DE OPBOUW DER NEDERLANDSCHE UNIE. Vijftig jaren Kramers zuurkool. 1890-1940. EGMOND AAN ZEE BROEK OP LANGENDIJk NOORDSCHARWOUDE HENSBROEK ZUIDSCHARWOUDE HENSBROEK SPANBROEK HEERHUGOWAARD WARM EN HUIZEN EERSTE BLAD. Het feit, dat de Nederlandsche Unie al meer dan een millioen sympathiebetuigin gen heeft gekregen bewijst wel hoezeer men in ons land behoefte aan samenwer king in vaderlandschen geest heeft gevoeld. In een tijdperk van onzekerheid heeft men tevergeefs gezocht naar mannen, die aller vertrouwen konden winnen en toen is het driemanschap op den voorgrond getre den, de combinatie van mannen, die geen politiek verleden hebben en die daarom bij uitstek geschikt zijn aan het hoofd van een geheel nieuwe groepeering te staan. Het teekent het vertrouwen, dat zij ons in zuiver nationale:» geest zullen leiden, dat zij in zoo korten tijd zoovele bewijzen van sympathie hebben gekregen. Dat wil niet zeggen, dat velen met onver deelde instemming zullen aanvaarden wat zij ons straks in hun uitgewerkt programma zullen voorzetten. Nederland is van oudsher het land van de partijverschillen geweest en een kleine koerswijziging was in het verleden vol doende om een deel der volgelingen van de een of andere groep af te scheiden en een eigen partijtje te doen stichten. In een land, dat politiek en kerkelijk zoo verdeeld was als het onze, is het niet een voudig de groote massa samen te brengen in één organisatie, van welker program men den volke tot dusver nog niets anders dan eenige richtlijnen heeft kunnen geven. Wie zich desondanks nu reeds onder het vaandel der Nederlandsche Unie schaart doet dit om welbewust deze volksgroep een zoo groot mogelijken ruggesteun te geven, al heeft hij dan ook de zekerheid, dat hij het een en ander zal moeten prijs geven van wat hij vroeger onmisbaar heeft geacht, maar wat in dezen tijd zijn oude beteekenis heeft verloren. Nederland zou zichzelf niet zijn als het ook nu nog niet een demonstratie gaf van verdeeldheid door afwijkende inzichten. Men is begonnen met een poging tot het aan elkander lasschen van de vroegere poli tieke partijen, maar de zoogenaamde nieuwe eenheid toonde zoo duidelijk de fragmenten van het oude, dat niemand de illusie had, dat men werkelijk met geheel nieuwe ma terialen aan den opbouw was begonnen. Men heeft begrepen, dat deze tijd een or ganisatie eischt, welke niet erfelijk belast is met de ontbindende eigenschappen van het oude partijwezen en het opgelapte poli tieke scheepje, dat uit brokstukken van een aantal uit den tijd geraakte vaartuigen be stond, is eigenlijk al gestrand nog vóór het de haven had verlaten. Men heeft ingezien, dat niet de politieke voormannen uit het verleden thans aan het roer behooren te staan en zoo is de gedachte aan een Nederlandsche Unie opnieuw naar voren gekomen door de actie van het drie manschap, dat streeft naar een combinatie van alle Nederlanders van goeden wille, die de fouten van bel verleden erkennen, een driemanschap dat uit mannen bestaat, die men in dezen tijd» zonder meer zijn vertrou wen zal moeten geven. Het is te betreuren, dat er politieke figu ren zijn, die zich thans als tegenstanders van de Unie ontpoppen nu zij zelf daarin geen leidende rol zullen spelen. Bedenkt, heeft een der grooten onder hen gezegd, dat Nederland bestaat uit een derde deel aan katholieken, uit een derde deel aan protestantsch-christelijken en uit een derde deel aan zoogenaamde humanisten. Daarmee teekende hij duidelijk, dat de oude partijgeest in de gelederen der vroe gere politieke groepen nog geenszins ver dwenen is en dat een nieuwe Unie, die uit de fragmenten van de oude partijen zou worden samengesteld, in dezen tijd een on mogelijke combinatie zou worden. Wij weten maar al te goed, dat Neder land bestond uit allerlei volksgroepen, die elkaar op principieele gronden hebben be streden en elk eendrachtig samengaan daardoor onmogelijk hebben gemaakt. Wij hebben te veel naar de verschillen van geloof en richting gekeken en dat heeft krachtige organisaties versnipperd en haar onderdeelen door tweedracht machteloos gemaakt. Wij hebben provinciestadjes gekend waar drie, vier nieuwe scholen naast elkaar ston den, scholen van groepen ep groepjes, die allemaal een verschillend inzicht in gods dienstige of politieke vraagstukken had den, wier kinderen onmogelijk hetzelfde onderwijs konden ontvangen en wier kost bare schoolgebouwen de overheid, dat is het volk, moest betalen. Wij hebben te vaak gedemonstreerd wat ons verdeelde en onze volkskracht verzwakt heeft en nu wij eindelijk dat alles over boord kunnen gooien en slechts hebben te bedenken, dat wij allen Nederlanders zijn, die ons land lief hebben en als één sterke, karakteristieke eenheid in de rij der Euro- peesche volkeren naar voren willen treden, nu zijn er helaas nog politieke leiders, die verkondigen, dat de jeugd van hun volge lingen niet onder een éénhoofdige leiding met die van andere volksgroepen zal kun nen samenwerken. Zij trekken welbewust opnieuw een poli tieke scheidingslijn en stichten een eigen jeugdbeweging waardoor de thans verkre gen eenheid in het komende geslacht on herroepelijk verloren zal gaan. Hier bouwt men welbewust de klippen waarop het schip der Nederlandsche Unie zal moeten stranden. Elk debat over principieele verschillen uit den tijd welke achter ons ligt en niet weer terugkomt kan onze nationale eenheid slechts verzwakken. Laat de gedachte zelf niet uitverkoren te zijn om leiding in nieuw verband te geven toch niet de oorzaak worden dat men mok kend aan den kant van den weg staat als een nieuwe organisatie doelbewust voorbij komt marcheeren. Dat geldt voor alle mannen, die een uit gesproken politieke richting hadden en deze nog in de Provinciale Staten of in de ge meenteraden vertegenwoordigen, maar die begrijpen, dat zij thans afgevaardigden zijn van partijen, die in wezen hun bestaans recht hebhen verloren. Wij kunnen ons voorstellen, dat zij in den loop der jaren zoozeer verpolitiekt zijn, dat zij het nieuwe niet dadelijk onbevangen kunnen aanvaarden, maar zij zullen binnen afzienbaren tijd toch een keus moeten doen uit de thans op den voorgrond tredende volksgroepen. Laten zij dan de partij kiezen der man nen, die in zuiver vaderlandschen geest eendrachtig willen samenwerken om in de jaren, die komen, 'land en volk zoo krachtig mogelijk te maken. Alkmaar, Zaterdag. BAKFIETS TE WATER. Jongetje aan het hoofd gewond. Gisteravond ongeveer 7 uur is op het Kwakelpad een bakfiets met aardappelen waarop een 4-jarig jongetje gezeten was, in de naast den weg loopende sloot gereden, toen de bestuurder, de heer S., wilde uitwijken voor een hem achterop komend fietsrijdster. Het jongetje. Koopman gehetten, kwam gdeeltelijk onder de bakfiets terecht en werd aan het hoofd gewond. Het is naar het centraal ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. UITING VAN .GOEDEN BURGERZIN. Een paar weken geleden zijn door het inslaan van vier bommen groote gaten in het weiland geslagen van den heer D. Zwa german te Nieuwe-Niedorp. Het ging niet gemakkelijk deze te dempen, omdat geen grond beschikbaar was. Door tusschen- komst van den burgemeester heeft de pro vinciale waterstaat nu grond beschikbaar gesteld van het nieuw te graven kanaal Oudkarspel-Kolhorn. Eenige veehouders hebben zich bereid verklaard hun getroffen collega met paard, kar en personeel te hel pen om den grond naar de te dichten gaten te vervoeren.Zeker een uiting van goede burgerzin. DE A.T.O. STAAKT HAAR DIENSTEN NAAR HARLINGEN. Met ingang van Maandag a.s. zal de A.T.O. haar diensten AlkmaarHarlingen v.v. op hoog bevel moeten staken. GESLAAGD. De heer N. J. Ursem alhier is geslaagd voor het Mercurius-diploma boekhouden. FUSIE VAN KRUIDENIERSBONDEN. In een Donderdag te Utrecht gehouden vergadering van de besturen van den Ned. Kruideniersbond, de Febo-Wiko, den Ned. r.k. kruideniersbond en den chr. bond van kruideniers (dit zijn vier van de vijf hier te lande bestaande organisatie van zelfstandige kruidenirs) is in principe besloten tot de oprichting van één nieuw bdrijfsorgaan, dat naar buiten als een eenheid zal optreden. In het voorloopig bestuur is o.a. be noemd de heer A. Bruin alhier. z DE BEPLANTING IN EGMOND AAN ZEE. De beplanting in de gemeente Egmond aan Zee, die sinds enkele jaren geregeld in werkverschaffing plaats had, begint het dorp reeds heel aardig te verfraaien. De bevolking, die zelf deze beplanting aan bracht, blijkt haar buitengewoon te waar- deeren en wat méér zegt, ook te bescher men. Vernieling door de dorpsjeugd komt vrijwél niet voor. Dit is een verheugend verschijnsel en hieruit blijkt de opvoedende.» kracht an het beginsel, de menschen zelf te laten meewerken en liefde voor de natuur aan te kweeken. Des te meer is het te betreuren, dat de gasten nogal eens van andere mentaliteit blijk geven en zich in het ergste geval tot vandalisme laten verleiden. Zoo hebben en kele kampeerder zich onlangs verstout, zich tusschen de dennen een beschutte kampeer plaats te verzekeren door de dennen, die in den weg stonden uit te hakken. Dezer da gen ontdekte een inwoner, die ook zelf aan de beplanting gewerkt had, hoe een bad gast dennen uit de duinen haalde en in zijn tuin overplantte. Niet alleen besefte deze heer blijkbaar niet dat hij zich aan ge- meenteigendom vergreep, maar bovendien bleek hij zóó weinig verstand van beplan ting te hebben, dat hij aanvankelijk voor gaf, dat het zijn eigen dennen waren, die hij ieder jaar bij zijn komst in den tuin en b zijn vertrekt weder in de duinen plant te.En overplanting van deze dennen is in het geheel niet mogelijk! Onnoodig te zeggen, dat tegen dergelijke gevallen streng wordt opgetreden en onver- biddellijk procesverbaal wordt opgemaakt. Men zij echter, niet uit vrees voor straf, verstandiger en waardeere hetgeen het ge meentebestuur in dit opzicht heeft gedaan. Het is in een kuftplaats toch al moeilijk ge noeg een behoorlijke beplanting te verkrij gen en des te meer moet men het waardee- ren, dat in genoemde gemeente in enkele jaren tijds reeds zulke mooie resultaten be reikt zijn. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 18 Augustus is de „Apotheek Wanna", Ritsevoort 5, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond van 21.0* tot 6.27 uur en Zondag avond van 21.tot 6.29 uur. Rijwielen, motorrijwielen en andere voer tuigen moeten gedurende dezen tijd licht op hebben en verduisterd zijn volgens de on langs gepubliceerde uniforme regeling. Maans- op en -ondergang: Zaterdag on der 5.57 op 20.26; Zondag onder 7.02 op 20.51. Laatste kwartier 26 Aug. 5.33. Omtrent het jubileum van de fa. G. Kra mer en Zonen vernemen wij nog het vql- gende: In 1890 is de heer G. Kramer (geboren in 1850, overleden in 1919) begonnen zuurkool in te maken, oorspronkelijk in een klein schuurtje! Alle begin is moeilijk, ook toen. Om te beginnen stagneerde de strenge vorst den inmaak buitengewoon, zelfs zoo, dat de zuurkool met de bijl uit het vat gehakt moest worden. En dan het vervoer; de eenige mogelijkheid was om de zuurkool per slede naar het station Heerhugowaard te brengen om van daar per spoor doorgezon den te worden. Steeds uitbreiding. Langzamerhand breidde de verkoop zich uit, en daarmee in overeenstemming de in maak. In 1893 werd het voorste gedeelte van de thans bestaande fabriek gebouwd. Ook werden toen grootere vaten, z.g. staanvaten, die 10 tot 15 vaten zuurkool konden bevat ten, in gebruik genomen. In 1906 werden de ee"ste betonputten ge bouwd, nadien volgden de uitbreidingen elkaar regelmatig op, het puttenaantal groeide met do jfUen, en thans nadat de uit breiding, die dit jaar plaats heeft, voltooid zal zijn, zal hiermede een totaal aan put- ruimte verkregen zijn van circa 4500 vaten, dat is circa 810.000 kg. zuurkool, waarvoor een kleine twee millioen kilo herfst witte- kool benoodigd is. Primitieve hulpmiddelen. Oorspronkelijk waren de hulpmiddelen uiterst primitief. Er werd n.l. gewerkt met een koolschaaf boven een kist. De kool werd in een raampje over de schaaf door een arbeider heen en weer geschoven, de gesneden kool viel in de kist en werd daar uit in vaten overgedaan. Later werd dit werk door een koolsnij- machine overgenomen, welke machine door een rosmolen (een paard, dat 'aan een ,.boom" in het rond liep) werd voortgedre ven. Nadien werd het paard vervangen door de gasmotor en nog later door electriciteit. Ook de koolsnijmachine onderging ver anderingen en werd allengs grooter. Voor het binnenland. Het allergrootste gedeelte van de zuurkool gaat weg voor binnenlandsche consumptie, hoewel vóór den oorlog van 1914 Amerika ook nogal eens een afnemer van beteekenis was. Na den oorlog van 1914 is de omzet jaar lijks snel omhoog gegaan. Vooral door de distributie kreeg zuurkool in de oorlogs jaren veel meer bekendheid en bleef de in maak door de burgers zelf steeds meer en meer achterwege. En toch, diezelfde oorlogsjaren hebben het geregelde verloop erg gestagneerd. De rechtstreeksche relaties tusschen fabriek en binnenlandsche verkoopers waren in 1918 geheel verdwenen. Ook de firma Kramer maakte dat jaar in voor de distributie. De heer G. Kramer, gewend als hij was z'n zaken zelf af te schieten, kon de vele voorschriften, welke de oorlogsjaren met zich brachten, moeilijk verkroppen; deze voegden hem slecht, en het was ook in dien tijd, dat de zaak, welke tot dan toe door hem persoonlijk werd gedreven, omgezet werd in een vennootschap onder firma, waarin toetraden de heeren Cornelis, Jan en Nicolaas Kramer, die de zaak nog steeds onder den zelfden firmanaam G. Gramer Zonen drijven. Na den oorlog kwamen de normale om standigheden weer terug, en daarmede ook weer het rechtstreeksche contact tusschen fabrikant en verkooper. Niet alleen zuurkool. Naast de zuurkoolfabricage werd ook steeds de handel in groenten gedreven, en later ook in vroege aardappelen. Oorspronkelijk was de handel op Amster dam de hoofdzaak, zelfs zoodanig, dat in 1900 de oudste zoon, de heer Jb. Kramer, zich blijvend daar vestigde. Na enkele jaren, toen hij firmant werd in de firma wed. J. Heeres en Zoon te Amsterdam, werd hij in zijn eigen zaak opgevolgd door zijn broer, den heer G. Kramer, die ook thans nog de zaak in Am sterdam drijft en onder de grootste grossiers in zuurkool in Nederland gerekend mag worden. In den handel in vroege aardappelen is het vaak heel druk geweest, vooral voor ver scheping voor export over zee. De daarvoor benoodigde exportkisten werden voor een deel in den z.g. stillen tijd door de ejgen arbeiders gemaakt. Was de heer G. Kramer vroeger met de zeilschuit begonnen, het varen zit nog steeds in het' bloed en in de zaak. Spoedig, toen de motorbooten kwamen, werd de zeilschuit van een motor voorzien en later vervangen door een echte motorboot, welke nog steeds in het bedrijf dienst doet, bijgestaan door diverse dekschuiten en booten, daar het transport aan den Langendijk voor het grootste deel te water gebeurt. Over de geheele afgeloopen periode van vijftig jaar is in de eerste plaats prima kwa liteit het streven geweest; wat gedaan en ge leverd moest worden, moest goed zijn, wat tot resultaat heeft gehad, dat het onder den naam van Kramer's zuurkool met het merk G. K. Z. in den handel gebrachte product zich een goede reputatie heeft kunnen ver werven. Zoo heeft dit bedrijf, klein begonnen, on danks alle ups en downs door doelbewuste leiding zich flink kunnen ontwikkelen. Een steeds vriendschappelijke verhouding tusschen werkgever en werknemers heeft ook 't hare hiertoe bijgedragen. Het laat zich aanzien, dat ook in de ko mende periode, ondanks eventueele moeilijk heden, dit bedrijf zijn plaats zal weten te handhaven. 'N ZOMERZOTHEID. Zooals WÜ reeds mededeelden, wordt mor genavond (aanvang half acht, einde vóór donker) in 't Gulden Vlies door het ensem ble Julia de Gruyter een opvoering ge geven van 'n Zomerzotheid, een vroolijke studentengrap in 7 tafreelen, naar het be kende boek van Cissy van Marxfeldt, Hierin treden op Julia de Gruyter, Rien van Nop pen, Wiesje Bouwmeester, Ferd. Sterneberg, Joke Busch, Anny Schuitoma, Piny Klumper, Gerard Hartkamp, Gerhard Alexander en Albert Sneldets. HANS EN GRIETJE. Dit bekende kindersprookje wordt mor genmiddag a.s. om 2'uur door het „Kinder- tooneel" in 't Gulden Vlies ten tooneele ge bracht. De Telegraaf schreef o.m.: „Het bekende sprookje is door mevr. Ranucci Beckmann bewerkt voor tooneel. Het heeft moraal ge kregen. D'e twee sprookjeskinderen over winnen hun moeilijkheden door flinkheid. Nina Bergsma, in de rol van Hans, is voor treffelijk. Zij is eenvoudig, natuurlijk als een kind en pretentieloos. Mies Hargens als Grietje weet van deze rol te maken wat er van te maken is, terwijl de Heks, vertolkt door Nell Knoop, uitstekend was, men kan zich geen betere voorstellen. De vader, de kabouters en het elfje droegen er toe bij deze opvoering tot een groot succes te ma maken". JUoMttciaal Tlieums Bezoek van den commissaris. De commissaris in de provincie Noord holland zal op Dinsdag 20 Augustus a.s. een bezoek aan onze gemeente brengen. Hij zal 's morgens om 9 uur door B. en W. ontvan gen worden. De reddingboot in zee. In den nacht van Donderdag op Vrijdag koos de reddingboot omstreeks 2 uur zee. Men had namelijk ten zuid-westen van Eg- mond aan Zee noodsignalen in zee zien ge ven. Het was voor de bemanning wegens het gevaar van mijnen, die juist de laatste dagen nogal aanspoelden, terwijl het boven dien duister was, geen rustig onderneming. De motorboot toonde, wat zij in deze om standigheden waard is en met een sterk zoeklicht voorop, hetgeen een fantastisch gezicht in het nachtelijk duister was, ging het in volle vaart op de aangeduide plaats af. Hier aangekomen, werd de zee met het zoeklicht afgezocht, doch men kon geen spoor van eenig menschelijk wezen ontdek ken. Niettemin bleef de reddingboot tot het aanbreken van den dag in de omgeving en eerst toen ook bij daglicht niets te ontdek ken viel, keerde de bemanning omstreeks 7 uur verkleumd huiswaarts. Resultaat had men niet, maar men had getoond het ge vaar en de koude onverschrokken te trotseeren! t Overplaatsing. De telefonisten, de dames Du Burck en IJff, werkzaam op het telefoonkantoor al hier zullen na de totstandkoming van de automatiseering van de telefoon worden overgeplaatst naar Haarlem. Pootaardappelen. Bij de gehouden inventarisatie van goedgekeurde pootaardappelen bij den Noordermarktbond was de uitslag, dat 373 wagons geregistreerd werden. Dit komt vrij wel overeen met de hoeveelheid van verle den jaar, toen 369 wagons aanwezig waren. Arbeidsongeval. De arbeider W. J. is Donderdagmiddag bij zijn werkzaamheden in de conserven- fabriek van de fa. Verburg alhier komen te vallen, waarbij hij een hersenschudding opliep. Bovendien was zijn arm uit het lid. Nadat de doktoren de Wit en Wilmink ge neeskundige hulp hadden verleend, kon de heer J. naar huis worden vervoerd. Poldervergadering. Woensdagavond werd onder voorzitter schap van den heer Jb. Groot Jz. een ver gadering van het bestuur van den polder en de banne Hensbroek gehouden. Van den heer Schuit uit Alkmaar was be richt ingekomen, dat zijn brug over de Dorpssloot verbreed zal worden. Ingekomen was van tie vereeniging van Noordhollandsche waterschappen een schrij ven over het ontslaan van werknemers zonder de bekende goedkeuring. Hiermede zal rekening worden gehouden. Van dezelfde vereeniging was er een schrijven over de couponbelasting. De loo pende rekeningen moeten direct worden in geschreven en opgestuurd naar den inspec teur der directe belastingen. Aldus werd be sloten. Ged. Staten zonden een schrijven om de heffing van den omslag van het waterschap en de banne te doen innen door een ander waterschap. Besloten werd om, evenals voor de gebouwde eigendommen, hiermee het hoogheemraadschap .Noordhollands Noorderkwartier te belasten. Verder werd medegedeeld, dat verzoe ken niet rechtstreeks tot den commissaris in het bezette gebied moeten worden ge richt, maar door tusschenkomst van Ged. Staten. Bij de rondvraag vroeg de heer Bas of het nu de tijd niet is om bij de daarvoor be voegde instanties de aanvraag te richten om den weg over te doen aan rijk of pro vincie. Spr. vond het een groote onbillijk heid, dat de polder ieder jaar 2200 gulden, dat is I 4.50 per ha, moet betalen voor den weg, die toch grootendeels door anderen gebruikt wordt. De voorzitter was het met den heer Bas eens en zou hierover willen spreken met het bestuur van den Bond van Waterschap pen. Aldus werd besloten. Coöp. „Nieuw Leven". Verschenen is het jaarverslag van de coöp. Nieuw Leven te Zuidscharwoude. Hieruit vernemen wij o.a., dat de ver standhouding tusschen het bestuur, perso neel en den bedrijfsleider goed is te noe men, alsmede de verhouding tot de coöp. te Alkmaar welke haar brood betrekt van Nieuw Leven. Over pensionneering is gesproken met den personeelsraad, doch wegens de groote kosten wordt het voor de coöperatie onuit voerbaar geacht. De omzetten waren de laatste drie jaren als volgt: bakkerij: 1937 f 88.626, 1938 92.682.50 en 1939 f 90.781.08; winkel resp. 40.310.54, 38.455.49 en f 41.053.31; brand stoffen resp. 4097.30, f 4092.12 en 4552.40. Bestuur en commissarissen stellen voor dit jaar tengevolge van de tijdsomstandig heden geen jaarvergadering te houden. Van de balans is een rapport uitgebracht door den accountantsdienst van de Han delskamer te Rotterdam. De totaaltelling der balans geeft een bedrag aan van 47.967.09 met een winst van 4927.89. In verband met de bijzondere tijdsom standigheden werd, behalve de gebruike lijke afschrijving op de vaste bezittingen, een extra afschrijving toegepast van 500 op de inventarissen en werden de voorra den en vorderingen op voorzichtige wijze gewaardeerd. De gebouwen komen op de balans voor tot een bedrag van f 10.314.82 en de inven tarissen, w.o. de ovens, voor i 2110.44. De schulden op korten termijn zijn groot 9701.69, w.o. 7700.69 geleende gelden, en de schulden op langen termijn S 10.000, n.l. van een hypotheek. oh. Koning Czn. f Vrijdagmiddag is pp het kerkhof van de herv. kerk alhier het stoffelijk over schot van den heer Joh. Koning Czn. ter aarde besteld. Onder de kransen, welke de baar dekten, bevonden zich van de tuindersvereenlging „Ons Belang" en van de vereeniging voor uitkeering bij ziekte „Helpt Elkander". Namens de afdeeling Hensbroek van den Bond van Staatspen- sionneering heeft de heer C. Bas de be teekenis en verdiensten van wijlen den heer Koning voor' de afdeeling herdacht, waarvan hij 9 jaren voorzitter is geweest. De heer A. Volkers heeft namens de fami lie woorden van dank voor de deelneming gesproken. Wijlen de heer Koning heeft in 't open bare leven tal van functies bekleed. Zoo was hij o.m. mede-oprichter van de tuin- dersvereeniging „Ons Belang" en gedu rende 13 jaren voorzitter, administrateur van het G.E.B., tot de overdracht van het bedrijf in 1937 aan het P.E.N. geschiedde, gemeenteraadslid, lid van de raad van commissarissen van de coöp. malerij „De Goede Verwachting" te Heerhugowaard, penningmeester van de vereeniging voor uitkeering bij ziekte „Helpt Elkander." Met den heer Koning is heengegaan een stoere, taaie werker; een begaafd idealist, iemand met vooruitzienden en scherpen blik, die wllicht daarom niet steeds ten volle begrepen en gewaardeerd is kunnen worden. Wij houden ons er echter van overtuigd dat zijn nagedachtenis bij velen, zoowel te Hensbroek als daar buiten, in dankbare herinnering zal voortleven. Vertrek veldwachter. De N. H.Crt. verneemt, dat de gemeente veldwachter van SpanbroekOpmeer, de heer v. d. Berg, in gelijke functie is be noemd te Wognum. De heer v. d. Berg is hier 5>£ jaar werkzaam geweest als plichts getrouw ambtenaar. Goed afgeloopen. Vrijdagavond verloor op de Buurt een vrachtauto der firma Beers te Wie- ringen, die van Amsterdam terugkeerde, het linkerachterwiel. De wagen gleed nog even op de as door en kwam daarna tot stilstand. Bet wiel rolde in de wegsloot. Ge lukkig kwamen de beide chauffeurs en een paar jongens, die mede in de cabine geze ten waren, er met den schrik af. Na een uur kon de auto, die met behulp van per soneel en werktuigen van de garage de Groot weer in rijbaren toestand was ge bracht, den tocht vervolgen. Be ijk en herijk van maten en gewich ten heeft voor deze gemeente plaats op 29 Aug. a.s. in de kolfbaan van H. Slikker van 9>/s tot 1$ uur en van 13 tot 16 uur.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2