£aatste AedcMm tBuaj&diike Sicutd Bommen op Westerland. AGENDA. Maatregelen ter besparing op bouwmaterialen. EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Woensdag. J. DE LANGE CORN. JOH.ZN. f Op den hoogen leeftijd van 89 jaar ontsliep heden-de heer J. de Lange Corn. Joh.zn., oud-kassier alhier. In den heer de Lange verliest Alkmaar een van zijn beste zonen, die om zijn humaan karakter en zijn rustige persoonlijkheid de achting verwierf van ieder die met hem in aan raking kwam. Als Alkmaarder van geboorte had hij zijn geboortestad lief. Zijn gansche leven kenmerkte hij zich als een eenvoudig mensch, die de individueele verantwoor delijkheid hoog stelde en de erkenning van de menschelijke persoonlijkheid als een zeer hoog goed achtte, overtuigd als hij was, dat slechts verantwoordelijke in- dividuën tot een harmonische samenle ving konden leiden. In den glorietijd van het liberalisme maakte hij gedurende de jaren 18891919 voor de kiesvereenignig „Eensgezindheid" deel uit van de Alkmaarsche vroedschap, waar hij als financieel specialist, vooral om de rustige wijze waarop hij de voor stellen van den financieelen kant be schouwde, het noodige gezag had. Na zijn aftreden als raadslid aanvaardde hij de benoeming tot ambtenaar van den burgerlijken stand; in December van het vorig jaar werd hem, op zijn verzoek, in deze functie eervol ontslag verleend. Ook in zijn hoogen ouderdom is de heer J. de Lange C.J.zn. voor de gemeenschap werkzaam gebleven. Zoo was hij tot zijn dood secretaris-penningmeester van het Provenhuis van Johan van Nordingen (Huis van Achten) en voorzitter van het Provenhuis van Gerrit Wildeman. Gedurende 65 jaar maakte hij deel uit van het bestuur van de Alkmaarsche Doopsgezinde gemeente. Ds. Fr. Kuiper schrijft ons nog het volgende: Meer dan zeventig jaren lang was de thans overledene lidmaat van de Alkmaar sche Doopsgezinde Gemeente. Als geen an der kende hij het verleden van die gemeen- te, dat door hem nauwgezet was onder zocht en waarover hij een tiental jaren ge leden een lezenswaardig boek schreef. Hij kende haar niet hoofdzakelijk als geschied kundige, hij kende haar bovenal met zijn hart. Hij hield van haar. Heeds op vijf-en- twintig-jarigen leeftijd was hij ttot lid van den kerkeraad gekozen, ruim twintig jaar later werd hij voorzitter an den kerkeraad, welke functie hij bijna veertig jaren onaf gebroken bekleedde, de laatste jaren was hij „adviseerend lid" (omdat hij het hem stellig toekomende eere-lidmaatschap bij voorbaat geweigerd had!) Tot verleden jaar toe, toen zijn gezondheidstoestand het hem onmogelijk maakte ter kerk te komen, was hij een van de allertrouwste kerkbe zoekers. De heer De Lange en de Doopsgezinde Gemeente van Alkmaar behoorden bij el kaar. Die band werd in den loop der jaren steeds hechter. Hij wist zich aan haar te ge ven met die nauwgezetheid, met die trouw en ook met die bescheidenheid, die zijn ge- heele persoonlijkheid kenmerkten. Wat de heer De Lange op zich nam, dat nam hij geheel op zich, daar stond hij voor. Als hij „ja" gezegd had, dan was het geheel en uitsluitend „ja". Half werk deed hij niet, dat kon hij niet doen. En, zooals reeds ge zegd, hij was daarbij een uiterst bescheiden man. Hij zocht zichzelven niet, in geen en kel opzicht. Van zijn zoo eenvoudige per soonlijkheid ging dan ook een groote warm te uit. Hij wist vertrouwen te wekken en vertrouwen te schenken. Onder zijn lei ding werd 't bijna onmogelijk den goeden toon te bederven. Zijn bescheidenheid uitte zich ook in een ongemeene vriendelijkheid. Tot in zijn hoogen ouderdom bewaarde de heer De Lange een bijzondere frischheid van geest. Hij was geestelijk verbonden aan het beste van wat de negentiende eeuw had gebracht. Maar hij stond open voor wat er aan nieuws in de twintigste eeuw naar boven kwam. Niet zonder critiek, maar nog minder bij voorbaat afwijzend. Hij hield van de jeugd en hij hoopte, dat zij, op an dere wijde dan hij het gedaan had, de tra ditie van het Doopsgezind-godsdienstige le ven zou weten voort te zetten. Hij heeft er meermalen aan getwijfeld, of die verwach ting wel verwerkelijkt zou worden, maar ten slotte overwon toch zijn vertrouwen. Het is hier niet de plaats op te sommen, wat de heer De Lange voor de Alkmaarsche Doopsgezinde gemeente op verschillend ge bied tot stand heeft gebracht. Wel is het mij een behoefte om tegenover alle stadge- nooten ervan te getuigen, hoe hoog zijn persoon door zijn gemeente werd gewaar deerd. In de godsdienstoefening van aan staanden. Zondag zal zijn nagedachtenis door zijn gemeente in eerbied worden herdacht. VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond van 20.52 tot 6.35 uur. Rijwielen, motorrijwielen en andere voer tuigen moeten gedure' 'e dezen tijd licht op hebben en verduisterd zijn volgens de on langs gepubliceerde uniforme regeling. Maans- op en -ondergang: onder 11.16 op 22.23 uur. GESLAAGD. Voor het op 23 Juli j.l. te Amsterdam ge houden examen Engelsche handelscorres pondentie „Mercurius" is geslaagd de lieer K. Willekers alhier. De heer D. Overeem, rijwielhandelaar al hier is gisteren te A'dam geslaagd voor het vak-diploma rijwielhersteller en motor hersteller. ZOMERFEEST VAN DE ZONDAGS SCHOOL VAN DEN NED. PROT. BOND OP TER COULSTER. Wat werd er angstig naar de lucht gekeken. Regen? Neen, het liep los. Woensdagmorgen eerst nog naar de school en dan naar het Zomerfeest. De 125 kin deren verzamelden zich in den Hout en toen trokken zij naar „Ter Coulster." De Vrije Vogel-jongens en de Vrijz. Chr. Jeugdgemeenschap verleenden medewerking. Over den wandeltocht van 4 kilometer werd niet geklaagd. Toen men was aangekomen, werd eerst de eigen schoolvlag aan den mast geheschen, waarna zang van het vlaggelied volgde. Op het natte gras werden zeilen ge spreid, waarop de kinderen plaats namen, om te luisteren naar een verhaal. Maar daar klonken hoornsignalen en ruiters galoppeer den voorbij om de komst van den koning, koningin en gevolg te melden. Nadat ver- verschingen waren aangeboden, werden de spelletjes voortgezet. Er bleek een lid van het gevolg vermist te zijn, zoodat het „ge- heele" bosch werd doorzocht. Natuurlijk kwam de vermiste terecht. Na het mooie spel, dat niet weinig tot de verbeelding van het kind heeft gesproken en zeker een diepen indruk heeft gemaakt, werd gepauzeerd, voor zoover er van rust bij jonge gezonde kinderen sprake kan zijn. Maar hiermede was het feest niet ten einde. Een vroolijk kringspel met den zevensprorig en daarna togen allen naar het sprookjes bosch, waar kleurige lichtjes brandden en elfjes en kabouters speelden onder de don kere dennen. Weer op het speelveld aangekomen, wacht ten versnaperingen, pruimen, appels en koek. Met dit echte kinderfeest heeft de Zondags school van den Ned. Prot. Bond haar 5Ue jaar afgesloten. Het zal wel overbodig zijn te melden, dat ds. Rappold, die altijd bij de kinderen is en aan de feesten deelneemt, ook nu weer present was. Tot slot werd welgemeende dank gebracht aan de familie van der Feen de Lille voor de beschikbaarstelling van het mooie landgoed, waar allen veilig en rustig hebben genoten. GEEN KERMIS, MAAR WEL TOONEEL- VOORSTELLINGEN. Hoewel dit jaar zooals bekend de kermis niet doorgaat, heeft de directie van 't Gul- nen Vlies toch gemeend enkele tooneelvoor- stellingen voor jong en oud te moeten orga- niseeren. De jeugd, welke zich anders in stoom- caroussel, poffertjeskraam etc. kan amusee ren, moet het dit jaar zonder zulke dingen doen en daarom werden de ouders in de ge legenheid gesteld de kinderen een leuken middag te verschaffen. Zaterdag en Zondag des middags 2 uur worden twee voorstellin gen gegeven van „Hans en Grietje". De voor stelling was Zondag j.l. totaal uitverkocht en genoot uitbundig succes. Dit kinder sprookje in drie bedrijven door mevr. Bets RanucciBeekman, ten tooneele gebracht door Het Kindertooneel uit Amsterdam, on der leiding van Han König, heeft de volgen de bezetting: Mies Hagens, Nina Bergsma, Sophie Stein, Stine Lerou, Eduard Palmers, May Vollenga, Rita Bakhoven, Nell Knoop, Challie Faas, Suze Henriët en Lea Harms. Muziek is van Theun Bruins. „Gaslicht" door Het Masker o.l.v. Ko Arnoldi. Voor de echte tooneelliefhebbers, zooals er in Alkmaar en omgeving zoo vele zijn, bestaat er cok in de z.g. kermisweelt- ge legenheid om van een voorstelling te genie ten. De bekende tooneelgroep „Het Masker", dir. Ko Arnoldi, die in Alkmaar zooveel suc cessen ht eft mogen boeken, komt op Dins dag 27 en Woensdag 28 Aug. des avonds half acht met het buitengewone too- neelspel „Gaslicht" in 3 bedr. van Patrick Hamilton. Het Handelsblad schreef van een voorstel ling hiervan in de hoofdstad o.m.: Het Am- sterdamsche publiek is ditmaal in de ge legenheid geweest een nieuw werk der Mas- kermenschen met geestdriftig applaus in te halen. Telegraaf: Een uitstekend stuk met stij gende, steeds opgevoerde spanning, een der beste in het genre. Drie menschen, drie levende sterke rollen. Goede bijrollen, koste lijke regievondsten. Met voorstellingen als deze, komt ons tooneel weer in eere. Drie slachtoffers. Het A.N.P. meldt: In het dorp Westerland op Wieringen zijn gistermiddag uit een Engelsch vliegtuig tien bommen geworpen, waarvan er negen in een weiland neerkwamen, terwijl de tiende bij een boerderij viel, tengevolge waarvan de 55-jarige wed. W. Vermeulen en het acht jarige meisje de Vries, die zich op den weg bevonden, door bomscherven werden ge dood. De moeder van het meisje werd ern stig gewond, haar been werd nl. verbrijzeld. De bewoners van.de boerderij bleven onge deerd, doch de boerderij kreeg lichte scha de. Verder werd een paard in de weide gedood. Het Engelsche vliegtuig werd met een Duitsch toestel in een gevecht gewik keld. MAJO MARCO'S DANSORKEST IN 'T GULDEN VLIES. Na zijn succesvolle optreden in Tanz- klause (Bellevue, A'dam) komt Majo Marco zijn medewerking verleenen op de soirée dansante op Zondag 25 Aug., 's avonds half 8, in 't Gulden Vlies. Dit homogene ensem ble zal ongetwijfeld de vele liefhebbers van jazz en dans een prettigen avond bezorgen. Bioscopen. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Scipio Africanus (hist.-rom.); hoofdrollen Camillo Pilotto, Annibali Ninchi en Fran- cesca Braggiotti. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De Kribbebijter (kom. Ned. film); hoofd rollen Cor Ruys, Louis de Bree, Dolly Mol- linger en Mary Dresselhuys. Toegang voor eiken leeftijd. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Alarm (detect.-sens)hoofdrollen Erich Fiedler, Hans ZeschBallot en Lola Müthel. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De glazen kogel (rom.-sens.); hoofdrollen Al- brecht Schönhals en Sabine Peters. Toegang boven 18 jaar. Zaterdag 24 Augustus. 2 uur, 't Gulden Vliès, opvoering kinder sprookje Hans en Grietje. HEILOOUITSTAPPEN Sinds gistermiddag is Heiloo een druk station geworden, omdat alle conducteurs van alle treinen hier luide rondroepen, dat alle reizigers 'moeten uitstappen! Zij, die naar Alkmaar of nog verder moeten, vin den A.T.Q.-bussen gereed staan, stappen in en worden op het station Alkmaar weer netjes afgeleverd. Natuurlijk geeft dat alles op het station Heiloo een ongekende drukte, vooral op uren, dat de z.g. forensentreinen binnen loopen. Een drukte, die bovendien nog wordt verhoogd door het feit, dat alle rei zigers den spoorwegovergang moeten pas- seeren, welke vlak voor het station ligt. Gelukkig helpt de politie op de drukke uren het verkeer 'regelen, zoodat de han dicap niet zóó erg is. Heiloo eindstation! Waartoe en waarom? Wel, het is duidelijk en heel begrijpelijk. In het Heilooërbosch immers liggen nog steeds twee niet-ontplofte bommen, wel ke Maandagmorgen daar gestrooid zijn door een Engelschen bommenwerper Men weet nog niet, of dit tijdbommen zijn, en men moet nu eenmaal op alles voorbereid wezen. Daarom was het vanzelfsprekend dat een groot deel van het bosch voor en kele dagen afgesloten werd voor het pu bliek. En daarom is het ook begrijpelijk, dat de Nederlandsche Spoorwegen geen halve maatregelen nemen. Zij hebben waar de bommen niet al te ver vag de spoorbaan af liggen en de scherven bij een eveneueel springen zelfs de lijn zou den bereiken gistermiddag besloten, om de treinenloop tusschen Alkmaar en Hei loo tijdelijk stop te zetten. Natuurlijk hebben deze maatregelen op de fantasie van den mensch gewerkt. Zoo sprak men van een bominslag op den baan, waardoor een gedeelte van de lijn vernield zou zijn. Van zoo'n inslag is ech ter totaal geen sprake, van beschadiging nog minder! Weer anderen wisten te vertellen, dat gistermiddag een der bommen ontploft was of tot ontploffing gebracht. Ook dit is geheel uit de lucht gegrepen: beide bommen liggen nog steeds op de plaats, waar ze neergekomen zijn. Neen, het tijdelijk stopzetten van het vervoer op de lijn is slechts een veilig heidsmaatregel van de Spoorwegen, zoo als ook het afzetten van dit boschgedeelte een veiligheidsmaatregel is. SCHADE DOOR KABELBALLON. In Heerhugowaard. De kabelballon, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag te Broek op Lan- gendijk waargenomen werd, heeft, door den krachtigen westelijken wind voortge dreven, zijn zwerftocht over Heerhugo waard voortgezet. Bewoners aan den Bo- terweg hoorden een vreemd geraas, dat zij niet konden thuisbrengen. Zonder schade aan te richten is het eind kabel vermoe delijk over de telefoonleidingen langs den spoorweg gesprongen om daarna den Bas- serweg te passeeren. Hier werd nabij perceel B 21 de electrische bovengrond- sche leiding, die naar de verwarmde kas van den bloemkweeker Kwantes voert, kapot gerukt. Daarna nam de kabel een sprong naar den tuin van den postbode Boekestein, waar zonnebloemen en een perk Javaansche zonnebloemen werden omgesleurd. Vandaar is het eind van den kabel terecht gekomen op het woonhuis van den heer J. Pluister Jr., aan den Mid denweg, waar het vermoedelijk om den bovenkant van den schoorsteen is geslin gerd. Hier zijn tot grooten schrik van de bewoners eenige steenen met donderend geraas over het pannendak naar beneden gerold. Op het erf vond men een stuk kabel van ongeveer 75 cM. lengte, uit 6 dikke om een hart geslingerde stalen dra den bestaande. Over het erf van Over- broek werd de tocht vervolgd. In het gras land ten oosten van deze boerderij zag men een spoor van ongeveer 15 cM. breedte, dat het inmiddels weer uitgerafelde ka- beleind over een lange streek in het gras achtergelaten had. Uit de richting daarvan was te conclu- deeren, dat de ballon in de richting Ob- damHensbroek zijn weg vervo'gd heeft, heeft. Schade aan electrische geleidingen. In de gemeente Hensbroek is de 50.000 volt hoogspanning MedemblikOterleek geraakt, waarbij 3 van de 7 draden werden stuk gemaakt. Eveneens in de gemeente Hensbroek is het 10.000 volt uit Oterleek Schagen geraakt; hierbij werden alle drie draden vernield. Het 50.000 volt net HoogwoudSchagen moest het nabij Haringbuizen ontgelden; drie van de 5 draden werden hier kapot gemaakt; even eens is onder Haringhuizen het 10.000 volt net HoogwoudSchagen geraakt. De kabels hebben op de landerijen twee sporen nagelaten, waarvan één ongeveer een breedte heeft van 3 centimeter. De fa. Appel te Spanbroek heeft met twee ploegen personeel de herstelwerk zaamheden aangevat. GEMEENTERAAD BERGEN. De burgemeester heeft tegen morgen avond 8.45 uur den raad der gemeente in openbare zitting bijeen geroepen. Aan deze openbare vergadering gaat een comité vergadering van drie kwartier vooraf. Met het oog op de verduistering komt het ons gewenscht voor, dat de raadsvergaderingen voortaan weer, als voorheen, des middags worden gehouden. Het is ons bekend, dat enkele raadsleden in loondienst de voorkeur aan avondvergaderingen geven, doch het is ons ook bekend, dat de raadsleden presen tiegeld ontvangen, zoodat de uren, die zij door het bijwonen van middagvergaderingen derven, vergoed worden. De burgemeester gelieve voorts te bedenken, dat de avond vergaderingen voor de ambtenaren, die thans des daags met werk overbelast zijn, geen sinecure zijn en dat dit eveneens het geval is voor de persvertegenwoordigers, die overdag ook hun werk verrichten. Voor de ver af wonende raadsleden is het zeker ook geen pretje om des avonds langs de onver lichte wegen en zonder verlichting naar huis te fietsen. Een nieuw geluid op de agenda is een verzoek van het Nederlandsche Arbeids front, om zoo spoedig mogelijk grootere openbare werken tegen de normale loonen te doen uitvoeren. Wij kunnen niet anders dan met dit ver zoek onze instemming betuigen. De tragedie met het maken van den weg van den Ber- gerweg naar den Meerweg, waarmede in September 1938 werd aangevangen en waar mede men maar niet opschiet, heeft wel ge leerd, dat dergelijke werken in werkver schaffing veel duurder uitkomen. Het is mogelijk, dat Den Haag weigert de noodige medewerking voor de inwilliging van het verzoek te verleenen, doch de raad zal in ieder geval verstandig doen, daarop den noo- digen aandrang uit te oefenen. Een geluid van den nieuwen tijd is ook het voorstel van B. en W. om goedgunstig te beschikken op het verzoek van de scheep- vaartvereeniging „Noord", om voor 51,8 bij te dragen in de 50 bijdrage van het rijk voor op wachtgeld gestelde employé's, die in de gemeente wonen. Dit voorstel wijst er op, dat de gemeen schap mede de lasten krijgt te dragen voor employé's van elders gevestigde instellingen. Voor de woongemeenten van deze em ployé's kan dit echter groote moeilijkheden brengen. VERGADERING NATIONAAL FRONT. Arnold Meijer spreekt op 28 Augustus. „Nationaal Front" (leider Arnold Meijer) welke beweging streeft naar een groot en sterk Nederland op corporatieven grondslag naar zuiver Nederlandschen aard, zal ook in Alkmaar een groote vergadering beleg gen, waarin gesproken zal worden door den leider, Arnold Meijer, die ook allerlei vra gen zal beantwoorden. De organisatie van deze bijeenkomst, welke Woensdag 28 Augustus, des avonds half acht in de Harmonie zal worden ge houden, is in handen van de afdeeling Alk maar van Nationaal Front. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de adressen, in de advertentie genoemd, en voorts bij alle leden. (Ongecorrigeerd). POLITIEKE BESPREKINGEN IN GRIEKENLAND. Athene, 22 Aug. (D. N. B.) In verband met het torpedeeren van den Griekschen kruiser Helli zijn tusschen den minister-president Metaxas, de betreffende ministers en de vertegenwoordigers der weermacht talrijke besprekingen gevoerd, waarbij ook de richtlijnen voor de Griek- sche buitenlandsche politiek zijn vastgesteld en dienovereenkomstige maatregelen wer den goedgekeurd. De minister-president heeft den koning van het resultaat dezer besprekingen op de hoogte gesteld, die vol komen instemde met de genomep beslui ten. Naar men uit betrouwbare bron ver neemt, wil Griekenland zijn neutraliteit handhaven doch tevens zijn onschendbaar heid en onafhankelijkheid tot iederen prijs verdedigen. AANVRAGE OM GOEDKEURING VAN BOUWWERKEN. De regeeringscommissie voor den weder opbouw heeft een schrijven gezonden aan alle gemeentebesturen, waarin hij er aan herinnert, dat bij het besluit wederopbouw 1 is vastgesteld, dat voor de uitvoering van alle bouwwerken op het gebied van den waterbouw, spoorbouw, wegenbouw, bur gerlijken bouw en utiliteitsbouw zijn goed keuring vereischt is. De regeeringscommissaris bepaalt bij de zen, dat voor wat betreft werken, waarvan de kosten in totaal minder dan 500 be- loopen, stilzwijgend aangenomen mag wor den, dat zijn goedkeuring is verkregen. Voor het uitvoeren van dergelijke kleine werken behoeft deze goedkeuring van heden af dus niet meer te worden aangevraagd. De regeeringscommissaris neemt aan, dat er van de zijde der gemeentebesturen op zal worden toegezien, dat van deze regeling geen misbruik wordt gemaakt door groote werken bij gedeelten uit te voeren e.d. Met ingang van heden zal de regeerings commissaris voor den weder-opbouw de goedkeuring, welke vereischt wordt voor het ondernemen van bouwwerken, voorloo- pig slechts verleenen, indien bij het ont werpen de volgende richtlijnen ter bespa ring van bepaalde bouwmaterialen zijn in acht genomen, en onder de voorwaarde, dat deze richtlijnen bij de uitvoering eveneens in acht genomen worden, alles voor zoover dit uit een oogpunt van bouwtechniek ver antwoord is en voor zoover het geen bui tengewone financieele nadeelen medebrengt. ALKMAAR. GEBOREN: Theresia M., d. van Bernardus C. A. Huls kamp en M. Schaper. Afra M. C., d. van Jacob Boots en B. W. C. van Riet. GETROUWD: Lambertus Beentjes en Anna M. Kramer. OVERLEDEN: Jacob Tjeertes, oud 4 maanden. 1. Algemeene richtlijnen. 1) Op het gebruik van hout moet zooveel mogelijk bespaard worden; aangezien ijzer en staal thans ook slechts in beperkte mate ter beschikking staan, moet hout in het al gemeen niet door ijzer of staal doch zoo veel mogelijk door andere bouwstoffen vervangen worden. 2) In de eerste plaats komen steen en beton voor bouwwerken in aanmerking, in de tweede plaats gewapend beton; slechts indien het bewijs geleverd kan worden, dat uitvoering in steen of beton ten gevolge van bijzondere bouw- of bedrijfsomstandig heden niet mogelijk is, mag ijzer of staal gebruikt worden. 3) Waar mogelijk moet vervangen wor den: a. Hout door metselwerk, ongewapend be ton bimsbetonplaten, bouwplaten van sa mengesteld materiaal e.d. b. IJzer en staal door metselwerk, onge wapend beton en indien onvermijdelijk door gewapend beton. c. Gewapend beton door metselwerk of ongewapend beton. 4) Voor alle hieronder niet genoemde onderdeelen van bouwwerken moet het ge bruik van vervangingsmaterialen voor hout en staal zooveel mogelijk bevorderd wor den. 2. Richtlijnen voor de constructie. a. Muren en kolommen, waarin uitslui tend drukspanningen kunnen optreden, moeten niet in staal, maar in metselwerk of beton of desnoods gewapend beton uit gevoerd worden. b. Gewapend-betonkolommen mogen niet meer dan 3 pet. bewapening bevatten. c. Niet vrijdragende tusschenwanden moe ten zooveel mogelijk boven elkaar gesteld worden. Opvangen van muren en andere on derdeelen van een bouwwerk moet vermeden worden; wanneer dit niet mogelijk is moeten lichte materialen gebruikt worden. d. Het gebruik van houten en stalen la teien is in het algemeen niet toegelaten. De kozijnopeningen moeten zoo smal zijn, dat in normale gevallen door een „strek" of „boog" het bovenliggende metselwerk vol doende wordt ondersteund. Richtlijnen voor de uitvoering. a. Voor paalfundeeringen moet het ge bruik van houten palen beperkt worden tot de allernoodzakelijkste gevallen; zij moeten in het algemeen worden vervan gen door gewapend betonpalen. b. Voor blijvende damwanden, keermu- ren e.d. moet het gebruik van staal en hout tot een minimum worden beperkt, voor tij delijke damwanden kan het gebruik van hout of staal worden toegestaan. c. Fundeeringen, kelders, e.d. moeten zoo veel mogelijk in metselwerk of ongewapend beton worden uitgevoerd. Voor bijzondere constructies kan hiervan worden afgeweken. d. Dragende opgaande muren moeten van metselwerk of van stampbeton vervaardigd worden. e. Voor balklagen, vloeren, plafonds, e.d. moet de toepassing van hout en staal zoo veel mogelijk vermeden worden. Er zou ge bruik gemaakt kunnen worden van beton, van op de fabriek vooraf vervaardigd (hol le) aansluitende gewapend-betonbalken of -baksteenmateriaal, platenmateriaal, houtgra niet e.d. Kelderafdekkingen kunnen bijvoorbeeld bestaan uit gemetselde gewelven. f. Het maken van uit hout of geconstru eerde kappen, goten e.d. moet vermeden worden. In de plaats van houten en ijzeren kapspanten dient men zooveel mogelijk te gebruiken gording dragende hooger opge trokken muren van metselwerk of stamp- beton, betonnen kapspanten e.d.; in plaats van de houten bebording kan bimsbeton platen- of ander platenmateriaal, mits wa terdicht, aangebracht worden. Gegolf metalen platen mogen niet worden aangebracht. g. Waar het niet mogelijk is om houten kozijnen te vermijden, mag de zwaarte van het kozijnhout niet grooter genomen wor den, dan strikt noodzakelijk is. Dit geldt ook voor architraven en kozijnbetimme ringen. h. Terreinafscheidingen, balkonhekken e.d. mogen niet van hout of staal worden vervaardigd. 4. Controle. Aanvragen voor de goedkeuring van bouwwerken, waarbij naar het oordeel van den regeeringscommissaris voor den weder opbouw niet voldoende met de noodzake lijkheid tot besparing rekening gehouden is, zullen terzijde gelegd worden. Aan den aan vrager zal hiervan mededeeling worden ge daan. De regeeringscommissaris behoudt zich voor hieromtrent advies te doen uitbrengen door de plaatselijke diensten van bouw- en wo ningtoezicht. Aan deze diensten zal hij ook de controle op de naleving van deze richt lijnen bij de uitvoering van de bouwwer ken kunnen opdragen. De aanvragen voor de goedkeuring van bouwwerken dienen met het oog op de toetsing aan deze richtlijnen vergezeld te gaan van een beschrijving of voorloopig project, waarin de voor deze toetsing be- noodigde gegevens vermeld zijn. Deze stuk ken dienen door den opdrachtgever of diens gemachtigde in tweevoud te worden inge zonden op de wijze, vermeld in het van zij nentwege beschikbaar gestelde aanvraag formulier voor goedkeuring van de uitvoe ring van een bouwwerk. Deze maatregelen, die in druk verschenen zijn, worden op aanvrage door de gemeen tebesturen beschikbaar gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2