DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE INEENSTORTING VAN EEN REGIEM. Duitsche bommenwerpers boven het havengebied van Londen. Wereldgeschiedenis in tien dagen. Millioenen vluchtelingen. Vliegtuigen en haveninstallaties zwaar beschadigd. Londen onder den indruk van den geweldigen luchtaanval. In Frankrijk, Juni 1940 h AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon» en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENIIEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 203 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Zoterdag 17 Augustus 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Van bevoegde zijde verneemt het D. N. B.. dat in het kader der lucht- operaties van vanmiddag een speciale formatie met bijzondere opdracht gestart is. Deze af deeling is in den strijd ge bracht tegen alle militaire en strate gische objecten in de dichtere omgeving van Londen. De Duitsche luchtmacht zal het bewijs leveren, dat geen macht ter wereld haar kan beletten, haar bommen boven Engelsch gebied te laten vallen waar zij wil, zelfs indien dat noodig zou zijn boven de City. De formatie bevindt zich nog op de heenvlucht en heeft het Kanaal bereikt. Zij heeft gemeld, dat de eerste Engelsche jagers reeds in zicht zijn. Nader wordt gemeld: Tuighuizen, opslagplaatsen en koelhuizen zijn het doel der Duitsche bommenwerpers, die naar Londen zijn vertrokken. Aan weers zijden van de Theems zijn groote branden uitgebroken. Overal stijgen rookwolken op en ziet men treffers en trechters. Over de „Slums" van Eastend hangt een zwarte sluier. De Duitsche toestellen hebben met de grootste nauwkeurigheid hun doodelijken last op de militaire doelwitten laten vallen. De strijd aan de Zuidkust. Terwijl een deel der Duitsche jagers boven de Zuidkust van Engeland reeds in den strijd gewikkeld is, nadert de volgende golf der Duitsche machines. Ditmaal zijn het stuka's, die hun bommen laten vallen op wapenfabrieken en havenwerken. In de streek van Purfleet worden hevige ontplof fingen waargenomen. Uit ,het gebied ten Zuiden van Barking rijzen hooge vuurzuilen op. Het verloop van den strijd. Gevechten van zeer grooten omvang zijn gaande. De Britten zetten er alles op om het Duitsche opdringen tegen te houden. Aan den afweer der Engelschen is duidelijk te merken, dat zij weten, dat alles op het spel staat. Als muggen boven een moeras dansen de jagers boven den grijzen nevel van Londen. Hun aantal schijnt onbegrensd. Zoover het oog reikt: Hurricanes en Spitfires en weer Hurricanes en Spit fires. Daartusschen door jagen de scherp geteekende schaduwen der Messer- schmidts. Over den geheelen sector zijn deze snelle vliegtuigen in gevecht met een numeriek sterkeren tegenstander. In verheten gevechten laten Engelschen en Duitschers elkaar niet meer los, tot een van beiden doodelijk getroffen naar be neden stort. Een rookwolk is het laatste teeken van voorbij heldendom. Daar tusschen door zeilen witte valschermen en pluimen zwavelgele wolkjes van het luchtafweergeschut. Op de aarde dondert het en worden groote granaattrechters geslagen. Het aantal neergeschoten ma chines schijnt geweldig te zijn. Duitsche verkenners geven van groote hoogte be richten over den stand van het gevecht. Steeds weer zijn het de brandende over blijfselen van Spitfires en Hurricanes die omlaag schieten. De leider van de jagers meldt, dat twee jachteskaders de versperring hebben doorbroken. Het luchtruim is vrij. Drie eskaders Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben hun doelen ten westen van Lon den gevonden en volgens bevel aange vallen. Van twee eskaders is reeds be richt ontvangen, dat zij op den terugweg zijn. Hevige luchtgevechten hebben, plaats gevonden, zonder dat de eenheden hij de uitvoering van hun taak werden gehinderd. Nadere berichten over ver liezen zijn nog niet ontvangen. De aanval op Middlesex. De =erste eenheid Duitsche bommenwer pers is, naar het D. N. B. verneemt, van zijn vlucht naar Middlesex teruggekeerd en meldt, dat op verscheidenen vliegersnesten ten westen van Londen talrijke treffers zijn geplaatst, die branden hebben veroorzaakt in hangars en kazernes en die op den grond ook vliegtuigen hebben vernield. Beschermd door een afdeeling jagers heeft de eenheid haar taak bijna ongehinderd kunnen 'uit. voeren. De operaties in de naaste omgeving van Londen. Bij de grootscheepsche operaties in de naaste omgeving van Londen zijn verschei dene installaties van strategische beteekenis ten N. van de stad gebombardeerd. Bij Enfield was een groote electrische centrale het doel der Duitsche aanvallen Op een andere plaats wierpen de Duitschers hun bommen op wapen- en kruitfabrieken. In het havengebied van Londen zijn groote ver woestingen aangericht. De vliegvelden om Londen zijn' zwaar beschadigd. Branden, bomtrechters, vernielde huizen en vliegtui gen, geweldige ontploffingen en hooge vuur zuilen getuigen van den arbeid der Duit sche bommenwerpers. Er is voortdurend luchtalarm, sirenegehuil en gedonder van geschut in Londen. Een overzicht aanvallen. van de Duitsche Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Aan het einde van den negenden dag na het begin van de buitengewoon hevige Duitsche activiteit in de lucht boven het Engelsche eiland kan weer op een reeks Duitsche successen gewezen worden. Kruit magazijnen, pakhuizen en koelhuizen zijn met bommen bestookt. Bewapeningscentra bij Birmingham en Brought hebben zwaar geleden. De branden op de staatswerf van Chatham zijn nog niet gebluscht. Een tor pedojager werd bij Portsmouth tot zinken gebracht. De luchthavens van Rochester en Maidstone zijn in trechtervelden veranderd. Een groote electrische centrale bij Enfield is buiten bedrijf gesteld. De vliegvelden bij Lee-On-Solent en Gosport zijn verwoest. Tien versperringsballons gingen in vlam men op en ten slotte gelukte het een spe ciale formatie door den versperingsgordel om Londen heen te dringen om haar bom- menlast op het havengebied van de Brit- sche hoofdstad, op vliegvelden en andere belangrijke militaire objecten neer te laten. In de omgeving van Purfleet en Barking werden groote ontploffingen waargenomen. Dit overzicht toont, dat de Duitsche lucht macht Vrijdag het zwaartepunt op den bom aanval heeft gelegd. Steeds weer stegen nieuwe formaties bommenwerpers op, die slechts door enkele eenheden Messer- schmitts vergezeld waren. De opdracht van deze bommenwerpers was hun ontplofbare stoffen uit te werpen en dan terstond naar hun standplaatsen terug te keeren. Mili taire waarnemers laten zich van den om vang van het jongste Duitsche optreden niet daardoor afleiden, dat tot middernacht slechts de vernietiging van 65 Britsche vliegtuigen gemeld is. Het was niet de be doeling van de Duitsche vliegers luchtge vechten aan te gaan. De vergezellende Mes- serschmitts traden uitsluitend op om de vij andelijke jagers van de Duitsche bommen werpers af te houden. Hoe goed hun deze taak gelukt is, blijkt uit het feit, dat slechts vijftien Duitsche vliegtuigen verloren zijr. gegaan. Amerikaansche bladen over de Duitsche aanvallen. Met de grootste spanning volgt men in de Vereenigde Staten de luchtgevechten boven Engeland. Terwijl de berichten uit Londen slechts spaarzaam ontvangen worden, brengen de New Yorksche bladen van Vrijdagavond onder reusachtige slagzinnen als „luchtar- mada dreunt boven Londen" de berichten uit Duitsche bron. Vooral wijzen de bladen er op, dat geen macht ter aarde de Duitsche luchtmacht kan verhinderen Engeland naat welgevallen te bombardeeren. De Ameri kaansche persbureaux en bladen hebben Vrijdag urenlang zonder bericht uit Londen gezeten over het verloop van den luchtaan val. Pas later stond de Britsche censuur de publicatie toe van het feit, dat Duitsche oorlogsvliegtuigen Vrijdagmorgen boven de omgeving van Londen gevlogen hebben. Nog later werden in Londen berichten uit Berlijn vrijgegeven, volgens welke epn groote Duitsche luchtvloot in den namid dag haar Londen onderweg was. Associated Press schrijft: Niemand weet of dit inferno van dood en vernieling morgen of overmor gen niet nog toeneemt. Amerikaansche mi litaire deskundigen, aldus Associated Press, vergelijken het Duitsche optreden met het bombardment van de Parijsche vliegvel den op 3 Juni j.L (Van een bijzonderen medewerker). Sinds ik Parijs verliet, acht en veertig uur vóór de Duitschers er hun in tocht hielden, tot ik den 12den Juni in Bordeaux kwam, is er veel gebeurd en heb ik veel beleefd. In tien dagen tijds voltrok zich de rest van een stuk wereldgeschiedenis, dat begon op den tienden Mei sn dat eindigde voor Frankrijk althans op het oogenblik dat maarschalk Pétain de leiding overnam; op het moment dat er geen redding meer mogelijk was. De toe stand van de Fransche legers was, op het tijdstip dat de wapenstilstand werd aangevraagd, van chaotischen aard; het was een wachten op het einde. Onderwijl een ware volksverhuizing van millioenen en millioenen vluchte lingen zich nog immer voortspoedde langs de wegen van midden-Frankrijk, levende op water en brood, slapende op trottoirsteenen of wegbermen, op gejaagd door mitrailleurvuur en kanongedonder, voltrok zich definitief de instorting van de Fransche weermacht. Tours, aan de Loire, was de laatste stad waar verwoed werd gevochten, waar slag werd geleverd tot aan het bittere einde; ik heb Tours gezien: er stonden nog buitenwijken, doch waar eens het centrum was, lag nog slechts een woestenij van puin. Tours beteekende voor Frankrijk practisch het einde van den oorlog, er werd geen partij meer gegeven, het werd een verwarde terugtocht, zonder orde en verband. Tours be teekende ook voor Frankrijk het ein de van een regiem, de instorting van een systeem, dat kennelijk het land sinds jaren naar den ondergang voer de. Niet werd hier in volstrekten zin de democratische regeeringsvorm be# recht, doch wel de opvatting, dat wat meer of minder goed is voor één volk, ook goed moet zijn voor alle volken. Voor Frankrijk heeft de periode van de laatste vijf en twintig jaren geen zegen gebracht. Het werd een kwart eeuw van grenzenlooze versplintering, van een lais- ser-aller zonder weerga, het werd een tijdperk van corruptie, vriendendienst, bureaucratie en verwarde vrijheid; het was, in het kort, een regiem dat de gebre ken omhoog voerde, en de prachtige kwa liteiten van het Fransche ras niet tot ont plooiing wist te brengen. Frankrijk mis bruikte het groote goed der vrijheid, en de ongekende débacle volgde; de débacle op militair terrein, die ruw onthulde en accentueerde de grove tekortkomingen van het politieke beleid. Waar bleven al die millioenen, die uitgetrokken werden voor de bewapening en de moderniseering van het leger? Waarom was Frankrijk, ondanks alle tijd van voorbereiding, nog op geen stukken na klaar voor den oorlog, en waarom was men, in verantwoordelijke en leidende kringen, zoo totaal onkundig van den waren stand van zaken? Waarom, zoo zeiden me ettelijke Fransche poilus, waarom hadden wij in ons regiment elk maar drie patronen; waarom wierpen wij met tranen in de' oogen onze wapenen weg, nadat wij nog niet half waren ver slagen? Waarom, zoo vervolgde een luite nant, waren er gansche artillerie-divisies met slechts enkele pauvere kanonnetjes? F waarom, zoo spraken mij de Fransche vlieger-officieren, hadden wij toch zulk een prachtig, overvloedig korps piloten, die den tijd met nietsdoen doorbrachten, simpelweg wijl het materiaal mankeerde? Zij allen voegden het antwoord ach ter de vraag: „Oh, les salauds!", een niet zeer elegante, doch wel zeer kernachtige uitdrukking, die in we zen een wereld van gedachten ver tolkte. Zoo spraken mij de Franschen, die ik dezer dagen ontmoette in de dorpen en de steden, op het land en langs de wegen, niet alleen de mili tairen, maar ook de groote meerder heid der burgers. Typisch Fransch was ook altijd de wijze waarop rui terlijk de eigen schuld werd beleden: „We hebben te veel vrijheid gehad! Er was een gemis aan discipline; We wa ren niet op dezen oorlog ingesteld." Doch zij, die aldus spraken, wisten nog rustig te overwegen; hoe geheel anders, verwarder, onverschilliger of bezield met wrok, was de geest der troepen, die ge havend, armoedig en ordeloos, bij ongere gelde benden afdaalden uit het Noorden. De reactie vierde reeds hoogtij, een ge vaarlijke spanning broeide, en de haat leefde zich fel uit tegen de vroegere lei ders; èn tegen de vroegere bondgenoo- ten Zeker, ook tegen de Engelsche wapenbroeders; de Tommy's zijn niet erg populair geweest dit keer, in Frankrijk. Verschillende oorzaken, groote en kleine, vallen aan te wijzen. Daar was allereerst de prima uitrusting van het Engelsche leger, die hypermodern was, en soms schril afstak tegen het Fransche mate riaal; het was vaak een merkwaardig sa mengaan van fonkelnieuwe, moderne opvattingen, met ouderwetsche methoden. Als enkel voorbeeld moge gelden, dat de Engelschen en de Duitschers te velde de operaties leidden met behulp der jongste vindingen van de draadlooze tele grafie,- terwijl daar tegenover de Fran schen nog steeds meenden met de tele foon te kunnen volstaan. De uniformen der Engelschen, vervolgens, waren keurig en de Tommys zaten altijd behoorlijk in hun sigaretten, en in hun centen De arme poilu zat evenwel permanent op zwart zaad, en moet zich, naast zijn strijd makkers, vaak als een zwerver gevoeld hebben in zijn zakkerige en weinig flat teuze kleedij. Soms ook waren de Britten wel ietwat arrogant, en mogelijk zelfs boekten zij meer succes bij de Fransche meiskes Doch dit waren nog kleinigheden, die slechts rivaliteit of wrevel wekten; zéér kwalijk is het den Engelschen genomen dat zij hun woord niet gestand deden, en inplaats van de beloofde groote leger macht, slechts in totaal 200.000 man naar Frankrijk brachten. En toen tenslotte de tiende Mei aanbrak, moeten in groote lij nen de volgende belangrijke feiten zich hebben afgespeeld, die, indien juist, van doorslaggevende beteekenis zijn geweest. Opperbevelhebber Gamelin moet zich sterk gekant hebben "tegen het oprukken der geallieerde legers in België; hij wilde zijn sterke stellingen in Noord-Frankrijk niet prijsgeven, en vreesde voor groote strategische nadeelen. Onder den druk van andere meeningen, vooral Engelsche naar verluidt, gaf hij eindelijk noodgedwongen zijn inzichten prijs, en de groote, onvoor ziene ontgoocheling vond plaats. Wejnig later, na de overgave der Bel gen, gelastte Weygand, als opvolger van den door zijn houding in ongenade geval len Gamelin, een aanvalsmanoeuvre der overgebleven Fransche en Britsche troe pen in België. De Britten zegden toe, doch trokken zich niettemin op het laatste oogenblik terug op Duinkerken, tegen de bevelen van het Fransche oppercommando in Aldus zijn de meeningen, ten rechte, of ten onrechte, die over de Engelschen momenteel in Frankrijk opgeld doen. Doch, gelijk gezegd: veel heviger is de reactie en de wrok, die heerscht ten aan zien van de eigen verantwoordelijke lei ders. i Er gaat iets gebeuren in Frankrijk; het gist in bedenkelijke mate. Het draait uit op troebelen en burgeroor log, of op een snelle koerswijziging en resoluut ingrijpen van een autori taire regeering. Zal Pétain het klaar spelen? Er bestaat geen Franschman méér in aanzien, méér vertrouwd, méér populair dan hij, en de inzichten van veel Franschen hebben 'n zwen king ondergaan. Een regiem is ge sneuveld en men vraagt iets nieuws, een eenheid en een regeering, een ware regeeringWat gaat er ge beuren in Frankrijk? Italiaansche persstemmen. De aanvallen van het Duitsche luchtwa- pen op het Britsche eiland zijn naast de succesvolle ontwikkeling van het Italiaan sche offensief in Britsch Somaliland het voornaamste onderwerp.in de bladen. Veel beteekenis wordt daarbij gehecht aan het feit, dat het ondanks alle afweermaatrege- len en ondanks de ballonversperringen en het hevige afweervuur, aan de Duitsche vliegers is gelukt het vliegveld Croydon te bombardeeren. Bijzondere nadruk wordt in de eerste plaats gelegd op de geweldige verliezen van het Engelsche luchtwapen. Een Russische persstem. Het Britsche imper'um zal den val van zijn hoofdstad nauwelijks overleven, zoo schrijft het militaire orgaan „Krasnaja Swjesda", dat de huidige Duitsche operaties tegen Engelend „den strijd om den sleutel der overwinning" noemt. Merkwaardig is het, dat een zoo sterke zeemacht als Enge land zich gedwongen riet de Vereenigde Staten te verzoeken om den verkoop van torpedo- en torpedo-motor-booten. Dit is slechts hierdoor te verklaren, dat men in Engeland nog eenige maanden geleden nauwelijks heeft gedacht aan de mogelijk heid, dat Duitschland met zijn vloot een troepenlanding in Engeland zou pogen te doen. Ondanks de onbetwistbare overmacht van de Britsche vloot is er in het Kanaal 'n toestand ontstaan, zooals Engeland dien in den loop van zijn geschiedenis nimmer heeft gekend. Hier komt nog bij, dat 't Dujtsche luchtwapen in staat is geheel Engeland binnen het bereik harer wapenen te brengen. DE KWESTIE ZEVENBURGEN OP DEN VOORGROND. De Roemeensche-Hongaarsohe besprekingen betreffende Zevenburgen zijn be gonnen. Om den lezer een goed overzicht te geven over deze kwestie publiceeren wij bij gaande kaart, waarop de voornaamste plaatsen zijn aangegeven. In 1920 werd dit gebied door het verdrag van Trianon aan Roemenië toegekend, thans zijn onderhandelingen gaande om het gedeelte Zevenburgen wederom aan Hongarije terug te geven.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1