hij haar in het oor: „Dat vergeet ik nooit!" Toen ze eindelijk met hangende pootjes waren afgedropen, merkte Ben op: „Er moet iets tegenover Moseby gedaan wor den en gauw ook!" „Wat is er dan niet in orde, Ben?" „Hij is een schurk. Ik kan niet zeker zeg gen, dat hij dien Thurlow op me afgestuurd heeft, maar ik acht hem er niet te goed voor. Hij was er zoo tuk op, Allan die schuld in de schoenen te schuiven, dat hij er zelf voordeel in gezien moet hebben. En dat speelhol en die danszaal veroorzaken ook veel te veel herrie en onaangenaamhe den". „Ik zal je helpen, zooveel je wilt", be loofde Jeth. „We moeten maken dat Cabinal een aantrekkelijke stad voor de menschen wordt. Wij met ons beiden zijn, dunkt me, wel in staat, dat zaakje op te knappen, wat?" Ze gaven elkaar de hand erop en dat was het begin van een nieuwe drama in de Ver borgen Vallei. Het was er dien avond nog ver van af, dat Ace Moseby zijn verdiende loon kreeg. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7