Sovjets stimuleeren hun economie. £aatste Èetkhtm ïBuitmCcwid Dienstplicht voor 900.000 man in V.S. Zelfbeschikkingsrecht voor de boeren en privaat-bezit gedeeltelijk toegestaan. Strijd tegen afzijdigheid. Duitsche pers over de luchtaanvallen, Nieuws in 't kort. KERK EN SCHOOI Voor de huisvrouw. Jiac&t&eeichtm EERSTE BLAD. 3 (Ongecorrigeerd.) INLICHTINGEN OVER NEDERLANDSCHE MILITAIREN. Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis deelt mede dat alle verzoeken om inlichtingen betreffende gesneuvelde, gewonde of krijgsgevangen Nederlandsche militairen, met uitsluiting van elke dus ook Duitsche instantie, gericht moeten worden tot het informatiebureau van het Nederlandnsche Roode Kruis, Zwarte- weg 75, 's-Gravenhage. DE BOM IN DE KINKERSTRAAT TE AMSTERDAM. In de Kinkerstraat te Amsterdam is thans in het wegdek op anderhalven meter diepte een zware betonlaag gelegd boven de enkele weken diep in den grond doorge drongen bom. Na overleg met de bewoners van de nabij gelegen perceelen is het besluit genomen de bom, welke in Kinkerstraat 43 ligt, te ver wijderen. Ter voorbereiding hiervan is gis teren de ruimte onder den benedenvloer met zand opgevuld, niet alleen van het perceel 43, maar ook van nummer 41. De stadsreiniging zorgde er in den loop van den dag voor, dat alles, wat in de perceelen 41, 43 en 45 beschadigingen zou kunnen oploopen, verwijderd was. De stut- en sloop- dienst had de woningen op eenige plaatsen gesteund. Gister heeft men zich bepaald tot het tot springen brengen van den vloer, op dat het gevaarlijke projectiel in vrije positie zou komen en gemakkelijk te verwijderen zou zijn. Met het oog op mbgelijke complicaties, zooals bijvoorbeeld het explodeeren van de bom, waren twee ambulances van den G. G. en G. D., twee motorbrandspuiten en een lad derwagen en drie ploegen van den stut- en sloopdienst ter plaatse aanwezig. Zij hebben geen dienst behoeven te doen. Na uitge breide voorbereidingen is omstreeks acht uur gisteravond een geringe lading trottyl tot ontploffing gebracht, welke de verdere ver wijdering van de bom aanzienlijk verge makkelijkt. Er is een groot gat in den vloer geslagen, zoo diep, dat het projectiel goed bereikbaar is. Vandaag worden de werk zaamheden voortgezet. De bewoners van de Kinkerstraat hebben In enkele dagen tijds reeds een bedrag van circa 800 bijeengebracht hebben, dat zal dienen om die inwoners, die schade onder vinden, deze eenigszins te vergoeden. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Vanochtend vroeg is op den Bosschenweg nabij het benzinepompstation onder Vught de 27-jarige C. van Gemert, die met een paard aan de hand liep, tengevolge van de duisternis door een autobus aangereden. De man was vrijwel onmiddellijk dood. Het paard bekwam geen letsel. DE FIATFABRIEKEN LEDEN GEEN ZWARE SCHADE. Milaan, 28 Aug. (D.N.B.) Betreffende de door Londen verspreide berichten over de buitengewone resultaten der bommen welke in den nacht van Maandag op Dinsdag op de Fiatfabrieken zijn geworpen, verklaart men in bevoegde Italiaansche kringen, dat de werkelijke omvang der Engelsche bom bardementen in' het Italiaansche weer- machtsbericht waarheidsgetrouw is weer gegeven, d.w.z. dat uitsluitend een pavil joen der Fiatfabrieken getroffen is. Men voegt er aan toe, dat in dit paviljoen der enorme Fiatfabrieken, die een stad op zich zelf vormen en waarvan de vitale deelen sinds lang tegen ëlken bomaanval beveiligd zijn, geen ernstige schade ontstaan is. Men vraagt zich af, waarom de officieele Engel sche berichten nooit bijzonderheden geven over de dagelijks door het Duitsche lucht- wapen gebombardeerde en zwaar bescha digde fabrieken der Engelsche oorlogsindus trie. Dit bewijst, dat men te Londen, in tegenstelling tot wat in Italië het geval is, er vooral naar streeft, pan de bevolking de waarheid te onthouden. OUD-KOLONEL J. C. C. PHAFF OVERLEDEN. In 72-jarigen ouderdom is gisteren te Den Haag overleden de heer J. C. C. Phaff, gep. kolonel der infanterie. Kolo nel Phaff, die in 1923 den militairen dienst verliet was ridder 4e kl. der mili taire Willemsorde. VIJF EN ZESTIG JAAR GETROUWD. De heer Jan L. Boersma en mevrouw Froukje van der Wal, te Huizum, nabij Leeuwarden, herdachten Maandag onder belangstelling van vele zijden het zeldzame feit, dat zij 65 jaar geleden in het huwelijk traden. De man is 89 jaar en de vrouw 91. VANNACHT TWEEMAAL LUCHTALARM IN LONDEN. Stockholm, 28 Augustus (D.N.B.) Vol- gena berichten uit Londen is er vannacht te Londen tweemaal luchtalarm gemaakt. Het eerste alarm begon tegen half elf en duurde twee-en-een-half uur. Het twee de alarm duurde één uur. De Londenaars werden weer in de bioscopen en schouw burgen verrast. In het eigenlijke Londen zijn geen bommen gevallen. Tijdens het eerste alarm kon men duidelijk bomont ploffingen en afweergeschut hooren en tijdens het tweede alarm kon men een vuurgloed waarnemen. JONGEN DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Gisteravond waren eenige jongens aan het spelen op een achter de Mey van Streef kerkstraat te Leiden gelegen terrein, waar enige huizen in aanbouw zijn. Bij het spel waren zij op een vrachtwagen, welke bouw materialen vervoerde, geklommen. Voordat de chauffeur vertrok, joeg hij de jongens van de auto af, doch een der kinde ren bleef stilletjes zitten of klauterde er later weer op. Hoe het zij de chauffeur reed weg zonder te weten, dat hij een meerijder had. Toen de autou op den hoogen dijk was gekomen, kreeg de 11-jarige knaap er ge noeg van. Hij wilde ter zijde van den wagen springen. Hij sloeg daarbij achterover en kwam vlak voor de achterwielen terecht, welke hem over het lichaam gingen. Bij aankomst in het Academische ziekenhuis bleek hij reeds te zijn overleden. Verontwaardiging over uitlatin gen van een Engelschman. Washington, 27 Aug. (D. N. B.) - De Senaat heeft gisteren besloten het aan tal der dienstplichtigen die krachtens de nieuwe dienstplichtwet in vredestijd zullen worden opgeleid, tot 900.000 man te beperken. Met zestig tegen negentien stemmen werd een voorstel van den republikein Lodge verworpen, alleen personen tus schen 21 en 24 jaar dienstplichtig te maken. Het dienstplichtontwerp betreft in zijn tegenwoordigen vorm dienstplicht tot den leeftijd van dertig jaar. Algemeene verontwaardiging is gisteren tijdens de debatten over den dienstplicht ge wekt door onthullingen van den democrat.i- schen-senator Wheeler over een gesprek met den in de Ver. Staten wonenden Engelsch man Sir George Paish, die van 1914-1916 economisch adviseur van het Britsche mi nisterie van financiën was en in een offi cieele functie naar de Ver. Staten is geko men. Wheeler deelde mede, dat Paish hem onlangs heeft verklaard, dat hij de Ver. Sta ten in den oorlog zou betrekken zooals hij dit ook in den wereldoorlog heeft gedaan. Terstond de domheid van deze uiting inzien de, heeft Paish toen een verbetering gegeven en gezegd uit de Ver. Staten alles te zullen halen uitgezonderd de actieve deelneming aan den oorlog. Het Amerikaansche volk had hem nog nooit een verzoek geweigerd. Hij zou dwars door de Ver. Staten reizen en een reeks lezingen houden „totdat de golven der opwinding zoo hoog sloegen, dat de openbare meeening de beslissing zou afdwin gen, of het Congres zou willen of niet". Na deze uitingen van Paish te hebben weergegeven, verklaarde Wheeler niet te weten, of Paish een officieele vertegenwoor diger van de Britsche regeering is. Wheeler had Paish geantwoord, nooit te zullen stem men vóór deelneming der Ver. Staten aan den oorlog. In heftige debatten welke hierop volgden eischte de democratische senator Glass de uitwijzing van den Engelschman, van wiens optreden de Amerikaansche regeering dien de te worden verwittigd. De democratische senator Holt zeide, dat de Ver. Staten vol zitten met Britsche agenten, die zich tegen de wettelijke voorschriften niet bij het departement van buitenlandsche zaken mel den. Wheeler uitte ten slotte de vrees, dat Paish de aangehaalde woorden zou tegenspreken. Het groote publiek leest een dagblad. Gevolg: de dagblad-reclame is krachtig en afdoende. HELSINKI, einde Augustus. Aan het begin van dit jaar hebben de volkscommissarissen en de commissie voor staatsordening in Sovjet-Rusland een aantal opmerkelijke besluiten genomen, die een stimuleering van Rusland's economie inhouden. Ten aan zien van de Sovjet-industrie deed een verscherpingsproces zijn intrede. Verhoogde spaarzaamheid moest betracht worden met de kostbare grond stoffen. De straffen voor minderwaardige arbeidsresultaten werden ver zwaard. De Stachanow-beweging werd nieuw leven ingeblazen, in zooverre dat alle arbeiders, wier productievermogen en bekwaamheid voor hun beroep gestimuleerd kunnen worden, zonder meer „Stachanow-groepen met hooger loon en bijzondere verantwoordelijkheid ten aanzien van de produc tie" zullen vormen. De laatste categorie krijgt zelfs een rijkelijker portie eten dan de overige arbeiders toegemeten. Een urgent vraagstuk in de Sovjet-Unie blijft steeds de noodzaak, om de verkeers wegen en communicatiemiddelen zoo doel matig mogelijk uit te breiden en te verbe teren. Ook dit jaar is hieraan weder veel aandacht besteed. De „Iswestija" deelde in dit verband mede, dat de reeds in 1939 aan gevangen verkeersverbeteringen en de aan leg van nieuwe hoofdwegen, viaducten en bruggen, o.m. in de Karelische volksrepu bliek, dit jaar zooveel mogelijk geforceerd zullen worden. De leiding der Sovjet-Unie heeft aanzienlijke credieten beschikbaar ge steld voor nieuwe werkobjecten, die van be lang zijn voor alle raden-republieken of van bijzondere strategische waarde zijn. Zooals bekend, is ook de vervoerscapa citeit van de buitengewoon belangrijke Moermansk-spoorweg, in Rusland zelf de Kirow-lijn genaamd (naar den dictator van Leningrad), aanzienlijk verhoogd. Deze Moermansklijn heeft, naar men zich herin neren zal, een groote rol gespeeld in den Russisch-Finschen oorlog. Zonder dezen spoorweg had het Roode Leger in het Oos ten van Finland althans zoo goed als niets kunnen uitrichten. Thans worden nieuwe autowegen zoowel naar het Oosten als naar het Westen aangelegd, die allen naar deze spoorweglijn voeren. Nieuwe politiek ten aanzien van de kolchozen. Bij de nieuwe voorschriften aan de kol- •zboeren zijn tamelijk groote concessies 'aan inzake het privaat bezit van deze chozen. Deze met dwang gecollectivi- "de boeren mochten aanvankelijk zèif en enkel schaap, laat staan een koe of een aard bezitten. De buitensporige afneming van het veebezit had den leiders der Russi sche landbouwpolitiek genoopt tot nieuwe wetten aan het begin van het tweede vijf jarenplan. Thans mogen de kolchozboeren weder in hun eigen bezit vee hebben. De kolchoz-leiding is zelfs berechtigd om nieu we plannen te ontwerpen zonder inmenging of ook maar eenig advies van staatswege. Officieel, is in Sovjet-Rusland het bankroet der oude kolchozenpolitiek openlijk erkend. Nog vóór het einde van dit jaar zal weder om een Al-Russisch congres worden gehou den waarop o.m. de perfectionneering van het kolchozsysteem aan de orde komt. Het principe van zelfbeschikking zal, naar in de bedoeling ligt van dit congres, zooveel mo gelijk voor de kolchozen worden verwezen lijkt. Doch wel werd den boeren ingeprent, dat, als de oogst in den herfst ongunstig uit mocht vallen tengevolge van sabotage-daden of verwaarloozing, dit hoogst nadeelig zou inwerken op de instelling der radenregee- ring en de partij tegenover de boeren in de naaste toekomst. De Al-Russische Landbouwtentoon stelling te Moskou. Een belangwekkend jaarlijksch experi ment is de organisatie van de Al-Russische Landbouwtentoonstelling te Moskou. Even als het vorige jaar blijft zij ook ditmaal tot 15 October a.s. geopend. Het vorige jaar be droeg het aantal exposanten 196.000 voor 1940 zijn het er ruim 400.000. Het aantal deelnemende kolchozen is eveneens aan zienlijk gestegen. De Sovjetpers had inten sieve, propaganda gemaakt om de belang stelling onder de boeren te prikkelen. Ter gelegenheid van de vorige landbouwten toonstelling had Molotow verklaard dat de periode die inlag tusschen de eerste en de tweede tentonstelling beschouwd moest wor den als een periode van onderlingen wed ijver tusschen de verschillende radenrepu blieken autonome gebieden, districten, wo- losten en dorpen. De Sovjet-Unie, aldus Molotow, is een agrarisch land en het is de plicht van de landbouwende bevolking, om het niveau der Sovjethuishouding op agrarisch gebied zoo veel doenlijk te verhoogen. In het bijzonder is ook de ontwikkeling van goed fokvee ter hand genomen. Het aantal fokstations, dat aan het begin van dit jaar 570.000 in de Sovjet-Unie bedroeg, wordt gestadig uit gebreid. In de Oekraine werd opgegeven, dat de veestapel met 39 zou zijn toegenomen. Systematische mechaniseering van de landbouwbedrijven behoort verder tot de doeleinden, die men tracht te verwezen lijken. De reeds bereikte resultaten worden uitvoerig aangetoond op de expositie, die nog te Moskou loopt. Ofschoon de Sovjet-Unie „het land der tractors" is, wordt erkend, dat de vervaardiging van de tractors en hun ver zorging nog veel te wenschen overlaten. De strijd tegen schadelijk gedierte, die in het bijzonder in de zuidelijke en oostelijke lands- deelen noodzakelijk is, zal met nieuwe ef fectieve middelen worden aangebonden, waardoor men tevens de vegetatie hoopt te beschermen en nieuwe bouwterreinen te winnen. Daar de tentoonstelling in Moskou agita torisch groote waarde heeft in de oogen der Sovjetleiders heeft de regeering bevolen, dat gedelegeerden van alle kolchozen de exposi tie moeten komen bezoeken. In de eerste helft van dezen zomer werden 500.000 gede legeerden rondgeleid. Voor hun huisvesting en het verstrekken van maaltijden had men uitgebreide maatregelen getroffen. Bij hun vertrek werden de gedelegeerden verplicht niet alleen uitvoerig aan de boeren te verklaren, wat zij gezien hadden, doch hun ervaringen ook in de practijk om te zet ten. Volgens de „Iswestija" en de „Prawda" blaakten de Sovjetburgers van geestdrift voor de expositie, maar tevens werd vastge steld, dat zeer velen nog onverschillig waren gebleven. Tal van kolchozen hebben er zich niet om bekommerd de tentoonstelling uit te breiden met hun inzendingen. Het ligt in de bedoeling zulk een onver schillige houding op passende wijze te over winnen, want „niemand dient terzijde te staan, als het gaat om de hoofdbrond van de Sovjet-welvaart". De „Prawda" herinnert dan tevens aan de vernietigingen van dezen „imperialistischen oorlog in de eertijds zoo bloeiende burgerlijke staten en verzekert boud, dat de boeren daar met afgunst naar het Sovjetland blikken, waar „op werkelijk socialistische gronden vreedzame arbeid tot cultureele overwinningen leidtOveri gens was de Al-Russische Landbouwtentoon stelling naar het oordeel van buitenlandsche bezoekers meer een film. Men zag datgene, wat in werkelijkheid in Rusland óf in het geheel niet verkrijgbaar was öf uitsluitend tegen peperdure prijzen. Toenemende druk op Engeland. Berlijn, 27 Aug. (D.N.B.) De Duitsche pers spreekt over een „toenemenden druk" van de Duitsche luchtaanvallen op de Britsche eilanden. Een bewijs voor de groeiende kracht en de steeds grooter wordende gevolgen der bombardementen van militaire objecten ziet het „Hambur ger Fremdemblatt" in de verklaring van Reuter, die voorspelt, dat de krijgsver richtingen gedurende de volgende dagen en weken voortdurend intensiever zullen worden. Het blad is voorts van meening, dat op den duur het bedrijfsleven in het beperkte Zuid-Engelsche kustgebied, dat voor een belangrijk deel Ontruimd is, nauwelijks gehandhaafd zal kunnen wor den. De Duitsche luchtmacht is thans gekomen aan het punt, waar het stadium der gewapende verkenning begint over te gaan in dat van stelselmatige en breede actie tegen militaire objecten. In weerwil van de weinig eervolle tactiek, waarvan de tegenstander zich bedient bij zijn vluch ten boven Duitschland, heeft de Duitsche weermacnt tot dusverre vastgehouden aan het gebruik van een fatsoenlijke oorlogs voering, waarbij men ouden van dagen, vrouwen en kindex-en, ja de geheele bur gerbevolking voor de gevolgen van de oorlogsgebeurtenissen tracit te sparen. De onridderlijke verklaringen van bekende Engelsche bladen, die pleiten voor een bomaanslag op Berlijn, missen daarom iederen zakelijken grond en zijn de uiting van het wanhopige verzet van een vijand, die verantwoordelijk is voor de verlen ging van den oorlog en ten laatste in het nauw gedreven is. Het „Hamburger Fremdenblatt" acht het van beteekenis, dat Londen, terwijl het op dit oogenblik een vermenigvuldiging der Duitsche aan vallen verwacht, zich tevens genoopt ziet zijn bezorgden blik te richten op Egypte, het Suezkanaal, den Soedan en het Oosten van de Middellandsche zee. De Deutsche Allgemeine Zeitung, spre kende'over het verschil tusschen de Duit sche en de Engelsch eoorlogvoering in de lucht, schrijft: Daar het Britsche oor logsplan van tevoren reeds geen groote beteekenis had toegekend aan het vechten, moest het de taak der bommenwerpers zijn de moraal der vijandelijke burgerbevol king te ondermijnen. Zij vlogen naar Duitschland en kozen zich niet militaire doelwitten uit. Dat de Duitsche weermacht heel anders optreedt, aldus het blad, wordt bevestigd door een Reuterbericht. Het Britsche ministerie van voorlichting had de bevolking op bedenkelijke wijze opge ruid. Daarom achtte een hoogwaardig- heidsbekleeder bij de Engelsche lucht macht het noodig er op te wijzen, dat het doel van Hitier een militair doel is. De Britsche luchtmacht neemt aan, dat het doel der tegenwoordige operaties „on getwijfeld de vernietiging der Royal Air Force is." De mededeeling van de lucht machtautoriteit constateert, dat de Duit sche bommen dan ook hoofdzakelijk gericht zijn op vliegvelden, vliegtuigfabrieken en algemeene industrieele installaties, die middellijk voor de Britsche verdediging werken. Nederlander staat in Duitschland te recht. (V.P.B.) - Deze week zal een bekend Nederlander, die al jaren te Berlijn geves tigd is, terecht staan, Hij wordt beschuldigd, een Duitsch rijksminister in een voor het publiek toegankelijke lokaal ten aanhoore van een groot gezelschap ernstig te hebben beleedigd. Als verzachtende omstandigheden voerde beklaagde aan, dat hij te veel aan bacchus geofferd had en dat hij, wanneer hij eenigszins onder den invloed staat, steeds wartaal spreekt. De Nederlandsche kolonie interesseert zich voor een afloop van het geding, aangezien de beklaagde een man is met een goed hart, die, wanneer er in Neder landsche kringen geldelijken steun noodig is, steeds geholpen heeft. Bandietcncverval in Mexico (D.N.B.) - Het Mexicaansche verkeersministerie deelt mede, dat een troep bandieten een aanval heeft gedaan op het postkantoor te Santa Maya in den staat Michoagan, waarbij een formeele schietpartij tusschen de ambtena ren en de bandieten ontstond. De strijd duurde van 9 uur des avonds tot den vroe gen morgen. Treopen moesten te hulp ge roepen worden. De directeur van het post kantoor is gewond en zijn zuster werd ge dood. De troepen achtervolgen de voort vluchtige bandieten. Opzienbarende vondst in Donauhaven. (D.N.B.) - In de Roemeensche Donauhaven Guirgiu heeft men een opzienbarende vondst gedaan. Men zal zich herinneren, dat de Engelschen destijds gepoogd hebben om met behulp van naar Roemenië gesmokkel de wapenen en ontplofbare stoffen stoffen de „IJzeren Poort" in de lucht te laten springen. De Engelsche officieren, in genieurs en matrozen, die daaraan deelna men, zijn toen uit het land gezet. Thans heeft men in Giurgiu op een plek, waar het water van den Donau is geweken, een kist ontdekt, die behalve verscheidene uitrus- tingsvoorwerpen en wapens ook alle indenti- teitspapieren der Engelschen bevatte die daaraan hebben deelgenomen. Er bestaai thans geen twijfel meer over de indentiteit van de Engelsche saboteurs. Een nieuwe.stad verrijkt in Turkije. (D. D.B.) - De Turksche reg. heeft besloten met den bouw van een nieuwe stad ter vervan ging van Ersindsjan in Anatolië, dat ver leden jaar December door een aardbeving werd verwoest, in September te beginnen. De nieuwe stad zal drie kilometer ten Noord oosten van de verwoeste stad verrijzen. Ontploffing bij Amerikaansche mijn. (D.N.B.) - Door nog niet opgehelderde oor zaak is in bates (Arkansas), een ontploffing ontstaan. Negen mijnwerkers kwamen om het leven. Eenge andere mijnwerkers wor den vermist. Een deel van de in de buurt gelegen steenkoolmijnen is ingestort. Ds. mr. J. A. Oosterbaan zal op Zon dag 1 September a.s. afscheid nemen van de doopsgezinde gemeente te Broek op Langendijk, wegens zijn vertrek naar Barsingerhorn, waar hij 8 September a.s. zijn intrede zal doen. Gedurende de korte vacature van predikant bij de herv. gemeente te Heer- hugowaard, welke nog duurt tot vermoe delijk half October, zal het consulentschap, tot nu toe vervuld door ds. Nell van Oud karspel, worden waargenomen door ds. Bloemhoff van Heiloo. Ds. J. C. Terlouw te Garderen (Veluwe), voorheen te Alkmaar, heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep naar de herv. gemeente te Vlaardingen. WAT MAAKT GE VAN UW ONTBIJT EN TWAALFUURTJE? Niet lang geleden schreef dr. van Schel ven zijn populaire boek: „Wat maakt ge van uw leven?" en met een kleine variatie hier op zouden we thans een weliswaar ietwat prozaïscher, doch stellig niet minder actueel vraagstuk kunnen aanroeren en wel: „Wat maakt ge van uw maaltijden?" Ja, wanneer ge tot die lieden behoort, die hun zeven sneden oorlogsbrood verdeelen over ontbijt, twaalfuurtje en mogelijk nog het „hapje voor 's avonds laat" en wanneer ge dan daarbij hardnekkig de steeds slapper wor dende thee en koffie drinkt, dan is het waar lijk geen wonder, dat ge zoekt naar wat af wisseling. En duswaarom zoudt ge niet eens ondernemend zijn, eens van het oude afstappen en kennis maken met wat minder bekende, maar dikwijls uiterst waardevolle en smakelijke producten van onzen bodem, die ontbijt en twaalfuurtje kunnen maken- tot maaltijden, die zélfs afwisselender, voedzamer en lekkerder zijn dan die van vroeger, wahr ge zoo aan vasthoudt? Een der grootste attracties van uw buiten landsche reizen was stellig het nieuwe, zoo geheel andere voedsel, dan ge thuis gewend was. Welnu, hoewel ge thans niet kunt rei zen, behoeft ge u toch die eene aardige zijde van het vroegere vacantie-uitstapje niet te ontzeggen, want ook thuis kunt ge andere, origineele en smakelijke gerechten maken, die de dagelijksche sleur onderbre ken. Het is immers niet anders dan een zekere laksheid, steeds een zeker deel onzer producten te gebruiken en een ander, even lekker en even waardevol deel, te negeeren! Er bestaan ontbijtgerechten als: gort met karnemelk, gortebrij, hangop, havermout met vruchten en havermoutpap, kastanje pap en boekweitgrutten met karnemelk. Maak er dus eens gebruik van! Melk is het meest waardevolle voedsel en in combinatie met de een of andere graansoort vormt ze zelfs een uit voedingsoogpunt volmaakt ge heel! Ook voor het twaalfuurtje levert onze eigen bodem alle mogelijke producten. We kunnen b.v. voor het middagmaal méér groenten en aardappelen koken dan ge woonlijk en het restje om twaalf uur ver werken tot een smakelijke salade ('s zo mers) of tot een warm hapje ('s winters). Voor het slaatje voegen we er wat rauwe groenten als: kropsla, andijvie, geraspte wortel, tomaat, ramanas, radijs en als sla saus hangop, yoghurt of botermayonaisse bij, daar resten in voedingswaarde achter staan bij versche producten. Voor het war me hapje maken we gebruik van wat ge raspte winterwortel, geraspte kool, fijnge sneden rauw lof, een scheutje warme melk en wat geraspte kaas. Op deze wijze worden ontbijt en twaalfuurtje niet alleen waarde voller dan vroeger, doch bovendien zorgen we er zoodoende voor, dat er evenwicht ont staat tusschen hetgeen de Nederlandsche bodem opbrengt en hetgeen wij gebruiken voor onze voeding. Tenslotte nog een recept voor een buiten gewoon smakelijk twaalfuurhapje: Tuinderspannekoek (recept van mej. A. J. Reiding, leerares koken en voe dingsleer). Rest aardappelen, rest groente, 1 of 2 eieren, zout en noot muskaat, wat melk, 40 gram (2 afge streken eetlepels) boter of vet, een uitje, geraspte kool of dergelijke. Wi-ijf de aardappelen fijn en vermeng ze met de fijngesneden groente, het geklopte ei en wat peper en zout. Voeg zoo noodig wat melk toe, maar zorg dat de massa niet te nat wordt. Laat de boter in de koekenpan heet worden. Doe er de massa in en spreid deze zooveel mogelijk uit. Bak de massa als één koek aan weerskanten bruin (omkeeren met behulp van een deksel). MANY A BEUKMAN. H, AMSTERDAM, 28 Aug. 1940. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 303.000 kg. AMSTERDAM, 28 Aug. 1940. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 264 Vette kalveren le kw. 8898 cent, 2e kw. 7686 cent en 3e kw. 6074 cent per kg levendgewicht; 38 Nuch tere kalveren 1118; 40 Schapen 20— 45; 40 Lammeren 2045. NOORDSCHARWOUDE, 28 Aug. 1940. (Noordermarktbond). 4400 kg Roode kool 3.804; 13000 kg Uien 4.605, grove uien 5.105.20, drieling uien 44.10, nep uien 44.70; 46400 kg Aardappelen: Koopman bl. 3.505.10, Schotsche mui zen 4.104.30, Drieling muizen f 1.80 2.80, Bonken 2.60- -ƒ 3.30, Eigenheimers 44.20, Blauwe Eigenheimers 3.80 4.40, Bevelanders 3.203.50, Bintjes 33.10; Vroege witte kool 2.502.90; 10800 kg Slaboonen 9.3014.30. WARMENHUIZEN, 27 Aug. 1940. 56000 kg Aardappelen: Schotsche muizen 3.80, Koopmansblauwe 4.30, Eigenheimers 3.80 4.80, Bevelanders 3.70, Bintjes 3.10 3.50; 325 kg Gele nep 2.90—4.40; 100 kg Zilveruien: zilvernep 12.50; 10600 kg Roode kool 3.104.80; 15800 kg Witte kool 2.402.60; 2220 kg Slaboonen 9.30 11.70. 17700 kg Goedgekeurde Eerstelin gen A 35—55 4.90—5, B 28—35 5.30— 5.50.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3