JCeck óL Sxhaol £and= m Xuutêauw ws. Voor het behoud van ons Natuurschoon. Het werk der Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland. ind. V Naar eenheid en samen werking op rails, water en weg. Radioprogramma voor Zaterdag. Voor kleine tuinen. De Alkmaarsehe Courant 2 TWEEDE BLAD 3 :ele heeren ur omtrent dei nader plaats ge- emming in me is ten een over- lke eener- leilijkheden ige aanpas ten zullen een defini- at de com- zal hebben ermiddag is sn aan den te Schie- onken. En- »en onmid- i het jon- iten slaagde Idingbrigade rengen. De ïusschen al f gereden. - bestraat te e L. G. aan- van lijn 10. iden, terwijl iet braken. naar het d. onderwijs. - met den Bij- i buitenge- ipreking van Christelijk id. - Met in- r met drin- :n rembours- en Duitsch- agen en J. troet. Jan imon Gootjes - Theodorus - Theodorus Karei, z. van Lelmina Hen- »n. Petrus ïeodorus An- andina Duits. de Vries en rina, d. van lella Kalf. er Dogger en Jan Cor- annetje Pui- inus Vlaming i. Lucia ertus Wilhel- a Berendina ds. van Jan as. Johan- Govert van in. Johan- ritte en Jo- Paulus, Lap. Johan Hoo- elling. Dirk :ert. Mein- harina Smit. n Neeltje van en Mart je en Johanna lis Willem de Iriaan Johan a Selling. ier. nelis Plaats- n der Vis, 49 d met Corne- tje Aaltje de ;el, wedr. van rretje Krijnen wend", brom- Ze verweet irvreemd had. :e naar het of Ben daar de haar angst louden, maar ;ta zagen het jofdschuddend leen en weer, laid ruzie ge- r Ben te tob- >en vermoeide roolijk geroep tte een pan e naar buiten, in opving. Na f hartelijk en %e keuken zit- 3 te vertellen, y belangwek- hij had Bess ouwd was. Ze •telde Jeth, en waar Allan was gegaan. Ben Meredith meisje in den uit het zadel ik je vreese- ar dan toch Onmogelijk!" >ch wel!" It vervolgd). Natuurmonumenten. Ons land kent er gelukkig verscheidene, in alle windstre ken. Grootere of kleinere, maar in ieder geval karakteristieke gebieden zijn er daar aangekocht, met het doel ze in hun oorspronkelijken toestand te laten, en te voorkomen, dat zij te eeniger en onzaliger tijd zouden verdwijnen om welke reden dan ook. Zoo zijn er uitgestrekte bosschen, vochtige heidevelden, plassen en meren, veengebieden, vogeleilanden, broedplaatsen, en wat al niet meer, ge proclameerd tot natuurreservaat, waardoor al die schoonheden op den vader- landschen bodem in ongerepten staat zullen kunen blijven voortbestaan, veilig en wel bewaard voor het nageslacht. Wie doet dit schoone en voortreffelijke werk? Het is de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, opgericht door een aantal wakkere mannen, toen een onzer voornaamste natuur monumenten dreigde onder te gaan, voortgezet onder bezielende leiding en gedragen door de sympathie en het hartelijke medeleven van een groot deel der Nederlandsche bevolking. Het was haar secretaris, de heer J. Drij ver, bekend natuurvorscher en auteur van verschillende boeken over het leven in de natuur, dien ik opzocht in zijn kan toor aan een van de prachtige Amster- damsche grachten, om eens met hem over het werk van de Vereeniging te praten, wijl dat ongetwijfeld ook een plaats verdient in deze rubriek, die een afspiegeling tracht te zijn van hetgehee- le maatschappelijke leven in ons land. Vol enthousiasme gaf de heer Drijver aan mijn wensch gehoor. De oorspronkelijke gedachte is indertijd uitgegaan van mannen als van Tienhoven, Thijsse, Dr. Oudemans en Prof. Ritzema Bos uit Wageningen. Dat was in de dagen, toen het Naardermeer dreigde te worden de vuil nisbelt van Amsterdam. Iedereen herinnert zich nog wel hoeveel stof dit voornemen deed opwaaien en hoe aan alle kanten in het land verzet rees tegen deze natuur-schennis. Een grootscheepsche actie werd opgezet met als resultaat, dat de Amsterdamsche Raad 't voorstel van B. en W. tot aankoop van het meer met één stem meerderheid verwierp. Voor dat oogenblik was het Naardermeer ge red, maar wat zou er in de toekomst gebeu ren? En om die toekomst veilig te stellen, de toekomst niet alleen van het Naardermeer, maar ook van veel meer natuurschoon in Nederland, werd de vereeniging opgericht. Als eerste object kreeg zij het Naardermeer in handen, voor een som van 150.000.--, waarvoor zij 3 pet. obligaties uitgaf. En ik mag wel zeggen, dat wij er nu nog trotsch I op zijn, dat zoovele menschen in die dagen ons een blijk van vertrouwen schonken door mee te helpen dat geld bijeen te brengen. Inderdaad was het vertrouwen, want het was toen geen kleinigheid om voor een dergelijk object zooveel geld te vragen." „Zijn er in den loop van de jaren zoo niet reusachtige bedragen voor de natuurbe scherming besteed?" „Inderdaad, maar het mooie is, dat aan een oproep van onzen kant altijd weer gehoor wordt gegeven. Het is zelfs zoo, dat wij nog nooit een teleurstelling hebben ondervonden in dien zin, dat wij een oproep deden, waar aan geen gehoor werd gegeven. Al onze plannen tot aankoop van terreinen of ande re natuurmonumenten hebben wij kunnen uitvoeren, daartoe in staat gesteld door de Nederlandsche bevolking, die ons nooit in den steek heeft gelaten. Het belangrijkste daarbij is, dat een groot deel van het benoodigde kapitaal met kleine giften bijeenkomt. Zooals U ziet, de macht van het kleine. Dat is voor ons het bewijs van de groote sym pathie, die voor ons Werk leeft bij dui zenden landgenooten, want die kleine giften liggen dan alle tusschen den rijks daalder en het tientje en U begrijpt hoe veel menschen er dan noodig zijn om een groot object te kunnen aankóopen. Op het oogenblik heeft de vereeniging voor ruim anderhalf millioen gulden obliga tieschuld, maar met een zuinig beheer kun nen wij er komen en kunnen wij geregeld aflossen ook." De objecten zelf leveren toch ook geregeld geld op?" „Ja, dat doen zij wel uit den aard van de zaak, maar niet zooveel meer als vroeger. Bovendien hebben wij op veel van onze ter reinen pachtboeren ziten en naar onze mee ning mogen die niet onder een zuinig beheer te lijden hebben. Om de belangen van die menschen hebben wij ook te denken en zoo hebben we met hen vaste contracten geslo ten. Zoo kan het b.v. voorkomen, dat in het Naardermeer al het derde geslacht van pachtboeren op onze bezittingen woont." „Hoe groot is thans het bezit van de ver eeniging?" „Dat beloopt momenteel ruim 13.000 H.A., soms kleine stukken, doch meer malen ook zeer groote stukken van 1000 en 1500 H.A. en één object, n.l. dat op de Veluwe, is zelfs 4000 H.A. groot. Toen wij bij verschillende gelegenhe den voor den aankoop daarvan den steun van het publiek vroegen, heeft dat ons ook weer niet teleurgesteld, want wij waren binnen korten tijd in staat dit object voor onze vereeniging aan te koo- pen. Een nieuw bewijs van het groote vertrouwen in ons streven, F. L. Witkamp te Haarlem J. Drijver, En weet U wat vooral aardig is? Dat zijn onze jaarvergaderingen. Het is heslemaal geen uitzondering, wanneer wij méér dan duizend menschen op deze bijeenkomsten sa menbrengen, zoodat onze jaarvergaderingen geworden zijn tot nationale landdagen voor j natuurbescherming. Daar komt bovendien nog bij, dat een prachtige decentralisatie van ons streven is verkregen door de oprichting van de Provinciale Landschappen, die in hun eigen ressort schitterend werk doen en een 1 groote steun zijn voor de landelijke vereeni ging". „Zoudt U ook iets kunnen zeggen van de economische beteekenis van het werk der vereeniging?" U kunt wel begrijpen, dat die zeer groot is. Vcorzoover dat mogelijk is, hebben wij vrijwel alle beziitingen van de vereeniging voor het publiek opengesteld, omdat wij van oordeel zijn, dat het Nederlandsche^ volk in de eerste plaats ervan moet kunnen profi- teeren. En zoo is het zonder mesr duidelijk, dat juist deze groote reservaten veel publiek trekken en dus een belangrijke stimulans zijn voor het vreemdelingenverkeer. Ik be hoef U maar te herinneren aan ons bezit op Texel en in Noordhrabant, de Vennen, om duidelijk te maken, van welke groote betee kenis voor het toeristen- en vreemdelingen verkeer deze terreinen zijn. Natuurlijk kun nen wij niet alle bezittingen voor het pqj bliek open stellen. Ten aanzien van het Naardermeer kan dat niet in verband met de zeldzame en zeer interessante kolonies van lepelaars en purperreigers en andere vogels, die daar zijn, maar onze leden hebben daar natuurlijk wel toegang. Doch wij hebben ook nog eenige kleinere bezittingen, waar zelfs onze leden niet mogen komen, dat is b.v. het kleine eiland Griend in de Waddenzee tus schen Terschelling en Harlingen, ongeveer 20 H.A. groot. Dat staat alleen open voor wetenschappelijk onderzoek en moet verder voor iedereen gesloten blijven, willen de duizenden zeevogels er voldoende rust vin den. „Is het niet zoo, dat langzamerhand ook van de overheid groote steun wordt onder vonden bij Uw arbeid'" Gelukkig wel. In vele overheidskringen is langzamerhand de gedachte doorgedron gen, dat het goed is om in verschillende plaatsen van het land natuurreservaten te hebben en ik mag zeggen, dat b. v. de arbeid van het Staatsboschbeheer uitstekende re sultaten heeft geha'd. In dit verband moet ik er den nadruk op leggen, dat de natuurbescherming een primair belang is voor Nederland, "doch men moet op dit gebied practisch blijven. Wij moéten niet worden natuur- hysterici. Het gaat niet aan om elk na tuurschoon maar te willen behouden a tout prix. Dat is nu eenmaal niet moge lijk. Maar wat wel mogelijk is, dat is het behoud van verschillende landschaps typen. Zoo is b.v. het hoogveen in Nederland snel aan het verdwijnen. Tot voor kort lag er behalve in Overijsel nog een groot stuk op de grens van Friesland en Drente bij Fochte- loo. Gelukkig hebben wij van dit landschap type nog een dikke 200 if A. kunnen redden, waardoor het voor het nageslacht en vooral ook voor de wetenschap volkomen gespaard is gebleven. U begrijpt dat een dergelijke natuurbescherming van zeer veel belang is. Tevens moet ik U nog opmerkzaam maken op de mogelijkheid om bij erfstelling terrei nen, waarvan het van belang is, dat zij niet van karakter veranderen, bij ons in eigen dom en in beheer onder te brengen, een mo gelijkheid, waarvan reeds dikwijls gebruik is gemaakt. En van onze nieuwste objecten mag ik dan nog noemen het prachtige land goed Gooiland en de beroemde wandelende stuifduinen in het noorden van Noordbra- De heer schrijft ons: Bij den opbouw van onze Nederlandsche samenleving zal dan de zoolang gewenschte „eenheid en samenwerking" ten grondslag worden gelegd en reeds heeft men in die richting diverse pogingen met succes be kroond gezien. Moge thans ook eindelijk de tijd zijn aangebroken tot samenwerking van alle vervoersorganisaties, zoowel op de rails, het water, als op den weg! Het dient geen betoog de diep bedroeven de resultaten der geheerschte onderlinge ver deeldheid in deze op te sommen: nog versch ligt ons in 't geheugen dc „onsmakelijke" concurrentiestrijd tusschen spoor en auto, met de „zielige" pogingen om met „nood wetjes" en dergelijke te trachten den chaos welke er heerschte, te ordenen, doch welke slechts tot resultaat hebben gehad: "den be- ruchten bussenoorlog, een spoorweg-tekort van nog steeds '0 millioen en noodlijdende of reeds „stempelende" particuliere goede renvervoerders te land en te water. De „handel in noodwetjes" leefde geheel op bij de hopelooze pogingen om het R.A.P. „bin dend" te maken, men schermde met hooge woorden als: „Algemeen belang", „Volks belang" enz., hetgeen de samenwerking tus schen spoor en A.T.O. moest voorstellen. De andere vervoerders dienden om het gebrui kelijke tekort te dekken en zoo ging onze beschaving langzaam vooruit Wel werd er reeds toen door de verschil lende veryoers-o'rganisaties e.a., geprotes teerd, doch door haar verdeeldheid misten zij den invloed welke b.v. een lichaam als de Nederl. Spoorwegen, kon uitoefenen. Maar thans zijn nieuwe tijden aangebro ken en heeft het oude afgedaan, om plaats te maken voor datgene, wat eenheid en samenwerking tot grondslag heeft! Al mogen dan op heden door den oorlogstoestand di verse bedrijven ernstig in hun uitvoering belemmerd zijn, bedenkt dat zulks tijdelijk is en de tijd spoedig daar zal zijn, dat ook het vervoerswezen hier te lande klaar moet staan om zijn plaats te bezetten in het economisch bedrijfsleven van onze samen leving. Dit zal alléén mogelijk zijn door onderlinge samenwerking, waarbij alle or ganisaties en vervoersbonden zich dienen te vereenigen tot één machtige Nederlandsche Vervoers-Centrale, welke zich tot taak stelt een algeheele coördinatie tot stand te bren gen van alle takken van vervoer hier te lande, waarbij volledige samenwerking tot stand moet komen tusschen o.a. Nederl St®iorwegen, Binnenscheepvaart en Auto vervoerwezen! Zij dienen gezamenlijk te komen tot vaststelling van tarieven, althans van een minimumtarief, concessie- of ver gunningsstelsel, waarbij tevens het z.g.n. „eigen vervoer" de aandacht verdient, daar dit een niet onbelangrijke mate van onbil lijke concurrentie ten opzichte van het be- roeps-goederenvervoer aan den dag legt; bovendien zullen de bedoelde instanties zeer veel kunnen bereiken dóór eikaars lijnen en diensten zooveel mogelijk aan te vullen, waardoor verbindingen met alle plaatsen in ons land rendabel zullen blijken te zijn. Het spreekt vanzelf, dat de auto-lasten tot het redelijke teruggebracht moeten worden, hetgeen niet alleen volkomen billijk zou wezen, doch tevens een belangrijke ople ving in het geheele auto-wezen teweeg zou brengen, hetwelk de laatste jaren zeer in zijn vooruitgang belemmerd is geweest. Een billijke belasting van het auto-verkeer zal niet alleen werkverruiming beteekenen. doch tevens betere arbeidsvoorwaarden scheppen voor allen, die direct of indirect van het auto-wezen afhankelijk zijn; want tot heden was men wel gedwongen om da? en nacht te werken om de onmogelijk zware lasten op te brengen of de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Het ligt niet in mijn bedoeling thans tot in de kleinste bijzonderheden hierover uit t« wijden, doch ik wil in hoofdzaak trachten aan te toonen dat het oogenblik nu is aan gebroken, om door eenheid en samenwer king, in alle takken van vervoer voor allen een betere toekomst te scheppen, welke toch zoo dringend noodzakelijk is! Daarom, nogmaals, vereen igt Uü Slaat de handen in elkaar en zet alle we- derzijdsche grieven en bezwaren opzij, be denkt dat dit ons nog nooit iets goeds, doch van het tegengestelde maar al te veel heeft gebracht. We hebben thans genoeg van de moordende onderlinge concurrentie, genoe? van de „uitgezogen auto-belastingbetalers genoeg van dat hatelijke spoorweg-tekort en noodlijdende particuliere vervoerders! Dit moet voorbij zijn, voor goed voorbij, een prachtig werk ligt voor ons klaar, gegrond vest op „eenheid en samenwer king" zullen wij bouwen, allen tesamen, in één Nederlandsche Vervoers Centrale voor een betere toekomst, in het werkelijke „Algemeen belan g!" bant, de z.g. Loonsche Duinen. Die zijn even eens een zeer zeldzaam karakteristiek land schap in Nederland, dat nu gelukkig onder onze bescherming staat en dus bewaard kan blijven." „Een laatste vraag nog, waarvan het ant woord velen zal interesseeren. Heeft het be zit van de vereeniging nog onder de oorlogs handelingen geleden?" „Natuurlijk heeft de oorlog ons bezit ook niet onberoerd gelaten. Er zijn hier en daar wel bommen op onze bezittin gen neergekomen, maar over het alge meen mag ik gelukkig zeggen, dat zij betrekkelijk zeer weinig geleden hebben en dat, en dat is het voornaamste, het karakter van onze bezittingen onaange tast is gebleven door de oorlogshande lingen in Nederland." X. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 18 AUGUSTUS 1940. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Schooneveld, van Den Haag (voor ds. Kleyne). Kapelkerk, 10 uur, ds. Nell, van Oudkar spel (i. pl. v. ds. Prins van Wijngaarden); 5 uur, ds. Warners. Remonstrantsch Geref. Gemeente, geen dienst. Ev. Luth. Kerk (Oudegracht), 10.30 uur, ds. K. v. d. Braak, van Den Haag (extra coll. luth. kerk te Rotterdam). Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. Kerk, 10 en 5 uur, dr. Dee, van Rotterdam. Herst. Apost. Toussaintstraat, 10 en 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. Vrije Ev. Gem., in de Unie, 10 uur (onder werp: „De rookpluimen van een stad") en 7 uur (onderwerp: „Rust wat"), telkens ds. Ruys. Nieuw Esoteries Kerkgenootschap (Ro- zekruisers-genootschap), Oudegracht 114, om 10.30 uur tempeldienst met openbare voordracht; onderwerp: „Goddeloos vuur tegenover het vuur van God". Ned. Chr. Gemeenschapsbond in Waakt en Bidt, Woensdagavond 8 uur evangeli satiesamenkomst, mevr. van Zeijl, van Zandvoort; Zondagmiddag 3 uur jongelie- densamenkomst, Houtweg 8; Vrijdagavond 8 uur bijbelbespreking vrouwen, Oude gracht 208; Zaterdagavond 8 uur bidstond, Oudegracht 208. Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek no. 40; Zaterdagavond 8 uur openluchtmeeting op de Steenenbrug; Zon dag 10 uur v.m. heiligipgsdienst, 3.30 uur n.m. openluchtmeeting bij den Kattenberg, 7.30 uur n.m. verlossingssamenkomst; Don derdagavond 8 uur bijzondere samenkomst; alle diensten staan o. 1. v. kapte. N. Dijk- mans. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat no. 9; Zondag 10 uur wijdingsdienst, 8 uur openb. verlossingssamenkomst; Dinsdagavond 8 uur openb. samenkomst; Donderdagavond 8 uur mannenbond; Vrijdagavond 8 uur heiligingsdienst; alle diensten staan o. 1. v. commandeure Willemse. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, elf uur, ds. van Mullem; onderwerp: „Als dieren spreken". BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. van Minnen. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds. F. D. Emous, van Amsterdam. DRIEHUIZEN, 10 uur, ds. Boerendonk. EGMONDBINNEN, 10 uur, ds. Rasch. GROET, zie Schoorl. GROOTSCHERMER, 10 uur, ds. J. H. C. Kater, van Den Haag. HEILOO, half tien, ds. Bloemhoff; tekst Mathh. 8 23 v.v., onderwerp: „Jezus aan boord". HEILOO, Nederl. Herv. Evang. Vereeni ging, in het Kerkgebouw, nam. 2 uur, ds. ter Linden, van Amsterdam. LIMMEN, 2 uur, ds. Bloemhoff. OTERLEEK, elf uur, ds. Bloemhoff. OUDE-NIEDORP, av. 8 uur, ds. Nell. OUDKARSPEL, 10.30 uur, ds. Prins "van Wijngaarden, .van Alkmaar. OUDORP, 9.30 uur, ds. van Mullem. SCHAGEN, geref. kerk, 10 en 5 uur, cand. W. P. Kramer, hulppred. SCHERMERHORN, geen dienst wegens vacaturebeurt. SCHOORL, 10.30 uur, ds. Boeke. Evangelisatie, achter de Roode Leeuw 4 uur, ds. Ruys. STOMPETOREN, 10.30 uur, ds. Kastein (de diensten zullen voortgaan geregeld om half elf aanvangen). Evangelisatie, 10 uur, de heer S. Lodder, van Alkmaar. URSEM, 2.30 uur, ds. Buiskool. VEENHUIZEN, 2.30 uur, ds. Nell. WEST-GRAFTDIJK, 10 uur, ds. Loysen (doop). ZUIDSCHARWOUDE, 10.30 uur de heer Korndörffer. FRUITTEELT-DEMONSTRATIEBEDRIJF TE SCHELLINKHOUT. Verslag over Juli. In het verslag over de maand Juli van het fruitteelt-demonstratiebedrijf van den eco- nomisch-technologischen dienst voor Noord holland wordt gezegd: De geheele bessenoogst is geplukt en ge veild. Dank zij den vastgestelden minimum prijs is de financieele opbrengst goed te noemen, daar de struiken bij alle variëtei ten goed beladen waren. Vooral ook de opbrengst der jonge zwarte bessen was al van beteekenis. Bij het plukken is gebleken, dat speciaal de Silvergieters Zwarte uitmunt door mooie korrel en langen tros, welke zich gemakkelijk laat plukken. De Davison's Eight heeft ook een mooie korrel, de tros is echter korter en zit wat dichter tegen het hout, zoodat het plukken iets minder ge makkelijk is dan bij de Silvergieters Zwarte. De opbrengst per struik is best te noemen, terwijl de meer gedrongen groei deze variëteit zeer geschikt maakt als wij- kerbeplanting tusschen de struiken. Deze bes kan mee het eerst geplukt worden door vroege rijpheid, wat natuurlijk mee brengt, dat de bes het eerst zacht van korrel wordt, wat bij zeer rijpe vruchten lastig is bij 't vervoer. De Baldwin is ook ge drongen van groei en zeer vruchtbaar, de trossen zijn langer dan bij Davison's Eight en laten zich goed plukken. Bij nat weer. zooals in de nu afgeloopen maand, treedt spoedig roestziekte op in het blad. De andere variëteiten, die er dicht bij staan, hebben veel minder last. De opbrengst der jonge struiken van de roode bes Fay's Pro lific was ook goed. Deze heeft het groote nadeel, dat door knoploosheid misvormde struiken ontstaan, waardoor in den komen den winter weer een aantal moet worden vervangen door nieuwe struiken. De nieuwe bes No. 7, welke een zaailing is van de Fay's Prolific, kenmerkt zich door een veel for- JAARSVELD, 414,4 M. (AVRO-uitz.) 8.— ANP-ber., gr.pl. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Huizelijke gezelligheid, causerie. 10.35 Secco en zijn ensemble. 11.Deel. 11.20 Secco en zijn ensemble. 12.— Gr.pl. 12.45 ANP-ber., even tueel gr.pl. 1.Les gars de Paris en soliste (opn,) 1.40 Lyra-trio. 2.30 Revue-progr. (opn.) 4.Omroeporkest en soliste. 5.15 ANP-ber. 5.30 Gr.pl. 5.45 Zangklasse van Zanglust" met pianobegeleiding. 6.10 Avro- Amus.-orkest en de Avro-girls. 7.Vragen van den dag (ANP)t 7.15 Ber. 7.20 Gr.pl. 7.35 Cyclus „Nederlands provincieschoon" (met rep.) 8.— ANP-ber. 8.15 Omroeporkest en soliste. 9.10 Radiotooneel. 9.30 Gr.pl. 10.VPRO: Avondwijding. 10.15 ANP-ber., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (KRO-uitz.) 7 Ber. (Duitsch). 7.13 Ber. (Eng.) 7.30 Wij be ginnen den dag. 8.Gr.pl. 9.Haarl. Ora toriumver., Utr. Sted. Orkest en solisten (opn.) 9.45 KRO-Kamcrorkest (opn.) 10.30 Gr.pl. 11.35 "Ber. (Eng.) 11.30 Gr.pl. 12.— Musiquette. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 ANP-ber. 1.— Gr.pl. 1.15 KRO-melodisten en solist. 2.Ber. (Duitsch). 2.15 Gr.pl. 2.30 KRO-melodisten en solist. 3.15 Ber. (Eng.) 3.30 Gr.pl. 5.Ber. (Duitsch). 5.15 ANP-ber. 5.30 KRO-orkest en solist. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 KRO-orkest. 7.Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gr.pl. 8.Ber. (Duitsch). 8.15 ANP-ber. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Rococo-octet. 9.15 Ber. (Eng.) 9.30 Gr. pl. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.Ber. (Duitsch). 10.15 ANP-ber. 10.30—10.45, 11.15 11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Ber. (Eng.) NIET ALLEDAAGSCHE GROENTEN. Er zijn zoo van die groenten, die we vooi de fijne fruit- en delicatessenwinkels uitge stald zien, en die we toch zoo zelden zelf op tafel hebben, niet altijd om de eventueele kosten, doch in de meeste gevallen omdat onbekend nu eenmaal onbemind maakt. Tot zulk een bijzondere groente behoort de Artisjok, eigenlijk een overblijvende Dis tel, waarmee we op huogere gronden het meeste succes zullen hebben. Gedurende de zomermaanden, van Juli tot September, brengt zij haar bloemstengsels voort, en dan is het zaak de bloemen te snijden vóór deze open gaan, de schubben en de bloembodem worden dan als lekkernij genuttigd. Wie een laag gelegen tuin heeft moet er liever niet aan beginnen, omdat daar 's win ters de wortels gemakkelijk wegrotten. Te gen vorst kunnen we de planten beschermen door een laag turfmolm of stroo. Hoewel de planten uit zaad vermenigvuldigd kunnen worden, is dit voor den liefhebber nogal bezwaarlijk, omdat het bij voorkeur op warmte moet geschieden. Daarom kunnen we beter de planten die goed bloem hebben gegeven, in Maart op April scheuren waar na de planten 1 meter uit elkaar worden uitgezet. Een gewas dat veel aan de Artisjok doet denken is de Kardoen of Cardon, ook een voor ons land vrij onbekende groente. Op buitenplaatsen komen zij nogal eens voor, waar zij ook wel als sierplant gekweekt worden om haar eleganten vorm, wollig be haarde bladeren en groote blauwe bloemen. Evenals bij Brusselsch Lof en Andijvie moe ten de planten die voor de consumptie dienst moeten doen, gebleekt worden als zij volgroeid zijn. Vanaf eind Augustus kunnen de mooiste planten ingepakt worden, en daartoe worden van boven de bladeren bij elkaar gebonden met een stroowisch of band, terwijl de geheele plant in stroo of matten wordt gewikkeld, waarbij we den bo venkant zooveel mogelijk dicht maken om indringen van het regenwater tegen te gaan. Na drie weken zal een en ander ontpakt kunnen worden, waarna we constateeren dat bladstelen en nerven blank zijn gewor den. Deze bladribben worden nu als groen te genuttigd, bij voorkeur geschild als Ra barber, en verder bereid als bleekselderij. A. C. MULDER—IDZERDA. scheren groei en tot dusverre geen knop loosheid. Waar nog geen vruchten werden geplukt, valt daarover nog niets te zeggen. Op 25 Juli is weer gespoten, nu met 3/4 pet. Californische pap. Het vele natte weer heeft hier en daar, b.v. op Clapp's Favorite en Soldat Laboureur wat schurft veroor zaakt; zelfs bij regelmatig met Californische pap spuiten is dit niet geheel te voorkomen bij ongunstig weer. In Augustus zal bij de vatbare variëteiten nogmaals worden gespo ten met Californische pap. De beschadiging door wantsen is vooral bij Triomph de Vienne nogal belangrijk. Een deel der beschadigde vruchten is ver wijderd; ook bij de Conférence is dit ge beurd, deze is tegelijk gedund, wat in den eigenlijken tijd van dunnen niet mogelijk was, omdat deze soort zeer lang heeft ge ruid. In Augustus staat de pruimenoogst te wachten, welke dit jaar groot zal zijn. In verband hiermede is voor de sorteering der Witte Kwets, welke groen zal worden ge plukt, een speciale sorteerder aangeschaft, waarop de pruimen gemakkelijk op maat kunnen worden gesorteerd. Ook van peren en appelen is een flinke oogst te verwach ten. Waar deze zooveel mogelijk naar de standaardeischen zullen worden gesorteerd, is hiervoor ook een sorteermachine aange schaft, waarop de vruchten ook op maat worden gesorteerd. In Augustus zullen worden geplukt de peren André d'Esportes en Clapp's Favorite. is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7