PEL" BURDORF ORNS er zijn. in alleen artikelen, fabrikaat rood 30 25 en 40 18 en 25 10 voor 10 :adeau. TYPEN TACHO Er moet beter worden verduisterd. Rijks Genealogisch bureau opgericht. Licht, dat voetgangers mogen voeren. Op bonnen no. „2" elk 2000 gram brood. De Haagsche baby overgegeven. Twintig arrestaties in de Zaanstreek. A RAAT 37. bezorgd. - Tel. 2497 .AR. dagelijks, en stadsnieuws. eelt verdwijnen on- e onweerstaanbare if. Per doo» 45 cent jsten. 000 ÏO-MV6U» 18 voer overblijft pl.m. 4000 dr. verk.eiwit, 1487 0 kg voerbiet: r eiwit, 163 v. ree eenige jaren ouwproefstation dat 24 kg inge- Lijkwaaxdig was Holl. methode, >rnsche proef is -aande theoreti- rergelijking van ten. ■oederproef bij 100 kg van 12.5, in zetmeelwaar- tigekuild bieten- de resulta- ■gen, dat de 1 ingekuild [eveer over- rengst van 1. methode. is deze proef de kg hooi wel op, niet op die van bezit een over- Doi veel meer. he vergelijking an ook als te dat zoowel le kwaliteit roduct door n zeer uiteen de groote inkuilen te oor, dat in- .I.V.-methode a -kop zeer j men in den n veel suiker egen. blad, hoe igt. Te veel lakt het als ;t. uwingen en be veel moeite wel eveer de waarde ceeren is, waarbij dat de prijs wel moet betalen, er r voer koopt dan i o.m. de kosten rening van den voor den bouw orders vóór den nauwkeurig na ar zij beschikken ital stuks vee wat rekenen hoe ver voer. alsnog noo- Augustus 1940. eteelt-consulent, DE VEXES. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1940.^ HET GEHEELE BRABANTSCHE DORP ZEVENBERGSCHE HOEK ZAL WORDEN ONTEIGEND indien de Commissaris voor den wederopbouw hieraan zijn goed keuring hecht. Voor het verkeer liggen hier gevaarlijke bochten, zoodat de moge lijkheid groot is, dat toestemming wordt gegeven om de huizen welke weinig of in het geheel niet beschadigd zijn af te breken. Er wordt dan als het ware een nieuw dorp gebouwd met als middelpunt de monumentale kerk, welke van het bombar dement der eerste oorlogsdagen geheel niet geleden heeft. (Het Zuiden) NA ONGEWONEN ARBEID SMAAKT HET ETEN WEL ZOO GOED. Een Duitsche compagnie, die in het bezette gebied bij het binnenhalen van den oogst helpt, aan het middagmaal. (Holland) BOMMEN OP STAPHORST. In. den nacht van Maandag op Dinsdag zijn u-it een Engelsch vliegtuig bommen neergekomen in het dorp Staphorst. Hierbij werden twee boerderijen, bewoond door de landbouwers J. Stens en J. Bloemert, getroffen. De geheele inboedel ging verloren. Eenige kalveren en varkens kwamen in de vlammen om. (Polygoon) AAN IIET STRAND TE SCHEVENINGEN IS EEN ENGELSCHE MIJN AANGE SPOELD. Onmiddellijk was de Duitsche Kustwacht present om in het belang van de veiligheid van bevolking' en badgasten het ding te demonteeren. 9 (Schimmelpenningh) Het departemen. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bemoeienis met verschillende instellingen en personen, die zich bezig houden met de beoefening van genealogie, heraldiek en ikonografie. Hier onder ressorteert o.m. de uitgebreide verza meling van ikonografisch materiaal (docu mentatie op het gebied van beeltenissen van Nederlanders) .die het Rijk ten geschenke ontving van jhr. mr. dr. E. A. van Bere- steyn. Deze verzameling vormt, mèt de col lecties op het gebied der kunstgeschiedenis (o.m. van wijlen dr. C. Hofstede en Frits Lugt) het rijksbureau voor kunsthistorische en ikonografisehe documentatie. Dit ver leent steun aan particuliere genootschap pen en vereenigingen. Reeds sinds eenigen tijd werd overwogen deze ietwat versnipperde staatszorg te cen- traliseeren, ten einde een grooter nuttig effecte te bereiken. Deze aangelegenheid werd meer cuut, toen eenigen tijd geleden mevr. Ch. van Fenema—Hendriks, die een groote verzameling van gegevens op genea logisch gebied bezit, deze aan het Rijk ten geschenke aanbood. Thans is besloten de hierboven bedoelde ikonografisehe verzameling los te maken van de documentatie op kunsthistorisch ge bied en haar met de N.V. bureau voor .his torische demografie en de hierboven ge noemde verzameling te doen samensmelten 'ct een afzonderlijke rijksinstelling, die den naam zal dragen van rijksbureau voor docu mentatie op het .gebied van geslacht- en vapenkunde en beeltenissen (bij afkorting: "ijks Genealogisch Bureau). Hierbij heeft rich aangesloten de stichting „Nederland's Patriciaat", die haar bezit in bruikleen zal afstaan. Besprekingen met het Kon. genoot schap van geslacht- en wapenkunde zijn nog gaande. Deze nieuwe rijksinstelling zal nauw con tact moeten houden met de oude archieven van het rijk, de gemeenten en anderen. Im mers, veel materiaal, dat voor genealogische en heraldische onderzoekingen onmisbaar is, berust in die instellingen. Men denkt? alleen maar aan de doop-, trouw- en be- graafregisters, de burgerlijke standsregis- ters, enz., welke in deze archieven aanwezig zijn, evenals de notariëele'en rechterlijke Eischen en voorschriften der inspectie. Bij de Rijksinspectie der Luchtbescher ming is een boekje met „voorschriften voor voetgangerslantaarns met beperkte licht- uitstraling verkrijgbaar. Hierin deelt de in specteur mede, dat hij heeft vastgesteld, dat zoolang de overheid het gebruik van nor male openbare verlichting verbiedt, voet gangers van zonsondergang tot zonsopgang geen andere verlichting mogen voeren, dan die welke wordt verkregen: 1. door juist gebruik van voetgan gerslantaarns (zak- of handlantaarn) met beperkte lichtuitstraling, behooren- de tot een door den inspecteur goed gekeurde soort, voorzien van een gloei lamp voor wit licht, van hét op de voetgangerslamp aangegeven vermogen. Indien hanglampen worden gebruikt, moeten deze aan de voorzijde van den romp van den voetganger worden aan gebracht; 2. door gebruik van kleine, van lichtgevende verf voorziene voorwer pen, zooals knoopen, rozetten, schildjes, gordels e.d. Op de voetgangerslantaarns met beperkte lichtuitstraling moet zijn aangegeven: 1 een fabrieks- of handelsmerk; 2. een aan duiding van het type; 3.'een goedkeurings- merk; 4. het nominale vermogen in watts van de gloeilamp. De lantaarns moeten zoo danige optische eigenschappen hebben, dat in het donker en bij goed zicht, van een hoogte van 500 m boven het aardappervlak geen rechtstreeks uitgestraald en geen ge reflecteerd licht kan worden waargenomen. Voorts mag geen verblinding zijn te duch ten en moet er een doelmatige wegdek verlichting worden verkregen. archieven en zooveel andere. Met het oog op dit onmisbaar contact is in het bestuur der nieuwe organisatie aan den algemee- nen rijksarchivaris een leidende plaats voorbehouden. De mogelijkheid bestaat, dat ook andere organisaties op hetzelfde ter rein zich aansluiten. Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 25 Augustus a.s. geven de met „2" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve récht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 25 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 29 Augustus a.s. geldig. De Haagsche baby is thans aan de familie Steinmetz, aan welke de president van de Haagsche recht bank het kind heeft toege\ ezen, overgegeven, aldus de Telg. Het was. zooals te begrijpen is, een tragisch moment voor de familie v. d. W„ toen gistermiddag de „sterke arm" zich aan haar woning vervoegde, om het kind ingevolge deze uitspraak naar de familie Steinmetz over te brengen. Deze delicate taak was toevertrouwd ran een inspecteur der Haagsche politie, die, vergezeld van twee rechercheurs der Kinderpolitie, zich aan de woning vervoegde, om den kleine op te eischen. Hoewel er in de familie Van der W. begrijpelijkerwijs zeer groote spanning heerschte, begreep men thans, dat het het verstandigste was zich ik het onvermijde- "jke te schiken. Welk een roerende tafe relen zich bij het afscheid hebben voor gedaan, laat zich licht begrijpen. Met grooten tact hebben de politieman nen de' hun opgedragen taak uitgevoerd en der. kleine per auto naar de woning' aan de Gouverneurlaan overgebracht. Het echtpaar Steinmetz ontving' den kleine vol blijdschap, in tegenwoordigheid van talrijke familieleden, terwijl de huis kamer gevuld was mét bloemen. Dit ge schiedde omstreeks 5 uur, onder groote belangstelling wan de buurtbewoners, die natuurlijk vol warén van deze gebeur tenis. Voorschriften worden nauw gezet nagevolgd. Van bevoegde Duitsche zijde schrijft men het AN. P.: Den laatsten tijd moest herhaaldelijk worden opgemerkt, dat de bevolking de verduisteringsvoorschriften niet zorgvuldig genoeg in acht neemt. Zoo komt het nog steeds voor, dat in woningen bij geopend venster licht wordt aangestoken of dat buitenshuis sterke zaklantaarns of ander sterk licht wordt gebruikt. Voorts worden meermalen automobielen opgemerkt, dis met kilometers ver zichtbare aangestoken koplampen rijden. Al deze dingen vormen een grove inbreuk op de verduisterings discipline. Met het oog op de langer wordende nach ten is het dringend noodig, dat de verduis teringsvoorschriften door de bevolking zoo nauwkeurig mogelijk worden nagekomen. De politie heeft aanwijzing ontvangen in de toekomst tegen overtreders van de ver duisteringsvoorschriften met strenge straf fen op te treden. In dit verband wordt er nogmaals op gewezen, 4 dat de verduiste ringsvoorschriften uitsluitend ter bescher ming van de burgerbevolking zijn uitge vaardigd. Het is daarom ieders belang, de voorschriften nauwgezet na te komen. HET N.S.B.-BOERENFRONT. Aan een toelichting' tot de taak van het ji.s.b.-boerenfront door den heer Roskam, leider van dit front, ontleenen we, dat het front werd opgericht om „ons volk bij te brengen, dat het noodig is zich te bezinnen op zijn germaanschen volksaard en de volksche wereldbeschouwing weer te aan vaarden als grondslag en uitgangspunt voor maatschappij en staat". Ook het vraagstuk der voedselvoorziening, aldus spr„ moet door de „volksche gedachte" worden bheerscht en daarom wil het n.sfo.-front veeboeren én landbouwers in één organisatie onderbrengen en aldus later vormen den ..rijksvoedingsstand'. Spr. besloot: „Wij hebben geloof in onze zen ding en daarom bedelen wij niet om de gunst van de Duitsche overheid. Vol ver trouwen wachten wij de beslissing van Duitschlands grooten zoon Hitler, die Duitsch staatshoofd is, en die meer is dan dat; die ook kennelijk door den Almachtige geteekend is om alle germaansche stam men de plaats aan te wijzen die hun toe komt, volgens goddelijk bestel." Tegen de handelaars en de vervoerders alsmede tegen de tusschenpersonen, een complot van tien man, is procesverbaal op gemaakt. Een groote partij goederen, waartoe ook rijst en koffie behooren, is in beslag geno men. Diefstallen en ketting- handel. Veertien dagen geleden ontdekte de po litie te Wormerveer een diefstal van vaten vet en olie, ontvreemd uit een fabriek al daar. Een zevental personen werd onder verdenking van diefstal, heling of mede plichtigheid hieraan gearresteerd. Na deze arrestaties, waarbij vermiste goederen werden opgespoord, zocht de politie nog naar een hoeveelheid van ongeveer tachtig kg. olie. Bij vooi tgezet onderzoek, dat zich over verschiller.de gemeenten uitstrekte, gelukte het de Wormerveersche politie gisteren de ontvreemde hoeveelheid olie aan den dag te brengen en in beslag te nemen. De olie be vond zich te Zaandam en was geborgen in de bij de bedrijfswoning behoorendo schuur. De vervoerder van deze olie werd gearresteerd. Bovendien kwam aan het licht, dat een der eerste arrestanten zich ook had schul dig gemaakt aan diéfstal van slaolie. In dezelfde periode, dat' de politie - deze diefstallenreeks onderzocht, ontdekte zij twee ernstige misdrijven. Vooreerst dief stal van elf wollen dekens met het op schrift „rijkseigendom". Deze waren door een chauffeur gestolen en aan iemand te Worme: eer verkocht. Twee medeplichti gen werden gearresteerd. De politie is den chauffeur, die buiten Noord-Holland woont, op het spoor. Verder had de Wormerveersche politie succes met een vrij uitgebreid onderzoek, dat zij in verschillende Zaangemeenten instelde, 'Hierbij ont maskerde zij een complot van ketting handelaars, die zich aan overtreding van de distributiewetten schuldig maak ten. Het centrum van dezen handel be vond zich in de gemeente Koog aan de Zaan. Vier personen, die zich bezig hadden gehouden met den verkoop van balen suiker werden aangehouden en opgesloten. De heeren verkochten de suiker, die nor maal 35 gulden per baal kost, voor 70 tot 90 gulden per baal. Te Assendelft verkoch ten zij een partij meel, waarvan de norma le prijs 8 gulden per baal is, voor 18 en 20 gulden per baal. HET HISTORISCHE STAD HUIS VAN HOORN wordt gerestaureerd. Vooral de Noordzijde is in zeer bouw val ligen staat en levert, door het neervallen van brokken steen, gevaar op. (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5