DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De luchtslag boven Engelands Zuidkust voortgezet. ft itj.e Jaargang Engeland heeft talrijke vliegtuigen verloren. Versperringsballons vernield. '1 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320. redactie 3330. No. 199 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 13 Augustus 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Britsch eonvooi aangevallen. Een afdeeling Duitsche gevechtsvlieg tuigen heeft, zooals reeds gemeld, Zondag- m.udag eer. aanval ondernomen op de haven van Portsmouth, een der belang rijkste vlootsteunpunten van de Britsche marine. Portsmouth is als ooilogshiven het voornaamste steunpunt van de home- fleet aan de zuidkust en herbergt ver scheidene marinescholen, o.a. de onder- zeebootschool. Daar bevindt zich ook de proefinstallatie van de admiraliteit. Ports mouth is door vaste kust- en luchtdoel batterijen bijzonder krachtig beschermd. Naast de oorlogshaven vormde het hoofd doel der Duitsche vliegers de rijkswerf, die over een groote oppervlakte van 120 h.a. van moderne installaties voor groote oorlogsbodems en vliegtuigmoederschepen is voorzien. Over den Duitschen bomaanval op Portsmouth verneemt het D.NB. de vol gende bijzonderheden: De Duitsche vliegtuigen vlogen, komen de uit het zuiden, op Spithead aan en ver deelden zich kort voor het bereiken van Portsmouth in drie groepen. Een dezer groepen bombardeerde het munitie- en mijnendepot van Prisdys-Hard, de tweede Duitsche groep stortte zich op de dokken der staatswerf, terwijl de derde aanvallen ondernam op de groote tankterreinen. Op verscheidene plaatsen werden ontploffin gen met sterke rookontwikkeling geconsta teerd. De branden namen een omvang aan, zooals de Duitsche vliegers tot dusver nog nooit op Engelsch grondgebied hebben waargenomen. De Engelsche jagers hiel- zich op een afstand. Zij trachtte vah de verte uit het vuur op het Duitsche es kader te openen. Toen de Duitsche bege leidende jagers toesnelden, onttrokken de Engelsche vliegtuigen zich door de vlucht aan den strijd. In de eerste periode van de gevechts handelingen gisteren boven het Kanaal en Engeland hebben de Duitsche jagers reeds 23 vijandelijke toestellen neergeschoten en wel, naar het D.N.B. verneemt, 12 spit fire-machines, 7 hurricanes, 3 defiant- toestellen er, een curtiss. Aanvallen op versperringsballons. Duitsche jacht- en gevechtsvliegtuigen hebben gister wederom versperringsbal lons aan de zuidkust van Engeland aange vallen. Talrijke ballons werden neerge schoten, waarvan, volgens de totdusverre on'vangen berichten, vier alleen boven Dover. Bij deze gevechtshandelingen is het op eenige plaatsen tot kleine luchtgevechten gekomen, tijdens welke vijf Engelsche jachtvliegtuigen en een Duitsch gevechts toestel werden neergeschoten. Veertig vliegtuigen bombardeer den Portsmouth. De gister "door de Duitsche luchtmacht ondernomen luchtaanval op Portsmouth geschiedde tegen 13 uur met ongeveer 40 gevechtsvliegtuigen. Onder de veilige hoede van de Duitsche begeleidende jagers konden de Duitschers ongehinderd door de Engelsche jagers en het vuur van het En gelsche luchtdoelgeschut, dat zeer slecht gericht was, in alle kalmte en goed rich tend op het doel hun bommen uitwerpen. Britsch eonvooi aangevallen. Duitsche duikbommenwerpers hebben gister tusschen elf en twaalf uur in het zeegebied voor Margate een aanval on dernomen op een Engelsch eonvooi. Onder het zeer krachtige afweervuur van de oorlogsschepen, die het eonvooi begeleid den, wierpen de Duitsche roofvogels, in razende duikvlucht uit den hemel stor tend, hun bommen op de verschillende koopvaardijschepen. De Duitschers brach ten vier koopvaardijschepen van circa 10.000 brt. tot zinken en deden op ver scheidene koopvaardijschepen brand ont staan. Tijdens dezen bomaanval ontwikkelde zich boven het eonvooi een luchtgevecht, waarbij de Duitschers drie hurricane- machines en twee spitfires neerschoten. De Duitsche stuka's zijn alle behouden op hun basis geland. De luchtmacht valt ook Engelsche vliegvelden aan. Naast de tot dusverre gemelde operaties tegen de Britsche vlootbasis Portsmouth en de aanvallen op het eonvooi voor Mar gate is gister ook een grootsdheepsche luchtaanval op Engelsche luchtbases aan de zuidkust gedaan. Hierbij is onder meer het vliegveld Manston in puin gelegd. Door bommen van alle kalibers werd de startbaan omgewoeld als een akkei. De schuilplaatsen, loodsen en werkplaatsen stortten in. Van een groep hurricanejagers die ter verdediging opsteeg, werden vier toestellen verniela, terwijl zij zich nog op de startbaan bevonden, en andere neer geschoten. Tijdens de luchtgevechten, die zich daarbij ontwikkelden, werden nog zes Britsche jagers vernield, zoodat de Engel- schen hier tien toestellen verloren. De Duitsche afdeeling is, zonder verliezen teruggekeerd. Een samenvatting. Over den strijd, gister door het Duitsche luchtwapen gevoerd, heeft het D.N.B. de volgende samenvatting ontvangen: In de middaguren ondernamen Duitsche vliegerafdeelingen bomaanvallen op ver schillende doelen aan de Zuidkust van Engeland. Zoo heeft een groep de mari time werken en de staatswerf te Ports mouth succesvol met bommen bestookt. In de luchtgevechten werden daarbij 40 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De tweede aanval was gericht tegen de ver sperring var, ballons bij Dover. Hierbij zijn talrijke ballons neergeschoten, terwijl stel lingen van bet luchtafweergeschut onder vuur werden genomen. Een derde aanval werd gedaan op een eonvooi. dat zich ten oosten van Margate bevona. Hierbij ge lukte het verscheidene koopvaarders tot zinken te brengen en andere in brand te steken. Het vierde doel, was het Britsche vliegveld Mansion, waar bommen de startbaan, de gebouwen en de hangars hebben getroffen en waar ernstige bescha digingen zijn aangericht. Een afdeeling hurricanes werd door de Duits vhe vlieg- .uigen verrast, toen het op het punt stond te. starten. Hierbij werden vier vliegtuigen op den grond en drie andere in de lucht vernietigd. De Duitsche afdeelingen, die aan dezen strijd hebben deelgenomen zijn voltallig teruggekerrd. Bij de verschillen de aanvallen ontwikkelden zich gevech ten, waarbij wederom een zeer groot aan tal vijandeliike vliegtuigen zijn neerge schoten. Een definitief overzicht van de ge vechten kan op het oogenblik nog niet worden verstrekt. De aanvallen op de Engelsche zuidkust. Uit een samenvattend bericht over de aanvallen, welke het Duitsche luchtwapen Maandag op de zuidkust van Engeland heett ondernomen blijkt, dat bij de luchtgevech ten boven Plymouth 48 vijandelijke ma chines zijn neergeschoten en 12 eigen vlieg tuigen verloren gingen. De aanvallen van stuka-eenheden op een sterk beveiligd eon vooi ten Oosten van Southend hadden tot gevolg dat twee koopvaardijschepen tot zinken werden g< bracht en een ander vaar tuig in brand geraakte. Een vijandelijk vliegtuig en een eigen toestel gingen hierbij verloren. Bij den aanval op het vliegveld Manston bij Canterbury, dat doeltreffend vernield werd, zijn 12 vijandelijke vliegtui gen op den grond en drie in de lucht ver nietigd. Ook bij de luchtgevechten boven de vliegvelden van Canterbury, Lympte en Jawkings, welke doeltreffende met bommen bestookt werden, heeft de vijand groote verliezen aan vliegtuigen geleden, terwijl eenige eigen toestellen neerstortten. De oorlog in de lucht. In tegenstelling met Zondag hebben de Duitsche vliegers geconstateerd, dat gister de Engelsche jagers trachten, den strijd met de Duitsche aanvallers te vermijden. Zoo schijnt, naar het D.N.B. van deskun dige militaire zijde verneemt, gisteren reeds de eerste stap naar Duitsche superioriteit in de lucht te zijn gedaan. Want de dag van gister toont, dat de Engelschen niet meer in staat zijn, zooals Zondag een ononderbroken versperring van jachtvliegtuigen aan hun zuidkust op te bouwen. De Engelschen ge ven daarmede het eerste blijk van hun ge broken tegenstand. Een-en-zeventig Engelsche vlieg tuigen neergeschoten. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten hebben Duitsche vliegtuigen in de luchtgevechten boven Portsmouth en op andere plaatsen in het Kanaal 71 Britsche toestellen neergeschoten. Zeventien eigen vliegtuigen worden vermist. De luchtslag boven het Kanaal. Over den strijd, gister door het Duitsche luchtwapen gevoerd, heeft het D.N.B. de volgende- samenvatting ontvangen: In de middaguren ondernamen Duitsche vliegerafdeelingen bomaanvallen op ver schillende doelen aan de zuidkust van En geland. Zoo heeft, een groep de maritieme werken en de staatswerf te Portsmouth succesvol met bommen bestookt. In de luchtgevechten werden daarbij 40 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. De tweede aanval was gericht tegen de versperring van ballons bij Dover. Hierbij zijn talrijke ballons neergeschoten, terwijl stellingen van het luchtafweergeschut onder vuur werden genomen. Een derde aanval werd gedaan op een eonvooi, dat zich ten Oosten van Margate bevond. Hierbij gelukte het ver scheidene koopvaarders tot zinken te bren gen en andere in brand te steken. Het vier de doel, was het Britsche' vliegveld Man ston, waar bommen de startbaan, de gebou wen en de hangars hebben getroffen en waar ernstige beschadigingen zijn aange richt. Een afdeeling hurricanes werd door de Duitsche vliegtuigen verrast, toen het op het punt stond te starten. Hierbij werden vier vilegtuigen op den grond en drie andere in de lucht vernietigd. De Duitsche afdeelingen, die aan dezen strijd hebben deelgenomen zi:n voltallig teruggekeerd. Bij de verschillende aanvallen ontwikke'den zich gevechten, waarbij wederom een groot aantal vijandeijke vliegtuigen zijn neer geschoten. Frontbericht over den grooten slag. Dit is waarlijk een groote dag geweest en een donkere dag voor de Britten. Zoo begint een frontbericht, dat het D.N.B. heeft ont vangen over den grooten luchtslag boven het Kanaal. Dit bericht luidt verder. Des ochtends om 8 uur: „vrije jacht" luidt het be vel. De Messerschmidts stormen over het Kanaal en vallen den vijand aan, waar zij ehm vinden. Ook gevechtsgroepen zijn on derweg. Zij willen een eonvooi in de mbn- ding van Theems aanvallen. Andere jacht- afdeelingen zijn ter bescherming aanwezig. Op 3000 meter hoogte razen de jagers naar het Westen. Tegelijkertijd stormen onze jagers her en der boven Zuid-Engeland en dan weer terug over het Kanaal. Eerste con tact met den vijand: zes Spitfires schieten brandend naar omlaag. Op hetzelfde oogen blik slaan de zware granaten van de Duit sche gevechtsvliegtuigen neer op een schip van 8000 ton, op een torpedoboot en op een schip van 2500 ton. Schuimend sluit het water zich boven schepen en vliegtuigen. Een uur later: weer jagen onze afdeelingen naar den overkant en razèn over de Engel sche vliegvelden. Daar is de vijand weer. De Duitsche jagers vallen aan. Alle Engel sche Spitfires vluchten de wolken in. Geen enkele Engelsche afdeeling wil den strijd aanvaarden. Zij wijken uit, zelfs boven hun eigen gebied en boven hun eigen vliegvel den, die zij, naar het schijnt, thans al niet meer kunnen verdedigen en beveiligen Onze reddingsvliegtuigen, de langzame, on gewapende machines met het teeken van het Geneefsche Roode Kruis, kruisen tus schen het midden van het Kanaal en de Fransche kust. Een paar uur later staat men op een vliegveld en verneemt van een reddingsvliegtuig: Ik zag drie vliegers wor stelen in de golven en wist, dat het Engel schen waren. Om de in nood verkeerende vliegers te helpen liet ik, op een hoogte van 30 meter, een opvouwbare boot uitwerpen Deze boot dreef heel langzaam naar de vliegers toe, maar het scheen, dat zij de kracht niet meer hadden deze te bereiken. Een van de Engelsche vliegers bloedde he vig aan het hoofd. Ik stuurde een vaartuig van de Duitsche marine riaar de plaats van het ongeval, terwijl ik in de nabijheid bleef cirkelen. Toen de Duitsche motorboot tot op 300 meter was genaderd, verschenen plotseling verschillende Spitfires. Een ervan keerde zich tegen mijn machine en opende het vuur. Onmiddellijk keerde ik om. Mijn mecanicien was zwaar gewond, mijn ma chine vertoonde ongeveer dertig treffers. Maar een Duitsch jachtescadrille stortte zich oogenblikkelijk op de Spitfires en de Britten werden alle drie neergeschoten. PERSSTEMMEN De groote luchtslag van Zondag boven het Kanaal en vooral het bombardement van de Britsche oorlogshaven Portland stond ook gisteravond in de Berlijnsche bla den nog geheel op den voorgrond. Voor alles laten de bladen zich ironisch uit over den vloed van Britsche leugens, die door de Duitsche successen is verwekt. Hoe lang zal Churchill tegenover deze Duitsche overwin ning in de lucht nog zijn vertwijfelde leu gencampagne kunnen voortzetten? vraagt de „Lokalanzeiger". Hij heeft nog op Zon dagmorgen, voor hij van de nieuwe vernie tigende botsing van zijn luchtwapen met de Duitsche strijdkrachten bericht had ontvan gen, een hooggestemde mededeeling tot den minister van luchtvaart, Sinclair, gericht,, waarin hij de jachtafdeelingen geluk wenschte, die „aan de schitterende wapen feiten van Donderdag" hadden deelgeno men. De eerste berichten uit Londen spra ken slechts over eer luchtgevecht op Zon dag en over een stad, waarin belangrijke schade was aangericht. Daarop volgde het gebruikelijke gruwelbericht. Men verhaalde over kinderen, die juist tijdens den aanval een godsdienstoefening hadden bijgewoond. Eerst later werd toegegeven, dat de aanval tegen Portland was gericht. Ook de zware materieele schade moest worden erkend. Zelfs de beschadiging van twee Britsche oorlogsschepen werd toegegeven. Maar toen kwam men weer met de gebruikelijke over- winningsberichten. Duff Cooper greep zelf in en verklaarde in een rede, door hem te Zuid-Woodford in het graafschap Essex ge houden, dat de Engelschen „vijftig Duitsche vliegtuigen van den hemel hadden ge haald". In een later bericht werd beweerd, dat „zestig machines" waren neergeschoten, terwijl aan Britsche zijde „26 jagers verlo ren waren gegaan". Bij den aanval op het eonvooi ten Oosten van Harwich, triomfeerde weer geheel de Engelsche leugen. Voor de radio vertelde de omroeper dat hij den aanval zelf had gade geslagen en dat het eonvooi rustig was ver der gevaren. Vervolgens overkwam den fantasierijken omroeper echter een onge lukje. Hij zei n.l. dat er 110 vliegtuigen waren neergeschoten. De „Börsenzeitung" merkt hierbij sarcastisch op, dat voor de radio een man is opgetreden, die beweert, dat hij, gemoedelijk op een klip staande, den luchtstrijd heeft gezien. De „Nacht- ausgabe" schrijft over de leugen van de 50, respectievelijk 60 neergeschoten Duitsche vliegtuigen: hedenmiddag liep Churchill" machine weer op volle toeren. Verdere Duitsche persuitingen over den aanval op Engeland. De Duitsche bladen leveren waardeerende beschouwingen over den aanval van gisteren op de Engelsche oorlogshaven Portsmouth en over de andere successen van het Duitsche luchtwapen. De moreele uitwerking van de Duitsche (4063) ROEMENIE EN BULGARIJE ZIJN TOT OVEREENSTEMMING GEKOMEN. Wederom is de kaart van Europa veranderd, nu Roemenië en Bulgarije het eens zijn geworden over de zuidelijke Dobroed6ja dat voor den Balkanoorlog 1913 aan Bulgarije toebehoorde. Met een zwart pijltje is op de kaart aangegeven het gebied (gearceerd) van de Dobroedsja dat thans wederom bij het Bulgaarsche rijk zal ge trokken. worden. actie tegen Portsmouth, zoo schrijft de Ber liner Börsenzeitung, zal ongetwijfeld niet geringer zijn dan haar militaire gevolgen, want de naam Portsmouth heeft voor En gelsche ooren een bij zonderen klank. Hij be- teekent de heerschappij ter zee en tovert den Engelschen het beeld van pompeuze vlootparades op de reede van Spithead voor oogen. Doch het is thans met de Britsche heer schappij ter zee gedaan en wanneer de Engelschen nog weigeren hieraan te ge- looven en al doen zij ook de meest wan hopige pogingen het buitenland en zichzelf de Duitsche superoriteit in de lucht en de beteekenis hiervan uit het hoofd te praten, toch zal de dag komen, waarop geen leugens meer helpen De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: Engeland's Zuidkust ligt onder vuur. Die gene, die voor enkele maanden aan de Engel schen gezegd zou hebben, dat hun oorlogs havens van Pprtland tot aan Portsmouth en dat Dover, de sleutel van Groot-Britannië, oorlogsgebied en het voorste front van de eilandverdediging zouden worden, zou niets anders dan een ongeloovige verbazing heb ben gezien. De bommenregen van ons lucht wapen op de genoemde havens vormt echter slechts het eerste deel van de aanvalsacties der laatste twee dagen. Het tweede en in zijn strategische beteeke nis niet minder belangrijke deel vormt het duel tusschei ons luchtwapen en het Brit sche. Indien men zich de publicaties uit de geheime documenten van den Franschen ge- neralen staf en het vergeefsche verzoek van Frankrijk om tien Engelsche jachteskaders voor den slag in Frankrijk nog herinnert, dan ziet men onmiddellijk de analogie met het oude recept der Engelschen hun vloot te willen sparen door gebruik te maken van de Royal Air Force. De verliescijfers in de luchtgevechten der laatste twee dagen heb ben deze mythe vernietigd, nog voordat zij nog wortel heeft kunnen schieten. Het Brit sche luchtwapen moet, nu het in Noor wegen, Nederland en Frankrijk, met uit zondering van Duinkerken, niet wilde toe slaan, thans boven Engeland's kusten tot den strijd overgaan. En in dezen strijd wordt het verslagen en gedecimeerd. Een verlies- lijst van 93 neergeschoten Britsche vlieg tuigen op 11 Augustus en 71 vliegtuigen op 12 Augustus, is vooral in verhouding tot de niet teruggekeerde Duitsche vliegtuigen ge weldig. De Amerikaansche pers over den luchtslag. De New-Yorksche bladen maken onder reusachtige opschriften, zooals „Duitsche vliegers storten zich op Engeland", melding van de luchtgevechten die gisteren aan de Engelsche zuidkust zijn gevoerd. Voor het eerst worden de officieele Duitsche verlies cijfers in even grooten opmaak als de En gelsche beweringen gepubliceerd. De New- York Times geeft uitvoerig de Duitsche berichten weer, alsmede de Duitsche radio uitzending, welke van minuut tot minuut den strijd volgde. De New-York Daily Mirror noemt de botsing den grootsten luchtaanval, die tot dusverre op Engeland is gedaan. De Engelsche pers over den luchtslag. De Engelsche bladen reageeren, naar het D.N.B. uit Londen meldt, op de Duitsche luchtaanvallen van Zondag met uitlatingen als „Begin van den grooten slag van Enge land". De bladen probeeren de vrees en de angstige stemming die onder het publiek heerschen, te doen verdwijnen. Bijna ieder dagblad verklaart, dat het Duitsche offen sief thans is begonnen. De" Duitschers pro beerden de Engelsche sleutelposities te ver lammen, voor de „eigenlijke invasie" be gint. De „Daily Mail" is van meening, dat de slagen van de beide luchtvloten wel eens beslissend zouden kunnen zijn voor den af loop van den oorlog. De „Daily Express" schrijft, dat de toekomst van iederen En- gelschman thans op den drempel van Enge land wordt uitgevochten. ITALIAANS CHE CRITIEK OP FRANSCHE HOUDING. Onder het opschrift „De feestelijkhedei, van den overwonnene" publiceert de „Gioi nale d'Italia" een artikel, waarin zij zich op nieuw scherp tegen Frankrijk keert. De im periale fantasten, die hun plannen voor d; toekomst maken, zullen weer opduiken, al dus het blad. Het parlementaire spel bloeit weer op, evenals de financieele manoeuvre- en intriges van verschillende soort, welke voor een deel zelfs tegen de mogendheden van de spil gericht zijn. -Bovendien ont breekt het niet aan het decoreeren van Fransche generaals en politici, alsof Frank rijk in den oorlog tegen de spil ook zelfs maar een overwinning behaald zou hebben. Nu het politieke Frankrijk zich overgeeft aan de illusie, dat het weer den rang van groote mogendheid zal verkrijgen, wil het blijkbaar ook voor de geschiedenis van de toekomst op kunstmatige wijze een reeks overwinningen scheppen, die door de rond gedeelde onderscheidingen bewezen moeten worden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1