Agmda £aad: mJmmQmm .58Mtenland Tabak NOTITIE Naar fusie in kruideniers organisaties. Enquête naar verborgen werkloosheid. KERK EN SCHOOL De debatten in het Engelsche Lagerhuis. Een brief uit München. Een Zandgoed H. J. BRUSSE: Oome Te TWEEDE BLAD De algemeene drang naar meer eenheid heeft ook de hier te lande bestaande krui deniersorganisaties doen besluiten tot groo tere samenwerking te geraken. Er bestaan momenteel hier te lande vijf organisaties van zelfstandige kruideniers, te weten drie neutrale organisaties, met name de Neder- landsche Kruideniersbond, Febowiko en de Landelijke Bond van Kruideniers, voorts de Nederlandsche r.k. Kruideniersbond en de Christelijke Bond van Kruideniers. Donderdag 15 Augustus zijn de be sturen van deze organisaties, met uit zondering van den Landelijken Bond van Kruideniers in vergadering bijeen geweest te Utrecht, waarbij in principe is besloten, dat een nieuw bedrijfs orgaan voor de zelfstandige kruideniers zal worden opgericht, hetwelk dus een coördinatie bedoelt te zijn van vier organisaties. Het ligt in de bedoeling, dat dit nieuw bedrijfsorgaan naar buiten als een eenneid zal optreden en alle sociaal-economische belangen van de zelfstandige kruideniers zal behartigen. Er is een voorloopig bestuur benoemd, waarin zitting hebben de heeren Joh. G. H. Cornelissen en J. Jonges, beiden te Amster dam, namens Febowiko. De heeren P. van der Linde, Rotterdam en A. Bruin, Alk maar, namens de N.K.B. De heeren H. Post, Amsterdam en C. Kok, Rotterdam, namens den Ned. R.K. Kruideniersbond en de heer G. W. Klein Obbink, Utrecht namens den Chr. Bond van Kruideniers. Tot voor zitter is benoemd de heer Joh. G. H. Corne lissen. Het ligt in de bedoeling dat het voorloopig bestuur een ontwerp-statuut voor dit nieuwe bedrijfsorgaan zal samenstellen, waarover dan in een vergadering op 5 Sep tember door de besturen van de samen werkende organisaties zal worden beslist. Aangezien het kruideniersbedrijf in ver band met de levensmiddelenvoorziening een zeer belangrijke bedrijfstak vormt, heeft men zich op het standpunt gesteld, dat dit nieuwe bedrijfsorgaan 1 Oct. a.s. zijn werkzaamheden zal moeten kunnen aan vangen. Begin Juli is onder leiding van dr. F. H. Fentener van Vlissingen een nationaal comi té van economische samenwerking in het leven geroepen, hetwelk zich tot doel heeft gesteld: ten eerste een doeltreffende co ördinatie tusschen alle bedrijfstakken en geledingen van ons bedrijfsleven (zooals handel, nijverhed, scheepvaart, landbouw, enz.) tot stand te brengen; ten tweede het contact met de autoriteiten te bevorderen en te vergemakkelijken; ten derde aan de aan passing, die op economisch gebied thans noodig is gebleken, melding te geven. In verband hiermede was een der eerste opgaven, welke het comité zich gesteld heeft, zich zoo snel mogelijk een duidelijk beeld van de bestaande werkloosheid te vormen, met name ten aanzien van de z.g. verborgen werkloosheid, een nieuw begrip, onder het welk valt het gebrek aan werkgelegenheid (voornamelijk doordat niet over de noodige grondstoffen wordt beschikt) voor die arbei ders, die de bedrijven ingevolge het verbod tot ontslag in dienst moeten houden. Hoe groot het aantal dergenen is, dat onder deze vategorie valt, is niet vast te stellen uit de cijfers van de arbeidsbeurzen. De eenige mogelijkheid om gegevens omtrent den om vang van deze verborgen werkloosheid te verkrijgen is het instellen van een enquête onder het bedrijfsleven. Naar wij van den secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het ge bied Utrecht vernemen, heeft de Kamer eenigen tijd geleden reeds een voorloopige enquête onder de voornaamste binnen haar ressort gevestigde bedrijven gehouden, ten einde zich omtrent deze materie eeniger mate te oriënteeren en aldus de aandacht van de autoriteiten op het acute karakter van dit vraagstuk te vestigen. Het is echter dui delijk, dat het voor het verkrijgen van een volledig en duidelijk overzicht noodzakelijk is, dat een dergelijk onderzoek niet slechts regionaal, doch in de eerste plaats landelijk geschiedt. Zeer verheugend is het daarom, dat het nationale comité er in is mogen slagen om het voor de behandeling van deze aangelegenheid zoo bij uitstek deskundige centraal bureau voor de statistiek bereid te vinden, hiertoe haar medewerking te ver- leenen. Naar wij thans vernemen, zal bovenge noemd bureau aan het einde van deze week met de enquête naar de verborgen werk loosheid een aanvang maken. Het ligt in de bedoeling dit onderzoek, hetwelk zich zal uitstrekken over 1200 industrieele bedrijven en 800 bedrijven van de groep handel en verkeer, maandelijks te herhalen. Het eerste onderzoek zal eveneens duizend kleinere bedrijven uit laatstgenoemde groep omvatten. Het is hierbij van belang, dat het Centraal bureau voor de statistiek zich er van den aanvang af op zal instellen, die ge gevens ook regionaal te ordenen. VERBODEN OPKOOPEN VAN MILITAIRE GOEDEREN. Bij den opkooper A. K. te Den Haag ver voegde zich dezer dagen een militair met een bakfiets, waarop zich militaire kleeding bevond, die de militair te koop aanbood. Hij vertelde daartoe gemachtigd te zijn door zijn chef. Ondanks het feit, dat het opkoo- pen van militaire kleeding is verboden, werd op het aanbod toch ingegaan. Zoo verwisselden 40 miltare werkpakken, 40 dekens en een partij onderkleeding van eigenaar. Er werd 45 gulden voor betaald. De politie, die achter het geval kwam, nam de kleeding in beslag en slaagde er ook in, den militair op te sporen, die bleek te zijn de 37-jarige soldaat van den opbouw dienst A. D. D. U., gelegerd te Rijswijk. Te gen den opkooper is proces-verbaal opge maakt, evenals tegen den schoenmaker T. W. S„ die van denzelfden soldaat 40 paar militaire schoenen gekoêht had. BETALING GEVORDERDE AUTO'S. Vordering indienen vóór 31 Aug. a.s. De Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Ne derland (B.B.N.) meldt ons: Uit de vele vragen, welke men ons stelt, blijkt, dat velen nog onkundig zijn van de wijze, waarop zij schadevergoeding zullen kunnen verkrijgen. Er zijn 2 gevalle:", te onderscheiden: I. Wagens, waarvoor een „Abschatzungs- urkunde" is afgegeven. Zij, die in het bezit zijn van een gedrukte verklaring, waarboven staat „Abschatzungs- urkunde" zullen rechtstreeks van de Duit- sche autoriteiten bericht ontvangen op wel ke wijze de uitbetaling geregeld zal worden. De „Abschatzungsurkunde" is afgegeven ten aanzien van wagens,, welke getaxeerd zijn door 2 Nederlandsche deskundigen. II. Wagens, welke gevorderd zijn tegen afgifte van een bon of zonder eenig bewijs. Ten aanzien van wagens, waarvoor geen „Abschatzungsurkunde" is afgegeven, moet opgave geschieden aan de Secretarie van de plaats van inwoning, afd. militaire zaken, onder overlegging van het vorderingsbe- wijs. Dit geldt ook voor de in Wesel gevor derde wagens. Indien men niet in het bezit is van een vorderingsbewijs, dan dient eveneens opga ve te geschieden. Alsdan zal een verklaring moeten worden afgelegd, onder opgave van getuigen of ander bewijsmateriaal. Men wende zich eerst tot de Gemeentesecretarie Indiening van vorderingen voor wagens onder II bedoeld moet geschieden vóór 31 Augustus a.s. ter Gemeentesecretarie van de woonplaats. VALUTAKOERSEN DER NEDERLAND LANDSCHE BANK, 17 AUGUSTUS. (Schriftelijk! en tel.-transacties). Valuta's. New-York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brussel 30.1130.17; Hel sinki 3.813.82; Stockholm 44.8144.90; Zürich 42.84—42.92. Bankpapier: New-York 1.86 1/2—1.90 1/4; Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.76—44.94; Zü rich 42.80—42.96. KAPPER VERKOCHT THEE EN SLAOLIE TEGEN HOOGE PRIJZEN. De Amsterdamsche politie heeft gister middag twee personen gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan het ver- koopen van kruidenierswaren boven den normalen winkeliersprijs. Reeds eenigen tijd had de politie het oog op een kapperswinkel, met het vermoeden, dat daar iets onrechtmatigs geschiedde. Toen gistermiddag een dame deze zaak ver liet, werd zij aangesproken door twee re chercheurs. Hierbij kwam vast te staan, dat ook zij zich in het bezit gesteld had van kruidenierswaren, die haar tegen abnor maal hooge prijzen waren aangeboden. De politie hield twee personen aan, den kapper en diens neef. De voorraad, die in beslag genomen werd, was niet zoo groot en leek eerder op een hamstervoorraad, die uitverkocht werd, dan op een hoeveelheid goederen uit den kettinghandel. De beide gearresteerden hebben zich echter schuldig gemaakt aan niet toelaatbare handelingen. Zoo hebben zij een pond koffie, dat in den winkel 65 cent kost, afgeleverd tegen f 1.70 de slaolie bracht inplaats van de normale 65 centen 1.10 op. Zij zullen zich hierover tegenover den officier van justitie moeten verantwoorden. De Amsterdamsche politie heeft voorts eene man aangehouden, die ervan beschul digd wordt thee verkocht te hebben voor niet minder dan zes gulden per pond. Een winkelier in Zuid heeft zich even eens schuldig gemaakt aan prijsopdrijving. Deze had van de blikken soep, waarvoor de winkelprijs 23 cent bedroeg, het prijsje af gehaald en deze artikelen voor 30 cent ver kocht. PUF- EN NESTBESLUIT AFGEKONDIGD. Verschenen is een besluit van den secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, waarbij het verhan delen of doen verhandelen, met inbegrip van het afleveren en doen afleveren, van puf en nest verboden wordt. Dit verbod geldt niet indien en voor zoover daarvan door het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd ontheffing is ver leend en de daarbij door dit bureau te stel len voorwaarden zijn nagekomen. Deze voorwaarden kunnen o.m. betrekking heb ben op de plaatsen van aanvoer, op de hoe veelheid af te leeren puf of nest, op de prijzen, welke bij de aflevering in acht moeten worden genomen, alsmede op de wijze van aflevering. Het besluit treedt in werking met ingang van 12 Augustus 1940 en is geldig tot 1 September 1941. Onder „puf" wordt in de besluit verstaan onvol waardige plat- of rondvisch, afkomstig uit de Noordzee, alsmede garnalen met uitzon dering van consumptiegarnale. Onder „nest" wordt verstaan onvolwaardige plat of rond visch, afkomstig uit IJsselmeer en het niet afgesloten gedeelte van de Zuiderzee. CENTRAAL BUREAU VAN GROENTEN- EN FRUITVERWERKENDE INDUSTRIEËN Naar wij vernemen is dezer dagen opge richt een centraal bureau van groenten- en fruitverwerkende industrieën. Deze organi satie stelt zich ten doel het bevorderen van contact tusschen alle takken van industrie, welke groenten of fruit verduurzamen of daaruit voedings- en genotmiddelen ver vaardigen, het behartigen van de gemeen schappelijke belangen van deze takken van industrie en het vertegenwoordigen van deze industrieën bij de bespreking van ge meenschappelijke belangen met de auto riteiten. Distilleertoestel in beslag genomen. - De gemeentepolitie van Leek (Gr.) heeft in de tot die gemeente gehoorende buurt schap Zevenhuizen een volledig distilleer toestel in beslag genomen bij den heer H. V Het toestel en een hoeveelheid alcohol zijn naar den rijksontvanger te Leek overge bracht. Tegen V. is proces-verbaal opge maakt. Museumschip Klein Artis (in de Oude gracht) tot en met Zondag 18 Aug. te be zichtigen van 9 tot 9 uur. Bioscopen. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Scipio Africanus (hist.-rom.); hoofdrollen Camillo Pilotto, Annibali Ninchi en Fran- cesca Braggiotti. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur vöorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De Kribbebijter (kom. Ned. film); hoofd rollen Cor Ruys, Louis de Bree, Dolly Mol- linger en Mary Dresselhuys. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Alarm (detect.-senshoofdrollen Erich Fiedler Hans ZeschBallot en Lola Müthel. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De glazen kogel (rom.-sens.); hoofdrollen Al- brecht Schönhals en Sabine Peters. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 18 Augustus. 2 uur, 't Gulden Vlies, opvoering kinder sprookje Hans en Grietje. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering 'n Zomerzotheid. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Op Zondag 18 Augustus. Zuidscharwoude, geen dienst. (Verb, opgaaf). Koedijk, geen dienst. PRIESTERJUBILEUM OP TEXEL. Donderdag heeft de heer J. Brinkman, pastoor te Den Burg (Texel), zijn zilveren priesterjubileum herdacht. Gezien de tijdsomstandigheden, is dit feest alleen kerkelijk, en dan nog met den grootsten eenvoud gevierd. Woensdagavond arriveerde pastoor Brinkman na een korte afwezigheid met den laatsten bootdienst weer op Texel en werd binnen het kerkgebouw der r.k. gemeente verwelkomd door een feest comité en het kerkbestuur, terwijl een stoet van jonge bruidjes hem plechtig inhaalde. Hierna volgde een plechtig lof, waaronder werd gezongen het lied: „Priester zijt gij." Donderdagmorgen om 10 uur werd door den jubilaris een plechtige hoogmis opge dragen, die door bijna alle parochianen werd bijgewoond, waaronder door kape laan Grend van Alphen a. d. Rijn (vroe ger van deze parochie) de feestpredikatie werd gehouden. Om 12.15 had in het St. Janshuis een huldiging plaats door de kerk- en arm besturen der verschillende kerken en bij kerken, de leder, van de Mariaeongregaties en de schoolkinderen, waarbij den jubilaris verschillende geschenken werden aange boden. Namens de parochie ontving pastoor Brinkman een enveloppe met inhoud. Na deze huldiging werd een druk be zochte receptie gehouden, waar bijna alle katholieken van Den Burg hun geluk- wenschen kwamen aanbieden. Des avonds te 7 uur werd een plechtig danklof gehouden, waarin pastoor Brink man zijn dank uitsprak voor de wijze, waarop hij door zijn parochianen was ge huldigd. BLOEMBOLLENVEILING „WEST-FRIESLAND". De tweede veiling werd Dinsdag gehou den, waarvoor aangevoerd waren 550 par tijen tulpen. De kooplust was beduidend beter dan vorige week. Vele exporteurs hebben hun uitvoerconsenten thuis, zoodat zij kunnen beginnen met inkoopen. De vroege tulpen werden goed gekocht, late nog niet in die mate. Voor volgende week wordt een ruimere aanvoer verwacht. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Te Tuitjehorn. De in het café Kaandorp te Tuitjehorn ten overstaan van notaris F. J. M. Pinxter te Schoorldam gehouden verkooping van wei- en bouwland, behoorende tot de nala tenschap van mevr. de wed. S. Stoop Visser had den volgenden uitslag: Weiland, „Hooge Akker", N.W.-deel, groot 19.95 are of 8 snees; bouwland, „Hooge Akker", N.O.-deel, groot 37.78 are of 15 3/4 snees; idem Z.O.-deel, groot 29.16 are of 12 1/4 snees; idem „Lange Akker", groot 79.90 are of 33 snees, gecombineerd ge mijnd door Jan Zomerdijk te Eenigenburg voor 4398; bouwland „Rondvenne", N. O.-deel, groot 60.10 are of 25 1/4 snees, koo- per Jan Zomerdijk te Eenigenburg voor 66 per snees; idem 2de deel, groot 67.70 are of 28% snees, kooper P. van Trienen te Purmerend; idem 3de deel, groot 44.70 are of 18 3/4 snees, kooper K. Wester te Kal- verdijk voor 70 per snees; idem het Z.O.-deel, groot 50.40 are of 21 1/4 snees, kooper P. van Trienen te Purmerend voor 75 per snees; idem hfet Z.O.-deel, groot ongev. 32.20 are of 13% snees, kooper Jb. Ruiter te Spierdijk voor 75 per snees. Het geheel is groot 4.21.9 ha en heeft op gebracht 12063.75. Tegelijkertijd had de verkooping plaats van drie perceelen bouwland in de gemeen te Warmenhuizen, groot 54.20 are, behoo rende tot de nalatenschap van den heer K. Tesselaar te Warmenhuizen: bouwland „De Droomer", groot 19 are of 8 snees, kooper J. Breebaart te Winkel voor 44 per snees; idem 15.50 are, of 6% snees, kooper dezelf de voor 40 per snees; idem „Poepe- weid", groot 19.70 are of 8 1/4 snees, koo per H. Tiebie te Kalverdijk voor 32 per snees. „Het gordijn zal opengaan en de voorstelling beginnen". Tijdens de gisteren gehouden debatten in het Lagerhuis is het herhaaldelijk tot opge wonden tooneelen gekomen, vooral in ver band met de bedrijvigheid van de zoo ge vreesde „vijfde colonne". In verband met de taken van het Swin- ton-comité, n.l. den afweer van deze be drijvigheid, verklaarde Churchill, dat in deze uren van nood groote beteekenis moet worden gehecht aan deze zijde van de na tionale verdediging. De afweer van de vijf de colonne verloopt nog lang niet vlot. Een aantal regeringsambtenaren houden geen oeling met elkaar. Vele kwesties worden in het geheel niet, andere weer dubbel behandeld. Hierom heeft hij lord Swinton verzocht, de coördi natie van deze taken op zich te nemen. On danks alle kritiek kan worden vastgesteld, dat bij den afweer van deze vijandelijke bedrijvigheid in Engeland groote successen zijn behaald. Hij persoonlijk is altijd van meening geweest, dat dit werk der „vijfde colonne" voornamelijk wat Engeland be treft, aanzienlijk overschat is. Het land kan thans kalm zijn, want de oplossing van dit vraagstuk ligt thans in de deskundige handen der regeering, die met beproefde ijver spoedig dit gevaar geheel overwonnen zal hebben. Ik acht het nood zakelijk, steeds en steeds meer op dit ge vaar te wijzen, want het gevaar van een invasie is nog niet voorbij. Steeds weer hooren wij van Duitsche kringen in het buitenland, dat het gordijn spoedig zal op gaan en dat de voorstelling op het punt staat te beginnen. Toen Churchill zijn misnoegen er over uitsprak, dat de leden van het Lagerhuis lastige vragen over het Seinton-comité wilden stellen, stond de onafhankelijke af gevaardigde Hopkinson oo pen vroeg of de regeering de macht en het recht heeft der gelijke vragen te verbieden. Hij sprak in dit verband van de geheimzinnigheid, die de werkzaamheden van het Swinton-co- mité omgeeft. Voor het beantwoorden van deze vraag stond Churchill op en verweet het lid, dat hij zijn opbouwende critiek niet met de zelfde oplettendheid volgde, die hij wel toonde wanneer het hem er om te doen was de bedrijvigheid der regeering te becriti- seeren, Hopkinson is een van diegenen ge weest, die op zijn (Churchill) pogingen om de verdediging van Engeland reeds vóór den oorlog te versterken, voortdurend cri tiek heeft uitgeoefend. Bij dezen aanval sprong Hopkinson op en eischte de hulp van den speaker tegen deze berising, die te zeer in de lijn van Churchill's bekende agressiviteit ligt, dan dat het noodig zou zijn zich hiertegen te verzetten. Toen van de banken werd geroepen, dat hij deze be- leedigng moest terugnemen, verklaarde Churchill krijgshaftig, dat hij er niet aan dacht, doch dat hij streng tegen Hopkinson zou optreden, die het gewaagd heeft hem in dezen moeilijken tijd tegen te werken. Dinsdag zal Churchill een verklaring af leggen over den oorlogstoestand. ITALIAANSCH LEGERBERICHT. Een nieuwe vijandelijke aanval op Noord-Italiaansche steden. Het 68ste Italiaansche legerbericht luidt als volgt: In Britsch Somaliland zijn onze aanvals- operaties nog in volle ontwikkeling. Twee vijandelijke luchtaanvallen op het vliegveld van Colbolcia en van Massaoeah hebben onbeteekenende schade aangericht. Onder de landgenooten en inboorlingen zijn vier dooden en twaalf gewonden gevallen. Onze formaties bommenwerpers, die door jacht vliegtuigen begeleid werden, hebben het vliegveld Hal Far op Malta gebombardeerd en de doelen geraakt, tengevolge waarvan branden ontstonden. Vijandelijke jagers, die blijk gaven, onze formaties te willen aan vallen, trokken zich terug. Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten. Al onze toestel len zijn op hun basis teruggekeerd. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen den spoorweg van Fuca naar Marsa Matroeh ge bombardeerd. In de vroege ochtenduren hebben uit Zwitserland komende vijandelijke vliegtui gen opnieuw een aanval gedaan op plaatsen in Noord-Italië en daar bommen uitgewor pen. Enkele hiervan, die terecht zijn geko men op de boerendorpen Merate en Olgiate, hebben twee dooden en vijf gewonden ge- eischt. De materieele schade is van geen beteekenis. Een vijandelijk vliegtuig is door het luchtdoelgeschut van Turijn en bij Ce- resole d'Alba neergestort. Van de uit vijf le den bestaande bemanning is een deel om het leven gekomen en een deel krijgsgevan gen gemaakt. DE TOESTAND IN BRITSCH SOMALILAND. In welingelichte kringen te Londen, aldus meldt Reuter, acht men den toestand in Somalüand thans „aanzienlijk ernstiger". Het heeft er allen schijn van, dat de Brit- sche strijdkrachten zich tot op Berbera zul len moeten terugtrekken. Met het oog op den toestand, die thans voor Engeland in Afrika bestaat, is de mogelijkheid van het zenden van versterkingen naar Britsch So maliland zeer beperkt. De operaties duren weliswaar voort, doch de berichten daar over worden steeds spaarzamer. .GRASMAALTIJDEN" IN ENGELAND. „De Engelsche gazons behooren op de ontbijttael". Onder dit opschrift maakt de „Evening Star" gewag van het gebruik van gras voor de menschelijke voeding, waarna het blad de indrukken van een deelnemer aan een „grasmaaltijd" schildert. Goed klaargemaakt, b.v. met tomaten en kruiden, aldus de Engelsche zegsman, is gras zoowel smakelijk als voedzaam. Een jonge Nederlander, die zich bij de S. S. Brigade West-land in München be vindt schrijft aan zijn moeder den brief, dien wij op verzoek van Duitsche zijde hier laten volgen Lieve Moeder. Eventjes een levensteeken. Connie en ik maken het beiden best. Hard werken, maar prettig. We liggen samen op een kamer. We weten nog steeds niet wanneer we hiei weggaan en ook niet waarheen. Maar dat zal niet lang meer duren denk ik. Het is erg gezellig hier. Op het oogen- blik hebben we een uurtje vrij. De één zit te lezen, de ander te schrijven en onderwijl zorgen weer een paar anderen voor toe passelijke muziek. We zijn nog niet in de stad geweest, maar van de anderen hoor der- we dat het daar prachtig was Dat is het trouwens overal. Als je bij ons uit het raam kijkt, zie je de besneeuwde top pen van het hooggebergte. Vooral als de zon er op schijnt. En 's morgens als de zon opkomt. We staan hier n.l. om 5 uur op. Toch wel fijn, dan heb je zoo'n heerlijke lange dag. 's Avonds om 10 uur gaan we naar bed. Foto's kan ik niet sturen, want dat mogen wij niet. We moeten natuurlijk voorzichtig zijn met spionnage. De vijand loert overal. Maar we mogen ze wel ma ken. Ik ben tenminste blij, dat ik wat fil men heb meegenomen. Nu hoef ik ze hier niet te koopen, zie je. Jullie he-b-ben er geen idee van, hoe prachtig hier alles in Duitschland is. Allemaal tevreden men- schen. Iedereen werkt en de mogelijkheid orn een huis te krijgen. En een blindelings vertrouwen in de Führer Adolf Hitler. Je moet hier op het oogenblik zijn, om te kunnen beseffen, wat deze man voor zijn volk gedaan heeft. Dan besef je pas, hoe wij in Holland zijn voorgelogen. Het is natuurlijk voor ons Hollanders in het be gin wat moeilijk ons aan te passen bij de ijzeren discipline die hier heerscht. Maar dat kan niet anders en als je daar eenmaal aan gewend bent wil je zelf niet meer anders. Ieder, die hier een kijkje neemt, kan niet anders dan tot de conclusie komen, dat de heeie wereld zal moeten buigen voor dit vol-k met zijn ongeëvenaarden Führer. Niet door het geweld, maar door de ongelooflijke energie en door een uiter ste eerlijkheid en het juiste inzien van de feiten zooals ze zijn. Je kunt dit alles aan iedereen zeggen en erbij zeggen dat hier van geen woord gelogen is. Het Holland- sche volk zal veel moeten leeren en het zal niet makkelijk zijn, maar uiteindelijk zal het den dag met dankbaarheid herin neren-, dat de Duitschers binnentrokken. Elk nieuw idee of regime kost offers. Dat heeft het ons ook gekost. Maar deze kun nen mijns inziens niet te zwaar zijn. Nu ik eindig weer. Als je weer een brief van mij krijgt, schrijf ik je weer verder over het land hier. Niet alleen het goede, maar alles wat waar is. Met hartelijke groeten en een stevige omhelzing JAN. Men verzoekt ons nog het volgende te melden: Nederlandsche jongens van 17 tot 25 jaar die zich hiervoor interesseeren, kun nen schriftelijk of mondeling inlichtingen bekomen in Alkmaar aan het adres Schermerweg No. 3, dagelijks vanaf Maandagavond 6 uur. TWEEE ZWITSERSCH PROTEST TE LONDEN. Tegen het overvliegen van Zwitsersch gebied. Naar het Zwitsersche telegraaf agentschap officieel mededeelt, heeft de Zwitsersche gezant te Londen opdracht gekregen, de Engelsche regeering opmerkzaam te maken op de wederom door Engelsche vliegers ge pleegde schending van de Zwitsersche Sou- vereiniteit in de lucht in de nachten van 13 op 14 en van 15 op 16 Augustus. Met het oog op de bij een vroegere gelegenheid door de Engelsche regeering gegeven verzeke ring, is, zoo vervolgt de officieele Zwitser sche mededeeling, aan den Zwitserschen ge zant opdracht gegeven, tegen zulke schen dingen van Zwitsersch gebied te protestee ren. Hij zal erop moeten aandringen, dat strenge maatregelen worden genomen om herhalingen te voorkomen. DE INTERNATIONALE NEDERZETTING TE SJANGHAI. De woordvoerder van de Japansche marine heeft veiklaard. dat Japan voor zich het recht opeischt' van de verdediging en de controle over de geheele internationale ne derzetting van Sjanghai. Het is derhalve lo gisch, zoo zeide hij, wanneer de comman dant van de Japansche strijdkrachten op de gisteren gehouden bijeenkomst van de ver dedigingscommissie van Sjanghai princi- piëel den eisch stelde van overneming van den geheelen Engelschen verdedigingssec tor. De woordvoerder wees in dit verband op de omstandigheid, dat de internationale nederzetting de basis is voor de activiteit van personen, die met Tsjoengking sympa- thiseeren en die sedert het begin van dit jaar niet minder dan 34 daderl van terreur heb ben gepleegd. DE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN VAN DONDERDAG. Aan de aanvallen van Donderdag op de graafschappen aan de Zuid- en Zuidoostkust van Engeland hebben, naar bij informatie bij het Duitsche opperbevel vernomen wordt, rond 200 bommenwerpers deelgeno men, voor de begeleiding en bescherming waarvan ongeveer 320 Messersehmitt-jagers meevlogen. De aanvallen voerden tot in het gebied van Newcastle. 'In de eerste plaats werden havens en scheepsdoelen, tanksche pen en kazernes, daarnaast ook vliegvelden en luchtafweerbatterijen aangevallen. Overal werden mooie successen waarge nomen en talrijke branden op vele plaatsen vastgesteld. De door Reuter-Londen ver spreide getallen, volgens welke gisteren meer dan 1000 Duitsche vliegtuigen in den strijd waren geworpen, zijn sterk overdre ven. Waarschijnlijk wil Reuter daarmee de op vele plaatsen ontstane schade motivee- ren. Cigarettenr vertrouwde d vroeger als nimmer deuren het oorzaak bereiken, geen bloeien Amerongen Terzijde staan de naar binr men wel ranken van gedijen wel v:e, boerenk een smallen groote schuu vrij uitgestn Links en recht groeien de ruim planten met hun den wind ritselend de weersinvloeden rankende pronkers getopt, dat wil gesneden is om letten. Slechts plant tot vollen waart men de typ bloem, die straks cftn nieuwen aanp De eerste bewei reeds ondergaan hét zoogenaamde plukt; alleen heel arbeiders nog bez: pels bladeren wo de schuur gebrac de eerste beweri den en aan de h( drogen. Vliegensvlug mesje, dat tusscb houden wordt, z< schouwer niet zii vingerdikke hoof aan de rugzijde Rats, rats, rats zijn kerf, met trekken de arbeic nrf, en wanneer regen bladeren, de schuur, waar het water doet ven Straks, wanneer is en te drogen bladeren aan de slotte de laatste bestgoed. Dan hei plicht gedaan, en het voorjaar plaats we jonge gewas. Er wordt dus nog land? Inderdaad, nog een kleine p ren, en hier en c en Waal en bij nog wat aan, ma; naam hebben, en tot den omvang v verbouw, welke heeft gekend. Wie iets over tal weten wil komen, bij den ouden heei gen bewoner van schaduw van An kerk, vele jaren i gemeente, een m; als geen ander, die heimen van het tal jaren heen de liefd had. „De oorsprong va van het jaar 1615" „In Amersfoort w den uitgezaaid, en en vandaar dat d< alle jaren heen de sche tabak behoude cultuur zich dan o< streken van ons lar kerk, Hoogland, H Eist, Amerongen, R sommige stréken va Toen ik gisteravo Oome Teun's vertro tertje benedendijks hemel, meneer!" Ben je nog wa Ja, heelen dag dat rare werk van n Nu er geen vissch heeft een steenfabri terd, om zand aan tf vaartuigje dan 'n b Enkhuizer visschers zandvaart. Oome Teun is er man van ouder op van. Dat scheppe En dan maar laden, de fabriek en weeri nalen. „De boonen I me strot steken van eerst 'n ketel met e en 'n zuinig stukkie uit leggen. Allemaal En meteen alweer

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6