DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I V 4 HITLER ONTVANGT CIANO OP DEN BERGHOF. 1... Hongaarsch-Romeensche kwestie moet vreedzaam worden opgelost. Luchtalarm te Berlijn. Weer Engelsche vliegtuigen boven Zwitserland. Stappen van den Zwitserschen Bondsraad. Naar concentreering van alle krach'en der Jaoansche natie. Duitsche luchtaanval bij Theemsmondir.g. Loonoverschotten van hen, die in Duitschland werken. De Diplo over de bespre kingen van Weenen. ningham denis en eelemaal lijdt aan elbloedig worden, i de in- ■t bureau verloren i op het iordenaar jel. Dan uten met de dan jdden: in daarmee iordenaar sprankje ziet, dan dat haar ongen: ze g en weet moet. Ze ie meest laar nog ie bezet- wel het loldi zou prachtige ud-inspec- daardoor naar den idem met Manning- nningham, h had na- :ol, maar vijl Willy zeer gaaf nde even Lies de letjes iets gisseur aan teed. it te bren- Wensing ng, die hij e het voor- t goed in- :s aan het ht, een ap- rging. tweede op een uitver- Wn. m OOR DE :n geëischt. ïlijksdrama le Amster- m bejaarde is geweest, ;ens poging ijn vrouw, eleden met n. Hij had men. Maar klant van ;n tenslotte tat. ïw met een Zij besloot elf voor het vroeg zij 'erlof apart »ion te gaan izame echt- i. Hij wan- le eetkamer zijn vrouw, je me niet vrouw, die le in doods- ij te kennen, cht komen... hulp: haar bedreigde kwam een door het hulpgeroep, mes bracht iiij niet had as over mijn ■r me niets oraf gekocht meer van, tféhouder er was, wist m kort voor dolkme- had t had. Verd. >1. ;ren je er op iten. [uireerde zes uis vol herrie. T. Vinks Uitg. ewerking op- esklucht: Een dat reeds zoo heeft doen arwikkelingen r, de baby in et stuk van chaafde wijze dilettanten- kunnen wor- ijving wordt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060, Telef, 3320, redactie 3330. No. 204 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 29 Augustus 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Roemeensche delegatie naar Weenen vertrokken. Salzburg, 28 Aug. (D.N.B.) Van semi- officieele zijde wordt medegedeeld: De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken, graaf Ciano, die vanochtend per vliegtuig uit Rome in Salzburg is aangekomen, is tegen 2 uur door den Führer op den Obersalzberg ontvangen. Ter begroeting van den Italiaanschen minister waren op het vliegveld in Salzburg o.m. verschenen de rijksminister van bui- tenlandsche zaken, von Ribbentrop, en de Italiaansche ambassadeur in Berlijn, Dino Alfieri. De twee ministers van buitenlandsche za ken inspecteerden de eerecompagnie en be gaven zich per auto naar den Obersalzberg, waar de Führer den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken voor een bespre king ontving. Omtrent dit onderhoud is het volgen de communiqué gepubliceerd: „De Führer ontving hedenmiddag op den Berghof, in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den Koninklijk-Ita- liaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano." Na afloop der besprekingen was minister Ciano de gast van den Führer aan een de jeuner in den Berghof, waaraan voorts van Italiaansche zijde de Italiaansche ambassa deur te Berlijn, Dino Alfieri, en de kabinets chef van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Lanza d'Ajeta, en van Duitsche zijde o.m. de rijksminister van bui tenlandsche zaken, von Ribbentrop, gene raal-veldmaarschalk Keitel, en de rijkspers chef dr. Dietrich, deelnamen. In den loop van den middag begaven de Duitsche en de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken zich, vergezeld door ambassadeur Alfieri en ambassadeur Mac- kensen per vliegtuig naar Weenen voor de aangekondigde besprekingen met. de Hon- gaarsche en Roemeensche ministers van bui tenlandsche zaken. Bij aankomst op het vliegveld Aspern werden zij o.m. begroet door den gouwlei der van Weenen, rijksleider Von Schirach. en den opperbevelhebber van Wehrkreis 17, den generaal der infanterie, von Stülpnagel. Langs den weg, die de auto's van de hooge gasten van het vliegveld naar hotel Impe rial volgden, stond, o.m. op den „Ring", een enorme menschenmenigte, die de twee mi nisters luide toejuichte. Inmiddels is te Boekarest het volgende officieele communiqué gepubliceerd: „Op uitnoodiging van den rijksminis ter van buitenlandsche zaken, von Rib bentrop, en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Ciano, be geeft de minister van buitenlandsche zaken, Manoilescu, zich heden naar Weenen. Hij wordt vergezeld door ge zant Valer Pop, den leider van de Roe meensche delegatie voor de besprekin gen met Hongarije, als tweeden gedele geerde. Voorts wordt de Roemeensche delegatie door een aantal deskundigen vergezeld. De Roemeensche delegatie vertrekt Woensdagmiddag per specia- len trein van Boekarest naar Weenen". „Erfenis van Trianon moet geliqui deerd worden." Berlijn, 27 Aug. (United Press). In be trouwbare Duitsche kringen hecht men bij zondere waarde aan de mededeeling, dat de as-mogendheden niet van plan zijn op de conferentie te Weenen een beslissende scheidsrechterlijke uitspraak te doen. Veel eer denkt men eraan, den vertegenwoordi gers van Hongarije en Roemenië, gedachtig aan de raadgevingen die hun eenige weken geleden bij de Salzburger besprekingen ge geven zijn, een oplossing aan te bieden. De situatie is zeker niet eenvoudig, want het gaat er thans om de erfenis van Trianon te liquideeren en dit is al leen mogelijk, indien men aan beide zijden bereid is, „iets toe te geven". Met een beetje goeden wil, aldus wordt be toogd, is dit absoluut doenlijk. Men moet daarbij echter voor oogen houden, dat men voor de oplossing van een probleem staat, waarvan de rustige ontwikkeling in dit deel van Europa voor een groot heel afhangt. Het D.N.B. meldt voorts uit Rome, dat men in bevoegde politieke kringen aldaar verklaart, dat de ministers van buitenland sche zaken van Duitschland en Italië de a.s. conferentie te Weenen belegd hebben in ver band met de in Turnu Severin ontstane moei lijkheden bij de oplossing van het delicate Hongaarsch-Roemeensche probleem en met het doel, in overeenstemming met de be trokken partijen dit probleem te bestudee- ren. Italië en Duitschland hebben, zoo stelt men in het licht, steeds duidelijk den wensch te kennen gegeven de betrokken partijen tot een rechtstreeksche overeenstemming over de Hongaarsche minderhedenkwestie te zien komen, dit met het tweeledige doel den vrede op den Balkan te behouden en een rechtstreeksche overeenstemming op den grondslag van rechtvaardigheid en der vrije toestemming van de twee partijen te bevor deren. Noch van Italiaansche noch van Duit sche zijde is inmenging of druk tijdens de rechtstreeksche onderhandelingen geoefend. Duitschland en Italië, die door de recente gebeurtenissen een groote politieke verant woordelijkheid dragen, kunnen, zoo wordt verder verklaard, noch ter zijde blijven staan, noch passief toezien bij een eventueele uitbuiting van den toestand van vijandelijke zijde. De ontmoeting in Weenen is derhalve een nieüw bewijs van den goeden wil der spilmogendheden tot een overeenstemming bij te dragen. Italië en Duitschland koeste ren den wensch de noodzakelijke herzienin gen in de Donau-ruimte langs vreedzamen weg te bereiken, zonder welke daar geen vruchtbare vrede kan heerschen. De spil- mogendheden leveren daarmede een verder bewijs van den constructieven geest, die haar in haar buitenlandsche politiek leidt. De „Giornale d'Italia" schrijft heden: „De Hongaarsch-Roemeensche kwestie is deli caat en gecompliceerd, temeer daar in deze zóne van Europa nog de krachten der wan orde, door de Engelschen gemobiliseerd, werkzaam zijn. Bij het onderhoud te Salz burg, in Juni j.l., toen graaf Ciano en von Ribbentrop de gedragslijn van de spil in de kwesties van den Balkan vaststelden, ging het niet om het uitoefenen van druk, maar om een uitnoodiging aan de betrokken regee ringen tot het aanknoopen van rechtstreek sche besprekingen, onder vriendschappelijk toezicht der twee spilmogendheden, dit ten einde rechtstreeksche overeenstemmingen te bespoedigen en het Balkan- en Donau- gebied van Europa voor manoeuvres van den vijand te behoeden. Het blad schrijft verder, dat Hongarije tp Turnu Severin de teruggave van een groot deel van Zevenburgen en van aan grenzende dorpen heeft gevraagd. De Roe meensche delegatie stelde eerst bevolkings- ruil voor en vervolgens afstand van een strook gebied, welke de Hongaren onvol doende achtten. Voor graaf Ciano gaat het ditmaal niet, zooals op de conferentie van November 1938 inzake de Tsjechisch-Hongaarsche kwestie, om arbitrage. De tusschenkomst der mi nisters van de spil-mogendheden zal echter een toenadering der standpunten van de twee betrokken partijen kunnen vergemak kelijken. Hongaarsche pers gecensureerd. Boedapest, 28 Aug. (United Press). Voor de Hongaarsche pers is weer volledige cen suur ingesteld. Niet alleen de politieke, doch ook alle berichten en artikelen op ander ge bied moeten thans aan de desbetreffende autoriteiten ter goedkeuring worden voorge legd. Tien burgers gedood. Berlijn, 29 Aug. (D.N.B.) Vannacht is in Berlijn luchtalarm gemaakt, dat duur de van 24 minuten na middernacht tot 17 minuten na drie uur. enige Britsche vlieg tuigen verschenen op korte afstanden boven het stadsgebied van groot-Berlijn en wierpen op verscheidene plaatsen van de rijkshoofdstad brand- en brysantbom- men op woonwijken en voorsteden. Mili taire doelen werden niet aangevallen. De aangerichte schade is onbeteekenend. Op verscheidene plaatsen in de binnenstad ontstonden dakbranden, welke door den veiligheids- en hulpdienst snel gebluscht werden. Tien personen zijn gedood en 28 gewond. Niemand van de gedoode of ge wonde personen had tijdens het luchtalarm de schuilgelegenheid opgezocht. Bern, 28 Aug. (D.N.B.) De Zwitsersche legerstaf deelt mede: In den nacht van 27 op 28 Augustus hebben eendgé vreemde vliegtuigen boven het zuidwestelijke deel van Zwitserland gevlogen. Zij vlogen kort na 11 uur 30 tus- schen Le Brassus, in de Jura van het kan ton Vaud, en Genève binnen om even later, na boven het meer van Genève gevlogen te hebben, Zwitserland te verlaten in de richting van Evian en het gebied van den Mont Blanc. Vijftig minuten na middernacht keerden de vliegtuigen terug. In geheel Fransch Zwitserland werd luchtalarm gemaakt. Uit de vliegrichting kan- afgeleid worden, dat het weer Engelsche vliegtuigen waren. „United Press" meldt voorts nog: Na onderzoek van den door de verschil lende neutraliteitsschendingen door En gelsche vliegtuigen ontstanen toestand, heeft de Zwitsersche Bondsraad den bondspresident en den chef van de politie ke afdeeling instructie gegeven, den Brit- schen -gezant te Bern op de ernstige nood zakelijkheid te wijzen, dat de Royal Air Force het bevel krijgt, de instructies van de Britsche régeering over het eerbiedigen van-de Zwitsersche neutraliteit ten streng ste na te komen. Perscommentaren. Bern, 28 Aug. (A.N.P., De te Bazel verschijnende „National Zeitung" geeft uitdrukking aan de zeer groote bevreem ding van de bevolking over de schending der Zwitsersche neutraliteit door Engel sche vliegers. „De van oudsher correcte en vriendschappelijke betrekkingen van Zwitserland met Groot-Britannië', zoo schrijft het blad, „worden door dit gebrek aan eerbied voor onze positie zwaar be iast." Aan het inmiddels ingediende officieele energieke protest heeft het blad de op merking doen voorafgaan, dat Zwitserland deze geringschatting niet verder kan aan vaarden. Noch in den Wereldoorlog, nóch in den huidigen oorlog is de integriteit van Zwitserland dermate bewust en her haaldelijk geminacht. De „Basler Nachrichten" schrijft: „Men moet aannemen, dat der echten der kleine volkeren eenvoudig met voeten worden getreden. Dat is in het geval van Zwitser land des te ergerlijker, daar de militaire toestand op geenerlei wijze welke nood zakelijkheid ook biedt om op deze krasse en provoeeërende wijze onze neutraliteit te schenden". Door neerkomende granaatsplinters zijn eenige personen gewond. .Naar achteraf is vastgesteld, is de grens Maandagnacht op 15 verschillende plaatsen geschonden. Het bericht, dat het station van Thun door splinters beschadigd is, wordt tegenge sproken. De bladen publiceeren ook de commen taren der Duitsche en Italiaansche bladen, waarin er op geweien wordt, dat scher pere protestacties gepast zijn. De Italiaan sche eisch, dat het Zwitsersche afweerge schut en de schijnwerpers actiever zouden optreden, is in den afgeloopen nacht na gekomen. Doch eenpartijenstelsel is voor Japan onaannemelijk. Tokio, 28 Aug. (D.N.B.) De Japansche minister-president, prins Konoje, heeft heden een boodschap voorgelezen, waarin o.a. gezegd wordt: Te midden van de verwarring der wereld rukt Japan voorwaarts om de taak van het vestigen eener nieuwe orde in Oost-Azië op te lossen. Wanneer Japan de Chineesche kwestie tot een goed einde wil brengen, zich bij den internationalen toestand wil aanpas sen en aan de oprichting van een nieuwe wereld-ordening actief wil deelnemen, moet het de geheele kracht der natie volkomen op deze taak concentreeren. Daarom is het dringend noodig te werken voor den op bouw van een nieuwe structuur in de poli tiek, de economie, het onderwijs, de cultuur en alle levensgebieden van staat en volk. Deze nationale eischen reiken verder dan regeering, partij en individu. De bloei of de ondergang des lands is er bij betrokken, of het Japan gelukt een over eenkomstig sterke nationale structuur op te bouwen. Het doel der nieuwe nationale structuur is de vereeniging van alle krachten van staat en volk om aan onze honderd millioen volksgenooten bestaansmogelijk heden te bieden. De nieuwe nationale struc tuurbeweging streeft er naar, de oude poli tieke partijen, die gegrond zijn op het libe ralisme, overbodig te maken. Zij streeft naar Bij zonder neclen, omtrent bombardement van convooi. Berlijn, 28 Aug. (D. N. B.) Duitsche vlieg tuigen hebben hedenochtend een vliegveld aan de Theemsmonding aangevallen. Voor de hangars stond een vrij groot aantal vlieg tuigen. Verscheidene Duitsche gevechtstoe stellen slaagden er in, hun bommen midden in de verzameling Britsche machines te wer pen. Later aankomende Duitsche vliegtuigen hebben gemeld, dat zij een ware ruïne op het vliegveld hébben gezien. Na den aanval ontstonden luchtgevechten, in den loop waar van volgens tot dusver ontvangen berichten acht Engelsche en drie Duitsche machines werden neergeschoten. Het frontbericht van het D. N. B. meldt: Thans zijn meer bijzonderheden bekend ge worden omtrent den aanval op een convooi op de Noordzee, waarvan het weermacht- bericht van gisteren kort melding maakte. In de Morray Firth, aan de Noordoostkust van Schotland, vielen Duitsche vliegers dit con vooi aan: zij verstrooiden het volkomen. Talrijke schepen werden gebombardeerd en ernstig getroffen. Een vrachtschip van 5000 tori kreeg een zwaren treffer op het voor schip; een ander van 10.000 ton werd op het achterschip getroffen. Een derde schip% van 6000 ton werd zóó nauwkeurig midscheeps geraakt, dat onmiddellijk dichte zwarte rook wolken werden waargenomen. Een vierde Britsch vrachtschip, welks inhoud niet wordt opgegeven, bleef na den aanval met zware siagzij liggen. Dat ook in de overzeesche gewesten de Duitsche vlootstrijdkrachten de Engelschen steeds gevoelig weten te treffen, blijkt uit de mededeeling van het weermachtbericht, dat in den Indischen Oceaan het gewapende Britsche tankschip „British Commander" (6901 ton) tot zinken is gebracht. Een Britsche duikboot heeft gisteren, naar het D. N. B. verneemt, getracht een Duitsch convooi aan te vallen. Vóór de duikboot echter een schot kon lossen, voer een schip, dat het convooi vergezelde, in volle vaart op de duikboot af om den aanval te pareeren. Den onderzeeër werden beide periscopen af gerukt.' Naar uit een Reuterbericht blijkt, betreft het de Britsche duikboot „Sea Lion", die tot dezelfde klasse behoort als de „Spear- fish", welks ondergang de Britsche Admira- litéit in den nacht van Dinsdag op Woensdag officieel heeft bekend gemaakt. Volgens uit Newcastle ontvangen berichten bestaat in Engeland het voornemen, de ar beiders van vernielde scheepswerven -oo snel mogelijk over té plaatsen naar werven, die het bedrijf nog kunnen voortzetten. Bij deze overplaatsing zijn 175,000 arbeiders be trokken. Men vreest intusschen, dat het plan binnen afzienbaren tijd zijn beteekenis zou kunnen verliezen, doordat de Duitsche lucht aanvallen den Engelschen scheepsbouw in toenemende mate verlammen. Aan den vooravond van het uitbreken van den oorlog met Noorwegen werd een Duitsch tankschip, dat op weg was naar Noord-Noorwegen, door een gewapend Noorsch kustschip gedwongen zichzelf tot zinken te brengen. Enkele weken later werd het tankschip door Engelsche landingstroe pen gelicht. Zij hadden echter door het snelle oprukken der Duitsche troepen geen gelegenheid hun geslonken benzinevoor raden aan te vullen door het tankschip leeg te pompen. Voor de tweede maal werd het schip naar den bodem der zee gejaagd. Thans hebben Duitsche bezettingstroepen het schip voor de tweede maal gelicht, zoodat de kost bare lading toch nog kon worden gered. Volgens officieele mededeelingen is de op- leidingstijd voor vliegers in Canadé opnieuw verkort. Tot dusver duurde de cursus 28 weken. Daar men piloten, werktuigkundigen en telegrafisten sneller in den actieven mili tairen dienst wil hebben, wordt hij tot 25 weken verkort. de concentreering en samenvatting der krachten van het geheele volk. Haar terrein van actie strekt zich ook uit tot het geheel leven der natie. Daar deze beweging een volksbe weging is, kan haar karakter ook niet gelijk zijn aan dat van een politieke partij in de oude beteekenis. Integen deel, het zal een nationale beweging zijn, die de oude partijen, fracties, eco nomische en cultureele lidmaten tezamen brengt. Met een eenpartijstelsel kunnen wij ons niet vereenigen. Dit politieke stelsel leidt tot een uitoefening van de regee- rende macht door één enkele partij. Afgezien daarvan, welke schitterende successen dit stelsel in andere landen behaald mag hebben, voor Japan is het onaannemelijk. De regeering treedt aan de spits van de nationale beweging om den troon te steunen. Het hoofd van het bureau voor sociale zaken bij den staf van den rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied maakt bekend: Vaak heerscht er nog twijfel over, tot welk bedrag de in Duitschland werkzaam zijnde Nederlandsche werknemer, die niet aan de grens woont, overschotten van zijn loon naar huis kan zenden. Op grond van de verordening van den Duitschen rijksminister voor sociale zaken van 29 Juni 1940 kan thans de Nederland sche werknemer in Duitschland het totaal op zijn loon bespaard geld naar Nederland zenden. Deze nieuwe regeling beteekent een belangrijk gunstiger positie van den Nederlandschen werknemer, die tot dusver slechts in beperkte mate geld kon over zenden. Voor het overmaken van geldbedragen reiken de Duitsche arbeidsbureaux speciale kaarten uit, welke aan de Nederlanders dadelijk nadat zij in de bedrijven werk zaam zijn gesteld worden overhandigd. Bij het Vonen van deze speciale kaart, waarop de werkgever de hoogte van het bereikte nettoloon vermeldt, kan de betaling van het gespaarde loon bij iedere deviezenhank of bij de Duitsche rijksbank plaats vinden. Het doorsturen van het gespaarde loon bedrag geschiedt door het verrekenings bureau bij den Nederlandschen rijkscon sulent voor sociale aangelegenheden te Arnhem. Voor een ongestoorde overma king van het gespaarde loon is zoodoende zorg gedragen. Bij eventueel rijzende moei lijkheden geven de Duitsche arbeidsbu reaux inlichtingen Zij beschouwen het als een bijzondere plicht de Nederlanders te helpen. Berlijn, 29 Aug. (D.N.B.) Kenmerkend voor de Europeesche politiek van Parijs en Londen was vooral de niets ontziende sluw heid waarmede hun diplomatie steeds weer de ontevredenheid en de rivaliteit onder de Europeesche volkeren aanwakkerde, ten einde door het uitspelen van de verschil lende landen de hegemonie in dit gebied te waarborgen. Daarentegen achten Duitsch land en Italië, die nu eenmaal onafscheide lijk met het Europeesche werelddeel ver bonden zijn het als een noodzakelijkheid, dat met dit onwaardige en noodlottige stel sel definitief gebroken wordt. Aldus constateert in een commentaar op de besprekingen van Weenen de Deutsche diplomatisch politische Korrespondenz, wel ke hieraan toevoegt, dat het niet voldoende is alleen de schadelijke invloeden der wes telijke mogendheden in deze gebieden weg te nemen, die zich aldaar in den vorm van voortdurende intriges verspreid hebben. Naast deze noodlottige invloeden zijn het maar al te dikwijls de gekweekte verhoudin gen niet in de laatste plaats van territo- rialen aard geweest, die in haar huidigen vorm een keer ten goede verhinderen. Niet temin, zoo vervolgt de Korrespondenz, was het in dezen oorlog als zoodanig niet moge lijk in alle hoeken en uiteinden van Europa het mes te zetten, het ongezonde weg te snijden en in plaats daarvan de door de na tuur gegeven oplossingen te brengen. Dit is vooral van betrekking op Z.O.-Europa, dat thans volgens de wetten van gerechtigheid en verstand zijn inwendige rust en zijn na tuurlijk kenmerk zal krijgen. Voor het verantwoordelijkheidsgevoel van de asmogendheden was het vanzelfsprekend, dat de ontwikkeling naar betere en gezon dere toestanden door niets mocht worden vertraagd en zeker niet door het feit, dat Engeland zijn kansloozen strijd tegen Euro pa voortzet. Daarom het initiatief tot de be sprekingen te München, Sal, ourg en Rome, die aanleiding moesten worden voor de re geeringen van Hongarije, Bulgarije en Roe menië, het conflict onder elkaar door weder- zijdsch loyaal begrip te begraven. Terwijl het in den Bulgaarsch-Roemeen- schen sector spoedig gelukte den grondslag voor een overeenkomst te vinden, welke met de eischen van gerechtigheid overeen kwam, hebben de onderhandelingen tus- schen Roemenië en Hongarije tot dusver niet er toe geleid zelfs ook maar het punt van uitgang voor een accoord te vinden. Het moest daarom in den geest der kalmeeren- de politiek van de asmogendheden liggen, een verscherping van den toestand te voor komen en niets na te laten, wat tot een op lossing van de hanj -nde vraagstukken kon bijdragen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1