DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN PARIJS AAN DEN VOORAVOND VAN DE OVERGAVE. De luchtgevechten van Woensdagmiddag. Zwitserland en de Volkenbond. Het Duitsche legerbericht. Driemaal binnen een eeuw tijds stonden Duitsche troepen voor de poorten. Hei lot van Frankrijk Engelands toestand. De Italiaansche pers over de Engelsche strooibiljetten. AARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT TEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 201 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur; C. KRAK. Donderdag 15 Augustus 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Wat de Duitsche pers over de verliezen aan vlieg tuigen zegt. In de middaguren zijn havenwerken en vliegvelden aan de Zuid-Oostkust van Enge land opnieuw het doel geweest van hevige Duitsche bomaanvallen. Aan de Engelsche kust van het Kanaal waren nog hevige ge vechten gaande. Britsche jagers boden weer stand aan de Junker-duikbommenwerpers, doch konden het binnendringen van de Duitschers niet verhinderen. Op verschil lende punten in de omgeving van Dover waren enorme branden te zien. De Duitsche luchtmacht heeft gister, naar het D. N. B. verneemt, slechts weinig for maties in den strijd gebracht. Bij de tenuit voerlegging der opdrachten, in de eerste plaats gewapende verkenning boven het Ka naal en vernietiging van versperringsbal lons aan de Engelsche Zuid-Oostkust, ont stonden op verscheidene plaatsen hevige luchtgevechten, waarbij de vijand taaien tegenstand bood. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten zijn boven het graafschap Kent 22 Britsche jachtvliegtuigen, voor het meeren- deel Spitfires, neergeschoten, terwijl vijf Duitsche Messerschmitts verloren gingen. De aanval op Portsmouth. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft bij den laatsten aanval van Duitsche stuka's van gisteren, een bom van middelzwaar kaliber een in de haven van Portsmouth liggend oud dok getroffen, waarin het vroegere vlagge- schip van Nelson, de „Victory" lag. De bom ontplofte in het water op ongeveer zeven M. afstand van de Victory. Door de kracht van de .ontploffing werd de achtermast, waaraan de vlag van Nelson en de Union Jack wap perden, omvergeslagen. Het bericht over de uitwerking van dezen bom heeft vooral onder de manschappen der marine meer ontsteltenis gewekï, dan de Van militair standpunt bezien veel ernstigere ■schade aan de havenhoofd- en haveninstal laties. De bijgeloovige zeelieden zien in het feit, dat de vlag van Nelson in de golven verdween, een kwaad oorteeken. De Duitsche pers over den luchtslag. De Duitsche bladen leveren kritiek op de Engelsche berichtgeving over de z.g. verlie zen van het Duitsche luchtwapen, bij zijn aanvallen op Britsche vliegtuigescaders, ha vens, wapenindustrieën en convooien. Beter dan hierdoor konden de Engelschen, aldus de Berliner Börsenzeitung, de wereld niet de- monstreeren, wat zij onder alle omstandig heden wenschen te verbergen, n.l. dat hun positie wanhopig is, en dat zij onder de sla gen van het Duitsche luchtwapen geleerd hebben te vreezen. Slechts de groote angst heeft hen tot een getallenwaanzin kunnen brengen, zooals in hun opgaven over de Duitsche en over de eigen verliezen tot uitdrukking komt. Slechts in een totaal wanhopigen geestes toestand kunnen de plutocratische macht hebbers zich verbeelden, dat er ergens op de wereld nog een mensch is, die hun leugens voor goede munt opneemt. Zelfs in de Ver- eenigde Staten, bij den laatsten bondgenoot, op wiens hulp Engeland nog meent te kun nen rekenen, daalt het vertrouwen in Enge land tot het nulpunt, zoo schrijft de Berliner Börsenzeitung, met betrekking tot de giste ren door den Amerikaanschen minister van marine, Knox, afgelegde verklaring. Nog eens, en ditmaal in een beslissend uur, zijn de feiten sterker dan de Britsche fantasie producten. De Deutsche Allgemeine Zeitung herin nert er aan, dat de Engelschen destijds ook de Duitsche verliezen in Polen, Noorwegen Vlaanderen en Frankrijk ontzaggelijk heb ben overdreven en schrijft dan verder: Wan neer de Engelschen er thans toe overgaan, onze verliezen bij de luchtaanvallen op En geland te vermenigvuldigen en dan een dag later nog eens dit veelvoud verdubbelen, dan komt bij deze Britsche koortsfantasieën dui delijk een politiek-psychologische reden te voorschijn. Honderdduizenden Engelschen zitten thans dagelijks bibberend in de schuil kelders en vervloeken de plutocratische re- geering-Churchill, die de vredeshand van den Führer heeft geweigerd. Tienduizenden Engelschen hebben Duitsche luchtaanvallen gezien. Het vertrouwen in de verzekeringen der regeering, in het voortzetten van den oorlog, en hierdoor in de regeering-Chur- chill zelf, is ernstig geschokt. „Wat blijft er nu nog over?" Het Berner Tageblatt, dat als eenig or gaan in Zwitserland zich met de vraag be zig houdt of het niet juist is dat thans ook Zwitserland den Volkenbond verlaat, on derneemt opnieuw een actie in die richting. Sinds de sancties tegen Italië, schrijft het blad, is de verhouding van Zwitserland tegenover den Volkenbond sterk verzwakt. Sindsdien is de medewerking van Zwitser land in den Volkenbond van volkomen on- politieken aard geweest. Later zijn niet alleen de groote mogendheden als Italië en Sovjet-Unie uitgetreden, maar ook een reeks middelgroote en kleine landen. Wat blijft er nu nog over? Het blad citeert daar op een antwoord uit de „Schweizer Monats- heften". De Volkenbond blijft voor de lan den van de as, voor Japan en Rusland e.a. een geliefd aanvalsobject als groepeering van hun om Engeland geschaarde tegen standers. In deze omstandigheden schijnt het juist te zijn, dat Zwitserland de gevolg trekking maakt, welke gevolgtrekking al leen kan bestaan in een onmiddellijk verla ten van den Volkenbond. Het lidmaatschap van den Volkenbond beteekent thans reeds een eenzijdige positie. Het lidmaatschap van Zwitserland van den Volkenbond is nie mand van nut. Het kan echter niet me samengaan met onze neutraliteit. DE ROEMEENSCH-HONGAARSCHE ONDERHANDELINGEN. Naar uit Herkulesbad in het Banaat ver luidt, worden daar reeds alle voorbereidse len voor de Roemeensch-Hongaarsche on derhandelingen getroffen. Men verwacht, dat de beide delegaties wellicht reeds Don derdag aankomen en dat de besprekingen Vrijdag beginnen. De Roemeensche regee ring had aanvankelijk een slot bij Sinaja als plaats van conferentie voorgesteld, doch dit plan heeft men laten varen op wensch der Hoagaarsche regeering. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Afdeelingen Duitsche vliegers vielen op 13 Augustus de haven- en kadeinstallaties in Wallsend, Hartlepool, Bournemouth en Ply mouth, wapenfabrieken in Exeter en Bristol, alsmede groote petroleumopslagplaatsen in North Killingham doeltreffend met bommen aan. In het Kanaal en in de monding Van de Theems gelukte het twee patrouillevaar tuigen en twee koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 15.000 brt. tot zinken te brengen. Verder bombardeeren gevechts vliegtuigen de vliegvelden van Eastchurch, Dettling, Farnborough, Andover, Odiham en Middle Wallop, vernielden zij talrijke han gars, schuilplaatsen, olieopslagplaatsen en werven en vernietigden een groot aantal vliegtuigen op den beganen grond. Bij de aanvallen in het Kanaal en op En geland kwam het tot talrijke hevige lucht gevechten, in het verloop waarvan 74 vijan delijke vliegtuigen werden vernietigd. In den loop van den dag probeerden Britsche vliegtuigen van het type Bristol- Blenheims de Deensche stad Aalborg aan te vallen. Jachtvliegtuigen en luchtdoelartille rie dwongen den vijand reeds van te voren om te keeren en schoten van 23 aanvallende vliegtuigen er 16 neer. In den nacht van 13 op 14 Augustus onder nomen vijandelijke bomaanvallen richtten nergens noemenswaardige schade aan. De gisteren door den vijand geleden ver- ielzen bedragen in totaal 132 vliegtuigen en twaalf versperringsballons. Hiervan werden 89 vliegtuigen in luchtgevechten en 43 op den beganen grond en door luchtdoelartille rie vernietigd. 28 Duitsche vliegtuigen wor den vermist. Een duikboot onder commando van den luitenant ter zee 1ste klasse, Salman, meldt het tot zinken brengen van 41.611 brt., waaronder een Britschen hulpkruiser van 11.400 brt. Deelen' van een Duitsch flottielje duikboot jagers stooten op de Noordzee op verschei dene Britsche torpedojagers, die zich on danks hun superioriteit na een kort gevecht •in den nevel terugtrokken. De Duitsche duik- booten zetten haar taken ongehinderd verder voort. EEN RADIOREDE VAN EDEN. De minister van oorlog Eden heeft Woens dagavond een radiorede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Een blik op de kaart van Europa zou voor Engeland met recht ver pletterend kunnen zijn, maar een blik op de wereldkaart toont, dat Groot-Britannië altijd nog een beslissend woord heeft mee te spreken. De positie van Engeland wordt gekenmerkt door een superieure vloot- macht, door de heerschappij in de lucht welke het wil veroveren en door een steeds groeiend leger. De minister beweerde voorts, dat er weer een expeditiecorps ge reed staat, dat een groot leger in opleiding is en dat de binnenlandsche weercorpsen, die reeds meer dan 1 millioen leden tel len, van een schitterenden geest bezield zijn. Eden meende, dat ter bescherming van de eilanden een offensief de vereischte tac tiek is en dat dit ook in het voornemen ligt. (Van een bijzonderen medewerker) Wanneer wij ons zetten aan een recapitulatie van de gebeurtenissen, die elkaar de laatste maanden in Frankrijk mei zooveel snelheid en zooveel tragische onaf wendbaarheid hebben opgevolgd, dan is voor ons nog steeds levendig de herinne ring aan dien negenden Juni van dit jaar, toen Parijs steeds dichter bij het opruk kende Duitsche leger was komen te liggen en de overgave van de stad voor ieder, die nadacht, spoedig was te verwachten. Voor de derde maal binnen een eeuw naderden de Duitschers de poorten van de Fransche hoofdstad. De eerste maal, in 1871, kwamen zij er binnen en trokken onder de Are de Triomphe door, die Napoleon daar voor zijn zegenvierende legerscharen had opgericht. De tweede maal, tijdens den Wereldoorlog, waren zij dicht bij Parijs tot staan gebracht en ondanks inspanning van alle krachten mocht het niet gelukken, den tegenstand der geallieerde legers te breken. En thans, een kwart-eeuw later, is het Engelsche leger op het vasteland, verslagen, terwijl de Franschen moesten terugwijken in een steeds sneller tempo. Op dien negenden Juni was al sedert drie dagen de spanning met snelheid opgeloo- pe'n; als door een wervelwind gedragen stortten de gebeurtenissen zich op ongeluk kig Frankrijk, met een dergelijke vaart, met een dergelijke felheid en overweldi gende beslistheid, dat elke rustige overwe ging welhaast onmogelijk en overbodig leek. De feiten achterhaalden elkander, de front- berichten spraken steeds klaarder taal voor wie wist te verstaan, en ontmoetingen met soldaten terug van het slagveld onthulden aan den schrijver dezes voorwaar vreemde dingen. Langzaam aan groeide mijn vermoeden uit tot zekerheid: Frankrijk was niet klaar, bij lange na niet; "Frankrijk is verloren, tenzij een wonder gebeurt; Frankrijk staat oor een débacle, voor een nooit vermoede, ongekende débacle; of zou het befaamde Fransche wonder van het laatste oogenblik toch nog plaats kunnen vinden? De Parjj- zenaar gelooft er nog in, de pers gelooft er nog in, al mijn vrienden gelooven er nog in. Ik geloof het niet meer, en men neemt het mij kwalijk Én terwijl het lot bezig was een vonnis te voltrekken over een land, over een volk, over een regiem vooral, wandelde ik rus tig, doch vol innerlijke spanning langs de boulevards van een millioenenstad, waar het leven ten onderste boven is gekeerd, waar al wat klein is aan waarde heeft inge boet, waar het leven, onder den druk der vervaarlijke omstandigheden, steeds meer in groote, primaire lijnen zijn rechten liet gelden, en waar de gedachten werden saamgetrokken op de enkele hoofdwaarden van het bestaan. En toch trof mij steeds weer de menta liteit van dat merkwaardige Fransche volk, zoo zorgeloos volgeladen met gebreken en kwaliteiten. Maar in dergelijke uren van beproeving zijn het slechts de kwaliteiten die naar voren treden. Zij ontroeren me soms, of vervullen me met bewondering. Terwijl de. vijand de poorten van Parijs naderde, snel, regelmatig, onafwendbaar, reageerde de bevolking op een wijze die opmerkelijk was; geen zweem van paniek, angst, of nervositeit viel te bespeuren, en toch vertelde Reynaud zoojuist voor de mi- Een onzer medewerkers, die onlangs uit Frankrijk is terugge- kerd, geeft in bijgaand artikel een relaas van zijn belevenissen in Parijs tijdens de tweede phase van het groote Duitsche offensief in het Westen. Nadat de Duitsche troepen het Britsche expeditieleger van het vasteland hadden verdreven, zetten zij zooals bekend den opmarsch naar het Zuiden voort. Onze mede werker beschrijft de spanning, welke in Parijs heerschte toen de Duitsche troepen de Fransche hoofdstad naderden, en het er naar uitzag dat deze niet tot open stad verklaard, maar als een vesting verdedigd zou worden. crofoon, dat er gevochten zou worden vóór Parijs, in Parijs en na ParijsEr werd een rust en koelbloedigheid aan den dag gelegd die frappeerde; de Parijzenaars waren stil ler en bezonkener geworden, waaraan een hevig bombardement met een duizend doo- den en gewonden een trek van verbeten heid had toegevoegd. 's Morgens, in de Metro, behoefde i'k geen krant te lezen, om te weten of de leger- communiqué's van goed dan wel slecht ge halte waren. Niet dat ik ooit zwaar pessi misme of luidruchtig optimisme aantrof, doch er zijn nuances van stemmingen welke een atmosfeer scheppen; hoe vaak had ik niet, de laatste weken, een dergelijke at mosfeer geproefd, in de métro, op de bou levards, in de magazijnen, doch altijd trof me de eenvoud, de voornaamheid in uitings wijze, en het heldere oordeel van onge- kunselde menschen, vol spontane oprecht heid en vrijheidsliefde. Iniden deze vrij heidsliefde eens in de beheerschte banen werd geleid, tot welke hoogten zou het Fransche volk dan wel kunnen stijgen- Maar nu zoo bemerkte ik op 9 Juni is de groote stilte gevallen over Parijs; de stilte van bezinning, de stilte vol beklem ming en innerlijke twijfel. Er is een groote leegte. Er is afwachting. Wat zal de dag van morgen brengen? De toestand van Chamberlain. - Cham berlain heeft gisteren het ziekenhuis kunnen verlaten en zal een kort verlof nemen ten einde volledig te herstellen. Men leert door ervaring. De Frankfurter Zeitung schrijft: „Enge land heeft den eersten militairen stap in dezen oorlog vrijwillig kunnen doen, doch thans moet het den strijdvorm aannemen, waartoe het door zijn tegenstander ge dwongen wordt. Wel zijn de Engelschen den oorlog begonnen met een politiek en economisch offensief, maar in militair op zicht hebben zijzelf het defensief gekozen, dat beantwoordde aan hun opvatting over de kracht der verdediging, Engeland wist toen zelf nog niet, hoe verouderd die op vatting was. Zoo hebben de Engelschen er met hun bondgenooten zelfs van afgezien, de Duitsche weermacht aan te vallen, toen die in Polen vocht. Thans kunnen zij slechts in het defensief blijven. Terwijl meer scheepsruimte verloren gaat dan ooit sedert het uitbreken van den oorlog, terwijl een deel der toegangswegen reeds moest worden afgesloten, veranderen Engelsche havenwerken, wapenfabrieken en olie tanks in ruïnes. De beste Engelsche jacht en gevechtsvliegers komen in het vuur der Duitsche jagers boven het Kanaal om. Tra gisch daarbij moet de Duitsche toeschouwer het vooral vinden, dat dit Engeland, hoewel het in militair opzicht geen keus meer heeft, op politiek terrein het onheil zeer wel had- kunnen ontgaan. Men beeft bijna het gevoel, alsof de massa van het Engel sche volk van den oorlog alleen een meer litteraire voorstelling gehad heeft, alsof zij niet geheel heeft beseft, wat dit woord oor log voor Engeland inhield. Thans leert men door ervaring, wat altijd de bitterste en duurste vorm van onderwijs is. CUDAHY BIJ PRESIDENT ROOSEVELT. De ambassadeur der Ver. Staten in Bel gië, Cudahy, heeft een onderhoud gehad met president Roosevelt. Na dit onderhoud verklaarde Cudahy aan de pers, dat hij ge machtigd was mee te deelen, dat president Roosevelt hem wegens zijn te Londen aan de pers verstrekte verklaring geen verwijt gemaakt had en zulks ook niet voornemens geweest was. Cudahy zeide zich tegenover den president er over beklaagd te hebben, dat het departement van buitenlandsche zaken zijn verklaring te Londen niet had goedgekeurd, waarop Roosevelt hem verze kerd heeft, dat het niet de bedoeling van de regeering geweest is, den ambassadeur daarom te berispen. Voorts deelde Cudahy mede, niet het plan te koesteren den diplo- matieken dienst te verlaten. Open steden des nachts gebombardeerd. De Italiaansche bladen geven den volle- digen tekst weer van de strooibiljetten, welke tegelijk met de bommen door Engel sche vliegtuigen zijn uitgeworpen, en mer ken op, dat Londen aldus hoopt, eenigen invloed op den geest van het Italiaansche volk te kunnen uitoefenen. Het is een nieuw bewijs van de dwaas heid der Britsche propaganda, schrijft de Giornale d'Italia. Het Italiaansche volk weet heel goed, dat het de wapens heeft moeten opvatten om zich te bevrijden van .de tyrannie van Groot-Britannië, dat Ita lië altijd gevangen heeft gehouden in de Middellandsche Zee en zijn geografische en economische uitbreiding heeft belem merd. Daarom kunnen de Italianen den tekst van de strooibiljetten lezen als een document van de intellectueele en geeste lijke ellende van den vijand. Een volk als het Italiaansche, dat aan de zijde van Duitschland strijdt voor de vrij heid en grootheid der twee jonge volkeren tegen een oude en conservatieve mogend heid, die hen in staat van inferioriteit wilde houden, leest de dwaze oproepen en be lachelijke dreigementen in die strooibiljetten met onverschilligheid. De Tribuna schrijft, dat het misdadige bombardement van open steden in Noord- Italië, dat uitsluitend slachtoffers maakt on der de burgerbevolking, een afleidingsma noeuvre is welke de Engelschen ondernemen wegens de nederlagen bij hen en in Afrika. In ieder geval is het dwaas, te hopen, dat de inhoud van die strooibiljetten eenige uitwer king zal hebben, terwijl zij tegelijk met de moorddadige bommen worden uitgeworpen. De geheele Romeinsche pers wijst voorts op de laffe houding van de Britsche vliegers die des nachts open steden bombardeeren. De Engelschen hebben den moed niet over dag aan te vallen, zooals de Italianen doen. Zij durven het Italiaansche afweergeschut en de Italiaansche jagers niet te trotseeren. MEDEDEELINGEN VAN BRITSCHE MINISTERIE VAN LUCHTVAART. Het Britsche ministerie van luchtvaart meldt: Tijdens nieuwe vijandelijke aanvallen werden Dinsdagavond bommen op Londen geworpen. Er ontstonden tal van branden. Slechts enkele personen werden gedood. Ook werden bommen geworpen op het eiland Wight alsmede in de districten Berkshire en Wiltshire. Talrijke vliegvel den in het Z.O. van Engeland werden met bommen bestookt. In één geval vielen ver scheidene slachtoffers te betreuren. Voorts deelt het ministerie van lucht vaart mede: Gistermorgen zijn vijandelijke vliegtuigen op verschillende plaatsen de Britsche kust genaderd en wel van Sussex tot de monding van de Theems. Op ver scheidene kustplaatsen werden bommen ge worpen, welke slachtoffers maakten. Eenige vijandelijke toestellen vlogen over de Z.- kust en wierpen bommen uit in Hampshire, waardoor eenige personen gedood werden. DE TOESTAND IN EGYPTE. De ellende van de vluchtelingen uit de geëvacueerde Egyptische steden is onbe schrijfelijk, zegt het D.N.B., en hulp is nau welijks te verwachten. De roode halve maan, welke overeenkomt met het roode kruis is door het Engelsche roode kruis ge heel in beslag genomen voor de Britsche gewonden. In verschillende streken, vooral in de provincie Charbija, waar de vluchte lingen uit Alexandrië zijn ondergebracht, is het tot hongeropstootjes, plunderingen en uitbarstingen tegen Britsche schildwachten gekomen. De Britsche militaire autoriteiten hebben van het Egyptische ministerie van binnenlandsche zaken geëischt, aan de ver warring een einde te maken. Daar de Egyptische schatkist leeg is heeft het mini sterie van binnenlandsche zaken den Brit schen eisch doorgegeven aan den plaatse lijken gouverneur met de opdracht de vluchtelingen naar vermogen te helpen. „Sera" schrijft, dat deze aanvallen zijn ge daan door een vijand, wien het water tot den hals staat. De Engelschen moeten hun verstand hebben verloren, indien zij gelooven met De luchtaanvallen op Noord-Italië. strooibiljetten den wil van het Italiaansche De Engelsche luchtaanvallen op open ste den in Noord-Italië worden door de Noord- Italiaansche pers op scherpe wijze gebrand merkt. De bladen wijzen er op, dat deze aanvallen mogelijk zijn geweest onder de schending van het Zwitsersche luchtgebied en dat de Engelschen zulke aanvallen nog slechts des nachts durven te ondernemen. De volk om te overwinnen, tot wankelen te kun nen brengen. Ook de „Corriere della Sera" merkt op, dat Engeland de grootste ont goocheling zal beleven, indien het meent met bommen en strooibiljetten het Italiaan sche volk te kunnen ontmoedigen. De strooi biljetten geven op de juiste wijze uitdruk king aan de Engelsche domheid.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1