DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN UITWERKING DER DUITSCHE BOMBARDEMENTEN. De tijd werkt niet meer voor Engeland, maar voor Duitschland. Havenwerken van Southampton volkomen verwoest. Radiostation vernield op Scilly-eilanden. EEN JAAR GELEDEN... Nieuwe kleedingkaart in Duitschland. I Optimisme in Engeland lokt Duitsch verweer uit. Egypte niet pro-Engelsch. Aanval in de Middel landse he Zee. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsoriis per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef/3320, redactie 3330. No. 203 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 28 Augustus 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang In Augustus werden 1055 Britsehe vliegtuigen vernield. Lissabon, 27 Aug. (DN.B.) - Volgens be richten in de Portugeesche pers vertelt de bemanning van het s.s. „Magelhaes", dat zoojuist is teruggekeerd, dat de havenwerken van Southampton een puinhoop zijn. Het schip, dat sedert twee jaar vracht vervoerde tusschen Portugal en Zuid-Engeland, wacht te ruim twee weken te Southampton ver geefs op lading. Het verliet de haven ter stond na het bekend worden van de Duit- sche blokkadeverklaring. De gezagvoerder deelde mede, dat de haven volkomen dood is en dat in twee weken slechts één schip met industrie-producten uit Southampton was vertrokken. De meeste havenloodsen zijn door Duitsche bommen vernield of be schadigd, het Empresshavendok is door een gezonken Engelsch tankschip volkomen versperd en groote bomtrechters gapen in de kaden. Het drie jaar geleden gebouwde ont zaglijke dure King George V-dok, dat het eenige was in Engeland, waarin reuzensche- pen als de Queen Mary konden worden op genomen, is door een treffer in de sluisdeur buiten bedrijf gesteld, terwijl in het Prince of Wales-dok een hulpkruiser van de P. and O-lijn met zware beschadigingen ligt, die tijdens de reparatie opnieuw door een treffer aan het achterschip is beschadigd. De ver bindingen met 't achterland functionneerden nog slechts etappegewijs, daar steeds weer de spoorwegen door Duitsche bomaanvallen gestagneerd werden. Bij zijn vertrek uit de haven, waartoe de autoriteiten pas na lang aarzelen toestemming gaven, telde de gezag voerder de overblijfselen van niet minder dan 32 scheepswrakken alleen tusschen Calshot Castle en den vuurtoren bij Hurst Castle. Zuid-Engeland sterft, zoo besloot de kapitein zijn dramatische relaas, geen won der zal deze agonie meer kunnen stuiten. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De vernieling van het radiostation op de Scilly-eilanden, waarvan in het weer- machtbericht van vandaag melding wordt gemaakt, is militair in zooverre van betee- kenis, dat deze eilanden voor de Westkust van Engeland liggen en den toegang be- heerschen naar de Iersche zee, evenals naar het Kanaal van Bristol. Voorts verdient spe ciale aandacht het voortgezette leggen van mijnen voor Engelsche havens door het Duit sche luchtwapen. De Britsehe koopvaardij wordt daardoor sterk belemmerd en in de knel gebracht. Zij heeft juist den laatsten tijd, zooals is bewezen, door mijnen voor de haventoegangen gevoelige verliezen geleden, die echter door de Britsehe admiraliteit zijn verzwegen. De nachtelijke Engelsche vluchten naar Duitschland waren in militair opzicht vol komen zonder beteekenis. Naar de „Daily Mail" meldt, heeft een stad in Zuid-Wales gisteren sedert Juni voor de honderdste mggjl luchtalarm gehad. De men- schen hebben 'gisteren acht tot tien uur in den kelder doorgebracht. De „Daily Telegraph" meldt, dat op 25 Augustus 47 overlevenden van het Engelsche schip Havildar, dat op zijn eerste reis aan de Zuidkust van Ierland werd getorpedeerd, aan land zijn gebracht. De bemanning van de Havildar bestond uit 73 koppen. Van 1 tot 26 Augustus zijn, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, bij luchtgevechten, door luchtdoelgeschut of op den grond, in totaal 1055 Engelsche vliegtuigen vernield. De branden in de City hebben volgens een A.N.P.-bericht uit Stockholm de bevolking van de Britsehe hoofdstad den ernst van den toestand voor oogen gesteld, te meer daar deze branden een bijna huiveringwekken- den indruk achterlaten. Elkeen, die in Lon den op de derde verdieping van een woning was, zoo schrijft „Dagens Nyheter", kon Zondagmorgen den brand in de City zien. Huizenhoog stegen de vlammen ten hemel en spookachtig teekenden de kerktorens der stad zich tegen het firmament af. Afgezien van de City werd, naar het blad nog meedeelt, ook een ander stadsdeel in de buurt van de St. Paul's kathedraal getroffen. Eén gebouw stond terstond in brand en bij de uitbreiding van het vuur werd ook een geheele rij huizen vernietigd. De „Times" verklaart, dat de bewoners van Londen represailles verlangen en eischen, dat Berlijn zal betalen voor de te Londen aangerichte schade. Ter geruststel ling antwoordt het blad daarop, dat mili taire doelen in Duitschland al lang eiken nacht door de Engelsche luchtmacht worden aangevallen en dat men deze aanvallen zoo noodig zou kunnen verscherpen. Dergelijke operaties dienen echter ook in de toekomst te berusten op voorzichtige en nauwkeurige plannen en niet op de eischen van het pu bliek. Naar Reuter voorts uit Londen meldt, be vindt zich een speciale missie onderweg naar Britsch-Indië om besprekingen te voeren over een toenemende levering van munitie en oorlogsmateriaal, zoowel voor de verdedi ging van Britsch-Indië als voor de strijd krachten in het Midden-Oosten en ten Oos ten van Suez. Dezelfde missie zal in Kaap stad besprekingen voeren met de autoritei ten van Zuid-Afrika. Daiisch weermachlsberlcht Branden en ontploffingen te Plymouth en Huil. Berlijn, 27 Aug. (D.N.B.) Het opper bevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend: Afdeelingen Duitsche vliegers hebben opnieuw aanvallen gedaan op vliegvelden en legerkampen in Zuid-Engeland en op de oorlogsha -ens Portmouth. Een radio station op de Scilly-eilanden werd ver nield. Drie in konvooi varende koopvaardij schepen kregen ten Noorden van Fraser burgh zwar bomtreffers. In het verloop der gevechtshandelingen ontstonden er verscheidene voor de Duitsche vliegers geslaagde luchtgevechten. In den nacht van 26 op 27 Augustus ondernamen sterke afdeelingen geveefcts- vliegers aanvallen op de oorlogshavens Plymouth, op een vliegveld in Cornwall, op vliegtuigfabrieken in Coventry en bij Birmingham, alsmede op de havenwerken van Hull en Newcastle. Na het werpen van talrijke bommen ontstonden er op vele plaatsen branden en ontploffingen, vooral in Plymouth en Huil. Britsehe zee havens werden verder uit de lucht met mijnen versperd. In den nacht van 26 op 27 Augustus wierpen Britsehe vliegtuigen in het Duit sche rijksgebied op verscheidene plaatsen bommen uit. De aangerichte materieele schade is niet van beteekenis. Er werden trv. ee 'burgers gedood en acht gewond. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren zeventig vliegtuigen. Daarvan werden er 61 in luchtgevechten neergeschoten en negen op den beganen "rond vernield; 21 eigen vliegtuigen wor- m vermist. Beslissende dagen. Vichy, 27 Aug. (A.N.P.) De laatste week van Augustus brengt de dagen in herinne ring die beslissend waren voor het uitbre ken van den oorlog, verklaarde de Fransche radio-omroeper Maandagmorgen j.l. Op 25 Augustus 1939 heeft Hitier zich in een persoonlijken brief tot Daladier gericht en den Franschen minister-president krach tig het onzinnige van een nieuwen Duitsch- Franschen oorlog voor oogen gehouden. Op denzelfden dag heeft Daladier geantwoord en na zijn brief zijn alle deuren open geble ven om op het laatste oogenblik tot een accoord te geraken. Op denzelfden 25en Augustus heeft Londen echter met spits vondige voorwendsels van recht zijn voor nemen bekend gemaakt zijn plicht tot huip- verleening tegenover Polen na te komen. Op 28 Augustus heeft Daladier vervolgens de Fransche pers gekneveld en elke pers stem gecensureerd die nog voor 't behoud van den vrede opkwam. Sindsdien heeft het Fransche volk niet meer geweten wat er ge schiedde. Sindsdien hebben de door Enge land betaalde agenten in Frankrijk de over hand gekregen en hebben de Fransche staatslieden het geloof aan den vrede verlo ren. De oorlog was naar hun meening on vermijdelijk geworden. Het voorstel van Mussolini, een Europeesche conferentie te beleggen, werd als een grap beschouwd en pas na de catastrophe heeft het Fransche volk vernomen hoezeer Mussolini tot 3 Sept. gemeenschappelijk met den Franschen diplo maat de Chambrun er naar gestreefd heeft, Frankrijk van de Engelsche boeien te be vrijden. De door Engeland betaalde Fransche oor logsophitsers, zoo besloot de Fransche radio omroeper, bevinden zich thans in Amerika. De Fransche staatslieden, die aan hen hun oor geleend hebben, zullen eerlang ter ver antwoording geroepen worden, omdat zij tegen Frankrijk en vóór de Engelsche be langen gewerkt hebben. Verscheidene veranderingen ten opzichte van eerste kaart. Van 1 September af zal in het Duitsche Rijk een nieuwe (tweede) kleedingkaart worden verstrekt. Deze kaart is geen onveranderde herdruk van de eerste, doch bevat verscheidene nieuwigheden, waarbij men heeft getracht zooveel mogelijk reke ning te houden met de wenschen van het publiek. De „Berliner Börsen-Zeitung" geeft een samenvatting van de bijzonderheden van deze nieuwe kaart, waaraan wij het vol gende ontleenen: 1. De tweede kleedingkaart geldt van 1 September 1940 af, terwijl de eerste kaart tot 31 October zou gelden. De ver bruikers krijgen dus twee maanden „ca deau." Daarbij behoudt de eerste kaart haar-geldigheid tot 31 Maart 1941. 2. De puntenberekening van de oude kaart blijft bestaan, voor zoover zij alleen wordt gebruikt. Worden de oude en de nieuwe kaart .tezamen gebruikt, dan geldt de veranderde puntenberekening der nieuwe kaart 3. De nieuwe kaart heeft 150 punten tegen 100 punten op de oude. Dit betee- kent echter niet een gewone verhooging van de hoeveelheid verkrijgbare textiel- goederen met 50 punten, daar de waarde der punten is gewijzigd. Gemiddeld gaan daardoor 20 punten verloren, zoodat de winst" 30 punten bedraagt. 4. De puntenwaarde van kleedingstuk- ken is ingedeeld in vier rubrieken, cor- respondeerend met de stof, waaruit het betrokken kleedingstuk is gemaakt.. Ru briek 1 bevat de puntenwaarde van arti kelen, waarvoor geen onderverdeeling is gemaakt. De rubrieken 2, 3 en. 4 gelden resp. voor wol, kunstzijde en andere weefsels. Zooals blijkt uit een lijst, welke het blad bij dit bericht heeft afgedrukt, kost een wollen rok 18 punten; indien dezelfde rok van kunstzijde is vervaardigd, behoeft men er slechts 10 punten voor te offeren en wanneer geen wol en ook geen kunstzijde, doch een ander weefsel is gebruikt, zullen 16 punten moeten worden afgestaan. 6. Op de kleedingkaart zijn thans ook welke op de kaart is afgedrukt, wordt nog een punt^ncatalogus uitgegeven-, waarin alle textielgoederer. zijn opgenomen. Bij iederen detaillist moet zulk een catalogus ter inzage liggen. 6. p de kleedingkaart zijn thans ok wintermantels en winterjassen opgenomen met 75 p-unten voor een damesmantel en 120 punten voor een heerenjas. Daarbij blijft het mogelijk een winterjas te krijgen op grond van een speciale vergunning, welke wordt verstrekt, wanneer kan wor den bewezen, dat men zulk een jas of mantel noodig heeft. Wordt zulk een ver gunning niet verleend, dan is men aange wezen op de punten der kleedingkaart. 7. De bevoordeeling van kleeren- boven losse stof is geëindigd. Het is daardoor niet meer ongunstiger losse stof te koopen en zelf kleeren te maken. 8. De tweede kleedingkaart is weder om verschillend voor vrouwen, mannen, meisjes, jongens (nu echter tot 15 jaar) en voor kleine kinderen. In al deze geval len worden 150 punten verstrekt. Boven dien kunnen in den winter eventueel extra kaarten met 50 punten voor jongens en 40 punten voor meisjes (van 12 tot en met 17 jaar) worden verstrekt. 9. Wederom zijn de punten verdeeld in periodes: 40 punten na 1 September 1940, 3-0 punten, na 1 December en 4-0 punten na 1 Maart en na 1 Juni 1941. Voor een groot deel der artikelen is de pun-tenwaarde gewijzigd. Een heerencos- tuum werd op de eerste kaart b.v. met 60 punt'en een punt moest correspondeeren met 16 gram weefsel te laag gewaar deerd. Thans is dit verhoogd tot 80 punten. Anderzijds is het aantal kousen, dat mag worden gekocht, voor vrouwen met één paar verhoogd tot 7 paar; mannen kunnen voortaan zes in plaats van vijf paar sokken koopen.. Het puntenaantal, noodig voor de paren boven de vijf paar, zal voortaan 1% maal de gewone waarde bedragen tegen vroeger 2 maal die waarde. Voor een dameswintermantel, die voortaan ook op punten zal kunnen worden gekocht, zullen 75, 40 of 75 punten noodig zijn, al naar gelang het een tyollen, kunstzijden of andere mantel is. Geen overhaasting hij voorbereidingen. Berlijn, 26 Aug. (A. N. P.) - In Berlijn ziet men met een zekere verbazing, dat in Engeland onder leiding van officieele instan ties en met de steun van de pers een golf van optimisme over het land gaat. Men tracht in Londen het Engelsche volk duide lijk te maken, dat Duitschland heeft ge tracht een bliksemoorlog te voeren, hetgeen is mislukt, weshalve Engeland met het ge voel van een reeds half behaalde overwin ning de verdere ontwikkeling der gebeurte nissen met alle rust mag tegemoet zien. Van Duitsche zijde twijfelt men er aan, dat het hierbij gaat om de opvattingen van personen, die een positie van beteekenis in nemen en die daardoor een juister mee ning over den militairen toestand der .Brit sehe eilanden kunnen hebben. Men gelooft veeleer, dat het hierbij om propaganda gaat. Men verwondert zich er over, dat En geland nog niet door de gebeurtenissen heeft geleerd, dat bij de Duitsche oorlogsvoering geen beslissende ondernemingen worden be gonnen zonder voorbereidingen, die zelfs de kleinste kleinigheden omvatten. Hiervan zal men Duitschland ook niet kunnen afbren gen door de spottende opmerkingen van de Britsehe propaganda, dat een nooit gestelde termijn is verloopen en dat daarmede reeds verandernigen ten gunste van Engeland zijn ingetreden. Zulke argumenten zullen Duitschland niet er toe verleiden de beraam de operaties ook maar een dag eerder te laten beginnen. Tot zoover het bericht van het A. N. P. Verder lezen wij in de „Westdeutscher Beob- achter" een artikel van dr. Robert Ley, dat „Generaal Tijd" is getiteld en dat zich even eens bezig houdt met het verloop van den oorlog. De schrijver begint te herinneren aan het gezegde van de Engelschen tijdens den wereldoorlog: „De Duitschers winnen de slagen, maar wij winnen den oorlog", het geen beteekende, dat Engeland op den tijd hoopte; dat het hoopte, dat de tijd eener- zijds tegen Duitschland werkte en anderzijds voor Engeland de eindoverwinning zou bren gen. De Engelschman geloofde altijd, dat hij zich door zijn eilandpositie kon veroorloven de verdere hulpbronnen van het Imperium pas te mobiliseeren, wanneer het hard tegen hard ging. Ondanks geringe voorbereidingen in vredestijd won hij toch den oorlog, als hij dezen maar lang genoeg kon rekken en zoo als men in den wereldoorlog zag, gaf de ge schiedenis Engeland tot dusver gelijk. Op dit feit berustte de geheele Engelsche poli tiek. De Britsehe diplomaat moest daarbij drie punten in het oog houden, n.l.: 1. Het Engelsche wereldrijk behouden en beheerschen. 2. Engeland door een sterke vloot als eiland onaantastbaar maken. 3. Zich op het vasteland verzekeren van de hulp van een voldoend aantal bondgenoo- ten om een mogelijken tegenstander van het continent af lang genoeg ip toom te kunnen houden. Daar de geschiedenis tot het einde van den wereldoorlog deze Engelsche denkwijze steeds weer gelijk heeft gegeven, was het niet te verwonderen, aldus dr. Ley, dat En geland ook nu weer op „Generaal Tijd" als den besten en betrouwbaarsten bondgenoot rekende. Engelands berekeningen klopten echter niet meer allemaal. De 200 divisies der Europeesche bondgenooten werden in een bliksemoorlog vernietigd. Duitschland en Italië zijn de meesters van Europa, aldus de schrijver en deze unieke grandioze over winning werd met onbegrijpelijk geringe offers verworven. Dit was de eerste verras sing voor Engeland. „Engeland is geen eiland mee", zeide de Führer. Wat baat Engeland zijn vloot? De weg door de lucht is vrij en Duitschland bezit verreweg de sterkste luchtvloot ter wereld. In de volksmond heet het: Wanneer Herman op het knopje drukt, dan moeten de vogeltjes te voet gaan! De Rijksmaar schalk heeft de unieke verdienste de sterkste luchtmacht voor Duitschland te hebben ge schapen. Voorts wijst dr. Ley erop, dat het Britsehe Rijk een levend organisme moet zijn, om kracht en energie te kunnen uitstralen. En geland is het hoofd en wanneer het hoofd van een organisme wordt afgeslagen, is het leven vernietigd. De schrijver acht derhalve verplaatsing van de Britsehe regeering naar Canada of Australië van geen belang. Als Engeland is vernietigd; zal het Imperium zijn vernietigd en zal de oorlog definitief zijn beslist. Neen. „Generaal Tijd" zal Engeland dit maal niet te hulp komen, aldus de conclusie van den schrijver. Duitschland bezit nu alle voorwaarden en alle kansen om het gezegde, dat de tijd Engeland helpt, in zijn tegendeel te doen verkeeren. De Führer heeft in den loop van dezen oorlog bewezen, dat hij grondig zijn voorbe reidingen treft en dat zijn zenuwen sterk genoeg zijn om zich door niets er toe te laten brengen deze voorbereidingen onvolkomen en voortijdig af te breken. Dr. Ley herin nert daarbij aan den afgeloopen winter, toen het offensief tegen het Westen steeds weer werd verschoven. De schrijver besluit aldus: Wij Duitschers bezitten ditmaal alle kansen, ook den tijd. Italiaansche commentaren. Rome, 27 Aug. (Stefani). De „Giornale d'Italia" levert commentaar op het optreden van den Egyptischen premier, Hassffn Sabry Pasja. Het blad herinnert er aan, dat hij werd beschouwd als vertrouwensman van Londen, die hem opdrong ter vervanging van Ali Maher Pasja, wiens politiek van be- begrip jegens Italië onaangenaam was voor de onderdrukkers van Egypte. Het aftreden van Hassan Sabry Pasja, den dag na de verklaringen, die hij volgens de Engelsche pers zou hebben afgelegd over het Engelsch Egyptische verdrag van bondgenootschap, kan niet onopgemerkt voorbijgaan. Dat be- teekent, dat niet de geheele Egyptische na tie de opvatting deelt van den eersten mi nister. Een belangrijk deel der openbare meening in Egypte staat vijandig tegenover de pro-Engelsche heroriënteering van de Egyptische politiek en gunstig tegenover een oprechte overeenstemming met Italië. Talrijke Egyptenaren weten, dat Italië vriendschappelijke betrekkingen wenschtte behouden met Egypte en evenals vele Egyptenaren de Engelschen wil verjagen uit Egypte en het de onaf handelij kheid wil teruggeven. Engeland behandelt Egypte als veroverd land, het houdt er bezettingstroepen in strijd met de uitdrukkelijke bepalingen van het bondgenootschapsverdrag. Egypte was een der zeldzame landen, welks begrooting een actief saldo aanwees. Sedert militaire uitga ven werden opgelegd door de Engelschen is dat niet meer het geval. De Fellahs ster ven van den honger om hun onderdrukkers wapens te koopen, die dienen tot verdedi ging van het Britsehe rijk. Egypte is een centrum van Engelsche operaties tegen Italië geworden. Het is rechtvaardig, dat Italië Egypte als een bedreiging beschouwt. Italië heeft niet het voornemen tegen Door een torpedo-vliegtuig. Tripolis, 27 Augustus (Stefani). De bijzondere correspondent van Ste fani in Lybië maakt melding van een aanval van een Italiaansch torpedo- vliegtuig op een Britsehe kruiser, welke met succes door een torpedo werd geraakt. Het toestel, dat niet heeft kunnen vaststellen of de kruiser is gezonken, i.s, ondanks het feit, dat het op vle plaatsen was getroffen door het hevige vuur van de kruiser, er toch in geslaagd op zijn basis terug te keeren. De bijzondere correspondent van Stefani meldt, dat de inzittenden van het torpedo vliegtuig, dat in de Middellandsche zee een Engelsche kruiser heeft getorpedeerd na der heeft meegedeeld, dat de torpedo bij de achtersteven van het schip, insloeg ter hoogte van de waterlijn. Het schip was onmiddellijk in een vuurzuil en in witte wolken gehuld en begon vervolgens slag zij te maken, terwijl het geheel stil lag. Het torpedovliegtuig had niet in de nabij heid kunnen blijven, daar het getroffen was door het luchtafweergeschut van de kruiser. Zijn benzinereservoirs waren bij na leeg geloopen en. het moest zich haas ten om zijn basis te bereiken. Egypte te strijden, maar het heeft den plicht om te strijden tegen de Engelschen, overal waar zij zijn en overal waar dat mogelijk is. Egypte moet dit standpunt be grijpen, zoo besluit de „Giornale d'Italia" en moet weigeren het Engelsche spel te spelen

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1