[i Stad en Omgeving, ij iBuitenland £aatste Aetkhien JhiMicaties doet schoenen langer meegaan! JCunst en Wetenschap CU Als ooit een bom mocht inslaan. De Engelsche reactie op de luchtaanvallen. MARATHONDANS. EERSTE BLAD 2 UI* ■f-^raa I v i Alkmaar, Vrijdag. LIJK AANGESPOELD. Woensdagavond vond de hulp-strand vonder D. Schermer op het strand onder de gemeente Castricum een lijk van een Ma- rokkaanschen soldaat. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de identiteit van het lijk en daarna is het in de duinen ter aarde besteld omdat het in verregaanden staat van ontbinding verkeerde. EEN VERLOREN FIETS. Zondag, gedurende de bedevaart uit Haarlem, miste een zekere J. B. zijn fiets, zoo meldt onze correspondent te Heiloo. Was hij op de fiets gekomen of per trein? Men was het er niet over eens en B. wist het ook niet zeker. Een groepje, waar onder ook hij, had een „verfrissching" gebruikt en hij was daarna blijkbaar de kluts kwijt geraakt. Aangifte werd niet gedaan en de fiets stond eenige dagen on beheerd tegen een haag! VERGIFTIGE HAVER GESTROOID. In de Castricumsche duinen. Op een perceel grond in de duinen on der de gemeente Castricum werd op ver schillende plaatsen haver aangetroffen die aldaar was neergestrooid. Dit wekte bij het toezicht houdend personeel eenige achter docht, omdat het niet gebruikelijk is, dat de tuinders de fasanten voeren. Een gedeelte van die haver werd opgezocht en scheikun dig onderzocht en toen bleek dat de haver was vergiftigd met arsenicum. Er werden ook eenige doode fasanten aangetroffen ter plaatse. De persoon, die op bedoeld perceel werkzaam was, werd aan een streng ver hoor onderworpen hetgeen echter geen re sultaat opleverde. De politie stelde daarna een onderzoek in naar de herkomst van het vergif en dit had tot resultaat dat zij in het bezit kwam van het bewijs dat bedoelde persoon een paar dagen tevoren drie hec togram arsenicum had gekocht te Alkmaar. Naar aanleiding daarvan werd de man andermaal aan een verhoor onderworpen en toen heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. DE KAASMARKT Er was heden op de kaasmarkt een vooruitgang te bespeuren, niet in het aan tal vreemdelingen maar wel in het aantal kazen. Er was deze wéék 50 door de Neder- landsche Zuiveleentrale vrijgegeven en dat was de oorzaak, da't er 27 stapels, zijnde 40.000 kg kaas op de markt ver schenen inplaats van 3000 kg van de oude productie, die er de vorige week zijn ge komen. De prijs was hoog en de handel was goed. Hoe kon het anders? Er is behoefte aan kaas als gezond volksvoedsel, de detaillisten worden met aanvragen overstroomd en niemand van hen heeft de vorige week zijn gebruike lijke portie van den handel kunnen be trekken. Dat alles maakte, dat de prijzen hoog waren, dat er zelfs voor een enkele partij 45 betaald werd, een abnormale prijs natuurlijk, welke geenszins als maatstaf voor den marktprijs kan worden aange nomen. De officieele genoteerde prijs voor de kleine boerenkaas was 35. De kaasdragers, die naar een hun ner ons mededeelde de vorige week slechts een kwartje verdiend hadden, maakten heden blijkbaar betere zaken, al was de aanvoer dan ook nog lang niet wat hij zonder de tusschenkomst der Cri- sis-Zuivelcentrale had kunnen zijn. Er waren ditmaal minder bezoekers dan de vorige week. Was men wellicht be vreesd nogmaals voor een markt zonder kaas te zullen staan of had de omstandig heid, dat de vacanties haar eind naderen daarop eenigen invloed? Na het gesprek, dat de Alkmaarsche delegatie in Den Haag met den voorzitter der Crisis Zuiveleentrale gevoerd heeft, is men in Alkmaar wei tot de overtuiging gekomen, dat de markt van die zijde zoo eenigszins mogelijk in de toekomst niet meer zal worden uitgeschakeld. Er was een voltallige vacantiekolonie op de markt. Er waren meer dan 300 liefhebbers voor een torenbeklimming en wie op den beganen grond bleven hadden eveneens groote belangstelling voor onzen fraaien Waagtoren, toen om elf uur de béroemde ruitertjes hun paarden de sporen gaven en de klaroenblazer in welluidende klan ken den roem van Alkmaars kaasmarkt vertolkte. De lieftallige schoone, die in oud-Hol- landsch costuum speldjes ten bate van het behoud onzer kaasmarkt verkocht, was niet ontevreden, hoewel zij, wat de op brengst betreft, ongetwijfeld betere dagen gekend heeft. Overigehs was niet alleen het gemeen telijk marktapparaat weer in volle actie maar ook de entourage, bestaande uit kooplieden met briefkaarten, met houten kaasdragertjes en met „echte' 'Alkmaar sche kaasjes, die blijkbaar goede zaken maakten. De carillonnist liet zich niet hooren, hij was ook de vorige week niet present en zijn non-activiteit staat blijkbaar in ver band met van hoogerhand gegeven be velen. Wij hopen, dat hij spoedig weer zijn vroolijke klanken over het kleurige beeld .van Alkmaars kaasmarkt zal mogen strooien. De Groote Kerk is beveiligd. Ons monumentaal gebouw, dat Groote Kerk heet, is een heel kostbaar bezit en het spreekt dus wel vanzelf, dat alles gedaan moet worden, om het te beveiligen. En als men tegenwoordig denkt aan mogelijke ge varen, dan zijn bominslagen en branden wel de eerste factoren, waarmee men reke ning moet houden. Welnu, op het oogenblik wordt de aller laatste hand gelegd aan een installatie, die onze kerk zal beveiligen en die mocht ooit het gebouw door een bom getroffen worden haar afdoende zal beschermen. Laten we trachten, in een zoo populair mo gelijk geschreven verhaaltje deze installatie te schetsen. Aan de Zuidzijde van het monumentale gebouw is een bron geslagen, die precies 100 meter diep is. Bij diverse proeven is gebleken, dat de laatste 40 meter daarvan geschikt is voor de watergeving. Van deze bron loopt een leiding naar een zuig- en perspomp, welke eveneens aan de Zuidzijde der kerk geplaatst is in een geheel scherf- vrijen kelder onder den grond. Deze pomp, die een capaciteit heeft van 120.000 liter per uur en een druk geeft van 10 atmosfeer, staat in verbinding met een ringleiding, welke rondom de kerk is gelegd en die zoo gelegd is, dat mocht een bom deze ring leiding treffen het water toch nog naar twee kanten wordt opgestuwd. De ringleiding staat op de vier hoeken der kerk, t.w. bij de torentjes, in verbinding met een spiraalleiding: toevoerbuizen, die het water tot boven in de kerk brengen, waar vijf. groepen leidingen zijn gemon teerd, tezamen voorzien van 212 sprenkels. Deze sprenkels werken ongeveer aldus: Ter plaatse, waar een bom mocht in slaan, wordt natuurlijk warmte ontwik keld. Deze warmte is oorzaak, dat de looden zekeringen in de directe nabijheid gaan smelten, waardoor een opening in de spren kels komt en deze kunnen4 dan gaan sproeien. Ze sproeien alle omhoog, zoodat een begin van brand in het dak direct kan worden bestreden, mits.... de motor in den kelder loopt! En deze is „slechts" half-auto- matisch. Ze meldt n.l. wel het inslaan van een bom en een alarminstallatie bij den koster der kerk waarschuwt dezen, die bin nen 3 minuten de motor op volle toeren kan laten draaien. We zeggen „slechts" half automatisch. Natuurlijk had men een electrische instal latie kunnen nemen, doch de deskundigen meenden terecht, dat men niet afhankelijk mocht zijn van het electrisch net; dat im mers ook trefbaar is, zoodat de installatie geheel apart werkt en van niets afhanke lijk is. Zooals gezegd, is het werk, dat ongeveer 3 maanden in beslag nam, thans vrijwel gereed. De ringinstallatie is reeds beproefd en werkte perfect, de pomp is geplaatst en heeft ook al gedraaid en over enkele dagen zal men een algeheele proef nemen. Het re sultaat daarvan kan met vertrouwen tege moet worden gezien, aangezien met de beste materialen gewerkt is en alles verricht is door de beste vakmenschen. Mocht ooit een bom inslaan, dan zal de schade niet onherstelbaar zijn. Zoo althans is het naar menschelijke be rekening. BUITENSCHILDERWERK ZIEKENHUIS. Namens den dir.-geneesheer van het Cen traal Ziekenhuis was de inschrijving open gesteld voor het uitvoeren van het buiten schilderwerk van genoemd ziekenhuis. De inschrijving was als volgt: E. H. de Visser Jr. te Alkmaar 1020 J. de Boer te Alkmaar 1045 H. J. ter Waarbeek te Zaandam tl 1094 P. Baltus te Oudorp tt 1180 J. Vreeker 1210 J. Langenberg it 1278 L. Scheepmaker 1300 S. Koster en Zoon J» 1370 W. Bakkum 1435 Fa. v. d. Meer en Schut 1493 A. Breek tt 1555 L. Nijman en Zoon tt 1648 K. v. d. Pol 1750 P. Bakkum 1880 A. Haring it 1880 H. Hout tt 2269 allen te Alkmaar. De gunning zal nader worden bekend ge maakt. (Reeds in een gedeelte onzer vorige op laag geplaatst.) ERNSTIG ONGEVAL TE EGMOND AAN ZEE. De schildersknecht J. Zwart, die in dienst van den heer H. A. de Goede bezig was aan het opschilderen van de vroegere kinder-vacantiekolonie Sint Jozef aan het Pompplein te Egmond aan Zee, wilde van het dak, waar hij aan het werk was, langs de ladder naar beneden gaan. Hoewel zijn baas de ladder beneden nog vasthield, stapte hij toch nog mis, met het noodlottig gevolg, dat hij van een hoogte van ongeveer 7 meter naar beneden stortte. Doordat hij zijn tegenwoordigheid van geest behield, wist hij met zijn handen .zijn val te stuiten, waardoor hij echter beide polsen brak, ter wijl hij toch nog met het hoofd op den grond terecht kwam en een hoofdwonde en een hersenschudding opliep. Na door dok ter Belonje geholpen te zijn, werd hij voor verdere behandeling in het Centraal zie kenhuis te Alkmaar opgenomen. Zijn toe stand is naar omstandigheden redelijk wel. Het groote publick leest een dagblad. Gevolg: de dagblad-reclame is krachtig en afdoende. VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond van 21.04 tot 6.25 uur. Rijwielen, motorrijwielen en andere voer tuigen moeten gedurende dezen tijd licht op hebben en verduisterd zijn volgens de on langs gepubliceerde uniforme regeling. MEER KONIJNEN IN DE EGMONDSCHE DUINEN. Tengevolge van de stelselmatige uit roeiing in de Zuidelijke duinen en door den strengen winter was het aantal konijnen in onze duinen zeer sterk geslonken. Vooral in de Noordelijke duinen neemt het aantal thans echter weer toe, doordat de stroopers zich wegens de verduisteringsvoorschriften niet met den lichtbak in het duin durven te begeven. GESLAAGD: Voor het examen Engelsche handelscorres pondentie van de Ver. van Leeraren te Am sterdam, slaagden: mej. F. Mulder te Alk maar, mej. G. Middelbeek te Heiloo en de heeren C. Drost te Alkmaar en Th. J. Brom mer te Bergen. Voor het diploma Duitsche handelscorres pondentie van bovengenoemde vereeniging slaagden de dames G. Kooij te Limmen, N. Bos te Egmond a. d. Hoef en A. Gerdes te Alkmaar en de heeren Th. J. Brommer te Bergen en D. K. Graaf te Alkmaar. Voor het diploma Nederlandsche handels correspondentie slaagde de heer Th. J. Brommer te Bergen. Voor het praktijk-diploma boekhouden van bovengenoemde vereeniging slaagde de heer R. van Vliet te Alkmaar. Mej. G. J. Scholten te Bergen is te Utrecht geslaagd voor het examen Engelsch l.o. COLLECTE T.B.C. Vanwege de stichting Steunfonds van de vereeniging van t.b.c.-patiënten wordt mor gen hier ter stede een collecte gehouden. De Stichting stelt zich ten doel het verleenen van hulp aan on- en minvermogende t.b.c.- lijders of lijdsters, ongeacht geloof of wereldbeschouwing. VERBETERING. In ops no. van Woensdag komt onder de uitspraken van den kantonrechter voor: S. D. te Heerhugowaard veroordeeld weger.s overtreding van het broodbesluit. Men leze hiervoor: te Veenhuizen, KUNSTSCHATTEN TE NIEUWE NIEDORP. De burgemeester van Nieuwe Niedorp deelt ons mede: In verband met de huidige omstandig heden zijn in de doopsgezinde kerk te Nieu- we-Niedorp een aantal kunstschatten uit rijksbezit ondergebracht. Onder de vele geruchten, welke momen teel overal de ronde doen, behoort ook, dat bovengenoemde kerk door de Duitsche weermacht gebruikt zou worden voor mu nitie-opslagplaats, welk dwaas gerucht door bovenstaande mededeeling zeker voldoende wordt gelogenstraft. DE VERLADING NAAR DUITSCHLAND. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale vestigt er in een circulaire aan de veilingen de aandacht op, dat verlading naar Duitschland slechts kan geschieden nadat de uit te voeren orders door den Al- gemeenen Nederlandschen Bond van Expor teurs zijn toegewezen. Dit geldt uiteraard voor alle producten, waarvoor wekelijks de exportprijzen door de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale worden medegedeeld. De veilingen dienen zich derhalve bij de afgifte van uitvoermachtigingen te overtui gen of daadwerkelijke toewijzing door den Algemeenen Ned. Bond te Den Haag heeft plaats gehad, zoo niet, dan mag geen uit- voermachtiging worden verleend. De mogelijkheid tot verlading voor reke ning van de Centrale blijft natuurlijk open in het kader van de aanwijzingen, die daar omtrent in de wekelijksche circulaires wor den gegeven. Voorts wordt medegedeeld, dat de ex portprijzen voor meloenen en druiven zijn te zien als maximumprijzen, waarboven ten aanzien van den veilingprijs bij verlading naar Duitschland niet mag worden uitge gaan. Voorzoover orders voor Duitschland aanwezig zijn, zullen de exporteurs de ge noemde producten dus uit den veilingaan- voer moeten koopen, terwijl door hen de werkelijk bestede prijzen plus daarbij ko mende factoren dienen te worden gefactu reerd. De Ver. Staten beginnen de hongerblokkade te veroordeelen. In kringen der Wilhelmstrasse wordt het volgende verklaard: De resultaten van de laatste luchtslagen schijnen de Engelschen van de rest van hun kalmte te berooven. Terwijl men anders trotsch was op den sportgeest, die het mo gelijk maakte, nederlagen onverstoord te incasseeren, neemt men thans ten aanzien van de luchtgevechten een houding aan, die aan de manieren van het Joodsche ghetto herinnert. Ieder eigen verlies wordt pas na lang aarzelen toegegeven, terwijl neerge haalde vliegtuigen van den tegenstander als begeerde papieren opgeld doen. Elk der drie ministeries van landsverdediging heeft een aantal makelaars en boekhouders in dienst, die meermalen per week een soort winst en verliesrekening opmaken. In de balansen, die de Britsche admirali teit indient, worden als slachtoffers van Duitsche luchtaanvallen uitsluitend mijnen vegers en kleine kanonneerbooten genoemd. Van grootere eenheden is nooit sprake, hoe wel het toch een bekend feit is, dat grootere schepen uit de lucht veel gemakkelijker te treffen zijn dan kleine. De verscherping van den luchtoorlog bo ven Zuid-Engeland en de berichten, die daarover de Ver. Staten bereiken, hebben op de New-Yorksche effectenbeurs jot een koersdaling geleid. In de Amerikaansche, de Zwitsersche en natuurlijk ook in de Engelsche pers breekt men zich verder het hoofd over de vraag, hoe men van Engeland het omen kan af wenden, met zijn blokkade zijn eigen vroe gere bondgenooten zwaarder te treffen dan Duitschland, dat het bestrijdt. In den tijd. van 1 September 1939 tot 10 Mei 1940 zijn de Duitsche vertoogen volko men onverhoord gebleven. Ook in de Ver. Staten heeft niemand er eenigen aanstoot aan genomen, dat ook levensmiddelen onder het verboden goed werden gerekend. Op het oogenblik wordt een officieuze Ameri kaansche propaganda gevoerd voor het af staan van 50 torpedojagers aan Groot-Bri- tannië. Wanneer nu tegelijkertijd in de Ver. Staten tranen vergoten worden, omdat in den komenden winter wellicht Fransche vrouwen en kinderen honger moeten lijden, dan zijn dit krokodillentranen. Er is werkelijk tijd genoeg voor noodig geweest, vóór de Ver. Staten de schaamte loosheid van dit oorlogsmiddel hebben in gezien. De hongerdood van millioenen Duit sche vrouwen en kinderen tijdens en na den wereldoorlog was niet ijselijk genoeg om Engeland aan den schandpaal te slaan. De mogelijkheid, dat het gezegende Frank rijk zijn trouw aan Engeland met levens- middelen-schaarschte betalen moet, brengt de Amerikanen in het harnas. Wij kunnen slechts zeggen: eindelijk. DE VLUCHTELINGEN IN FRANKRIJK. Naar de „Paris Soir" meldt hebben se dert 1 Augustus bijna 600.€'00 vluchtelin gen het onbezette gebied van Frankrijk verlaten om naar hun woonplaatsen terug te keeren. Van I tot 10 Augustus zijn 245 treinen met vluchtelingen de demarcatie lijn gepasseerd. In denzelfden tijd hebben, naar het blad verder meldt, met auto's en vrachtwagens 184.000 personen het onbe zette Frankrijk verlaten. Per fiets en te voet deden dat 18.000 personen. Onder de terugkeerenden bevonden zich 186.000 Belgen. De terugvloeiende beweging heeft zich sedert 10 Augustus in hetzelfde tempo voortgezet. Toch bevonden zich nog 3 tot 3.5 millioen Fransche vluchtelingen en 800.000 Belgen, alsmede een millioen Fransche soldaten wier woonplaatsen in de bezette Fransche gebieden liggen, in het niet-bezette deel van Frankrijk. HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN NEEMT WETSONTWERP AAN. Het Amerikaansche Huis van afgevaar digden heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen, waarbij president Roose velt tot einde Juni 1942 gemachtigd wordt, do nationale garde en de legerreserves, op het oogenblik in totaal 396.000 man, in actieven dienst voor den tijd van een jaar op te roepen. Charlotte Kohier in 't Gulden Vlies. Gloria heb'ik leeren kennen op een avond, dat zij achter mij aandraafde en tevergeefs trachtte de aandacht van den chauffeur van een wegrijdende bus te trekken. Toen hebben wij in een park gezeten, dat in den laten zomeravond een zwart sprookje was en wij hebben elkaar verteld van onze dagelij ksche worsteling om het hoofd boven water te houden. Wij zijn met den Marathondans begonnen omdat wij al de dagen, die wij daar zouden dansen vrij eten en drinken hadden en een dak boven ons hoofd en misschien wie weet een kans op den hoofdprijs van duizend dollars. Duizend dollars nemen de zorg van je af. Je kunt er een zaak voor koopen en allerlei dingen waardoor het leven een genot wordt. Maar eerst moest er gedanst worden, vijf- en-twintig-honderd uren, met tien minuten pauze na elk dansuur, tien kostbare minuten waarin je geschoren en gemasseerd wordt en waarin je een oogenblik kunt wegvallen in een grondeloozen slaap. Dan brult la béte humaine in de groote tent weer ongeduldig om de slachtoffers, wier marteling men dagen en nachten kan bijwonen als men er maar voor betaalt. Het gaat om de dollars, alleen en uitslui tend om de dollars en al het andere is bij zaak. Al het andere komt er niet op aan en daarom neemt niemand er notitie van als de jonge danspartners één voor één den hope- loozen strijd moeten opgeven omdat hun uithoudingsvermogen niet groot genoeg is om den tijd te overbruggen. „Hallo, hallo, dames en heeren, het heeft niet de minste beteekenis, dat daar een meisje bewusteloos op den vloer valt, want onze eigen dokter staat gereed om al zijn goede zorgen aan haar te besteden". Daar zitten de mannen en vrouwen, die zich voor den nacht installeeren om in een sfeer van schetterend koper, van rook, van geschreeuw en applaus niets van de marte ling dezer afgestompte dansparen te missen. En Gloria, het meisje, dat geen huis en geen geld heeft, fluistert haar partner toe, dat zij zóó moe is, dat zij het opgeeft. Zij kan niet meer, maar haar woorden worden overstelpt door applaus en muziek en de ma nager schreeuwt in de microfoon en belooft een extra verrassing, een Derby waarbij alle dansparen om een prijs van vijftien dollars zullen kampen. Vijftien dollars voor het winnende paar en schoenen en kleeren voor het danspaar, dat op den rug een extra reclame wil mee dragen: „Johnson's gezondheidsbier is het beste". (Ongecorrigeerd.) TEGEN TRAM GEREDEN EN GEDOOD. Gisterenmiddag is de 52-jarige aannemer G. C. L. M. B. te Leiden, die op zijn fiets aan den linkerkant van de Breestraat reed, in botsing gekomen met een uit de'tegenover gestelde richting komend'e tram. B. sloeg met zijn hoofd door de voorruit en werd zoo ernstig gewond, dat hij in den loop van de nacht in het Academisch ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. CORRESPONDENTIE. Gitze alhier. Wij hebben tegen de op name van Uw stukje geen bezwaar wanneer de redactie slechts weet wie de afzender- (ster) is. Anonieme ingezonden stukken worden nimmer opgenomen. Red. Alkm. Crt. BEKENDMAKING. Het HOOFD VAN PLAATSELIJKE POLI TIE, als bedoeld in artikel 1 van het vreem delingenreglement, in de gemeente ALK MAAR, gezien artikel 4 van voornoemd reglement, VORDERT: dat alle vreemdelingen die thans hun woon- of verblijfplaats hebben in de gemeente ALKMAAR, met uitzondering van arische Duitschers, zich binnen VEERTIEN (14) dagen na dag- teekening van deze bekendmaking bij hem aanmelden aan het Bureau, gevestigd aan het adres KERKPLEIN 10 onder medebren- ging van hun paspoort en/of eventueel an dere identiteitspapieren (trouwboekje, ge boortebewijs enz.) Deze vordering geldt niet voor: a. Niet-arische vreemdelingen, die na Januari 1933 Nederland zijn binnenge komen en b. Vreemdelingen van Engelsche, Fransche Belgische en Poolsche nationaliteit, voor zoover zij reeds aan een na 28 Mei 1940 gedane vordering tot aanmelding heb ben voldaan. ALKMAAR, 15 Augustus 1940. Het Hoofd van plaatselijke politie, WALRAVEN. Onverminderd de andere maatregelen, welke kunnen worden genomen ten aanzien van de(n) vreemdeling(e) die voornoemden aanmeldingsplicht niet nakomt, kan niet- nakoming dezer verplichting volgens artikel 26 van het vreemdelingenreglement, gestraft worden met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste dui zend gulden. Twee verlepte vrouwen van „Eer en Deugd" dringen de tent binden. Het is een schande deze menschenexploitatie. Al deze jonge vrouwen zullen het dansen moeten staken. „En wat dan?", vraagt Gloria. „Moeten wij dan niet eten en leven? Mag men ons dan nog dieper in den poel der ellende storten, zoodat wij ons voor een aalmoes moeten verkoopen?" De tent wordt na een hevige vechtpartij gesloten, alle menschelijke hartstochten zijn hier uitgewoed, er is met het te kijk stellen van menschelijke ellende geen dollar meer te verdienen. Dan zit Gloria met haar partner Robert weer in het donkere park en zij heeft een revolver in haar taschje. „Doe het nu", zegt zij, „je ziet toch, dat ik niet verder kan". „Ik zag, dat het 't beste was en ik schoot", zegt Gloria's partner en dat is Charlotte Kohier. „Ik schoot om een einde te maken aan al dit menschelijk leed, dat niet langer te dra gen was". Zij vecht voor haar vrijheid: „U, mijn heer de rechter, kent nu de omstandighe den waaronder ik dezen moord heb be gaan". Zij is bijna twee-en-een-half uur aan het woord en vertelt den rechter hoe het ge beurd is. Zij zit als een van ieder verlaten vrouw in haar zwarte jurk op een krukje, midden op het tooneel en spreekt. Zij maakt in ge dachten alles weer mee, alle spanning, alle ellende van dezen Marathondans. Zij is Gloria en zij is haar partner, zij is de ma nager, zij is stuk voor stuk een mannelijk of vrouwelijk beest, dat zich verlustigt in anderer ellende. De oogen in haar witte masker met de vuurroode lippen zijn strak van angst en ontzetting, maar zij kunnen ook hoopvol glinsteren als er over de kans op een ge lukkig toekomst wordt gesproken. Zoo houdt deze vrouw met haar stalen geheugen, door haar woord, door haar ge laatsexpressie, door haar veelzeggend gebaar het auditorium gevangen. En in de donkere zaal is er niemand, die eenig geluid maakt, omdat deze wondere vrouw door haar sugestief optreden al deze menschen volkomen geboeid houdt. Tot aan het einde plotseling het licht opgaat en het publiek zoo lang en zoo aanhoudend applaudiseert, dat de kunstena- resse glimlachend het hoofd buigt en her haaldelijk dankend naar voren komt uit de wijkende gordijnen. Het was een avond waarop Neerlands grootste declamatrice ons weer ten vol" van haar kunst heeft laten genieten. Tj.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2