Goede wenken voor de veehouders. Sport De woningtoestanden in Egmond aan Zee. Rechtszaken mws ARD 3UG IJK PEL f 1 HEILOO 2UIDSCHARWOUDE ien bezoek aan den proeftuin en het voorbeeldbedrijf. Land- en Tuinbouw Bouwt een silo en kuilt in met A.I.V.-zuur. Koopt 4-pootruiters. Het ruiteren en ensileeren geeft groote voordeelen. Gemeenteraden. Worden de bouwvoorschriften gesaboteerd Vorige colleges van B. en W. in gebreke gesteld door den heer Schippers. gst collecte. té der ver- ht op Za- :te ten be ding, heeft steunver- e aantal in den opge- tig (eerste in 1940 nde werk- November) verschaffing 1940 (einde schaffing en evallen be- ruari tot 1 het over- zorggevallen iffing en 7 in arbeidsbeurs .n Duitsch- Bouwstookjcs. uwafval, ge- rookontwik- et de noodige van Hens- „profiteeren" iten voor de- en mooien teelen polder Heerhugo- geval staat maken van klein beetje leg te werk „aflandschen" erk behoeft te DP gelost. Kinderfeest. dit jaar ont- rmis werden ten gehouden rrein, zoowel ire als van de gelijk door fi- De kinderen n de bewaar schoolgebouw lestonden ver- digheidsspelen, diverse mooie steld, alsmede troostprijzen. =n en verschil- gen onthaald, loor het fanfa- Veel animo. wijkverpleeg- tanten aange- iw groenteboer. de heer W. broken het be- hagerbrug heb- krassen heer gedenkwaar- ien naar België, richt van eeni- rij thans mede ten de export or kool is deze nd. ssaris op bezoek. de commissaris aarlijksche be- ser gemeenten d op 't Waardje. en fleurige op-' lóordscharwoude, deelnamen aan t de badmeester i de vereeniging ije had georga- i in de zwemin- deeld. m Dijk en Betsie 2. Nel van Dort, ellie Hink, boer toegewezen aan uke propaganda derniswedstrijden aren: 7ortelhappen) 1. Tonk; 3. Marietje Uert Jonk; 2. Cor illen na loting. L. Marietje Mooij: 1. J. Goudsblom. Dt 14 jaar: 1 Jan- 1. P. Witteveen. ;s 1. Janny Dek- EERSTE BLAD. Plannen ter oprichting van een padvinderstroep. Er bestaan plannen om in Heiloo een pad vinderstroep op te richten. Medewerking van het Nationaal Hoofdkwartier is er al en men behoeft alleen nog de toestemming van den districts-commissaris en natuurlijk padvinders. Deze kunnen zich aanmelden bij den voorloopigen leider H. J. P. Hofman, Zevenhuizerlaan Z31a. Gegund. Naar wij vernemen, is aan den heer C. ter Hofstede, schilder alhier, het verfwerk opgedragen van 12 nieuwe woningen van de woningbouwvereeniging te Venhuizen, voor de som van 2052. N.W.U. in verbinding stelde, bleken de le den van de Sportcommissie, de heeren Viruly, Stol, Hogenkamp en Swaab de Beer enthousiast over weg en omgeving en alleen het vinden van den juisten datum leverde moeilijkheden op, maar ten slotte gaven Gedeputeerde Staten hun toestemming om den wedstrijd op Zondag 18 Augustus te laten verrijden. De controle op het parcours zal zeer eenvoudig zijn: om de 50 m. zullen leden van de rennersvereenignigen, welke in de omgeving van Zandvoort gevestigd zijn, geposteerd staan om den goeden gang van zaken te bevorderen. De start geschiedt op den Noordboulevard voor het casino, terwijl de aankomst zal zijn op hetzelfde wegge deelte, maar bij huize Loefhoeck. Onderhoud met van Zandvoort. de burgemeester Wielrennen. EEN PRACHTIG PARCOURS VOOR DE NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN OP DEN WEG. Jan Tulleken, den bekenden oud-wiel renner, komt de groote verdienste toe de aandacht van de Sportcommissie der Neder- landsche Wielren Unie te hebben gevestigd op een parcours in de gemeenten Zandvoort en Bloemendaal, hetwelk zich uitstekend leent om het wegkampioenschap van Ne derland op te laten verrijden. Het parcours bestaat voor een deel uit het circuit, dat gebruikt is voor autoraces, welke het vorig jaar voor den eersten keer door de Automobiel Club te Zandvoort wer den georganiseei'd en voor een ander deel uit den Noordboulevard en praehtigen Zee weg tot voorbij den watertoren in Over- veen, waar het keerpunt is gelegen. Het behoeft nauwelijks betoog, dat dit parcours uitstekend geschikt is voor een wegwedstrijd. In de eerste plaats bedraagt de lengte 15,5 K.M., zoodat hier gelukkig geen sprake is van een kleine ronde, maar van een flink circuit, hetwelk bovendien in de duinen van den Zeeweg en van het auto- -parcours geaccidenteerd is, al is het gebruik van versnellingsapparaten niet toegestaan, Elf maal moeten de renners, de amateurs, de onafhankelij ken en de beroepsrenners, dit circuit afleggen, tezamen dus 170 K.M. Het is zeer juist gezien van de Sportcom missie der N.W.U. om den afstand niet te kort te maken, juist de kilometers, welke boven de 100 zijn gelegen, tellen mee en geven gewoonlijk den doorslag. De omge ving is buitengewoon fraai, prachtig ligt de kronkelende Zeeweg in het golvende duin gebied, heerlijk frisch waait de wind langs den Zandvoortschen Boulevard, waar ren ners en toeschouwers een prachtig uitzicht op zee en strand hebben. De conditie van den weg is uitstekend, het gedeelte dat voor de autoraces is gebruikt, is naar men weet geasfalteerd, de Noordboulevard heeft klin kers, de Zeeweg bezit weer asfalt. Toen de V.Y.V. te Zandvoort zich met d; De burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, verklaarde, dat de Automo biel Club en ook de motorwedstrijden, wel ke het vorig jaar te Zandvoort zijn gehou den, zoo goed geslaagd zijn, dat hij gaarne zijn medewerking heeft willen verleenen om dit keer de -wegkampioenschappen van Nederland der Nederlandsche Wielren Unie in zijn gemeente te laten organiseeren „Wij willen niet stilzitten", aldus de burge meester, „Dat kunnen wij in Zandvoort niet, wij schuwen geen leven! Wij willen" trachten van Zandvoort een zomercentrum te maken. Behalve door zijn prachtige om geving leent het zich daarvoor uitstekend door de ligging, met de goede treinverbin dingen om het uur, de tram rijdt om de 10 minuten en de fraaie breede toegangswe gen tot de badplaats zullen in de toekomst bewijzen, dat aan het drukke autoverkeer dan volledig het hoofd kan worden gebo den. Ik hoop dat de sportautoriteiten en de renners het circuit zullen kunnen waar- deeren en dan bestaat msschien de moge lijkheid, dat behalve de auto- en motor races in de volgende jaren ook de weg wedstrijden om het kampioenschap van Ne derland definitief op het zomerprogramma van Zandvoort zullen voorkomen. Volledige medewerking is verkregen van de Duitsche autoriteiten en van het gemeentebestuur van Bloemendaal. De gemeentepolitie van Zandvoort, de rijksveldwacht en de mare chaussee zorgen voor de afzetting. Er wordt een lage toegangsprijs geheven, maar verder kunnen de toeschouwers vrij langs het circuit zich bewegen. Van het Noorder- bad naar Zandvoort is de weg voor degenen, die niet naar den wielerwedstrijd komen kijken, niet vrij, zij kunnen alleen over het strand gaan". „Ik sta", zoo zeide de burgemeester ten slotte, „zeer sympathiek tegenover de wie lersport. Ik was vroeger, toen ik in Arnhem woonde, vele jaren geleden, een geestdrif tig supporter van Jaap Eden in diens glorie tijd, van den toenmaligen wereldkampioen, den Belg Protin, maar minder prettig vind ik het als ik zoo die wielrenners zie bewe gen op de rijwielpaden, tusschen de rustige gebruikers in. Dan duwen zij de toeristen opzij, en doen net of de smalle paden alleen voor hen zijn aangelegd. Zondag a.s. is het anders, dan rijden zij op een gereserveer- den weg, welke zeer breed is, en dan mogen zij zoo hard rijden, als zij kunnen, want dan ben ik er zeker van, dat dien dag van goede sport zal kunnen worden genoten". Het is circa twee maanden geleden, dat we een excursie meemaakten naar den proeftuin en het voorbeeldbedrijf aan den Zeeweg te Heiloo en den Kalkovensweg te Alkmaar. Wel kwamen er af en toe groep jes cursisten of belangstellenden, doch nu het gewas tot volle rijpheid is gekomen en de drukte in den hooibouw geëindigd is, zijn de excursies wederom begonnen. Dins dagmorgen 9 uur waren een groot aantal veehouders en eigenaren van gemengde bedrijven uit Castricum en Bakkum present om naar de voordracht van den heer A. P. Couwenhoven, ambtenaar van den Voor lichtingsdienst, te luisteren. Het is ongeveer een half jaar geleden, al dus de spreker, dat we propaganda maak ten voor het voorbeeldbedrijf in uw ge meente. Ik hield toen een inleiding in het gemeentehuis te Alkmaar en vond een flink gehoor. Ook in uwe gemeente is een voor beeldbedrijf en het volgend jaar zullen we daarvan de resultaten vernemen. In Duitschland kent men den „Voorbeeld- boer", die de betere en nieuwere methode in praktijk brengt. Opmerkelijk is, dat men dit ook in uw gemeente demonstreert. Het begin was er vóór den oorlog. Laten we hopen dat het niet tevergeefs zij en de boer hiervan de vruchten plukt. Want dit staat wel vast: het productiesysteem om hoogere opbrengst van den bodem zal moeten wor den doorgevoerd. Naast den rassentuin zul len we meer dan tot heden onze volle aan dacht aan het omweidingssysteem moeten wijden. Er valt nog heel wat op de behan- In de jongst gehouden vergadering van de vereeniging van oud-leerlingen der rijks- landbouwwintersehool te Schagen wees ir. de Vries, rijksveeteeltconsulent voor Noord holland, er reet nadruk op dat „de veehou ders in de komende stalperiode met groote moeilijkheden te kampen zullen krijgen". Vooral de voeding van kalfvaarzen, vaar zen en twenters, derde kalfskoeien en ver- sche koeien zal bezwaren kunnen opleveren. Alleen met prima hooi en prima kuilgras zullen deze dieren in stand te houden zijn, terwijl een melkproductie van 15 liter bij de versche koeien bereikt en volgehouden zal kunnen worden. Het is in verband hiermede dat ik nog eens de aandacht wil vestigen op een twee tal maatregelen, die aanzienlijk kunnen bij- di agen tot het winnen van een prima hooi en kuilproduct. De aankoop van 4-poot hooiruiters. Een enquête, welke vorig jaar gehouden werd door ir. Lienesch, rijkslandbouconsu- lent voor Noordholland, heeft onomstootelijk aan het licht gebracht, dat met het gebruik van ruiters bij het hooien de eiwit-verliezen aanzienlijk werden beperkt. Zoo zelfs dat men kan spreken van een gemiddelde meer dere eiwit-opbrengst van 30 Dit is een zaak, die juist nu, waar we de aanvulling met voedermiddelen met een hoog eiwit gehalte moeten missen, van het hoogste be lang is. 2500 prima geschilde 4-poot hooiruiters werden dit seizoen in Noordholland afge leverd tegen den prijs van 0.70 per stuk. Men overwege eens of het aanbeveling verdient om voor pl.m. 30 (d.w.z. 40 raf ters) per ha 30 meer voederwaarde in den vorm van eiwit te winnen. De ruiters kunnen vele jaren mee. Het groote voordeel komt dus meerdere jaren terug. Coöperatieve aankoop van hooiruiters geeft lagere prijzen. Het hooien zonder ruiters omstreeks eind Augustus geeft groote bezwaren en aanzien lijke verliezen, omdat de gemaaide massa ten gevolge van de reeds kortere dagen te weinig droogt. Ademhalingsverliezen en hooibroei zijn hiervan het gevolg. Men bezoeke de demonstraties van het ruiteren van hooi, welke door de assistenten in de geheele provincie Noordholland zullen worden gehouden. Silobouw en inkuilen met A.I.V.- zuur. Met behulp van een silo en onder toevoe ging van A.I.V.-zuur is een prima kuilpro duct te maken en worden geen kant-ver- liezen geleden. De eiwit-verliezen, die bij de meeste Hollandsche kuilen tot 50 en meer bedragen, kunnen bij een oordeelkundige ensilage met zuur tot pl.m. 10 beperkt worden, een besparing die onder de huidige omstandigheden alle aandacht verdient. De verschillende uitgebreide onderzoekin gen van graskuilen hebben aan het licht ge bracht, dat de slagingskans van den A.I.V.- kuil 80 (dus 4 geslaagde kuilen van de 5) is. De Hollandsche kuil daarentegen geeft, hoog op, maar een slagingskans van 25 (dus 1 geslaagde kuil op de 5), terwijl dan nog de vrouw den geheelen dag moppert over de minder aangename geuren. Dit moeten voor eiken veehouder redenen zijn om het gokje met den Hollandse-hen kuil te verwisselen voor de zuur-ensilage. Aangezien met het verkrijgen van het A.I.V.-zuur eenige tijd gemoeid zal zijn. geve men vandaag nog de benoodigde hoe' veelheid aan z'n leverancier op. Een 30-tal silo's van 20 en 30 m3 inhoud (voor 1 en 1,5 ha), welke in den loop van dezen zomer in Noordholland werden ge bouwd, kosten slechts resp. 56 en 64. welke prijzen nog iets zijn verhoogd door de transportmoeilijkheden. Grootere silo's zijn naar verhouding goedkooper. Ook met behulp van spoorbielzen, ijzeren golfplaten en planken zijn bruikbare silo's te bouwen. Een veehouder, die wel eens met beton werk te doen heeft gehad, kan ongetwijfeld zelf de platen voor een losse platen-silo gie- ten. Wanneer hij dan vóór het stellen van de platen een vakman raadpleegt, zal hij voordeelig een prima silo bouwen. De landbouwvoorlichtingsdienst geeft gaarne advies inzake silobouw. Men overwege eens of men zich de moeite kan getroosten om het in de komende stal periode noodige eiwit langs de aangegeven wegen beschikbaar te houden. Schagen, Augustus 1940. De hoofdassistent D.K.B J. KOOGER. deling van het weiland aan te merken. Het omweidingssysteem is allerminst nieuw, doch in ons land wordt het nog slechts spo radisch beoefent. Ook op de gemengde bedrijven zullen we ons moeten instellen op het telen van eigen voedsel voor mensch en dier. Dit jaar kimt ge nog stoppelgewassen telen. Het voor beeldbedrijf is ingesteld op: a. rationeele beweiding; b. ingekuild gras; c. hooi en vooral nahooi op ruiters. Dit laatste geeft wel eenige kosten, doch men krijgt hooi van prima kwaliteit, met hooge voeding- waarde. Spreker wees zijn gehoor op de uitste kende resultaten van het omweiden. In ons land, met 55 pet. van zijn oppervlakte als grasland, zou men 20 tot 25.000 landarbei ders méér werk kunnen geven en zelf er beter van worden. Met voorbeelden toonde spr. dit aan. Men weigert te gelooven dat een koe aan één are (beweidbaar) ge noeg heeft en men meent ook, dat 12 koeien op een halve ha niet gaat, doch we zullen het laten zien. Op 8.57 ha weiland houdt men 12 koeien, een paard en 4 stuks jong vee. En.... volop gras en hooi of in gekuild gras. Van Febr. tot Nov. koeien in het land. Wilt ge het verschil in cijfers? Niet om- geweid 498.40, wel omgeweid 742.58. Op brengst in liters melk: 35268 en 49541. Be halve het extra-loon een verhoogde op brengst (de melk tegen 514 cent per liter berekend) van 523 per jaar. Dindagsavond werd onder voorzitterschap van burgemeester C. J. Eyma een vergade ring van den gemeenteraad gehouden. Een verzoek van C. Zwart om een armen- woning te mogen huren van de gemeente werd op voorstel van B. en W. afgeweken, omdat het wenschelijker is die soort wonin gen ter beschikking te houden voor arm lastigen. De door B. en W. aangeboden gemeente rekening sloot op den gewonen dienst met een nadeelig saldo van 31778.52 en voor wat betreft den kapitaaldienst met een dito van ƒ3767.40. Zij zal ter visie werden gelegd en worden nagezien door den heelen raad met uitzondering van de beide wethouders. De uitgaven voor de openbare school wer den vastgesteld op 1941.66. Goedgekeurd werd eveneens een voorstel van B. en W. om coupon-belasting verschul digd te verklaren voor leeningen, welke niet met obligaties worden uitgegeven. Op verzoek van Ged. Staten werd de be drijf sverordening gewijzigd op het punt van afschrijving. Daar de eigenlijke agenda hiermee reeds was afgehandeld, stelde de voorzitter aan de orde een verzoek van den heer Schippers om een interpellatie te mogen hou den over den woningnood in de gemeente. De interpellatie werd toegestaan. De heer S chippers stelde vast, dat er in de gemeente een groot tekort bestaat aan arbeiderswoningen, zoodat velen slechts met moeite een woning kunnen krijgen en anderen zich tevreden moeten stellen met krotten en sloppen. Spr. was van meening, dat de plicht om in een voldoend aantal goede woningen te voorzien in deze ge meente schromelijk is verwaarloosd, reden waarom hij zich bij zijn optreden als wet houder tot taak had gesteld daaraan zooveel mogelijk tegemoet te komen. Hij ging na wat er al zoo is gebeurd om in den be- staanden woningnood te voorzien en con cludeerde, dat dit bedroevend weinig is en dat de christelijke taak om iets goeds te doen werd gesaboteerd door vorige colleges van B. en W., waarop hij thans wilde wij zen, om latere verwijten aan zijn adres te ontgaan. De heer Blok meende te weten, dat den heer van Kleef zeker geen verwijt treft; deze toch was de man, die het eerst op den eisch van verbetering van woningtoestanden wees. Ook spr. zelf was daar vóór. De heer Schippers wilde dat wel aannemen, maar constateerde, dat er des ondanks niets of niet veel is gebeurd. De voorzitter meende, dat het er thans niet veel toe doet wat vorige colleges deden. Het is nu de vraag, hoe thans de toe stand is. En in verband daarmee las spr. een brief van den inspecteur van het woning toezicht, waarin werd gezegd, dat het thans niet raadzaaip is om woningen onbewoonbaar te verklaren, maar dat daarmee niet langer mag worden gewacht dan strikt noodzake lijk is. Spr. wilde daarom adviseeran op de kwestie te zijner tijd terug te komen. De heer Schippers merkte op, dat bedoelde brief is ontvangen in April en dat binnen een maand daarna een beslissing daarop had moeten worden genomen, en dat is niet gebeurd. Spr. geloofde den bestaan- den toestand te mogen wijten aan tegenzin van den burgemeester om woningen te doen voorzien van borden met het opschrift „On bewoonbaar verklaarde woning". De toestand is nu zóó, dat krotten eenigszins worden opgeknapt en dan weer ter bewoning worden aan geboden, ofschoon zij niet voldoen aan billijke eischen. Ook bij nieuw bouw worden de voorschriften niet voldoende opgevolgd. En nu de proeftuin. Wie heeft er een tuin bij huis, waar hij het geheele jaar uithaalt voor de keuken? Het blijkt herhaaldelijk en ook nu weer van niemand. En toch zullen we met de voedselschaarschte voor mensch en dier veel en véél meer moeten produ- ceeren, zeide spreker. Als we het nog niet weten men is hardleersch zullen we het ondervinden. Na de voordracht werd er gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waar van een druk gebruik werd gemaakt. Hier na bracht men een bezoek aan den proef tuin. Nu het gewas voor een groot gedeelte tot vollen wasdom was gekomen, heeft men de goede resultaten bewonderd. Mais, sui kerbieten, aardappelen, erwten en boonen stonden uitstekend. Haver was niet beter te wenschen. Sojaboonen (een nieuw ge was) hadden aller belangstelling. Hierna heeft men de tentoonstelling van land- en tuinbouwwerktuigen, zaaizaden, kunstmest enz. bezichtigd en vervolgens werd een bezoek gebracht aan het voor beeldbedrijf aan den Kalkovensweg. Heel rustig kan met 16 stuks hoornvee en een paard op een afgepaald gedeelte zien loopen. Er was veel gras, waarvan nog een gedeelte moet worden gehooid, geurig hooi op ruiters en ingekuild gras. Men wil ook nog maaien voor inkuilen. Zeker, er is veel werk aan te doen, doch de eenvoudige boer doet grootendeels alle werk en bevindt zich goed bij het meerdere werk. En de op brengst van 10 per week méér voldoet zeker. Hooi met een eiwitgehalte van 10 tot 11 pet. kan men krijgen door ruiters. Voor de meeste boeren was alles nieuw. Het gesproken woord heeft grooten indruk gemaakt. Spr. stelde voor om de werkelijk onbewoonbare woningen nu maar eens onbewoonbaar te verklaren. De voorzitter zei,, dat voor de be antwoording van brieven als bovenbedoeld een termijn van drie maanden is gesteld, iets wat de heer Schippers bestreed aan de hand van een door hem voorgelezen voorschrift. De voorzitter las hierop een wets artikel, dat hem in het gelijk stelde en vroeg dan of het, waar thans geen woningen onbe woonbaar mogen worden verklaard, wel wenschelijk is om de genoemde borden aan woningen te laten aanbrengen. De heer vanderBorden merkte op, dat, als de hand aan de voorschriften was gehouden, de borden reeds lang zouden zijn aangebracht. Ja, zei de v o o r z i t t e r, maar dan had je die er nu wie weet hoe lang aan moeten houden. Ze hadden toch weer verwijderd kunnen worden, meende de heer van derBor- d e n. Nee, zei de v o o r z i t t e r, als eenmaal een woning onbewoonbaar is verklaard, blijft dat van kracht. Het is dus eigenlijk wel goed, dat de borden destijds niet werden aangebracht. De heer Schippers stelde voor om een onderzoek in te stellen naar de wonin gen, welke na verbetering worden ver huurd, ofschoon ze niet voldoen aan de ge meentelijke bouwverordening, en zoo noodig een vervolging in te stellen. Spr. handhaafde ook zijn voorstel om over te gaan tot onbe woonbaarverklaring van woningen, welke daarvoor in aanmerking komen. De heer vanderBord en betreurde het, dat er thans geen gevolg aan kan wor den gegeven wegens gebrek aan materialen. De heer Schippers zei hierop, dat de inspecteur hem had gezegd, dat er geen twijfel kan zijn aan het verstrekken van materialen voor opbouw. Verschillende leden betwij felden of hier mocht worden gesproken van opbouw, waarop de heer Schippers op merkte, dat het hier wel ter dege opbouw geldt. De huizen toch die onbewoonbaar zouden moeten verklaard, zijn z.i. absoluut voor elke bewoning ongeschikt. Als er wèl materialen voor nieuwbouw te krijgen zouden zijn, was de heer v a n d e r Borden er sterk voor om de betreffende woningen onbewoonbaar te verklaren. De voorzitter vond zulks niet wen schelijk, omdat er naar zijn stellige overtui ging beslist geen materialen te krijgen zijn voor de vervanging van woningen. De brief van den inspecteur zei dit wel duidelijk. De heer Gravemaker vond het zeer zeker noodig, dat er een aantal nieuwe wo ningen worden gebouwd. Verschillende be staande woningen kunnen echter nog wel verbeterd worden. De heer Blok was het daar volkomen mee eens. De heer Schippers deelde mee, dat de inspecteur 36 woningen niet voor ver betering vatbaar achtte. Het voorstel van den heer Schip pers om over te gaan tot het uit spreken van onbewoonbaarheid werd hierop op herhaald advies van den voorzitter verworpen met al- gemeene stemmen met uitzondering van die van den voorsteller. Deze betuigde over dezen uitslag zijn spijt en zei de verantwoordelijk heid voor den gang van zaken ten aan zien van de woningpolitiek in de ge meente Egmond aan Zee niet te kunnen aanvaarden. Het tweede voorstel van den heer Schip pers (om een onderzoek in te stellen naar woningen, welke worden verhuurd zonder dat zij aan de bouwverordening voldoen, en om zoo noodig den eigenaar te vervolgen), kwam niet verder in behandeling. De voorzitter sloot de vergadering om in comité eenige belastingreclames te behandelen. TIEN JAAR LANG VAN GESTICHT NAAR GESTICHT. Thans gevangenisstraf geëischt. Een 27-jarige jongeman ,die reeds op 17- jarigen leeftijd met de justitie in aanraking kwam en die reeds binnen de muren van vee gestichten is verpleegd, heeft Dinsdag opnieuw terechtgestaan voor het gerechts hof 'te Amsterdam, verdacht van diefstal met insluiping. De man was reeds vele jaren geleden Avereest' ontvlucht. Hij maakte zich toen schuldig aan afpersing, werd opnieuw ge arresteerd en in gezinsverpleging bij een boer ondergebracht. Naar zijn smaak moest hij te hard werken, zoodat hij er weer van door ging. Weer kreeg de politie hem ech ter te pakken en opnieuw werd hij in een gesticht opgesloten. In het voorjaar van 1940 kregen zijn zwerversneigingen weer de overhand. Hij vluchtte, stal een fiets en ging naar Amsterdam. Vandaar wandelde hij naar Edam en heeft toen onderweg een in braak gepleegd. Hij stal allerlei kleinig heden. Weer legde de politie de hand op hem.en de rechtbank te Alkmaar vond, dat ditmaal een ernstige correctie geboden was. Hij werd tot zes maanden veroordeeld. De man teekende hooger beroep aan, omdat hij niet tegen de celstraf zou kunnen. De Amsterdamsche procureur-generaal schetste het leven van dezen verdachte, die zwaar psychopaat is en de laatste tien jaar in verschillende gestichten heeft doorge bracht: Men kan diep medelijden met deze menschen hebben en toch de noodzaak van een strenge bestraffing inzien. De directeur van het psychopathenge- sticht te Heiloo is van oordeel, dat verd. streng moet worden aangepakt. Spr. eischte bevestiging van het vonnis, waarbij hem zes maanden gevangenisstraf werden opgelegd. De verdediger drong aan op plaatsing van verd. in gezinsverband, liefst in de buurt van zijn familie. Het gerechtshof zal 13 Augustus arrest wijzen. ONREGELMATIGHEDEN IN ADMINISTRATIE EENER DIACONIE. Een melkcontroleur uit Westwoud, die tevens administreerend diaken was, hoorde zich op 21 November van het vorige jaar tot drie maanden gevangenisstraf veroordeelen, omdat hij met zijn administratie als diaken geknoeid had. De kwestie waarvoor de man Dinsdag in hooger beroep voor het gerechtshof te Am sterdam terecht stond, speelt in 1937. In Juli van dat jaar kreeg het kerkelijke col lege te Westwoud een standje van het clas- sicale bestuur, omdat op kosten van de dia conie de protesteerende kerkvoogden ver gadering te Utrecht was bezocht. Verdachte had de leden van de delegatie moeten ver zoeken de gemaakte kosten als privé te be schouwen en terug te storten in de kas van de diaconie. Dit was echter niet gebeurd. Om de kas te laten kloppen, was de melk- controleur-diaken naar den dorpstimmerman gestapt, die veelal karweitjes voor de kerk opknapte: „Ik zit met een paar posten, die ik niet onder kan brengen, zonder ruzie te krijgen met het classicale bestuur. Verhoog dus je rekening en schrijf mij een quitantie uit van 145. Onder dit bedrag bracht ver dachte 60 onder, uitgegeven voor een reisje naar Utrecht, 45 consumpties bij vergade ringen en 40 had hij als steun, doch zonder er opdracht voor te hebben gekregen, aan zijn moeder gegeven. Een accountantsonderzoek bracht de knoeierij echter aan het licht met het resul taat, dat tegen den beheerden diaken een vervolging werd ingesteld. De rekening was door zijn medebestuur ders goedgekeurd, doch na zijn veroordee ling te Alkmaar eischte hij, dat ieder zijn aandeel zou terugstorten. Thans is alle schade vergoed en ook de 40 die verdachte aan zijn moeder had gegeven, zijn door hem gerestitueerd. De procureur-generaal vond het feit op zichzelf beneden alle critiek, maar spr. wil de er rekening mede houden, dat hij op draait i*)or een geknoei waaraan zijn mede leden ook debet waren, terwijl die vrij uit gingen. Alle schade is vergoed en het rap port over verdachte luidt zeer gunstig. Als melkcontroleur staat hij uitstekend bekend

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3