ER". RIES T. ER iur en IONIE" 30 uur. 4300. Te Amsterdam gevallen bom tot ontploffing gebracht. Inkomsten P.T.T.-bedrijf sterk verminderd. Extra brood en boter voor landarbeiders tijdens oogst. Bemanning van Engelsch vliegtuig gevonden. Bommen geworpen bij Voorhout. Koloniaal Instituut bestaat 30 jaar. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1940. Ukmaar, str. 31. rstraat 22, A A AR: listratie. speciaal posten), ierland. gedaan, om de im diensten had nog verder te beloofd had, ietingen te ver- Ada door hem ar eigen leven McLan verwor- middag belang- Ze was ter met Mary naar dat niet wist. i gevormd, in l Ben voor haar gerust over je", ichter gekomen, in den om- :ruit te werken 'u heeft hij een en weg te rui- in, als je hem hij weer moor- ij ontstemd. ,s een heel sluw een heel goed l bij wijze iat ze hem ver- Lijk: „Dat is me rouwde hij haar it belangstelling zinnigheid. rdt vervolgd). HET EENS ZOO TROTSCHE ZEEKASTEEL „STATENDAM" van de Holland— Amerika-ilijn zal worden gesloopt. Het schip is verkocht aan Frank Rijsdijks Indus- strieele Onderneming te Hendrik Ido Ambacht. Het sloopingswerk op het prome nadedek. (Polygoon) Kapotte ruiten en dakpannen op het Paramaribo- plein. Gisteren is de op het Paramariboplein te Amsterdam gevallen bom tot ontploffing gebracht. In een cirkel van 100 meter waren de huizen ontruimd, terwijl ook de bewoners van de op het plein uitkomende straten de huizen moesten verlaten. Den bewoners was aangeraden de ramen toch vooral open te zetten, opdat deze niet onder den geweldi gen luchtdruk zouden bezwijken. Voorts stonden twee ambulance-wagens van den G.G.D. en de brandweer tot uitrukken ge reed. De opzet bij het tot ontploffing brengen was het projectiel, dat een gewicht van 120 kilogram had, uit de voorkamer op te take len en door middel van een kabel, welke dwars over het plein gespannen was, over te brengen naar een kuil, dien men midden in het plantsoen gegraven had. Hierin zou dan de bom onschadelijk gemaakt worden met gebruikmaking van een electrische ontste king. Zoowel electriciteit, gas als waterlei ding waren reeds eenigen tijd tevoren afge sloten. Om de bom in de huiskamer werden twee ijzeren ringen geschoven, terwijl tevens een springlading aan het projectiel beves tigd werd. Daarop werd het over een houten plankier naar buiten getrokken. Omstreeks acht uur gisteravond was het werk zoo ver gevorderd, dat men het projectiel boven de kuil in het plantsoen had gebracht. Voor zichtig werd het daarin neergelaten, zóó dat de richting van de explosie naar boven moest gaan. Om deze kuil waren, ten einde schade door scherven en splinters te voorkomen, tot op anderhalven meter zandzakken opge stapeld. Door een geweldige explosie werd Amsterdam West kort na achten in op schudding gebracht. In het plantsoen was geen kuil om ringd door zandzakken meer te bespeu ren. Door den geweldigen luchtdruk waren de zandzakken in alle richtingen verspreid. Zelfs tot in de tweede verdie ping van omliggende huizen. Graszoden werden smeulend in de dakgoot aange troffen. Schade aan de gevels van de huizen is dank zij den uitgebreiden voor bereidenden werkzaamheden niet toe gebracht. Wel waren vrijwel alle ruiten versplinterd, terwijl vele dakpannen van hun plaats waren gerukt. Slechts een enkel raamkozijn was ontzet en aan het interieur van de omringende woningen was om zoo te zeggen geen schade aan gericht. Direct na de explosie is men met het op- ruimingswerk begonnen. In Juni 1,6 millioen minder dan Juni '39. Hieronder volgen 2 opbrengst- staten, waaruit men kan zien, hoezeer de inkomsten van het bedrijf achter uit geloopen zijn, in verband waar mede de tarievenverhooging is in gevoerd, die gisteren is ingegaan. Omschrijving Posterijen Telegrafie Telefonie Postcheque- en Girodienst Totalen Opbrengsten P. T. T. Juni 1940. Opbrengst Meer of minder dan 1939 1.877.740 1.012 950 64.554 246.988 2.069.102 483.739 800.378 70.198 4.811.774 1.673.479 Januari tot en met Juni 1940. Posterijen 15.427.323 1.760.716 8elegrafie 2.195.665 283.746 Telefonie 14.869.228 71.179 Postchèque en Girodienst 4.798.975 650.319 37.291.191 897,830 Het centraal secretariaat voor land- en tuinbouw heeft pogingen in het werk ge steld om de landarbeiders, die zware oogstwerkzaamheden verrichten, in aan merking te doen komen voor extra brood- en boter- of margarine-rantsoen. Ten aanzien van het brood rantsoen was reeds in dien zin beslist. Gisteren werd nu van het centraal distributiekantoor niedc- deeling ontvangen, dat landarbei ders, die voortdurend zware oogstwerkzaamheden verrichten, behalve op een extra brood-rant soen van 100 aanspraak kun nen maken op een extra boter- (c. q. margarine) rantsoen van 200 Die extra oogst-rantsoenen worden slechts tot 1 September verstrekt. De plaatselijke distri butie-diensten zijn overeenkom stig geïnstrueerd. Naar het A. N. P. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is de uit 12 personen bestaande bemanning van een Engelsch vliegtuig, dat een noodlanding in Noord- Brabant heeft gemaakt, thans gevonden en krijgsgevangen gemaakt. Dinsdagavond omstreeks half zes heeft een bommenwerper van Engelsche nationaliteit bommen te Voorhout geworpen. In de om geving van den 's-Gravendamschen weg brachten zij grooten schrik te weeg. Negen bommen kwamen neer in den Berg en Daal- schen polder, een of twee vielen in den Boekhorstpolder. De bommen waren van licht kaliber, met uitzondering van een, die een grooten trechter veroorzaakte en een nabijgelegen schuur vernielde. In deze schuur hadden verschillende personen een schuilplaats tegen den regen gezocht. Zij werden allen licht gewond aan hoofd en beenen. Het zoontje van den heer Salman uit Noordwijkerhout kreeg echter een ern stige wonde aan een bovenarm en moest ter verpleging worden vervoerd. Dr. Bots ver leende met andere geneesheeren de eerste hulp aan de getroffenen. Ook een woonhuis, in de nabijheid waar van de zware bom neerkwam, werd door een scherf getroffen. Deze ging door den wand en trof een stoel, welke juist was ver laten door de vrouw des huizes, die het veld in was gevlucht. Door den tegenoverliggen- den wand sloeg de scherf naar buiten. Het vliegtuig, dat de bommen wierp, ver dween in Noordwestelijke richting. AANVRAGEN TOT PRIJSVERHOOGING VAN IMPORTARTIKELEN. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, vestigt er de aandacht op, dat ingevolge de prijzenbeschikking 1940 no. 1 prijsverhooging van ingevoerde' artikelen zonder speciale toestemming niet is toege staan. Met het oog op een snelle afdoening der desbetreffende aanvragen zijn de directeu ren der rijksbureaux voor de nijverheid, bij wie alle verzoeken om prijsverhooging voor industrieele artikelen móeten worden inge diend, gemachtigd in vele gevallen de aan vragen om prijsverhooging voor ingevoerde artikelen terstond af te doen. Onder de aan dacht van belanghebbenden zij echter ge bracht, dat het ook in deze gevallen nood zakelijk is: 1. dat de aanvragen vergezeld gaan van de stukken, welke de noodzaak der gevraagde prijsverhooging kunnen staven. 2. dat, indien, in een branche verscheidene importeurs of grossiers bestaan, de aanvra ge tot prijsverhooging, indien eenigszins mo gelijk, gezamenlijk geschiedt, bijvoorbeeld via het bureau van de importeurs- of gros- siersvereeniging. Geschiedt dit niet, dan veroorzaakt zulks vertraging in de behan deling. IN HILLEGERSBERG worden met behulp van den Opbouwdienst schuilloop- graven gebouwd van een nieuw type. Zij bestaan uit tien gewapend betonnen buizen, elk van 1 M. lang met een middellijn van 1.75 M. en een yranddikte van 15 c.M. De ronde vorm is gekozen omdat de ervaring geleerd heeft, dat de ronde schoorsteenen bijna zonder uitzondering aan den luchtdruk van explodeerende bommen weerstand hebben geboden. (Polygoon) DE WIERINGERMEER TIEN JAAR POLDER. Ontzaglijk veel is er in deze tien jaar bereikt. Boven: de eerste boerderijen gaan reeds in hoog opgaand groen schuil. Onder; het oogsten geschiedt dit jaar niet met een tractor, doch met paardentrac- tie. Drie paarden gespannen voor een der meest moderne maaimachines met schoovenbinder. (Polygoon) GOUWLEIDER BALDUR VON SCHIRACH begroette aan het station in Weenen een groot aantal soldaten, die naden strijd bij Narvik met verlof naar huis zijn gezonden. (Holland) Het koloniaal instituut, thans een in richting, ver over onze landsgrenzen bekend en gewaardeerd, is gegroeid uit het negentiende eeuwsche koloniaal mu seum te Haarlem, dat onder de leiding van de heeren van Eeden (den vader van Fre- derik van Eeden) en dr. Greshoff zich had ontwikkeld tot een centrum van weten schap en practijlc, dat ook in het buiten land belangstelling ondervond. Twee groo- te figuren op koloniaal en economisch terrein, J. T. Cremer, oud-minister van koloniën en dr. H. F. R. Hubrecht, lid van de Tweede Kamer, zetten hierna hun krachtige schouders onder het museum; zij namen het initiatief tot de oprichting van een nieuwe op veel breederen grond slag opgebouwde instelling. In 1910 werd de vereeniging „Koloniaal Instituut" op gericht. Een initiatiefcomité kreeg van alle zij den steun. Binnen korten tijd was ruim een mil lioen bij elkaar en de gemeente Amster dam stond een groot terrein, de oude Oos terbegraafplaats tegen ƒ1.per jaar in eeuwigdurenden erfpacht af. Zoowel de provincie Noordholland als de gemeente Amsterdam, die het instituut gaarne binnen haar muren zag verrijzen, zegden in 1911 en 1912 belangrijk bedra gen toe. Op 3 Augustus 1910 was de stichters vergadering gehouden. Er was een kapi taal van 1.300.000 bijeengebracht. Het kapitaal was voor 65 pet. afkomstig uit Amsterdam, voor 19 pet. uit Den Haag en voor 16 pet. van elders. De kosten van den bouw, n.l. 7.000.000, bleken driemaal zoo hoog te zijn, dan aanvankelijk was geraamd. In 1922 kwam het geheele gebouw onder de kap, het volgende jaar was een onderdeel, n.l. het museum, gereed. In 1926 was het geheele gebouw voltooid en ingericht. Het voor het publiek belangrijkste on derdeel van het koloniaal instituut is het museum, met zijn ethnografische, econo mische en ook de hygiënische verzorging van den Indisehen Archipel en zijn an thropologic betrekking hebbende verza melingen. Een zeer belangrijke afdeeling is de centrale boekerij met ruim 65.000 boek- deelen en 1800 verschijnende periodieken, benevens haar groote verzameling topo grafische, hydrografische en bijzondere kaarten. Het fotoarchief telt niet minder dan 45.000 lantaarnplaatjes en 65.000 foto's. Het archief bevat vele films. De jongste afdeeling is die van pers- en pro paganda, welke afdeelingen voorstellingen organiseert. Toen de voltooiing van het kostbare gebouw door de tijdsomstandigheden ernstig in gevaar liep, zijn het vooral de regeering en de groote Indische cultures geweest, die haar alsnog mogelijk gemaakt hebben. Wijlen dr. H. F. R. Hubrecht heeft twee maal een half millioen gegeven en later legateerde hij gan het instituut een groot deel van zijn nalatenschap. De a.s. jubileumtentoonstelling zal van 14 September tot 15 October worden ge houden in de groote lichthal van het mu seum aan de Linnaeusstraat. Een onder deel der tentoonstelling zal de historische afdeeling vormen, welke een aantal der belangrijkste geschiedbronnen, zooals boe ken, plaatwerken, landkaarten, zal expo- seeren uit de periode 15951811. Naast interessante archivalia (origineele brieven, reisjournalen, kaarten e. a. docu menten), zal een keuze worden geëxpo seerd uit de meest waardevolle boekwer ken uit genoemd tijdperk. KINDERWLGEN WOEI IN DE SLOOT. Te Oud-Beijerland. Een kind van vier maanden te Oud-Beijer land dat lag in een kinderwagen achter de ouderlijke woning, kwam door den wind terecht in een sloot. Toen men na eenige oogenblikken het ongeval bemerkte, werd door toegeschoten hulp het kind op het droge gebracht. De levensgeesten bleken toen al geweken te zijn. N.V.C. fuseert met N.V.V. - In een Zaterdag j.l. gehouden vergadering van den bestuursraad van de Nederlandsche Vak centrale werd besloten tot fusie met het Ne- derlandsch Verbond van Vakvereenigingen, teneinde op die wijze mede te werken tot de stichting van een nieuw vakverbond, dat alle Nederlandsche werknemers zal kunnen om vatten. BRAND IN GEBOUW VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Gisteravond, ontdekte een man van den Amsterdamschen luchtbeschermingsdienst een vuurgloed in het perceel 2e Nassaustraat 10, waarin werkplaatsen voor jeugdige werkloozen gevestigd zijn en dat eigendom van de gemeente is. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd. Het vuur bleek te woeden op de tweede verdieping in het 'middengedeelte van het complex, waardoor het de brandweer niet gemakkelijk was het vuur te bestrijden. Op deze tweede verdieping is gevestigd het algemeen technisch bureau. Van twee groote lokalen op deze verdieping is vrijwel niets overgebleven. Zij zijn geheel uitge brand. Ofschoon ook de vloer ernstig aange tast werd, kon verdere uitbreiding voorko men worden. Ook het dak heeft eenige scha de opgeloopen. De materieele schade is aan zienlijk. De oorzaak van den brand moet wellicht gezocht worden in een kachel, welke in een der vertrekken stond te branden, zulks om het nieuwgeverfde hout te drogen. Deze is waarschijnlijk door den vloer heenge- brand. CORRESPONDENTIE EN POSTPAKKETTEN VOOR GEÏNTERNEERDEN IN DUITSCHLAND. Naar men ons van bevoegde zijde bericht, moet de mededeeling in de couranten ver schenen, betreffende correspondentie en ver zending van postpakketten aan Nederland sche geïnterneerden in Duitschland aldus worden opgevat, dat tot nu toe slechts het adres van de in Duitschland aangehouden Nederlanders bekend is, n.l. Ilag XIII Wuls- burg bei Weissenburg, Bayern. (Ilag be- teekent Internierungslager). Ten overvloede zij de aandacht er op ge vestigd, dat correspondentie en postpaketten voor deze geïnterneerden moeten worden aangeboden bij de postkantoren. Men begrijpe dus goed, dat eerst wanneer het interneeringsadres van.de in Nederland, als represaillemaatregel tegen de internee- ring van Duitschers in Nederlandsch-Indië, aangehouden Nederlanders bekend zal zijn, correspondentie en verzending van pakket ten aan hen mogelijk wordt. Zoodra zulks het geval is, zal hiervan onmiddellijk na dere bekendmaking volgen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5